Pronken met Oosters porselein Wel degelijk sprake van Haags constructivisme Dans als nachtmerrie Uitverkoop Bowie niet onvergetelijk DEN HAAG (ANP) - De kunsthis torica Hestia Bavelaar wil met een expositie aantonen dat er sprake is van een Haagse Con structivisten-School. De exposi tie wordt van 13 april tot 10 mei in de tentoonstellingsruimten van Inkt in Den Haag gehouden. Er zal werk van 32 Haagse construe tivisten te zien zijn. Met de term constructivisten worden abstract-geometrisch werkende kunstenaars aange duid. Internationaal herleeft de belangstelling voor dit werk. Het constructivisme wordt wel een van de meest consequente rich tingen van deze eeuw genoemd, waarbinnen verschillende stijlen voorkomen. De grote presentatie be schouwd Bavelaar als een eerste ruwe ordening om aan te geven wat er in Den Haag op dit gebied leeft. Met de tentoonstelling wordt nagegaan hoe het komt dat en waarom juist in Den Haag het constructivisme zoveel voor komt. Tot nu toe is alleen de pe riode 1930 tot 1960 in de belang stelling geweest. Op zijn minst is er sprake van een Haagse con structivistische traditie. Vast staat dat in de jaren dertig de Koninklijke Academie in Den Haag veel opvattingen in het les programma meenam van De Stijl, het Bauhaus en de Russische con structivisten. Daarvoor zorgden vooral de docenten Kiljan en Schuitema, die toen door direc teur Plantenga, ook constructi vist, waren aangetrokken. Deze nam behalve dit tweetal ook docenten aan die in de ab- stract-geometrische trant werk ten. Hiertoe zijn te rekenen: Paul Kromjóng, Willem Schrofer, en na de Tweede Wereldoorlog Joost Baljeu en Carel Visser. Impulsen ontvingen kunste naars en studenten ook vanuit het Haags Gemeentemuseum. Deze instelling beschikte over een groot aantal werken van De Stijl kunstenaars. Het museum stond open voor tentoonstellingen die hierop voortbouwden. Jonge generatie Het constructivisme was in de loop der jaren vaak te signaleren op tentoonstellingen van kunste naarsverenigingen als het Schil derkundig Genootschap Pulchri Studio, de Haagse Kunstkring, dan wel Arti et Industriae. Ten minste voorzover de geometrisch abstracten lid van zo'n vereniging vilden zijn. Na de Tweede Wereldoorlog was de oude generatie kunste naars voortgegaan met of zelfs overgegaan op de abstract-geo- metrische werkwijze. Namen uit die tijd zijn Gerd Arntz en Harry Verburg, de late Hussem en Sine- mus. De jonge generatie heeft de draad weer opgepakt. Vertegen woordigers van deze generatie zijn Peter Struycken en Bob Bo- nies, maar ook Willem Kloppers. André van Lier en Vankan. Hun werk prijkt behalve op tentoonstellingen van de eigen organisaties ook wel op de Haag se Salon en bij de Haagse Galerie. Verder is werk van hen te zien bij galerie Art Construct in Den Haag en galerie lTdee in Zoetermeer. Deze twee galeries tonen en verkopen alléén maar constructi vistische kunst en zijn daarmee de enige in ons land. In heel west- Europa bestaan nauwelijks vijf tien van deze galeries. Had Parijs er gemeten naar inwonertal even veel als Den Haag, dan zouden er alleen daar al 44 moeten zijn ge huisvest. Gemeentemuseum Arnhem zorgt voor schitterende tentoonstelling ARNHEM Lees er de laatste jaarverslagen van de Vereniging van Kunsthisto rici maar op na; er bestaat in Nederland wegens perso neelsgebrek een enorme achterstand in het inventari seren en catalogiseren van het kunstbezit. Het Arnhem se Gemeentemuseum heeft de laatste drie jaar een eigen stukje van die achterstand ingelopen door