Vloeken, tieren, duwen, en soms slaan Volleyballers spelen vrij zinloos toernooi U.V.S. - UNITAS De zware rol van de helpers in Parijs-Roubaix Gorospe pakt in Baskenland de eindzege Handballers falen weer Weer afgang ijshockeyers 'Toestand velden alarmerend' ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 19 COMPIGNE Onder elkaar wordt het woord nauwelijks gebruikt: knechten bestaan niet in de moderne profwielersport. Hooguit spreekt men over helpers, maar renners onderling hebben het bij voorkeur over coureurs. Toch, geen koers zonder rolverdeling, en zeker geen Parijs-Roubaix zonder duidelijke hiërarchie. De kans op domme pech is dermate groot, de actieradius van de ploegleiderswagens dusdanig klein, dat een aantal renners bij voorbaat weet: rijdt de kopman lek, dan is mijn Parijs-Roubaix voorbij. "Maar ja, wat is een kopman?" stelt Nico Verhoeven (zesdejaars prof) zich de vraag. "In '87 had Ludo Peeters zo'n vreselijk goeie Ronde van Vlaanderen en Gent- Wevelgem gereden, dat Raas hem tot absolute nummer één promo veerde. Op de eerste stenen was Peeters al niet meer te zien; su- perslechte dag. Van Hooydonck werd vijfde, ik achtste. Als hel pers. Dus...". Mare van Orsouw (vijfdejaars prof): "Die keer dat ik hem reed, voelde ik me goed. ik zat van vo ren. maar we waren nog niet op de kasseien of Dhaenens rijdt lek. Ik heb gelijk m'n wiel afgestaan, maar alles lag al in stukken. Toen ikzelf was geholpen, hing ik in de laatste groep, op vijf, zes minuten. Ik heb de finish gehaald, twaalf minuten na de winnaar. Dat was mijn Parijs-Roubaix". Parijs-Roubaix, dat is een lange aanloop naar de stenen, te contro leren door de, toch maar dat woord: knechten. Die er ook voor moeten zorgen dat de kopman nen in een zo gunstig mogelijke stelling aan de smalle kasseistro ken kunnen beginnen. Te verge lijken enigszins met de Vlaamse hellingen, maar ook weer anders. Van Orsouw: "Dit is veel hefti ger. Veel meer vloeken, schelden, tieren, wringen, duwen, slaan soms ook. Op de Vlaamse heuvels golft het, daar speel je na één of twee hellingen vanzelf hele groe pen renners kwijt. Hier is het vlak, dit kunnen mi Verhoeven: "Je gaat de kassei en op, het valt in stukken; je bent de kasseien af, en er komen er weer terug. Pelotons tegelijk soms, vijftig, zestig man. En dan is het bij de volgende strook op nieuw hetzelfde geram. Wees con- Als het nog zó dikwijls in elkaar schuift, als op het vlakke 'ieder een' kan koersen, waarom dan dat gooi- en smijtwerk, zou je zeg gen? Van Orsouw: "Omdat er maar plaats is voor hooguit twee naast elkaar. Op de keien wordt het een lint van hier tot ginder, en dan is het 't beste voorin te rijden. Van achter is het niet te doen, daar heeft nog nooit iemand gewon- Gat Verhoeven: "Wie op kop zit kan sturen, kan zijn fiets de ideale richting laten zoeken, hééft de minste kans dat hij lek rijdt. En, het liefst middenop, op de bolle kant van de weg. Wie op de aflo pende glooiingen raakt, gaat val len. Die glijdt het gat in, zeker als het nat is. Het is soms net een knollenveld, met af en toe een verdwaalde kei. De scherpe ran den zien te vermijden. Naast el kaar? Het zijn precies eenden, al lemaal achter elkaar. Wie slecht is, zal vanzelf gaan lossen". "Als helper heb je maar één taak: zo lang mogelijk bij je kop man of beschermde renner blij ven. Je bent een menselijk mate riaalwagentje, zonder enig uit zicht op persoonlijk succes. Ran gen en standen worden zelden duidelijker weergegeven in een eendaagse". Van Orsouw: "Ik denk dat een ploeg niet kan functioneren met alleen maar kopmannen. Die wil len voor