LEIDSCH DAGBLAD Prijs medicijnen aan banden EXTRA I NODIG! 79,- PIETKERKHOF/ Kabinet wil bezuiniging van 420 miljoen per jaar waarborgen Estland op weg naar eigen status VN willen vrijgeleide voor voedselhulp aan Etiopië Graanboeren dreigen met nieuwe acties VOOR uw INDISCH ETEN PLEZIERJACHT 'n hele dag èn nacht aan boord van het m.s. Koningin Beatrix ATERDAG 31 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39204 Prijs fl. 1,35 slachtoffers kernramp Tsjernobyl n hongerstaking voor betere zorg IOSKOU (AFP/ANP) - In de Oek- jïense stad Charkov zijn 120 lachtoffers van de nucleaire ramp 1 Tsjernobyl in hongerstaking ge- aan om speciale medische en soci- le verzorging af te dwingen. Dit eeft de Sovjetkrant Troed gisteren emeld. Bijna 300 anderen in de na- ijgelegen stad Izoem dreigen zich ij de hongerstakers te voegen als un eisen niet binnen drie dagen ijn ingewilligd. De hongerstakers houden hun ac- e in het medische instituut voor ra diologie en andere medische instel- ngen in Charkov. De Opperste Sovjet in Moskou zal zich op 22 april buigen over speciale maatregelen voor de slachtoffers. Maar gezien de crisissituatie waarin het land zich bevindt, zal dit agen dapunt mogelijk naar een later tijd stip worden verplaatst, zo meldt het Sovjetpersbureau TASS. Officieel zijn bij de kernramp in Tsjernobyl op 26 april 1986, de grootste in de geschiedenis, 31 do den gevallen. Maar de overheid heeft nooit bekend gemaakt hoe veel mensen later aan de gevolgen van de bestraling zijn bezweken. AMSTERDAM (ANP) - Het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur stelt extra geld beschik baar voor pijnbestrijding. Projecten voor onderzoek en activiteiten op dit gebied maken grote kans op sub sidie. Vooral voorstellen voor de ontwikkeling van onderwijspro gramma's en voor het komen tot consensus (overeenstemming over de beste aanpak van pijnproble- men) gooien daarbij hoge ogen. De plaatsvervangend directeur- generaal van de volksgezondheid, J. Verhoeff, heeft dit gisteren in Amsterdam meegedeeld. Hij ver ving staatssecretaris Simons op het symposium "Pijn bij kanker". Verhoeff herinnerde eraan dat meer dan 20 procent van de klach ten die bij de huisarts terecht ko men pijn betreffen. Bij de ziektedia gnoses voor de arbeidsongeschikt- Extra geld voor pijnbestiïj ding heidsuitkering worden jaarlijks 10.000 nieuwe gevallen geregi streerd waarbij de aandoening met pijn gepaard gaat. Verder heeft on derzoek uitgewezen dat bijna de helft van de in het ziekenhuis opge nomen kankerpatiënten pijn heeft en dat pijn nog niet optimaal wordt behandeld. WVC heeft het Landelijk Overleg orgaan Kankercentra gevraagd met een plan te komen voor de psycho sociale zorg. Verhoeff hoopt dat de psychosociale zorg voor kankerpa tiënten met pijn er ook deel van zal uitmaken. Uit een brochure die gisteren werd aangeboden door de Neder landse Kankerbestrijding, blijkt dat kankerpatiënten vaak onnodig pijn lijden. Voor de behandeling tegen kanker begint, moet er eerst een goede diagnose van de pijn vyorden gesteld, zo wordt gesteld. Pijn kan een gevolg van de ziekte zijn, maar ook veroorzaakt worden door zor gen en spanningen. De patiënt moet de arts goed informeren, maar de arts moet ook weten wat hij met de pijn moet doen. Artsen zijn onvoldoende op de hoogte van de behandelmogelijkhe- den van pijn, aldus de Kankerbe strijding. Vaak is de pijn te behan delen of terug te dringen. Veel pa tiënten denken echter dat pijn er nu eenmaal bij hoort, of ze willen flink zijn. Ook zijn mensen vaak bang voor versuffing of verslaving. DEN HAAG (GPD) De ziekenfonds-vergoeding voor me dicijnen wordt vanaf 1 januari volgend jaar aan een maxi mum gebonden. Is het medicijn duurder dan de door de overheid bepaalde norm, dan zal de patiënt het verschil zelf moeten bijbetalen. Het kabinet wil de farmaceutische in dustrie hiermee dwingen de prijzen van de geneesmiddelen te verlagen. Tot deze maatregel heeft de rege- noodzakelijke medicijnen moet ring