'De kiezer wil ons in het college hebben' Vakantieweek nu door Warmondse stichting gedaan PvdA reageert laconiek op teleurstelling D66 BENZINESTATION GESLOOPT Wassenaarse houdt een breed college Genoeg sponsors voor Voorschotense sportprijs ZATERDAG 31 MAART Alkemade voorstelling: 'Soubrette', door Toneelvereniging St. Theodolfus, aanvang 20.00 uur in de Alke burcht, Roelofarendsveen. tropisch feest in jongerencen- Alphen verzamelbeurs in gebouw Na bij. van 10.00 tot 16.00 uur. open dag Vrije School, Hoef bladstraat 46. vanaf 10.00 uur. braderie en rommelmarkt in De Bron, van 10.00 tot 16.00 uur. bingo-avond in buurthuis Halfje Wit. aanvang 20.00 uur. voorstelling: 'De Emigranten', met Huub Stapel en Sjoerd Pleij- sier, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. 'Gold througf the fire', bij TOV, aan vang 20.30 uur in gebouw Ouver ture, Ouvertureweg 137. stijldansen in buurtcentrum De Ridder, Conceriweg, aanvang 21.00 uur. science-fiction-avond in jonge rencentrum Madonna, aanvang 21.00 uur. Eelco Gelling and the vlooienmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur; auto-occasionshow, van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. tot 12.001 voorstelling: 'Verre Vrienden', van Alan Ayckbourn. door Thea- Pacellischool, Damlaan 22, 11.00 tot 16.00 uur. Lenteloop over 4, 6, 10 en 13 km in de Leidse Hout, start om 15.00 uur. musical: 'Up on the Roof', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp open dag politievrouwen ver tellen over hun werk. van 10.00 tot 17.00 uur in Districtsbureau, Van de Valk Boumanweg. Leimuiden 1 presentatie van sport- en hob- ZONDAG 1 APRIL Alkemade Braassemloop. start vanaf 10.30 uur bij jachthaven De Noor- dertiem, Roelofarendsveen. Alphen disco in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 14.30 uur. Lelden fietstocht 'Noordeindertocht',. over 35 of 65 km, start tussen 8,30 en 9.30 uur vanaf kantine Swift, Roomburgerweg. koffieconcert met Vera Beths (viool) en Stanley Hoogland (pia no), aanvang 11.30 uur in de Stadsgehoorzaal. archeologisch spreekuur, voor advies over oude voorwerpen, van 13.00 tot 16.00 uur in het Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg. gezinswandeling IVN in de Leidse Hout met opdrachten 'Waar of niet waar', start 14.30 bij het Theehuis. familiematinee door het Scapi- no Ballet,-aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. kindervoorstelling: 'Addio Ad- dio Adieu', door Balloen, aanvang 15.00 uur in het LAK-Theater. Cle- veringaplaats. film over India: 'Benares, heili ge stad aan de Ganges', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat. orgelconcert door Jasper van Eersel. aanvang 19.00 uur in de Waalse Kerk. film: 'Death in Vennice'. bij LWH, aanvang 20.30 uur in ge bouw De Kroon, Lange Gracht 65. Leiderdorp koffieconcert Mayke Radema kers (cello) en Léon Bak (piano), aanvang 14.30 uur in de Muzen- Oegstgeest koffieconcert Hofwijck door Ka merkoor 'Mezza Voce', olv Rob Borst, aanvang 11.30 uur in de re- D66 Voorschoten 'verbijsterd' over coalitie CDA, WD, PvdA VOORSCHOTEN - De Voor- schotense D66-fractievoor- zitter J. Aikens is 'verbijs terd'. omdat de andere frac ties hem geen enkele kans hebben gegeven wethouder te worden. "Als je kijkt naar de verkiezingsuitslag kun je vaststellen dat de kiezer ons in het college wil hebben, maar CDA en VVD hebben ons niet eens een kans willen geven om tot overeenstem ming te komen". door Dorith Ligtvoet De teleurstelling bij de fractievoor zitter. die al 12 jaar in de gemeente raad oppositie voert, is groot. Tij dens het gesprek blijkt dat de voor man van D66 het moeilijk kan ver kroppen dat zijn partij ondanks de overwinning buitenspel is gezet bij de college-onderhandelingen. De partij won