bobby gaat buiten z'n boekje De Reputatie politie geschaad door crimineel gedrag In 1979 deed de pas gekozen Margaret Thatcher haar volk deze belofte: "De Conservatieve regering zal meer geld uittrekken voor misdaadbestrijding, zelfs als elders bezuinigd wordt". Het moet gezegd: de premier heeft woord gehouden. Het aantal politiefunctionarissen groeide van 110.000 naar 125.000 en de uitgaven ten behoeve van het korps gingen met 52 procent omhoog. Wat echter daalde, was het respect voor de bobby. Dertig jaar geleden nog door acht van de tien Britten op handen gedragen, roept oom agent anno 1990 bij de helft van de bevolking gemengde gevoelens op. Vorig jaar werden vier leren vrijgelaten, nadat zij 15 jaar van hun levenslange gevangenisstraf hadden uitgezeten. De politie bleek destijds een bekentenis te hebben afgedwongen. Om dezelfde reden claimen de 'Zes van Birmingham' nu hun vrijheid. Ze zitten al vijftien jaar achter de tralies voor bomaanslagen op twee pubs, misdaden die ze waarschijnlijk niet hebben gepleegd. De bobby op de stoel van de rechter. Gaat het om een enkel bedrijfsongeval, of is er meer aan de hand bij de Britse politie? door Cees van Zweeden Vroeger trad de vermaarde 'bobby' op als een ware oom agent en genoot hij veel respect, vandaag de dag deinst de huidige generatie van Engelse ordebewakers niet terug voor crimineel gedrag. moto's gpd> Politieman Keith Blakelock was die avond naar het getto in Noord-Lon- den gestuurd waar enkele uren eerder twee collega's bijna waren gestenigd. Zijn fout was dat hij uitgleed in de modder bij een van de betonnen flat gebouwen die als monumenten van moderne rampspoed uit het oude Tot tenham oprezen. Binnen enkele se conden wist hij zich omringd door een veertigtal jongeren, van wie de meeste zwart en sommige ook nog ge maskerd waren. Er werd met mache tes op hem ingeslagen, messen flit sten door de nacht. Keith Blakelock stierf om kwart over tien. Zijn ontziel de lichaam werd aangetroffen in de modder en telde meer dan 40 steek wonden. De datum: 6 oktober 1985. De reactie van het Londense poli tiekorps was ongenadig, temeer om dat Keith een gezien collega was. Drieduizend manschappen werden op de zaak gezet. Bijna elke nacht hoorden de bewoners van de grauwe flatgebouwen het onheilspellende ge luid van politielaarzen op hun galerij en, gevolgd door het lawaai van mo kers en deuren die versplinterd wer den. Pas in mei, ruim een half jaar la ter, keerde de rust weer in het getto dat bekend stond onder de rustieke naam Broadwater Farm. Proces Op 21 januari 1987 begon het proces tegen Winston Silcot, Engin Raghip en Mark Brathwaite. De aanklacht: moord. Aanvankelijk was ook nog drie minderjarige jongens hetzelfde misdrijf ten laste gelegd, maar de rechter vond het door de politie ver gaarde bewijsmateriaal te onbetrouw baar om hen zelfs maar in de beklaag denbank te laten plaatsnemen. Precies een maand later het pro ces was nog in volle gang bracht Engelands meest gelezen krant 'de eerste foto in de machete-moordzaak'. Vanaf de voorpagina keek een lachen de Winston Silcott de elf miljoen le zers van de Sun aan. De tekst: "Sil cott, 27, behoorde tot een vijftig, man sterke bende die probeerde het hoofd van de politieman af te hakken... Openbare aanklager Roy Amlot zei dat de gemaskerde relschoppers met een machete op Blakelock inhakten met de bedoeling om het hoofd van de romp te scheiden en het op een stok door de wijk te tronen om de an dere politiemannen te beschimpen". De gruwelijke details waren opge tekend uit de mond van een 13-jarige jongen, een van de minderjarigen die volgens de politie betrokken waren geweest bij de aanval op Keith Bla kelock. De jongen had zijn verklaring afgelegd nadat hij drie dagen lang, slechts gekleed in zijn onderbroek, door rechercheurs was verhoord. Ge durende die dagen werd hem het recht op juridische bijstand