Bulgarije stopt met schulden anje afbetalen Met Het Vrij Volk valt ook het Rode Bastion HET VOLK Salarisadministratie? Regering vraagt om Westen om hulp Staking dreigt in Siberische olievelden -Kabinet dringt niet aan verhoging graanprijs Ook vlotter jasje redde verouderd Lampe niet Staldngen woekeren voort Economie Nederland stemt Nederlandsche hank blij SOFIA (DPA/Rtr/KRF/ANP) Bulgarije heeft de aflossing van zijn schulden aan wester- f se banken tot nader order stopgezet om duidelijk te maken dat het deze verplichtingen niet meer aankan. Het land heeft de banken gevraagd om overleg over herstructurering Ivan de buitenlandse schuld. De rentebetalingen over de bankleningen gaan gewoon door. Dat maakten minister Beltscho De premier zei dat zijn land geen Beltschew (financiën) en Dimiter ander alternatief heeft dan een Beltschew (buitenlandse handel) vrije-markteconomie. Lukanov wil draagt 10,8 miljard dollar (ongeveer toestaan. Veertig procent 20 miljard gulden). Het land [lange tijd terughoudend met het op- ;men van westerse leningen, maar schuld is sinds 1984 verdrievou digd. Banken in de Bondsrepubliek Verder moet er een convertibe Duitsland en Oostenrijk hebben het munteenheid worden ingevoerd prijzen wordt vrijgegeven en veel staatseigendommen zullen worden verkocht. meeste geld in Bulgarije uitstaan. Bij de Westduitse banken ging het ning [eind 1989 om 3,2 miljard mark dient het tekort op de lopende reke- de betalingsbalans, dat a rig jaar naar schatting een miljard dollar bedroeg, te worden gehal- De Bulgaarse premier Andrei veerd. Over de voorstellen van ukanov verklaarde donderdag bij Lukanov zal binnen enkele dagen zullen doen om de buitenlandse Londen zei gisteren dat zijn land Ischuld niet te laten groeien. Hij gaf economische steun van het Westen Gemeenschap een lening van 870 miljoen ecu (een ecu is 2,31) die vijf jaar loopt. Dat geld is bedoeld om het land in staat te stellen een her structureringsprogramma uit te voeren dat de Hongaarse economie zo snel mogelijk bij die van de Ge meenschap brengt. Een woordvoer der van de EG-commissie heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld. i hoe hij daarvoor wil :r, die de situatie MOSKOU (AP) De werknemers van de olie- en gasvelden in Tjoe- men, in het westen van Siberie, heb ben gedreigd om met ingang van 1 april in staking te gaan als de rege ring geen gehoor geeft aan hun ei sen voor een verbetering van hun werk- en levensomstandigheden. Tegenover het weekblad Moskovskije Novosti verklaarde Nikolai Trifonov, een plaatselijk vakbondsleider, dat de werknemers van de olie- en gasvelden in Tjoe- men worden geconfronteerd met de landbouw ernstige problemen op het gebied van huisvesting, onderwijs en me dische voorzieningen. "Wij kunnen het stellen zonder Toyota's en stereo-installaties en kostuums dragen die in fabrieken in Tjoemen zijn gemaakt", aldus Trifonov. "Maar wij kunnen niet )EN HAAG (GPD) - Het kabinet al niet bij de Europese Gemeen- grondig onderzochten. ichap aandringen op het verhogen Het kabinet heeft nog geen defini- i de graanprijs. Premier Lubbers tief standpunt over dit rapport inge- i'indt wel dat de Europese Gemeen- nomen. Wel zei Lubbers dat het ka- r ichap zo snel mogelijk de graanpro- binet geen geld heeft om de akker- ïyiuktie in Europa moet verminde- bouwers nu tegemoet te komen, In een brief aan de voorzitter zoals ook in het rapport werd voor- i de Europese Commissie Delors gesteld. Lubbers ziet meer in de langer leven zonder de hoop dat het EG-landbouwcommissaris gunstige