een collectie Oosters en Delfts kerma- miek, in 1922 aan het rijk ge schonken en in beheer bij het museum, samen met de Rijksdienst Beeldende Kunst te onderzoeken. Re sultaat is een tentoonstelling van hoogtepunten van Oos ters porselein uit deze col lectie onder de titel 'Pron ken met Oosters Porselein', die nu in Arnhem te zien is, en daarna in drie andere Ne derlandse musea. door Henk Meutgeert De 'Arnhemse' collectie keramiek bestaat uit ruim 2000 stuks en werd rond de laatste eeuwwisseling ver zameld door W.F.K. baron van Ver- schuer, een vrijgezel die in een sta tig pand in het hart van de stad woonde. Na zijn dood in 1922 werd de verzameling getaxeerd op 400.000 gulden en een jaar later werd deze in een speciale museum zaal tentoongesteld. Uniek is het grote aantal, 719 stuks, miniatuur etagèrestukken. Kleine voorwer pen van porselein die in de zeven tiende en achttiende eeuw werden opgesteld zoals dat nog niet zo lang geleden bijvoorbeeld met andere voorwerpen in letterbakken in de Nederlandse huiskamers werd ge daan. Dat Van Verschuer juist zoveel JAZZ Bijdrage: Ken Voss Neo-bop Iris: '11e de Re (Iris 9001) Iris de naam van de groep die in 1988 het jazzpodium voor nieuwe jazzgroepen c.q. -artiesten van het Meervaart festival in de wacht sleepte. Ik vond het toen een wat erg voorzichtig spelende formatie, meer gepreoccupeerd met de tech niek van moderne jazz spelen dan met expressiviteit. Op deze cd is het viertal uitgebreid met tenorsaxo- nist Henk Koekkoek en lijkt inmid dels ook aan uitdrukkingsvaardig heid te hebben gewonnen. Toen, evenals nu op deze opname, zijn de meest opvallende muzikanten Her man van Haaren op viool en Jeroen van Vliet op piano. Er zijn nu een maal weinig musici die het moder nere jazz-idioom op een klein strijk instrument beoefenen. Van Vliet, in 1988 ook winnaar van de solisten- prijs, maakt die onderscheiding waar als interessantste improvisa tor op de plaat. De muziek van Iris kan het mak kelijkst worden ingedeeld bij de neo-bop, het is met andere woorden ritmisch traditionele jazz met enige harmonische vrijheid. De composi ties, op een enkele uitzondering na, zijn van de groepsleden én lang niet slecht. Vooral de ritmesectie speelt zonder mankeren diverse tempo wisselingen zonder het gevoel van swing kwijt te raken. Gerard Brohm (bas) en Pascal Vermeer (drums) klinken, ondanks de niet perfecte opname, beter dan wat helaas in Ne derland doorsnee is. Iris speelt in telligente muziek die beter tot zijn recht komt naarmate het plaatje meer wordt gedraid, want de kwali teit zit meer in de details van de uit voering dan in een origineel con cept. Als u deze cd koopt steunt u niet alleen een veelbelovende groep, maar ook een project voor zwerfkinderen in Nairobi. leen al om de instrumentale bijdra gen is de cd het beluisteren waard. Verantwoordelij k, daarvoor zijn Larry Willis (piano), Buster Willi ams (bas), Billy Higgins (drums) en Ricky Ford (tenorsax). Van de laatste drie weten we nu wel dat ze haast niet slecht kunnen spelen, maar Willis, nu nog niet zo bekend, is een muzikant die om zijn toucher en smaak in de gaten dient te wor den gehouden. De zeer goed opge nomen produktie is multifunctio neel; zij zal kunnen dienen als pret tige achtergrondmuziek, maar ook is het hartige kost voor zang- en jazzliefhebbers. Solide muziek is de zwarte jazztraditie. Blasé Charmant Mikhail AIperin/Arkady Shilklo- per: 'Wave of Sorrow' (ECM 1396). Charles Lloyd: 'Fish out of Wa ter' (Juli 1989. ECM 1398). Twee mij onbekende