QTAD LEIDEN 'Leidse binnenstad mooie vrouw in slechte kleren Openbaar debat over uitsluiting D66 LEIDSCH DAGBLAD actief in vrije tijd Bijna 80-jarige Kleibrink publiceert foto's uit de oude doos LEIDEN - Herman Kleibrink noemt zich kroniquer. Hij wil de de tijd vastgrijpen en vast leggen, voor altijd. Slechts weinigen is het zo goed gelukt om Leiden in al zijn facetten zo treffend en sprekend op de gevoelige plaat te krijgen. On langs deed Kleibrink met zijn oude vriend Pieter van der Zanden een nieuwe greep in zijn zeer omvangrijke foto-ar chief en stelde het boekje 'Leiden in de jaren '50' samen, voor een groot deel bestaande uit niet eerder gepubliceerd materiaal. door Meindert van der Kaaij Het is niet het eerste boekje van Kleibrink over de stad. Fotower ken als 'Leiden, een Hollandse er fenis' (drie delen), twee boekjes over Leiden binnen en buiten de singels, Hofjes in Leiden en De Leidse Hortus werden voor Leid- se begrippen bestsellers. Er zijn maar weinig Leidse boekenkas ten waarin geen werk van Klei brink pronkt. Kleibrink werd in 1910 geboren in Amsterdam, verhuisde met zijn ouders naar Haarlem en kwam in 1931 naar Oegstgeest. Hij was inmiddels aangenomen bij de Leidse Sterrewacht. "Ik was geobsedeerd door de sterre- kunde en wilde dolgraag in Lei den werken. Een brief aan de be roemde hoogleraar De Sitter leid de er uiteindelijk toe dat ik reke naar werd. Na bijlessen in wis kunde gekregen te hebben werd ik na een toelatingsexamen aan genomen", zegt Kleibrink. Net zo'n autodidact was Klei brink op het gebied van de foto grafie. Zijn eerste fototoestel maakte hij op 6-jarige leeftijd zelf van een sigarenkistje en een lens je dat hij van een kermisartikel sloopte. "Ik was verliefd op de zus van een vriendje en wilde een foto van haar maken. Ach, dat is op niets uitgelopen, maar het fo tograferen zat er al vroeg in". Vastgrijpen Het vastgrijpen van de tijd blijkt achteraf de rode draad te zijn van het werk van Kleibrink. "Dat deed ik toen eigenlijk ook niet zo bewust. Wellicht dat dat veroor zaakt is door mijn werk bij de Sterrewacht, waar ik ook te ma ken had met een veranderend stelsel en dat moest worden gere gistreerd", zegt de bijna 80-jarige Kleibrink die nu niet meer foto grafeert omdat hij wegens ziekte aan zijn bed is gekluisterd. "Ik fietste door de stad en dan schoot een beeld in mijn hoofd waarvan ik wist: dié moet ik pik ken, dat is het. Dan dokterde ik uit wanneer ik de plaat zou ma ken, 's ochtends of 's avonds en met welk licht. Dikwijls was dat in de morgen, wanneer de stad op z'n stilst was. Zo had het decor de beste uitkomst". Kleibrink fronst z'h wenkbrau wen bij het horen van het woord auto. "Ik heb toch wel zo de pest aan de auto, toen eigenlijk al. Het ruïneert het stadsaanzicht". Op kwade toon: "Ik vergelijk de hui dige binnenstad met een mooie vrouw met slechte kleren aan". En na een korte stilte: "Dat we daar toch niet tegenop kunnen, die heilige koe. Gek is dat", klinkt het berustend uit zijn mond. Nooit, maar dan ook nooit was het zijn bedoeling om de foto's te publiceren. "Ik deed het voor me zelf. Ik werkte veel 's avonds en dan was ik helemaal alleen. Ik mSakte de dozen open en legde de 24 bij 30 centimeter platen uit op tafel. Als een kaartspel. De fo to's vertelden voor mij het ver haal van Leiden. Maar dan zag ik ook heel duidelijk wat goed en wat fout was aan de foto's. Dan was het licht te hard, dan was ik niet tevreden over de