LEIDSCH DAGBLAD Oproer in gevangenis NODIG! PvdA eist opheldering over veel hogere tarieven banken ANDIJVIE EN RUNDERVINKEN Zware druk op Litouwen Tientallen gewonden en mogelijk doden in Manchester Volle balt in Katwijk Jaap v.d. Ploeg directeur RVD Ill IICHOUDBEURS nUU&INTERIEUR VS-militairen kwamen alleen briefje afgeven' In Leiderdorp alleen vrouwen als wethouders ^DRUKKERIJ DELTA BACH MAANDAG 2 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39205 Prijs fl. 1,35 SYDNEY (Rtr/UPI/AP) Op een industrieterrein in Sydney zijn giste- i vier grote tanks met vloeibaar gas geëxplodeerd. Duizenden mensen werden geëvacueerd en het internationale vliegveld van de stad werd ge sloten. Het duurde 8 uur voordat de brandweer het vuur meester was en vol gens de politie is het een wonder dat er geen doden of gewonden zijn geval len. Vanmorgen vroeg konden de bewoners naar huis terugkeren. Het bedrijf denkt dat een ventiel niet goed heeft gefunctioneerd, waar door de druk in een van de tienduizenden liters gas bevattende tanks te hoog werd. Het gevolg was een explosie, gevolgd door een brand die oversloeg naar drie andere tanks. Dat resulteerde in steekvlammen van 200 meter hoog. (foto AFP) MOSKOU (GPD) Met militair machtsvertoon en een herhaalde oproep om de onafhankelijkheids verklaring van 11 maart in te trek ken heeft Sovjet-president Gor- batsjov dit weekeinde de druk op Litouwen verder opgevoerd. "Als de redelijkheid niet overwint, kan dat voor ons allen zeer ernstige con sequenties hebben", aldus Gor- batsjov in een door Tass en de tv weergegeven oproep. Vanmiddag beraadt het Litouwse parlement zich op een antwoord. Zaterdagnacht schrok de Litouw se hoofdstad Vilnius op door per trein aangevoerde lichte tanks en ander militair materieel. De colon ne reed door het centrum naar een militaire basis. Op het vliegveld bij de stad zijn extra landingsplaatsen voor helikopters aangelegd en is een communicatiecentrum voor sa tellietverbindingen ingericht. Ondanks dit machtsvertoon bleef de situatie gisteren rustig. Een woordvoerster van het parlement, dat wordt beheerst door de onaf hankelijkheidsbeweging Sajudis, zei gisteravond dat zowel de Li touwse president Landsbergis als de voormalige communistische pre sident Brazauskas de bevolking hebben opgeroepen af te zien van demonstraties. "Het gevaar van provocaties is te groot", zei ze. Landsbergis heeft inmiddels een voorstel van de Tsjechische presi dent Havel aanvaard om onderhan delingen met Moskou in Praag te or ganiseren. Zegslieden van het par lement verwachten dat de onafhan kelijkheidsverklaring wordt bijge steld in de richting van de verkla ring die het Estlandse parlement vrijdag aanvaardde. Daarin wordt de onafhankelijkheid gerelateerd aan een overgangsperiode van on derhandelingen met Moskou. De 'regering' van Litouwen was gisteren vrijwel de gehele dag bij een. De discussies gingen vooral om de vraag of de bevolking zich per re ferendum over de onafhankelijk heid moet uitspreken. Het parle ment zou daar in meerderheid tegen zijn. De penningmeester van Quick Boys wreef zich zaterdag weer eens vergenoegd in de handen. De traditionele streekderby tussen zijn club en Rijnsburgse Boys trok namelijk meer dan 5000 toeschouwers, enerzijds vanwege het fraaie weer en an derzijds omdat de inzet van het duel niets minder was dan de bovenste plaats. Sportief gezien liep het overi gens nog net goed af voor d Katwijkers. Pas in de laatste se conden van de