De triomfantelijke terugkeer van een vrijpostig wethouder 'Waarom geven we de onafhankelijkheid niet terug?' iHlIHHI'MIHlil REPORTAGE Roddel en achterklap in Kampen, een dorp aan de rivier Chaos en machteloosheid troef in een bizar Suriname: KAMPEN De ongewenste intimiteiten ('hij stond dicht te gen mij aan in de kopieerkamer' en: 'hij heeft mij tegen mijn zin een seksadvertentie voorgelezen') werden 'niet bewezen' verklaard. Wel legde de Zwolse politierechter hem drie jaar geleden een voorwaardelijke gevangenisstraf op voor het ple gen van ontucht ten stadhuize, omdat hij een medewerkster 'bij de borsten had gepakt' en een ander 'onverhoeds oneerbaar op de mond had gekust'. Er was geen spoor van twijfel: met on der andere personeelszaken in zijn portefeuille moest Cees Kranenburg destijds opstappen als wethouder in het strenge Kampen. Om nu. drie jaar na zijn veroordeling, terug te keren in de politieke arena van dit dorp aan de rivier. Een triomfan telijke come-back, want hij haalde met zijn 'Kampen Alert' maar liefst drie zetels binnen (van de 23). Tot ontzetting van zijn grootste opponent, burgemeester Kleemans, die het ver trouwen in zijn burgers een beetje heeft verloren. door Albert Holterman De plaatselijke verslaggevers van de Kamper Courant en het Nieuw Kampens Dagblad zitten in deze da gen niet om kopij verlegen, want de oude Hanzestad met haar 33.000 in woners staat op de kop van een poli tieke en persoonlijke rel. Een lokale sigarenboer spreekt enigszins ver lekkerd van "leven in de brouwe rij", een vishandelaar aan de oever van de IJssel daarentegen heeft het over "dom en waardeloos gedoe". Kranenburg is best genegen bij hem thuis zijn kijk op de zaak te ge ven, maar hij zet er wel de bandre corder bij aan "want u hebt er geen idee van hoeveel er verdraaid is van wat ik heb gezegd". Ook vrouw en dochter zijn in de kamer aanwezig en luisteren nauwlettend mee. Het nieuw gekozen raadslid zet zich allereerst aan een kleine ver handeling over ongewenste intimi teiten. Hij wil ze niet bagatelliseren maar anderzijds moeten we niet vergeten "dat zoiets op elk kantoor wel voorkomt". Bovendien: hij komt uit een groot gezin en is der halve gewend om "amicaal" met mensen om te gaan. Wat die oneerbare kus op de mond betreft: er was toen een kop koffie over hem heen gevallen en de medewerkster in kwestie had een doek gepakt om zijn broek een beetje schoon te vegen. "Laat maar", had hij gezegd, "Ik moet toch een schoon pak aan. Maar je bent een schat". En spontaan had hij haar een kus gegeven. Over het grijpen naar borsten zegt hij niet meer dan dat hij daarvoor veroor deeld is en zijn straf heeft onder gaan. Waarmee hij gezegd wil hebben dat zijn gezin zeer onder de affaire heeft geleden ("Mijn vrouw is in die tijd tien jaar ouder geworden"), ter wijl hij als wethouder (voor de PvdA) en als raadslid moest opstap pen. Hij gaat ervanuit dat hij zonder die affaire met gemak een tweede en een derde termijn opnieuw wet houder was geworden ("want ik ben iemand voor en uit het volk"). Nu dat niet is gebeurd, derft hij volgens zijn berekening ongeveer vier ton aan inkomen. "Wie krijgt er in Ne derland voor zoiets een boete van vier ton?", roept hij uit. Kwade genius En dan verschijnt in zijn betoog zijn grote opponent burgemeester Henk Kleemans als kwade genius ten to nele. Met hem had Kranènburg al een niet zo beste verhouding en door die affaires kreeg de burge meester een stok in de vingers om hem als wethouder eruit te werken, zo luidt zijn relaas. De verhoudin gen zijn er sindsdien niet vriend- schappelijker op geworden, het geen moge blijken uit een brief die Kleemans onlangs, een dag voor de raadsverkiezingen, naar de gemeen teraad stuurde. Daarin deelde hij mee justitie te hebben verzocht Kranenburg te vervolgen wegens smaad en beledi ging. De burgemeester is niet gene gen dat nader toe te lichten- Samen met de huidige wethouders en het ambtelijk apparaat vormt Kleemans een bastion van gesloten heid, als het gaat om de affaire-Kra nenburg. Alleen gemeentelijk voor lichter Eduard Ehrhardt