Halt-bureaus weerleggen kritiek Tsjechen weten nog niet wat ze willen' Tolheffing doet tot zes procent prijzen stijgen (Duöïlicitius Leidse studenten brengen bezoek aan Praagse universiteit Begrip bij defensie voor bezwaren 'Iedereen kan van huisarts veranderen' Afval Leiden naar de VAM Honderd, jaar geleden stond er in de krant: - In een onderhoud met een verte genwoordiger van de New- York Herald" heeft Sarah Bern hardt nu ook zelve verklaard dat zij, hoewel niet geheel ge zond, toch niet ziek is. „Ik ben vermoeid en e$nigszins zenuw achtig en ik hoop dat gij het ver haal, dat ik te veel chloral zou hebben gebruikt, zult tegenspre ken. Het was belachelijk. Ik was na de eerste voorstelling zóó ze nuwachtig, dat ik wat chloral nam om te slapen. Dat was alles. Ik zie daarin niets bijzonders." - Men schrijft uit Aken: Het Cou ranten-Museum is voornemens om alle bij gelegenheid van het 450-jarig jubileum van de boek drukkunst in couranten en tijd schriften voorkomende stukken betreffende de uitvinding der boekdruk-kunst, en verder de naar aanleiding van het jubile um uitgegeven feestartikelen, feestnummers enz., zoowel als de verslagen over de in verschillen de steden plaats hebbende feeste lijkheden te verzamelen. Vijftig jaar geleden: De Proeftuin Z.H. Glasdis trict te Naaldwijk heeft proeven genomen om door electrische verwarming den teelt van as perges te vervroegen; het resul taat is wat de cultuur zelf betreft niet ongunstig geweest, maar voor de practijk zal deze nieuwe verwarmingsmethode toch niet mogelijk zijn, omdat de kosten te hoog blijken te zijn. In 1936 werd een begin gemaakt met deze proeven. De planten groeiden best, en ook in 1937 waren deze resultaten bevredigend. Maar in het afgeloopen seizoen werd met oogsten begonnen, en toen zou blijken of de teelt op deze wijze beoefend, rendabel zou zijn. Dit bleek helaas niet het geval te zijn. De jongste opbrengst was gemiddeld f 1.25 per kilo. Men meent dat het forceeren door een gewone centrale verwarming betere resultaten zal opleveren. Raad voor het Jeugdbeleid beticht van gebrekkig beoordelingsvermogen ROTTERDAM De koepelorgani- I satie Halt Nederland heeft fel uitge haald naar de Raad voor het Jeugd- beleid, die de werkwijze van bu- 1 reaus voor alternatieve strafopleg ging aan jongeren onlangs zwaar I kritiseerde in de nota 'Jeugdde- linkwentie, preventie en straf op maat'. Volgens landelijk Halt-coor- I dinator drs. Alma van Hees getuigt de Raad voor het Jeugdbeleid (RvJ) met zijn opstelling van een "gebrek- I kig beoordelingsvermogen" ten aanzien van de Halt-methode. De ruim vijftig Haltbureaus in Nederland, waarvan er ook een in Leiden, hebben tot taak jonge wets overtreders te laten voelen dat ze zich maatschappelijk onaanvaard- i baar hebben gedragen. Via een Halt-bureau wordt een passende straf gezocht voor overtredingen die in de categorie 'kleine criminali teit' vallen. Zo worden deze jonge- ren - meest 14- en 15-jarigen - opzet telijk buiten het strafrechtelijk cir cuit gehouden. In de praktijk zijn I dat vooral zwartrijders en vandalen, maar ook jongens en meisjes die zijn gepakt wegens winkeldiefstal. In haar nota stelt de RvJ dat de 52 Halt-bureaus 'terug naar hun plaats moeten'. De taakopvatting van Halt zou gaandeweg tot aanaanvaardba- re proporties zijn uitgegroeid.