Alwéér een nieuwe loot aan de fitness-boom Een 'small tattoo' op bil of borst Horloge als eigentijds provocatiemiddel Het is niet te geloven, maar het staat er toch echt: "Callanetics doet het vet van de billen en heupen smelten als sneeuw voor de zon, maakt uw buik platter en uw hals langer, verstevigt uw kin, verhoogt en verstevigt uw achterwerk en borsten, maakt de binnenkant van dijbenen en benen slanker, verstevigt de onderarmen en geeft u het perfecte figuur dat u van nature hebt." En wie dacht dat de koek daarmee op is, raadplege nog maar eens de omslag van het boek dat bezig is Amerika en Engeland te veroveren. "Tien jaar jonger in tien uur" loeien de rond een aantrekkelijke bilpartij gedrapeerde letters. En "Met Callanetics ben je maar een paar uur verwijderd van een perfect figuur." Vet dat van de billen smelt als sneeuw voor de zon. Wie zou dat niet eens willen bele ven? Of zoals Callan Pinckney het in haar boek schrijft: "Op een nacht zult u zich omdraai en in bed en zal het voelen als of uw kat een speeltje onder de dekens heeft laten liggen dat nu tegen uw heup aandrukt. Dat is uw heup been. Uw buik is zo stevig en plat geworden dat uw heup beenderen nu te zien zijn." En dat allemaal na een paar uur gymmen 'op z'n Callanetics'. Een mirakel? Welnee, beweert Callan in haar boek: "Iedereen is daad werkelijk in staat zijn of haar lichaam om te vormen tot een toonbeeld van schoonheid." Waarna ter ondersteuning van die stelling de in het boek af gedrukte zwart-wit foto's kunnen worden bewonderd van Marcie, Gertrude, Luce en nog veel meer vrouwen wier rijstebuikjes al na de eer ste les zijn verdwenen als eh... als sneeuw voor de zon, zullen we maar zeggen. "En let op hèo", waarschuwt Callan, "niet één foto in het boek is geretoucheerd. Wat u ziet is de waarheid, de naakte waar heid". Twee maten kleiner Eerlijk gezegd plaatst ook Bert Overbroek wel wat vraagtekens bij het opgewon den gekraai van mevrouw Pinckney. "Maar," bezweert hij, "de oefeningen die ze heeft bedacht zijn werkelijk perfect. Ergens in het boek zegt ze datje binnen korte tijd kleding kunt dragen die twee maten kleiner is. Dat is zo. Al leen: je valt niet zozeer af in ki logrammen als wel in centi meters. Alles wordt strakker, je lijf, je vel... Alles". Callanetics: Overbroek, 32 jaar en afge studeerd aan de Haagse Aca demie voor Lichamelijke Op voeding, mag de eer voor zich opeisen 'Callanetics' voor Ne derland te hebben ontdekt. Hij zag de oefeningen in een instructieboek, probeerde ze zelf uit en voelde en zag "meteen de voordelen boven zoiets als aerobic". "Ik dacht: daar gebeurt wat. Het gaat veel dieper, het is niet macho, je hoeft er niet bij te springen, je komt er niet door in ademnood, je moet meer nadenken bij wat je doet... Het is allemaal heel ge makkelijk en toch geconcen treerd. Daar hou ik wel van". Vrouwen blijkbaar ook. Hoewel Callanetics nog maar net in Nederland is geïntrodu ceerd, geven Overbroek en zijn compagnon John Nille- sen (30 en eveneens afkomstig van de Academie voor Licha melijke Oefening) er per week nu al twintig uur les in. De helft van hun sportschool in Leiden is ervoor ingeruimd en het laat zich aanzien dat het daarbij niet zal blijven. Nille- sen: "We zijn pas geleden op de televisie geweest bij Tine ke. De telefoon heeft de vol gende dag niet stilgestaan". Wonderbaarlijk Maar het is me dan ook wél wat. "U staat", jubelt Callan Pinckney in haar boek "op het punt uzelf een van de mooiste geschenken ter wereld te ge ven: een geweldig, stevig en fit lichaam. Dit ligt nog maar een paar uur in het verschiet, mits u het plan volgt dat op de bladzijden hierna gedetail leerd staat weergegeven en niet bang bent voor de won derbaarlijke veranderingen die in uw lichaam plaats vin den." Volgen onder meer vrolijke