Planckaert bevrijdt Post van zware last Van Rijthoven voert de subtoppers aan Stroombergen presteert goed MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA 21 Eddy Planckaert op weg naar zijn overwinning in de 88ste editie van de wielerklassieker Parijs-Roubaix. (foto anp> MAASSLUIS (GPD) De organisatie van de Westland Ma rathon klaagde de afgelopen week steen en been. Grote boosdoener was de KNAÜ. ,,We betalen de bond 5000 gul den voor de nationale titelstrijd", jammerde men, „we wor den opgescheept met een groot aantal genodigden, die we ook nog van hapjes en drankjes moeten voorzien, en we zit ten met een gedevalueerd kampioenschap omdat de KNAU niet is ingegaan op onze suggestie een EK-ticket aan deze wedstrijd te verbinden". ROUBAIX (ANP) - Een last zo zwaar als het gewicht van alle kas- •seien in de Hel van het Noorden viel zondag na vi jf angstige minuten van L de schouders van Eddy Planckaert en zijn ploegleider Peter Post. Met een verbeten trek op zijn ge zicht moest 'de kleine', leunend te gen een dranghek, na 265,5 kilome ter stofhappen nog eens door een 'Hel'. Met het blote oog was op de wielerbaan van Roubaix niet waar te nemen wie de 88ste uitgave van de 'Koningin der Klassiekers' - een der mooiste van de laatste jaren - LEIDEN De tegenwoordig voor het Edamse Waterland uitkomende Eric Stroombergen (Lisse) heeft in de klassieke Omloop van de Braak man een uitstekende tweede plaats behaald. In de finale van de wed- strijd, meetellend voor de promotie competitie, kwam Stroombergen met de Brabanders John Leys en Theo Akkermans op kop. In de eindsprint was de met problemen uit Spanje (profploeg Orbea) terug- I gekeerde Akkermans de snelste I voor Stroombergen en Leys. De Zeeuw Peter Mol, die Swift- /Casba uitkomt, zat bij de achtervol gers en werd negende. Peter Tates uit Nieuw Vennep werd 13de en Eric van Nieuwkerk (toch nog 20ste) en Eric Bos reden lek. De Hel van Mergelland voor vrou wen werd een prooi voor Agnes Loohuis-Damveld uit Haaksber gen. De 18-jarige Corina Ouwehand (Katwijk) die oorspronkelijk in de kopgroep meereed, viel terug naar de tweede groep. Een goede vijf tiende plaats was nu haar deel. Ou wehand neemt samen met onder andere Monique Knol op 20 en 21 april deel aan een internationale tweedaagse in het Franse Epinal. Bij de junioren maakte Warmonder Etienne Vergeer deel uit van de kopgroep. Door een val werd hij kansloos voor de ereprijzen. In de criteriums reden Ferry de Ruiter (8) en André Móhlmann (18) zich in Halsteren in de prijzen. In Heerjansdam ging de vierde plaats naar Gerrit Kleinveld (Lisse). André Mólmann werd hier 14de. In het Belgische Louwe behaalde Caspar van der Meer een vierde plaats. Rick van Wetten (Bollenstreek) won een juniorenkoers in Rijswijk. had gewonnen. Eddy Planckaert of Steve Bauer? Het feilloos registrerende foto- finish-apparaat verloste Planckaert van de beklemmende onzekerheid. Nog geen halve centimeter verschil bevrijdde Peter Post van de toene mende druk en snerende opmerkin gen. „Dit geeft rust, iets mooiers en be ters dan Parijs-Roubaix winnen be staat niet", zei de opgeluchte Am- stelvener, die in 1964 als eerste Ne derlandse winnaar van de helle tocht over de kasseien gehuldigd werd. „Deze overwinning is zeker een bevrijding. Met zoveel goede renners in een ploeg ben je ver plicht een gerenommeerde koers te winnen. Maar voor hetzelfde geld loopt het weer verkeerd af. Net zoals in Gent-Wevelgem", gaf de Panasonic-chef toe. „Ik heb