Vuile was achter het derde klaphek Een ongeremde fietstocht De verloedering van Volendam en de scheve pet van de politie ZATERDAG 31 MAART 1990 'Interne verstarring' en Verwevenheid met de bevolking' leidden onlangs tot een drastische reorganisatie bij de rijkspolitie in de gemeente Edam-Volendam. De tien man sterke subtop bleek veel honkvaster dan de leiding van het district Amsterdam wenselijk vond, en werd min of meer gedwongen naar andere banen te gaan solliciteren. Een unieke situatie in politieland, met een Volendamse soap opera op de achtergrond. door Conny Scholtes Een lichtgrijze blokkendoos in een ge middelde nieuwbouwwijk. De muur van de hermetisch afgesloten binnenplaats is als een hoog opgetrokken rug naar de buitenwereld gekeerd. Des te verrassen der is het 'open' gezicht van de glazen en tree naar de bewoonde wereld. Die be staat uit keurige huizen met strak ge plooide gordijnen. In de tuinen blaast de wind de schone was droog. Het groepsbureau van de rijkspolitie Edam-Volendam, net een half jaar oud. heette in de met veel fantasie gezegende Volendamse samenleving al vóór z'n ge boorte 'schoenendoos', 'supermarkt' of 'bajes'. Het was tenslotte even wennen [voor de bevolking dat de politie niet meer in twee gammele, gehorige, in- braakgevoelige, veel te kleine woonhui zen midden in het roerige uitgaanscen trum van het vissersdorp zit. Lastige klanten In het nieuwe bureau huist sinds een paar weken de kersvers geïnstalleerde sen, maar het schip zit vast in het pakijs en we moeten door". Sprak de leiding enkele weken geleden, vlak nadat de knoop was doorgehakt. Burgerwacht Het was het jaartje dan ook wel voor de politiemensen. Geen korps in Nederland figureerde zo vaak in de media als dat van Edam-Volendam. Het pittoreske ka rakter van het kleine palingdorp met naam op het gebied van voetbal, opera- en popmuziek vormde een dankbaar de cor. Het scenario van de soap opera werd goeddeels geschreven door de plaatselij ke accountant Hein Schilder, bijge naamd de Bok, die de zoveelste burger wacht 'uitriep' vanwege een al jaren sle- pènd parkeergeintje met de gemeente. Het begon allemaal met het 'blootleg gen' van een schandaal: "Extreem drugs gebruik en grote schulden onder 12- en 13-jarige Volendammertjes, en de politie dóet er niets aan", aldus een niet onder bouwd maar des te meer opgeblazen 'ge- groepscommandant Pim Hopman. Ge zien het aantal lastige klanten in het dorp noemt hij zichzelf "een moeder met kin deren die in de winkel blèren om een*' snoepje", maar hij is vastberaden er niet voor te wijken. Sinds twee weken is het kader met zeven man voor een interim- periode van zes tot twaalf maanden ver nieuwd, totdat er een definitieve oplos sing is gevonden voor het Volendamse politieprobleem. "Op een enkeling na is het oude kader inmiddels vertrokken en druk aan het solliciteren. De sfeer op het bureau is opgeklaard. Iedereen is weer enthousiast aan het werk", meldt plaats vervangend districtscommandant Volle- bregt. Stilte na de storm dus, want het afgelo pen jaar stond de groep Edam-Volendam flink onder druk. Na een winter van gro te interne onrust omdat er iets van het voornemen was uitgelekt kondigde de beheerder van het korps, commandant Bouma van het district Amsterdam, een forse reorganisatie aan. Het kader was Vastgeroest, verstard, en stond het uit voeren van nieuwe ideeën in de weg. Meer dan eenderde deel van de groep moest op zo kort mogelijke termijn naar een andere baan uitkijken, zo luidde de boodschap van de commandant. De poli tiebonden konden op de valreep ge dwongen overplaatsing en (nog erger) Verhuizing voorkomen. Maar dat neemt niet weg dat vervanging van 10 van de 28 politiemensen tamelijk uniek mag wor den genoemd. Was het argument van de leiding aan vankelijk nog 'te grote verwevenheid met de bevolking', uiteindelijk heette het vooral 'het doorbreken