DAGBLAD LEIDSCH Spoorwegstaking: 170 kilometer file NODIG! Ten minste 147 doden bij brand op Deense veerboot PREI EN GEHAKT Zuivel ging vandaag gewoon aan het werk ^DRUKKERIJ DELTAB ACH Van der Molen niet terug in Leids college 79 Bedankt! Treinen rijden morgen weer normaal 'Concentratie dioxines op Alphense belt is zeer laag' Morgen op 40 plaatsen actie sluitingstijden Huis getroffen door meteoriet No. 39211 Prijs fl. 1,35 MAANDAG 9 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1E Kapitein zou 1 Scandinavian Star' snel zijn ontvlucht De FSV besloot vanochtend de staking aan het eind van de dag op te schorten en riep haar leden op om morgenochtend het werk weer te hervatten. Besluiten over vervolg acties worden pas na 23 april geno men. „Het ging ons erom dat we de NS-directie opnieuw aan de onder handelingstafel krijgen", aldus een woordvoerder. De NS-directie ver wacht dat de treinen morgen weer normaal kunnen rijden NS liepen vandaag door de sta king ongeveer een miljoen aan in komsten mis. Van het speciale 06- nummer werd druk gebruik ge maakt. Gisteren belden ruim 15.000 personen, vanochtend tot 9 uur ruim 7000. Het streekvervoer merkte van ochtend weinig van extra drukte. Alleen op de Schiphollijn kregen de bussen meer passagiers te verwer ken. Woordvoerder Klok van West nederland: "De bussen waren wat voller dan normaal maar dat gaf geen problemen. Zo ver ik weet heeft slechts één bus wat passagiers moeten achterlaten. Maar die kon den een kwartiertje later weer met de volgende mee". Westnederland zette geen extra bussen in om niet als stakingsbreker op te treden. Volgens de Algemene Verkeers dienst in Driebergen was het op de wegen veel drukker dan anders op maandag. De rijkspolitie telde 23 fi les met een totale lengte van 170 ki lometer tegen 80 kilometer nor maal. In de omgeving van Amster dam stond 55 kilometer file, rond Den Haag en Rotterdam 75 kilome ter en in de rest van het land 40 kilo meter. De politie deed om 8 uur een dringend beroep op de automobilis ten nog zeker een uur thuis te blij ven. Om 10 uur waren de meeste fi les opgelost. Ook de Wegenwacht ondervond hinder van de staking. In de omge ving van Badhoevedorp had de We genwacht 15 procent meer werk dan normaal. Het publiek reageerde gelaten op de spoorwegstaking. Op de perrons was het veel stiller dan normaal. Veel mensen die het week einde elders hadden doorgebracht, gingen gisteravond al naar huis. Ook veel militairen keerden gister avond al terug naar de kazernes. Op verzoek van het ministerie van de fensie zetten NS extra lange treinen in op het traject Amersfoort-Zwolle. De treinreizigers hebben volgens NS massaal gekozen voor vervoer per auto of een vrije dag genomen. Een woordvoerder van de stakende FSV noemde de actie al vroeg in de ochtend een groot succes. KLM-vliegtuigen wachtten van morgen niet op passagiers die door de spoorwegstaking te laat Schip hol bereikten. Volgens de KLM zou een vertraging van enkele vluchten een sneeuwbaleffect teweeg bren gen in de dienstregeling. Bedrijven en instellingen hadden niet echt last zo bleek uit een telefo nische rondgang langs grote bedrij ven in het land. Veel werknemers hadden voorzorgsmaatregelen ge troffen door met collega's mee te rij den of wat eerder van huis te ver trekken en verschenen dus gewoon op hun werk, zij het soms met enige vertraging. Ook werden veel auto's gehuurd. (zie verder pagina 11) Overvolle wegen en lege perrons: dat was vandaag het beeld van ons land als gevolg van de spoorwegsta king. Rechts