PORT Ajax neemt het heft in handen SPGoTTV Oranje vecht zich naar zege PSV is Hiddink opeens goed zat Ijshockeyers terug naar af Koploper na winst in Groningen en puntverlies PSV Geen reactie in zaak-Libregts President contra bondscoach Tafeltennissers verrassen Polen Titel voor Quick Boys dichterbij MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LYON (GPD) Het heroptreden van de Nederlandse ijshockeyers in de B-poule heeft slechts tien dagen geduurd. Na de 4-4 tegen Japan ein digde Oranje met hetzelfde aantal punten als Japan, maar op grond van een slechter doelsaldo (verschil een treffer) werd de équipe van Lar ry van Wieren in Frankrijk naar een lager plan verwezen. Dit resultaat werpt de sport in eigen land weer voor een aantal jarep terug. Het is maar goed dat de Neder landse IJshockey Bond met de twee hoofdsponsoren Agpo en Oranje boom al langlopende contracten had afgesloten. Op basis van de ge leverde prestaties in Megève en Lyon. zouden weinig bedrijven het hebben aangedurfd nog geld in het ijshockey te investeren. Dat uitte zich vooral vrijdag in de bar slechte wedstrijd tegen Oostenrijk. Juist de lamlendige instelling op die wed strijddag kostte Nederland achteraf zijn plaats in de B-poule. Met 8-0 werd Nederland naar de slachtbank geleid. Dat betekende tevens de hoogste nederlaag van dit toernooi. Wat meer inzet en wat minder te gentreffers zouden de uitgangsposi tie voor het cruciale duel tegen Ja pan totaal anders hebben gemaakt. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse ifaapcI(goy'S i TUINDORP) Heereweg 350 (N208) Lisse telefoon 02521-19037 ROTTERDAM (GPD) Mr. Hans Mentink, de advocaat van de op non-ac tief gestelde bondscoach Thijs Libregts, zal vandaag bij de kantonrechter te Utrecht een eis tot schadeloosstelling indienen tegen de KNVB. De Rot terdamse advocaat had tot gisteravond nog geen enkele reactie van de voetbalbond ontvangen, waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat de KNVB naar een financiële schikking streeft. Mr. Mentink wil de hoogte van de schadeclaim pas tijdens de zitting be kend maken. ,,Nu er zoveel mensen over m'n schouder meekijken, wil ik m'n kruit nog even droog houden", zei hij gisteravond. „Ik moet er reke ning mee houden dat de KNVB de zaak op het laatste moment toch nog in der minne wil schikken". BUENOS AIRES (AFP) - President Menem van Argentinië heeft de posi tie van bondscoach Bilardo ter discussie gesteld. Hij wil op korte termijn van gedachten wisselen met de trainer, die al bijna een jaar geen aanspre kend resultaat meer heeft geboekt. Bilardo heeft laten weten bereid te zijn tot een gesprek met de regeringsleider. Menem wil vooral weten, hoe het mogelijk is dat de Argentijnse ploeg al negen interlands niet meer heeft gescoord. Hij wil Bilardo enkele tips aan de hand doen, hoe het probleem in de aanval op te lossen. Zo zou de presi dent graag Ramon Diaz, door Bilardo niet meer als volwaardig be schouwd, zijn rentree zien maken. door te gaan met Hiddink. Als reden voor de scheiding noemde Ruts gis teren het feit dat Hiddink tijdens de besprekingen met „aanvullende ei sen op tafel was gekomen". Zon neklaar is echter dat de directe aan leiding voor het besluit ligt in het in terview dat het weekblad Nieuwe Revu afgelopen week met de, al drie jaar lang succesvolle, coach had. In een 'communiqué' van zaterdag avond maakte de PSV-leiding be kend dat Hiddink een boete van maar liefst 10.000 gulden was