zelf de eindsprint niet gezien. Gelukkig Een wanhoopspoging van Edwig van Hooydonck in de laatste vijftig meter was bijna de oorzaak dat de zorgvuldig uitgevoerde strategie van de Post-ploeg in de laatste cen timeters niets meer waard was ge weest. Hooguit opnieuw een bron voor geschamper. Die bleef Post nu bespaard. „Ik heb de laatste tien meter met de ogen dicht gesprint. Ik wist niet of ik gewonnen had. Door die ma noeuvre van Van Hooydonck moest ik twee fietslengtes overbruggen'', analyseerde Planckaert de zinde rende finale, die een waardige af sluiting was van een boeiende en spannende 'Hel van het Noorden'. Drie maanden geleden weigerde de 31-jarige Belg het aanbod van Post terug te keren. Hij hoopte nog steeds dat Francois Lambert van ADR financieel de zaakjes zou zui veren. Planckaert bleek te goed van vertrouwen. Overwoog te stoppen met wielrennen, maar besloot na een gesprek met zijn broer Walter een sterk verlaagd contract - 40 pro cent minder - te accepteren. Zondag compenseerde hij die in komstenderving voor een deel. Want de eerste plaats leverde 50.000 gulden op. Een dik verdiende belo ning, want Planckaert en Laurent Fignon waren in Parijs-Roubaix de allersterksten. Met een groot, be langrijk verschil. De Fransman moest in zijn eentje optornen tegen het Panasonic-collectief, dat de vroege vlucht van Planckaert per fect afschermde. „Ik heb zelden zo goed in de voor jaarsklassiekers gereden", zei Fig non later onder de douche. „Maar ik kan geen resultaten overleggen. Als eenling was het bijna geen doen. De ploeg van Post was supersterk. Het leek wel alsof iedere keer wanneer ik wegsprong Talen als door een magneet aan mijn wiel werd ge plakt". Naar de zin van Post te vroeg, ging Eddy Planckaert op 85 kilome ter voor de eindstreep op avontuur met nog twaalf kasseienstroken voor de wielen. Aan de zelfmoord poging van Peter Pieters, die na achttien kilometer met ploegmaat Rob Kleinsman en de Zwitser Stefan Joho op pad waren gegaan (maximale voorsprong 16 minuten), kwam na 150 kilometer een einde toen zijn achterband het begaf. Kleinsman had al eerder moeten af haken en Joho mocht nog tien kilo meter koploper zijn. Planckaert nam de leiding over, kreeg na tien kilometer gezelschap van Van Keirsbulck en Gayant. Als een bezetene voerde de Belg het tempo op. Niet wetend dat achter hem Talen, Wampers, Freuler en Ludwig de ontsnapping controleer den. „Ik ben naar hem toe gereden en heb hem op de hoogte gebracht dat we de zaak in handen hadden. Met Freuler en Ludwig hadden we nog pionnen voldoende in voorraad. Ik wilde het risico niet nemen dat Planckaert zich over de kop zou rij den", vertelde Post. Achter het drietal dwong Fignon bewondering en respect af voor zijn ontembare aanvalsdriften. Het was voor de Fransman een ongelijke strijd. Zelfs de hulp van 'veteraan' Duclos-Lassalle mocht niet baten. De eerste die aan de ijzeren greep van de Post-renners wist te ontko men was Edwig van Hooydonck. „Ik had me met Fignon belast. Van Hooydonck had Wampers in de gaten moeten houden", oordeelde de opnieuw sterk rijdende Talen la ter. „Het was niet moeilijk voor me Fignon te bewaken. Ik had meer moeite mijn superieure gevoel te onderdrukken. Want ik had de in druk dat ik zelf oók kansen zou heb ben". Talen hield zich aan zijn op dracht, maar kon ook met verhinde ren dat successievelijk Bauer en Van den Akker in de richting van Planckaert slopen. Een uitval van Van der Poel werd door Talen be antwoord. Duclos-Lassalle