effecten van de produktie- lot H /IacSharry schrijft Lubbers dat de beperking, die hij verlangt van de pG bij het verkleinen van de enor- EG, waardoor de graanprijs niet bo- graanoverschotten in West-Eu- ven de 160 miljoen ton uitkomt. •{opa veel te star heeft vastgehouden "De produktiebeheersing is on voldoende uit de verf gekomen", al dus Lubbers. "Met mijn brief wil ik ook een start van dat debat daarover bereiken". De eerste minister ont- ictie van het kabinet op het rapport kende nu het instrument van prijs- i de 3'wijze mannen', die er don- verlagingen ineens over boord te OUDE PEKELA/UTRECHT (GPD/ANP) het verlagen van de graanprijs. De minister-president heeft dit na ifloop van het kabinetsberaad be- cendgemaakt. Het was de eerste r regio zich morgen ten goede zal keren." Lev Rjabev van het bureau voor brandstrof en ener gie verklaarde dat de regering de ei sen van de arbeiders inwilligt. LEIDEN De prestigieuze vesti ging van de kledingketen Peek en Cloppenburg aan de Dam in Am sterdam, die dit najaar wordt ge opend, krijgt iets van een muse um. Terwijl de mode-zaak de kel der zal vullen met de gekleed- maar-toch-sportieve textiel, komt bovenin het pand het wassen beeldenmuseum van Madame Tussaud. De veelbekeken wassen afgietsels van beroemde persoon lijkheden staan dan onder het zelfde dak als de nauwelijks opge merkte pas- en etalage-poppen. De 22 modezaken van het merk Lampe, die samen met met Peek en Cloppenburg en Mac en Mag gie behoren tot het textielconcern de P en C Groep, hadden altijd al iets van een museum. De winkels hebben een geschiedenis die te ruggaat tot de vorige eeuw, toen de Duitser Lampe evenals bij voorbeeld in dezelfde tijd Drees- mann (V en D) en Brenninkmeijer (C en A) naar Nederland kwam. De kledingwinkel die Lampe be gon en die spoedig uitgroeide hebben ook altijd hetzelfde ka- *Omdat er in de Breestraat al een vestiging van Peek en Cloppenburg zit, wordt de Leidse vestiging van Lampe niet omgebouwd, maar ge- rakter gehouden: sjieft (althans voor een winkelketen), stijlvol, duur en rustig. door Karei Berkhout Gisteren maakte P en C bekend dat de roemrijke mode-zaken nog dit jaar ophouden te bestaan. Een aantal zaken wordt omgebouwd tot een vestiging van Peek en Cloppenburg, die wel goed draait. Het merendeel waar al een vesti ging van Peek en Kloppenburg zit, zoals bijvoorbeeld in Leiden in dezelfde Breestraat zit, wordt gewoon gesloten. De 279 perso neelsleden, vrijwel allemaal deel tijdwerkers (als iedereen een vol ledige baan zou hebben zouden er maar 150 mensen werken), blij ven werken in een vernieuwde zaak of worden overgeplaatst. De stille Lampe-winkels waren wat al te stil geworden de laatste jaren en verkochten veel en veel te weinig. J. Stulp, die zich vroe ger als vakbondsman bezighield met de detailhandel, was afgelo pen woensdag als bestuurder van de Dienstenbond FNV aanwezig bij het overleg met de directie van P en C. "Ik heb de stukken met de jaarcijfers gezien en ik kan zeg gen dat het slecht ging, echt heel slecht. Alleen doordat Lampe deel uit maakt van een groter ge heel, dat bereid was er geld in te blijven stoppen, heeft de winkel keten het laatste 4 of 5 jaar uit kunnen houden". P en C trachtte het tij te keren en kondigde vorig jaar zomer een reorganisatie-plan aan, waarbij een aantal werknemers al met 57,5 jaar vervroegd kon uittreden (normaal is 62 jaar). Een aantal winkels kreeg een wat vlotter ui terlijk en de altijd wat stijve kle ding kreeg eveneens een sportie ver imago. Stulp: "Dit was het zo veelste