TAD LEIDEN Leidenaars tevreden over stadsverwarming Opkomst in aantal bij verkiezingen wijken 35 procent Restauratie en nieuwbouw in omgeving Volmolengracht D66 gooide eigen glazen in bij de collegevorming LEIDSCH -• DAGBLAD Opnieuw gesprek over aankoop twee bedrijven 'Echte' onderhandelingen over college vanaf 5 april s VRIJDAG 30 MAART 1990 Gebruikers positiever dan paar jaar geleden LEIDEN - Leidse gebrui kers van stadsverwarming zijn zeer tevreden over deze vorm van verwarming en warmwatervoorziening. Bij na 70 procent verkiest stads verwarming boven een an dere vorm van verwarming. Dat blijkt uit een landelijke enquête van Lagendijk On derzoek die hierover onder anderen 100 Leidse gebrui kers ondervraagde. De Leidse gebruikers zijn lijk positiever over het stadsverwar- mingsbedrijf dan elders in het land het geval is. Maar liefst 97 procent staat sympathiek ten opzichte van Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR), terwijl dat landelijk 83 procent was. Lagendijk Onderzoek constateert een verbetering van het oordeel van de Leidse gebruikers ten opzichte van 1987, toen dit bu reau hetzelfde onderzoek deed. Meer dan 85 procent van de on dervraagden is het eens met de stel lingen dat stadsverwarming: altijd warm is; snel op temperatuur is; re delijk geprijsd is en men er geen omkijken naar heeft. Veruit de meeste mensen vinden ook dat het systeem storingsvrij is; men de tem peratuur in eigen hand kan houden; men invloed op de rekening kan uit oefenen; er een foutloze administra tie is; men tijdig een rekening krijgt; dat het systeem ruimtebe- sparend, veilig en schoon is. Toch denkt slechts 31 procent van de in Leiden ondervraagde mensen dat stadsverwarming goed koper is dan andere vormen van verwarming. Bijna de helft meent dat de kosten gelijk zijn. Uit vergelijking met landelijke gemiddelden blijkt dat de Leidse gebruiker positiever over stadsver warming dan elders in het land. Vol gens het onderzoek is de Leidse ge bruiker ook minder negatief. Zo verklaarde 12 procent dat het in huis wel eens te warm is en 8 pro cent dat stadsverwarming wel eens te koud is. Landelijk denkt respec tievelijk 15 en 21 protent daar zo Minder aanvoer veemarkt door varkenspest LEIDEN - De veemarkt in Leiden gaat maandag en dinsdag gewoon door. Wel verwacht directeur A. de Jong van de Groenoorhallen dat het verbod om in een deel van Noord- Brabant vee te vervoeren leidt tot minder aanvoer. Dat vervoersverbod geldt om te voorkomen dat de daar heersende varkenspest zich verder over Ne derland verspreidt. Op de Leidse veentarkt worden ook veel runde ren uit die streek verhandeld. Min der aanvoer betekent minder ver dienen, aldus De Jong. Het EWR is wel blij met de resul taten, maar plaats toch ook enkele kanttekeningen bij de betrouw baarheid van het onderzoek. Woordvoerster N. Sprij erkent dat de vergelijking met het onderzoek van drie jaar geleden niet helemaal opgaat. Destijds werden andere mensen ondervraagd zodat een ver gelijking niet helemaal realistisch is. Daarnaast is de steekproef van 100 gebruikers op een totaal van 3700 niet representatief. De betere resultaten ten opzichte van elders in het land is volgens Sprij een gevolg van het beleid van het Leidse stadsverwarmingsbe- drijf. "We hebben geleerd van de fouten van andere bedrijven in an dere steden en zijn zo'n jaar of zes geleden al begonnen met een direc te aanpak. We zoeken bewust veel persoonlijk contact met gerbuikers. We hebben daarmee kennelijk veel goodwill gekweekt", aldus Sprij. Oudste Leidse overleden (106) LEIDEN - Naar nu pas bekend is geworden, is de oudste inwo ner van Leiden, mevrouw L.F.A.C. Meses, op 25 maart op 106-jarige leeftijd overleden. Zij verbleef al enkele jaren in het verpleegtehuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan. Mevrouw Meses is in 1883 in Engeland geboren. Zij kwam in Leiden wonen toen ze de 90 al was gepasseerd. Op dit moment is de 105-jarige mevrouw A. Oldriks, die in het Sint Elisabeth-gasthuishof aan de Caeciliastraat verblijft, de oudste inwoner van Leiden. LEIDEN - De opkomstcijfers bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorige week woensdag lagen in De Kooi en Noorderkwartier rond de 35 procent. In de Slaaghwijk, Juwe- lenbuurt, De Waard en het Haag- wijkkwartier kwam