- Vol gens de RvJ moeten de Halt-activi- teiten voortaan worden geregi streerd door Justitie, omdat de bu reaus te veel een eigen - alternatief en ongecontroleerd - systeem zijn gaan vormen. In een lijvige brief weerspreekt Halt-Nederland de kritiek van de RvJ. Halt (Het ALTernatief) weet zich daarbij gesteund door het We tenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC), de on derzoeksafdeling van het ministerie van justitie. Dat complimenteerde de Halt-bureaus begin dit jaar nog voor de succesvolle manier van werken. Ruim zestig procent van de Halt-clienten mindert of stopt het gedrag waardoor ze bij het bureau terechtkwamen. In haar nota adviseert de RvJ aan minister Hedy d'Ancona (WVC), die om een advies van de Raad had ge vraagd, dat de bevoegheden van de Halt-bureaus moeten worden be perkt. Volgens de RvJ moet dat te meer gebeuren, omdat dikwijls jon geren met verschillende wapenfei ten op hun kerfstok bij een Halt-bu reau belanden. De RvJ adviseert minister d'An cona om voortaan alleen zogenaam de first offenders, jongeren die voor het eerst door de politie zijn gepakt, voor de Halt-aanpak in aanmerking te laten komen. Verder zouden alle Halt-clienten in de toekomst toch bij Justitie moeten worden geregi streerd. Dat zou volgens de RvJ kunnen worden bewerkstelligd door de Halt-bureaus onder de ver antwoordelijkheid van het Open baar Ministerie te brengen. In haar brief aan de RvJ gaat Al ma van Hees uitgebreid in op de kri tiek in de nota aan de minister van WVC. Daarin weerlegt zij de opmer kingen voor een belangrijke deel met recente en minder recente (on- derzoeks-)gegevens en opvattingen. Mevrouw van Hees wijst er onder meer op dat de Halt-bureaus in Ne derland zijn ingebed in lokale struc turen en daardoor wel degelijk nauw samenwerken met plaatselij ke bestuurders, politie en Justitie. Ook wijst Halt-Nederland de kri tiek van de hand als zouden de plaatselijke bureaus teveel een ei gen leven leiden, zonder verant woording af te leggen aan het Open baar Ministerie. ,,Wij betreuren ten zeerste dat de Raad de indruk wekt als zou de officier van justitie geen verantwoordelijkheid voor de Halt afhandeling dragen. Dat is perti nent onjuist", zegt Van Hees. Volgens Halt-Nederland is er evenmin sprake van dat het soort delicten waarvoor jonge overtre ders bij een plaatselijk bureau te rechtkomen is 'opgerekt'. Van Hees: „Deze constatering klopt niet met de feiten. Zelfs het allereerste Bureau Halt in Nederland, dat in 1981 in Rotterdam werd opgezet, had al een bredere omschrijving van vandalisme dan alleen delicten met materiële schade". LEIDEN - "De Tsjechen zijn nog verschrikkelijk op zoek naar nieuwe structuren. Ze hebben weliswaar in een ongelooflijk kor te tijd allerlei democratische in stituten in het leven geroepen, maar wat democratie nu precies is en hoe ze ermee moeten om gaan weten ze niet. Het is voor hen bovendien iets heiligs; een mooi. groot ideaal waar je geen kritiek op mag uitoefenen. Voor ons is democratie echter een van zelfsprekende zaak en het was dan soms ook wat moeilijk uit te leggen hoe het er bij ons precies aan toegaat", zegt Barbara Sjoerdsma, één van de 13 Leidse studenten die de afgelopen week een bezoek hebben gebracht aan de Tsjechische hoofdstad Praag. De studenten waren daar op uitnodiging van Zdenek Lojda, vice-rector van de Praagse Keizer Karei universiteit. Lojda wil con tacten tot stand brengen met wes terse universiteiten en had bij het Leids universiteitsfonds het ver zoek neergelegd om vertegen woordigers langs te sturen. De studenten, allen lid van de univer siteitsraad en aanverwante com missies, stuitten min of meer bij toeval op deze uitnodiging en re gelden binnen enkele weken de reis naar Praag. Een van hun