een derde zetel en trok meer stemmen dan de PvdA, die ook drie zetels heeft. "Wij hadden geen onbespreekbare punten en waren bereid eerst over de moeilij ke geschilpunten te praten. Als we vervolgens niet tot overeenstem ming waren gekomen, hadden CDA en VVD kunnen concluderen dat die onwillige honden niet willen. Dan hadden zij zakelijke argumen ten gehad om voor de ander te kiè- zen". Die ander is in dit geval de PvdA, die al jaren een wethouder le vert. "De andere fracties hebben de loyaliteit van de PvdA beloont", constateert Aikens. "De PvdA rea geerde als een hondje dat braaf gaat zitten en woef zegt. De PvdA is al lang blij dat ze niet van het pluche af hoeft en wil coute que coute mee doen". "Wat me zo verbaast, is dat de par tijen zo tevreden zijn over het tot nu toe gevoerde beleid. De kiezers heb ben helemaal niet gezegd dat dat be leid zo prachtig is, de coalitie heeft tien procent van haar aanhang ver loren". De Voorschotense PvdA-frac- tievoorzitter M.J. Breunesse re ageert nogal laconiek op de uit latingen van Aikens dat haar partij zich als een braaf hondje heeft gedragen. "Je zou dat ook kunnen omdraaien en dan zou D66 het brave hondje zijn ge weest. Ik zou me kunnen voor stellen dat de voorwaarden die CDA en VVD aan D66 zouden stellen zwaarder waren ge weest. D66 zou een nieuwe part ner zijn met een nogal opposi tioneel programma. Met de„ PvdA wordt al lang samenge werkt en dat is tot nu toe goed gegaan". Ze spreekt tegen dat haar par tij beter oppositie zou kunnen voeren om de eigen standpun ten beter onder de aandacht van de bevolking te kunnen bren gen. "We hebben het daar als partij natuurlijk uitgebreid over gehad, maar hebben daar niet voor gekozen. Als het gaat om het maken van plannen en Ze vraagt zich af of de PvdA het een volgende keer beter zal doen als voor de oppositie wordt gekozen. "Dat is koffiedik kij ken. Kijk, als de PvdA het al leen in Voorschoten slecht had gedaan, zou dat een duidelijk signaal zijn geweest. Maar het is een landelijk verschijnsel en we zijn er nu niet van overtuigd dat we het beter doen wanneer we voor oppositie kiezen". De veronderstelling van Ai kens dat de PvdA straks een weinig interessante portefeuil le zal krijgen, wijst ze van de hand. "Dat we kleiner zijn zal zich uitdrukken in de grootte van de portefeuilles. Op zich vind ik dat redelijk, maar er zijn grenzen aan. We hebben afge sproken dat iedere partij een redelijk pakket krijgt". Van daag praten de fracties verder over de portefeuilleverdeling. Voorbereidingen begonnen WARMOND - De voorbereidin gen voor de Warmondse kinder vakantieweek zijn weer begon nen. De week wordt traditiege-, trouw gehouden aan het eind van de schoolvakantie op het recrea tie-eiland Koudenhoorn. Het the ma is dit jaar 'In vijf dagen de we reld rond'. Elke dag zal in het te ken staan van een ander wereld deel. De spelletjes zullen betrek king hebben op dit thema. De werkgroep jeugdvakantie- activiteiten, die de week de laatste jaren heeft georganiseerd, is onlangs opgegaan in een stich ting. De organisatie wil dit jaar voor het eerst activiteiten voor grote en kleinere kinderen apart organiseren, vertelt J. van der Hulst. "Wij willen hiermee voor komen dat de oudsten zich verve len". Hoewel Koudenhoorn veel ruimte biedt voor activiteiten, vereist een kinder-vakantieweek op het eiland elk jaar een enorme organisatie. Van der Hulst: "Op een bepaald gedeelte zijn punai ses bijvoorbeeld verboden, om dat daar gewoonlijk koeien en schapen lopen. Wanneer de oud ste kinderen met punaises en spij kers werken, moet dat elders ge beuren. Ook dienen we er van te voren rekening mee houden dat er geen elektriciteit is op het ei land en is het noodzakelijk om chemische toiletten te