foto's van de 75-jarige Marga ret, die al gymmend op de commando's van Callan een tiener-lijfje onderhoudt. On gelooflijk, zonder meer. De ogen vallen je bijkans uit de kassen. Maar wat mag het ge heim van 'de messias van de strakke billen' dan wel we zen? Wie een ochtendje gaat kijken in sportschool 'Vliet Lijn' van Bert Overbroek en John Nillesen kan zich toch moeilijk aan de indruk ont trekken dat hij die oefeningen eerder heeft gezien. Sterker nog: op de middelbare school voerde hij ze zelf uit onder lei ding van de ritmisch met een stok stampende gymleraar J. J. de Back uit Amsterdam. Toen al niet de jongste. Overbroek: "Kijk, daar zeg je wat. Die stok... die komt er bij ons dus niet aan te pas. En het lijkt wel of die oefeningen hetzelfde zijn, maar dat is maar ten dele waar. Callane tics gaat veel verder. Veel die per vooral". Met als gevolg - en dat is dan de kroon op het werk - dat het op een mooi moment lijkt als of er 'touwtjes aan je billen' zitten. Tenminste, dat belooft Callan Pinckney. "Geen enkel smoesje houdt stand als het er om gaat door steviger dijen en minder vormloze billen dat wonderlijke, jeugdige gevoel uit uw kinderjaren weer terug te krijgen. Weet u nog hoe het toen was? Als u het zich niet meer herinnert, zal ik het eens proberen. Als u loopt is het alsof er touwtjes aan uw billen zitten die ze op en neer laten wippen." Welaan, dat is dus het stre ven van twintig vrouwen die op een zonnige dinsdagoch tend de door mevrouw Pinck ney voorgeschreven riten zo goed en zo kwaad mogelijk proberen uit te voeren. Ze wentelen zich onder leiding van Bert Overbroek rekkend en krommend over een op de vloer gelegd matrasje, gade geslagen door onder anderen de receptioniste van de sport school, die steeds maar weer verzucht dat ze het zelf ook zo 'heerlijk' vindt wat daar aan de andere kant van het glas geschiedt, en dat de spijker broek die ze draagt haar al ze ker een maat te groot is. "Kijk maar", zegt ze losjes en trekt de tailleband van haar Levi's 501 met een geroutineerde duim zeker vijf centimeter van haar navel. Het levende bewijs van het ge lijk van mevrouw Pinckney, ben je geneigd te zeggen. Maar, fluistert ze: "Ik ben ook wel wat minder gaan eten hoor." Het sprookje ontluis terd? Nee, want minder eten is een onderdeel van Callane tics. Dat gaat helemaal vanzelf trouwens. Je vel spant zich al gymmend om je lijf en reeds snel kom je tot de ontdekking dat je niet meer zo'n behoefte hebt aan moorkoppen, saucij zenbroodjes en berehappen. Zegt Callan Pinckney. In Amerika en Engeland kauwen haar volgelingen het na. Het is bijna niet voor te stellen, maar na de introduc tie van het (tekst uit de folder) 'nieuwe revolutionaire gym- plan' in het Verenigd Konink rijk, gingen in één week 500.000 boeken over de toon bank. Een koopwoede die on getwijfeld ook werd aange wakkerd door de gade van de Engelse prins Andrew, de her togin van York, ook wel be kend als Sarah Ferguson. 'Her Duchess' zag er van de ene op de andere dag plotseling een stuk opwindender uit. En ge vraagd naar haar geheim, stak ze niet onder stoelen en ban ken dat ze die metamorfose haars inziens te danken had aan die dekselse, door Calan Pinckney bedachte gym-oefe- ningen. Bert Overbroek: "Het lijkt sterk, maar we hebben hier ook al meegemaakt dat cursis ten die nog maar een maand Calanetics volgden, een maat kleinere jurk konden dragen. Alleen gaan ze dat rondvertel len en dan krijgen we vrou wen aan de telefoon die dan roepen dat ze over drie weken naar Curasao gaan en dat ze dan een bikini willen dragen en of wij er dan even voor kunnen zorgen... Ja kijk, zo werkt dat natuurlijk niet. Je moet het wel van persoon tot persoon zien." Maar het boek belooft toch zonder te blozen iedere lezer dat twee uur oefenen "al aar dig wat