van interne verstarring'. De situatie was vergelijk baar met die van een doorsnee echtschei ding: niemand heeft schuld. "De Volen damse samenleving is misschien iets af wijkend van andere, wie zal het zeggen. Er werken allemaal prima politiemen- Volendam is tegenwoordig meer dan een vissersdorp en een toeristenattractie. Waar er steeds minder plaats is voor folklore, daar neemt achter het derde klaphek het gebruik van drugs en drank onrustbarend toe. (Archieffoto) heim' rapport uit de horeca-wereld. Het paste wel in een slepende klacht van de oppositie in de gemeenteraad, namelijk dat er nooit wordt opgetreden tegen overmatig drankgebruik van heel jonge kinderen in de 'tienerkamers' van de bars aan de haven. Het gemeentebe stuur, een coalitie van de belangengroep Volendam '80 en christen-democraten, suste de zaak met een informatiepakket over de gevaren van drugs en drank, en hield de ouders voor dat ze beter moes ten toezien op hun kroost. Tot overmaat van ramp liep bijna ge lijktijdig een vete van twee jeugdbendes uit op heftig matten. Een jongen over leed na een paar dagen in het ziekenhuis aan de gevolgen van een paar stevige beuken met een barkruk op zijn hoofd. De broer van zijn aanvaller kreeg veer tien dagen later op vrijwel dezelfde plaats, een café aan de haven, vijf kogels door zijn lijf. Hij bleef nog lang trekken met zijn arm. Nog vanuit het oude bu reau in het uitgaanscentrum loste de po litie het misdrijf op. Een paar dagen na de dood van de jon gen zaten er drie daders in het krappe celletje. Een paar uur na de tegenactie kon ook de man van de schietpartij in de kraag worden gevat; het bloedende slachtoffer had zich tot voor de balie van het politiebureautje gesleept om zijn aanvaller aan te geven. Vertrouwenslijn Geruchten over een omvangrijke drugs handel kregen nieuwe grond. Maar een mooi verhaal vertelt nu eenmaal lekker der aan familie of kennissen dan aan de politie, hoewel daarin niet altijd onder scheid is. Iedereen wist wie wat waar ver kocht, maar het onderzoek kwam geen meter verder. Het ging allemaal zó moei zaam dat de politie besloot een vertrou wenslijn in te stellen. Iedereen kon ano niem bellen en alles vertellen, als er alsje blieft maar tips binnen kwamen. Na maanden speuren werden 'drie dealers en zeven gebruikers' ontdekt, maar toen waren de geruchten over drugssyndica ten al verstomd. Er was immers al lang wat anders om over te praten. Eerdergenoemde accoun tant, De Bok dus, poetste de traliebevei liging van zijn kantoor in oud Volendam wat op, hing er een portretje van de ko ningin tegenaan en poseerde met een da me in Volendammer dracht als 'commis saris van de nieuwe burgerwacht' die de taak van de falende politie ging overne- Daarna wierp hij via een landelijke krant nog enkele voor het heil van Volen dam biddende vrouwen bij kaarsen in de strijd. Vervolgens liet hij een advocaat een avondje stappen in 'mooi Volen dam'. Dat leverde een 'onafhankelijk' rapport op over de verloedering van de grote stad die nu definitief achter het derde klaphek was doorgedrongen. En alweer deed de politie er niets aan. Maar toen werd het de gewone Volen- dammers en dat zijn er veel toch te gortig. Eensgezind wendden zij zich tot de ingezonden brievenrubriek van een lokaal weekblad. De dwaze plaatsgenoot die het geliefde Volendam in het hele land te grabbel had gegooid werd vak kundig afgestopt. Ziekteverzuim Al die tijd moesten de politiemannen in het oude posthuis zich de schuimvlok ken van de opera met dichtgeklemde ka ken laten welgevallen. Je hangt tenslotte je vuile was niet zomaar buiten. Welis waar kwamen er onderzoeken op last van de districtsleiding en de officier van justitie, maar de boodschap dat het korps geen blaam trof kwam slechts mondjesmaat en na veel touwtrekken in de openbaarheid. Een half jaar geleden kon het nieuwe bureau worden betrokken. Eindelijk