huren". De 24 aangeschafte .tenten, die na een sponsorloop werden aan geschaft, zijn vorig jaar goed be vallen en zullen ook dit jaar weer worden gebruikt. "We hebben de kinderen vorig jaar gezegd voor zichtig te zijn met de tenten en ze hebben zich goed gedragen. Ze waren er dan ook groots mee", al dus Van der Hulst. Dit jaar zal ook een kindertheater groep optreden. Dit optreden is de prijs die de nieuwe stichting heeft gekregen van een provincia le jeugd- en jongerenorganisatie, die de week in Warmond een be loning waard vond. Het inschrijfgeld is dit jaar iets verhoogd. Met gemeentelijke subsidie en sponsorgeld van be drijven hoopt de stichting rond te komen. Van der Hulst verwacht niet dat het inschrijfgeld drem pels zal opwerpen voor ouders uit de laagste inkomensgroepen: "De contributie is al extreem laag. In andere gemeenten is het inschrijfgeld hoger." Van der Hulst verwacht dan ook dat er, net als vorig jaar, zo'n 250 kinderen zullen meedoen. Warmondse kinderen gaan voor boven kinderen uit andere ge meenten. De werving van vrijwil ligers is al begonnen. Alle vrijwil ligers die vorig jaar of het jaar er voor hebben meegedaan, krijgen een brief waarin om hun mede werking wordt gevraagd. "We hebben minstens 46 mensen no dig", aldus de Warmondse, die goede hoop heeft dat dit aantal ook dit jaar wordt gehaald. Goede trouw Hoewel de andere partijen hem dat niet ronduit hebben gezegd, denkt Aikens dat zijn persoonlijkheid een rol heeft gespeeld in de nu gemaak te keuze. "Toen ik destijds in de raad kwam werd wel gezegd dat ei genlijk de oppositie in de raad kwam. De PvdA. de WD en het CDA leverden wethouders. Ik werd de belichaming van de oppositie. Maar als iemand zegt dat hij wil deelnemen aan het college, ga je toch uit van goede trouw". Aikens heeft het college nogal eens aangevallen, omdat hij het niet eens was met het gevoerde beleid. Ruimtelijke ordening, woning bouw en financiën bleken elke keer weer knelpunten. Dat viel bij de an dere partijen niet altijd in goede aar de. Toch vindt de D66'er die kritiek geen reden voor CDA en WD om D66 als onderhandelingspartner af te wijzen. 'In de oppositie formuleer je je stellingen anders', vindt hij. Ai kens maakt duidelijk dat zijn partij in ruil voor een wethouderszetel be reid was om concessies te doen. Be tekent dat voor een partij die zo dui delijk oppositie heeft gevoerd geen kiezersbedrog? "Ik weet niet of dat verkiezersbedrog is", formuleert hij voorzichtig. "Dat had je achteraf pas kunnen zeggen. Dat we conces sies hadden moeten doen is duide lijk. Kijk, als je moet inleveren op zaken die je ziel raken, moet je dat natuurlijk niet doen. Maar zover is het niet eens gekomen". Geen claim D66 had volgens Aikens geen spe ciale post willen claimen, maar de fractievoorzitter geeft toe dat hij de portefeuille financiën aantrekkelijk zou hebben gevonden. "Ook omdat je altijd het verwijt krijgt datje in de oppositie makkelijk over geld kan praten". Aikens is straks de enige ervaren man in de fractie. De huidige num mer twee, mevrouw E.J. Mulder, verhuist naar Haarlem. Mevrouw Y. Molenkamp-Beauchez en E. Brus- see zullen de raadsfractie verster ken. Bij een wethouderschap zou Aikens een onervaren duo in de raad hebben achtergelaten. Maar in zijn ogen was dat geen probleem. "Ik begon ook als eenmansfractie. Als je in het diepe moet springen en moet zwemmen, lukt dat best. Soms gaat dat zelfs beter dan met goedwillende lieden om je heen". De fractievoorzitter vindt het on verstandig van de PvdA om mee te doen aan het college, omdat hun standpunten ondergesneeuwd zul len raken. De PvdA heeft met drie zetels een zwakkere positie dan de PvdA/PPR met vier zetels vorige keer. "Dat uit zich straks in de por tefeuilleverdeling", voorspelt