wedstrijd produ ceerde de ploeg de gelijkmaker. Zaterdag is het de beurt aan de penningmeester van de v.v Kat wijk om overuren te maken. De runner-up in de eerste klasse, die zaterdag knap met 3-2 van Noordwijk won, speelt dan thuis tegen buur Quick Boys. Een zelfde toeloop wordt dan venvacht. (foto Loek Zuyderduin) MANCHESTER (GPD) Bij een gevangenisoproer in de Engelse stad Manchester zijn tientallen gedetineerden, ci piers en politieagenten gewond geraakt. De opstand, die gisteren begon en één van de ergste in de Britse geschiede nis is, was vanmorgen nog steeds niet neergeslagen. Ge ruchten dat 12 gevangenen gedood zijn, konden niet wor den bevestigd. Het oproer begon tijdens de och- tenddienst in de Anglicaanse kerk van de Strangeways-gevangenis. J Een gedetineerde griste de micro- I foon uit handen van predikant Noel j Proctor en begon de gedetineerden l op te hitsen. "Ze sloegen obscene itaal uit en riepen dingen als 'dit is I onze kans'. Het leek of de opstand j was voorbereid", aldus Proctor. Het verbouwereerde gevangenis- personeel werd de sleutels ontfut seld en de opstandelingen bezit van grote delen van hi DEN HAAG (ANP) - Jaap van der Ploeg, de vroegere chef van de poli tieke redactie van het NOS journaal en nu woordvoerder van de minis ter van defensie, wordt directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst. Van der Ploeg volgt 1 juli 1991 de directeur van de Directie Voorlich ting, Fred Lörtzer, op, die met vut gaat (maar treedt 1 februari 1991 al in dienst van de RVD). Verwacht wordt dat Van der Ploeg RVD- hoofddirecteur Hans van der Voet zal opvolgen wanneer deze over ruim 5 jaar met pensioen gaat. Van der Ploeg was achtereenvolgens woordvoerder van De Ruiter, Van Eekelen, Bolkestein en nu Ter Beek. T/M 8 APRIL Dageli|lcs van 10-17 uur. WO. 4 T/M VR. 6 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegangsprijs f 15,-,'s avonds f 10.-. Gratis Pendeldienst: volg borden Q RAI. Info. RAI N.euwsl.|n 020-5493990. AMSTERDAM rai f Toegangbiljetten bij NS-s Koud Temperatuur ongeveer 8 graden. Vrij htigc noordwestelijke wind. Aan de kust en op het IJssclmeer ai en toe met zaterdag: Wisselvallig en ensdag kans op natte sneeuw. In de rht kans op vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur rond 8 graden. Dinsdag 3 april 1 op: 07.11 uur. zon onder: 20.16 uur; an op: 12.40 uur, maan onder: 04.46 ter: 05.17 en 18.06 e 24 PAGINA'S plex. De autoriteiten heroverden wel 5 van de 10 vleugels van Stran- geways, maar deze waren vanmor gen weer in handen van de rond 600 opstandelingen. Gisteren zwollen de geruchten aan dat in het centrale gedeelte van het complex een bloedbad was aan gericht onder gevangenen die vast zaten wegens seksuele vergrijpen. Ambulance-verplegers en gewonde gedetineerden die afgevoerd wer den, verklaarden 12 lijken te heb ben gezien. Gevreesd werd dat het hele com plex tot de grond toe zou afbranden, nadat de relschoppers waren be gonnen om brand te stichten in ver schillende gevangenisgebouwen. Brandweerlieden slaagden er onder politiebescherming echter in het vuur te bedwingen. De hele dag bevonden zich tien tallen gedetineerden op de daken. Nadat het vannacht begon te rege nen, trokken ze zich terug. Eén van de gevangenen riep vanochtend: "Hou op met de wreedheden. We nemen het niet meer. We staan hier omdat we er genoeg van hebben be handeld te worden als stront. We zijn geen beesten, maar mensen"! In de loop van de nacht gaven honderden