Een duo van doe- het-zelfsters Fats Domino, één groot verzoeknummer ■sKkmra. 'Laat die meiden van Maywood maar schuiven' PAGINA 39 Op zaterdag 5 mei vertegenwoordi gen ze ons land op het Eurovisie Songfestival in Zagreb. Het is de voorlopige kroon op de 20-jarige car rière van de zusjes Karen en Alice Maywood, geboren De Vries, die ooit vanuit het Friese gehucht Uitwellin- gerga aan hun onstuimige opmars begonnen. Of ze straks ook in Joego slavië te stuiten zijn? "In wezen is zo'n competitie iets verschrikkelijks. Maar dat ben je snel vergeten..Als je wint" door Rob van de Dobbelsteen De conversatie komt moeizaam op gang. Dat is niet de schuld van de gastvrouwen overigens. Zij kunnen er tenslotte ook mets aan doen dat de belangstelling van de journalist voor het populaire Neder landse lied reeds stokte in de vijftiger ja ren. toen Eddy Dorenbos en Susi Möller het aangrijpende 'Weet je nog wel, die avond in de regen' op een 78-toerenplaat zetten. Maar geen nood. Dit zijn meiden die van wanten weten. Zonder te laten door schemeren dat je van een belangstellen de bezoeker toch op z'n minst mag ver wachten dat hij zich op de hoogte heeft gesteld van de meest evidente bijzonder heden, maken ze op bèhoedzame wijze duidelijk dat die brunette, die opendeed, Karen heet en dat die blonde, die in de keuken stond af te wassen, naar de naam van Alice luistert. Aha, Karen en Alice Maywood dus. Maar nee, dat is toch echt een te haas tig getrokken conclusie. Luister maar de uitleg van dit illustere duo: Karen heet Wood en Alice May. Ze zijn respectieve lijk 37 en 35, ongehuwd ("kan nog wel eens gebeuren, maar voorlopig niet") en vormen samen het duo Maywood. Waar bij dan ook nog dient te worden aangete kend dat ze eigenlijk De Vries heten. Maar dat terzijde. Anders wordt het hele maal zo verwarrend. "Kopje koffie?" Publiciteit Maywood. Waren dat niet die frisse Frie se meiden die vanuit het gehucht Uitwel- lingerga de wereld verrasten niet de hui- lebalk-hit 'Mother how are you today?' En die en passant de Nederlandse pers bestookten met lieve briefjes waarin kond werd gedaan van het feit dat ze bin nenkort zouden optreden in zaal 'Het Vliegend Hert' te Boerehol (Zeeuws Vlaanderen) dat 'naar wij menen in uw verspreidingsgebied ligt'? "Ja", onthult Alice, "dat waren wij. We waren altijd ge hecht aan goede publiciteit". Er mag veel zijn vergeten, de naam Uit- wellingerga zit er nog zo ingeheid dat voor het maken van een afspraak met de zusjes eerst naar Friesland wordt gebeld. Mis. Alice en Karen wonen al sinds zeven jaar in Bergharen dat, zoals iedereen on getwijfeld weet, in de buurt van Nijme gen ligt. Het tussen voornaam lover verborgen landhuis van de zingende zusjes ligt aan een doodlopende weg recht tegenover een afbrokkelend, stokoud kerkje annex dodenakker. Eerste opwelling Dij het ademloos aanschouwen van het kapitale pand: muziek maken moet wel een zeer winstgevende bezigheid zijn. Karen met een malicieus glimlachje: "Als je over de hele wereld bij elkaar 52 langspeelplaten en cd's hebt uitgebracht... Ja nou, dan eh,' dan hoefje inderdaad niet op een houtje te bijten". Maywood ontstond zo'n twintig jaar geleden in Apeldoorn. Althans, het voor geborchte ervan. Karen trad als zogehe ten ladycrooner toe tot een orkestje dat Alice en Karen Maywood: Als je over de hele wereld bij elkaar 52 langspeel platen en cd's hebt uitgebracht... Ja nou. daneh, dan hoef je inderdaad niet op een houtje te bijten". (Archieffoto) The Magie