De preek als enige herinnering Een poel van verderf IDe totale veramerikanisering van het vestigingsgebied van Hollandse immigranten 'Chicago is een harde stad, en dan vooral voor zwarten' ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA 27 Halverwege de vorige eeuw scheepten tal van Nederlanders zich in om H in de omgeving van Chicago the American Dream waar te maken. Ze ontvluchtten de bittere armoede op het platteland in het noorden en oosten van Nederland, en vestigden zich vervolgens in plaatsen als South Holland, Roseland of West Side. De gok pakte veelal goed uit, de meeste landverhuizers wisten daar aan de boorden van Lake Michigan een zekere mate van welstand te bereiken. Ruim anderhalf jaar zocht J Katwijker Hans Krabbendam naar tastbare herinneringen aan die eer- B ste immigratiegolf van Nederlanders. Als aanknopingspunt nam de on derzoeker, die het naspeuringswerk verrichtte onder de hoede van pro- -J fessor Swieringa, het leven van dominee De Beij. Krabbendam ervoer dat hun afstamming de nazaten van de gelukzoekers niet is af te zien. Alleen de zondagse preek heeft nog een Nederlandse inslag. door Jeroen Dirks Er is rond de Lake Michigan dus bitter weinig over van wat met de eerste Neder landse immigratiegolf in verband zou kunnen worden gebracht. Krabbendam vond een enkel 'monument', in de vorm van een bordje met een korte Nederland se tekst ("hier kwam de familie puntje, puntje aan") ergens midden op de vlak ten. Ook trof hij op sommige brievenbus sen in Chicago een Nederlandse naam aan, of een naam met een Nederlandse klank. Maar achter de huisdeur woonde dan toch een Amerikaanse familie die zich nog maar vaag de mogelijke Neder landse afkomst herinnerde. "Amerika nen zijn niet zo sterk in het bewaren van hun culturele erfgoed", stelt de Katwij ker bitter vast. "Gelukkig komt daar wat verandering in, maar die ontwikkeling is pas van de laatste tijd". Afval Toch lukte het Krabbendam een paar op vallende elementen van de eerste Neder- landse immigratiegolf te traceren. Nèem Ds. De Beij de speech van vice-president Huizinga van het gigantische concern Waste Management, die hij in geschreven vorm aantrof tijdens een bezoek aan Chicago. De naam Huizinga had Krabbendam al alert gemaakt, maar toen hij zich reali seerde dat Waste Management zich be kwaamt in de verwerking en afvoer van afval, raakte hij helemaal geïnteresseerd. Krabbendam werd niet teleurgesteld. De vice-president verwees in de speech naar zijn Nederlandse afkomst. Naar zijn verre voorvader Harm Huizinga, die in de jaren zestig van de vorige eeuw met een paar centen op zak de oversteek naar Chicago waagde en daar op de gok een paard en wagen kocht om vuil op te ha len. Ruim een eeuw later kan worden vastgesteld dat die gok heeft geresul teerd in een van de grootste afvalcon- cerns in de Verenigde Staten. "Maar het is zeker niet zo dat het bedrijf nog een Nederlandse inbreng kent. Toevallig is de vice-president een man met een Ne derlandse naam, maar verder is het een gewoon Amerikaans bedrijf'. Krabbendam vermoedt dat het vele Nederlanders zo is vergaan. Ze zullen niet allemaal zoveel mazzel hebben ge had als Huizinga met z'n paard en wagen, maar ze zijn wel razendsnel doorsnee- Amerikanen geworden. Nog voor de eeuwwisseling werd in het openbare le ven bijna nergens meer Nederlands ge sproken, ook niet in de Nederlandse ne derzetting South Holland, direct ten zui den van Chicago. De Nederlanders, ten opzichte van de —zeker destijds gedis crimineerde zwarten danig in het voor deel omdat ze blank en protestant waren, integreerden snel in de Amerikaanse middenklasse. Nederlandse vrouw Toch bleven de banden met het ont vluchte vaderland sterk. Krabbendam De Reform Church in Chicago. Hans Krabbendam heeft ervaren dat het daar nog 'Nederlands' aan toe gaat. (foto's Hans