wil uit hoofde van zijn functie vertellen over de feitelijke gang van zaken. Bereidwillig haalt hij een kopie van de brief van tevoorschijn waar- ZATERDAG 31 MAART li jZ- commissie Kranenburg laten weten dat hij niet op de gemeentelijke af delingen mag komen. Telefonisch kan hij als raadslid alle inlichtingen krijgen die hij wil, 'maar hij moet zich niet op de afdelingen vertonen. "Niet dat we aannemen dat hij het weer zal doen", zegt Paul Ehrhardt, doelend op ontuchtige handelin gen, "maar de confrontatie met Kra nenburg blijft voor de medewer kers natuurlijk heel moeilijk en ze willen die dan ook niet". Het is een maatregel tegen 'de mens' Kranenburg, niet tegen het raadslid Kranenburg, die in die functie alle vergaderingen ten stad huize zal kunnen bezoeken, zo legt de voorlichter uit. "Het college en de medezeggenschapscommissie willen hem kort houden." Politiek feit Dat Kranenburg ooit als wethouder terug zal keren lijkt uitgesloten, ook al is een college als het huidige, met twee PvdA- en twee CDA-wethou- ders, niet houdbaar. Want als in veel plaatsen zijn ook in de negen eeu wen oude Hanzestad de politieke verhoudingen grondig gewijzigd. Het CDA duikelde van 8 naar 5 ze tels, de PvdA van 7 naar 4. De RPF kwam van 3 op 4 zetels. Kampen Alert kwam dus van 0 op 3 en D66 kwam van 0 op 2 zetels. De WD be hield 2 zetels, de SGP, het GPV en Groen Links behielden elk 1 zetel, waarmee in de gemeentraad dus ne gen partijen vertegenwoordigd zijn. Kranenburg is dus een factor van gewicht in de nieuwe gemeenil "j raad, maar alle andere partijen he| J ben uitgesproken hem onder ge^ beding op het wethouderspluchei willen zien. In een gezamenlijlj E verklaring die deze week werd ui h gegeven stellen ze ze de komst vi s: de politieke partij Kampen Alert P een "politiek feit" te erkennen. Vö t< der wordt nog gemeld dat "de poi n tie en de belangen van de medwei h kers van de gemeente onderwei v van bespreking zijn geweest". d Kranenburg volgt het vooralsik vanuit huis. In de opkomst van zi v partij ziet hij het bewijs dat zi v voormalige partij, de PvdA, teko s schiet in directe contacten met kiezers. Het zijn allemaal afgest1 deerden, leraren en dergelijke die 1 de dienst uit maken. De gewoi J man uit het volk, zoals hij, or breekt. Kranenburg was vroegi j kelner en die afkomst heeft L zoals hij zegt, nooit verloochen "Bij mij thuis heeft die dertien ja) dat ik voor de PvdA in de raad zs de deur altijd opengestaan en dj weten de mensen te waarderen. Dj 1 zie je aan de verkiezingsuitslag". Toevallige passanten in de bi J langrijkste winkelstraat van Kaïi c pen geven geen blijk van die waai dering. Ze spreken tegenover c v verslaggever slechts in afkeureno x bewoordingen over "die Krane burg" of ze weigeren te praten. Tod moeten ze er zijn: de circa tweedu f zend kiezers die ervoor hebben g zorgd dat 'Kampen Alert' met dr vertegenwoordigers in de nieuw 1 gemeenteraad komt. ontketend, maar om te bewijzen dat er nog recht is". Bittere woorden in Kranenburg van laster wordt be schuldigd. zoals deze zinsnede illu streert: "Bovendien bazuint hij rond, dat ik spoedig zal gaan schei den, dat mijn zoons het huis al uit zijn en dat ik een verhouding heb aangeknoopt met een van de dames die tegen hem getuigd hebben. Elk woord dat hij gezegd heeft, is geba seerd op pure fantasie, achterklap en leugen". Inderdaad. de burgemeester wordt helemaal gek van die Kra nenburg: daar komt het volgens zijn Burgemeester Kleemans en wethouder Kranenburg in vervlogen tijden, toen er nog geen sprake affaires en ongewenste intimiteiten. «oto qPD) voorlichter wel op neer. Samen met de brief heeft Kleemans ook een 'verklaring' uitgegeven waarin hij verontwaardigd schrijft "dat Kra nenburg ervan uitgaat, dat hij slachtoffer is geworden en niet dat hij slachtoffers heeft gemaakt". burgemeester voegt eraan toe dat "burgers en medewerkers moeten weten dat er nog recht is in Neder land en dat men zich te houden Met mag gezegd: de burgemeester was helemaal ontzet toen op de avond van de gemeenteraadsver kiezingen de uitslagen van de stem