Sound was gedoopt, en Alice besloot gitaarles te nemen. Die laatste vermeide het volk ook nog eens door op kittige laarsjes voor de plaatselijke drumband 'Prins Bernhard' uit te para deren. Als tamboer-maitre. Zelden zal in Apeldoorn en wijde omgeving de stok met kwastjes op zo'n gracieuze wijze naar het zwerk zijn gewenteld als in die periode. Geschenkbonnen Alice: "Ik vond het een enige hobby, maar muziek maken vond ik leuker. Toen The Magie Sound uit elkaar viel heeft Karen eerst nog even bij een ander bandje gezongen, maar op een gegeven moment hebben we gezegd: we kunnen het net zo goed met elkaar gaan probe- Een beslissing die hen ongetwijfeld zal zijn ingegeven door het feit dat meiden groepen het in die tijd voor het zeggen kregen. Bevallig bewegende troika's als The Three Degrees, Labelle en Love ver rezen week na week uit de instant-mist- vlagen van Top Pop!1 Tot genoegen van de kijkers, die waarschijnlijk meer aan dacht hadden voor de tot in het diepe Zuiden doorlopende decolletés dan voor het boterzachte geneuzel dat door de da mes werd voortgebracht. Alice: "Of dat nou onze inspiratie was, die groepen... Ik geloof eerlijk gezegd van niet. In die band van Karen onston den moeilijkheden en ik speelde wat ak koordjes op een gitaar. Als zusjes heb je elkéar dan vlug gevonden. Ineens traden we op". Zonder dat ze daarmee overigens een cent verdienden. Alice May en Karen Wood stapten aanvankelijk alleen maar het toneel op teneinde de minder bedeel de medemens aan een gezellig avondje uit te helpen. Duizenden invaliden, blin den en zelfs doven hebben in die tijd het geestdriftige stel met een klaterend slotapplaus bedankt voor hun uiteraard belangeloze medewerking. En van tot tranen geroerde voorzitters moeten ze tientallen geschenkbonnen in ontvangst hebben genomen. Plus een reiskosten vergoeding van "laat 's effe kijken, dat is dan fl. 3,74". Karen: "Ik weet zeker dat we toen het vak hebben geleerd. Nu gebeurt het dat iemand in een halfjaar aan de top staat. Wij hebben er acht jaar over gedaan. Dat is een basis die niemand ons meer af neemt". De Karma's Gesappel in de marge van het artiesten- bestaan. Met slechts hier en daar een leuk intermezzo. Rocco Granata, die spitsvondig als altijd bedacht dat ze maar De Karma's moesten gaan heten. Want, als je de K voor een C verruilt bete kent dat 'schatjes' in het Italiaans. En die man, die bij die voetbalvereniging steeds maar weer snikte dat Karen 'Delilah' moest zingen en die dan met over zijn wangen biggelende tranen een biljet van vijfentwintig gulden aan de penning meester overhandigde (de club speelt nu betaald voetbal). En de drummer van Kayak ten slotte, Pim Koopman, die in 1980 toevallig een demo-bandje van Ka ren en Alice hoorde en onmiddellijk zei: "Dzjiezus, hier gaan we wat mee doen." Een halfjaar later al stond Maywood de naam De Karina's wilde Koopman nóóóit meer horen - aan de Nederlandse top. 'Mother how are you today' schuur de in 1980 zó hartverscheurend door de vaderlandse luidsprekers dat de luiste raars al begonnen te wenen voordat Ka ren zelfs maar aan de tweede regel ("Here is a note from your daughter") was toege komen. Fagotjes, spinetjes, viooltjes en zelfs een zielig triangeltje deden de rest. Holland had twee nieuwe sterren. Al leen... de boekingen bleven uit. Alice:"We waren te zielig. Als zo'n clubvoorzitter acts ging boeken voor de jaarlijkse feestavond dan dacht-ie in de allereerste plaats aan lang leve de lol. En daar hoorde 'Mother