Bush dringt aan op vreedzame regeling De Klerk dreigt Natal met geweld Irak werkt koortsachtig aan eigen atoombom Gorbatsjov aangeschreven over kwestie-Litouwen Slowaken in verzet tegen benaming land Groen licht voor grote regeringscoalitie DDR VASTENAKTE Kohl houdt zich op de vlakte over kernwapens Mandela zegt ontmoeting met Buthelezi af Brunswijk wil gesprek met regering op eigen terrein GIRO 5850 BUITENLAND WASHINGTON (GPD/AP/Rtr) - De Amerikaanse president Bush heeft in een brief aan president Gorbatsjov van de Sovjetunie met klem gevraagd om een vreedzame oplossing voor de problemen in Litouwen. Het was de eerste keer sinds de crisis in Litouwen begon dat Bush direct contact heeft gezocht met Gorbatsjov, zo deelde Marlin Fitzwater in zijn hoedanigheid van woordvoerder van het Witte Huis gisteren mee. Fitzwater zei, dat in de brief duide lijk staat, dat de Amerikaanse rege ring achter het streven naar zelfbe schikking van het Litouwse volk staat. Dat wil overigens niet zeggen, dat Washington nu een onafhanke lijk Litouwen erkent. "De president wil dat onze positie duidelijk is", zo vertelde de woord voerder. "Wij hebben die positie uit eengezet, en we hebben met nadruk onze mening gegeven dat een oplos sing voor het conflict ligt in de dia loog", aldus Fitzwater. Ommezwaai De brief van Bush is geschreven een dag nadat Fitzwater heeft verklaard dat de president geen contact 'zou zoeken met Gorbatsjov "omdat hij daar de tijd niet rijp voor acht". Naar de plotseling ommezwaai ge vraagd, zei de woordvoerder: "Hij besloot donderdag dat het tijd was voor een persoonlijke brief'. Deze gang van zaken illustreert hoe moeilijk de Amerikaanse rege ring het heeft met de ontwikkelin gen in Litouwen. Washington heeft op de crisis daar tot dusver vrijwel niet gereageerd. Dat heeft ervoor gezorgd, dat het Witte Huis onder toenemende druk is komen te staan van de conserva tieve vleugel van de Republikeinse Partij en van het zeer aanzienlijke Litouwse volksdeel in Amerika.' Zij vinden, dat Bush het streven naar onafhankelijkheid van de Li touwers veel krachtiger moet steu nen en bijvoorbeeld zou moeten overgaan tot de erkenning van een onafhankelijk Litouwen. Maar daar staat tegenover dat het Witte Huis er niets voor voelt om Gorbatsjov voor de voeten te lopen. De regering-Bush is bang, dat Ame rikaanse druk Gorbatsjov's positie in het Kremlin ondergraaft, en dat dat zelfs tot een coup tegen Gor batsjov zou kunnen leiden. Dat het Kremlin zich grote zorgen maakt over de Amerikaanse opinie werd donderdag al duidelijk, toen senator Edward Kennedy terug keerde in Washington van een be zoek aan Moskou. Kennedy heeft in de Sovjetunie onder meer gesproken met Gor batsjov, die heeft gezegd dat zijn po- herstructurering) i den ondermijnd doqr Westerse kri tiek op zijn acties in Litouwen. BRATISLAVA, 30 maart (AP) - Ve le duizenden Slowaken hebben gis teren in Bratislava geprotesteerd te gen de beslissing van het Tsjechos- lowaakse parlement om in de nieu we landsnaam 'Tsjechoslowaakse Federatieve Republiek' geen kop pelteken aan te brengen tussen 'Tsjecho' en 'Slowaakse'. De nieuwe landsnaam werd don derdagavond'door het parlement in Praag goedgekeurd, nadat een Slo- waaks voorstel om het land "Tsjecho-Slowaakse Republiek" te noemen was afgewezen. De naamskwestie had de afgelo pen weken tot steeds meer span ning geleid tussen de Tsjechen en Slowaken. De parlementariërs dachten met de vermelding 'Fede ratieve' in de nieuwe naam van het land tegemoet te zijn gekomen aan de Slowaken. Maar het compromis viel slecht bij