stand van de zon. Ik maakte ze uiteraard op- Oorlog Leiden werd met name na de Tweede Wereldoorlog door hem systematisch vastgelegd. In de oorlog bewaarde hij per se een rolletje om de bevrijding van Lei den te registreren. Daarna maak te hij nostalgische plaatjes van straten, grachten, trams, maar ook van sociale gebeurtenissen zoals 3 oktober, het ontgroenen van studenten en schaatsende kinderen op het ijs. Hele buurten zijn door Klei- brinks inspanningen aan de ver getelheid ontsnapt. Hij maakte volstrekt unieke prenten met gro te historische aarde. Indringende foto's van achterbuurten doen niet bepaald verlangen naar de goede ouwe tijd. De platen van de families op de Waardgracht en Oranjegracht zijn ook buiten Lei den bekende foto's geworden. Ook in 'Leiden in de jaren '50' zijn foto's van de horden kinde ren uit de Mirakel- en Claresteeg opgenomen. Zij spelen of helpen hun ouders met het pellen van de tuinbonen, bestemd voor de con- servenfabrieken. Evenmin ont breken de krotten in de Camp, Haver- en Gortbuurt en de Kool gracht. "Onbewoonbaar ver klaard, maar tevens onverklaar baar bewoond", zo luidt een on derschrift van de hand van Pieter van der Zanden. "Met die wijken had ik iets", er kent Kleibrink. "Ik ontmoette daar altijd een zekere vriend schappelijkheid, zeg maar Leidse beleefdheid. Als ik daar met mijn toestel kwam hoorde ik soms: 'Zo, leluk'. Nou, dan kon het bij mij al niet meer stuk. Ze vroegen vaak: 'Wat kom-ie hier doen dan?'( Ik legde dan uit dat ik van de ge meente kwam. Dat die van plan was om de boel op te knappen. Nou, dan kon ik mijn gang gaan en gingen ze vrolijk op de foto". Kleibrink heeft nooit een hoog leraar of directeur achter zijn bu reau geportretteerd. "Kon me nooit schelen. Dat is toch niet in teressant! De mensen in die Leid se wijken straalden echtheid uit, deelden lief en leed met elkaar, waren verknocht aan hun buurt. Zij vormden als het ware een na tuurlijke eenheid met hun omge ving. Bovendien speelde het le ven zich af op straat, wat wil je nu nog meer?" Een ander opvallend element in het werk van Kleibrink is de sneeuw en mist. Een grote glim lach verschijnt op zijn gezicht. "Ja, die witte jas past Leiden toch het best. Sneeuw is inderdaad een motief in mijn werk. Als het sneeuwde zei iedereen: 'Dit is Herman z'n weer'. Maar dat geldt niet alleen voor Leiden. Als je Amsterdam in de sneeuw ziet, man, dan ga je toch door je knie- en? Oude steden worden door de feeërieker, toverachti- Deze foto van de Mirakelsteeg uit 1957 toont duidelijk a straat afspeelde. i hoe zeer het familieleven in Leidse buurten zich op De Stationsweg die op sommige momenten terecht 'De Stijfselbaan' werd genoemd. In de Luxor draaide toen Het dagboek van Anne Frank. «foto Herman Kleibrink) Herman Kleibrink (rechts) bij de presentatie van het boek De Leidse Hortus, ruim zeven jaar geleden. «foto Jan Holvast) ger 'Leiden in de jaren '50' is te ver krijgen in de Leidse boekhandels en bij het kantoor van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. De prijs bedraagt 24,90 gulden. Via een speciale bon, bin nenkort in deze krant, van de af deling lerers-service wordt een korting van 2,50 gulden gegeven. op vertoon van de bon zowel bij de boekhandels als bij het Leidsch Dagblad. Meisje (14) verkracht in ouderlijk huis BODEGRAVEN - Een 14-jarig meisje is gistermorgen rond half tien in haar ouderlijke huis aan de 1672-laan in Bodegraven op geweld dadige wijze