elkaar niet rijden. Daar om kun je niet zonder renners als ik. Je zit de hele tijd te smeken: laat de ellende uitblijven, dat is beter voor de kopman èn beter voor mezelf. Je begint er aan, maar of je het einde haalt?" Verhoeven: "Dat moet je maar accepteren, vind ik. Wielersport is uitgaan van je eigen kracht, in Parijs-Roubaix net zo goed. Maar het is tegelijk een teamsport. In het voetbal wordt het toch ook ge accepteerd, dat de een de voorzet geeft en de ander hem inkopt? Als je bewijst een winnaarstype te zijn, krijg je vanzelf een andere rol. Als je zelf scoort, kun je ook iets afdwingen". Krachten Van Orsouw: "In andere wedstrij den kunnen helpers nog wel eens iets met hun eigen krachten doen. Hier is het: wiel afgeven en de kop van de koers nooit meer te rug zien. Dat is een lullig gevoel. Vooral als je sterk rijdt denk je: 'Verdomme, m'n wiel afgeven; hier sta ik nou met m'n goeie be nen'. Maar het is niet anders". Van Orsouw kan niettemin ook voldoening hebben van het uit voeren zo'n opdracht. "Als je als knecht de hele dag niks hebt te doen, dan ben je net een sprinter, die het in de finale niet kan afma ken. Als ik iets kan bijdragen aan een succes van een kopman, dan ben ik ook tevreden. Toen Van der Poel nog bij ons reed, heb ik gaten dicht gereden, hem terug gebracht na 'pech, en als hij dan won had ik toch een lekker ge vóel. Natuurlijk, je blijft anoniem, maar door de bedankjes achteraf weet je dat het wel wordt gewaar deerd". Maar, morgen wordt alles an ders? Verhoeven (zeker) en Van Orsouw zijn opgeschoven naar een beschermde rol. In plaats van met wielen klaar te staan, zijn het nu de Hoonderts. Van den Akkers en Kersten, die gedoemd zijn tot vicedienst van pech onder- Van Orsouw: "Normaal zeg ik. dat mijn Parijs-Roubaix geslaagd is als ik tot in de finale de kop mannen heb kunnen helpen. Maar ik weet, dat ik op alle terrei nen mee kan, ik heb crosses ge wonnen, dus waarom zou er dan nu niet, met wat meer vrijheid, een goeie uitslag voor mezelf in zitten?" Verhoeven: "Ik kan dit redelijk goed aan. Ben in vier jaar maar eén keer gevallen, heb één keer lek gereden, en drie ereplaatsen gehaald. Ik kan goed sturen, zit niet meteen met kapotte handen of met pijn in m'n rug. Ik zal Dhaenens altijd helpen, want hij weet...". Zonder Kelly is Parijs-Roubaix makkelijker, of eervoller? Ver hoeven: "Het lijkt misschien, dat ik nu meer kans krijg, maar een kopman als Kelly kan ook heel goed dienen als bliksemafleider. Achter mij zullen ze niet zo snel aanrijden, als ik demarreer. En hoe dikwijls is het de laatste jaren al niet gebeurd, dat renners, die de koers openbreken, tot heel diep in de finale wegblijven?" PETER OUWÈRKERK LEGAZPIA (ANP) - De Spaanse wielrenner Julian Gorospe heeft gisteren met enige hulp van zijn landgenoot Miguel Indurain zijn lei derspositie in de Ronde van Bas kenland niet meer in gevaar laten komen. In de afsluitende klimtijdrit reed hij overtuigend genoeg om de 30e editie op zijn conduitestaat te kunnen schrijven. Die van 1983 stond daar al op. Gorospe hield in de individuele rit tegen de klok over 7,5 kilorfieter specialisten als Rolf Gólz, Indurain en Erik Breukink, tevens zijn naas te belagers, achter zich. De etappe winst moest Gorospe evenwel laten aan de vrij onbekende Canadees Bryan Walton. Walton profiteerde als een van de eerste gestarte renners van de goe de omstandigheden, een lekker zonnetje en een droog parcours. Naarmate de favorieten het start platform begonnen te naderen, werd het weer steeds wisselvalliger en stortte de regen bij tijd en wijle uit de lucht. Gorospe