het soms net boven de 40 procent. In de Raadshe- renbuurt, Burgemeester- en Profes- sorenwijk, Waardeiland en het laag- bouwgedeelte van de Merenwijk zijn daarentegen de meeste mensen naar de stemlokalen getogen en werden percentages van meer dan 70 opgetekend. door Meindert van der Kaaij Nu de kruitdampen zijn opgetrok ken van de verkiezingen die leidden tot een aardverschuiving in de Leid se politieke verhoudingen, wordt pas duidelijk hoe groot de schade is. Het heeft zeer grote delen van de Leidse bevolking volstrekt koud gelaten welke partijen de komende vier jaar de stad gaan besturen. Het landelijk opkomstcijfer van 61,9 procent is laag en zeker reden voor politici om eens na te denken over de toekomst. Maar dat is nog een mooi resultaat vergeleken met het opkomstper centage in Leiden. Slechts 55,1 pro cent van de Leidse bevolking vond Onteigening uitgesteld LEIDEN - CDA en WD hebben het plan van PvdA-wethouder Van der Molen om twee bedrijfspanden aan de Langegracht en Noorderstraat te onteigenen voor de duur van een maand geblokkeerd. In die tijd moet de gemeente alsnog proberen tot een minnelijke schikking te ko men met de bedrijfseigenaren. De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) wil aan de Langegracht 12 flatwoningen bouwen en aan de Noorderstraat 6 eengezinswonin gen. Hiervoor moeten een aantal ou de panden worden gesloopt. Met de eigenaren van het galvaniseerbe- Verdachten in verband met dood vrouw ontkennen LEIDEN - De twee mannen die deze week zijn aangehouden in verband met de dood van de 27-jarige Hacer Kartal ontkennen hiermee iets te maken te hebben. Het tweetal wordt door de politie verdacht van medeplichtigheid en/of mededader schap. Volgens een politiewoordvoerder hebben de mannen tegenstrijdige verklaringen afgelegd. De uitkomst van de verhoren maakt het aanne melijk dat op korte termijn meer aanhoudingen worden verricht. De twee personen die deze week zijn aangehouden zullen vandaag wor den voorgeleid voor de officier van justitie. Die zal beslissen of de man nen nog langer worden vastgehou den. drijf Cupera en van het bouw- en aannemingsbedrijf Blansjaar wor den al geruime tijd onderhandelin gen gevoerd over de verplaatsing van de beide bedrijven. Deze onder handelingen hebben tot dusver nog niet tot resultaat geleid. De gemeente verwacht dat de on derhandelingen nog zeer lang kun nen duren en wil daarom, in het be lang van de volkshuisvesting, tot onteigening overgaan. De bedrijfs eigenaren zeggen daarentegen wel aan verplaatsing te willen meewer ken, maar menen dat de gemeente nog niet serieus met hen heeft on derhandeld over een andere be- drijfslokatie en de hoogte van de schadeloosstelling. Wethouder Van der Molen vreest dat de onderhandelingen nog zeer lang zullen duren en twijfelt of ze ooit tot resultaat zullen leiden. Vol gens de PvdA-wethouder is de be reidheid van de bedrijfseigenaren recentelijk toegenomen, pas nadat de gemeente een onteigeningspro cedure in het vooruitzicht had ge steld. Volgens Van der Molen is de kans dat via overleg de voor het bouwplan benodigde grond kan worden verworven groter wanneer de gemeente de onteigeningsproce dure in werking stelt. Het CDA-raadslid Hettinga en het WD-raadslid Driessen wilden niet akkoord gaan met de gedragslijn van de wethouder. Zij menen dat de gemeente nog maar eens met de be drijfseigenaren om te tafel moet gaan zitten om tot een minnelijke schikking te komen. De raadsleden dwongen Van der Molen de be zwaarschriften die zijn ingediend tegen de onteigeningsprocedure met een maand op te schorten. De bezwaren tegen de woningbouw zelf werden daarentegen wel onge grond verklaard. LEIDEN - PvdA, CDA en Groe'n Links hebben gisteravond procedurele afspraken gemaakt over de onderhandelingen die moeten leiden tot een nieuw college. Afgesproken is dat de echte onderhandelingen pas begin nen op 5 april. Verder is besloten dat er op Goede Vrijdag (13 april) een ak koord op hoofdpunten moet zijn. Er is dus ruim een week voor het berei ken van dat akkoord. Het CDA accepteerde gisteravond ook de twee andere voorwaarden die Groen Links had gesteld. Tijdens de college-onderhandelingen zal het hui dige erfpachtsbeleid niet opnieuw ter discussie worden gesteld. Ook de discussie over de Breestraat wordt niet