LEIDSCH DAGBLAD Landbouwgif beschadigt zenuwstelsel bii kwekers MULTIVERS^r: NODIG! Autorijden in Randstad vijftig procent duurder Aanleg pijpleiding naar Schiphol begint dit jaar Aantal Britse muiters tot twintig geslonken Al in 1991 spitsvignet? WIE ONTMOET BORIS BECKER IN MONTE CARLO? DONDERDAG 5 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39208 Prijs fl. 1,35 UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV heeft de werkgevers in het winkelbedrijf vandaag een ul timatum gestuurd. De bond kon digt daarin, zoals eerder gedreigd, vanaf volgende week dinsdag acties aan als de werkgevers niet voor maandagochtend 10 uur toezeggen dat ze geen gebruik zullen maken van de mogelijkheid om de winkels door de week open te houden tot gens half zeven in plaats van zes uur en 's zaterdags tot zes uur. Op 15 vergaderingen in het land hebben bijna 4000 leden zich tegen de langere openingstijden uitge- Ultimatum FTW aan winkeliers sluitingstijden sproken. De opkomst overtrof vol gens een woordvoerder van de dien stenbond de verwachtingen. Op de vergaderingen zijn actieco mités gevormd die om te beginnen werkonderbrekingen enkele u zal zich op winkelketens als Blokker, He- ma, Albert Heyn en op hele winkel centra. Het startschot voor de acties wordt maandagochtend in Utrecht gegeven op een bijeenkomst van kaderleden. De sectorraad detailhandel van het KNOV heeft al laten weten, niet in te gaan op de eis van het FNV. Het KNOV wil pas over de werktij den praten als grootwinkelbedrij ven als Ahold, Vendex en KBB dat ook doen. De dienstenbond heeft nog geen reactie binnen van de i Grootwin- Twee schilders geëlektrocuteerd ZWIJNDRECHT (GPD) Twee schilders, een 25-jarige man uit Nieuwen- dijk en een 35-jarige uit Rijswijk(NB) kwamen, gistermiddag in Zwijn- drecht om het leven gekomen toen zij met een verrijdbare 10 meter hoge stelling in aanraking kwamen met een hoogspanningskabel. Op die kabel stond een spanning van 150.000 Volt. De mannen die bezig waren met het renoveren van kozijnen duwden de stelling van een flat aan het Strevelshoek naar een flat aan het Hoofdland. Zij passeerden daarbij twee hoogspanningskabels. De eerste hing hoog ge noeg, de tweede raakte echter de stellage. De mannen waren op slag dood. Het duurde geruime tijd voor hulp kon wor(den geboden omdat de stel ling onder hoogspanning stond. Een medewerker van het energiebedrijf haalde in een schakelstation de spanning van de kabel. Leidse hoogleraar wil bevolkingsonderzoek in Bollenstreek LEIDEN/BOLLENSTREEK Langdurig werken met landbouwgif tast het zenuwstelsel aan. Onderzoekers van de Leidse universiteit, de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit in Amsterdam en TNO in Rijswijk, heb ben aangetoond dat het zenuwstelsel van bollenkwekers 10 tot 15 jaar sneller veroudert dan dat van werknemers in an dere sectoren van het bedrijfsleven. Bij veel bollenkwekers komen huidklachten voor. De telers voelen zich vaak niet ziek, om paniek te voorkomen. Hij ziet zegt de Leidse toxicoloog prof. dr. dit als een taak van de politiek. F. A. de Wolff, coördinator van het Minister De Vries (sociale zaken) •onderzoek. Met de gevoelige appa- heeft inmiddels in een brief aan de ratuur konden de onderzoekers Tweede Kamer aangekondigd echter vaststellen dat het zenuw- maatregelen te willen nemen om de stelsel na jarenlang werken met gezondheidsrisico's in de bollen- pesticiden schade had opgelopen, teelt zo veel mogelijk te voorkomen. Of dat op latere leeftijd tot lichame- Hij denkt daarbij aan het beperken lijke mankementen leidt is (nog) van de blootstelling aan bestrij- niet bekend. Om daar achter te ko- dingsmiddelen door het gebruik men zullen de kwekers die aan het van verouderde apparatuur te be- onderzoek hebben meegewerkt, ge- eindigen en methoden toe te passen regeld worden gecontroleerd. De die minder risico's voor de gezond- resultaten van het onderzoek zijn heid met zich meebrengen. Lukt dit niet, dan komt een mogelijk verbod van middelen in beeld. (pagina 15: FNV pleit voor strengere LIMA Mario Vargas Llosa wordt bedolven onder de confet- tie tijdens een toespraak in Li ma. De beroemde schrijver neemt het voor de rechts-liberale Fredemo bij de Peruaanse presi dents- en parlementsverkiezin gen komende zondag op tegen de sociaal-democratische president Alan Garcia. De verkiezingen worden overschaduwd door het geweld van de guerillagroep Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Daarbij zijn al tientallen mensen gedood en gewond. In z ven provincies is de avondklok afgekondigd en zijn veiligheids maatregelen getroffen, (foto controle bollenkwekers) OPEN HUIS Zaterdagmorgen 7 april 1990 van 9.30 uur tot 12.30 uur bij De Noorderwiek Ter Haarkade 6a, Leiden. Tel. 071-315151 vanmiddag openbaar gemaakt. Het onderzoek, dat 3 jaar in be slag nam, kwam er op initiatief van de FNV. De bond werd met vage ge zondheidsklachten uit de bollenwe- reld geconfronteerd. De Weten schapswinkel in Leiden kreeg ver volgens opdracht onderzoek te doen naar de invloed en de gevol gen van landbouwgif op de gezond heid van kwekers. Aan dit onder zoek werkten 130 mensen mee die gemiddeld 20 jaar met chemische bestrijdingsmiddelen in aanraking waren geweest. De verfijnde apparatuur die bij het onderzoek werd gebruikt gaf onder meer een vertraagd reactie vermogen te zien door een vertraag de werking van de hersenen. Met autorijden merken de bollenkwe kers daar overigens niets van, zegt prof. De Wolff. Het verouderings proces lijkt bij hen iets te zijn ver sneld, zegt de Leidse hoogleraar voorzichtig. Vooralsnog maakt hij zich geen 'aeTygSne biTlitraatvTrlwpers ernsüge zorgen. Toch zou De Wolff v£n eténSwaren. Grootscheepse ts landelijke acties op de feestdag moeten ervoor zorgen dat bezoe kers van vrijmarkten en braderieën niet ziek worden van de aldaar ge nuttigde snacks. Straatverkopers die niet aan de eisen voldoen, zullen gewaarschuwd worden. Als later op de dag blijkt dat er niks veranderd is, zal proces-verbaal worden opge maakt. Bij een controle vorig jaar in Rot terdam bleek dat veel aangeboden etenswaren niet voldeden aan de ei- sen van de Rijkskeuringsdienst. Vooral de hygiëne en de koeling lie ten te wensen over. Het overgrote deel van de hapjes bleek afkomstig te zijn uit de privé-keuken van de handelaar. Die keukens zijn vol gens de Rijkskeuringsdienst niet geschikt om grootschalig snacks klaar te maken. Komiigtnned^g: grootscheepse snack-controle DEN HAAG (GPD) - De Rijkskeu ringsdiensten van Waren gaan op Koninginnedag streng controleren Veilig kerosinetransport in 1991 klaar SCHIPHOL (GPD) Het ver voer van kerosine via de Ring vaart van Haarlemmermeer be hoort over 2 jaar voorgoed tot het verleden. De oliemaat schappijen verwachten dat nog dit jaar wordt begonnen met de aanleg van een pijpleiding tus- i Jutphaas en Schiphol. De 57 kilometer lange pijpleiding den. ben hetgeen slecht zou zijn voor de kwaliteit van de kerosine. Uiteindelijk werd besloten om van Jutphaas, waar de mees te maatschappijen opslagfacili teiten hebben, naar Schiphol een nieuwe pijpleiding aan te leggen. De pijp loopt via Woerden, Mijdrecht en Leimui- kost naar schatting 60 miljoen gulden en wordt eind 1991 in ge bruik genomen. Sinds jaar en dag vindt het ker osinetransport van Pernis naar de luchthaven plaats over wa ter, via Gouwe, Oude Rijn en Ringvaart. Omdat het vrij smal le vaarwegen betreft mogen de tankers niet meer dan 1.000 ton per keer vervoeren. Schiphol neemt jaarlijks zo'n 1.3 miljoen ton kerosine per jaar af, dat komt dus neer op 1.300 tankers per jaar. Aanvankelijk wilden de olie maatschappijen gebruik maken Jut- De kerosine wordt phaas vervoerd met tankers. Omdat de Lek aanzienlijk bre der is dan de huidige vaarwegen kan het eerste gedeelte van het transport gebeuren met grote tankschepen van 4.000 ton. Mo gelijk zal ook dit vervoer in de toekomst via een pijpleiding gebeuren. Vanuit Pernis loopt al een NAVO-oliepijpleiding tot vlakbij Jutphaas. De oliemaat schappijen zijn nog in gesprek met het ministerie