een fatsoenlijke kantine. De hoop van een oudgediende opperwachtmeester op leuke klaverjaswedstrijden is vervlogen sinds de districtsleiding er de 'echtschei dingsplannen' ontvouwde. Intussen is het ziekteverzuim hoog, de meesten zijn overspannen. "Je wordt zomaar opzij ge schoffeld. Je weet niet e< weg moet", klaagt een van hen. Hij wil er liever niet over praten, is bang dat hij de zaken niet meer objectief ziet. Een ander heeft nog nooit zo sterk als nu ervaren dat hij in een glazen huisje woont. "Op de markt kom je iedereen te gen. Moet jij ook weg? Of ik dat beroerd vind?" Hij werkt al de helft van zijn leven in Volendam. "Kwajongens van 14, 15 jaar zijn intussen brave huisvaders ach ter de kinderwagen. Allemaal keurige heren. En dan moet jij nog in een ander korps opnieuw beginnen. Nu woon ik een paar minuten van het bureau. Tus sen de middag eet ik thuis warm. Straks sta ik in de file, met een pakkie brood voor tussen de middag. Dat ben ik niet gewend". Alsof ze het afgelopen jaar geen bergen verzet hebben, zegt hij. "Dat gedoe met die burgerwacht, de dood van die jon gen, de drugshandel. Alles is opgelost en goed behandeld. We hadden het hoogste oplossingspercentage, maar daar wordt zo aan voorbij gefietst". 'Schandalig' Ieder zal het beamen: geen politiekorps heeft zo onder druk gestaan. De groep Edam-Volendam wordt dan ook gezien als een van de moeilijkste posten van het district. "De bevolking van Volendam, wat die z'n politie aandoet. Schandalig zoals daar over mensen gesproken wordt die naar eer en geweten hun werk doen. Als mij zoiets overkwam had ik mijn kont tegen de krib gegooid", roept secre taris J. W. van der Pol van de'diensten commissie op het districtskantoor. Hij voert het woord namens het gewraakte korps. "Wanneer je als politieman zoiets leest over je groep, dan word je daar toch gallisch van. Altijd kritiek, al die negatie ve publiciteit, dat werkt als een sneeuw bal. Logisch dat de mensen zich ertegen afzetten". Tegelijk moet hij het echter de dis trictsleiding toegeven dat de Volendam se collega's wel erg honkvast zijn. Zelf is hij 32 jaar en bezig aan zijn derde functie bij de politie. Dat is normaal. Hij heeft ook nog een jaar in een commercieel be drijf gewerkt. "Je moet wat meer zien van de wereld dan alleen maar zo'n klei ne standplaats", luidt zijn devies. Verwevenheid met de bevolking is overigens kenmerkend voor het werk bij de rijkspolitie, die vaak in kleinere ge meenten op het platteland opereert. Wel ke politieman kent niet de kennis die 's avonds aan de deur klopt met het ver zoek een 'prent' te verscheuren. Van der Pol erkent dat niemand graag praat over die kant van het werk. "Het is zo mense lijk. Je moet als politieman goede con tacten opbouwen. Tegelijk moetje corri gerend optreden bij iemand die inmid dels een goede vriend van je is gewor den". Geen politieman ontkomt volgens hem aan die gewetensvraag. Parkeer bonnen, rood licht, iedereen strijkt wel eens de hand over het hart. Ter voorko ming van dat dilemma is de dienstcom missie nu bezig de strijd aan te binden met artikel 83 van het ambtenarenregle ment, dat wonen binnen de standplaats verplicht stelt. Maar afgezien van bovengeschetste soap opera zijn er de laatste twee jaar maar ze ven klachten van Volendamse burgers doorgedrongen tot de hogere regionen in Amsterdam. "Wat er bij de groep bleef liggen weten we niet," erkent de waarne mend commandant. Hoe dan ook, na grondig onderzoek bleken drie protesten uit de lucht gegrepen. Vier klagers had den 'enig recht'. Het ging om weinig ver trouwen in de politie, mishandeling, niet opnemen van aangifte en wegraken van gefouilleerd eigendom. Net als collega Lok van de Algemene Politie Bond (APB) signaleert secretaris Blijleven van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) een wat 'vaag klach- tenbeleid' in de achterliggende