Krabbendam» mag graag het vermakelijke voorbeeld aanhalen van Harm Huizinga, die welis waar z'n geld verdiende in Chicago, maar zijn in Groningen achtergebleven familie verzocht een Nederlandse vrouw "te re gelen". Toen de familie een geschikte kandidate op het oog had, wilde Huizin ga haar zelf ook nog even beoordelen. Hij verkocht de boel (maakte daar een flinke winst op) en reisde naar Nederland. Een paar jaar later keerde hij met vrouw en kinderen terug naar Chicago. Niet iedere emigrant onderhield zulke sterke banden met Nederland, ook al werd er dan vaak binnen de Nederlandse gemeenschap getrouwd. "De gehecht heid aan elkaar was in Chicago groot. Er waren veel Nederlandse huwelijken. Vooral bij gereformeerden was sprake van een grote gemeenschapszin", aldus Krabbendam. Hier valt de rol op die kerk en geloof speelden in het leven van de ge ëmigreerde Nederlanders. Die rol was groot, vrijwel alle Nederlanders in Chi cago waren gelovig. Krabbendam wijst er op dat in de ne gentiende eeuw nog vrijwel geen sprake i ontkerkelijking. Daar komt bij dat de meeste emigranten uit streng ge lovige gebieden als Groningen en de Achterhoek kwamen. Ze namen hun kerk mee of zorgden dat die ook snei 'overkwam'. Een mooi voorbeeld is do minee De Beij uit het Groningse Middel- stum. In 1867 waren zestig Middelstum- mers tegelijk naar Chicago vertrokken om daar hun geluk te beproeven. De Beij vond het maar niets dat die grote ge meente daar herderloos zat. In april 1868 pakte hij zijn spullen en reisde de club Middelstummers achterna. De Beij voelde zich in de Verenigde Staten snel in zijn element. Hij wist met de door Nederlanders gestichte Reform Church veel mensen aan te spreken. "De kerk had snel 1.200 leden", aldus Krab bendam, die het succes niet alleen ver klaart uit het feit dat de Reform Church een Nederlandse kerk was. Volgens hem heeft de aantrekkingskracht ook te ma ken met De Beij's pragmatische opstel ling. Zo week de dominee af van de Ne derlandse traditie om huisbezoeken te doen. Van 1887 af preekte hij bovendien in het Engels. De Beij had beter moeten weten. In Ne derland waren afscheidingsbewegingen van mensen die de kerk 'te los' vonden al aan de orde van de dag geweest. "Hoewel de Reform Church nog altijd veel ortho doxer was dan de Nederlandse hervorm de kerk, ontstond er steeds meer weer stand tegen de 'Amerikaanse trekjes'. Vooral de Groningers hielden vast aan een strakker kerkverbond en meer disci pline", aldus Krabbendam. Zo ontstond de meer orthodoxe Christian Reform Church. De eerste afscheidingsbewe ging van Nederlanders in de Verenigde Staten was een feit. Krabbendam relativeert meteen de ernst ervan. "Ach. nergens vond en vind je zoveel kerken als in de Verenigde Sta ten. Vaak gaat het ook om een communi ty-church in de buurt. Gelovigen vestig den zich ergens, sloten zich bij elkaar aan en dan hadden ze .veer een kerkgenoot schap. En behalve theologische verschil len speelden ook vaak persoonlijke ver schillen een rol: de ene dominee beviel beter dan de andere". Zo bleven beide Nederlandse kerken veel mensen aanspreken. En zo bleef do minee De Beij tot zijn dood in 1897 een toonaangevende figuur in de Nederland se gemeenschap. De kerk heeft een grote invloed gehad op het leven van de Nederlanders in Chi cago. Erg groot. Zo moet de weerzin die onder Nederlanders leefde tegen de Amerikaanse politiek in de kerk zijn ge voed. "Ze vonden de politiek maar cor rupt, een vies zaakje", stelt Krabben dam. Vooral Ieren, maar ook Oost-Euro peanen mochten graag strijden om posi ties in het stads- en staatsbestuur, Neder landers speelden daarin geen rol van be tekenis. Misschien dat er geen enkel ver band bestaat, maar het is opvallend dat Nederlanders ook niet deelnamen aan de alom aanwezige misdaad in Chicago". Eigen zaakjes De Nederlanders regelden