aan het figuur veran Wie wil er nu niet bij de tijd zijn? Iedereen toch zeker. Al heeft het er soms de schijn van dat de één wat meer bij de tijd is dan de ander. Of in elk geval die indruk wil wekken. Tenminste, als we afgaan op de knotsen van horloges, waaronder de laatste tijd me nige pols compleet schuil gaat. Horloges die eigenlijk meer de majestueuze naam 'uurwerk' verdienen. Niet zo zeer vanwege hun klassiek ui terlijk, maar vooral vanwege hun afmetingen: regelrechte 'klokken' die de pols in een waar tijdsgewricht verande- Nu biedt een dergelijk ro buust model overigens geen enkele garantie, dat men voortaan ook altijd stipt op tijd zal zijn. Natuurlijk zijn er legio chronometers, aange vuld met een verlichte digita le tijdsaanduiding voor een extra controle; met dualtime, zodat men ook aan de andere kant van de wereld nog net de laatste bus kan halen, met een wekker en eencount-down, die voorkomt dat men een mi nuut te laat bij de parkeerme- ter terugkeert... Met zulke klokken kan het amper nog mis gaan. Maar wat anders ligt het met die super- modieuze horloges, die het zonder datumaanduiding, stopwatch, rekenmachine, polstelevisie en hartslagme- tertje moeten stellen. Model len, waarvan bijvoorbeeld de cijfers naar beneden lijken te zijn gevallen en op een hoopje onderaan de wijzerplaat te recht zijn gekomen. Horloges zonder cijfers maar met losse, langs de wijzerplaat glijdende (namaak)briljantjes, of met wijzers als bliksemschichten, grillig van vorm en dus ook wat grillig in de aanduiding van de tijd. Maar wie stoort zich nu aan zo'n beetje tijdsverschil. In elk geval niet degene die een horloge in eerste instantie als een opvallend sieraad be schouwt. Mensen, die het uit bundige prefereren boven het functionele. En op dat type nu richt de Italiaanse ontwerper Pietro Bonavita uit Genua zich voor namelijk. Of, zoals hij zelf zegt: „Ik maak klokjes voor vrouwen, die al een Rolex be zitten. Maar die er gewoon iets grappigs bij willen hebben". Bonavita, die sinds vijf jaar dit metier uitoefent, is mis schien wel de ontweper van de meest extravagante holo- ges ter wereld. Sommige van zijn klokjes zijn zo weinig alle daags-, datje goed moet kijken om nog een uurwerk te ont dekken. Niet goedkoop Zo ontwierp hij bijvoorbeeld een horloge in de vorm van een hangslot, compleet met sleutelgat en bosje sleutels, dat pas na opening van een klepje de tijd laat zien. Maar ook een horloge, verpakt in een metalen mandje, dat met een band om de pols wordt ge dragen. En bij een ander ont werp van Bonavita gaat het uurwerk schuil achter een Pierrotgezichtje, bezaaid met strass-steentjes, of achter een kleurige mini-fruitmand, ter wijl weer een ander model veel op een scheepskompas lijkt dank zij de speciale op- hangconstructie. Echt goedkoop zijn de ont werpen van Bonavita, die ove rigens in Florence worden vervaardigd met Zwitserse uurwerken niet bepaald. Een honderdje of vijf kost zo'n klokje doorgaans wel. "Maar dan zie je er ook behoorlijk provocerend uit", zo meent Bonavita zelf. En je blijft bij de tijd, want daarover wil Bonavita geen onduidelijkheid laten be staan. Voor de echte tijd- freaks ontwierp hij zelfs een paar zeer functionele model len: een horloge bestaande uit maar liefst zes klokjes onder elkaar en een horloge met vier klokjes naast en onder elkaar. Met alcohol kan de nai Amerika ontwikkelde rode robijnlaser bij voorbeeld: de huidcellen waarin het pig ment van de tatoeage zit, wor den vernietigd met flitsen rood licht met een sterkte van 100 miljoen Watt. Een nadeel: de rode tatoeages blijven he laas zitten. "En je houdt witte vlekken over, want het pigment is weg", zegt Richard. Hij heeft zelf een soort wondermiddel uit Australië, exclusief voor Nederland. Het is een soort vloeistof, dat tatoeëer