bureaus binnenkwamen en 'Kam pen Alert' drie zetels in de raad bleek te krijgen. In zijn bijbaantje als interviewer voor de lokale om roep Radio IJsselmond hield Paul Ehrhardt die avond zijn burgemees ter de microfoon voor. De burge meester sprak daarin de bittere woorden: "Ik ben altijd heel trots geweest op de stad Kampen, maar het is nu een dorp geworden." Een week na dato staan de Kam per Courant en het Nieuw Kampens Dagblad nog bol van de ingezonden brieven van lezers die met veront waardiging van die uitspraak ken nis hebben genomen. "Denkt de provoost-geweldige Kampen de stadsrechten te kunnen ontne men?", vraagt een ingezonden brie venschrijver zich af. Een ander Iaat weten zich op de ziel getrapt te voe len door de woorden van de burge meester. En weer een ander spreekt over het 'Dorp aan de rivier' (naar het gelijknamige boek van Antoon Coolen) met in de slechte hoofdrol len Henk Kleemans en Cees Kra nenburg. PARAMARIBO/AMSTERDAM - Een doorsnee zondagmiddag in Leonsberg, een kilometer of tien stroomopwaarts van het centrum van Paramaribo aan de Surinameri- vier. Bij de steiger, waar gewoonlijk een paar bootjes liggen om voetgan gers over te zetten naar Nieuw Am sterdam, wachten al meer dan een uur enige tientallen personen be rustend op de komst van een van de korjalen. door Ruud de Wit Honderd meter terug aan een an dere steiger, die wordt bewaakt door militairen van het Nationale Leger, is plotseling enige activiteit te bespeuren. Een snelle auto met sirene en knipperlichten komt aan rijden. Door een verrekijker is le gerleider Bouterse te zien, die met zijn lijfwacht in een klaarliggende korjaal stapt. Even later bevindt het gezelschap zich in het midden van de Suriname-rivier, op weg naar Nieuw Amsterdam, waar inmiddels een militair escorte is gearriveerd om 'Bevel' op te halen. "Dit is geen stijl", zegt iemand als hij de korjaal met Bouterse ziet koersen. "Wij gewone mensen moe ten hier uren wachten vanwege de politiek spelletjes van de hoge he ren. Iedereen, die ook maar iets te vertellen heeft, praat over vrede, over democratie en over economi sche ontwikkeling, maar kijk hem nu eens zitten. Hij is zonder twijfel op weg naar zijn privé-plantage Nieuw Grond om te vissen. En daar om moeten wij wachten". Suriname, ruim een maand gele den. Hoofdstad Paramaribo gonst van de geruchten. Over een rege ringscrisis; over cocaine-handel; over corruptie; over hoe je snel een visum naar Nederland kunt krijgen; over de zwarte handel en de hoge kosten voor het levensonderhoud. En ook wel over vredesonderhan delingen. Maar er is niemand te vin den die iets positiefs kan bespeuren aan de 'nieuwe horizon', die vice- president Henck Arron drie jaar na de verkiezingen nog altijd ziet da gen. Nu, een maand verder, is de situa tie in Suriname nog chaotischer. En het door Bouterse op 25 februari - de dag van de herdenking van tien jaar revolutie met veel bombarie aangekondigde nieuwe vredesini tiatief met de zelfaangestelde bosnegerleider Ronnie Brunswijk en indianen-voorman Thomas lijkt al weer een vroege dood te zijn ge storven. Het begon met de mededeling, zondag, van het Junglecommando in Moengo dat de dinsdag ervoor een vliegtuig een tweemotorige Commander-690 met vier Colom biaanse bemanningsleden bij de Kromanti-mijn van Suralco was ge land. Het toestel, met een lading van duizend kilo ruwe cocaïne, zou op weg zijn geweest naar het door in dianen-dissident Thomas gecontro leerde plaatsje Apura in West-Suri- name. Door slecht weer zou het uit de koers zijn geraakt en daarom zijn geland in het door Brunswijk en zijn mannen gecontroleerde gebied in Oost-Suriname. Brunswijk, zelf in Paramaribo voor het vredesoverleg, zei het vliegtuigje met bemanning en in houd aan het openbaar ministerie in Paramaribo te willen overdragen of in brand te steken. Maar de door Bouterse gecontroleerde militaire politie beschikte anders. Brunswijk en drie van zijn adviseurs werden gearresteerd. Twee jeugdige lijf wachten van Brunswijk lieten daar bij het leven. Er brak een waar pandemonium uit in Paramaribo. Eerst