van Defensie over het gebruik van deze lei ding. Het huidige vervoer leidde tot veel ongerustheid in plaatsen de bestaande pijpleiding langs Gouwe, Oude Rijn tussen Europoort en de Amster damse haven. Deze pijp door vroeger ruwe olie werd ge pompt naar de voormalige Mo- Ringvaart. Met name in plaat sen als Alphen aan den Rijn en Rijsenhout groeide de vrees dat keer een tanker met de bil-raffinaderij bleek echter uiterst brandbare brandstof z i te grote capaciteit te heb- exploderen. MANCHESTER (UPI/AFP/GPD) Het aantal muiters in de Britse Strangeways-gevangenis is van morgen geslonken tot 20, nadat op nieuw enige tientallen opstandelin gen zich hadden overgeven. De Britse autoriteiten verwachten elk moment een einde aan de muiterij door vermoeidheid, honger en kou. Vannacht overleed in het zieken huis een bewaker die zondag bij het begin van de opstand gewond raak te. Afgelopen dinsdag stierf al een Abu Nidal zinspeelt op loslaten gijzelaars BAYRUT (AP) De guerrillagroep van de Palestijnse extremist Abu Nidal heeft vanmorgen gezinspeeld op de vrijlating van een aantal wes terse gijzelaars in Libanon, na een oproep daartoe gisteren van de Li bische leider Khaddafi. Woordvoerder Walid Khaled ver klaarde dat de groep van Nidal "contacten met de betrokken partij en" heeft gelegd. De terreurgroep gijzelt acht mensen: de Frangaise Jacqueline Valente met twee haar kinderen, en de Belgische fa milie Houtekins. gevangene aan zijn verwondingen. De geruchten over een aanzien lijk aantal doden werden gisteren sterker door verwarrende en tegen strijdige verhalen van gedetineer den die zich hebben overgegeven over onbeschrijfelijke wreedheden. Gevangenisdirecteur Brendan O'Friel sprak over een 'explosie van kwaad' en een 'orgie van geweld'. Het was voor het eerst dat O'Friel, die juist een bezoek aan de herover de gedeelten van het gebouwen complex had gebracht, tegen de pers sprak. De directeur sloot niet uit dat er binnen de gevangenismu ren grote aantallen lijken liggen. Volgens de hoofdredacteur van de Manchester Evening News, die gisteren een kort bezoek aan de ge vangenis mocht brengen, is van het interieur weinig heel gebleven. De chaos riep associaties op met de beelden vol geweld en bloed uit de film A Clockwork Orange, zo schreef Michael Unger in zijn krant. bevolking van de Bollenstreek bij soortgelijk onderzoek wordt be trokken. De hoogleraar wil niet zeg gen welke stoffen zo snel mogelijk verboden zouden moeten worden DEN HAAG (ANP) - Op 1 januari 1991 wordt mogelijk een spitsvig net ingevoerd in de Randstad. Zo'n vignet moet een automobilist achter zijn autoruit plakken als hij in de spits z deelnemen. Het vignet maal 1.000 gulden per jaar moeten kosten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Autorij den in de Randstad moet in 1995 50 procent duurder zijn dan T/M 8 APRIL Dagelijks van 10-17 uur. WO. 4 T/M VR. 6 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegangsprijs f 15-, 's avonds H0,-. Gratis Pendeldienst: volg borden fl RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020 - 5 49 39 90. Dat staat in een concept-voor- stel van een ambtelijke werk- Op Stukken van Van Gosh Kroep van het ministerie van ver- keer en waterstaat. Het voorstel wordt op 18 april besproken met randstedelijke provincie- en ge meentebestuurders deel uit. AMSTERDAM Schraal weer Vannacht enkele mistbanken en mini mumtemperatuur rond min 2 graden. Overdag perioden met zon en droog. Later op de dag in het zuiden toene mende bewolking. Middagtcmpera- tuur ongeveer 9 graden. Vannacht wei nig wind, overdag tot matig of vrij krachtige toenemende oosten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: In het algemeen vrij veel bewolking en tijdens het week einde wat regen of motregen.'s Nachts ning boven nul. Middagtempcratuur gelei delijk stijgend naar 13 graden. Vrijdag 6 april zon op: 07.05 uur, zon onder: 20.21 uur; maan op: 16.36 uur, maan onder: 05.44 Watermolen voor 2 miljoen te koop NUENEN (ANP) - De Opwettense watermolen in