Geen stakingen in zuivel na akkoord Rechts van het midden of te midden van rechts Werknemers: geen sprake van onverantwoorde loonstijging Brand treft Haagse Passage Bonden niet erg enthousiast Van Thijn wil plicht tot identificatie 'Milieubeleid staat recht overeind' Vonhoff zet aanval op Voorhoeve frontaal in MAANDAG 9 APRIL 1990 BINNENLAND PAGINA 3 AMERSFOORT (GPD) De door de voedingsbonden FNV en CNV aangekondigde sta kingsacties in de zuivelindustrie, die afgelopen nacht zouden beginnen, zijn gisteravond afgeblazen. Nadat de organisaties van werkgevers en de bonden de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 20.000 werknemers in de zuivel eind van de middag in een Amersfoorts hotel hadden hervat, kwamen ze tegen half elf tot overeenstemming. Desondanks wordt bij minstens één zuivelfabriek, Campina/Melkunie in Maasdam (de Hoekse Waard), toch gestaakt. Het personeel daar wil hardere garanties dat het aantal werknemers met 'flexibele contrac ten' (met name uitzendkrachten) in derdaad wordt teruggebracht, zoals in Amersfoort is overeengekomen. Door het late tijdstip waarop de delegaties tot een akkoord kwa men, heeft de produktie bij fabrie ken waar de stakingen gisteravond zouden beginnen, enige vertraging opgelopen. Dat was onder meer het geval bij de Melkunie in Woerden (Mona) en Rotterdam en bij HMS in Uitgeest. Daar vergaderden werk nemers gisteravond al over het prin cipe-akkoord. Vanmorgen werden op de overige fabrieken bij de aan vang van de dienst vergaderingen gehouden om het oordeel van de vakbondsleden te peilen. Een FNV- woordvoerster verwachtte dat ook daar de produktie wat later op gang zou komen, zonder dat dit overi- DEN HAAG (GPD) - De Amster damse burgemeester Van Thijn wil een gedeeltelijke identificatieplicht invoeren. Daarmee kan volgens Van Thijn tegenwicht worden gebo den aan 'maatschappelijk duikge- drag' ofwel het ontlopen door bur gers van hun verantwoordelijkhe den. Dat gedrag leidt tot een 'intole rante samenleving', aldus de burge meester. Van Thijn plaatste vraagtekens bij de weerstand tegen identificatie plicht. Volgens hem komt dat, door dat de individualisering van de maatschappij 'te ver is doorgescho ten'. Dat leidt volgens hem tot de wens van burgers weg te duiken in de samenleving van 'een grote min derheid'. Als voorbeeld van dit gedrag noemde Van Thijn het op grote schaal 'zwartrijden'. In de hoofd- Van Thijn hield zijn pleidooi tij dens de nationale Coornhert-her- denking in de Beurs van Berlage. Tijdens die herdenking werd de in stelling van een Coornhert-prjjs ter bevordering van de sociale vernieu wing bekendgemaakt. Deze prijs zal worden toegeken aan een per soon. groep of instelling die de 'har monisering van de samenleving ORANJESTAD (ANP) heeft bevorderd'. Daarbij moet w den gedacht aan gemeentelijke Verhit weekeinde op Aruba na ontslag Turken Een ar beidsconflict rond 153 Turken heeft erhit weekeinde geleid op stad bestaat naar schatting 25 tot 30 ti-discriminatieprojecten, docu- Aruba. De Turken wa procent van de reizigers met het openbaar vervoer uit zwartrijders. 