opge legd in verband met zijn uitlatingen in het weekblad. Hiddink levert in dat vraagge sprek hoofdzakelijk felle kritiek op Gerald Vanenburg. Het feit dat Va nenburg daags voor de wedstrijd te gen Feyenoord, achter de rug van zijn trainer om, bij manager Kees Ploegsma had gepleit voor een op stelling waarin Wim Kieft moest ontbreken, noemt Hiddink achter baks. De trainer voelde zich 'ge flikt', 'door de giftige ratten besnuf feld' en Vanenburg had een 'ereco de' op grove wijze geschonden. En passant spuide Hiddink tevens wat (milde) kritiek op het bestuur van PSV, waarvan hij meer vertrouwen KATWIJK - Quick Boys is sinds afgelopen zaterdag weer een stapje dichter bij het kampioenschap van de eerste klasse B. Voor ruim vierduizend toeschouwers werd op sportpark De Krom met 0-1 gewonnen van dorpsgenoot Katwijk. Omdat naaste concurrent Rijnsburgse Boys gelijkspeelde, bedraagt de voorsprong van de Nieuw Zuid bewoners drie punten. De spelers en tra iner van de koploper nemen voorlopig nog de nodige reserves in acht en waken voor al te groot optimisme in het blauwwitte kamp. "We hebben wel eens meer punten voor gestaan dit seizoen. Het worden nog zware weken", aldus QB-spits Gert Aandewieldie - zoals zo vaak de laatste tijd - het enige doelpunt van de titel kandidaat voor zijn rekening nam. Met nog vijf wedstrijden te spelen lijken de Katwijkers niettemin voor het eerst in bijna dertig jaar weer eens een titel te pakkei\. Trainer Melbi Raboen voorziet nog een paar moeilijke uitwedstrijden, maar denkt dat zijn ploeg de rust op kan brengen ondanks de toenemende druk. Vele malen visten de Katwijkers aan het slot van de competitie achter het net. De titel is daardoor een soort obsessie geworden. "Maar ik hou de jongens voor dat ze vertrouwen moeten heb ben in een goede afloop. Ik geef ze zelf ook alle vertrouwen. Als zij het ook allemaal in mij hebben, moet het lukken". VOLENDAM (GPD) Nog maar een jaar geleden leek PSV een hechte, professionele organisatie, waar de ambitie van af droop. De Eindhovense ploeg was, mede door het voortvarende manier waarop spelers werden ingekocht, hard op weg zich definitief te voegen bij het elite-gezelschap van echte Europese topclubs. De weinig verheffende kongsi's die de laatste maanden intern plaats vinden geven echter de indruk dat de schatrijke club is veranderd in een dorpshuis waar roddel, achterklap en intrige de sleutel woorden zijn. Het laatste hoogtepunt van scher mutselingen in Eindhoven is het op handen zijnde vertrek van Guus Hiddink. Afgelopen zaterdag be sloot het bestuur van PSV het con tract met de 42-jarige trainer niet te verlengen. Daarmee komt PSV te rug op een in januari van dit jaar af gesloten mondeling akkoord tussen beide partijen om nog twee seizoe nen met elkaar door te gaan. In Amsterdam zal men zich intus sen van pret en leedvermaak hard op de knieen slaan. Het netto-resul taat van het gekonkel in Eindhoven is dat de ploeg met de week minder lijkt te gaan voetballen. Gisteren te gen Volendam was geen moment merkbaar dat er een elftal aan het werk was dat aan kop staat van de eredivisie en er ook alles aan wil doen om die positie te behouden. Omdat Volendam even slecht ac teerde kregen de 8000 aanwezigen een smakeloze vertoning voorge schoteld die eindigde in een even smakeloze stand (0-0). Ajax mag zich als gevolg daarvan voor de eer ste maal dit voetbaljaar lijstaan voerder noemen. En als bij PSV niet snel orde op zaken wordt