hun eigen zaakjes. Vrijwel altijd via de kerk en de twee door de kerk gestichte scholen: Calvin en Hope College, waar veel voor malige Nederlanders naartoe gingen. En zo is het eigenlijk steeds gebleven. De nieuwe golf van Nederlanders, die na de Tweede Wereldoorlog naar de Verenigde Staten kwamen en zich ook buiten Chi cago vestigden, veranderde daar niet zo veel aan. Veel van hen waren zo ziek van het verwoeste Europa dat ze het liefst al le schepen achter zich verbrandden. An deren hielden het contact met Neder land, maar ze spraken de taal alleen nog maar als er familie op bezoek kwam. Voor de rest werden ook zij Amerika nen. Al gingen ook zij vaak naar Calvin en Hope. En bezochten ze ook geregeld de Christian of de gewone Reform Church. "Dat is het enige waar je het nog aan ziet. De typisch Amerikaanse preek bestaat vaak uit wat anecdotes. In de Re form Church gaat het in de preek Neder- landser toe. Er wordt een bepaald onder werp aangesneden en dat wordt nader uitgediept", aldus Krabbendam. Voor zichtig memoreert hij nog één verschil tussen de voormalige Nederlanders en nogal wat 'andere' Amerikanen. Hun godsdienst leidt niet tot godsdienst waanzin. Excessen waarbij Nederlan ders waren betrokken, bestaan volgens hem niet. "Nederlanders passen er in. In Amerika", stelt Krabbendam vast, "Maar ze denken ook na". Op een mooie zomerdag in juli 1919 kwam een zwarte jongen, die verkoeling zocht in het water van Lake Michigan bij Chicago, per ongeluk in het voor blanken gereserveerde gedeelte van hef meer terecht. Blanke zwemmers ontstaken in woede en bekogelden de jongen met stenen. Hij overleed aan de verwondingen. Voor de bewoners van het zwarte getto in West- Chicago was de maat vol na dit zoveelste incident. Ze vielen blanken aan, die op hun beurt hard terugsloegen. Het gevecht duurde dertien dagen. Achtendertig mensen kwamen om, enige honderden raakten gewond en meer dan duizend mensen dakloos omdat hun huis in brand was gestoken. Ruim zeventig jaar later wordt het leven in de stad nog altijd verziekt door racisme en criminaliteit. "Chicago is een harde stad, vooral voor zwarten" door Jeroen Dirks Chicago is a tough city", stelt de Ameri kaanse professor geschiedenis Sitkoff van de Universiteit van New Hampshire vast. "Een harde stad. Vooral voor de zwarte bewoners. In het jaar 1853 werd het negers weliswaar bij wet verboden de staat Illinois in te reizen, de staat waarin Chicago ligt, maar ze kwamen toch. Op zoek naar de vervulling van hun American Dream vluchtten ze van het ar me en racistische zuiden naar de stad waar alles kon, naar de 'koningin van het westen'. Ze kwamen bedrogen uit. Want zwart- zijn in Chicago, betekende op grond van wetten naar aparte scholen moeten. Op veel plekken, zoals op bepaalde delen van het strand aan Lake Michigan, mochten negers zich niet vertonen. In het positiefste geval konden ze rekenen op een goor baantje in de vleesindustrie. En omdat veel blapke wijkbesturen huisvesting van negers verboden, waren ze gedwongen bij elkaar in die ene wijk te gaan wonen. Zo ontstond het getto, scherp afge scheiden van de rest van de stad en met (een gebrek aan) eigen wetten. Sitkoff:. "Ook andere etnische groeperingen kwa men bij elkaar terecht. Maar geen bevol kingsgroep was zo gescheiden van de rest als de zwarte bevolking die geheel in het getto woonde. In 1930 bijvoorbeeld leefden in Little Poland maar 24 procent van de Poolse mensen in Chicago. In Little Ireland uiteindelijk maar 3 pro cent van de Ieren. Het is duidelijk: blan ke immigranten waren vrij om te komen en te gaan; de negers waren scherp ge scheiden van de rest door the color line, getrokken door blanken. Een soort open luchtgevangenis". Ku Klux Klan Er was de blanken nogal wat aan gelegen om het zo te houden, ook toen de beruch te wettelijke bepalingen