bezetten aanhangers van Brunswijk het Am- bassador-hotel en gijzelden zij zes tig aanwezigen. Toen die kwestie was opgelost, hield president Shankar een persconferentie. Hij deed, zonder bewijzen, uitspraken over de betrokkenheid van Bruns wijk bij activiteiten van de Colom biaanse drugsmafia. Maar tegelijk verklaarde hij dat de militaire poli tie was opgedragen de arrestanten weer vrij te laten, 'omdat hij hen voor de vredesonderhandelingen een vrijgeleide had beloofd'. Dreigementen Legerleider Bouterse weigerde die vrijlating echter en gaf donderdag pas toe na dreigementen van de tweede man van het Junglecom mando, luitenant Castro, dat hij de vijandigheden zou heropenen. De kluchtachtige vertoning in Parama ribo werd besloten met een pers conferentie, waarop Suriname's machtigste man ^zijn beschudigin- gen aan Brunswijk niet introk. Brunswijk zelf gaf de zwarte piet weer door aan de regering Shankar: "Met hen is niet te werken". Er zijn allerlei scenario's te be denken over wat allemaal werkelijk speelt. Zoals dat Brunswijk en zijn De gebeurtenissen rond de arrestatie van rebel lenleider Ronnie Brunswijk in Suriname hebben opnieuw geïllustreerd welk landelijke-drama- op-dorpsniveau zich daar afspeelt. Het verba zingwekkendst is dat de klucht die in Paramaribo als een doorlopende voorstelling wordt opgevoerd compleet met 'democratie', 'vredes-onderhan- delingen' en 'mensenrechten' ook nog serieus wordt genomen. Niet alleen door de betrokkenen zelf, maar ook door veel Nederlanders. Er hoeft maar iets te gebeuren in de voormalige Nederlandse kolonie of het Haagse politieke cir cus staat klaar met een oordeel; media rukken uit om aan omstreden Surinamers met een Neder lands paspoort een mening te ontfutselen. En kos ten noch moeite worden gespaard om de constan te geruchtenstroom uit 'Switi Sranan' als nieuws de lucht in te sturen. Bij dat alles overheerst de machteloosheid van iedereen die Suriname een goed hart toedraagt. Ruud de Wit zet de turbulente ontwikkelingen van de afgelopen week op een rijtje. Het enige wat hieruit overduidelijk blijkt maar dat is geen nieuws is dat legerleider Desi Bouterse de touwtjes stevig in handen heeft en dat niemand weet hoe daar een einde aan te maken. Straatbeeld in Paramaribo. Er zal niet snel iets gebeuren c aanhang betrokken zijn bij i smokkel en daarmee hun guerilla tegen Bouterse betalen. Het vlieg tuigje dat bij Moengo landde, kwam het Brunswijk-gezelschap door de vredesonderhandelingen nogal on gelegen en dus werd gedaan alsof het nergens iets mee te maken had. Scenario twee is dat Brunswijk niets met cocaïne van doen heeft, maar dat het juist Bouterse en zijn (militaire en civiele) vrienden zijn die er een aardig zakcentje aan over houden. Als het Colombiaanse vliegtuigje inderdaad op weg was naar Apura - een gebied dat door de aan Bouterse geliëerde Toekaya- na-indianen van Thomas wordt ge controleerd zou dat als bewijs kunnen worden uitgelegd. De 'Dwaze Vrouwen' uit Bern- harddorp, die al twee maanden on der de 'mammaboom' in het cen trum van Paramaribo bivakkeren om daarmee te protesteren tegen de verdwijning van vier van hun fami lieleden, zijn van scenario twee overtuigd. Volgens de Weekkrant Suriname beschikken zij over be wijzen dat "de strijd die de Toe- kayana Amazone-indianen sinds 31 augustus 1989 voeren niets te ma ken heeft met de verbetering van hun leefsituatie. Ze zou als bescher ming dienen van de drugsbelangen van Bouterse en Toekayana-leider Thomas". Door de onvoorziene lan ding van het vliegtuigje in het Brunswijk-gebied moest Bouterse dus bewijzen dat hij er niets mee te maken had. Vandaar de opdracht Brunswijk op te pakken. Wat de waarheid ook is, een zaak is zeker: de regering-Shankar feite lijk premier, vice-president Henck Arron bevindt zich voor medische behandeling in Amerika en mede- coalitieleider Jagernath Lachmon hield zich de afgelopen week opval lend op de vlakte heeft weer be wezen geen invloed te kunnen uit oefenen. Laat staan dat zij ook maar een greintje feitelijke macht kan af dwingen. De macht wordt gecon troleerd door Bouterse. Hoe het verder staat met de machtsverhoudingen in Suriname, weet bijna niemand. Vrijwel dage lijks liggen de papieren weer anders en treden personen op de voor grond, wier politieke rol al lang leek te zijn uitgespeeld. Twee weken ge leden bijvoorbeeld dook de Rotter dammer Salam Somohardjo plotse ling in het door Brunswijk gecon troleerde Moengo op en dat deed menig Suriname-expert de wenk- brouwen fronsen. 