musici uit de Sovjet-Unie krijgen met 'Wave of Sorrow' internationale bekendheid. Alperin (1956) is een pianist die ken nelijk in Moldavië opgroeide, ter wijl het andere lid van het duo, spe lend op hoorn, jachthoorn en bugel, in Moskou geboren werd (eveneens in 1956). Vanaf de eerste noten is duidelijk dat het tweetal weliswaar muziek speelt die bij gebrek aan een betere etikettering tot de jazz gere kend kan worden, maar dat het hele vocabulaire ontleend is aan de klas sieke muziek-praktijk. Heldere, overzichtelijke thema's, nu eens door de volksmuziek geïn spireerd, dan weer naar de 'serieuze muziek' refererend, zijn bedacht door Alperin. Dé pianist, die in en kele stukken ook op de melodica blaast, heeft geen tekort aan tech niek. Gelukkig is zijn speelwijze net zo onpretentieus als zijn composi ties, met andere woorden helder en stabiel. Shilkloper krijgt op deze charmante maar niet bijzonder op vallende produktie een wat minder opvallende rol toebedeeld. Het is ze ker geen muziek voor onverbeterlij ke swingers, eerder iets om ont spannen naar te luisteren. Bijna even goed opgenomen is de laatste plaat van tenorsaxfonist en fluitist Charles Lloyd. Het is de tweede come-back van deze Ameri kaanse musicus, die vooral in de ja ren zestig populair was. Hier wordt hij begeleid door het bekende Skan- dinavische trio van bobo Stenson (piano), Palle Danielsson (bas) en Jon Christensen (drums). Een heel andere plaat dan die van het Sovjet tweetal, hoewel de uitstraling van de muziek ongeveer dezelfde is. Ook hier geen ondraaglijke emotio nele uitersten, maar eerder verwij zingen naar gemoedstoestanden van de componist, in alle zeven stukken Lloyd zelf. Hier wordt technisch verantwoord werk afgele verd, vooral door het begeleidende trio. Iets minder enthousiast kan ik zijn over de emotionele variatie in Lloyds spel, dat vooral goed tot recht komt in sombere, overzichte lijke stukken zoals 'The Dirge'. Af en toe lijkt Lloyd zijn verstand op nul te zetten bij het improvise ren, zodat er een onduidelijke, of schoon altijd vriendelijke, brei van noten uit zijn instrument komt. Lloyd speelt duidelijk wel in de jazz-traditie, maar in feite is het jazz voor mensen die er eigenlijk niet van houden. Optimistisch Benjamin is de levenspartner van Abdullah Ibrahim (Dollar Brand), de Zuidafrikaanse pianist, die uiter aard in ballingschap woont en zeker in West-Europa grote populariteit geniet. Ook al zou je dat niet weten, dan nog zou bij beluistering van de ze plaat, inmiddels de vijfde op Ben jamins naam, de eerste associatie met hem zijn. Het muzikale gevoel en ideeën zijn bijna exact dezelfde als die van haar bekende echtge noot. Dezelfde naief klinkende, op timistische benadering klinkt door in de zang van Benjamin. Als zange res heeft zij geen bijzondere of op vallende stem, gewoon een goede alt, die gedegen en overtuigend fra seert. Wel heeft ze een goed gevoel voor ritme, dat uitstekend uit de verf komt in de slow en medium tempostukken van het album. Hierbij wordt de vocaliste op wel zeer aangename wijze bijgestaan door Amerikaanse topmusici, en al- Er is gepoogd om het porselein op zo'n authentiek mogelijke wijze uit te stallen. klein porselein verzamelde was geen toeval. Hij wilde met zijn ver zameling het verband tussen de Delftse keramiek (hij begon met het verzamelen van deze soort) en het Oosters porselein aantonen. De eta gèrestukken tonen een veelheid aan vormen en decoraties die bij zo'n vergelijking van pas komen. Van Verschuer kwam zelfs met een