je in de bestaande afbeelding. Als je de korsten er dan aftrekt trek je de kleuren mee. En tja, ook het pigment". Toch maar een plakkertje dus. En wie wel een plaatje voor het leven wil moet naar een er kende shop gaan, aldus Ri chard, die zelf een muur vol certificaten heeft. Een 'small tattoo' heb je al voor een paar tientjes. "Er zullen best wel enkelen zijn die thuis prik ken, zo is iedereen immers be- toeage weggepoetst worden. (foto's GPD) gonnen. Maar in de erkende winkels gaat alles volgens de regels: alles is gesteriliseerd en de naalden worden wegge gooid. Voor aids hoeft nie mand bang te zijn. Ik sta on der toezicht van Volksge zondheid." Nog een advies aan de pope lende liefhebber? "Ga nooit zelf knoeien met een naaldje en een potje oostindische inkt. Daar krijg je bloedvergif tiging van." Nu de aerobic-storm een beetje is gaan liggen, staat een nieuwe fitness-rage alweer in de startblokken: Callanetics, genoemd naar de Amerikaanse autodidact Callan Pinckney die met haar trainingsboek en veel gevoel voor publiciteit in een mum van tijd furore maakte. De beloften zijn ook niet mis: een platte buik, strakke heupen, strakke billen, en dat al binnen enkele uren. En sinds de hertogin van York er ook al voor bezweek, is de beer los. door Rob van den Dobbelsteen MAANDAG 9 APRIL 1990 dert"? En dat je met een uur Callanetics hetzelfde resultaat bereikt als met zeven uur 'het geeft niet wat anders'? Over broek bedachtzaam: "Eh... ja, dat is wel zo, maar ik denk dat dat wat overdreven is. Wij, John en ik, zijn in het doen van voorspellingen iets voor zichtiger. Maar dat je er vlug ger dan bij andere soorten gymnastiek profijt van hebt, dat staat vast. Ik heb hier op mijn school al heel wat voor beelden van gezien". Veel leuker Callanetics. Aan de bar in de sportschool legt een slank paardestaartje haar linker been bijna in haar nek. Terwijl ze toch nog maar bezig is aan haar tweede les. "Ja maar, dat heb ik altijd al gekund hoor," giechelt ze na afloop van de les dè droom van een paar kij kende aspirant-cursisten aan scherven. Waarom dan naar een sport school getogen? "Ach, vrou wen vinden al vlug dat ze te dik zijn. Ik ook. En de zomer komt er aan, dus ik dacht eh... afslanken via een beetje spor ten, dat lijkt me wel wat. Ik heb vroeger nog aan aerobic gedaan. Maar dat gespring en gehup... je gaat er zo van zwe ten. Ik vind dit veel en veel leuker." Of het helpt weet ze nog niet. Te kort bezig. Maar mis schien dat ze ooit net als Calan Pinckney in haar dagboek zal schrijven: "Op een dag was ik alleen aan het trainen. Het was in de zomer. Het zonlicht stroomde rijkelijk door het serreglas naar binnen waar door mijn lichaam in een felle lichtbundel kwam te staan. Ik kon daardoor elke hobbel en bobbel heel goed onderschei den... Maar er was er geen een te zien. Eindelijk voelde ik me geweldig in mijn lichaam". Het nieuwe modebeeld: Geen zin in een opvallende doodskop, een zeerover, een draak, een naakte vrouw op je arm of bil of een compleet landschap op je rug, maar toch verlangen naar een tatoeage? Neem een 'small tattoo': een hartje, een vlindertje, een poesje, een visje, een roosje of een vogeltje. "Het ruigere werk, de doodskop, is meer voor de hardrockers en de punkers. De ankers en de haaien zijn voor zeelieden en vissers. De "small tattoo' is meer voor de mensen van wie het niet meteen wordt verwacht". Volgens Richard Langenberg 24), uitbater van 'Tattoo' in Leeuwarden is de tatoeage- markt de laatste jaren behoor lijk onderhevig aan 'mode'. Waren enkele jaren geleden de oosterse tovenaars en an dere tafereeltjes uit de Orient nog gewild, nu zijn het de klei ne en fijne afbeeldingen, "die vooral populair zijn bij het vrouwvolk". En inderdaad, wie goed kijkt ontdekt dat veel vrou wen op de meest uiteenlopen