experiment. De directie heeft het echt tot het laatst toe ge probeerd. Maar het experiment is mislukt en nu hebben ze dan be sloten om de zaak maar te slui ten". De experimenten konden ook bijna niet lukken, zo leert de ge schiedenis van de detailhandel, die als laatste bijvoorbeeld de mislukking van de 'betere' super markt in V en D meldt. Stulp: "Al heel vaak is aangetoond dat sjieke winkelketens het gewoon niet redden. Klanten moeten bij Lam pe zo'n 20 procent meer betalen dan bijvoorbeeld bij Peek Cloppenburg". En mensen doen dat wel bij een unieke, exclusieve modewinkel in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat, maar niet in Breestraat in Leiden. Ronkend De afgelopen jaren teerde Lampe binnen het P en C concern op de zak van Peek en Cloppenburg e Mac en Maggie, die wel een b hoorlijk succes hebben. In het persbericht dat P en C gisteren uitbracht, is het einde van Lampe behoorlijk ondergesneeuwd ge raakt onder de ronkende zinnen over deze twee modewinkelke tens. Behalve de al genoemde ver bouwing in Amsterdam wordt ook in Eindhoven en Dordrecht een nieuwe zaak van Peek en Cloppenburg geopend en ligt een uitbreiding in Frankrijk in het verschiet. In België heeft Mac en Maggie, de vlotte niet al te dure kledingwinkel voor vooral het jongere publiek, 4 vestigingen die nog met een vijfde worden uitge breid. Ondanks het behoorlijke suc ces van deze winkels is het echter niet louter rozegeur en mane schijn bij P en C. waar in totaal zo'n 1500 mensen werken. In 1988 halveerde de winst in vergelij king met het jaar ervoor van 20 miljoen tot 10,8 miljoen gulden op een omzet van om en nabij de 440 miljoen gulden per jaar. Sinds dien draait de geruchtenmachine over een eventuele overneming door bijvoorbeeld C en A op volle toeren, ondanks ontkenningen van de directie. Volgens de bedrijfsleiding had de lagere winst van 1988 te maken met de naweeën van de beurs krach van 1987. Dat neemt niet weg dat in 1986 het concern in lichte mate werd gereorgani seerd, door een aantal mensen te verschuiven. In 1983 vond er een zeer forse ingreep plaats, toen een groot aantal mensen uren moes ten inleveren. In de loop der jaren hebben ze die overigens goed deels terug gekregen. "Dat is toen keurig gedaan", zegt Stulp, die P en C kent als een goed bedrijf en hoopt dat ook de sluiting van Lampe goed verloopt voor de werknemers. "Geen ge dwongen ontslagen is ons be loofd. Voor ons zijn ook gedwon gen vutregelingen met 57,5 jaar evenmin aan de orde. dat is iets waar we de komende weken aan gaan werken". En dan is het voorgoed voorbij. w - - hvuwü In de kartonindustrie in Gro- .erdag onder meer voor pleitten om willen zetten. De prijsverlaging ningen en Drenthe zijn vannacht stakingen uitgebroken. In het kruiswerk graanprijs met 9 procent te ver- moet niet weg maar er moet iets (22.000 werknemers) zijn acties op til. De Industriebond FNV had de werkgevers in de kartonindustrie tot gis teravond twaalf uur de tijd gegeven haar eisen in te willigen. De staking is door de bond voor onbepaalde tijd uitgeroepen, nadat de werkgevers niet waren ingegaan op de eisen. hogen tot het niveau van het seizoen naast". Lubbers noemde onder 1988/1989. Lubbers "betwijfelt ech- meer braaklegging, bedrijfsbeëin- ler in hoge mate of er een cijfer van 9 diging en teelt van andere gewas- ■•procent in zit". Eerder had minister sen. Braks laten weten te zullen vast- tt houden aan de verlaging van de G llGn graanprijs die door de Europese re- De EG-commissie in Brussel heeft geringen was vastgesteld. een