WK voetbal met bloed besmeurd SPREEKUUR Angst, fobie en paniek Al achttien doden bij werkzaamheden voor toernooi in Italië door Barbara Thiel, arts "Dat hele wereldkampioenschap kan me gestolen worden", zegt Maria. "Het interesseert me niks. Hoe kan ik nou naar dat circus kijken, terwijl ik er steeds aan moet denken hoe Antonio is doodgegaan"? Maria heeft grijs haar en grote, afgekloven handen. Ze is de zus van Antonio Di Carmine, een 52- jarige bouwvakker die een paar maanden geleden gestorven is terwijl hij werkte aan een spoorlijn die speciaal voor het WK voetbal van deze zomer in Rome wordt aangelegd. Achttien arbeiders vonden tot nu toe de dood bij werkzaamheden voor dat WK. "Door de haast, want het is een race tegen de klok". Maria woont met haar vader, haar broer, en de zoon van haar broer in een oud huisje aan de rand van Ro me. Ook Antonio woonde daar. Er lopen kippen op het erf, en de oude vader zit in een krakende schom melstoel voor het houtvuur in de keuken. De vader wil er niet over praten, de neef evenmin: "Elke keer als ik er over begin, heb ik zin om iets in elkaar te slaan". De jongen bijt op z'n lip en balt z'n vuisten in z'n broekzak. "Nee', zegt hij, "het is maar beter dat ik m'n mond houd". Onrustig De jongen beent onrustig door de kamer terwijl Maria vertelt hoe het allemaal gegaan is. Sinds zes maan den was haar broer bijna dag en nacht op de bouwplaats. Hij was metselaar van beroep. Het bedrijf waarvoor hij werkte, had de op dracht gekregen om de betonstruc- tuur te verzorgen voor een brug waarover een gloednieuwe spoor verbinding moet gaan lopen met het voetbalstadion van Rome. De plannen voor deze verbinding be stonden al zo'n twintig jaar. Hier en daar was er een beetje gegraven. Er waren wat pijlers opgericht. Als be moste monumenten stonden ze doelloos in de stad. Zoals dat nou eenmaal gaat in Italië, waren de werkzaamheden zwaar vertraagd door politieke ruzies en touwtrekkerij om de fondsen. Vier jaar geleden werd echter, ter gele genheid van het WK-voetbal, een geldkraan opengedraaid die zijn weerga in Italië niet kende. Er werd een bedrag van 4000 miljard lire (on geveer 6000 miljoen gulden) uitge trokken om bouwwerkzaamheden te verrichten die, zoals de autoritei onder een drie ton wegende staal constructie in het stadion van Paler mo (waar Nederland in de eerste ronde zal spelen). De constructie diende voor de overkapping van de eretribune. Maar door de haast waarmee de zaak gemonteerd werd. waren de veiligheidsvoorschriften niet in acht genomen. Een paar da gen na het ongeluk kwam ook de rest van de overkapping naar bene den. Vermorzeld Er vielen doden in vrijwel alle ste den waar voor het wereldkam pioenschap wordt gebouwd. De laatste viel afgelopen weekend in Turijn. Een 49-jarige bouwvakker werd vermorzeld door zwaar ijzeren raamwerk dat plotseling uit de hijs kraan naar beneden viel bij de bouw aan de luchthaven van de stad. Giacani vreest echter dat de laatste dode nog niet is gevallen. Het Olympisch Stadion in Rome bijvoorbeeld, waar op 8 juni a.s de aftrap wordt gedaan voor het 40 da gen durende WK-spektakel, is nog lang niet klaar. Van de moderne overkapping die er over alle tribu nes moet komen, is er nog maar een kwart gelegd. Van de 'genummerde zitplaatsen in het hele stadion', die de trots vormen van het organise rend comité, is er geen spoor te be kennen. En in de modderpoel, waar straks de grasmat moet komen, rij den vrachtauto's heen en weer. "De oorzaak van al deze vertragingen?", vraagt Giacani. "Ach", zegt hij la chend, "dat is het eeuwige italiaan- se verhaal". Project Eerst was er een project, maar dat werd afgewezen. Toen kwam er een nieuw project en nog een project. Toen moesten de bouwbedrijven gekozen worden. De bedrijven met de beste prijsopgaaf wonnen de aanbesteding. Maar wat deden de bedrijven om meer geld te krijgen, toen ze de opdracht eenmaal binnen hadden? Wachten. Zo veel mogelijk tijd rekken, en