Ai kens, die vreest dat de socialisten een weinig interessante portefeuille krijgen. In de tang Theoretisch bestaat de mogelijk heid dat de drie fracties het niet met elkaar eens worden en D66 toch mag meedoen aan de college-onder handelingen. Aikens acht die kans klein. Een CDA/WD-college zou sowieso al vanzelfsprekend zijn in Voorschoten. "In de verkiezings programma's zeggen beide partijen te kiezen voor een afspiegelingscol lege. Daarmee omarmen ze elkaar al". Ook verwacht hij niet dat de PvdA alsnog zal afhaken, omdat de partij graag een wethouder wil leve ren. "De PvdA zit in de tang. Als ze moeilijk doen, wordt er gezegd dat ze moeten oppassen, omdat CDA en WD anders naar de buurman toe t CDA en VVD. Ze heb- gaan Aikens verwacht dat het huige beleid de komende vier jaar gewoon wordt voortgezet. D66 zal dezelfde rol moeten voeren als de vorige ke ren: de oppositierol. Veranderingen zijn er echter wel. Het college be staat uit nieuwe wethouders, Groen Links heeft een zetel en D66 heeft een zetel meer. Aikens put uit al de ze ontwikkelingen toch enige hoop op verandering. Maar de teleurstel ling overheerst. Koffieconcert Mayke Rademakers (cello) en Léon Bak (piano) geven zondag 1 april een koffie concert in het Leiderdorpse cultureel centrum De Muzenhof (Cor Gordijnsin gel 1). Op het programma staan werken van onder anderen Beethoven. Stra- winsky, Fauré en Nin. Het concert begint om 14.30 uur. Tentoonstelling van 2 tot en met 26 april wordt in de Zoe- terwoudse openbare bibliotheek aan de Schenkelweg een 'kniptentoonstelling' gehouden door Frouke Goudman-Cupi do uit Amersfoort. De tentoonstelling laat 30 jaar knip- en vouwkunst (origami) van papier zien. De openingstijden van de bi bliotheek zijn: maandag 14.00 - 16.30 uur, dinsdag 19 00 - 21.00 uur, woens dag 14.00 -16.30 uur. donderdag 19.00 - 21.00 uur en zaterdag 10.30 -12.00 uur. Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers houdt maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 april een kle- dingsbeurs in de hal van de Scheppings- kerk (Van Poelgeestlaan 2) in Leider dorp. De verkoop wordt op maandag en dinsdag gehouden tussen 19.00 en 21.00 uur, op woensdag van 19.00 tot 20.00 uur. Kleding voor de verkoop kan ingeleverd worden op maandagavond van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdagmor gen van 9.00 tot 11.00 uur. Rekenen Wie moeite heeft met het rekenen in pro centen, gewichten, breuken en maten kan zijn kennis hierover ophalen in Lei derdorp (Splinterlaan 91). Voor meer in- formatie: 071-410622/896354/411959 Reconstructie Gelderswoudse Kerkpad valt duurder uit ZOETERWOUDE - De recon structie van het Gelderswoudse Kerkpad in Zoeterwoude valt 60.000 duurder uit dan oorspronke lijk werd gedacht. B en W willen een brug aan de oostzijde van de weg vervangen door een dam. De brug verkeert in zo'n slechte staat dat hij geheel moet worden vernieuwd. De brug maakte onderdeel uit van het ongeveer 1700 meter lange fietspad richting Benthuizen wordt door de gemeente opgeknapt. De weg wordt opnieuw geasfalteerd en ook de brug over de Weipoortsevliet wordt opgeknapt. Het verbeteren van de brug bij Gelderswoude kost 67.000 gulden en de aanleg van een dam kost 40.000 gulden. De dam wordt breder dan de huidige brug, zodat er tij dens ijzel een strooiwagen over heen kan. De gemeente kiest bovem dien voor een dam omdat die in on derhoud goedkoper is. De commissie openbare werken en volkshuisvesting neemt 5 april een beslissing over de reconstructie van Gelderswoudse Kerkpad. Alle raadsfracties willen weer meedoen LEIDERDORP - Het benzinestation Texaco op de Persant Snoepweg in Leiderdorp is tijdelijk ondergebracht in een noodcaravan. Het oude pompstation is vorige week