groep onafhankelijke deskun- F Twee jaar geleden werd immers digen aan het werk gezet om de Eu- besloten werd dat als de produktie fopese landbouwwetten eenvoudi- boven 160 miljoen ton uit zou ko- ger te maken. Een woordvoerder in men, de prijs met 3 procent zou da- Brussel maakte dat gisteren be ien. Dit jaar was het zover en toen de kend. Een eenvoudiger wetgeving fegering de maatregel wilde door- zal er voor zorgen dat de "fraudebe- roeren, kwamen de Nederlandse stendigheid" van het Europese De FNV eist voor haar leden onder meer 4 procent loonsverhoging en een cao met een looptijd van één jaar. De werkgevers willen niet verder gaan dan 2,75 procent en een cao voor twee jaar. Zij hebben gedreigd naar de rechter te stappen. Als het cao-overleg in het kruiswerk volgende week niet meer oplevert dan de door de overheid geboden 2,3 procent, roepen de verpleegkundi- genbond NMV en de vereniging WIO hun leden op tot achtereenvolgens stiptheidsacties, werkonderbrekingen en zondagsdiensten, zo is gisteren week meteen stuk loopt, net zoals dat in het ziekenhuiswezen is gebeurd. *Duisenberg Akkerbouwers, die zich in hun be- landbouwbeleid een stuk verbetert, meegedeeld. NMV en WIO verwachten dat het cao-overleg volgende itaan voelden bedreigd, in opstand, zo meent de EG-i Die opstand werd gesusd met de in- stelling van de Commissie van goe ie diensten, bestaande uit de oud- jolitici De Koning, Wiegel en Meij- AMSTERDAM (GPD) - In de ko mende maanden lijkt de gunstige economische ontwikkeling in Ne derland aan te houden. Vooral de voortdurende hoogconjunctuur in Duitsland, als gevolg van de aanko mende monetaire unie tussen West en Oost-Duitsland, is daarvan de oorzaak. Dit staat in het verslag van De Nederlandsche Bank over het vierde kwartaal van 1989. naai produkt geraamd op 3,5 tot 4 Ziekenhuizen tran de afspraak om in het zieken huiswezen 3.500 langdurig werklo den binnen te halen op werkerva- ingsplaatsen ter verlichting van de verkdruk, is tot nu toe bitter weinig (erecht gekomen. Als er al plaatsen ivorden bezet, biedt dat geen soe laas voor de werkdruk omdat de nieuwkomers juist extra begelei ding nodig hebben, aldus de Neder landse Maatschappij voor Verpleeg kunde (NMV). Het creëren van de 3.500 werkervaringsplaatsen is vo- rig jaar vastgelegd in een protocol ussen overheid, werkgevers en bonden. defensie VS Het Amerikaanse ministerie van de fensie stemt er mee in dat voortaan Heen het ministerie van handel be over de uitvoer van computers de Sovjetunie en Oost-Europa, •it heeft het Pentagon vrijdag mee- (edeeld. Er is sprake van een ingrij- tende wijziging in het Amerikaanse teleid. Tot nu toe bemoeide het mi- listerie van defensie zich zeer in- insief met de uitvoer van technolo- ar de (voorheen) communisti- :he landen. Klacht vakbonden De vakcentrales FNV, CNV en rlHP zullen een klacht indienen bij internationale arbeidsorganisa- ILO als de regering besluit het 'etsontwerp over vakbondswerk de onderneming in te trekken. Iet dat besluit zou de regering het Internationale verdrag schenden, bescherming van werkne- lersvertegenwoordigers en facili- nten voor vakbondswerk zijn gere- keld. Minister De Vries van sociale eaken deelde vorige week mee de Individuele werknemers een wette lijk vastgelegd klachtrecht te ge pen. ROTTERDAM - Vroeg in d gen van 27. maart 1987 ging e moedigend gejuich op in het ten stadhuize ingerichte perscentrum in Rotterdam. Dat was toen een sta pel kranten werd binnengedragen, de eerste aflevering van het nieuwe Vrije Volk. De aanloop voor de "De Grote Sprong Voorwaarts", die dui zenden nieuwe abonnees moest op leveren, was ingezet. door Ron Meershoek/ANP DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ De maréehaussée is ontboden! 