nieuwe berekenin gen maken waaruit moest blijken dat het allemaal véél duurder werd dan men aanvankelijk had gedacht. Op die manier heeft het Olympisch Stadion in Rome nu al twee keer zo veel geld gekost als aanvankelijk was gepland. De kosten voor alle stadions samen zijn meer dan ver drievoudigd. En dan zijn er ook nog de 'vriend jes'. Om te zorgen dat er zoveel mo gelijk mensen meeprofiteren van het blik met geld dat voor het we reldkampioenschap wordt openge trokken besteden de bedrijven een deel van het werk uit aan andere be drijven, die het op hun beurt weer aan anderen uitbesteden. Zo wer ken er in het Olympisch Stadion van Rome op dit moment 32 ver schillende onderaannemers. "Wat de veiligheid op de bouwplaats al lerminst ten goede komt", legt Gia cani uit. "Elk bedrijf denkt name lijk alleen aan zijn eigen stukje werk, waardoor het overzicht en de coördinatie verdwijnen. Ongeluk ken liggen daai"door voor de hand". Gloed Die avond ligt het hele stadion in een gloed van felle, witte lampen. Het ziet eruit alsof er een vreemde 'space-shuttle' is neergedaald in de donkere Romeinse nacht. Hoog bo ven in de nok van het witte gevaarte kan je de honderden mannen aan het werk zien, die als kleine miertjes de belofte van het organiserend co mité waarmaken, dat 'alles zonder twijfel op tijd klaar zal zijn' om 'de wereld te trakteren op een onverge telijk spektakel'. De vraag die ech ter niet wordt beantwoord, is hoe hoog de prijs daarvoor is. ten het noemden 'in de rest van de wereld eens en voor altijd het beeld moeten vestigen van een efficiënt en voortvarend Italië'. Deze geld stroom leidde echter alleen tot nog meer ruzies en nog meer gelobby, waardoor er uiteindelijk veel te laat met de bouw van de spoorlijn werd begonnen. "Toen Antonio door het bedrijf werd geroepen, werd hem meteen gezegd dat er veel overwerk te doen was", vertelt Maria. Maar het idee van een extraatje kwam Antonio wel uit. Vanwege alle getreuzel en oponthoud met de spoorlijn had hij een tijd zonder werk gezeten. Toen hij eenmaal begon met het werk, bleek echter dat het ging om werk dagen van gemiddeld 12 tot 14 uur. Soms moest hij zelfs 16 uur onafge broken doorwerken. Slaven "We zagen hem nooit meer", ver telt Maria. "Ook niet in de week ends. Meestal bleef hij op de bouw plaats slapen, op een van de veld bedden die de directie in een paar bouwketen had laten neerzetten". "De slaven die het Collosseum bouwden, hadden het volgens mij nog beter", schampert de neef. "Stil!", zegt Maria. "Stil toch jon gen. Dan gaat ze verder met haar ver haal: "De dag dat hij gestorven is, had hij vanaf 's ochtends 6 uur ge werkt. Het was half 10 's avonds. Zijn collega's hebben het ons ver teld. Hij werkte aan de betonmolen. De zon was allang onder, maar er waren lampen op de bouwplaats. Toen heeft hij een verkeerde stap gezet. Ik weet niet waarom. Mis schien was het te donker, misschien het plein is er een groen grasveld aangelegd, met daarop 18 mansho ge 'ciao'-poppen de officiële mas cotte van het wereldkampioen schap voetbal 'Italia '90'. Op elke 'ciao'-pop staat een naam. Het zijn de namen van de de 18 bouwvakkers die in Italië zijn om gekomen bij de bouw van de sta dions en de nieuwe infrastructuren voor het WK. "Achttien mensen zijn er gestorven. Dat is meer dan een elftal', zegt bondsbestuurder Giaca ni. "Zij zullen Italië in elk geval nooit meer zien winnen". Race Volgens Giacani is het verhaal van Antonio Di Carmine tekenend voor de toestand in heel Italië. "Het is een race tegen de klok", zo stelt de vakbondsman. De organisatie van het WK heeft besloten om alle stadions waarin gespeeld wordt in een volledig nieuw jasje te steken, en ook de steden eromheen een 'face-lift' te geven. Maar vrijwel overal is men veel te laat begonnen. "Normaal maakt dat niets uit", zegt Giacani. "We zijn het wel gewend dat bouwprojecten hier pas maan den of jaren na de afgesproken da tum worden opgeleverd. Maar nu de ogen