benaderde de tijd van Walton (10.28) tot op een seconde. Indurain, Breukink en Gölz gaf en kele tellen meer toe. Veel waarde ring ging uit naar Tom Cordes, die zijn werkgever Jan Raas FICP-pun- ten blijft bezorgen. De renner ein digde als vijfde en beste Nederlan der in het eindklassement. Vaucluse De Noorse beroepsrenner Atle Kvalsvoll is gisteren de nieuwe lei der geworden in de Ronde van de Vaucluse. Hij sloeg zijn slag in het tweede gedeelte van de derde etap pe. een individuele tijdrit over 25 ki lometer. Kvalsvoll werd daarin vier de op een halve minuut van de Bel gische winnaar Johan Bruyneel. De tijd van de Noor was genoeg om de oude leider Thierry Bourguignon van de eerste plaats in het klasse ment te verdringen. Vrouwen MSV winnen bij DAS LEIDEN - De basketbalploeg van MSV deed gisteravond goede zaken in het duel met mededegradatie kandidaat DAS. De Noordwijkse vrouwen wonnen in Delft met 5i-41, na met de rust nog met 22-26 te heb ben achtergestaan. De overwinning maakt een langer verblijf van MSV in de promotiedi visie waarschi jnlijk. De voorsprong op DAS is weliswaar klein, maar de cijfers van de onderlinge confronta ties spreken in het voordeel van de kustbewoners. Als de twee teams straks gelijk eindigen, degradeert DAS. In een slecht duel kon MSV pas ip de tweede helft'aan de winst den ken. Goed verdedigend werd de zwakke press van DAS onschade lijk gemaakt. SLAGHAREN (GPD) Een beetje verloren stapte Harry Brokking gistermiddag in de vip-ruimte van het sportcomplex De Bonte Wever in Slagharen rond. „Wat doen we hier eigenlijk nog", vroeg de bondscoach van het Nederlands heren volleybalteam zich hardop af. „Volleyballen", was het voor de hand liggende antwoord, „maar wel op een toernooi dat gedevalueerd en oninteressant geworden is". verdere lands team verloor de eerste con- buiten- frontatie met China met 3-0 (11-15, ren werden een paar weken geleden landse clubs te voorkomen. Dins- 1-15 en 14-16. „Een bewijs van veer- onaangenaam verrast door de afzeg- dag reist Nederland al af naar Ja- kracht", vond tijdelijk bondscoach Griekenland als vierde pan. In Slagharen wacht iedereen Peter Murphy. „Vergeet niet dat we daarom met spanning op medede- tegen de nummer een van de wereld de bond, omdat de pro- staan te spelen. Onze meiden kom or aanvang van het WK net uit de competitie en moeten de wereld uit moeten zijn. „Ik weet niets", aldus ging deelnemer naast Tsjechoslowakije, Cuba en Nederland. De Grieken lingen t mogen morgen opnieuw de gang blemen 1 naar de stembus maken, reden de Griekse bond om het groten- echter nog steeds deels uit militairen bestaande team Brokking. voor Slagharen terug te trekken. De En dus blijv olleyballende militairen moeten het vertrek va: ■veet te melden dat goed als zeker Ro- het poenerige het knopje omdraaien veau gaan ballen. Dat is onmoge lijk". Murphy heeft precies een maand de tijd om zijn ploeg voor te berei den op de B-WK voor dames in Spanje. „Of we tijd genoeg hebben? Draai het maar om- meer tijd heb ben we niet", aldus Murphy, die eigert een kansberekening voor WK te maken. „De topploe- aldus Brokking. „Oost-Duitsland Beierse Milbertshofen zal volgen. gen zijn stuk voor stuk gelijkw had hier graag willen spelen, was voor de organisatoren niet goed genoeg. Het resultaat Een gedevalueerd mannentoernooi, dig aan elkaar. We moeten vijf of zes maar een sterk bezet vrouwentoer- dagen op de toppen van ons kunnen Slagharen, met wereldkam- spelen. Lukt dat niet, dan horen wc ESPOO (ANP) - Guus Cantelberg mag dan heel mooie plannen met het Ne derlandse handbal hebben, zijn