theorie die behelsde dat het Euro pees porselein zijn oorsprong zou hebben in Delft en niet, zoals alge meen wordt aangenomen, in het Saksische Meissen. Doordat Van Verschuer zo'n dui delijk doel voor ogen had met het verzamelen, is zijn collectie belang rijker dan andere verzamelingen porselein die in de negentiende eeuw werden aangelegd. Ze is in ze kere zin didactisch van opzet, en juist dat facet wordt benut in de ten toonstelling in Arnhem. Samenstel ler en conservator van het Gemeen temuseum Stephen Hartog, die de bijbehorende publicatie ook ver zorgde, geeft met expositie en boek een overzicht van de introductie en het verzamelen van Oosters porse lein in ons land. Die begon in de eer ste jaren van de zeventiende eeuw met het buitmaken van Portugese handelsschepen. Kort daarop ver tokken de schepen van de Verenig de Oostindische Compagnie en an dere onernemingen naar het oosten om zelf de waar te halen. De in Ne derland verkochte keramiek be landde veelal in kunstkamers of ra riteitenkabinetten, waar deze werd uitgestald tussen de edelstenen, schelpen, koralen en schilderijen. Al snel echter kreeg het porselein een aparte plaats in de verzamelin gen van de, vooral adelijke, bezit ters. Op deze manier ontstond de porseleinkamer. De keramiek werd uitgestald in speciale kabinetten en op daarvoor gemaakte schoorste nen of étagères. De verzameling van Amalia van Solms (1602-1675), echt genote van Frederik Hendrik, kan als een aanzet worden gezien. In de tentoonstelling wordt vooral aan dacht besteed aan die wijze varl uit stallen van de verzamelingen. Het feit dat de verzameling van Van Verschuer zo uitgebreid is, kwam daarbij goed van pas. De zalen van het Gemeentemuse um zijn door middel van schotten ingedeeld in kleinere ruimtes, die hier en daar de vorm van kabinetten aannemen. Gepoogd is om het por selein zoveel mogelijk in een 'na tuurlijke' omgeving te tonen. Daar toe werd bijvoorbeeld een etagère- wand uit Den Haag naar Arnhem overgebracht, evenals een schoor steen uit één van de Gelderse kaste len. Er zijn porseleinkasten opge steld en kamertjes ingericht. Om het geheel nog authentieker te doen lijken werd zelf wandbespanning naar ontwerp van de Franse archi tect Daniel Marot (1661-1752) ge maakt. Juist de poging om het porselein op een zo authentiek mogelijke wij ze uit te stallen geeft de expositie zijn charme. Temeer doordat de porseleink^mers in Nederland alle zijn verdwenen en de etsen van Marot en een poppenhuis in het Haags Gemeentemuseum zo'n beetje de enige in ons land aanwezi ge bronnen zijn. De wel in ons land aanwezige opstellingen van porse lein zijn alle van latere datum. Aar dig aspect van de tentoonstelling is ook de aandacht voor de symboliek die op het Oosterse porselein terug te vinden is, en die de bezitters er van in het verleden volkomen ont ging. Met een algehele uitleg van de geschiedenis van de Oosterse kera miek in Nederland is 'Pronken met Oosters Porselein' een expositie die het didactische prettig koppelt aan een mooi overzicht van Chinees porselein van eind zestiende tot eind achttiende eeuw. Pronken met Oosters Porselein. Tot en met 10 juni in het Gemeen temuseum Arnhem. Er verscheen bij de expostie een catalogus bij uitgeverij Waanders. De expositie is later in Delft, Middelburg en Leeuwarden te zien. The Intergalactic maidenballet with John Zorn: 'Square Dance' Tiptoe 888804, John Zorn: 'Na ked City'. Elektra/Nonesuch. Het bindende element tussen bei de cd's is natuurlijk saxofonist- /componist Zorn, de