van de hele wereld op ons gericht zijn, kun je moeilijk zeggen: Sorry, we zijn nog niet klaar. Laten we het WK een jaartje uitstellen". Het gevolg is echter een 'moor dend' werktempo op de bouwplaat sen, overwerk, doodvermoeide bouwvakkers en gesjoemel met de veiligheidsvoorschriften. Zo wer den precies een jaar geleden vier Si- ciliaanse bouwvakkers verpletterd was hij verstrooid, of gewoon te Antonio Di Carmine viel in een diepe schacht die gemaakt was voor de fundamenten van de brug. Hij werd door zijn collega's naar het zie kenhuis gebracht, maar een dag la ter was hij dood. Gedood door de haast. Omdat Italië veel te laat is be gonnen met de voorbereidingen van het wereldkampioenschap. 'Bloed' "Dat is nu het 'moderne' en 'effi ciënte' Italië waar straks 16 miljard mensen op televisie naar zullen kij ken", zegt bestuurder Claudio Gia cani van de bouwbond CGIL in Ro me. Op het kantoor heerst een opge wonden stemming. In de gang zit ten twee vakbondsleden op hun knieën een groot rood spandoek te beschilderen: 'WK met bloed be smeurd'. staat er. De volgende dag zal er op het cen trale Santi Apostoli plein in Rome een demonstratie gehouden wor den voor de 'doden van het wereld kampioenschap'. In het midden van door Marjon van Royen Angst is een belangrijk signaal, een teken dat we bedreigd worden en een reden om voor gevaar te vluchten. Angst kan echter ook nadelig werken, als hij ontstaat zon der dat er een. reëel gevaar dreigt. Dit keer een bespreking van een aantal ver schillende soorten angst: de fobie, de pa niekaanval en de algemene angst. Vrees Angst voor een reëel gevaar kan mis schien beter 'vrees' worden genoemd, het is een normale reactie die iedereen heeft als zijn leven wordt bedreigd. Paniek zal bij de meeste mensen optreden als er een grote ramp optreedt, zoals een overstro ming of een grote brand in een bioscoop. Heftige angst voor een bestaand ding, dier of situatie, waarbij deze angst niet reëel is. noemt rnen een fobie. Een fobie kan bestaan voor allerlei soorten dieren (muizen, slangen, katten), voor hoogtes, voor besloten ruimten (claustrofobie), ei genlijk voor alles. Een speciale vorm is de sociale fobie, waarbij mensen bijvoor beeld bang zijn om in het openbaar te spreken, of in ernstiger gevallen, om met andere mensen om te gaan. Het is vooral schaamte, angst voor vernedering, die deze laatste fobie veroorzaakt. Of iets een fobie heet, is afhankelijk van de mate waarin iemands functioneren erdoor wordt belemmerd. Dat zal dus eerder het geval zijn bij een sociale fobie dan bij een angst voor slangen. Bij het ontstaan van een fobie speelt waarschijnlijk altijd een akelige gebeur tenis in het verleden een rol; niet altijd kan men zich dat herinneren. Iemand heeft dan als het ware 'geleerd' dat een si tuatie gevaarlijk is, en blijft er angstig voor. De wetenschap datje in die situatie angstig zal worden maakt datje de situ atie verder gaat verm ijden en steeds ban ger wordt voor de angst. Zo houdt de fo bie zichzelf in stand. Iemand verzekeren dat een poes tüks doet zal dan ook zeker niet meer helpen. Straatvrees Een aparte vorm van fobie is de straat vrees of agorafobie (agora is Grieks voor marktplein). Daarbij is men bang voor grote open ruimten, voor plaatsen waar men met makkelijk weg kan komen en waar geen hulp voorhanden is als er 'iets' gebeurt: supermarkten, menigten, volle bioscopen, de snelweg, de trein, maar ook alleen thuis zijn. Bij deze fobie kan de druk op familieleden op den duur uiter aard zeer groot worden. Onlosmakelijk met straatvrees verbon den is de 'paniekaanval', een plotselinge aanval vqn heftige angst die iemand zo maar, zonder aanleiding kan overvallen. Men denkt wel dat zo'n aanval eigenlijk de aanleiding is voor het ontstaan van straatvrees: de angst dat het weer ge beurt wordt geassocieerd met de situatie waarin het de eerste keer gebeurde, en die situatie wordt verder vermeden. Ook hier is het dus vooral de 'angst