en De Wolf sloten aan. Van Keirsbulck, Gayant en Van den Akker kwamen in ademnood. Planckaert wist zich alleen nog omringd door Van Hooy donck en Bauer. „Ik was al blij dat ik kon volgen", bekende Van Hooydonck. „Van mij had hij niets te vrezen, maar dat wist Planckaert niet. Ik was aan het einde van mijn krachten." De drie koplopers reden samen de wielerbaan op. Een ronde restte nog, toen plotseling Gayant en Wampers opdoken. Wampers, vorig jaar winnaar, nam meteen plaats voor zijn kopman. Niets leek mis te kunnen gaan, totdat Planckaert op gesloten Taakte door de manoeuvre van Van Hooydonck. Bauer antici peerde meteen op die actie. „Ik zag de streep niet. Ik dacht dat hij tien meter verderop lag", zei de Cana dees. „Planckaert is een waardig winnaar voor deze klassieker. Hij was de beste". (GPD) Grootste surprise in het Nederlandse kamp was ditmaal John van den Akker, afkomstig uit de danig gedecimeerde PDM-ploeg. Van den Akker was dit jaar al goed voor ritzeges in Baskenland en Mur- cia, maar de Veldhovenaar blijkt ook op de stenen goed mee te kun nen. Van den Akker maakte in zijn eentje het gat met de kop Planckaert-Gavant-Van Keirls- bruck goed. In de finale kwam hij iets tekort, maar hij werd in het groepje Van der Poel toch nog eer vol dertiende. LIVERPOOL (ANP) - De 25-jange amateurjockey Marcus Armytage heeft zaterdag de 150ste Grand Na tional, de spectaculairste en meest omstreden hindernisren ter wereld, gewonnen met de elfjarige' ruin Mr. Frisk. Na zijn zege meldde hij zich in de persruimte om die successtory op papier te zetten. In het dagelijks leven verdient Armytage namelijk op de baan van Newmarket de kost als correspondent voor het Engelse paardesportblad „Racing Post". De overwinning van Armytage en Mr. Frisk op het 7,2 kilometer lange parcours van Aintree, waar 70.000 mensen toekeken, was allerminst verwacht, de gerealiseerde tijd van 8.47,8 was zelfs opzienbarend. Het betekende een verbetering van het baanrecord, dat sinds 1973 op naam stond van Red Rum, met ruim veer tien seconden. 'Westland' mag achteraf blij zijn dat het NK aan de race door de Glazen Stad was gekoppeld. Want met alle respect voor Mohamed Salmi - van zijn triomf in 2.14.48 zal niemand wakker liggen. Juist het duel om de gouden plak - ook al ging die dan tussen de subtoppers - zorgde er voor, dat de 21e editie van deze ma rathon niet onmiddelijk in de anoni miteit verdween. De inwoners van Lage Mierde zullen de Westland Marathon zeker niet snel vergeten. Hun Jan van Rijthoven veroverde zaterdagmid dag de Nederlandse titel en dat werd in het Brabantse dorp uitbun dig gevierd. De Algerijn Salmi won de inter nationale slag voor de Belg Paumen en de Westduitser Borger; Jan van Rijthoven voerde daarna in 2.17 uur de nationale garde aan voor De Maat en Smit. Geen tijd om van te schrikken, maar die was in deze om standigheden (windkracht zes a ze ven) ondergeschikt aan het resul taat. Een verdiende triomf voor Van Rijthoven, die pas vier, vijfjaar seri eus met atletiek bezig is. Twaalf maanden geleden deed hij voor het eerst van zich spreken met een zes- Laf koersen kon de combinatie geenszins verweten worden. Van begin af aan liep Mr. Frisk, soepel over de hindernissen springend, in de voorste gelederen. In de span nende eindsprint vond het dier een nieuwe krachtbron. De aandringen de Durham Edition, gereden door Christ Grant die voor de derde keer in vier jaar tweede werd, kwam driekwart lengte tekort. Rinus met