afgebroken. Voor de bouwvakvakantie moet hier een nieuw tankstation staan met een grote winkel en aan de overzijde van de weg een volautomatische wasserette. Omwonenden hebben in het verleden geklaagd over de kans op geluids overlast door de komst van een autowasserette. uoto Ellen Martens) WASSENAAR - In de Wasse- naarse politiek lijkt alles bij het oude te blijven met wederom twee WD-wethouders, een CDA-wethouder en een wet houder voor PvdA en D66. Dit bleek gisteravond tijdens de eerste college-onderhandelin gen. Vandaag en morgen mo gen de verschillende partijen suggesties indienen voor het college-programma, dat halver wege volgende week wordt op gesteld door C.B. Aptroot. Aptroot leidt de grote WD èn de onderhandelingen. Hij sluit niet uit dat het programma volgende week donderdag al wordt vastgesteld en wil daarna verder gaan met het ver delen van de portefeuilles en het aanstellen van de wethouders. Hij laat in het midden welke por tefeuilles 'zijn' WD wil hebben en laat evenmin veel los over de pro grammatische kant van de zaak. Duidelijk is wel dat er oplossingen dienen te komen voor belangrijke kwesties als de woningbouw. In de verkiezingsstrijd liet de WD keer op keer weten dat Wassenaar vol is, terwijl CDA, D66 en PvdA de ko mende periode honderden (sociale) woningen willen bouwen. Aptroot: "Ik denk dat we alles kunnen oplossen, al kan het natuur lijk zo zijn dat iemand zal afhaken". Gevraagd naar het waarom van een college met vier partijen, antwoordt hij: "De brede afspiegeling is de laatste vier jaar best bevallen en het klopt ook redelijk met de verkie zingsuitslag". Bij de verkiezingen van vorige week woensdag verloor de PvdA de derde zetel aan D66, die van een naar twee zetels klom. WD en CDA trokken één procent meer stem men, maar hun zeteltal bleef gelijk: tien voor de WD en zeven voor het CDA. Vier oude panden op monumentenlijst ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier oude panden in Alphen komen bin nenkort op de lijst van beschermde monumenten. Het gaat om de pan den Oudshoornseweg 78 en 170 en Nuovaweg 1 en 3. De Historische Vereniging Alphen had het verzoek om deze panden aan te wijzen als beschermde monumenten inge diend bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC), maar WVC heeft het verzoek bij de gemeente neergelegd. VOORSCHOTEN - Sporters en sportteams kunnen dit jaar voor het eerst meedingen naar de sportprijs van Voorschoten, die in september zal worden uitgereikt. Er hebben zich voldoende sponsors aange meld om de benodigde prijzen te kunnen aanschaffen. Een organise rende werkgroep bepaalt volgende week met welke sponsor zij i In de werkgroep zitten drie ge meente-ambtenaren, CDA-raadslid mevrouw W. Zoetemelk, basketbal- organisator R. Knijnenburg en een plaatselijk journalist. Zij reiken in totaal drie prijzen en een troostprijs uit. Er is geen aparte indeling ge maakt naar sportman, sportvrouw of sportteam. Gemeente-ambtenaar en lid van de werkgroep, P. van de Veer: "De eerste prijswinnaar krijgt een geldbedrag van ongeveer dui zend gulden, afhankelijk van het to taal ingezamelde geld, en een be ker". Sportvereningingen uit de gemeente worden binnenkort opgeroepen kanshebbers vQor te dragen. Van de Veer: "Om een com pleet beeld te krijgen van de Voor schotense prestaties vragen we zo veel mogelijk reacties. We selecte ren op meetbare sportprestaties. Misschien vragen we deskundigen uit de sportwereld om mee te beslis sen". De gemeente zal een gedeelte van de organisatiekosten betalen en zor gen voor een zaal voor de uitreiking. De organisatie hoopt dat de avond in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat kan worden ge houden.*'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17