gedetineerden zich over. Zij werden naar andere Britse gevangenissen overgebracht. De Strangeways-gevangenis werd in 1868 gebouwd voor 970 gedetineer den, maar biedt nu een uiterst scha mel onderdak aan bijna tweemaal zoveel mensen. De behuizing is zo slecht dat sommige gedetineerden dagelijks 23 uur moeten doorbren gen in cellen die verworden zijn tot toiletten. Gevangenisfunctionarissen heb ben in het recente verleden gewaar schuwd voor uitbarstingen van ge weld als gevolg van de overbevol king en het tekort aan cipiers. Amev neemt weer verzekeraar over UTRECHT (GPD) - Het verzeke ringsconcern Amev neemt een bui tenlandse verzekeringsmaatschap pij over, waarvan de naam vanmid dag wordt bekendgemaakt. Het ge rucht gaat dat Amev het oog heeft laten vallen op de Belgische verze keraar AG. Met het oog op de sa menwerking werd de handel in Am- ev-stukken op de Amsterdamse Ef fectenbeurs stilgelegd. Voor het verzekeringsconcern Amev is de overname een tweede grote operatie in korte tijd. Vorig jaar ging Amev samen met de Vere nigde Spaarbank. Mandela spreekt snel met De Klerk DURBAN (Rtr) Nelson Mandela heeft vanmorgen aangekondigd dat hij donderdag overleg zal voeren met de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk. Het ANC stelde zaterdag een voor 11 april geplande bespreking uit nadat de politie in de zwarte woonstad Sebokeng 17 beto gers doodschoot. "Ik kijk uit naar mijn ontmoeting met de president", zo verklaarde Mandela tegen verslaggevers op het vliegveld van Durban. Het kantoor van president De Klerk had nog geen commentaar. (pagina 6: ANC stelt voorwaarden aan overleg) Poging tot ontvoering ontkend HILVERSUM (ANP) - De PvdA in de Tweede Kamer plaatst grote vraagtekens bij de kosten die de banken willen berekenen voor de acceptgiro en de automatische overschrijving, die nu nog gratis zijn. Dat zou de consument gemid deld 120 gulden per jaar gaan kos ten. Financiëel specialist Melkert, wil dat minister Kok (financien) en pre sident Duisenberg van de Neder- landsche Bank met de banken over leggen. Volgens Melkert maken de banken onvoldoende duidelijk hoe de kosten worden berekend. "De banken hebben een publieke ver antwoordingsplicht", aldus Melkert gisteravond voor de VARA-televi- sie in het programma 'Kassa'. Volgens hem heeft de consument het gevoel in een fuik terecht te zijn gekomen. Eerst hebben de banken er voor gezorgd dat iedereen naar de inde aanbieding Andijvie, 500 gram Rundervinken, ioog^9i.59iyj Qr\ kilo @®®®163ü±*+.^/U albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. giro kwam en nu gaat elke hande ling geld kosten, verklaarde het ka merlid. Volgens berekeningen van Ge bruikersplatform Betalingsverkeer, een belangenorganisatie van groot verbruikers van giraal betalingsver keer, kost de maatregel van de ban ken een gemiddelde Nederlander ongeveer f120 per jaar. Woordvoer der Middendorp verklaarde in de uitzending dat de banken f 1,40 per acceptgiro en f 0,60 per automati sche overschrijving willen gaan be rekenen. De werkelijke kosten be dragen volgens hem. 6,5 cent. Een woordvoerder van de zieken fondsen bevestigde de bedragen. De fondsen hebben die te horen ge kregen tijdens overleg met een commissie van alle banken. Die ex tra kosten zullen evenals bij veel an dere grote bedrijven worden door berekend aan de consument. De zie kenfondsen zitten in het onlangs opgerichte Gebruikersplatform, sa men met onder meer de uitgevers, de gemeenten, het grootwinkelbe drijf, de