gesteld, zou het seizoen zonder Europa Cup, zonder titel wel eens de sastreus kunnen eindigen. Juist om die „rust en duidelijk heid", aldus PSV-voorzitter Jac ques Ruts, terug te brengen binnen de ploeg, besloot het bestuur afgelo- pen zaterdag na dit seizoen niet GRONINGEN (GPD) Mocht Ajax kampioen van Neder land worden, na gisteren bepaald niet denkbeeldig, dan zal het bestuur van de negentigjarige club een verzoek tot gra tie indienen bij de Europese Voetbal Unie. Zoals bekend mag worden verondersteld zijn de Amsterdammers naar aanleiding van het staven-incident in de thuiswedstrijd te gen Austria Wien door de UEFA voor één seizoen van de Europese velden verbannen. Voorzitter Michael van Praag liet gisteren na de 1-0 zege tegen FC Groningen weten het in dit stadium onverstandig te vinden harde uit spraken te doen, „want alles wat er hier over die zaak in de kranten komt, belandt ook bij de UEFA op het bureau". Maar de voorzitter zei ook dat Ajax met de landstitel in de zak niet van plan is „met de armen over elkaar te blijven zitten". - De hoofdstêdeiingen hopen er op dat de Engelse clubs straks ook weer in genade zullen worden aan genomen. Van Praag: „Want hoe zouden die anders niet reageren als wij gratie zouden krijgen, terwijl zij uitgesloten zouden blijven". Verder speculeren zij op mogelijke algehe le amnestie bij de inauguratie van een nieuwe UEFA-voorzitter op 19 april op Malta. De Europese landen kiezen dan een opvolger voor de Fransman Jacques Georges. „Maar", aldus Van Praag met ge voel voor realiteit, „de kans op kwijtschelding van onze straf is ui termate miniem". Levensgroot De kans op de landstitel is daarente gen levensgroot, nu in Eindhoven iedereen de kluts geheel is kwijt ge raakt en PSV door achterklap en in terne twisten op instorten staat. Na de 1-0 zege tegen FC Groningen en het doelpuntloze gelijke spel van PSV tegen Volendam begint Ajax met éen punt voorsprong op de Bra bantse ruzie-club aan de laatste vijf competitieronden. Ajax rest nog thuiswedstrijden tegen Den Bosch. FC Den Haag en Roda JC en moet nog op visite bij NEC en Willem II PSV krijgt RKC. FC Utrecht en Feyenoord nog op bezoek en treedt buitenshuis nog aan tegen For na Sittard en Haarlem. Leo Beenhakker wenste in Gro ningen niet al te zeer op de zaken vooruit te lopen. Maar het zou best eens zo kunnen zijn dat Don Leo na drie Spaanse landskampioenschap pen op rij ook met de Nederlandse titel aan de haal gaat. In het gezellig volle Oosterpark-stadion presen teerden de Amsterdammers zich gisteren overigens allerminst in kampioensvorm. Dat is hen deze competitie al veel vaker overko men. Maar Beenhakker en zijn pu pillen bekommeren zich in dit stadi um nog slechts oin de punten. Iede re overwinning, op welke wijze dan ook tot stand gekomen, wordt ge koesterd als een vierentwintig ka raats diamant. Plezier Beenhakker: „Wij hebben het kam pioenschap nu in eigen hand. Dat is belangrijker dan een diepgaande taktische analyse van deze wed strijd. Met het resultaat ga ik in ie der geval met enorm veel plezier naar huis". Vooral in de eerste helft bracht Ajax er gistermiddag weinig van te recht. Beenhakker: „Ik wil het niet als excuus gebruiken, maar dit veld was nogal problematisch om op te voetballen. Het remde het techni sche spel dat je als Ajax graag wilt spelen". In de hobbelige zandbak die het Oosterpark tegenwoordig is. had FC Groningen voor de pauze een licht veldoverwicht. al kon het zich geen