3a ■cg knolden ■Jen jtuMfW De Rotterdamse avondkrant kampte met haar eigen blindgan-^ ger: het gestaag afnemen van het' vergrijsde abonneebestand. Een nieuw, jong en progressief lezersbe stand moest worden aangeboord. In het kader van de GS V-operatie ver dween de vertrouwde rode steun kleur. Zacht groen was voortaan de kleur. 'Rotterdams groen' wel te verstaan, 'geen CDA-groen', haastte de hoofdredactie zich te verklaren. Want het viel nog wel degelijk in de vernieuwde krant te lezen, zij het niet langer op de voorpagina: "Het te Rotterdam uitgegeven dagblad Het Vrije Volk wordt op democra- tisch-socialistische grondslag gere digeerd". Het verleden van de krant, in 1900 geboren als huisor gaan van de socialistische bewe ging in Nederland, werd niet geheel eerder bij de Kamerverkiezingen losgelaten. 1918 bijna de helft van de kiezers koos voor de SDAP. De geschiedenis van de krant Voorwaarts was veel meer dan waar„zo heet het, iedere Nederland- Het Volk een 'journalistieke' krant, se journalist van boven de 45 jaar Deed Het Volk vooral verslag van wel heeft gewerkt, begint in 1900 de verdiensten van de beweging, met de oprichting van Het Volk. Voorwaarts bracht ook ander Aan de wieg van deze in Amster- nieuws dan alleen partijnieuws. De dam gedrukte partijkrant van de so- krant had een sport-, een vrouwen-, cialistische beweging in Nederland, een scheepvaartrubriek, en een toen nog verenigd in de SDAP (later strip voor de kinderen. PvdA), stond de grote socialistische procent. Daarmee kan het hele jaar 1989, met een groei van gemiddeld ruim 4 procent voor Nederland wor den beschouwd als een conjunctu reel topjaar. In de loop van vorig jaar is de ge zinsconsumptie een steeds grotere bijdrage aan de groei gaan leveren. Het aantal banen van werknemers is, na correctie voor seizoeninvloe den. in het derde kwartaal met 37.600 (0,8 procent) toegenomen, de overeenkom- Gemeten ten opzichte van dezelfde ïen jaar tevoren periode in 1988 bedroeg de groei het bruto natio- van het aantal banen 122.500 (2,5 procent). Hiermee is het aantal ba nen voor de eerste keer boven de 5 miljoen uitgekomen. De Nederlandse ondernemers kunnen door de vermoedelijke her eniging van de beide Duitslanden op langere termijn proFiterën met de stimulering van hun uitvoer. Ook op grond van de minder hoog gespannen maar nog steeds gunsti ge exportverwachtingen van indus triële ondernemers lijkt volgens de Bank een hervatting van een gema- de komende maanden aannemelijk. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren in een publicatie, is in de tweede helft van de jaren tachtig het aantal banen jaarlijks toegenomen met gemid deld 112.000 of 2,4 procent. Daar door waren er in 1989 gemiddeld 560.000 banen meer dan in 1984. De verandering kwam met het aan breken van de jaren zestig. De ont zuiling zette in en de vaste grond onder de partijgebonden dagblad pers begon af te brokkelen. Na het topjaar 1961 was de groei er voor het uitvoergroei Vrije Volk uit, het aantal abonnees begon gestaag te dalen. In 1967 ver brak het Vrije Volk de formele band met de PvdA en de vakbeweging. Twee jaar later manifesteerde de te loorgang zich duidelijk toen na een grootscheepse reorganisatie het editiestelstel werd afgeschaft. i de Tweede Wereldoorlog 'Het Vrije Volk' en heet na de fusie met het Rotterdams Nieuwsblad le