'Conducteurs zien er vaak de zin niet van in deze mensen te bekeuren, omdat toch een valse naam wordt opgegeven waar later niets mee ge daan kan worden. Volgens Van rieert tussen de 50.000 Thijn zouden deze een controle 'gew tificeren". die dit beoordeelt, bedrijf Aruba Rehabilitation Con- staat onder leiding van de Commis- struction Company (ARCC). dat er- i Groningen, voor moet zorgen dat vanaf 1 sep tember weer olie wordt geraffi neerd op het eiland. Nog voordat ze zich bij gulden en wordt betaald door ge- echter gens gevolgen ten zou hebben. Hoewel de bonden niet erg en thousiast zijn over het resultaat, leg gen ze het de leden voor met een po sitief advies. Onderhandelaar Lagarde van de FNV-bond wilde gisteravond uitdrukkelijk niet spre ken over een werkelijk akkoord, maar ze noemde het een 'verdedig baar pakket'. De nieuwe zuivel-cao heeft een looptijd van twee jaar hoewel de naast kun: bonden uitgingen van een cao voor jaar één jaar. Lagarde: "Een grote con- sessie, omdat we slechts mandaat hadden voor een eenjarige cao". De lonen gaan zowel per 1 april van dit jaar als op 1 april 1991 met twee pro- kelijke 1 milj cent omhoog, terwijl de automati- tak-scholingsfonds, sche prijscompensatie (vc geschat op twee procent) handhaafd. Belangrijker achtten de bond de eisen op het gebied van de wei gelegenheid. Aanvankelijk voelden voor een langere looptijd van de overeenkomst, hebben ze gisteren toch toegegeven. Een volgens Lagarde "belangrijk, principieel winstpunt" is dat het aantal flexibe le contracten (nu nog zo'n 3500) in de zuivel de komende jaren sterk wordt beperkt. De werkgevers zijn verder ak koord met verlaging van de vut- leeftijd tot 59 jaar (nu nog 60). Daar- 55-jarigen, die veertig vel hebben gewerkt, met de vut. Tenslotte zijn de werk gevers de bonden tegemoet geko men in hun eis van meer geld voor scholing. In plaats van de aanvan- een bedrijfs- ordt daar nu dit jaar twee miljoen voor uitgetrokken, ordt ge- Eerste werkgevers-onderhande laar Cuypers (directeur Melkunie) was tevreden over het bereikte re sultaat, dat hij 'verantwoord' noem- "In ieder geval hebben we nu de werkgevers (FNZ en VVZM) twee jaar rust". i hij. DEN HAAG (GPD) - Er is op dit moment geen enkele aanleiding op basis van de bij cao's afgesproken loonstijgingen "de stormbal" te hij sen over het handhaven van de kop peling tussen lonen en uitkeringen. Zo reageerden de voorzitters van FNV en CNV, Stekelenburg en Hof stede, het afgelopen weekeinde op de uitlating van premier Lubbers vrijdag dat die koppeling te duur zou worden. "Er is momenteel geen sprake van een onverantwoorde loonont wikkeling. De suggestie dat de vak bonden door de hoge looneisen de koppeling onbetaalbaar maken, .verp ik verre van mij", aldus Steke lenburg. Hij noemde loonstijgingen 3,5 tot 4 procent op dit moment niet onverantwoord. Stekelenburg wees erop dat een deel van de loons verhogingen eenmalig is en dus niet meetelt bij de koppeling. De FNV-voorman deed in Raalte de suggestie dat de "overwinsten" van bedrijven zouden moeten wor den afgeroomd om de in financiéle problemen verkerende overheid te helpen. Reserves van ondernemin gen zouden moeten worden aange sproken nu het opnieuw moeilijk blijkt voorzieningen als gezond heidszorg en onderwijs te bekosti gen. Gewerkt zou kunnen worden via winstbelasting. Stekelenburgs uitlating leidde tot verontwaardiging bij de werkge vers. "Een onzindelijk voorstel", al dus een woordvoerder van de Vere niging van Nederlandse Onderne mingen vanmorgen. "Er is geen overwinst, alleen winst. Gelukkig draaien de bedrijven de laatste ja ren goed. Dat de overheid er niet in slaagt haar zaken op orde te krijgen wil nog niet zeggen dat het bedrijfs leven daarvoor een extra rekening moet krijgen. De overheid is in feite rijk: 60 procent van de