'Somo', ex-minister en een van de oprichters van de Javaanse partij Pendawa Lima. is altijd een van de meest spraakmakende bestrijders van Bouterse geweest. Nu heeft hij er blijkens eigen verklaringen géén enkel probleem mee om te praten met de chef van Bouterse's kabinet, de destijds door hem gehate ex-am bassadeur in Nederland, Henk Her- renberg. Mishandeld Een andere persoon die vorige week weer het politieke gebeuren van Paramaribo binnenwandelde, alsof tien jaar lang niets was ge beurd, is Olton van Genderen. Deze ex-vice-premier onder Henck Ar ron, na de coup van 1980 enige tijd door de militairen vastgehouden en behoorlijk mishandeld, trad tot ve ler verbazing als 'politiek adviseur' van Brunswijk op tijdens de nu weer afgebroken vredesbesprekin gen. En wat te denken van Jules Sed- ney, ex-directeur van de Centrale Bank van Suriname, die vier jaar ge leden hals-over-kop naar Nederland vertrok en met verhalen strooide dat Bouterse en Herrenberg een handeltje wilden opzetten met de Colombiaanse cocaïne-mafia. Her renberg, toen ambassadeur in Den Haag, stapte zelfs naar de rechter om aan die verhalen een einde te maken. Sedney loopt nu weer in Pa ramaribo rond, alsof er niks ge beurd is. In deze bizarre wirwar van perso nen, voorvallen, beschuldingen en geruchten is het onmogelijk vast te stellen wat er nu in Paramaribo aan de hand is. Dat geldt voor de Suri namers, maar ook voor de Neder landse politici die zich met Surina me bezighouden. Hun optreden in de Tweede Kamer en daarbuitei wordt gekenmerkt door soms lacl wekkend aandoende machteloo: heid. Zo klampen zij zich sinds d verkiezingen van 1987 vast aan 'eej democratische gekozen regering! waarvan iedereen weet dat die haai eigen faillissement al lang heeft ge) tekend. De dagelijkse rij van 'ecc nomische vakantiegangers' voor het Nederlandse consulaat in Para maribo is daarvan een van de kei harde bewijzen. Deze week kwam een Amer kaanse krant weer met het verhaii over de prominente rol die het Sur name van Bouterse zou spelen in d internationale drugs-scene. Eet weinig concreet verhaal in het vq lengde van de waarschuwingen dit president Bush eerder aan Boutersj liet horen. Er wordt in dat verban® zowel in Nederland als in de Ver enigde Staten wel gespeculeer) op een Amerikaans ingrijpen in Si riname, zoals zeven jaar geleden ii Grenada en onlangs in Panama. Ontwikkelingsgeld Maar dat moet, althans nu, worded uitgesloten omdat elke vergelijkinr met de situatie toen in die twee lan den en de huidige in Surinam! mank gaat. Evenmin moet het rea listisch worden geacht dat Nederi land zich nadrukkelijker politiek; of militair met Suriname gaat be moeien. De bemoeienis zal beperk blijven tot veel verontwaardigin! en bezorgheid en vooral gerammd: met ontwikkelingsgelden. Journalist Jozef Slagveer ze) een van de slachtoffers van De| Bouterse schreef in 1975, enig' dagen voor de onafhankelijkheid "Er verandert straks niets. De pro blemen gaan mee en precies dezelf de mensen zullen aan de oplossing ervan moeten werken, terwijl ze ba wezen hebben niets te kunnen op lossen". Wat Slagveer toen schreei geldt ook nu. En misschien ook d(- komende tien jaar. Tenzij die Surinaamse vrou* voor het Nederlandse consulaat iv de Mr. Lim a Po-straat haar zit krijgt. "Waarom geven we onze out afhankelijkheid niet terug en wo* den we weer een kolonie van Nede: land", zei ze een maand geleden ni» zonder melancholie. Jammer voor haar en misschien ook voor Surf name maar ook deze wensdroon, behoort tot de categorie 'bizai; waarop de ex-kolonie een patent o) lijkt te hebben.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2