Neale Doughty in het zadel ging als derde over de streep, vóór de favoriet (7-1) Brown Wind sor. Mr. Frisk (16-1 genoteerd) ver diende voor zijn bejaarde Ameri kaanse eigenaresse Lois Duffey on geveer 225.000 gulden. Van de 38 gestarte paarden haal den er 20 de finish. Twee dieren kwamen om het leven. Het enige menselijke slachtoffer was zaterdag amateur Alan Walter, die bij een valpartij een pols brak. de plaats in de Westlandse mara thon. in een persoonlijk record van 2.16.57. De Brabander was bijzonder in z'n sas met het kampioenschap. Het feit dat Marti ten Kate. John Vermeule, Tonnie Dirks, Cor Lam- bregts en Gerard Nijboer ontbra ken, maakte de gouden plak ervoor hem niet minder waardevol op. „Natuurlijk ben ik niet de beste loper van Nederland", merkte hij met gevoel voor realiteit op. „Maar je bent gek als je zo'n kans niet pakt. Alle subtoppers waren hier en die heb ik toch maar mooi verslagen". Aart Stigter (AAV'36) heeft af gelopen zaterdag in Maassluis een teleurstellende vierde plaats be reikt op het Nederlands kampioen schap marathon. De slotfase werd voor Stigter een ware lijdensweg in verband met pijn in de maagstreek. Over zijn tijd. die 2 19.50 bedroeg, was de man uit Wijk bij Duurstede dan ook niet bijster enthousiast. Bataaf Jan Kortekaas behaalde ook een teleurstellend resultaat. 2.37,03 was zijn eindtijd. Twee trai- ningsmaatjes van Kortekaas. Kees van Klink en Paul Barnhoorn, fun geerden als haas tijdens de eerste 20 kilomAer, die werd afgelegd in de geplande tijd van 1.10. Theo van de Veer (AV Holland) werd vierde op een tien kilometer die het afgelopen weekend in Schoonhoven werd gehouden. Van de Veer legde deze afstand af in een tijd van 30.06. Clubgenoot Fred Re geer kwam als negentiende over de meet in 32.14. Regina van Duyn (AV Holland) legde in Schoonhoven de 3600 me ter voor vrouwen af in 13.59 wat haar een vierde plaats opleverde. Tijdens openingswedstrijden in Rotterdam is A-jongen Fabian Ros (AV Holland) als tweede geëindigd op de 200 meter in een tijd van 23.8. Clubgenoot en B-jongen David Brandwijk wierp de speer 44.88 me ter ver en zag dit beloond met een bronzen plak. C-meisje Elsemieke Roksnoer werd zesde bij het hoog springen met 1.40 meter en D-meis- je Monica Zoetemelk behaalde een tweede en derde plaats met respec tievelijk 60 meter sprint (in 8.6) en verspringen (4.22). Armytage wint Grand National Columnist Jan Mulder in Aktu- Sportpsycholoog Peter Blitz in Het Parool: Voetbal is net als Dallas en Dy nasty. Het heeft weinig om het lijf maar het houdt nooit op". Jan Vlieg, bondscoach der ta feltennissers, in De Volkskrant: Tafeltennissers zijn stuk voor stuk een beetje gek en de grootste icLioten worden Oud-wielrenner Walter Go- defroot in Het Nieuwsblad: „Het eindeloos gedokker over de kasseien schudde mijn lijf zo door elkaar, dat ik op den duur niet meer wist waar mijn hart stak". Ex-wielrenner en tri-atleet Peter Zijerveld in De Volks krant: „Ik zal nooit mijn kennisma king met de profs vergeten. In de voorbereiding op het seizoen gin gen we in trainingskamp aan de Cote d'Azur. De eerste avond bel de ik Emmymijn vrouwom te zeggen dat ik het liefst naar huis wilde komen. Ik was geschokt om dat ik had gezien dat iedereen z'n eigen huisapotheek bij zich had Columnist Jan Blokker in de VPRO-gids: ..Theo Reitsma heeft op een dag van iemand gehoord dat je in plaats van snel ook rap kunt zeg gen en sindsdien lag het in zijn mond bestorven. Zo kwamen Mart Smeets en Jean