verkracht. De onge veer 30 jaar oude dader belde om streeks die tijd bij de woning aan en wist zich na een praatje toegang tot de woning te verschaffen, waarna hij het meisje verkrachtte. Na zijn daad verliet de man de woning via de voordeur en is door de brandgang in de richting van het parkeerterrein van de Johan de Wittstraat gerend. De toestand van het meisje is redelijk. Uit een buurtonderzoek is de po litie gebleken dat de man gisteroch tend bij meer mensen in de wijk heeft aangebeld. Volgens de politie is het dus waarschijnlijk dat de man door meer mensen is gesignaleerd. De verdachte, een blanke man, is ongeveer 30 jaar oud en ongeveer 1.70 meter lang. Hij heeft een bol, rond gezicht en was vermoedelijk gekleed in een paarse trui met een lichtkleurige broek. Hij wordt om schreven als een 'nette verschij ning'. De politie verzoekt getuigen zich te melden via 01726-15000 of via de meldkamer (buiten kantooruren) van de rijkspolitie in Leiderdorp 071-899270. Weer aanvraag voor pc-school in Stevenshof LEIDEN - De Protestants-Christe lijke Schoolvereniging (PCS) heeft bij de gemeente wederom een aan vraag ingediend voor een tweede basisschool in de Stevenshof. De schoolvereniging hoopt in augustus 1991 een nieuwe school te kunnen openen. Over de komst van een vijfde ba sisschool in de Stevenshof eindigde onlangs een lang slepende juridi sche kwestie. Aanvankelijk was de afspraak dat de vijfde school inter confessionele zou worden. Later meende de PCS dat er voldoende behoefte was aan een tweede pc- school en diende ook zelf een aan vraag in. De Raad van State besloot om beide aanvragen af te wijzen. Het bestuur van de PCS denkt nu dat op basis van een nieuwe progno se een acht-klassige basisschool in de Stevenshof mogelijk is. Volgens deze prognose komt de tweede school over 15 jaar boven de 200 leerlingen. De SIO heeft besloten om geen nieuwe aanvraag in te die nen omdat men verwacht niet aan de eisen van het ministerie te kun nen voldoen. Aanleg van twee kunst grasvelden bij 'Roomburg' LEIDEN - De hockeyvereniging Roomburg krijgt er twee kunstgras velden bij. De velden worden aan gelegd omdat de vereniging het vierde veld met gewoon gras kwijt raakt. Op die plek worden door het aannemingsbedrijf Du Prie 19 dure woningen gebouwd. Roomburg krijgt daardoor de beschikking over drie kunstgrasvelden. B en W heb ben gisteren tot de aanleg besloten. In het kader van de nota 'Bouwen in bestaande wijken' is besloten tot de bouw van vrije sectorwoningen op het sportpark Roomburg nabij de Lorentzkade en Van Vollenhove- kade. Du Prie heeft een plan uitge werkt voor het terrein. De grondop- brengst wordt voor het grootste deel gebruikt voor de aanleg van de twee velden. De aanleg vergt een investering van 860.000 gulden. De grond brengt 850.000 gulden op, maar dat gaat niet volledig naar de kunst grasvelden. De directie sport en re creatie moet uit haar begroting ook 210.000 gulden bijdragen. De reste rende 200.000 gulden wordt aange wend om de toekomstige bouwlo- katie Lorentzkade/Beijerincklaan te financieren. Het verlies van het vierde veld le vert voor Roomburg geen proble men op, zo schrijven B en W in het raadsvoorstel. Op kunstgrasvelden kan intensiever worden gespeeld, zodat alle 700 léden gewoon kunnen spelen. Het aantal teams dat nu 28 bedraagt, kan overigens niet wor den uitgebreid. Roomburg moet zelf ook in de buidel tasten. De hockeyclub be taalt de aanleg van de lichtinstalla