vooude angst' die de fobie in stand houdt. Paniekaan vallen kunnen ook optreden zonder straatvrees, men noemt het dan een 'pa niekstoornis'. Een paniekaanval is een zeer aangrij pende gebeurtenis, die gepaard gaat met hartkloppingen. kortadem igheidheid. soms pijn op de borst, transpireren. Geen wonder dat men vaak denkt dood te gaan, gek te worden of de controle over zichzelf te verliezen. Ook hyperventilatie teveel ademhalen onder invloed van spanning hoort bij zo'n aanval, en maakt de angst nog groter. Door de licha melijke verschijnselen kan het idee ont staan aan een ernstige ziekte te lijden, vooral als men zich de oorspronkelijke angst niet bewust is. Naar de oorzaak van paniekaanvallen wordt momenteel hard gezocht. De 'biolo gische psychiatrie' die sterk in opkomst is, zoekt het in een afwijking in de infor matie-overdracht in de hersenen; daar bij spelen dezelfde stoffen een rol als bij het ontstaan van depressies. Ook blijkt er een soortgelijke erfelijke aanleg als voor depressie te bestaan. Het is dan ook niet verbazend dat men sen met paniekaanvallen gunstig kun- neh reageren op middelen tegen depres sies, antidepressiva. De ernst en de fre quentie van de aanvallen kunnen erdoor afnemen. Langdurig Als er sprake is van een onbestemd ge voel van angst voor een onbekend ge vaar, spreekt men in de medische wereld van 'gegeneraliseerde angst'. Deze angst is veel minder heftig dan de paniekaan val, maar is juist zeer langdurig (maan denlang) en continu aanwezig. Dat uit zich, behalve in het zich overmatig zor gen maken en angstige gedachten, ook in lichamelijke verschijnselen: hartklop pingen, transpireren, buikklachten, een droge mond, overmatige spierspanning met spierpijn, snelle vermoeidheid en het gevoel voortdurend 'op scherp' te staan. Soms is men zich van deze angst niet be wust, en denkt men op grond van de li chamelijke verschijnselen aan een licha melijke ziekte. Nachtmerries Een vorm van angst kan ook ontstaan na een levensbedreigende gebeurtenis of een ernstig ongeluk. Deze 'posttraumati sche stress-stoornis' wordt behalve door angst en somberheid vooral gekenmerkt door het steeds opnieuw beleven van de gebeurtenis en nachtmerries. De angst wordt opgeroepen door alles wat aan de gebeurtenis herinnert en is zeer verlam mend. De behandeling van al deze soorten angsten bestaat uit verschillende vormen van 'therapie', soms gecombineerd met medicijnen. Een fobie zal meestal behandeld wor den met gedragstherapie, waarbij niet zozeer op de oorzaken van de fobie wordt ingegaan, maar vooral wordt gewerkt aan het weer 'afleren' van het vermij dingsgedrag. Dat gebeurt stapje voor stapje waarbij men steeds iets sterker met het onderwerp wordt geconfron teerd. Daarbij horen ontspannings- en ademhalingsoefeningen, om te leren de angst en de hyperventilatie onder contro le t& krijgen. Ook zal in de gesprekken aandacht worden besteed aan de gevol gen die de fobie voor de patiënt en zijn omgeving heeft. Zoals gezegd kan de paniekstoornis soms met succes worden behandeld met antidepressiva. Men zal het echter nooit alleen met medicijnen afkunnen. 'Gewo ne' kalmerende middelen zijn in het alge meen niet tegen de angst van een fobie of een paniekstoornis' opgewassen. Gesprekken Bij algemene angst zal men meestal via gesprekken proberen achter de oorza ken van de atigst te komen. Daarbij kan men eventueel tijdelijk kalmerende mid delen krijgen, meestal een van de zeer veel gebruikte - benzodiazepine^, waartoe valium en librium behoren. De ze middelen onderdrukken de angst goed. maar moeten eigenlijk niet langer dan enkele weken geslikt worden, omdat daarna het gevaar van afhankelijkheid dreigt. Bij de posttraumatische stress-stoornis gaat het er vooral om de angst niet te on derdrukken, maar juist de gevoelens de vrije loop te laten. Vrienden en familie kunnen bij de verwerking een grote rol spelen door te luisteren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25