Nuenen die veelvul dig is geschilderd door Vincent van Gogh, is te koop voor een miljoen Amerikaanse dollar, een slordige 2 miljoen gidden. Bij de molen die in 1743 werd gebouwd horen 3 hectare grond, een molenaarswoning en een aantal bijgebouwen. De vraagprijs is gebaseerd op een bod enkele jaren geleden van een brouwerij. De 65-jarige eigenaar G. van Hoorn wil de opbrengst gebruiken als een oudedagsvoorziening. Dat de molen te koop is blijkt uit een en- gelstalig bord dat voor de molen staat. Binnenkort komt daar nog een tweede bord bij een Japanse tekst. In Londen werd gisteren de teke- Laan van Populieren" van Vincent van Gogh verkocht voor 750.000 gulden. De geschatte waar de lag tussen de 125.000 en 155.000 gidden. De tekening werd in oktober 1884 in Nuenen gemaakt. Minister Maij-Weggen (ver keer) zei begin dit jaar wel iets te zien in de invoering van een spits vignet in de periode tot 1995. Pas in dat jaar kan namelijk het reke ning-rijden in de Randstad wor den ingevoerd. het verkeer wil cijnzen op brandstoffen worden verhoogd en het rekening-rijden (elektronische tolheffing) wordt snel ingevoerd. De tarieven daarvan worden gekoppeld aan de inko mensstijging. Dat staat in een uitge lekt concept van het aangescherpt Nationaal Milieubeleidsplan, waar over het kabinet volgende maand beslist. Het autoverkeer mag volgens het NMP-plus in het jaar 2010 'maar' WEEKAANBIEDIN Blouse van 125,- NU 105, Elke vrijdag 10% korting op de hele kollektie Botermarkt Ga naar de Ford Dealer en maak kans op één van de 135 verzorgde tweepersoonsreizen in het Ford Tennis Gala (t/m 14 april a.s.). 09.26 en 22.2 28 PAGINA'S administratieve software voor het MKB f^|Kpomi UNIT 4 dealer 071 - 4111 81 Demmenie EZS2M Computers it.'hiiih— met 35 procent zijn gegroeid in ver gelijking met 1986. In het structuur schema verkeer en vervoer uit 1988 werd nog uitgegaan van een groei met 55 procent. In het oorspronke lijke Nationaal Milieubeleidsplan dat vorig jaar werd uitgebracht, was dat al teruggebracht tot 48 procent. Het autoverkeer wordt niet alleen beperkt door het duurder te maken. Steden moeten zo onaantrekkelijk mogelijk worden voor autorijders. Stadscentra zullen alleen nog toe gankelijk worden voor verzorgings- verkeer. De wijken buiten de centra worden op grote schaal ingericht als 30-km-zones. Het aantal parkeer plaatsen bij bedrijven wordt be perkt. Anderzijds wordt de capaciteit van het openbaar vervoer drastisch vergroot. Bus en trein moeten in 2010 in de spits 60 procent meer rei zigers vervoeren dan nu. Een flink deel van het NS-plan Rail 21 voor een verdubbeling van de huidige capaciteit wordt versneld uitge voerd. Verder zal in de grote steden het sneltram/metro-net fors worden uitgebreid. De kosten van dat laatste worden voorzichtig geraamd op 6,5 miljard gulden in de komen de 20 jaar. Het totale bedrag dat in de komende 20 jaar extra aan open baar vervoer wordt uitgegeven komt in de buurt van de 20 miljard gulden. Die uitbreiding betekent niet dat drastisch wordt geschrapt in het wegenprogramma. Tien uitbreidin gen zijn weliswaar verdwenen, maar het tracé Ressen-Zevenaar is toegevoegd. In totaal zal circa 40 miljard gulden aan wegen worden uitgegeven in de komende 20 jaar. Daarbij is 2 miljard voor de aanleg van 5 tunnels in de Randstad. Het kabinet neemt hierover op 20 april een beslissing. De stichting Natuur en Milieu is zeer teleurgesteld over het plan. Woordvoerder prof. L. Reijnders zegt verbijsterd te zijn dat nauwe lijks is geschrapt in de aanleg van wegen en dat ook de tunnels in de Randstad gewoon worden ge bouwd. "De 40 miljard voor wegen is nog nooit zo hoog geweest. Alleen fysiek ingrijpen op de grote ver keersaders kan het autoverkeer daadwerkelijk terugdringen", aldus Reijnders. (pagina 3: Nederlandse bos wordt opgegeven) Vliet Zuidzijde 24, Rijnsburg \%a (aan het grachtje in het centrum) -Ju' Tel. 01718-21301 yti óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi) nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1