lieveling van postmodern New York. De voor zo ver ik weet eerste produktie van In- tergalactie Maidenballet uit Zwit serland heeft Zorn als gast op vier van de acht stukken. Op het eerste gehoor zou je echter denken dat de formatie een eerlijke New Yorkse groep is, compleet met de juiste klanken en effecten. Metal-gitaar, pompende funk-basgitaar en bon dig drumwerk, alles in dienst van de nieuwe funk-jazz. Hoogstens de saxofoon van Roland Philipp heeft een Europees tintje, doordat hij er relatief recht-toe-recht-aan tegen aan gaat. Zodra Zorn op zijn alt saxofoon van de partij is, krijgt alles toch een beetje extra reliëf door zijn bijna overdreven accenten. In zijn geheel is deze cd voor het Duitse Tiptoe, opgericht door Mat thias Winckelmann voor de wat avontuurlijker produkten van Enja, een geslaagd document. Het is het zoveelste bewijs dat de Europeanen vrijwel alles kunnen wat in de V.S. kort geleden nog nieuws was. Onderhoudende muziek, mis schien zou een volgend keer iets meer variatie in de arrangementen op zijn plaats zijn. Zeer goed opna- Evenals Intergalactie Maidenbal let was Zorn's Naked City, bestaand uit een kern van vijf man, ook in Ne derland te horen. Hier is sprake van de bekende Zorn-pastiche van Film muziek en stanards aan de ene kant, en eigen stukken aan de andere kant, maar dan compacter dan ooit tevoren. Af en toe zorgt deze metho de voor komisch-schizofrene klank combinaties en overgangen, die vooral gewild speels overkomen. Door de aanweizgheid van bekend heden als Bill Frisell (gitaar), Wayne Horvitz (keyboards), Fred Frith (basgitaar) en Joey Baron (drums) is de technische kwaliteit verzekerd. Zoals op zijn vorige Spy vs. Spy passeren veel stukken (zesentwin tig in totaal) in hoog tempo de re vue, zodat een luisteraard zich niet snel zal vervelen. De grootste kracht van Nakes Ci ty, tevens de naam van de groep, ligt in de grote dichtheid van overtui gend gepresenteerde contrasten. Perfect voor de blasé liefhebbers, wat te nerveus voor de meer gezapi ge consument. Nieuwe Dansgroep met "Cruelty and Re conciliation" van Donald Byrd/Mio Morales en "Slips and Streams" van Jacqueline Knoops/lstvan Maria. Gezien op 30 maart in het LAK-theater alwaar nog vanavond. LEIDEN - "Trut, slome, bitch": daarmee wordt de faalangstige danseres door haar collega's aan gemoedigd te dansen. Het zal een nachtmerrie worden en niet al leen voor haar maar ook voor me nig toeschouwer. De Nieuwe Dansgroep uit Amsterdam huur de de New Yorkse choreograaf Donald Byrd in en waarom mag een raadsel heten want zijn "Cru elty and Reconciliation" past voor geen meter in de abstracte danskoers van de groep. Byrd blijkt een bij uitstek theatraal en dramatisch (slechte) choreograaf die alles schuwt behalve clichés. De geestelijke instorting van de danseres gaat gepaard met stom pe en bonkige bewegingen, uitge- kermde zieleroerselen, pseudo psychedelische zenuwmuziek en een hoop hatelijk getrek en ge- sjor. De Nieuwe Dansgroep: Zie hier de wreedheid in de dans- en mensenwereld. Wanneer de verzoening tussen de groep en de getergde danseres een feit moet gaan worden, doen New Age en yoga-oefeningen hun in trede. Liefdevol sluit men el kaar na de geestelijke retraites in de armen. Byrd laat muziek, lichtstanden en dansers in de ruimte krioelen tot een onooglijk schouwspel met een vette jaren zeventig moraal. Hiep hoi voor de vrije expressie maar ho maar artistieke kwaliteit. Absolute narigheid dus. Iets be ter was het gesteld met "Slips and Streams" van artistiek