sterk nationalistisch denkende Slowaken. Bulgarije De Bulgaren zullen in twee etappes, op 10 en 17 juni, naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen. Tijdens de Ronde Tafelbe sprekingen hebben de regerende communisten en de oppositie giste ren een akkoord over deze verkie zingsdata bereikt. Doorbraak Voor het eerst in tien jaar zijn er te kenen dat een politieke oplossing van het gewapend conflict in El Sal vador mogelijk is. Dat is de indruk van een parlementaire en kerkelijke relatie delegatie in Nederland, die vandaag terugkeert na een bezoek van een week aan het Middenameri- kaanse land. Hongarije Drie conservatieve partijen in Hongarije hebben gisteren besloten met een gezamenlijke lijst aan de tweede ronde van de parlements verkiezingen ,mee te doen. De kans is groot dat ze op 8 april de meerder heid krijgen in de nieuwe volksver tegenwoordiging. MOSKOU (RTR) - Mocht Litou wen definitief uit de Sovjetunie stappen, dan zal de Sovjetrepu bliek Wit-Rusland een deel van het grondgebied opeisen dat het 50 jaar geleden aan de Baltische republiek heeft afgestaan. Het presidium van de Opperste Sovjet (parlement) van Wit-Rus land maakt volgens het Sovjet- persbureau Tass in een verklaring aanspraak op zes districten die nu in het zuidoosten van Litouwen liggen. Kennedy zei dat veel politieke lei ders in de Sovjetunie vinden dat Li touwen stevig moet worden aange pakt, hetzij militair, hetzij econo misch. De Litouwse president Landsber- gis heeft het Amerikaanse Congres opnieuw opgeroepen Litouwen als een zelfstandige republiek te erken nen. In een telegram waarvan de in houd door de Litouwse regering be kend werd gemaakt zei Landsber- gis dat steun voor Litouwen steun betekende voor vrijheid en demo cratie in Oost-Europa. "Ook zou die steun ongetwijfeld ten goede ko men aan de heer Gorbatsjov - het zou hem ervoor behoeden een grote fout te begaan". Oproep De nieuwe Raad van de Unie van de Sovjetunie, die wordt voorgezeten door president Michail Gorbatsjov, heeft gisteren tijdens zijn eerste ver gadering in Moskou het Litouwse parlement opgeroepen de onafhan kelijkheidsverklaring van 11 maart ongedaan te maken. De Sovjettroe pen in Litouwen bezetten rond de zelfde tijd het kantoor van de open bare aanklager in Vilnius. De Raad van de Unie is een nieuw orgaan dat gevormd werd op grond van de grondwetswijzigingen waar mee ook de bevoegdheden van de president aanmerkelijk uitgebreid werden. In de Raad zitten de be langrijkste leiders van de vijftien Sovjetrepublieken, vice-premier Nikolaj Ryzjkov en Gorbatsjov. Het officiële Sovjetpersbureau Tass meldde niet of de vertegenwoordi- de Litouwers zouden niet deelgenomen hebben. De Raad deed een beroep op Gor batsjov om contact op te nemen met de Opperste Sovjet (het parlement) van Litouwen en dat te vragen zijn illegale besluiten terug te draaien "zodat op een aanvaardbare basis verder over de situatie gesproken kan worden, in het kader van de grondwet van de Sovjetunie", aldus Tass. Een eenheid van de speciale troe pen van het ministerie van binnen landse zaken bezette ondertussen het kantoor van de openbare aan klager in Vilnius, zo werd op de Li touwse televisie bekendgemaakt. Tegenover het kantoor is het hoofd kwartier van de Litouwse commu nisten gevestigd, dat eerder deze week door parachutisten van het Sovjetleger bezet werd. Ontslag De vice procureur-generaal van de Sovjetunie, Aleksej Vasilijev, maakte gisteren ook het ontslag be- kend van de pas benoemde procu reur van de republiek, Alturas Pau- lauskas. Palauskas werd aangesteld