taken daar was om te kijken of er een geregelde uit wisseling tot stand kan worden gebracht tussen de rechtenfacul teiten van de Leidse en Praagse universiteit. De Tsjechen, zo bleek hun, hebben daar wel oren naar. "Ze zijn omtzettend be nieuwd naar het universitair on derwijs in Nederland", verklaart André Hengeveld. "Dat is niet zo verwonderlijk, want ze hebben al in geen jaren contact gehad met westerse instellingen. Dat was trouwens ook te merken. Ik wil René Baars, Barbara Sjoerdsma en André Hengeveld: "We dachten: dat wordt afzien. Maar het viel ontzet- niet zeggen dat het onderwijs daar op een laag peil staat, maar het is wel verouderd. Of eigenlijk: achterhaald. Alles is op marxisti sche leest geschoeid. Westerse li teratuur en westerse organisatie methoden zijn daar onbekend". "Dat is ook eén van de dingen waarbij wij hen waarschijnlijk kunnen helpen. We zouden hen li teratuurlijsten kunnen toesturen of het hun mogelijk kunnen ma ken om hier de nodige boeken te kopen. Verder zouden we op een geregelde basis studenten en do centen kunnen uitwisselen, zodat ze kennis en ervaring kunnen uit wisselen". De studenten hebben in Praag ook gesprekken gevoerd met mensen die zijn betrokken bij het bestuur van de universiteit en de mocratische instellingen. "Daar bij is het op opmerkelijk hoe snel ze bijvoorbeeld een universiteits raad en een studentenraad in het leven hebben geroepen", zegt Barbara Sjoerdsma. "Het is hen echter niet altijd duidelijk hoe ze met democratie moeten omsprin gen. Ze zijn er nog niet aan ge wend dat ze nu in alle vrijheid hun mening kunnen uiten". "Het communistische systeem liet niet toe dat sommige zaken ter sprake werden gebracht of dat kritiek werd geleverd. Mensen hebben daardoor een soort zelf censuur ontwikkeld; je wist im mers nooit wie er mee luisterde en welke gevolgen een bepaalde opmerking kon hebben. Het com munisme is nu verdwenen, maar die voorzichtigheid niet". Wat er nu precies in de plaats moet komen voor het communis me, weten de Tsjechen nog niet precies. "Democratie", zegt Hen geveld. "Maar als je hun vraagt wat dat inhoudt, blijven ze vaag. Of je krijgt allerlei mooie kreten te horen. Ze verzamelen nu in een enorm tempo kennis over nieuwe structuren, maar het zal denk ik nog vele jaren duren voordat ze er echt uit zijn", stelt René Baars. De studenten vinden Tsjecho- slowakije overigens een redelijk verwesterd land met een betrek kelijk hoge levensstandaard. "We hadden beelden in ons hoofd van lege winkels en lange wachtrijen. En we dachten van tevoren ook: dit wordt de komende week af zien. Maar het valt ontzettend mee. Alles is er normaal te ver krijgen en we kregen er bijzonder goed te eten". De 'Fluwelen revolutie' leeft nog altijd enorm in Tsjechoslowa- kije. "Op veel plaatsen zie je men sen nog steeds pamfletten uitde len en overal hangen posters met allerlei kreten of portretten van Havel. Je ziet trouwens zo veel fo to's van die man dat het soms zelfs een beetje beangstigend is". I Anna Kliniek neemt werkplaatsen van j Zeehospitium over LEIDEN Het orthopedisch-tech- nisch bedrijf Anna Kliniek in Lei den neemt per 1 april de prothese- en orthesemakerij van het Neder- I landsch Zeehospitium in Den Haag over. De drie werkplaatsen worden ondergebracht in een zelfstandig besloten vennootschap onder de naam 'Anna Den Haag'. De overna me heeft geen gevolgen voor de vijf tien medewerkers van de prothese- en orthesemakerij. Aanleiding voor de overname is de verhuizing van het Zeehospi tium naar de Vrederustlaan in