periode "De leiding heeft te lang geprobeerd de boel krampachtig recht te trekken. Al bij het eerste signaal had de zaak in de kiem gesmoord moeten worden". Groepstraining, klachten onderzoe ken en terugkoppelen, achter de mensen staan, van de gemeente een duidelijk ho- recabeleid eisen het zijn zomaar een paar voorbeelden die Blijleven te binnen schieten. "Er moet duidelijkheid zijn voor de mensen en voor de burgers". Een burgemeester die zegt dat hij niet verantwoordelijk is voor klachten omdat de districtsleiding de groep beheert, heeft in de ogen van Blijleven alleen for meel gelijk. "Het gaat om politiemensen die er wonen en werken". Zijn leden heb ben geklaagd: "De gemeente liet ons zwemmen. Er werd alleen ad hoe op pro blemen gereageerd". Een beetje deugde lijk beleidsplan met afspraken over wat je wil met rumoerige voetbalsupporters, problematisch toeristenverkeer en slui tingstijd van de tientallen bars heeft steeds ontbroken. "En ja, dan gaat de man op straat zweven". Laten rusten Na de publiciteit rond de reorganisatie wil Volendams burgemeester Westen dorp "uit sympathie met de jongens" het verleden maar liever laten rusten. Hij wil er niet meer over praten. Het heeft ook geen zin, vindt hij. want het beheer van de groep berust bij het district. De oppositie betreurt dat. "We hebben er altijd in beslotenheid over vergaderd, maar ik vind dat fout", klaagt PvdA-er Aad Besseling. "Als het over personen gaat heb ik vrede met besloten vergade ren, maar het ging altijd over de onrust in de weekeinden in het uitgaanscentrum rond de Dijk. Vechtpartijtjes, vernielin gen, de bevolking heeft daar last van. Als je dat steeds weer zwaar opgeblazen in de landelijke pers tegenkomt, dan moet je daar als raad in het openbaar over pra ten. Daar heeft de bevolking recht op. Al die beslotenheid, ik heb er een broertje aan dood". Bij de politie van Volendam hebben ze onlangs een andere pet op gezet: 'Op een enkeling na is het oude kader inmiddels vertrokken. De sfeer op het bu reau is opgeklaard, ledereen is weer enthousiast aan het werk". «oio gpdi Een vreemd gezicht vonden ze het wel op 'Chez Bouda Abel', ter plaatse beter bekend als Ouaga Camping. Daar kwam midden in Afrika een stoffig ogende blonde fietser aangereden. Aanvankelijk drong het ook niet helemaal tot de aanwezigen door, maar het was toch echt zo. Die eenzame wielrijder met zijn langzaam leeg lopende achterband was wel degelijk op dat gammel ogende voertuig vanuit Nederland naar die camping in Ouagadougo gefietst, naar de hoofdstad van Burkina Faso. "Ik had geen zin om terug te rijden door die woestijn, daarom fietste ik maar door". door Erik Beijen/ANP jEen maand of wat geleden, in september 1989 om precies te zijn, vertrok Chris Vos uit Nederland voor een forse fietstocht naar Tamanrasset in het Hogargebergte Chris Vos: "In Nederland kun je geen vijf maanden fietsen. Dus moetje er gens anders naartoe". (foto anp» in het zuiden van Algerije. Via België, Frankrijk, Andorra, Spanje en Portugal was de 26-jarige inwoner van Hengelo aangekomen in Marokko waar hij 7 we ken bleef. Daarna ging de tocht op de ou de Gazelle volgens Chris in 1920 of daaromtrent vervaardigd door naar Algerije. Daar bleef hij een maand. Woestijn Eenmaal op de plaats van bestemming aangekomen dacht hij: "Ik heb geen zin om terug te rijden door die woestijn. Dus fietste ik maar door". Via Niger kwam de met zeer forse kuiten uitgeruste Neder lander op 21 februari in Ouagadouga aan. En reken maar dat hij nog heel wat kilo meters zal wegtrappen. Zijn routeschema voorziet voorlopig in de volgende étappeplaatsen: van Bur kina Faso gaat de tocht naar Lomé, de hoofdstad van Togo. En dan oostwaarts met als voorlopig einddoel Kenya, hele maal aan de andere kant van het reusach tige continent. In Togo zal Chris proberen een visum voor Cameroun te regelen. Lukt dat daar niet, dan