door de Litouwse president Vytau- tus Landsbergis, maar dat was "een grove overtreding van de grond wet", volgens Vasilijev. Moskou heeft inmiddels een nieuwe procu reur benoemd: Antanas Petrauskas, hij was tot nu toe de militaire aan klager in Litouwen..Petrauskas ver klaarde tegen journalisten alvast dat hij het niet eens is met de onaf hankelijkheidsverklaring van Li touwen. ADVERTENTIE BERLIJN-BONN (GPD) - Niets lijkt de vorming van een grote coali tie in de DDR nog in de weg te staan, nu gisteren de conservatieve Alliantie voor Duitsland het groene licht heeft gegeven voor directe on derhandelingen en zich binnen de SPD een meerderheid aftekende voor het accepteren van de rechtse Alliantie-partner DSU. De stap voor de sociaal-democraten wordt mak kelijker gemaakt, doordat de door Voorwaarde is hen verketterde DSU-voorzitter Ebeling toe heeft gegeven dat in de anti-SPD-verkiezingscampagne van zijn partij grenzen zijn over schreden. Naar alle waarschijnlijkheid wor den morgen de laatste informele ge sprekken gehouden. Maandag wil het SPD-bestuur een definitief be sluit over coalitie-onderhandelin- gèn nemen. De grootste Alliantiepartij, de CDU, besloot als eerste de sociaal democraten officiële besprekingen aan te bieden, omdat het partijbe stuur in het vrijblijvende overleg tussen beide partijen voldoende aanknopingspunten had gevonden. blijft deelname erkenning van de Poolse westgrens. de afwijzing van het NAVO-hd- de DDR en het ga randeren van de sociale zekerhe den, zoals die in de Oostduitse Grondwet staan. De SPD-onder- een grote coalitie. De SPD. die handelingsdelegatie wordt nog aan- steeds een veto had uitgesproken door «ce-voomtter Mee ve... wc rechts-conservatieve Allian- tiepartij, DSU. Na overleg tussen de maatscnap voorzitters Ebeling (DSU) en De Mazière (CDU) kondigde de DSU- leider aan voorstander te zijn kei en waarnemend fractieleider Schroder. Dossiers Voorzitter- en fractieleider Ibrahim Böhme hield zich gisteren, in gezel- de deelname van de DSU, lijkt van dit voorbehoud nu geen strui kelblok meer te willen maken. Hoe de regeringsdeelname van de door de Beierse CSU massaal ge steunde DSU er uit moet zien, is nog niet duidelijk. CDU en SPD schap van twee advocaten, op hebben in grote lijnen overeen- hoofdkwartier van de vroegere stemming bereikt over de te volgen Staatsveiligheidsdienst. Böhme. onderhandelingskoers met West- die wordt beschuldigd van werk- Duitsland. Centraal daarbij staan de zaamheden voor de Stasi, zei geen belastende dossiers te hebben kun nen vinden. Zijn advocaat voegde daaraan toe, dat Bohme van het Westduitse weekblad Der Spiegel een rectificatie eist, omdat op min stens twaalf punten het verhaal, waarin de SPD-voorzitter wordt be last, niet zou kloppen. Maandag neemt Böhme weer de leiding van zijn partij op zich. nadat hij al zijn partij-activiteiten had bevroren in afwachting van de resultaten van het onderzoek. De woordvoerder vai sie die is belast met de controle op de opheffing van de Stasi zei dat alle 400 parlementariërs toegang kun nen krijgen tot hun dossiers. In Oost-Berlijn wordt er van uit gegaan dat de vorming van de eer ste democratische Oostduitse rege ring nog voor Pasen kan worden af gerond. In Bonn onderstreepte de regeringswoordvoerder dat West- Duitsland blijft bij het streven de monetaire, economische en sociale unie met de DDR nog voor de zo mervakantie tot stand te brengen. steunt, jaarlijks +450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. zich gisteren in Londen op de vlakte wenste, en niet neutraal of gedemi- gehouden