Den Haag. De gevolgen voor de instru mentmakerij gaven de raad van commissarissen en directie aanlei ding om de mogelijkheid voor ver zelfstandiging nader te onderzoe ken. Overleg met de Anna Kliniek j leidde tot het besluit de drie werk plaatsen van het Nederlandsch Zee hospitium en de Haagse werkplaats van de Anna Kliniek samen te voe gen. Voltgens de directie van het I Zeehospitium is bewust gekozen voor samenwerking met de Anna Kliniek. Eén van de voordelen van de overname is volgens de Anna Kliniek dat de drie werkplaatsen van het Nederlandsch Zeehospi tium in het vervolg een breder as- sortiment kunnen aanbieden. j Afspraak rechtshulp i defensie, mr. B. baron van Voorst tot Voorst, nam gisteren plaats in de vluchtsi- •n druk op de knop de operational tactics trainer voor de Orion officieel in ge- Staatssecretaris over komst Fokker naar Valkenburg VALKENBURG - Op het minis terie van defensie rs begrip voor de bezwaren die omliggende gemeenten van de vliesbasis Valkenburg hebben tegen het verzoek van Fokker om gedu rende twee jaar gebruik te mo gen maken van het marinevlieg kamp voor het testen van de F- 50 en de F-100. Staatssecretaris van defensie mr. B.J.M. baron van Voorst tot Voorst zei dit gis teren bij de officiële ingebruik neming van de operational tac tics trainer voor de Orion. "Het verzoek betreft een zeer beperkt aantal vliegbewegin gen. ongeveer drie vluchten per week. Bovendien betreft het vliegtuigen die aan zeer strenge geluidsnormen voldoen en dus betrekkelijk stil zijn". Van Voorst tot Voorst: "Dit neemt echter niet weg dat ik de belangstelling die de gemeen ten en verschillende groeperin gen voor deze kwestie aan de dag leggen ten volle begrijp. Ik deel u dan ook mee dat ik alvo rens een besluit te nemen gron dig zal laten nagaan wat de ge volgen zouden zijn van de voor genomen activiteiten van Fok ker voor de geluidsbelasting voor de omgeving. Het oordeel van de zoneringsdeskundigen over de te verwachten geluids belasting zal in de besluitvor ming zeer zwaar wegen". De ingebruikstelling van de tactics trainer markeerde giste ren de afronding van een groot investeringsproject: de Orion maritieme patrouillevliegtui gen. Het project is tot stand ge komen in samenwerking met Amerikanen en Canadezen. De vluchttrainer is al door Noor wegen gebruikt en ook Spanje en wellicht Portugal zullen c de toekomst gebruik van i ken. Trainings- en simulatie-ap- paratuur is van groot belang voor de krijgsmacht. Deze trai ner, gekoppeld aan de vlucht trainer, biedt de mogelijkheid situaties te oefenen die te ge vaarlijk zijn om in werkelijk heid uit te voeren. Bovendien kan door deze trainer het aantal vlieguren met 10 procent den verminderd, evenals het aantal starts en landingen. Dat heeft niet alleen tot gevolg dat er minder overlast v wonenden zal zijn, maar ook dat de kosten voor brandstof e derhoud lager zijn. De verwacht de investering miljon gulden die met dit pro ject is gemoeid er binnen vijf tot zeven jaar uit te hebben. Staatssecretaris Simons: DEN HAAG - Staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) heeft gis teren in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Mateman (CDA) ontkend dat het in grote de len van het land vrijwel onmogelijk zou zijn om van huisarts te verande- Huisartsen hebben afgesproken dat ze in principe binnen de eigen waarneemgroep geen patiënten van elkaar overnemen. Maar volgens Si mons houdt de gedragscode ook in dat dit alleen geldt in steden of re gio's waar meer dan één waarneem groep