enkele kans van beteke nis creeren. „Ik houd er niet van als de tegenstander het initiatief heeft", aldus Beenhakker. Na de pauze veranderde dat beeld. Ajax, dat Wim Jonk vanuit de positie van de geschorste Jan Wou ters liet opereren en Frank de Boer en Marciano Vink voor de ook al ge schorste Peter Larsson en Richard Witschge had ingebracht, nam toen het commando over. Na minder dan tien minuten resulteerde dat in de naar later zou blijken winnende treffer van Vink. die een hoekschop van Bryan Roy achter de kansloze Patrick Lodewijks kopte. 0-1. Geluk Met een beetje geluk had Ajax, dat al zes wedstrijden geen tegentreffer meer hoefde incasseren, de score daarna kunnen uitbouwen naar 2-0, mogelijk zelfs 3-0. Een inzet van EK-TAFELTENNIS Vink kan niet worden afgestopt door Groninger Rene Eykelkamp. Rov, weer matig op dreef, suisde juist voorlangs. Een vrije trap van Frank de Boer ging net naast. En een kopbal van invaller Ron Wil- lems, die een kwartier voor tijd Roy had afgelost, werd door Jos Roos- sien van de doellijn getrapt. Het da nig gehandicapte FC Groningen, dat door blessures en schorsingen zes basiskrachten miste, stelde daar in de slotfase slechts een kopbal van Jan Veenhof tegenover. Hij dwong Stanley Menzo tot diens beste red ding. Na afloop verklaarde Beenhakker opnieuw tot dusver niet door de KNVB te zijn benaderd met het ver zoek ti jdens het WK als bondscoach van Oranje dienst te willen doen. „Niet officieel en ook niet offi cieus". Hij bevestigde onlangs wel te hebben gesproken met Rinus Mi- chels. de KNVB'er met de techni sche portefeuille in zijn beheer. Maar dat was niet meer geweest dan een gesprek tussen twee vrienden, verklaarde Beenhakker. „Als ik nu ook al verantwoording moet afleg gen voor de gesprekken die ik met door Rob Onderwater Vorm Tegen Wirth onderstreepte Klop penburg later op de dag haar uitste kende vorm. Het maakt Nederland, ondanks de misstap tegen Honga rije, nog steeds kansrijk voor een ereprijs bij de landenwedstrijden, maar zonder de hulp van Bettine Vriesekoop valt er weinig eer te be halen. Vooralsnog wordt het herop treden van de naar Amsterdam uit geweken Hazerswoudse nog niet omlijst met een klinkende winst. Wang en Batorfi maakten het 'de buut' van Vriesekoop niet tot een doorslaand succes, al moet worden vermeld dat de tegenstandsters de tafeltennisster vroeger ook al het vuur na aan de schenen legde. Het verontrustte haar nauwelijks, zoals ze ook niet echt van de wijs was ge bracht door de Zweede scheids rechters, die in de partij tegen Ba torfi drie opslagen afkeurde. „Het toernooi is nog niet echt begonnen. Ook als we hadden gewonnen van Hongarije, hadden we nog geen en kele garantie over een plaats in de halve finale. De wedstrijd tegen Rusland is doorslaggevend. En over mijn spel. ach, tegen Frankrijk was ik redelijk tevreden, maar tegen Hongarije kreeg ik een terugslag". De beslissende partij tegen de Sovjet-vrouwen komt dinsdag aan bod, maandag heeft Oranje af te re kenen met Zweden en Polen. GOTHENBURG (GPD) In de Europese tafeltennistop wordt de Nederlandse mannenploeg weer serieus genomen. Na 12 jaar ge- lanterfanter in de B-klasse presenteert de jonge horde van Jan Vlieg zich opmerkelijk op het Europees kampioenschap in Go thenburg. De toeschouwers in het immense Scandinavium waren gisteravond geïmponeerd door de wijze waarop Oranje titelfavo- riet Polen aan de kant zette: 5-3. Nederland heeft nu goede vooruit zichten