gisteren besloten op voorstel krijgen zonder bijbetaling", vari de staatssecretarissen Simons De industrie heeft zeer teleurge- Bukman (economische steld gereageerd op het kabinetsbe sluit. "De regering is een onbe trouwbare partner gebleken. Wij hebben geen faire kans gekregen zelf de prijzen in de hand te hou- zaken). Het kabinet achtte heidsingrijpen nodig omdat de far maceutische industrie er niet in is geslaagd de snelle groei van de ge- neesmiddelenprijzen vrijwillig te den", stelde directeur A. Nijhuis beteugelen. van Nefarma. Ook het kamerlid Zij had in 1988 hiertoe de kans ge- Schartman vond de proefperiode kregen met het zogenaamde Omni- van 'OPA' te kort om conclusies te Partijen Akkoord. De industrie, kunnen trekken. De Consumenten- verenigd met apothekers en zieken fondsen, garandeerde het kabinet teem 1 1990 een bezuiniging van 420 mil- wordt bond vreest dat het ijkprijzensys- 'verkapte eigen bijdrage' stelt voor eerst te proberen joen gulden per jaar. Dat betekende met industrie en groothandel maximale groei van de omzet crete prijsafspraken te maken. Ook met niet jaar. Nu blijkt dat de gemiddelde om zetstijging voor dit jaar op 7,2 pro cent zal uitkomen. "Het in de hand dan drie procent per de Ziekenfondsraad is tegen een dergelijk reguleringssyteem. Simons wil tevens de voorlich ting aan huisartsen en consumen ten verbeteren. Zij moeten houden van de medicijnprijzen kan ter inzicht krijgen in soorten TAYIBE - Een aan het hoofd gewonde Israëlische Arabier wordt door de oproerpolitie gearresteerd tijdens hevi- e rellen in de straten van Tayibe, twintig kilometer ten noorden van TelAviv. Gisteren was de zogenaamde land- ,ag, ter nagedachtenis van gebeurtenissen in 1976, waarbij zes Arabieren werden gedood tijdens een demonstra- Ie tegen de door Israël begonnen landhervormingen. (foto anp> TALLINN (RTR) - De Sovjetrepu- j? de reSels voor afscheiding >liek Estland is gisteren begonnen Sovjetrepublieken zijn vastgelegd, het geleidelijke herstel van zijn De stemming mafhankelijkheid In een eerder aangenomen reso lutie riep het parlement op tot sa- tweede menwerking met het onofficiële pa- de resolutie, waarin de zelfstandigheid rallelle Estse Congres, i soort "te- genparlement". De leden van het Estse Congres werden vorige maand gekozen door 600.000 inwo ners van de republiek van voor de Tweede Wereldoorlog en hun af stammelingen. Volgens de Russi- Tweede Wereldoorlog. Daarbij staat van Litouwen werd ondersteund iet Estse parlement pal achter het de "ultimata en de militaire druk" telfstandigheidsstreven van Litou- van Moskou scherp worden veroor- ven, de Baltische republiek die zich deeld, zal waarschijnlijk worden )p 11 maart onafhankelijk van Mos- uitgesteld tot maandag. cou verklaarde. "De Opperste Sovjet (het parle- Ondanks waarschuwingen van de ment) erkent de wettigheid van het sche minderheid in Estland is vertegenwoordigers van de Russi- staatsgezag van de USSR op het Congres een discriminerende iche minderheid in Estland, die grondgebied van Estland niet", zo stelling, maar veel Esten zien hel Ireigden dat er een burgeroorlog luidde de verklaring die door 73 le- het enige echte parlement in een sou kunnen uitbreken, nam het Est- den van het 105 leden tellende par- zette republiek, ie parlement gisteren met overwel- lement werd goedgekeurd. "De Op- PARI JS (AFP) - Om de vijf miljoen De Eritrese verZetsbeweging. die ven ci uwg siccus uc mensen te redden die in Etiopië met zegt de haven Massawa te hebben dat de markt het zelf veroverd, heeft verklaard dat die haven ook gebruikt kan worden het .De leiders van de door Russen ge- ligende meerderheid een resolutie perste Sovjet begint een overgangs- domineerde Groep voor Gelijke Rechten bekritiseerden de resolutie in felle bewoordingen en zij waar schuwden dat zij het Sovjetparle- ment in Moskou zullen vragen hier tegen op te treden. "Dit is een staatsgreep", zo zei de Russische af gevaardigde Vladimir Lebedev -".denk goed na voordatje stemt, be- het Sovjetgezag 'epubliek werd veroordeeld. Het Estse parlement verklaarde lok dat er "een overgangsperiode" legint die moet uitmonden in de volledige onafhankelijkheid van Sstland. De beslissing van het parlement s een duidelijke uitdaging aan het 1 1* *1 9 ïdres van Sovjetleider Michail Gor- ie UHVPrmiirlplll k jatsjov die herhaaldelijk heeft ge- 10 LUI V Cl HliJUCllJlY ?