Nelissen een paar jaar geleden op het woord virtueel - goh wat prachtig". PSV-trainer Guus Hiddink in Nieuwe Revu: „Ik voel me vreselijk geflikt door Vanenburg". (PDM-ploegleider Jan Gis- bers in Wieier Revue) ..Klinkt misschien gek. maar het is wel ivaar: In landen als Bel gië en Nederland zijn hart- en vaatziekten veel gewoner dan in andere Europese landen". Wielrenner Jelle Nijdam in Elsevier: „Er zijn dagen dat het door mijn hoofd flitst: 'Een grote gul vangen is nog mooier dan een klassieker winnen'. Vooral in de Tour, als ik uitgewoond tegen zo'n berg hang, droom ik me soms weg aan de waterkant. Als dat heimwee over me valt, moet ik meteen de kassa oproepen. Alleen het geld dat in de criteriums na de Tour te verdienen is, houd je dan op de fiets". Jelle Nijdam over zijn bezoek aan haptonoom Ted Troost, in Elsevier: „Die Troost had me amper aan gekeken en ik kreeg te horen dat mijn privé-leven een schadelijke invloed had op mijn sportpresta ties. Eerst repliceerde ik nog dat ik privé helemaal geen problemen had. dat ik gelukkig getrouwd was met Anette en zo, maar Troost bleef maar drammen dat ik thuis niet de nodige rust vond. Een vreselijke man die je ver van je bed moet houden". PSV-trainer Guus Hiddink in Nieuwe Revu: Spelers lopen bij Kees Ploegsma binnen om te praten over reiskosten of zaken in de commerciële sfeer. Toen ik hoorde dat.Vanenburg bij Kees over de opstelling had geklaagd, voelde ik me als door giftige ratten besnuf feld". Sportpsycholoog Peter Blitz als columnist in Het Parool: „Misschien kan de Oranje- raad. nu hij toch zo lekker op gang is, nog even doorzetten en zich beijveren voor een capabel bestuur betaald voetbal". Telstar-manager Ruud Geels in Het Parool: „Als het volgend seizoen weet niet lukt kunnen we beter kappen. Dan blijven we een club in de marge en moeten we ons ernstig afvragen of er nog toekomst is voor Telstar in het betaalde voet bal. Als het slecht gaat staan de leidinggevende mensen altijd ter discussie. De spelers kunnen beter de hand in eigen boezem ste ken. Telstar is een nette vere niging. ook altijd geweest, die schopt de trainer niet zomaar op straat". Telstar-trainer Cecs Glas over de kritiek op zijn persoon in Het Parool: Zonder een goeie hamer kan een timmerman toch ook niet wer ken. Ik ben een visserszoon en schrik niet terug voor het avon tuur. Zeemensen zoeken het avon tuur juist op". Voormalig topvoetbalier Jan Mulder, nu schrijver-columnist, in Aktuecl: „Voetbal is teloor gegaan. Voet bal zonder bijgedachten. Gewoon spelen en uitgaan van je eigen ta lent en zin voor het spelletje. Ik ben onlangs naar Mechelen-Milan geweest. Dan zie ik Rijkaard, een prachtige speler toch? Als ik die jongen zie spelen, denk ik: Hou toch op, man, schei er toch mee uit. Het is'alleen maar tikkie terug en in de breedte. Die speelt helemaal niet meer zoals-ie is". LONDEN (Reuter) De Grand National die zaterdag op de baan van Aintree werd gelopen heeft weer voor gi te emotie onder de dierenbeschermers in Engeland gezorgd. Dierenbescherming-organisaties hebben zondag c een openbaar onderzoek gevraagd omdat bij de wedstrijden op de baan van Aintree bij Liverpool zaterdag tu paarden. Roll-A-Joint en Hungary Hur, om het leven kwamen. «toto m Hoek (10) Zou Kees Kist (37) afgelopen zater dag tegen Spakenburg in de voet sporen van Jaan de Graaf treden? Dat was de vraag die vorige week het gehele Zeeuwse dorpje in de ban hield. Wat John Bravenboer, voorzitter en suikeroom van