tie, zodat de velden ook in de winter kunnen worden gebruikt, de hek werken en de ballenvangers. Dat kost 200.000 gulden, geld dat wordt geleend, waarbij de gemeente ga rant staat voor de aflossing. De hek werken en de ballenvangers wor den na de realisatie voor niets aan de gemeente overgedragen. Bolten-Rempt directrice van De Lakenhal LEIDEN - De Oegstgeestse H. Bol- ten-Rempt wordt de nieuwe partti me directeur van het stedelijk mu seum De Lakenhal. Ze is voorgedra gen voor de functie, maar moet offi cieel nog worden benoemd door B en W van Leiden. Bolten volgt de voormalige direc teur Wurfbain op, die vorig jaar ont slag nam. De nieuwe directeur krijgt een baan voor 24 uur. Ze werkt nu bij de Rijksacademie voor beeldende kunst in Amsterdam. Op het stadhuis kon niemand vertellen of het college van B en W Bolten gis teren heeft benoemd. Klaverjassen Carnavalsvereniging de Spoorbumpers en De Zevensprong houden van zater dag 31 maart 19.30 uur tot zondag 1 april 8.30 uur een klaverjasnacht. Voor dit evenement dat in het buurthuis 't Spoortje wordt gehouden, hebben zich al 100 deelnemers aangemeld. Voor meer informatie 210649. Hindoes Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat vertoont op zondag 1 april de korte film 'Benares, heilige stad aan de Ganges'. Deze gaat over hindoes die de heilige stad bezoeken om zich te ba den in de Ganges. De film begint om 15.00 uur. Op maandagavond 2 april wordt de Indiaase film 'Onweer in de ver te' van regisseur Satyajit Ray. Aanvang is 20.00 uur en toegang kost 7,50 gulden. Archeologie Bij het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 houdt conservator van de provinciaal-Romeinse afdeling, M. Brouwer, zondag het maandelijks ar cheologisch spreekuur. Dit is voor men sen die gratis advies willen inwinnen over een oud voorwerp. Vragen over ouder dom, functie en de echtheid van het voor werp kan meestal direct worden beant woord. Het spreekuur is van 13.00 tot 16.00 uur in de Taffeh-zaal. Puppies De Pink Puppies, jongerenwerkgroep van de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit, vertoont zondag 1 april in haar ge bouw De Kroon aan de Langegracht 65, de film Death in Venice. De film begint om 20.30 uur. Harde kritiek van Democraten '66 op houding Groen Links en PvdA LEIDEN - D66-fractieleider Langenberg heeft de drie partij en die nu onderhandelen over een nieuw college (PvdA, CDA en Groen Links) uitgedaagd tot een openbaar debat. Centraal tijdens dat debat, dat dinsdag avond in het Leidse stadhuis moet worden gehouden, staan de argumenten die hebben ge leid tot de uitsluiting van D66 bij de onderhandelingen. door Henny van Egmond Zowel De la Mar (Groen Links) als Walenkamp (CDA) zijn in principe bereid het debat aan te gaan, al wil len zij eerst nog wel overleg met hun fractie daarover. Van Dongen (PvdA) wil dit weekeinde gebrui ken om zich te beraden op de uitno diging. In een brief aan de drie partijen haalt Langenberg wederom fors uit naar PvdA en Groen Links. Hij ver wijt ze geen progressief college te willen vormen met D66, terwijl zo'n college over voldoende steun in de raad beschikt. De PvdA heeft zo'n college onder meer afgewezen om- dèt D66 minder wortels in de stad zou hebben dan het CDA. Langenberg hekelt ook de opstel ling van PvdA-lijsttrekker Van Dongen, die twee dagen na de ver kiezingen D66 als 'vlees noch vis' kwalificeerde. "Waar elders voorlie den van de PvdA zelfs persoonlijke consequenties