£U.ÜLe; TOKYO (Rtr.) - Leonid Kravsjenko, periode die zal uitmonden i ming van de constitutionele orga nen van de staatsmacht van de re publiek Estland. Het herstel van de republiek Estland is begonnen". Scheuring Partij te duur. De patiënt betaalt te veel. Ik wil de industrie nu dwingen de zelfde kwaliteit tegen goedkopere prijzen aan te bieden", lichtte Si mons zijn voorstel toe. De vier grote partijen in de Twee de Kamer zijn steeds tegen invoe ring van het ijkprijzensysteem ge weest. "Ik ben dan ook verbaasd over deze rigoureuze aanpak", ver klaarde CDA-woordvoerder Schart man. "We geven er nog steeds de voorkeur regelt". Net als zijn collega De Pree (PvdA) vreest hij dat de prijsbeheer- sing ten koste van de patiënt gaat. "Het is weliswaar belangrijk dat de medicijnen goedkoper worden", stelde De Pree, "maar voorop staat dat de verzekerde alle medisch ASSEN (GPD) de kwaliteit", aldus Simons. De Engelse BOBBY werd als gezagsdrager ooit op handen gedragen, omdat hij netelige kwesties als een ware oom agent wist op te lossen. Vandaag de dag geniet hij veel minder respect, omdat de bobby nogal eens buiten z'n boekje gaat. Katwijker Hans Krabbendam verbleef anderhalf jaar aan de boorden van Lake Michigan, waar in de vorige eeuw een Hollandse immigratiegolf aanspoelde. Hij kwam tot de ontdekking dat het gebied totaal is veramerikaanst; feitelijk herinnert alleen de PREEK in de kerk duidt nog op Hollandse invloeden. Ex-profvoetballer EDU NANDLAL maakte in juni van het vorig jaar deel uit van de selectie van het Kleurrijk Elftal. Hij was een van de weinige overlevenden van de vliegramp bij 'Zanderij'. In stilte verwerkt hij de naweeën. DENKWIJZER: De gruwelijkste maand (Estland, Letland en Litouwen) ïun onafhankelijkheid maar moe- en uitstellen tot er een wet is waar- LVarung Tamalinda Zonnig de directeur van het officiële Sov jetpersbureau Tass, acht een scheu ring in de communistische partij van de Sovjetunie onvermijdelijk. In een interview met het Japanse persbureau Kyodo zei Kravsjenko gisteren dat hij verwacht dat een groep radicale hervormers na de de batten op het partijcongres van de Sovjetcommunisten in juli een nieuwe partij zal oprichten. Deze nieuwe partij zal radicalen uit de Sovjetrepublieken aantrekken, al dus de directeur van Tass. De graanboeren denk of je op de groene knop drukt komen opnieuw in actie, als het ka- en voor burgeroorlog stemt". binet niet binnen enkele dagen fi- Lebedev en anderen hebben ge- nanciële steun toezegt aan akker- ëist dat er in een referendum beslist bouwers met geldproblemen, zo moet worden over de toekomst van hebben actievoerders gisteren in Estland en niet door het parlement. Assen meegedeeld. Zij schaarden zich daarmee achter Premier Lubbers zei gisteren na het Kremlin dat eerder zei dat er een afloop van het kabinetsberaad ech- referendum gehouden moet wor- ter dat de regering daarvoor geen den voor Litouwen uit de Sovjetu- geld heeft. De commissie van drie, nie kan treden. die onlangs onderzoek deed naar de De Estse meerderheid wil geen problemen van de akkerbouw in volksraadpleging. "Estland is geen Nederland, heeft het kabinet inko- deel van de Sovjetunie. Het is bezet menssteun voor de graanboeren ge- gebied, dus er kan geen sprake zijn adviseerd. van een referendum", aldus Tiit Ka- De vijf leiders van de actievoeren- bin, een vooraanstaande radicale de akkerbouwers hebben gister hebben verscheidene landen gesteld neutrale corridors voor de voedseltransporten te creëren. De toestand is zeer precair. Etiopië wordt geteisterd door grote droogte en een al jaren durende