om aan de de door de bondscoach gestelde eis, handhaven in de A-categorie, te voldoen. De vrouwen noteerden een winst- (Frankrijk) en verliespartij (Hongarije), maar hebben niettemin uitzicht op de halve finale. De onverwachte overwinning op Polen verzachtte de pijn bij Jan Vlieg. De coach was na de smadelij ke nederlaag gistermorgen tegen Engeland met een 'zieke kop' het bed ingevlucht. Maar na de victorie op het onverslaanbaar geachte duo Kucharski/Grubba klaarde de koortsige Groninger zichtbaar op. „Dit", stamelde Vlieg met schorre stem, „had ik nooit meer verwacht na het debacle tegen Engeland. Toen hebben die gasten niets laten zien. Er was geen bezieling en geen inzet". Waar Vlieg zijn pupillen voor En geland nog had opgezadeld met al lerlei instructies, deed de bonds coach. sinds het afgelopen weekein de geassistreerd door de Chinees Li. de wedstrijd tegen Polen af met de kreet „vechten totdat je erbij neer valt". En dat deed het Nederlandse trio Paul Haldan, Danny Heister en Trinko Keen. „En dan zie je dat we tot veel in staat zijn. Al ze zo spelen als tegen Polen, kunnen we bij ie dereen op de koffie komen. Met vechtlust kunnen we ver komen". Blikvanger in de Zweedse haven stad was Paul Haldan. De kopman van de Nederlandse ploeg maakte zijn reputatie met overwinningen op Leszek Kucharski en Andrzej Grubba (de laatste is nummer drie van Europa, volledig waar. In zijn kielzog sleepte Haldan de young sters Heister en Keen (beiden 18) mee. Heister zorgde met een winst- partij op Kucharski voor het beslis sende punt. Eerder had de in Amsterdam woon achtige Didammer zich van Grubba kunnen ontdoen, maar op het be- sisssende moment werd hij bevan gen door nervositeit. Een 'euvel'dat ook Trinko Keen overkwam. Hij no teerde zes matchpoints tegen Grub ba en raakte ze uiteindelijk allemaal kwijt. Door de zege kan Nederland weer wat ruimer ademen, maar het gevaar voor degradatie is nog steeds aanwezig. Sleutelpartij is de con frontatie dinsdag tegen Bulgarije. Maandag wacht Oranje de 'aanva ringen' met Westduitsland en de Sovjet-Unie. Vrouwen Bij de vrouwen zijn de rollen omge keerd. Het Nederlands vrouwenta- feltennis wordt momenteel gedra gen door Mirjam Hooman-Kloppen- burg. Even zag het er naar uit dat ge schiedenis zich zou herhalen door de terugkeer van Bettine Vriese koop, de ster van weleer. Maar in Gothenburg werd duidelijk dat Kloppenburg de onbetwiste vaan deldrager is van het nationale team. Met een winst- (Frankrijk) en een verliespartij (Hongarije) voldeed de ploeg van coach Dusan Tigerman niet geheel aan de verwachtingen, maar de door Csilla Batorfi en Ga- briella Wirth aangebrachte schade kan nog worden gerepareerd. De wijze waarop Kloppenburg zich in de Zweedse havenstad heeft gepresenteerd, is imponerend. Te genover de nederlaag tegen Batorfi, het ongenaakbare servicekanon, stelde de Leiderdorpse zwaarwe gende overwinningen op de Fran- caise Wang Xiaoming (nummer 4 op de Europse lijst) en Top-12 winna res Wirth. Met name voor de con frontatie tegen Wang, een gevluchte Chinese, had Kloppenburg zich nauwgezet voorbereid. Met de hulp van een video ontleedde zij het spel van de import-Francaise en het re sultaat mocht er zijn 16-21, 21-14, 21-12. „Ik heb gewoon van meer tempowisselingen toegepast en ge varieerder gespeeld. De laatste keer dat ik van haar verloor (tijdens de Superliga-interland) speelde ik in één tempo".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13