postorderbond en de ANWB. Het platform heeft ook con tacten met de nutsbedrijven. Namens de Consumentenbond noemde woordvoerder Van der Meijden het gezamenlijke optreden van de banken in strijd met de Eu ropese richtlijnen, die kartelvor ming verbieden. Als de banken een zelfde tarief hanteren zal de bond een klacht indienen bij de Europese Commissie. Volgens de VARA wa ren de banken uitgenodigd voor het programma, maar waren zij die ver hinderd. DEN HAAG (GPD) - De 12 Ameri kaanse militairen die vrijdag ser geant Short opwachtten bij de uit gang van het huis van bewaring in Utrecht, wilden hem alleen een brief overhandigen. Volgens het parket in Utrecht en het ministerie van Justitie is er geen sprake van een poging tot ontvoering. Het ministerie vindt het wel wat merkwaardig dat de brief moest worden afgeleverd door 12 militai ren. „Maar ja, Amerikanen pakken alles groot aan", aldus de woord voerder. Volgens de woordvoerder in Den Haag was er zelfs geen spra ke van een officieel onderzoek om dat er geen strafbaar feit werd ge pleegd. „Van een ontvoeringsplan is Justitie niets gebleken". Justitie onderhandelt nu met de LEIDERDORP - In het nieuwe Lei- derdorpse college zitten alleen vrouwelijke wethouders. CDA, WD en D66 hebben alle drie een vrouwelijke kandidaat beschikbaar gesteld voor de komende raadspe riode. Mevrouw C.A. Huigen-Van Bo ven (WD), wethouder sport en wel zijn, is opnieuw kandidaat gesteld. Het CDA schoof mevrouw C. Ker- ner-Schellingerhout naar voren om dat de weggestuurde wethouder J. den Boeft niet als kandidaat-wet houder geaccepteerd wordt door D66 en de WD. Kandidaat-wethou der van D66 is mevrouw J.F.W. Veldstra-Van Donk. Kerner-Schellingerhout is nu nog directrice van de protestants-chris telijke basisschool Kastanjelaan in Leiderdorp. Per 1 augustus zegt ze deze baan op. Veldstra-Van Donk is nieuwkomer in de raad en tevens de eerste Leiderdorpse D66-wethou- der. Amerikaanse autoriteiten over een mogelijke uitlevering van Short. De sergeant vermoordde 2 jaar geleden zijn vrouw en sneed het lijk in stuk ken. Hij kreeg daarvoor 6 jaar cel en gedwongen verpleging. De Hoge Raad oordeelde dat Short niet kan worden uitgeleverd aan de VS, omdat hij daar de kans loopt op de doodstraf. Volgens Jus titie kan Short alsnog worden uitge leverd, als de Amerikaanse autori teiten de verzekering geven dat hij niet tot de dood wordt veroordeeld. Officier van justitie mevrouw mr. Kruijer van het parket in Utrecht meent dat het heel moeilijk te be wijzen is of de Amerikanen van plan waren Short onder dwang op een vliegtuig naar de VS te zetten. „We hebben al sinds de moord die Short pleegde op zijn vrouw, goede con tacten met Soesterberg. Ik denk dat die Amerikaanse offi cieren voor de gevangenis stonden om Short na zijn vrijlating een brief uit te reiken, waarin stond dat hij verplicht is zich bij zijn comman dant in Soesterberg te melden. Op straffe van desertie". Niettemin zal zij onderzoeken of de Amerikanen van Soesterberg het plan hadden Short te ontvoeren. l - Opstandige gevangenen op het dak van de Strangeway's gevangenis in het Engelse Manchester. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15 Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant tv/ee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam- Adres - PostcodeTel WoonplaatsI Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók voor de sportpagina's

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1