ontzegd; zelfs werden de ouders niet ingelicht over de arrestatie van hun zoon. Ongeloofwaardig De rechter schoof de verklaring van de 13-jarige verdachte, die zo breed was uitgemeten in de Sun en de ande re boulevardbladen, als "fantastisch" en "ongeloofwaardig" ter zijde. Scot land Yard-rechercheur Meivin, die het onderzoek had geleid, kreeg van de rechter een ernstige reprimande voor zijn onderzoekstechnieken. Met het wegvallen van de verkla ring leek de positie van 'bendeleider' Silcott sterker te zijn geworden. Sil cott had altijd volgehouden dat hij op de bewuste avond in het geheel niet ter plaatse was geweest, en de 13-jari- ge jongen was de enige geweest die te gen hem had getuigd. Nu had de aan klager eigenlijk niets meer: geen ge tuigenverklaring. geen bewijsmateri aal, geen met bloed besmeurde kle dingstukken, geen foto's, geen wa pens, geen vingerafdrukken. Maar op 19 maart 1987 werd Winst on Silcott tot 30 jaar cel veroordeeld. De jury volgde de uitspraak die we ken daarvoor al in de boulevardpers was gedaan en oordeelde: 'Schuldig'! Engin Raghip was op de fatale avond van de zesde oktober 1985 met zijn neef onderweg, toen zij in Totten- ham op een groot aantal politiewa gens stuitten. Uit nieuwsgierigheid volgden zij de politiewagens en aan gekomen bij het zwarte getto stapten ze uit. "In de chaos verloor hij zijn neef uit het oog en omdat hij geen geld op zak had, moest hij later naar huis lopen", zegt zijn vrouw Sharon. "Hij kwam op kwart over tien thuis van een wande ling die minstens drie kwartier verg de. Mijn man kan dus nooit betrokken zijn geweest bij de aanval op Bla kelock, die om tien uur plaats had". Ruim twee weken na de moord werd Engin Raghip gearresteerd een oude jeugdvriend had zijn naam genoemd. Vijf dagen lang werd hij verhoord, een verzoek om een advo caat werd geweigerd. Uiteindelijk zet te Engin Raghip zijn handtekening onder een door de politie opgestelde verklaring. Ja, hij was op de plek des onheils geweest, hij had met stenen gegooid, hij had meegeholpen om au to's omver te werpen. Maar hij was niet betrokken geweest hij de aanval op Blakelock. Handtekening "Mijn man kan lezen noch schrijven", zegt Sharon. "Hij heeft een ernstige vorm van dyslexie, als gevolg waar van hij leest op het niveau van een 6- jarig kind. Daarom wilde hij aanvan kelijk helemaal niets tekenen. Maar nadat hem was gezegd dat mij of ons 2-jarige zoontje wel eens iets kon overkomen, heeft hij toch die handte kening gezet". Op 12 november 1985 werd Raghip op borgtocht vrijgelaten. Een maand later stonden twee agenten voor de deur. "Mijn man moest nog even mee naar het bureau. Er was niets aan de hand, zeiden ze. Hij zou alleen worden aangeklaagd wegens verstoring van de openbare orde. Over een uur zou hij weer thuis zijn". Engin Raghip is nooit meer thuis gekomen. Op 19 maart 1987, bijna an derhalf jaar later, werd hij tot 20 jaar celstraf veroordeeld wegens moord op Blakelock. Er was opnieuw geen bewijsmateriaal, geen bloed, er waren geen vingerafdrukken, en er was ook geen bekentenis van moord. Anderhalf jaar na zijn veroordeling werd Raghip onderzocht door de'ver maarde IJslandse psycholoog dr. Gudjonsson. Zijn conclusie leek de deur te openen naar een hoger be roep. Raghip, zo ontdekte dr. Gud jonsson, had een intelligentie-quo tiënt van 74. De verklaringen die hij tegenover de politie zou hebben afge legd (en die niet op de band waren op genomen) over het gooien met stenen, waren medisch gezien ongeldig be wijsmateriaal. Aan een zwakbegaafd iemand als Raghip, zo meende de psy choloog, kan door geroutineerde re chercheurs gemakkelijk dat soort ver klaringen worden ontlokt. Maar de rechter oordeeldè dat er geen grond was voor hoger beroep. Vijandig In de Broadwater Farm-zaak stond de politie voor een welhaast onmogelijke opgave. De verhoudingen met de zwarte gemeenschap, die altijd