zal hij genoodzaakt zijn ook nog de Nigeriaanse hoofdstad Lagos aante doen. Niet bepaald een prettig vooruit zicht. Afgaande in elk geval op wat hij heeft vernomen over die toestand ter plaatse. "Het schijnt er niet te leuk te zijn. En het moet er duur, en bovenal ge vaarlijk zijn". Op de rijwiel die hij zelf naar de extre me omstandigheden onderweg heeft aangepast beugel met twee reusachti ge fietstassen voor, vier gedeeltelijk zelf ontworpen remsystemen voor in de ber gen, en achter twee houders voor in to taal tien liter water moet de reis daar na, via Benin en Centraal Afrikaanse Re publiek, naar Zaïre voeren. Zelf verwacht hij hier op aanzienlijke moeilijkheden te stuiten. Vanwege de ui termate slechte wegen. Vos hoopt dan ook per schip een deel van het roemruch te riviertraject Kinshasha-Kisangani te kunnen afleggen. Na Zaïre volgen, als al les goed gaat, Uganda, Tanzania en uit eindelijk Kenya. "En daar zien we dan wel weer verder. Ik heb de tijd". Al zal geld mogelijk wel een nijpend probleem worden, aldus Chris. Wat zijn gezondheid betreft gaat alles naar wens. Op een korte ziekte in Marok ko na "het gevolg van een slechte ome let", zo denkt hijzelf is hem groot on gemak bespaard gebleven. Het is niet voor het eerst dat hij een forse fietstocht onderneemt. Al tijdens zijn opleiding werktuigbouw aan de HTS in Enschede vatte Chris het voornemen op ooit een dergelijke tocht te maken In augustus 1988 voegde hij de daad bij het woord. Van Nederland voerde de reis per fiets via onder meer Turkije, Syrië, Jordanië naar Egypte. Omdat de grens met Libië toentertijd potdicht zat, stak Chris over naar Griekenland. Daar aangekomen had hij het wel gezien en reisde hij terug naar Nederland. In maart 1989, zeven maanden na zijn vertrek uit Hengelo, was hij weer thuis. Lang hield hij het daar echter niet uit. Al spoedig vroeg hij zich af: "Wat doe ik hier eigenlijk?" In september van dat zelfde jaar stond hij daarom opnieuw op de pedalen richting Afrika. Als hij fietst, legt hij ongeveer 120 kilo meter per dag af en drinkt hij minimaal tien liter water. Naarmate hij zuidelijker komt wordt het heter en heter, vandaar dat hij ook steeds hogere hoeveelheden water moet drinken. Ook het voor fiet sers kenmerkende probleem 'de lekke band' begint dan meer en meer de kop op te steken. Tot en met Marokko had hij er niet één, maar ten zuiden van de Sahel werd het steeds lastiger. De hoge temperatuur en de steeds veelvuldiger voorkomende ste kelige planten eisten hun tol. Op de dag van aankomst op de camping in "Ouaga" was hij al aan zijn derde lekke band toe. "En die solutie uit Nederland, die houdt het niet bij die temperatuur", aldus Chris. De indruk daardoor uit het lood te zijn geslagen maakt hij echter niet. Je maakt tijdens je tocht steeds weer nieuwe din gen mee, aldus de wilskrachtige Neder landse fietser. Zo had hij onlangs, zoals gebruikelijk, de nacht onder een muskie tennet doorgebracht, in zijn slaapzak uit gespreid op een meegebracht zeil. De volgende ochtend bleek dat zeil groten deels te zijn weggevreten door termie ten. "Aan mijn slaapzak zijn ze niet geko men, dat stonk ze waarschijnlijk teveel", zo zegt Chris lachend. Logica Waarom maakt hij een dergelijk tocht en dan nog per fiets, zou je je kunnen afvra gen. "In Nederland kun je geen vijf maanden fietsen". Dus moet je ergens anders naartoe, volgens Vos toch niet meer dan logisch. U wilt nog meer van dergelijke logica vernemen van Chris? Dat kan. Een tocht per fiets is duurder dan per trein en bus, zo meent Chris. "Want fietsen gaat veel langzamer en je moet toch eten". Je moet natuurlijk wel van zo'n onderneming houden. Want, zegt hij ook, als je op de fiets gaat hoefje niet per definitie meer van de wereld te zien. "Als je door de woestijn fietst zie je ook alleen maar zand".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29