leidster Jacqueline Knoops. Zij voelt zich doorgaans thuis in pure moderne dans met een kleine theatrale knipoog. Deze keer bestormen de dansers in een razend tempo de vloer en wentelen ze zich acroba tisch om eikaars lichamen. Van solo tot ensemble, het lijkt een keiharde conditietraining die geen ruimte meer laat voor die knipoog. Af en toe ontstaan er aardige ruimtelijke patronen, maar veel spanning levert "Slips and Streams" toch niet op. Het ontbrekende onderlinge contact maakt van de dansers le nige machines en de muziek van Istvan Marta is een aanslag op je gehoorgestel. Leven komt er pas in de zaak als Marta en de dansers gaan swingen in plaats van aller lei bedachte constructies explo sief uit te voeren. Maar die vijf mi nuten dansplezier kan deze be labberde avond dan niet meer goedmaken. ROTTERRDAM (GPD) - Alleen maar goud-van-oud is ook niet alles. Als verbluffende trendsetter (van weleer?) zal David Bowie diep in zijn hart best zijn twijfel hebben over zijn huidige grootste hits-tour- nee, die hem gisteravond in het al weken uitverkochte Ahoy' bracht. De aaneenschakeling van zijn over bekende repertoire onder de noe mer 'Sound and Vision' zorgde ook in het Rotterdamse sportpaleis niet voor het daverende, onvergetelijke feest der herkenning, dat het Engel se rockfenomeen (43) zich moet hebben voorgesteld. Ondanks een sterke visuele omlijsting en de rug gesteun van een uitstekend kwartet begeleiders, aangevoerd door een in topvorm verkerende gitarist Adrian Belew. door Louis Du Moulin De hamvraag was natuurlijk of de eigengereide David Bowie zich zou laten leiden door de Top 20, die zijn Nederlandse fans twee zondagen geleden per 'phone in' samenstel den. De zanger had al aangekon digd dat hij zich het recht voorbe hield om, 'slechts' tien tot vijftien verzoeknummers uit te voeren. Gaandeweg werd evenwel duide lijk dat David Bowie toch wel zijn 'Hollandse huiswerk' had gedaan en schudde hij hier hooggenoteerde klassiekers als 'Rebel, Rebel', Let's Dance', 'Ashes To Ashes' Fame', Golden Years' en 'Heroes' (de num mer één onder de aanvragen) uit zijn mouw. Tot de niet gehonoreer de verzoekjes behoorde onder meer 'Wild Is The Wild' (nummer vijf). Ook bleef zijn van couleur locale David Bowie.slecht bij stem. culthit 'Port Of Amster dam' (van Brei) als halfverwachte surprise achterwege. Voornaamste verrassing werd derhalve het 'oven- verse' 'Pretty Pink Rose", geschre ven voor het komende album van Adrian Belew en vlak voor de weg- wezer 'Rock 'n Roll Suicide' gepre senteerd. De als altijd onberispelijk uitge doste zanger beet overigens het spits af met zijn eerste internationa le succes 'Space Oddity' uit 1969. De reusachtige verschijning van hem zelf op een gigantisch filmdoek en de daaropvolgende capriolen op het scherm waren absoluut overdonde rend. Gedurende de rest van de twee uur durende, strakke show werd die meestertruc echter zoveel herhaald, dat het effect telkens ver der afnam. De onverminderd kwikzilverach tige (maar slecht bij stem zijnde) ve teraan is er met deze nieuwe onder neming - naar eigen zeggen een prestigieus pauzenummer omdat zijn groepsproject Tin Machine straks gewoon wordt vervolgd - van beschuldigd vooral uitverkoop te houden in verband met de heruitga ve van zijn twintig albums omvat tende catalogus op compact disc. Die verdenking heeft Bowie, die in augustus terugkomt voor groot schaliger concerten in Nijmegen en Maastricht, in Ahoy' niet kunnen wegnemen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 41