spelers hebben hem gisteren lelijk in de steek gelaten. Door een nederlaag tegen Bulgarije (20-26) bleef de ploeg van de ambitieuze bondscoach buiten de prijzen. Op onbegrijpelijke wijze verspeelde Nederland een voorsprong van 17-13. Na de twaalfde minuut in de tweede helft ging alles mis. Door de derde plaats in de groep treft Nederland op de slotdag van het toernooi de nummer drie van groep A, Israel. Een zege op de Bulgaren, die bij rust nog met 10-11 achter stonden, had de selectie van Cantelberg in de strijd om de derde plaats tegen de Bondsrepubliek gebracht. De finale van de handbalnegendaagse gaat morgen tussen Finland en Noorwegen. Bulgarije geldt als het zwakste land in het afbrokkelende Oosteuropese blok, dat de afgelopen twintig jaar toon van het internationale handbal zet te. Het lot wilde dat Nederland en Bulgarije elkaar in het verleden menig maal troffen in wedstrijden, die beslissend waren voor de toekomst van het nationale handbal. De laatste keer, bij de wereldtitelstrijd voor B-lan den in Frankrijk (1989), was het resultaat eveneens negatief. Het belang van de ontmoeting van gisteren is niet moeilijk naar waarde t'e schatten. Door het verlies - ook een gelijkspel was niet voldoende ge weest,- is een „minimale" promotie bereikt en heeft de peperdure voorbe reiding in feite geen extra vruchten afgeworpen. De kleedkamer bleef na afloop heel lang dicht. Het duel toonde de beperkingen van het Nederlandse handbal. Alleen uit de breaks werd gescoord, spelers als Henk Groener, Robert en Joop Fiege vielen op het beslissende moment door de mand. Slechts Wil Jacobs en mindere mate Lambert Schuurs haalden hun vertrouwde niveau. ADVERTENTIE ■SPORTPARK "KIKKERPOLDER ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR Py - y I n ^rab assurantiën BV. tel. 224700. r\ i r j 1 Q Crab makelaardij og BV, tel. 225135. s^)U - lü x Riinsburgersmgel 61 Leiden toernooi is nauwelijks spra- pioen China en de mondiale toppers op het A-WK ook niet thuis. Simpel, Cuba en Oost-Duitsland als goed ik zal er niet een nacht minder gezelschap voor Oranje. Het Neder- slapen". De organisatie van het toernooi in Slagharen toverde al impoviserend een nieuwe formule uit de hoed. De drie resterende ploegen zouden een dubbele competitie moeten spelen en het Sneker Detach Animo werd bereid gevonden zondag het deel nemersveld even te completeren. Nederland en Tsjechoslowakije gin gen schoorvoetend akkoord, maar Cuba weigerde om morgen twee keer aan te treden. Geheel in over eenstemming met de regels die de internationale volleybalfederatie voor toernooien met een bescherm de status heeft uitgevaardigd. Het resultaat van die weigering is, dat de helft van de wedstrijden in het mannentoernooi voor de eindklas sering niet meetelt. Nederland zegevierde gisteren in een 'echte' wedstrijd met 3-1 over Tsjechoslowakije. De prestigestrijd in de late avonduren tegen Cuba tel de niet mee. Vandaag speelt Neder land opnieuw een loze wedstrijd te gen de Tsjechen en sluit het toer nooi morgen af met de finale tegen Cuba, waarschijnlijk de enige wed strijd waarin Nederland met het volledige basisteam voluit zal gaan. De bankspelers kregen in de avonduren tegen Cuba een herkan sing. „Simpelweg omdat die wed strijd toch niet voor het toernooi- klassement meetelt. Laat deze jon gens maar ervaring opdoen. In dat opzicht heeft dit toernooi dan toch nog enige waarde". Ze verloren met 0-3 (14-16. 9-15. 