belastingen en de sociale premies gaan naar .inflatie is ook 2,5 haar toe. maar zij blijkt elke keer verkeerde ramingen te maken", (archietfotn) CNV-voorzitter Hofstede zei voor de Tros-radio dat het kabinet te vroeg aan de bel heeft getrokken. Een ingreep bij de koppeling wees hij van de hand. "Daar gaan wij dwars voor liggen. De werknemers en de uitkeringstrekkers mogen niet de dupe worden", aldus Hofste- De gemeentepolitie van Sneek de. Hij wees erop dat de 3,5 procent heeft bewoners van de Lemmer- loonstijging gepaard gaat met een inflatie van 2 tot 2,5 procent. Ook is stijging van de produktivi- de, het in 1991 handhaven van de koopkracht voor een ieder dan wel een kleine verbetering daarvan, en het handhaven van voorzieningen. Hij zei de door Lubbers verwoordde "zorg" op dit punt wel te delen. PvdA-vporzitster Sint stelde bij de Ncrv-fadio "voorlopig" te be twijfelen of de loonstijging te groot is. "Ik geloof niet dat de loonstijging onverantwoord is. Het is veel te vroeg om dat nu te stellen. Het kabi net moet dat eerst maar uitzoeken", aldus Sint. Zij wees erop dat in het regeerakkoord gesproken wordt van een onverantwoorde loonstij ging als die inflatie en produktivi- teitsstijging te boven gaat. "Dat is niet zo", aldus Sint. Volgens de PvdA-voorzitster moet het kabinet "een uiterste poging doen" de kop peling te handhaven. hen ontslagen. Kort na hun aankomst klaagden de Turken al dat ARRC te veel loon inhield. Ook protesteerden ze tegen "inadequate huisvesting". Een paar honderd Turken sloot zich een paar weken geleden aan bide vakcen trale FTA, die door ARRC echter niet werd erkend als pleitbezorger van Turkse werknemers. DEN HAAG (GPD) - Een grote brand heeft zaterdagavond een deel van de Passage, een overdekt win kelcentrum in de Haagse binnen stad. verwoest. De schade wordt ge raamd op 15 miljoen gulden. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet be kend. Het is de tweede keer in een jaar dat Den Haag door een grote brand wordt getroffen. Vorig jaar brandde een deel van het monu mentale station Hollands Spoor af. Ook de Passage behoort tot de monumenten van de Residentie. Het overdekte winkelgebied be staat uit drie armen, waarvan er nu een is verwoest. De brand brak uit op de begane grond in een radio- en televisiezaak, maar werd pas ont- dekt toen de vuurhaard de bovenste §"o7g ARRC"dVlS3 demons Het arbeidsconflict tussen ARRC en de Turken raakte donderdag in een stroomversnelling toen ARRC besloot een van hen op het vliegtuig te zetten en naar zijn geboorteland terug te sturen. Ondanks protesten van de FTA verleenden de Aru baanse autoriteiten medewerking om Mehmet Serif weg te krijgen. Vrijdagochtend betoogde een groep Turken voor de hoofdingang van de raffinaderij tegen de uitzet ting van Serif. Zij weigerden aan het werk te gaan. Nadat de Turken tot tweemaal toe schriftelijk was aan gezegd het werk te hervatten. DEN HAAG (GPD) - Er is geen sprake van dat het kabinet de doel stelling om de uitstoot van C02 gelaten. De bossen zijn niet opgege- ring door het uitrijde wees erop dat al in het oorspronke lijke NMP (1989) stond dat in 1995 en niet in 2000 een stabilisatie van ling van de vervuiling mogelijk worden. "Wij proberen dat nu zo in te richten dat we dat effect ook bij vergunningen vragen en uitv van maatregelen kost in de praktijk stond echter veel tijd, zo zei de minister. Hij wil "stug" volhouden. "Ik heb haast, maar het gaat erom de