how are you today' niet bij. Toen hebben we dus vlug 'Late at Night' gemaakt. Dat had een lekker Zuidamerikaans ritme". Een kleine proeve van de onverbiddelij ke wendbaarheid van Alice May en Ka ren Wood. Gaat iets niet helemaal zoals de dames het wensen? Onmiddellijk het stuur om dan. Karen: "Ja, daar zijn we srfel in. Op een gegeven moment beland den we in het discothekencircuit. Heel angstig was dat soms. Opdringerig pu bliek, mannen die je met alle geweld wil len aanraken. Vooral Alice had er last van. Toen hebben we tegen elkaar ge zegd: nou kan je wel gaan schreeuwen te gen die jongens van rot op, maar dat helpt geen bal. We moeten wat anders verzinnen. We zijn toen bewegingslessen gaan nemen bij Maria More. Vijf dagen in de week, drie maanden lang. Kijk, wij dachten dat als je nou maar flink met je kont stond te wiebelen, dat zo'n liedje dan wel overkwam. Maar zo werkt het niet. Dat heeft Maria ons geleerd. We stralen nu iets uit van 'vort-in-je-hok-en- handen-thuis'. Echt. er komt niemand meer in de buurt als wij dat niet willen". Ze vinden het wel mooi, die macht. Vanaf een podium een hele zaal bespe len, zoals pas nog in Rusland. Moetje na gaan. toen ze het Nationale Songfestival hadden gewonnen kopte een aantal kranten: 'Songfestivalzege haalt zusjes Maywood uit diep dal'. Onzin natuurlijk. Toegegeven, in Nederland was de aan dacht misschien wat verflauwd, maar in de USSR hadden ze kort daarvoor nog opgetreden in stadions die compleet wa ren uitverkocht. "Zien?" In het televisietoestel dat zodanig tus sen de tientallen bloemstukken ("May wood simply the best": "hartelijk gefeli citeerd met jullie zege": "hulde, hulde, hulde") staat opgesteld dat de verslagge ver bij binnenkomst heel even ver schrikt de pas inhield omdat hij in de me ning verkeerde dat daar een doodskist stond, wordt een videoband geschoven. Ongelooflijke taferelen. Karen en Alice (niet fraai, maar wel doelmatig gehuld in een broek die van de Amerikaanse en een hemd dat van de Russische vlag is gemaakt) zingend, dansend en spelend voor een uitzinnig publiek. Alice, nuch ter, terwijl ze een shaggie draait: "Dat lukt je dus nooit als je geen twintig jaar ervaring hebt." Koppig Tweeëntwintig concerten in de Sovjetu nie; honderdvijftigduizend toeschou wers. Wat nu nog meer? Een zege op het Eurovisie Songfestival in Zagreb op 5 mei soms? Niets is onmogelijk. Vader De Vries, aanschuivend bij het gesprek, heeft het tenslotte al zo vaak gezegd: "Wat die meiden in hun kop hebben, hebben ze niet in hun kont. Als ze iets per se willen... Ze zijn koppig meneer, heel koppig. Maar dat mag je zijn als je zo veel kunt. Alice bespeelt tien instrumenten, er is een studio in huis, er is een grote re petitieruimte... Alles doen ze zelf. Tot het liedjes schrijven en het management voeren aan toe... Laat die meiden maar schuiven". Nog een videoband. Nu die van het Songfestival. Het winnende liedje. Alice heel sjiek achter een witte vleugel; Karen met overgave achter de microfoon. "Ik wil alles met je delen". Hartstocht, liefde en sssssssamen uitje bol gaan. Een tekst regel waarmee Kees van Kooten het nogal moeilijk had. Want "samen uit je bol.... hoe kan dat nou, hè Bie?" Het zal Karen en Alice (letterlijke tekst) "hun reet roesten" wat Van Koot- en ervan vindt. Hij was niet de eerste die er opmerkingen over maakte en niet de laatste ook. Bovendien: had die Roosje van "Ik geef je een roosje m'n Roosje" niet iets met een of andere dropjesdro gist? Alsof dat