11-15). Speltechnisch lijkt de ploeg zeker klaar voor de B-WK in Japan. Een knagende onzekere factor blijft ech ter de toekomst van de ploeg. De bond probeert met alle mogelijke LYON (GPD) - Het Nederlandse ijshockeyteam heeft gisteren in de voorlaatste wedstrijd van het toer nooi om de wereldtitel voor B-lan- den met 0-8 verloren van Oosten rijk. Nederland incasseert daarmee twee dagen voor de beslissende ont moeting met Japan een tik van for maat. Met een overwinning op Ja pan kan Nederland een afgang wor den bespaard naar de C-groep. De enige Nederlandse ijshoc keyer van formaat. Tonny Collard, kon het door gebrek aan steun van zijn ploeggenoten niet bolwerken. „Zo'n uitslag neem je in je achter hoofd automatisch mee naar de vol gende wedstrijd", zei Collard na af loop. „Het werkt in de sport nu een maal niet zo datje de ene keer slecht presteert en de volgende dag op scherp staat. Juist vandaag hadden we met een goede instelling naar het duel tegen Japan kunnen groei en. Er zal de komende dagen op psychologisch vlak heel wat moe ten gebeuren. Het was inderdaad verschrikkelijk slecht". Met moeite kon de spelers na af loop een uitspraak worden ontlokt. Niet omdat ze van vermoeidheid niet meer konden praten, maar van wege de uitverkiezing van Evert - Jan van der Werf tot 'man of the match'. Die keuze vond plaats op grond van de door aanwezige jour nalisten uitgebrachte stemmen. Uit ballorigheid en stil protest over het vertoonde spel, stemde een aantal persmensen op de Heerenveen-spe- ler. Die kwam in de twee eerste pe riodes niet eenmaal in actie en draaide alleen in de derde periode een aantal shifts. Hoofdschuddend nam de verdediger dan ook de 'on derscheiding' in ontvangst. Na het duel kon hij slechts uitbrengen: „De pers heeft ons als team volko men belachelijk gemaakt". Respect Collard voelde met hem mee: „Op deze manier tonen jullie geen enkel respect voor een sportman. Er is niet een speler die de kleedkamer uitgaat met het idee om te verliezen of zich niet in te spannen". Na het incident met doelman Jan Bruijsten, die zwaar gedesillusio neerd rondloopt en overweegt te stoppen bij de nationale selectie, is dit de tweede aanvaring van de ijs- hockeyploeg met de media. Terwijl ook coach Larry van Wieren slechts kon uitbrengen dat 'de emotie ont breekt'. lukt het de aanwezige Ne derlandse pers eveneens niet. de ploeg op scherp te krijgen. Het is il lustratief voor Oranje dat het zich van de wijs laat brengen door bijza ken en die irritatie niet omzet in agressie op het ijs. Voormalig Klagenfurt-speler Tonny Collard had graag van Oos tenrijk gewonnen. Onder het toe ziend oog van president en team manager Dieter Kalt kwam de win ger niet aan scoren toe. Wel zette hij in de eerste periode een aantal me despelers in kansrijke positie. Al leen voor doelman Andreas Salat toonden de Nederlandse aanvallers zich andermaal onzeker in de afwer king. Collard: „Ik wou dat ik die kansen had gehad. Je moet met de wil om te scoren op de goal afgaan. Bij ons ontbreekt die vertuiging nu eenmaal". Twee doden bij voetbalrellen BARCELONA (RTR) - Bij een vechtparij na de Spaanse bekerfina le tussen Barcelona en Real Madrid hebben twee mensen de dood ge vonden. Het ging om de broers Jes us en Jose Antonio Lago Ramos, beiden 20 jaar. Bij festiviteiten in Barcelona, gisteren ter viering van de overwinning, vielen bij botsin gen tussen supporters en de politie achttien gewonden. Acht mensen werden gearresteerd. De politie van Palma de Mallorca maakte bekend, met betrekking tot de dood van beide fans van Barcelo na twee arrestaties te hebben ver richt. Het ging om een 34-jarige fan van Real Madrid en zijn 28-jarige Engelse vriendin. Op de auto van de man werd bloed aangetroffen. Barcelona won de