doel- gesloten. De afgelopen nacht ging etage had bereikt. Dat kwam door de rolluiken, waardoor de winkel hermetisch was afgesloten. Uit voorzorg werden tientallen bewo ners uit de directe omgeving geéva- cueerd. De panden naast de brandende winkel konden worden gered, maar dat gold niet voor de glazen over kapping van de Passage, die goed deels werd verwoest. De Haagse brandweer, die al het beschikbare materieel en manschappen had in gezet, is vijf uur bezig geweest met het blussen. Ook hier speelde de rol luiken de brandweer parten. Burgemeester Havermans van Den Haag, die zich persoonlijk op de hoogte kwam stellen, heeft ge zegd dat zo snel mogelijk zal wor den begonnen met het herstel van de schade. Ook wil de burgemeester dagavond overleg met de winkeliers over het geopend gebruik van de rolluiken, grijp dat ze nodig zijn om naliteit tegen te gaan, maar nu is aangetoond dat de rolluiken ook een negatieve rol kunnen spelen", aldus Havermans. Ook elders in het land ontstond schade door branden. In het Bra bantse Oisterwijk ging zaterdag middag ruim 10 hectare bos en hei in vlammen op. De brand is vermoe delijk aangestoken. In de duinen tussen Schoorl en Kamperduin ging gistermorgen vier hectare helmbeplanting door brand verlo ren, vermoedelijk nadat iemand een brandende sigaret had weggegooid. Gisteravond woedde korte tijd brand op een emplacement van Ne derlandse Spoorwegen langs de Rijn bij Arnhem. De brand ont sloop-treinstel en richt- miljoen gulden schade Brandstichting wordt In een kort geding dat vrijdag na middernacht diende besliste de rechter echter dat de Turken niet voor woensdag mogen worden uit gezet. Op die dag spreekt de recht bank, zich uit over de rechtmatig heid van het ontslag van de Turken. Maar ARRC weigerde de ontsla gen Turken toe te laten op het ter rein van de raffinaderij, waar ze se dert hun komst in een aantal barak ken verbleven. De overige Turken, ruim 600 man, die nog in dienst zijn van ARRC mochten het raffinade rijterrein sedert zaterdagochtend niet verlaten. Daaraan kwam zater- •n einde, de poort werd de Turken ontmoetten Ik be- elkaar in het gebouw van FTA. Dat leidde prompt tot een nieuw geding, dat gisteren voor de rechter diende. Hij bepaalde toen dat AR CC in ieder geval tot woensdag ook de 153 door haar ontslagen Turken vrije toegang moet blijven verschaf fen tot het terrein van de raffinade rij. Daar wachten de honderden Turken nu gezamenlijk op de uit spraak van aanstaande woensdag. PGGM-kantoor bezet stellingen concreet v te geve te pakken staan de verzuring bereiken. Er is dus e nog recht overeind. Dat zei minister Alders (milieube- Alders. het beleid", aldus Binnenland kort Brievenbussen heer) gisteren in Vara's Achter het Alders erkende dat er op dit mo- Nieuws. Hij reageerde op de boze ment een breed draagvlak is voor reacties van de milieubeweging op milieubeleid, maar dat dit niet het vorige week uitgelekte Natio- meteen in concrete maatregelen naai milieubeleidsplan-plus. Alders wordt omgezet. Plannen maken, VNO wil deel tegenvaller opvangen stichting te voorkomen. Zaterdag- «tradjmJteeftjJe overhead nacht gooide een onbekende br door forse loonstijgingen i lasting- en premieinkomsten. Minister Kok (financiën) zei dit weekeinde in verschillende inter views dat de koppeling niet in ge vaar hoeft te zijn. Hij wees erop dat een groot deel van het beeld voor 1991 nog bepaald moet worden, maar erkende dat "als we niet op passen" er