een goed Nederlands woord is. En zo kennen ze er nog wel een paar. Op naar Zagreb nu. Echt tijd om er aan te denken hebben ze nog niet gehad. Veel werk de laatste tijd. Eerst dat natio nale songfestival, vervolgens een veer tiendaagse trip door Finland en straks een cruise. Maar de zenuwen zullen straks gerust wel weer door de keeltjes gieren. Zeker weten. Alice: "In wezen is zo'n competitie iets verschrikkelijks. Maar dat ben je snel vergeten... Als je wint". Veertig jaar aan de top. veertig jaar tournees en veertig jaar vrijwel dezelfde nummers ten gehore brengen; dat moet een mens gaan vervelen. Maar nee, daar is geen sprake van volgens Fats Domino. Voor hem is muziek makeq een eerste levensbehoefte. "Ik ben muzikant, ik moet de kost vefdienen, ik kan het spelen niet laten en ik heb trouwens ook met het gevoel dat ik al zo lang bezig ben". door Hans Verbeek Alleen al in Nederland haalde Fats ruim dertig maal de hitlijsten. En zijn collectie gouden platen is de grootste na die van The Beatles en Elvis Presley. Over zijn dagelijks brood hoeft Antoine Domino, zoals hij 62 jaar geleden in de boeken van de burgerlijke stand van New Orleans werd bijgeschreven, zich met meer dan honderd miljoen verkochte platen geen zorgen te maken. Fats Domino op tournee door onder meer Nederland betekent volle zalen. Of hij nu optreedt in een veilinghal of een concertzaal, het maakt allemaal niet uit. Het publiek krijgt datgene waarvoor het is gekomen en Fats, hij geniet nog steeds van het enthousiasme dat zijn verschij ning en zijn muziek teweeg brengen. Veertig jaar zit Fats Domino nu in de mu ziek. generaties heeft hij overleefd. Hij is het type van de gouwe ouwe, die met z'n tijd is meegegaan. Tijdens optredens roept hij nooit medelijden op, zoals som mige van zijn tijdgenoten die er in ach- terafzaaltjes geregeld blijk van geven het niet te kunnen accepteren dat hun roem is verbleekt. "Ik heb zelf helemaal niet het gevoel dat ik al zo lang bezig ben", zegt Fats zelf. Vindingrijkheid Toch blijken er nog dingen die een ar tiest met een staat van dienst als Fats Do mino kunnen verrassen. Hij is inmiddels al ereburger van New Orleans en enige tijd geleden wprd hij vereerd met een standbeeld in de Hall of Fame. "Dat geeft een heel goed gevoel en ik ben de men sen dankbaar, die daarvoor hebben ge zorgd". De vindingrijkheid van zijn bewonde raars kent nauwelijks grenzen. Een dag na zijn eerste concert van de Europese rondreis in het Belgische Aalst werd hem in Amsterdam een bak langstelige gele tulpen aangeboden. Aanvankelijk keek hij wat verward, maar toen duide lijk werd dat hij de Fats Domino-tulp in zijn handen hield, brak de bekende bre de glimlach door. En nadat hem duide lijk was geworden dat hij zich als naam gever van een tulpevariëteit had ge schaard in een rij van vorstelijke perso nen en staatshoofden was zijn reactie kort, maar veelzeggend: "great!" Hoe vaak hij de grote hits als 'Blueber ry Hill', 'Red sails in the sunset', 'Ain't that a shame' en noem ze allemaal maar op al heeft gespeeld kan Fats zelfs niet bij benadering zeggen. Het moet duizen den keren zijn geweest. Maar vervelen doet het hem nooit. En het publiek blijk baar ook niet. "Het publiek wil die oude songs horen. En als het publiek dat wil, dan speel ik ze". Fats speelt tijdens zijn concerten zel den materiaal dat nog niet op plaat of cd is verschenen. Zijn gehoor moet de num mers herkennen, daar komt men voor en Fats Domino is zich dat terdege bewust. Het