finale, die in Valencia werd gespeeld, met 2-0. ROME (DPA) - Een rondje langs de velden heeft de FIFA geleerd dat de toestand van vier grasmatten waar op tijdens de eindronde van de we reldtitelstrijd in Italië moet worden gespeeld, alarmerend is. Het veld in San Siro werd afge keurd en moet in zijn geheel wor den vervangen. Daartoe bestonden in Milaan al plannen. In Florence heeft de betreffende commissie ge adviseerd de voor 14 en 29 april ge plande competitie-düels te ver plaatsen. Gevreesd wordt dat de tijd om het tapijt te laten herstellen an ders te kort is. In Napels en Rome moet „met ex- ta inzet van materiaal en manschap pen" de kwaliteit van het gras wor den verbeterd. De stadions van Ge nua, Palermo, Turijn en Bari wer den, op enkele details na, goed ge noemd. Ook de toestand van de vel den in Udine, Verona. Bologna en Cagliari werd aanvaardbaar geacht. De voetbalclub Haarlem heeft de sponsoring voor het volgend sei zoen nog steeds niet rond. De voor naamste kandidaat. Nestle Neder land, is gisteren afgehaakt. De hui dige (shirt)sponsor van Haarlem, Mita, is er nog niet uit. Dit bedrijf overlegt intern nog over de hoogte van het sponsorbedrag voor het vol gend seizoen. Mita trekt momenteel drie ton per jaar uit voor sponso ring. Peter Larsson en Richard Wit- schge van Ajax zijn voor één wed strijd geschorst. Het duo liep het af gelopen weekeinde in het duel met Fevenoord tegen de derde gele kaart aan. Hetzelfde geldt voor de Feyenoorders Pieter Keur en Ton Lokhoff. Voor éen duel geschorst zijn: Van Oeveren, Kerstens (beiden RBC), Fuhler (Veendam), Larsson, Wit- schge (beiden Ajax), Adam. Hoek man (beiden FC Den Haag). Scherp en, Bosch. Van de Wildenberg (allen Emmen). Keur. Lokhoff (beiden Feyenoord). Trentelman (De Graaf schap), Bouwens, Baas (beiden Haarlem), Corte (Heracles), Arts (MVV), Jalink (RKC), Verkaik (SVV), Van Loon (Volendam), Van de Weerd (Wageningen), De Kort. Stroes (beiden AZ) en Van Dijk (FC Groningen). Andere straffen* Cruden (Cam- buur): eén wedstrijd en 100 gulden boete; Griffith (Heerenveen): vier wedstrijden en 150 gulden boete; Voorlopig geschorst: De Leeuw (Eindhoven) en Van Roon (Haar lem). VfL Bochum, nog zonder de ge schorste Rob Reekers, is er gister avond voor eigen publiek niet in ge slaagd zich ten koste van Sankt Pauli iets uit de gevarenzone te ver wijderen. De Bochumers moesten nog hard knokken voor het gelijke spel: 3-3. De thuisclub kwam binnen een half uur met 0-2 achter door doel punten van Golke. Kohn deed iets terug, maar nog voor rust kwam Sankt Pauli opnieuw twee treffers voor dankzij Knabel. In de tweede helft vocht Bochum hartverwar mend en kreeg door toedoen van Legat en Rzehaczek toch nog een verdiend punt. l.FC Kaïserlautern spon wel ga ren bij het duel tegen mede-degra- datiekandsdaat Fortuna Dus- seldorf: 1-0. Aanvoerder Stefan Kuntz was goud waard voor Kaï- serslautern. Hij scoorde als enige in het duel en bracht zijn seizoentotaal op veertien doelpunten. Borg moet betalen STOCKHOLM (DPA/Reuter) - Bjórn Borg is door het Hoogge rechtshof van Stockholm veroor deeld tot het betalen van al zijn schulden, verkregen na het faillisse ment van zijn firma „Björn Borg In- vest." De vijfvoudig tenniskampioen van Wimbledon moet een bedrag af lossen, dat bijna vier miljoen gul den bedraagt. Borg weigerde aan vankelijk zijn schulden te betalen. Volgens de Zweed waren de credi teuren niet geloofwaardig. Het vermogen van Borg. die zich na zijn actieve loopbaan zakelijk in de mode-wereld stortte, wordt ge schat op bijna 200 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19