spanning kan ontstaan tussen wat hij de kernvraag noem- DEN HAAG (GPD) - Het bedrijfs leven is bereid een deel van de wir- tegenvaller van twee miljard gulden op te vangen. Het is echter "onvoor stelbaar" dat het bedrijfsleven de last alleen zou moeten dragen. VNO-voorman Van Lede heeft dit het afgelopen weekeinde voor de Tros-radii "De hele samenleving heeft een probleem. Overheid en bedrijfsle- Als wij dan moeten meebeta- milieubeleidsplan (NMP), nog hele Uit een onderzoek renschot in opdracht van Alders' ministerie blijkt dat gemeenten en provincies volgend jaar 225 miljoen gulden tekort komen om een goed milieubeleid te voeren. Over vier jaar zal het tekort zijn gestegen tot 325 miljoen gulden. Bij het onder zoek, dat dit weekeinde door de Avro-radio werd bekendgemaakt, ging het om handhaving van be staande milieu-taken. Berenschot constateert verder dat er voor de vele nieuwe taken oortkomend uit het Nationaal ook een gedeelte van een industrie terrein in Eindhoven in vlammen bureau Be- op' Een houthandel en een loods met caravans werden verwoest, de schade bedraagt vele tientallen mil joenen guldens. De oorzaak van die brand is onbekend. ZEIST (ANP) Tientallen krakers en sympathisanten hebben van morgen korte tijd het hoofdkantoor van het pensioenfonds PGGM in Zeist geblokkeerd. Zij protesteer den daarmee tegen de plannen die het pensioenfonds heeft om van het gekraakte Wolters Noordhoff-eom- plex in Groningen een biblioteek en woonruimte te maken. De directie bood de actievoerders een gesprek aan met directeur beleggingen Kooistra, maar daar werd geen ge bruik van gemaakt. Na een paar uur zijn de actievoerders met stille trom vertrokken. len, is dat een ander verhaal", aldus maal geen geld is uitgetrokken ten dend papier in de bu$, waardoor in vier woningen brand ontstond. Een flatwoning ging geheel in vlammen op, terwijl in drie andere de hal uit brandde. Aardappelen De Milieuraad Drenthe is sterk ver ontrust over de gevolgen voor de ge zondheid van het grootschalig ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de noordelijke fabrieksaardappel teelt. Volgens de raad vertoont het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de aardappelteelt op de noordelij ke zand- en dalgronden sterke over eenkomsten met dat in de bollen teelt. Uit eerder ondererzoek is ge bleken dat er jaarlijks 2000 ton gif in de lucht komt. AkkcrbOlIWCrS eer toe de discussie over de politie De akkerbouwers gaan donderdag koers _weer te hebben aangezw Volgens de VNO is de tegenvaller ontstaan 'omdat de Rijksoverheid in 1988 de rekensommetjes niet goed heeft gemaakt. In dat jaar werd de wir gestaakt en kreeg het bedrijfsle ven daarvoor financiële compensa- gens hem tie. "Wij mosaten toen slikken. Er is toen een contract gesloten en daar mee is de zaak af. Basta", aldus Van Lede. AMERSFOORT (GPD) - De Gro ningse Commissaris van de Konin gin, Vonhoff, vindt dat de WD bij de verkiezingen vorig jaar een tacti sche fout heeft gemaakt door zich te snel uit te spreken voor voortzetting van de coalitie met het CDA. Von hoff zette zaterdag op de partijraad in Amersfoort een felle aanval in op WD-leider Voorhoeve. Volgens Vonhoff heeft de VVD een ernstige blunder begaan door ver voor de parlementsverkiezin gen van vorig jaar de PvdA uit te sluiten van samenwerking. Hij schapsbelasting gedurende enkele daar tegen. In een interview met De denkt dat de opstelling van Voor- Van Lede. Voordat het bedrijfsle