concertrepertoire mag dan be paald worden door de nummers die hun waarde bewezen hebben, dat wil nog niet zeggen dat de Amerikaanse zanger/pia nist op het creatieve vlak stil zit. Fats Do mino is in onderhandeling met platen maatschappij EMI en het ziet er naar uit dat over niet al te lange tijd een cd met nieuwe nummers verschijnt. Over de in houd kan of wil hij niet veel kwijt. Fats Domino wtprdt tijdens zijn Neder landse tournee, die op 7 april eindigt in Goes, vergezeld van een dertienkoppige begeleidingsband. Daarin spelen enkele oudgedienden mee die Fats al veertig jaar of langer begeleiden: trompettist Herbert Hardesty, drummer Joseph 'Smokey' Johnson, saxofonist Frederic Kemp, saxofonist Lee Allen. De rest van de bezetting is: Clarence Brown en Er- nest Fontonote op drums, de trompettis ten Eliot Callier, Frederic Sheperd en Thomas Johnson, saxofonist Mike Vice, basgitarist Irwin Sidney Charles, sologi tarist Carlton McWilliams en slaggitarist Jimmy Molière. Normaal gesproken telt de band 'slechts' twee drummers. Want: "De nummers volgen elkaar snel op en soms loopt een concert nogal uit, dat is voor de drummer fysiek niet op te brengen". Nu horen maar liefst drie drummers tot zijn gevolg. De verklaring van The Fat Man is simpel: "Ernest speelt al een tijd met ons mee en ik vond het zielig om hem thuis te laten". In Amerika is de band niet altijd volle dig. Veel van de begeleiders hebben daar hun eigen muzikale besognes. Lee Allen bij voorbeeld speelt in verscheidene bands, waaronder The Blasters en de Lee Allen Band en schuwt ook werk voor groepen als The Rolling Stones niet. Dat zelfde geldt voor de overige bandleden, dus een extra drummer of saxofonist is nooit weg. Maar als Fats op tournee gaat, laten de bandleden alle andere activitei ten voor wat ze zijn en pakken hun kof fers. Als Fats Domino zijn snikhete kleed kamer —"het moet goed warm zijn, dan voel ik me een beetje thuis"— verlaat en het podium opkomt, verandert hij van een vermoeid ogende heer op leeftijd in een ster die vitaliteit uitstraalt. Zoals het publiek, zijn publiek hem al veertig jaar kent. En zijn band straalt mee. In de uren die voorafgaan aan een concert houden de musici niet op om grappen en grollen Moeiteloos De oude garde doet wat dat betreft niet onder voor de jonge clan in de band. Het publiek merkt daar niet al te veel van, zelfs niet als drummer Fontonote met enig geweld de plaats wil innemen van Clarence Brown, omdat die te lang speelt naar zijn zin. Het publiek wordt onder tussen geconfronteerd met een onafge broken rij hits die in willekeurige volgor de worden gespeeld. Fats Domino is er de man niet naar om zich van te voren te binden aan een speellijst. Hoewel hij 's middags nog zei dat de band nauwelijks geoefend heeft, omdat het repertoire er geheid inzit, bekent hij later dat aan de Europese tournee toch heel wat uurtjes repeteren vooraf zijn gegaan. Dat is te ho ren. De band heeft aan enkele noten ge noeg om precies te weten welke kant Fats op wil en volgt hem moeiteloos bij elke overgang naar het volgende num mer. En dat kunnen er op zo'n avond heel wat zijn. "Mijn concerten duren minimaal een uur en een kwartier", zegt hij. "Maar uit eindelijk bepaalt het publiek de lengte van mijn concerten. Als de mensen en thousiast zijn, ben ik dat ook en dan kan het wel eens uitlopen". Fats Domino, veertig jaar aan de top: 'Tk heb niet het idee dat ik al zo lang bezig ben'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39