werden afge schaft. In het jaar 1921 telde de racisti sche groepering Ku Klux Klan 50.000 le den in Chicago. "Een top van de racisti sche ijsberg, want ik wil eraan herinne ren dat katholieken en joden niet lid mo gen zijn van de Ku Klux Klan", stelt Sit koff. Waar in het diepe zuiden van de Vere nigde Staten de situatie heel langzaam enige verbetering vertoonde, daar bleef het racisme in Chicago hoogtij vieren. Ook nadat opnieuw duizenden zwarten in de Tweede Wereldoorlog hun intrek in de stad, of beter gezegd, in het .getto had- den genomen. Hoe erg het was, bleek in 1966, toen de zwarte dominee Martin Lu ther King jr. zijn campagne voor meer burgerrechten voor negers richtte op de stad aan Lake Michigan. Sitkoff citeert wat Kings naaste mede werker Ralph Abernathy opschreef toen hij samen met de dominee het getto be zocht: "De sloppenwijken in Chicago zijn te vergelijken met het Europa van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Ruines en een onontkoombare stank van urine en uitwerpselen. Elke keer zag je ratten op patrouille, zo vet en dik dat je bang was dat ze je zouden aanvallen". King toonde zich verbijsterd door de onverschilligheid van de politie in het getto, de prostitutie, de gevechten tussen bendes. Hij hield samen met negers mar sen door blanke wijken 'om aandacht te vragen voor gelijke rechten voor zwart en blank. De marsen hielpen geen zier. De blanke, oppermachtige burgemees ter Richard M. Daley beloofde gouden bergen, maar deed niets voor de negers. Teleurgesteld kondigde King zijn terug komst aan. Maar het lot wilde anders, de populaire dominee werd vermoord. Bitter constateert Sitkoff dat er ook de "Het is nog steeds zo dat in Chicago de zwarten van de rest van de samenle ving worden gescheiden door 'the color line', getrokken door de blanken. Een soort openluchtgevangenis". (Archieffoto) laatste jaren geen verbetering is getre den in de situatie in Chicago. Nog steeds is the color line scherp getrokken. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat maar liefst 88 procent van de zwarten bij el kaar in het getto woont onder vaak uiter mate trieste omstandigheden. Daarom heen woont de kleine zwarte midden- De afstudeerrichting Amerikanistiek van de Leidse universiteit organiseert tot en met 8 mei elke dinsdagavond vanaf 18.45 uur een reeks lezingen over Chicago, Stenen Hel en Wonderstad. Een opvallende bijdrage leverde onlangs Katwijker Hans Krabbendam. Van daag een interview met hem. Op deze pagina ook aandacht voor de lezingen van de Amerikaanse professor Sitkoff (over racisme) en de Utrechtse professor Boven kerk (over de criminaliteit in Chicago). klasse, de mensen die toevallig nog wel een baan hebben. En daar weer omheen de blanken. In geen enkele andere stad in de Verenigde Staten, zelfs in New York niet, is het zo erg als in Chicago. Sit koff: "Chicago is typerend voor wat in de Verenigde Staten gebeurt. Alleen dan in het extreme". se Jackson (de zwarte dominee, die zich presidentskandidaat stelde, red.) niet. Wat moet gebeuren is, denk ik, dat de Verenigde Staten er door een schok ach ter moeten komen dat dit probleem be staat. Maar of dat op tiid is..." Feit is dat blank Chicago niet wakker is geschrokken van de "epidemische cri minaliteit" en de daarmee gepaard gaan de geweldsexplosies in de stad. Ze zijn wat dat betreft in Chicago ook wel het een en ander gewend. Toen een van de eerste Ierse immigranten ruim een eeuw geleden ruzie kreeg over het bestuur van een wijk strooide hij pine-apples rond, een soort molotov-cocktails avant la let- tre. In de jaren twintig en dertig schoten georganiseerde gangsterbendes elkaar en af en toe onschuldige kinderen aan flarden. En tegenwoordig is er de drugscriminaliteit, waarbij vooral veel negers zijn betrokken. "Kleine jongens", meent de Utrechtse professor