ven zal willen meebetalen, moet de Rijksoverheid echter eerst zelf of zij de eigen uitgav kan beperken. Namens het CNV stelde voorzit ter Hofstede in hetzelfde program behoeve van gemeenten en provin cies. Ook is geen rekening gehou den met extra kosten voor de aan- nog verder passing van "bestemmingsplannen en plannen inzake de ruimtelijke or dening en het verkeer. reactie liet PvdA-Kamerlid dat de Rijksoverheid weliswaar Van der Vaart weten dat het extra gigantisch goed gaat. Vol- hogere heffingen. CDA-minister best de vennoot- Andriessen (economische zaken) i jaren met een procent of tw hoog kunnen om op deze wijze e ge compensatie binnen te halen. Telegraaf betoogde hij dat de lasten niet omhoog moeten ten behoeve van het milieu. hoeve heeft geleid tot het slechte r sultaat bij de gemeenteraadsverkie zingen en de geweldige winst van 19 april weer met hun trekkers de straat op als het kabinet komende donderdag het advies van de com missie van goede diensten niet overneemt. Boerenwoordvoerder Dijkstra acht de kans daarop vrij groot na uitlatingen in die richting van premier Lubbers en de minis ters Kok (financien) en Braks (land bouw). Ongelukken Er komt een onderzoek naar het grote aantal onverklaarbare onge vallen op de A 28 tussen Groningen en Assen. Het gaat om auto's die van de weg raken, tegen de midden bermbeveiliging rijden of die be trokken zijn bij kop-staart-botsin- gen. Het aantal van dergelijke onge vallen op de A 28 tussen Groningen en Assen is twee keer zo hoog als op vergelijkbare verbindingen op de A 7, Groningen-Drachten en Gronin- gen-Hoogezand. Vonhoff ziet in een koerswijzi ging van de VVD naar het midden van het politieke spectrum een mo- koningin Henk Vonhoff komt de gelijkheid om de onstuimige groei D66 af te stoppen. Maar boven dien wordt daarmee de mogelijk- DEN HAAG In de VVD is de rich tingenstrijd opnieuw losgebasten. De Groningse geld. Tijdens de partijraad WD, afgelopen zaterdag in Amers foort, haalde hij het door Voorhoeve uitgevonden 'sociaal liberalisme' ADVERTENTIE heid van een coalitie met de PvdA geschapen. Vonhoff is al jaren voor stander van zo'n samenwerking. door Henri Kruithof eg kunnen gaan. De de koers die hij voorstaat, zeker niet het liberale hok, D66, als die koers radicaal anders is dan ar de meeste aanhang die van de afgelopen jaren. De roep om Hans Wiegel is in de verstomd en zal na de n het afgelo- alleen maar sterker wor den. In de VVD wordt er ernstig re- niet uit de concurrent ir krijgt welisw uit de PvdA, maar ook van de VVD wordt een aardig electoraal graantje WD nooit verstomd meegepikt. Dat is overigens niet al- turbulente periode leen gebaseerd op een inhoudelijke pen ja, koersbepaling. Het charisma STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o.a. LASDIESELS tot 600 amp. LASTRAFO'S 220/380 V TOT 600 AMP. Informatie Hoge fli|ndi|k 352 Middenweg 571 2314 AP Leiden Heerhugowaard lel (071)417438 02207-14956 Fax (071)413788 Fax. 43788 Het merkwaardige is dat Voor hoeve zijn keus na de Tweede Ka merverkiezingen van vorig jaar voor een plaats aan de rechterkant van het politieke spectrum moest verdedigen, terwijl hij in zijn hart een voorstander is van het 'sociaal liberalisme'. Zijn argument dat de partij er niet nog meer onrust bij kon hebben na de kabinetscrisis, snijdt hout. De chaos zou waar schijnlijk niet meer te overzien zijn geweest. Toch zal de WD een fundamentele Voorhoev zal op de kiezersgunst zeker