een overzicht van de Rijksweg 4(Amsterdam-Den Haag) ter hoogte van Leiderdorp, onder een leeg perron van het Leidse sta- tl0n- (foto's Wim Dijkman) LYSEKIL (GPD/AP/DPA/AF- P/Rtr/UPI) - De brand aan boord van de Deense veerboot 'Scandina vian Star' heeft waarschijnlijk aan 147 mensen het leven gekost. Van de vermoedelijk 395 passagiers en 97 bemanningsleden hebben 345 de ramp overleefd, zo maakte politie chef Onso bekend. Het sterke ver- mpeden bestaat dat de brand is aan gestoken. De brandweer was er vanmorgen nog niet in geslaagd de brand te blussen en vanwege de enorme hit te binnen in het schip konden red dingswerkers nog niet alle lijken bergen. De kapitein Hugo Larsen en lei dende officieren hadden volgens brandweerlieden het rampschip al verlaten toen er nog overlevenden aan boord waren. De lezing wordt bevestigd door de kapitein van de veerboot 'Stena Saga', die hulp bood bij de brand. De 'Scandinavian Star' was op weg van Oslo (Noorwegen) naar Frederikshaven (Denemarken), toen op 20 mijl uit de kust van Zwe den op twee verschillende dekken gelijktijdig brand uitbrak. Vele schepen schoten te hulp en vanuit Noorwegen en Zweden kwamen helikopters. De brand laaide opnieuw op na dat het schip van het Skagerrak naar het Zweedse havenplaatsje Lisekyl werd gesleept en daar voor anker ging. Gistermorgen vroeg werd een ontploffing op het schip gehoord terwijl de vlammen oplaai den. Zondagnacht waren meer dan honderd lijken geborgen. Behalve dat er vermoedelijk spra ke is van een misdadige actie, waren de veiligheidsmaatregelen op het schip onvoldoende. Overlevenden maakten melding van paniek en verwarring, alarmapparatuur die niet werkte en slecht opgeleide be manningsleden die geen Scandina vische talen spraken en die niet wis ten hoe de reddingsboten moesten worden neergelaten. Veel passa giers lagen in hun auto's en trucks te slapen, wat officieel verboden is. De vooral uit Portugal, Spanje en de Filipijnen afkomstige beman ningsleden voeren pas een week op het schip en waren niet getraind op rampsituaties. Het schip voer bo vendien pas voor de vijfde keer op het traject. Een buitengewone commissie van deskundigen uit Noorwegen, Zweden en Denemarken begint woensdag <aan een onderzoek naar de brand. Een brand aan boord van de Ierse veerboot Noronna heeft vanmorgen het leven gekost aan een beman ningslid; 25 opvarenden raakten ge wond. Volgens de in Dublin geves tigde rederij is de brand waarschijn lijk gesticht. De Noronna was met ruim 200 passagiers en 78 beman ningsleden op weg van Pembroke in Wales naar het Ierse Rosslare toen zij op twee plaatsen tegelijk vlam vatte. Daarop keerde het schip terug naar Pembroke. Het vuur werd vrij snel bedwongen door 14 brandweermannen die in helicop ters waren overgevlogen. (pagina 2: Overlevenden melden chaos aan boord) Poging om man te ontvoeren mislukt UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft gisteravond vier man nen aangehouden die probeerden een 31-jarige Utrechter te ontvoe ren. Getuigen zagen dat het slacht offer bij het winkelcentrum Berber- hof in de laadbak van een vrachtau to werd gegooid en dat de auto met gedoofde lichten wegreed. Een per sonenauto, ook met twee mannen, volgde. De politie kon, dank zij de tip van de getuigen, snel reageren en hield de beide auto's vlak bij het winkel centrum aan. De 31-jarige Utrechter lag geboeid en buiten bewustzijn in de laadbak. De achtergronden van de ontvoe ring zijn nog onbekend. Dat geldt ook voor de identiteit van de vier verdachten. Vermoedelijk