opereert. Simons is niet van plan maatrege len te nemen, omdat de huisartsen op dit punt zelf al duideli jke en bin dende afspraken hebben, die ook door de ziekenfondsen zijn aan vaard. Bij de Inspectie voor de volksgezondheid is ook niets be kend over problemen op dit punt. OUD-MARINEPERSONEEL - De Algemene Vereniging Oud Marine personeel (AVOM) organiseert maandag 12 mei in de evenemen ten/ijshal in Leiden een manifesta tie onder het motto: 'Alle hens aan dek'. De reünie begint om twee uur en eindigt om elf uur. j alleen telefonisch LEIDEN/ALPHEN - De bureaus Kruiswerk en AZL maken nota over CARA-zorg Transporteurs vrezen concurrentie Tage-lonen' landen LEIDEN - De tolheffing in West Duitsland zorgt voor prijsstijgingen tot zes pro cent waardoor de concurren tiepositie van het Neder landse wegvervoer ernstig onder druk komt te staan, vrezen regionale transport bedrijven. De Duitse maat regel doet bovendien af breuk aan de beoogde har monisatie in het wegvervoer in het Europa na '92, is het verwijt aan het buurland. De maatregel om met ingang van 1 juli tol te gaan heffen van vrachtwa gens zwaarder dan 18 ton, stemt tot bitterheid. De prijzen van het Ne derlandse wegvervoer stijgen hier door met zo'n 3,5 tot 6 procent is de verwachting. De concurrentie met bedrijven in 'lage lonen'-landen als Spanje en Portugal wordt er niet be ter op. Niet wordt uitgesloten dat het voor de klant goedkoper is wanneer Westduitse vervoerders hun vracht hier komen halen inplaats dat de Nederlanders het over de grens brengen. Een enkeling vreest zelfs een grotere inmenging uit Oost- Duitsland 'waar ze ook goed mate rieel hebben'. Het transport mag wel duurder worden als dat maar voor alle Europese landen in gelijke mate geldt, is de opinie. De tolheffing, waartegen de EG- commissie heeft aangekondigd be roep te zullen aantekenen bij het Europese Hof van Justitie, geldt voor alle vrachtwagens, ook de Duitse. De laatsten krijgen echter compensatie in de vorm van wegen belasting zodat de heffing hen per saldo niets kost. "Het wegvervoer wordt op deze moeilijk vak", verzucht directeur J. van der Kwaak van het gelijknamige transportbedrijf uit Hiliegom: "We zijn in Nederland wel wat gewend dus we zullen het wel overleven. Misschien dat Maij- Weggen er nog een compensatie kan uitslepen. Nu mogen we. maar 300 liter gasolie vrij meenemen in West-Duitsland. Wanneer dat wordt vrijgegeven, dalen onze kosten wat. Thuis, op het bedrijf, is de gasolie altijd goedkoper dan elders aan de pomp". Te klein Toch geven enkele transporteurs de Westduitsers geen ongelijk. Frank rijk en Italië kennen immers al jaren een tolhefing. Dat is ook de reden waarom het nutteloos is voor het vervoer naar Italié om West-Duits- land te mijden. In Frankrijk moet bijna net zoveel betaald worden. Bovendien ligt Frankrijk dwars met het verstrekken van de benodigde vergunningen, verwacht men. Ook daar is men de doorgaande vracht wagens liever kwijt dan rijk. Het instellen van een tolheffing in Nederland voor buitenlandse vrachtwagens achten de onderne mers zinloos. Transporteur J. van der Luyt (Oegstgeest): "Ik zou dat best wel willen maar Nederland is te klein om tol te heffen op het aantal kilometers". Van der Kwaak heeft echter een alternatief: tolheffen op het aantal dagen dat de buitenlandse wagens in Nederland verblijven. Het risico is echter dat Nederland zich hier door uit de markt prijst als door- voerland voor vracht en het cen trum van de transitomarkt zich naar Antwerpen verplaatst. Vooral het Engelse wegvervoer