een grote invloed hebben. Het grote probleem bij de WD is dat de koers van de partij weliswaar formeel wordt vastgelegd door de leden in beginsel- en verkiezings gen de tijd dat de Tweede Kamer verkiezingen naderen zich weer be schikbaar zal stellen. Paradoxaal Electoraal zal dat ongetwijfeld programma. In de historie van de gunstig effect hebben voor de VVD. partij blijkt echter dat de politiek Wiegel heeft zelfs na al die jaren nog leider van de partij, vooropgesteld dat deze enig charisma heeft, veel groter invloed discussie De partij zal, onder invloed van Vonhoffs aanval op Voorhoeve, on getwijfeld weer een discussie over de inhoud van het beleid beginnen. Maar zoals altijd in de VVD, zal on derhuids die discussie ook over de positie van Voorhoeve zelf gaan. niet de politiek leider de politieke koers dje de achterban mee kan krijgen niets van zijn populariteit verloren. Het paradoxale is echter dat Von- op de politieke hoff dan niet zijn zin krijgt met be trekking tot de koers die de WD zal varen. Wiegel is de man van de ou derwets rechtse standpunten, waar mee hij een groot deel van de oude achterban kan terugwinnen. Die winst zal dan overigens vrij wel uitsluitend het CDA en niet bij D66. Maar dbor krachtige rechtse koers iets naar links op te schuiven, waar door D66 aan die kant wel stemmen orden gehaald bij zal verliezen. De door Vonhoff zo g gewenste samenwerking met de de PvdA wordt daarmee echter niet WD krijgt het CDA de gelegenheid waarschijnlijker. D66. De democraten zitten nog steeds in de groei: volgens de laatste opiniepeilingen van buro InterView zou D66 nu op 22 zetels uitkomen, de WD op 20 of 21. Voorhoeve zelf zei zaterdag in een reactie op Vonhoff. dat de WD naast de gevolgen van de kabinets crisis er niet ook nog de interne pro blemen door een plotselinge koers wijziging bij kon hebben. "Volgens mij zou een andere opstelling van de WD niet tot een andere coalitie hebben geleid", aldus Voorhoeve. "Ik kan het natuurlijk nooit aanto nen. maar ik denk dat Lubbers al voor de kabinetscrisis had gekozen voor samenwerking met de PvdA". Vonhoff heeft met zijn aanval op Voorhoeve de richtingenstrijd bin nen de VVD weer aangewakkerd. Enkele jaren geleden sprak Voor hoeve zich ook uit voor wat hij noemde 'sociaal liberalisme'. Die discussie bloedde echter dood; ook al. omdat een groot deel van de ach terban niets voelde voor een zwen king naar links. Naar verwachting zal op de algemene ledenvergade ring van de VVD in mei, de discus sie over de politieke richting weer volop worden gevoerd. Voorhoeve zette zaterdag de aan val in op minister Maij-Weggen (ver keer). "De lange serie onrijpe voor stellen op het gebied van verkeer en vervoer beginnen op de lachlust te werken. Ze veroorzaken een chaos in het verkeer", aldus Voorhoeve. "Onze internationale positie wordt ernstig aangetast. We willen de poort zijn van Europa 1992, maar dit kabinet maakt er een tolhuis van". Ook het kabinetsbeleid met de overheidsfinanciën kon de goed keuring van Voorhoeve niet krij gen. Hij vroeg zich af hoe het moge lijk is dat in een tijd van economi sche bloei het financieringstekort toch weer dreigt op te lopen. Voor hoeve meent dat er ernstige fouten in het regeerakkoord zitten. "De rente is te optimistisch ingeschat, evenals de kosten van de koppeling tussen de lonen enerzijds en de uit keringen en ambtenarensalarissen anderzijds".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3