trekken uit het ver kiezingsresultaat, gebeurt in Lei den in feite het tegenovergestelde: al twee dagen na de uitslag meent de lijsttrekker van de PvdA aan het adres van de partij met de grootste winst schofferende - welhaast ver nederende - opmerkingen te moe ten maken", aldus Langenberg. Besodemieterd Ook de lijsttrekker van Groen Links, De la Mar. krijgt ervan langs. De la Mar stelde dat zijn partij de deur naar een college met het CDA openhield, omdat ook D66 dat deed. Volgens Langenberg is dat 'in fla grante strijd met de waarheid'. "Zonder een nadere verklaring van De la Mar en tegen de achtergrond van zijn opmerkingen in vertrouwe lijke gesprekken in de verkie zingsnacht en de avond daarop kan D66 niets anders dan de gevolgtrek king maken dat zij door de lijsttrek ker van Groen Links is besodemie terd". In de brief pleit D66 nogmaals voor deelname aan het college Nu een progressief college onmogelijk lijkt, wil D66 ook wel samen met het CDA, de PvdA en Groen Links. Voorwaarde is dan wel dat er duide lijke afspraken worden gemaakt over milieu, sociale en bestuurlijke vernieuwing. "D66 heeft een be langrijke bijdrage te leveren op de ze punten. Het zou een grove mis kenning zijn van de kiezerswil als D66 niet bij de vorming van een col lege zou worden betrokken", schrijft Langenberg. De la Mar wilde gisteravond des gevraagd niet ingaan op de vertrou welijke gesprekken die hij heeft ge had met Langenberg. "Dat doe ik wel in het debat", aldus de Groen Linkser, die de keus voor dinsdag niet erg gelukkig vindt. Dan praten de fracties van het CDA, de PvdA en Groen Links onderling over het collegeprogramma. Ook Walenkamp vindt dat Lan genberg 'recht heeft op een serieuze reactie' en schuwt een debat niet.. "Voordat ik de uitnodiging aan neem, wil ik wel eerst overleg met mijn fractie", maakt ook hij een voorbehoud. In het VPRO-radioprogramma 'Welingelichte kringen' gaf PvdA- -lijsttrekker Van Dongen gister middag toe dat niet alleen binding van D66 met de Leidse samenleving een rol had gespeeld, maar ook de kandidaten die voor die partij zijn gekozen. "Het gaat niet alleen om een programmatisch akkoord, maar het moet ook leuk blijven", reageer de zij op een vraag of bij de afwij zing van de D66 ook een rol had ge speeld welke kandidaten die partij voor het wethoudersschap naar vo ren had geschoven. Van Dongen kwalificeerde D66 als een groep mensen 'die niet goed weten wat ze willen. Ze weten maar eeen ding: dat ze in het college wil len'. De PvdA'er zei ook nog dat de WD bij de college-onderhandelin gen uit de boot is gevallen, omdat de liberalen naar rechts zijn opge schoven. "De WD is rechtser dan het CDA", aldus Van Dongen. Dat een college met het CDA min der progressief zou zijn dan met D66 bestreed zij. "Het programma van het CDA in Leiden is zodanig links dat de grote baas in Den Haag het gelijk zou verscheuren", zei Van Dongen, een uitspraak van De la Mar citerend. Lijk langs spoorweg ALHEN AAN DEN RIJN - Het li chaam dat gisterochtend langs de spoorweg Alphen-Bodegraven bij de overgang Boskoopseweg is aan getroffen is dat van de 14-jarige C. Wensink uit Waddinxveen. Het meisje is met een bromfiets in bot sing gekomen met de trein. Om trent de oorzaak van de botsing is niets bekend. Uit beschadiging van de treeplank heeft de politie gecon stateerd dat het ongeluk donder dagavond om 22.10 uur heeft plaats gehad. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13