oorlog tus sen regering en onafhankelijkheids bewegingen. De Ve.enigde Staten en de Sov jetunie werken nu samen om rege ring en verzet in Etiopië tot een ak koord te bewegen. En de speciale VN-gezant belast met Etiopië, Ab- dulrahmin Farah, is naar Etiopië af gereisd om enkele voorstellen te be spreken, waarbij het gaat om vrijge leiden voor de voedselhulp. De EG-landen hebben inmiddels al het groene licht van de strijdende partijen gekregen voor speciale vluchten tussen Frankfurt en As mara, de door het verzet belegerde hoofdstad van Eritrea. Ook hebben zij toestemming gekregen voor de aanvoer van hulpgoederen via de weg die van de haven Assab (in het de aanvoer. De haveninstalla ties zouden echter bij de gevechten met het regeringsleger zwaar zijn beschadigd en er zouden twee maanden nodig zijn voor reparaties. Van de 105.000 ton voedsel in Mas sawa zou 85.000 ton de napalmbom bardementen door de luchtmacht hebben overleefd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat Moskou heeft laten weten dat het zijn militaire adviseurs uit de ge- vechtsgebieden heeft teruggetrok ken. Dit zou een teken zijn dat de Sovjetunie de regering van presi dent Mengistu in de steek begint te laten. Ill IICHOUDBEURS llUU&INTERI EUR T/M 8 APRIL Dogel.|h van 10-17 uur WO. 4 T/M VR. 6 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegongsprijs f 15,-, 's avonds f 10,-. Sratis Pendeldienst: volg borden Q RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. AMSTERDAM P«g Toegongbiljelten bij NS-slati Eritrea) Asmara Estse parlementariër. )e weersverwachting voor vandaag uidt: Aanvankelijk nog (plaatselijk) aaghangende bewolking en hier en laar mist. In de loop van de middag :onnig. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Eerst weinig wind, in de oop van de dag matige wind uit ooste- ijke richtingen. De vooruitzichten voor zondag tot en het woensdag: Eerst zonnig en zacht. Na het week- ïinde meer bewolking, mogelijk wat *egen en geleidelijk koeler. Zondag 1 april :on op: 07.16 uur, zon onder: 20.13 uur: naan op: 10.07 uur, maan onder: 03.16 lur. Waterstanden te Katwijk loog water: 07.50 en 20.29 uur; laag wa- jer: 03.25 en 16.01 uur. Maandag 2 april :on op: 07.13 uur. zon onder: 20.15 uur; naan op: 11.20 uur, maan onder: 04.09 Waterstanden te Katwijk loog water: 08.48 en 21.43 uur: laag wa- cr: 04.21 en 16.56 uur. 48 PAGINA'S unisex sweatshirt div. kleuren S. M. L. XL PER STUK avond in Assen besloten om "druk op de ketel te houden zowel in de richting van de politiek als in de richting van de eigen landbouwor ganisaties". Als er niet snel wat ge daan wordt aan de problemen van de akkerbouwers, zullen er prikac- ties volgen die niet massaal, maar wel opvallend zullen zijn, aldus de Groninger boerenleider Willem Schaap. De boeren zijn teleurgesteld over de houding van minister-president Lubbers, die gisteravond liet door schemeren dat een prijsverhoging voor granen niet haalbaar is. "Lub bers probeert zich er met een Jantje van Leiden af te maken", zei Willem Schaap. (zie pagina 5: Kabinet dringt niet aan op verhoging graanprijs) Varkenskop op stoel raadslid JOHANNESBURG (AP) - In het Zuidafrikaanse Boksburg heeft het joodse gemeenteraadslid Is- sy Kramer vlak voor het begin van een raadsvergadering op zijn stoel een in de Israëlische vlag gewikkelde varkenskop aangetroffen. In Boksburg maakt de uiterst rechtse Conser vatieve Partij de dienst uit. Deze partij is een uitgesproken voor stander van het systeem van apartheid. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement t 74,15* Wi| nemen een jaarabonnement 1 285.50 Naam Adres - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Vertrek élke vrijdag en zaterdag t/m 30 juni a.s. Heel ander dagje uit: live muziek, casino's, restaurants, bars, bioscopen, tax-free shops, entertainment, pub-bezoek in Engeland, prima hutlen; 'n fijne n Vraag de speciale folder bij uw reisburo of bel: I Hoek

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1