criminologie Bovenkerk, als het over zwarte drugshandelaars gaat. Hij is ervan overtuigd dat zij het gevaar- Dat laatste mag letterlijk worden geno men, want contacten tussen de maffia en alom gerespecteerde politici waren er le gio. Bij de begrafenis van gangster Big Jim Colosimo in 1920 liepen in de stoet vijf rechters en twee Congresleden mee. Al Capone had ook zo z'n vriendjes in de hoogste regionen. Tevens gaat het ge rucht dat de smetteloze president Ken nedy zijn vriend maffiabaas Sam Gianca- na heeft gevraagd de Cubaanse leider Fi del Castro te vermoorden. Die moord is overigens niet gepleegd. Heerschappij Bovenkerk benadrukt dat net als de Itali anen ook een aanzienlijk deel van de jo den, Ieren, Russen en Polen na hun im migratie in Chicago een misdadig ge vecht hebben gevoerd om de heerschap pij. Bekend zijn de voorbeelden van cri minaliteit tegen de eigen groep. Polen 'beschermden' Poolse winkeliers tegen 'bendes' en vroegen daarvoor veel geld. Russen haalden Russische vrouwen af bij de boot waarmee ze net uit Rusland waren aangekomen, en dwongen ze tot prostitutie. Het ergst is wat dat betreft de Inmiddels is het zo ver dat blanken weigeren nog belasting te betalen voor de scholen in het getto, Waardoor de kwaliteit van het onderwijs daar zien derogen terugloopt. Waar het toe leidt? "Apathie of rebellie? Ik weet het niet. Dit zijn conservatieve tijden. Niemand praat over de problemen in het getto, zelfs Jes- lijke werk op straat mogen opknappen, terwijl achter de schermen de (blanke) mafiabazen de touwtjes in handen hou den. "De kleine jongens worden gepakt, de grote jongens zijn de politie altijd een paar slagen voor", aldus Bovenkerk. Geen alternatief Negers zijn bereid risico's te lopen, om dat in het getto geen alternatief voorhan den is: "Het proces van racistische uit sluiting heeft gemaakt dat hun leven we zenlijk verschilt van dat van andere etni sche groepen". Maar zelfs door een mis dadig leven te leiden, kunnen negers in Chicago niet meer opklimmen op de maatschappelijke ladder om zo hun American Dream te vervullen. Zelfs die weg is voor hen afgesneden. Een etnische groep die zich door mis daad nog prima wist te redden, zijn de Italianen. Toen ze eind vorige eeuw straatarm het land van de onbegrensde mogelijkheden binnen reisden, had een aanzienlijk deel van de Italianen geen zin om jarenlang op een houtje te bijten. Dus stortten ze zich op de misdaad. Gokken, drankverkoop, prostitutie; het zijn van die zaken die zich met de punt van het pistool prima laten regelen. Het verdient snel. En, hoe raar het ook klinkt, je geniet "anderhalfste generatie" van immigran ten die de weg inmiddels weet, maar nog niet zo is verburgerlijkt als de tweede ge neratie die vaak minder risico wil lopen om succes te boeken. Een uitzondering op die successie theorie, die nog steeds door veel sociolo gen wordt aangehangen, vormen de Itali anen. Zij blijven betrokken bij misdaad. Bovenkerk: "Overal blijven Italiaanse namen opduiken. Er zijn tal van aanwij zingen dat de Italianen zich helemaal niet uit de georganiseerde misdaad heb ben teruggetrokken". De criminoloog denkt dat ze nu verdienen aan specule ren met onroerend goed, handel in voed sel voor bouwvakkers (een miljoenen zaak!) en het dumpen van chemisch af val. Bewijzen kan Bovenkerk zijn theorie echter niet, want over georganiseerde criminaliteit in Chicago is na 1950 bitter weinig meer geschreven. De misdaad be staat en het gaat hard tegen hard. Of de criminelen inderdaad Italianen zijn, die elke keer het estafettestokje van elkaar overnemen of de macht bevechten blijft duister. Maar een ding lijkt zeker. Boven kerk: "De zwarten zitten weer aan de ba sis, ook in de criminele hiërarchie, net als in de rest van de Amerikaanse samenle ving".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27