middelen van die andere 'rode' in- twee jaar stituten, de vakbond NW en de verzekeringsmaatschappij De Cen- ondergronds plannen voor na de bevrijding, voor na de zuivering van de Arbeiderspers. trale, uit tot een landelijke krant. Het Volk als titel kon natuurlijk niet met regionale edities en met op een zeker moment meer dan 200.000 abonnees. Als symbool van dit wel varen verrees op het Amsterdamse Hekelveld 'de Rode Burcht', het nieuwe gebouw (drukkerij, redac tie- en directielokalen) van De Ar beiderspers. den. het i het Vrije Volk Na 1945 begon het Vrije Volk, on der leiding van de legendarische hoofdredacteur Klaas Voskuil, aan de opmars die de partij/gezinskrant met een oplage van 325.000 exem plaren de status van de grootste Pieter Jelles Troelstra. In juli 1940 werd De Arbeiders- krant van Nederland zou opleveren, pers 'overgenomen' door de NSB. In die hoogtijdagen kwam het Vrije De krant bleef verschijnen, maar Volk uit met maar liefst 41 regionale In de jaren dertig groeide Het die uitgave had met de vooroorlog- edities, gedrukt in diverse plaatsen, r_". J J i._ se njet veej me, naam. AJ vroeg i: De Arbeiderspers trok zich terug in Rotterdam en Arnhem, waar het Vrije Volk relatief de meeste lezers had. Met de verkoop in 1971 van de Arnhemse belangen aan het Nij meegse dagbladconcern Audet, bleef uiteindelijk Rotterdam over. In 1972 werd het Vrije Volk, defini tief 'verworden' tot avondblad voor Rotterdam en omstreken met een abonneebestand van rond de 150.000, overgenomen door de dag bladconcerns NDU en de Perscom binatie. De ellende was nog lang niet voorbij. Beginjaren tachtig liep het abonneebestand met honderden te gelijk terug, want het ging Neder land economisch niet voor de wind en een krant met louter welgestelde gesmeed abonnees is Het Vrije Volk nooit ge weest en geworden. "Wij werden de krant van de uitkeringstrekkers en mensen met een uitkering zijn de eersten die de krant opzeggen", zei Wigbold in een terugblik op zijn hoofdredacteurschap hierover te gen Elsevier. Tussen toen en nu liggen twee jaar. De berichten die in die periode over Het Vrije Volk binnensijpel den waren niet echt hoopgevend. Het monument was in 1972 al ge sloopt, de sokkel begon barsten te vertonen. Met het definitief ver dwijnen van Het Vrije Volk als krant, als titel, zijn ook die resten tot puin verworden. Kippe-staking' mag van rechter UTRECHT (ANP) - De staking bij pluimveeslachterij Van Miert in Breukelen mag van de rechtbank in Utrecht. De werk gever had gisteren in een kort geding geëist dat de staking zou worden afgeblazen. Ongeveer dertig van de vijftig werknemers van het bedrijf leg den woensdag het werk neer uit protest tegen het hoge werktem po. De lopende band waaraan de kippen worden geplukt zou sneller draaien dan twee weken eerder met de bond was afge sproken. In de overeenkomst van 16 maart is een aantal van 98 kippen per minuut afgesproken. Van Miert gaf tijdens de zit ting toe dat de band wel eens sneller daait, omdat er tijdens een achturige werkdag ook een paar minuten produktieverlies ontstaat door iets langere pau zes of 'dagdromen' van de werk nemers. De rechter oordeelde dat de aantallen uit de overeenkomst niet alleen de kippen per dag aangeven (47.000), maar ook per uur en per minuut (98). Telefoon' 01720-44301 Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O. s alsmede het R.B.S.-systeem hebben, voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten.behorend tot deLnthaisOaudrongroep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5