de plaatsen een 'small tattoo' hebben. De 'persoonlijkhe den' van het witte doek of het televisiescherm geven het voorbeeld: actrice Marion van Thijn ('De Kassière') heeft een olifantje op haar schouder, zangeres-presentatrice Patty Brard een vogeltje op haar on derarm en zangeres-actrice Cher heeft op beide billen on definieerbare 'plaatjes', zoals in de wat blote videoclip 'If I Could Turn Back Time' is te Popsterren zijn toch al de pleitbezorgers van de tattoo. Niet alleen de stoere rockers van bij voorbeeld The Stray Cats of Guns and Roses, die haast van hun tenen tot hun nek zijn 'geprikt', maar ook Mink Deville, Herman Brood of Golden Earring-zanger Barry Hay (een dolfijntje) met wat mensvriendelijker afbeel dingen. "Daardoor is de tatoe age nu geaccepteerd", zegt 'Tattoo Richard', zelf gesierd met doorlopende taferelen op armen, benen en rug. "Ik zit vrij vol, ja. Dat loopt al vanaf mijn vijftiende." De onderhuidse 'schilder techniek' van het tatoeëren is al zo oud als de mens zelf. In het Stenen Tijdperk liepen er al holbewoners rond met be schilderingen onder of op de huid. Toen beheerste de dino saurus nog de 'straat' en niet de pit-bullterriër. De tatoeage vervulde in die dagen niet al leen de functie van lichaams verfraaiing, maar had ook een sociale functie: een symbool van herkenning of solidari teit. De tatoeage had en heeft bij sommige volkeren zelfs een rituele betekenis. De 'tattoo' zoals wij die ken nen, raakte pas in de achttien de eeuw in zwang in de 'geci viliseerde wereld'. Kapitein James Cook ontdekte Tahiti en in dit tropische paradijs raakten de Britse zeevaarders onder de indruk van de 'ta- Wie er niet zijn of haar hele leven aanvast wil zitten kan beter joor een plakkertje kiezen. tau', de inheemse benaming van de tatoeage. Ook zij lieten zich behandelen en kwamen als levende souvenirs en wan delende schilderijen terug in Engeland. Vanaf die tijd is het tatoeëren verbonden met het imago van de stoere zeebon ken, geharde krijgslieden; kortom de macho's, die later ook motorclubs zouden op richten. Pas een eeuw later ontdekte de vrouw de aan trekkelijke kanten van het 'plakplaatje' dat je helè leven blijft zitten. Tattoo Richard repte al van de acceptatie van de tatoeage, een bekend spijkerbroeken- merk doet er nog een schepje bovenop: "De tatoeage be leeft sinds kort een ware en te rechte 'revival'. En meer dan ooit past een tatoeëring uitste kend in het modebeeld van nu en straks". En daarom heeft de fabrikant iets nieuws be dacht. Het uitwisbare plak plaatje - de 'transfer' - voor wie toch stoer wil zijn en aan het modebeeld wil meedoen, zonder pijn te lijden of spijt te krijgen. Hoewel nieuw, de herinnering aan de vlekkerige plaatjes bij de kauwgom ligt nog vers in ons geheugen. De spijkerbroekfirma wil de onverstandigen waarschu wen: "Aan een tatoeage zit één nadeel; het is nogal een definitieve ingreep. Verwijde ren kost geld en pijn, boven dien blijft er een litteken over". En dan toch alle winke lende 'kids' lekker maken: "De tatoeage behoort bij het nieuwe modebeeld. Stoer en sexy. Daarom bieden ze zelf een alternatief: "De transfers kun je zonder een centje pijn op je huid aanbrengen". Er is zelfs meer te beleven: "Je kunt ze ook als mode-acces soire op je kleding aanbren gen. Hiermee geef je je t-shirt, sweatshirt, maar ook je spij kerbroek of jack een hele per soonlijke 'tattoo touch' Mee de kist in Leuk en aardig, maar Tattoo Richard vindt dat "je moet kiezen voor een tatoeage. Als je er een wilt, moet je weten wat je doet. Je neemt 'm na melijk mee de kist in. Wie heel even denkt dat 'ie spijt krijgt, moet het niet doen". Maar er zijn toch steeds meer manie ren om een 'jeugdzonde' weer weg te poetsen. Met de in

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12