zater dageersteklasser Hoek, betreft wel. En de 21-voudig international had er zelf ook wel oren naar. Braven- boer wist na de nederlaag tegen Marken al te vertellen dat Kees niet in de spits zou aantreden, maar 'maar als middenvelder vlak achter de val. we niet zo maar. Jaan de Graaf is een heel ander geval. Hij speelde driejaar geleden al bij IJsselmeer- vogels en is gewoon opnieuw gaan voetballen". Dus voorlopig geen Kist in Hoek. Hoek heeft het maar moeilijk met Kist. Er zijn in de bosjes rond het trainingsveld inmiddels spionnen van de WON gesignaleerd. Zij heb ben geconstateerd dat de voormali ge topscorer druk in de weer was met pilonnen, dus actief is als trai ner en niet als 'technisch adviseur' zoals Bravenboer het omschrijft. Hiervoor heeft de club zelfs een boete van 150 gulden gekregen. Sportoog (2) Atletiek kan een gevaarlijke sport zijn. Met name bij werpnummers gebeureó nog wel eens ongelukken, die door de hoge snelheid van de kogels, speren en disci nogal eens ernstig aflopen. Dat ook een stilstaande speer scherp is ondervond Bas Warmer dam afgelopen zaterdag aan den lij ve. Tijdens onderlinge wedstrijden van De Spartaan in Lisse prikte de C-jongen bij het uit de grond trek ken van zijn speer met het projectiel in zijn oog. Hierdoor was verzorging in het ziekenhuis noodzakelijk. Waarschijnlijk ondervindt hij geen blijvende schade aan zijn oog. verandering die zich de komende tijd nog sneller zal voltrekken om dat de Sportecho een samenwer king is aangegaan met het Westduit- se concern Springer Verlag, uitge ver van onder andere het populaire boulevardblad Bild Zeitung. DDR (2) Ook in de DDR neemt het voetbal vandalisme toe. Zaterdag moest de politie in actie komen bij ongere geldheden na afloop van de wed strijd Carl Zeis Jena - FC Berlin. De laatste club is de voorzetting van Dynamo, dat gelieerd was met de veiligheidsdienst Stasi. De politie moest honden inzetten om de vechtende supportersgroe- pen, die elkaar met stenen, stokken en molotov-cocktails belaagden, te scheiden. Zeven agenten raakten gewond, van wie een ernstig. Vol gens het persbureau ADN kwamen de relschoppers, de meesten met een bivakmuts getooid, met West- berlijnse bussen naar Jena. Jonkie De KNVB wenste aan deze stunt geen medewerking te verlenen. De heer Leegwater, lid van de regle mentencommissie van de KNVB te Zeist, wist te melden dat Kist te laat was met het aanvragen van een overschrijving. Zijn voormalige club, Heerenveen, wilde wel mee werken aan de transfer. Leegwater: "De overschrijvingstermijn sluit per 1 maart, en dispensatie verlenen DDR (1) Het Oostduitse sportdagblad Sportecho zal vanaf begin mei ook op grote schaal in West-Duitsland te koop zijn. Het blad is na de opening van de grenzen in Oost-Duitsland en de invoering van een meerpar- tijenstelsel, al ingrijpend van in houd en opmaak veranderd. Een Driss Boukhalfa is eigenlijk een jaar te jong om wedstrijden te boksen. Maar omdat de jonge Leidenaar (11) al drie jaar ervaring heeft, mag het jongste talent van Boksvereniging Leiden zo af en toe de ring in. Giste ren was het weer zo ver. Boukhalfa, die in mei twaalf wordt en dan geen dispensatie meer hoeft te vragen om in de ring te mogen verschijnen, won gisteren tegen Mesquita zijn derde wedstrijd. Of dat nog niet ge noeg was kreeg Boukhalfa daarbij de stijlprijs uitgereikt. SANDRA DE KRUIFF Vijf jaar kon Sandra de Kruiff geen celluloid meer zien. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Vorige maand meldde de 31- jarige Leidse zich weer bij Scylla om weer een balletje te slaan. Vooropgesteld, de Leidse ping- pongclub hoeft er evenwel niet op te rekenen dat De Kruiff de draad weer oppakt. Puur voor de lol kruipt ze in gezelschap van Mari an van der Vliet, een vriendin uil de actieve periode, eens per week achter de groene tafel. Sandra de Kruiff was de abso lute kopvrouwe in de hoogtijda gen van Scylla. Niet alleen met haar club vierde ze successen, aan de hand van Bettine Vriesekoop pikte het adjunct-hoofd van een lagere school in Nieuwveen de no dige graantjes mee. Absoluut hoogtepunt vormde de zilveren medaille in '82 op de Europese kampioenschappen in Budapest. Het had een gouden plak kun nen zijn als Bettine Vriesekoop in staat was geweest om de partij in het vrouwendubbel te kunnen spe len. Tot haar verdriet moest De Kruiff evenwel constateren dat een blessure van Vriesekoop een te groot obstakel vormde. Haar Ha- zerswoudse sportcollega kampte in Hongarije met een zware enkel blessure. Wat aanvankelijk niets meer leek dan een ongevaarlijke ontsteking, eindigde in Budapest bijna in een drama. Vriesekoop verkeerde in topvorm, maar de enkelblessu re speelde haar parten. Alle prij zen te moeten missen ging de Ha- zerswoudse wel erg ver en er werd in samenspraak met de Leidse fy-. siotherapeut Peter van Schie be sloten om met een 'spuit' de pijn te verzachten. Vriesekoop kwam in Budapest uiteindelijk in drie fi nales: het enkel, het gemengd- en het vrouwendubbel. De eerste twee was ze in staat om te spelen (en te winnen), de laatste partij liet Vriesekoop evenwel verstek gaan. Uitgerekend de wedstrijd waarin Sandra de Kruiff de lon kende Europese titel had willen grijpen. "Ik kon het wel begrijpen, maar verdrietig was ik natuurlijk wel", herinnert De Kruiff zich. "Vlak nadat ik had gehoord had dat Bettine niet kon spelen, had ik moeite om me goed te houden". Maar al snel maakte doffe berus ting plaats voor de emotionele ge moedstoestand, waarin de Kruiff zich op dat moment bevond. "Na tuurlijk had ik begrip voor de toe stand waarin Bettine zich be vond. Maar als je een maal in een Europese finale bent beland, wil je natuurlijk wel spelen". Ondanks Vriesekoop's onbe- schikbaarheid bewaart Sandra de Kruiff de beste herinneringen uit haar loopbaan qan het Euro pees kampioenschap in Honga rije, ondanks de landstitels en Europacup-wedstrijden met Scyl la. De internationale ervaringen waren leuk. maar tot imponeren de prestaties kwam de Leidse ta feltennisclub zelden. "Maar voor ons niveau deden we het toch aar dig. Goed, we waren geen hoog vliegers. maar toch Haar belangstelling voor het huidige pingpong is nihil. "Als je er eenmaal uit bent, dan interes seert je het niet meer zo. Dat al thans is bij mij het geval. Ik pik wat dingen op uit de kranten, maar verder laat het me allemaal koud. Wat niet wil zeggen dat ik op de sport ben afgeknapt. Wel nee, zo zit ik nu eenmaal in el kaar. Uit mijn actieve periode heb ik bijvoorbeeld niets meer be waard. Bij mij geen trofeeën en bekers op de schoorsteenmantel. Die moet je alleen maar afstof fen". Helemaal stilgezeten heeft de kleuterleidster i "ik ben één van de laatsten die zo'n opleiding heeft gehad") niet de laatste vijf jaar. Ze tennist. "Niet serieus hoor. want dat wil ik niet meer op mijn leeftijd. Maar als ik op de baan sta. wil ik wel van m'n tegenstan der winnen. Zo steek ik wel in el kaar". ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21