al koel waren geweest, waren ronduit vijan dig geworden door een ongelukkig in cident op de dag voorafgaand aan Bla- kelocks dood. Op zoek naar gestolen goederen was een politiepatrouille wat al te driest een woning binnenge drongen, en de bejaarde bewoonster was aan een hartaanval gestorven. Na de moord op de politieman, de culminatie van een avond vol massale vechtpartijen tussen politie en jonge ren, had niemand iets gezien of ge hoord. De politie was erop gebrand de daders te vinden van de laffe moord op een geliefde collega, maar de me dewerking van de buurtbewoners was nihil. Hoewel meer dan driehonderd ver dachten werden gearresteerd, lukte het niet om harde bewijzen tegen hen boven water te krijgen. Reageerden de rechercheurs hun frustatie af door de verdachten te intimideren? Vol gens rechter Hodgson in een aantal gevallen zeker. Daar was bijvoorbeeld de merk waardige bekentenis van de 17-jarige Howard Kerr. Hij werd tweeëneen- halve dag lang ondervraagd zonder dat hij contact mocht opnemen met een advocaat of zijn familie. Aanvan kelijk verklaarde hij dat hij op de be wuste avond in Windsor was geweest, op een feestje. Uiteindelijk legde hij echter een "bekentenis" af, waarin hij de namen van 20 relschoppers waaronder die van de moordenaar noemde en de plaats waar de molo- tov-coctails waren gemaakt. Eenmaal in de rechtszaal verklaar den zeven onafhankelijke getuigen dat Kerr echt op het feestje in Wind sor was geweest. Rechter Hodgon verweet de politie "onderdrukking van verdachten" en liet de jongen gaan. Buiten zei Howard Kerr: "Ik was bang, daarom vertelde ik hun wat ze wilden weten". Onmogelijk Eigenlijk tegen beter weten in vecht Sharon Eghip door voor de vrijlating van haar man. "Nu de rechter behan deling in hoger beroep heeft afgewe zen, is die weg afgesloten. Alleen als ik erin zou slagen nieuw bewijsmate riaal te vergaren, heeft het zin een /nieuw verzoek in te dienen. Maar dat is onmogelijk, tenzij de echte moorde naars zich bij mij melden". Nadat Sharon alle juridische moge- lijkheden had afgetast, deed de men senrechten-organisatie Amnesty In ternational een klemmend beroep op de minister van binnenlandse zaken om de zaak te heropenen. Maar de mi nister, de enige autoTiteit die de rech ters nog kan dwingen zich opnieuw over de zaak te buigen, weigerde. Her opening van het proces zou politie en rechtelijke macht in diskrediet bren gen. De bobby heeft, zo moet de redene ring ter ministerie hebben geluid, de afgelopen maanden al vaak genoeg in het beklaagdenbankje gezeten. Het was vorig jaar begonnen met de in vrijheid stelling van de 'Vier van Guildford', vier Ieren die tot levens lang veroordeeld waren wegens bom aanslagen op cafés in Woolwich en Guildford. Bij nader inzien was de rechter tot de slotsom gekomen dat het kwartet onschuldig was voor de betrokkenen was het slechts jammer dat dit besef pas was doorgebroken vijftien jaar nadat zij de celdeuren achter zich in het slot hadden horen vallen. Eind februari van dit jaar stapte ook Hassan Khan zijn vrijheid weer tege moet. Hij had 14 maanden uitgezeten van een celstraf van 15 jaar. Khan was destijds schuldig bevonden aan het plegen van een roofoverval op een bank, maar in hoger beroep oordeelde de rechter dat de politie de bewijslast op wel erg creatieve wijze had bijeen gesprokkeld. Hoe creatief, onthulde Khan ter zit ting. Op het politiebureau was hij ont kleed en gedurende anderhalf uur ge schopt en geslagen. Terwijl hij naakt op een stoel zat met negen politie agenten om zich heen, werd hem een pen in de hand gedrukt en kreeg hij het bevel een door de politie opge schreven 'bekentenis' te tekenen. Khan weigerde, maar de rechter veroordeelde hem niettemin tot 15 jaar cel. "Ik werd berecht en veroor deeld op het politiebureau. Het ge rechtshof zette er klakkeloos zijn stempel op", zei Khan. "Ik zal probe ren de draad