ten aanzien van de vraag, litariseerd wilde worden. Wel zei hij of er na de vereniging van de twee dat er in de onderhandelingen over Duitslanden kernwapens op Duits vermindering van de conventione- grondgebied gestationeerd moeten le, chemische of nucleaire korte-af- blijven. Volgens de Britse premier standsbewapening Margaret Thatcher echter is Kohl uitgang kan worden geboekt, het met haar eens over de noodzaak uitgang die twee jaar geleden van de aanwezigheid van atoomwa- denkbaar pens in Europa. "Wij zijn het erover eens dat de aanwezigheid van kernwape: geweest". Tijdens zijn verblijf in Groot-Brit- tannie heeft Kohl zijn standpunt herhaald, dat alleen een verenigd Europees grondgebied - en ik Duitsland een verdrag denk dat voor Amerikaanse kern- Oder-Neissegrens met Polen kan wapens Duits grondgebied de v ondertekenen. Polen keur heeft van essentieel belang moeten erkennen dat e i Thatcher op een persconfe rentie aan het slot van een twee daags bezoek van Kohl aan Londen. Kohl zei: "Ik denk dat wij ook i de Wereldoorlog in Polen aan on schuldige Duitsers leed is berok kend. Kohl herinnerde er aan dat de Tsjechoslowaakse president Vaclav toekomst de volledige bescherming Havel spijt heeft betuigd de NAVO nodig hebben i het Duitse grondgebied". Maar hij wilde niet regelrecht zeg- verdrijving van Duitsers uit Tsjechoslowakije na de Tweede We reldoorlog. Als tussen Polen en LONDEN (AP) - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl en de Britse premier Thatcher bespra ken tijdens het tweedaagse bezoek dat Kohl aan Londen aflegde de snel veranderende situatie in Eu- cien als Praag, Budapest of Rostock, ropa. "Maar de details zullen we in NAVO-verband moeten bespreken. hkTooO mensen h^btoegesproken" <loto EPA) Voorts zei Kohl dat Duitsland gen of hij de kernwapens van de Duitsers soortgelijke woorden ge- NAVO na de hereniging op Duits vonden kunnen worden, betekent grondgebied wilde behouden. That cher erkende dat haar besprekin gen met Kohl hadden plaatsgevon den in een "snel veranderende situ atie". "Wij zijn eigenlijk niet aan de details toegekomen. Daarover zal via de NAVO worden onderhan deld". zei Thatcher. Kohl betoogde dat Duitsland zijn toekomst in samenspraak met de NAVO en de Europese Gemeen schap wil bepalen, maar hij gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag of er kernwapens op Duits grondge bied moesten blijven. "Ik denk dat de wereld is veranderd en dat wij binnen de NAVO in redelijke dis cussies consequenties moeten trek ken," zei hij. "Als u denkt aan het bereik van deze wapens, dan dient u te weten dat dit bereik gaat tot ste- JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk heeft gisteren verklaard dat zijn regering wel met alle be schikbare middelen zal moeten in grijpen als het geweld in het land voortduurt. De president verklaarde gisteren in Kaapstad dat de "geweldadige protesten veel schade aanrichten en de hervormingen in gevaar bren gen". Hij deed daarom een beroep op alle leiders "al het mogelijke te doen om een einde te maken aan ge weld en intimidatie". Maar als de or de in het land wordt bedreigd, "zal de regering niet aarzelen krachtig in te grijpen". In de provincie Natal, waar aan hangers van de Zulu-bewegmg In- katha om de macht strijden met ANC-supporters, woedt een ware Sinds de strijd driejaar geleden uit brak, zijn er minstens 2500 doden gevallen. Ook gisteren werd op ver scheidene plaatsen nog hevig ge vochten. Duizenden vrouwen en kinderen zijn voor het geweld op de vlucht geslagen. is vooi Inkatha-leider Buthelezi