is er sprake van zware criminelen, die in ternationaal opereren. Tijdens de aanhouding van de vier verdachten werd een van de agenten bespoten met gas. In de vrachtwagen werden een vuurwapen en een spuitbus aangetroffen. AMERSFOORT (ANP) - Werkge vers en bonden in de zuivelindus trie hebben gisteravond een princi pe-akkoord bereikt over een nieu we tweejarige cao. De aangekondig de stakingen in de zuivelindustrie zijn daarmee voorlopig van de baan. Vanmorgen gingen de werknemers in de zuivel, met een enkele uitzon dering, gewoon aan het werk. De werkgeversorganisaties FNZ en WZM kwamen gisteravond op de valreep tegemoet aan een reeks eisen van de bonden. Zo wordt de LEIDEN - Marietje van der Molen, de huidige PvdA-wethouder ruim telijke ordening, verkeer en vervoer en milieu, keert niet terug in een nieuwe college in Leiden. De PvdA- fractie heeft zaterdag de zittende wethouders Henriëtte van Dongen en Paul Bordewijk en het raadslid Tjeerd van Rij aangewezen als kan didaten voor de bestuursfunctie. Van der Molen wilde vandaag niet reageren op de beslissing van de fractie. Ze keert waarschijnlijk wel terug als raadslid. "Dat denk ik wel. Voorlopig in ieder geval", al dus Van der Molen, die slechts an derhalf jaar wethouder is geweest. Zij hield zich vooral bezig met de plannen voor het stationsgebied. Zij werd hevig bekritiseerd vanwe ge de verkeersmaatregel op het Noordeinde. Het door haar voorge stelde eenrichtingsverkeer werd na een halfjaar al weer opgeheven om dat de maatregel niet te handhaven bleek. (zie verder pagina Leiden) vut-leeftijd vervroegd van 60 tot 59 jaar. Het aantal flexibele arbeids contracten (nu 3500) wordt in twee jaar tijd teruggedrongen tot 10 pro cent van het personeelsbestand per onderneming. Voor scholing van werknemers trekken de werkge vers twee miljoen gulden uit. De lo nen gaan per jaar met twee procent omhoog. De automatische prijs compensatie. dit jaar geschat.op 2 procent, wordt gehandhaafd. Werkgeversonderhandelaar Bol huis wilde niet ingaan op de vraag of de stakingsdreiging bij in totaal 34 zuivelbedrijven de werkgevers tot concessies hebben gedwongen. Volgens FNV-woordvoerster Lagarde heeft die dreiging zeker een grote rol gespeeld. "De werkge vers hebben zo'n grote staking niet willen riskeren", zei ze. (Pagina 3: Geen staking in zuivel na akkoord) Philips in beroep tegen geldboete EINDHOVEN/WASHINGTON (ANP) - Philips gaat in hoger beroep tegen het opleggen van een boete van 87 miljoen dollar door de jury van een federale rechtbank in Mia mi, Florida in de VS. Het concern in Eindhoven zou de markt voor rote rende scheerapparaten hebben wil len monopoliseren. Philips ontkent dit ten stelligste. De jury kwam tot haar uitspraak na een ingewikkeld proces dat een maand heeft geduurd. Aarivanke- lijk spande Philips een procedure aan tegen Windmere omdat zij een scheerapparaat op de markt bracht dat sprekend leek op het Philips ap paraat, dat in de VS onder de naam Norelco wordt verkocht. Windmere diende een tegenbe- schuldiging in dat Philips, die 95 procent van de Amerikaanse markt beheerst met een omzet van 165 mil joen dollar, probeerde de markt te monopoliseren. Dat argument heeft de jury geaccepteerd. Windmere stopte in 1985 de produktie van de scheerapparaten. De jury wees de eis dat de Windmere scheerappara ten een kopie waren van het Phi- lips-produkt af. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Gehakt half-om-half, 500 g 5^53.99 CQQ kilo ®a®®m49-D.i/i7 albert heijrt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Leerlingen, personeel en sponsors bedankt voor de mede werking en hulp bij de viering van ons 20-jarig jubileum. Leidse School voor MEAO/MTRO Lammenschanspark 4, Leiden. Telefoon 071 - 769203 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 AMSTERDAM/UTRECHT/DEN HAAG/LEIDEN Het treinverkeer in ons land is van daag grotendeels lamgelegd door de 24-uursstaking van de Federatieve Spoorweg Vakver eniging (FSV). Treinreizigers kozen massaal voor de auto en dat leidde tot enorme files. Tegen het middaguur reed volgens NS zo'n 80 procent van de treinen niet. Ten noorden van de lijn Rotter dam-Utrecht-Arnhem lag nagenoeg het hele treinverkeer stil. Ten zui den daarvan reed ongeveer 30 pro cent. In Friesland, waar aanvankelijk wel normaal treinverkeer mogelijk was, leidde de staking in de loop van de ochtend tot chaotische toe standen. In de Randstad reden maar 2 van de 10 treinen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De concentraties van dioxines in de vuilstort in de Alphense Coupépol der zijn ruim tien maal zo laag als is toegestaan. Dat blijkt uit grondon derzoek van de universiteit van Am sterdam. Drie monsters zijn tot nu toe geanalyseerd, de provincie heeft opdracht gegeven voor onderzoek van nog eens drie grondmonsters. Volgens een woordvoerder van de universiteit is er geen enkele reden voor ongerustheid. Getuigen beweerden dat in het door bierbrouwer Heineken tussen '78 en '80 gestorte kiezelgoer dioxines zaten. Heineken heeft dat altijd ontkend. Overigens is in de grondmonsters nauwelijks kiezel goer aangetroffen. Na afronding van de laatste analyses beslist de provincie of nog verder naar kiezel goer wordt gezocht. Pagina 9: Aanwezige dioxine bijna niet UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV en de Voedingsbond FNV gaan morgen in 40 plaatsen werkonderbrekingen houden uit protest tegen langere openingstij den voor de winkels. Dat is vanoch tend besloten op een door enkele honderden leden bezochte bijeen komst van de bonden in Utrecht. Met de acties willen de bonden de werkgevers ertoe bewegen zich uit te spreken tegen de voorgenomen verlenging van de openingstijden van zes uur tot half zeven en 's zater dags van vijf tot zes uur. GLANERBRUG (GPD) - Een me teoriet ter grootte van twee vuisten en een gewicht van 500 gram heeft afgelopen weekeinde een groot gat geslagen in het dak van een woon huis in het Twentse Glanerbrug. De Technische Opsporingsdienst van de politie heeft de brokstukken meegenomen. De basaltkleurige steen met op zilver lijkende adertjes sloeg zaterdag met een klap door het dak. De bewoner was niet thuis, maar vond de volgende ochtend ka potte dakpannen voor z'n woning. Toen hij poolshoogte ging nemen op zolder keek hij door een gat ter grootte van vier dakpannen naar de hemel. Meer bewolking Eerst nog zonnig. In de loop van de dag van het westen uit toenemende bewol king. in de avond gevolgd door regen. Minimumtemperatuur van plus 3 gra den aan de kust tot min 2 graden in het oosten. Middagtempcratuur ongeveer 11 graden. Naar westelijke richtingen draaiende wind, zwak tot matig, later aan de kust toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar be wolkt en af cn toe regen. Middagtcm- peratuur ongeveer 12 graden. Dinsdag 10 april zon op: 06.56 uur. zon onder: 20.28 uur: maan op: 21.25 uur, maan onder: 06.31 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.29 en 16.38 uur; laag wa ter: 01.41 en 12.26 uur. 24 PAGINA'S

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1