gebruikt Ne derland als poort naar Europa. Behalve de centenkwestie vrezen de transporteurs dat de tolheffing tot veel oponthoud leidt. Van der Kwaak: "We proberen juist alle grensbelemmenngen weg te ne men. Inklaren op de plaats waar je vertrekt en uitklaren bij aankomst. De tolheffing doorkruist dat". Juist in de Leidse regio vervoeren de transportbedrijven veel bederfelij ke last als bloemen en agrarische produkten die snel op de bestemde plaats moeten zijn. LEIDEN/ZOETERMEER - Het Kruiswerk Zuid-Holland en het Academisch Ziekenhuis Leiden hebben gezamenlijk een nota uitge geven met als titel 'CARA-zorg op het snijvlak eerste en tweede lijn'.' De nota borduurt voort op de in 1988 afgesloten samenwerkings overeenkomst tussen het AZL en het Kruiswerk Zuid-Holland. CARA is de verzamelnaam voor longziekten als astma, bronchitis en emfyseem. Het is één van de meest voorkomende aandoeningen bij volwassenen en kinderen. In de ko mende jaren zal als gevolg van de vergrijzing het aantal CARA-patiën- ten nog toenemen. Aanleiding tot het maken van de nota was de wens om de samenwer king tussen beide organisaties op het gebied van CARA minder van de inzet van individuele hulpverle ners afhankelijk te maken. In de no ta wordt dan ook uitgebreid inge gaan op de procedures en afspraken bij de samenwerking rondom de CARA-patiënt. Het is de bedoeling dat de nota, die onder longartsen, kinderartsen en kruisverenigingen in Zuid-Holland is verspreid, ook in de toekomst de basis vormt voor nauw overleg tussen ziekenhuis en kruiswerk. binnenvaart in te schakelen bij het vervoer van huisvuil uit Alkmaar en Zaanstad. Het verzoek is in handen gespeeld van het ambtelijke 'crisis team' dat een studie maakt over de het huisvuil uit beide re- LEIDEN - Het grootste deel van het afval van de vuilverbrandingsin stallaties in Leiden. Alkmaar en Zaanstad die binnenkort sluiten, gaat naar de VAM in het Drentse Wijster. Deze mededeling deed de Noord- gio': hollandse miliegedeputeerde G. de Boer gisteren mede namens zijn Zuidhollandse collega J. van der Vlist. Wegens overtreding van de nor men voor uitstoot van schadelijke stoffen moeten de vuilverbanding in Alkmaar en Zaanstad 22 april dicht. Die in Leiden moet om de zelfde reden voor de zomer de poor ten sluiten. In totaal verwerken de drie installaties 380.000 ton huisvuil en bedrijfsafval per jaar. Verder is er een bestaand afvaloverschot in Zuid-Holland van ongeveer 200.000 ton. Overeengekomen is nu dat 430.000 ton de komende 15 maan den (tot juli 1991) naar de Vuilafvoer Maatschappij (VAM) in Wijster gaat. Over het vervoer ervan zijn af spraken gemaakt met de Neder landse Spoorwegen. Daarnaast gaat 164.000 ton bedrijfsafval naar de stortplaatsen Wieringermeer, Nauerna (Zaanstad) en Smink (Utrecht). De stortplaats Boelders- hoek in Twente krijgt verder 63.000 ton huisvuil. Ten slotte gaat nog eens 63.000 ton voorbewerkt huis vuil naar Nauerna. Organisaties van binnenschip pers verzochten eerder deze week de provincie Noord-Holland om de voor rechtshulp in Leiden en Al- phen houden met ingang maandag 2 april uitsluitend op afspraak spreekuur. Het aantal spreekuren j blijft gelijk: Leiden vier keer per week, Alphen drie keer. Het avond spreekuur blijft gehandhaafd. Afspraken kunnen worden ge maakt van 9.00-13.00 uur en van 13.30-17.00 uür, zowel mondeling I als aan de receptie. Het telefoon nummer voor Leiden (Herengracht j 50): 071-123942; Alphen (Hazeveld i 32): tel. 01720-72611. i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15