heeft de Natal" vice-president van het ANC, Nelson PARAMARIBO (GPD) - Het Jung lecommando heeft zijn ultimatum aan de Surinaamse regering inge trokken. Brunswijk wil nu dat er zo snel mogelijk een regeringsdelega tie naar zijn hoofdkwartier Moengo afreist "om de actuele politieke situ atie te bespreken", aldus een brief aan president Shankar. Direct na aankomst in Moengo eiste Brunswijk de lijken op van zijn twee in het gebouw van het Ka binet van de Bevelhebber doodge schoten lijfwachten. Ook wilde hij zijn wapens terug en moesten de stamhoofden naar Moengo komen voor overleg. Het ultimatum werd donderdag 24 uur verlengd, toen de regering beloofde een onderzoek in te stellen naar de dood van de lijf wachten. Voor het verstrijken van het twee de ultimatum liet Brunswijk zijn uitnodigingsbrief bezorgen op het o presidentieel paleis. "Om bekende gisteren door het ANC afgelast redenen kunnen wij niet naar Para- "omdat het klimaat nog niet ideaal nraribo komen", aldus Brunswijk, verzekeren u dat uw vei- n Moengo voor honderd s gegarandeerd". roepen de strijd te staken. Buthelezi en Mandela zouden maandag massa-bijeenkomst toespreken Edendale, maar die ontmoeting een gezamenlijk optreden i |te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 LONDEN/WASHINGTON/DEN HAAG (DPA/Rtr/AFP/ANP) - De donderdag categorisch door Irak te gengesproken Britse beschuldiging dat de in Londen in beslag genomen 40 ontstekers voor atoombommen voor Iraq waren bestemd, richt een schijnwerper op het al jaren duren de koortsachtige streven van dit land om een kernwapen en bijbeho rende raketten te bouwen voor het vervoer ervan. Ondanks de inbe slagneming op de Londense lucht haven Heathrow zal Irak binnen vijf jaar in staat zijn een eigen atoom bom te bouwen, zo zei de Israëli sche wapenexpert Se'ev Eitan van het gerenommeerde Jaffee-insti- tuut voor strategische studies don derdag in Tel Aviv. "Zij zullen ook het jongste probleem van de inbe slagneming oplossen", zei hij voor de Israëlische radio. Bij de ontstekers gaat het Kry- trons, kleine schakelaars ter grootte van een forse pinda voor de uiterst precieze timing voor het op gang brengen van de ontsteking van een kernlading. Deze schakelaars vor men de onmisbare eerste stap voor een land dat een kernbom wil ma ken en worden uitsluitend gemaakt door een bedrijf in de VS. Zij wor den ook voor andere, industriële doeleinden gebruikt. Israël beves tigde in 1985 tussen 1979 en 1983 800 Krytrons te hebben ontvangen, maar ontkent kern- en chemische wapens te hebben alsmede een Jeri- cho-2-raket met een bereik van 1500 kilometer, zoals de Sovjetönie be weerd. Volgens de klacht van het Krem lin liggen behalve Sovjetgrondge bied ook alle Arabische hoofdste den binnen het bereik van zo'n ra ket. Israël heeft van zijn kant zorg geuit over de ontwikkeling van een soortgelijke middellange-afstands- DE ATOOMBOM EN ZIJN ONTSTEKING doorsnee atoombom "ONTSTEKERS' cleair materiaal voor kernwapens werd gemaakt. Donderdag meldde de Washington Post dat Osirak in middels weer is begonnen met de produktie van nucleair materiaal van een kwaliteit die geschikt is voor kernwapens. "Het zal nog eni ge jaren duren voor Irak kernkop pen heeft, maar Amerikaanse func tionarissen hebben het Witte Huis van meer dan 2200 kilometer, de Al- Abed, die naast Tel Aviv ook Tehe ran zou kunnen bereiken. Krytron VS-president Bush waarschuwde Irak deze week zich te houden aan het verdrag tegen verspreiding van kernwapens uit 1968, dat het heeft meegedeeld dat Osirak is begonnen ondertekend. "Verspreiding