van mijn leven weer op te pikken. Maar ik kan die verloren ja ren nooit meer terugkrijgen. Die zijn mij afgenomen door de politie en nie mand kan ze me nog teruggeven". Samenzwering Khan verdween uit de publiciteit, an deren traden in de schijnwerpers. Een politieman die tot 17 jaar cel was ver oordeeld voor een samenzwering tot roofoverval, bleek om onduidelijke redenen een loer te zijn gedraaid door collega's. De collega's hadden beken de criminelen in Manchester smeer geld verstrekt in ruil voor hun getui genis tegen agent Corley. Om die ge tuigenis extra geloofwaardig te ma ken, hadden ze biografische gegevens verstrekt over Corley, zodat het leek of ze de agent persoonlijk kenden. Kort voor de identificatietest werden ook nog foto's uitgereikt van het slachtoffer. De opperrechter van het Hof van Beroep noemde het gedrag van de collega's "bijna ongelooflijk". Wie zich niet verbaasd zal hebben bij het lezen van de rechtbankversla gen, was Kevin Sarbutts. Hij ver scheen enkele dagen later voor het Hof van Beroep om een getuigenis in te trekken die een zwarte man een le venslange celstraf had opgeleverd. De zwarte man zou tijdens het Carnaval van Notting Hill (Londen) een blanke standhouder met een mes hebben omgebracht. Echter: op het politiebureau was er een deken over zijn hoofd gegooid waarna de betrokken agent hem met enkele harde trappen in het midden rif de modernste verhoortechnieken demonstreerde. "Je zal ons helpen, klootzak, en zo niet, dan krijg je nog meer!", had de agent hem toege schreeuwd. Ook was hem 6.500 pond aan steekpenningen beloofd als hij de gevraagde getuigenis wilde afleggen. Kevin tekende de verklaring en kreeg zijn beloning in de pub. hoewel de betrokken agent 500 pond in eigen zak stak "om een rondje te geven". Maar uiteindelijk kreeg hij last van zijn geweten en stapte naar Vrouwe Justitia. Intussen had de 'zwarte moordenaar' reeds twee jaar lang de wereld bezien vanachter de tralies. De schandalen die elkaar in een steeds hoger tempo opvolgen (bij het Hof van Beroep lopen nog zeven van soortgelijke zaken), hebben bij de po litie grote onrust veroorzaakt. Imago Er wordt koortsachtig geschaafd aan een beter imago. Voor agenten die het niet zo nauw nemen met de ethiek is geen plaats meer. Het recherchebij standsteam Serious Crime Squad) in de Midlands verantwoordelijk voor de meeste dwalingen is opgeheven. In Londen werden vorig jaar 30 agen ten ontslagen wegens overtreding van de beroepscode. Er gaan stemmen op voor de terugkeer van de bobby on the beat, de aloude agent die te voet zijn ronde doet. Maar terwijl de politieleiding de troepen tot de orde roept, neemt in de publieke opinie de kritiek toe op het korps als efficiënte bestrijder van misdaad. Nog geen 40 procent van al le gerapporteerde misdrijven in Lon den wordt opgeiost. Het zou deze kri tiek zijn die sommige politiemannen ertoe gebracht heeft om verdachten te intimideren en bekentenissen te "fa briceren". Daarmee is de gegoede burgerij steeds meer gaan twijfelen aan de in tegriteit van de sterke arm. Elders, in de zwarte gemeenschappen, gaapt een diepe kloof tussen bevolking en politie. In een van Londens troostelo ze getto's verwoordt een opschrift bij de pub de mening van velen: "Als je van ham houdt, houd je ook van poli tieagenten - gesneden!" Een wat oudere bobby gebruikt lie ver een understatement: "Toen ik 28 jaar geleden in dienst trad bij de Lon dense politie, was het: wij en het pu bliek tegen de misdadiger. Nu is het wat meer een driehoeksverhouding geworden". Het gezicht van een monster, was het abjecte commentaar van het bou levardblad The Sun op de veroordeling tot 30 jaar cel van de glimla chende Winston Silcott. Hem werd de moord van een politieman ten las te gelegd. Het bewijs ontbrak, maar de jury volgde het oordeel van 'The Sun'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25