met de produktie van materiaal wapenkwaliteit", aldus de gezag hebbende Amerikaanse krant. raketten door Irak, over berichten Paul Beaver van het gezaghebben- dat Saudiarabië Chinese raketten de Britse defensieblad Jane's gaat met een bereik van 3000 kilometer ervan uit dat Baghdad in 1995 over heeft gekocht, en over plannen voor de bom plus raketten beschikt. Het de bouw van kernreactors in Syrië Internationale Instituut voor Stra- met Belgische en Zwitserse hulp. tegische Studies (IISS) is voorzich- Ofschoon Baghdad steeds met tiger: "Eenieder die zegt het te we- klem ontkent, gaan westelijke ge- ten doet alsof'. De Israëliërs gaan heime diensten ervan uit dat Irak al ervan uit dat Irak nog vijf tot tien grote vooruitgang heeft geboekt bij Jaar nodig heeft, het maken van de bom, die het be wind van president Saddam Medio 1981 vernietigden hun Husayn tot regionale supermacht vechtsvliegtuigen in een vei zou maken en een bedreiging zou singsaanval de door Fransen ge vormen voor Israël en Iran. bouwde kernreactor Osirak bij F Hoever Irak is, is onduidelijk, hdad, waar volgens Israel ook kernwapens blijft, evenals versprei ding van chemische en biologische wapens en middellange-afstandsra- ketten ernstige bedreigingen vor men voor Amerikaanse belangen zowel als belangen van onze vrien den in het gebied". Een Amerikaanse deskundige op MÓ'kiiomèter kern: het gebied van de verspreiding van kernwapens Leonard Spector zei woensdag te menen dat Irak nog ver af is van het maken van een bom, vooral omdat het nog niet over het allereerst vereiste materiaal be schikken. Het land heeft nog geen eigen installatie voor de verrijking van uranium, al beschikt het kenne lijk over 11 tot 12 kilo van dit materi aal, voldoende voor één A-bom. Het grootste problemen vormen echter de stuur- en richtsystemen van de raketten en de middelen voor de ontsteking van een A-bom. De Krytrons dienen om de gelijk tijdige ontploffing te verzekeren van de kraag van normale explosie ven die de explosie van de splijtstof in een A-bom ontketenen. Het gaat om het gelijktijdig leveren van een stroomstoot van hoog Voltage - on geveer zoals een verdeelkap in een auto werkt - aan gewone explosie ven, door de ontploffing waarvan splijtstof wordt samengeperst tot een kritische massa die een kernex plosie geeft. Bij een waterstofbom wordt een atoombom als ontsteker gebruikt. De Post meldde op grond van bronnen bij de Amerikaanse gehei me dienst ook dat Irak is begonnen met de plaatsing van ballistische ra ketten van Sovjetmakelij, die met een bereik of chemische ladingen kunnen afle veren in Israël of elders. Er werden eerder deze maand door een VS-sa- telliet foto's gemaakt, van drie ba ses, aldus het blad, maar de Ameri kaanse buitenlands-inlichtingen- dienst CIA weigerde zoals gebrui kelijk commentaar te geven op be richten van deze aard. Bij deze raketten gaat het om Sov- jet-Scud-B-raketten, waarvan Iraakse ingenieurs het bereik heb ben vergroot. Maar volgens Jane's heeft Irak ook al drie eigen raketten ontwikkeld: de Husayn met een be reik van 650 kilometer die in de Gol foorlog met Iran werd gebruikt; de Al-Abbas met een bereik van 900 ki lometer, die dit jaar in dienst wordt genomen; en de samen met Egypte en Argentinië ontwikkelde Condor- 2 - bereik 1200 kilometer - waaraan onder anderen ook Westduitse en Zwitserse firma's zouden hebben meegewerkt en die volgens Beaver dit jaar voor het eerst vliegen. Vol gens berichten uit december is zelfs een raket in de maak met een bereik

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7