heropend, zo beloofde de CDA-on- derhandelaars. De besluiten die door de gemeenteraad over beide zaken zijn genomen, blijven het uitgangspunt voor het collegeprogramma. Tot 5 april maken de drie partijen 'praatpapieren' over de zaken die zij in het collegeprogramma willen regelen. Over die zaken wordt vanaf dat mo- ment onderhandeld. "In een week moet er een akkoord op hoofdpunten zijn. Ik ga er vanuit dat we ook na Pasen nog een aantal zaken moeten uit werken. In zo'n korte tijd kun je namelijk niet alles regelen", aldus PvdA- onderhandelaar Van Dongen. De dichtgetimmerde panden op de hoek van de Oude Singel met de Volmolengracht worden gerestaureerd. LEIDEN - De drie panden aan de Volmolengracht zijn gesloopt en de bouw van zes omstreden ap partementen in de premiekoop sector is begonnen. Bouwer Ooij- evaar bv is begonnen met het storten van de fundering. De bouw van de twee vierka- mer- en vier driekamerapparte menten is door de buurt bestre den. De nieuwbouw, ontworpen door het architectenbureau Van Swieten, zou te hoog en te mas saal zijn en geen overeenkomsten hebben met de bestaande bebou wing, zo oordeelden de bouwkun digen van de stichting Akabus die door de bezwaarmakende buurt bewoners was ingeschakeld. Al ternatieven van Akabus werden echter door de gemeente afgewe- Ook krakers die de panden be woonden, konden de sloop niet tegenhouden. Via een kort geding bewerkstelligde de gemeente dat de panden aan het eind van 1989 door de krakers werden verlaten. De slopershamer sloeg daarna ge lijk toe om de panden voor bewo ning ongeschikt te maken. Binnenkort wordt overigens ook begonnen met de restauratie van drie monumentale panden op de hoek van de Volmolengracht met de Oude Singel. Sinds enkele maanden is de gemeente eigenaar van deze panden die tot voor kort kamerbewoners huisvestten. Een bouwhistorische onder zoek in de oude panden is nage noeg afgerond. Volgens de heer G.C.N. Grooteman, medewerker van de gemeentelijke afdeling monumentenzorg, heeft dat een paar interessante zaken opgele verd. In een van de panden is on der meer een 17de eeuwse spil- trap aangetroffen die geheel was 'weggetimmerd', aan het zicht was ontrokken. Daarnaast zijn resten gevonden van beschilder de balklagen, alsmede een beds tee. Architect Veltman is belast met het restauratie-ontwerp. Naar verwachting kan in het najaar met- de restauratie worden begon nen. Volgens Grooteman bedra gen de kosten per woning om en nabij de drie ton. De karwei wordt een leerling-bouwproject, zodat het werk waarschijnlijk pas tegen het voorjaar van 1992 is af gerond. ngracht verrijzen binnenkort zes appartementen. het de moeite waard om te gaan stemmen. Nog erger is het gesteld met de opkomstpercentages in sommige stemdistricten in de stad: van de Leidenaars die in de straten rond de Marnixstraat, Willem de Zwijgerlaan, Julianastraat en Mar grietstraat wonen, kwam slechts 34 procent naar het stemlokaal in de Dr. van Voorthuysenschool. Goede tweede was de wijk rond de Para- maribostraat en Corantijnstraat met 37 procent en derde in de trieste reeks was de Slaaghwijk met 39 pro cent. Het kan nauwelijks toeval wor den genoemd dat de opkomstper centages juist in wijken met proble men veel lager zijn. Het zijn buurten waar over het algemeen veel lang durig werklozen wonen en verpau pering dreigt of reeds heeft toege slagen. Er wonen vaak meer al lochtonen dan elders in de stad. Het is een algemeen verschijnsel dat be woners van dit soort wijken niet het meest betrokken zijn bij de politiek. De Anti Afpak Partij (AAP) heeft overigens in een aantal wijken goed gescoord. In Noorderkwartier, Morskwartier en De Waard schom melt het percentage voor AAP rond de drie, op zich goed voor een zetel. De grote terugval van de PvdA (16 naar 11 zetels) is nog onthutsender als wordt gekeken naar het aantal stemmen. De PvdA raakte circa 8500 stemmers kwijt, ofwel dat aan tal daalde van 21.096 in 1986 tot 12.572 in 1990. Verscheidene PvdA-raadsleden kondigden direct na het bekend worden van de verkiezingsresulta ten al aan dat er een soort zelfonder zoek moet komen. Wat is er mis ge gaan? De meeste raadsleden meen den tot voor kort dat ze het heel goed deden. Een jaar geleden werd nog schamper gelachen, ook door PvdA'ers, om het plan van Groen- Linkswethouder De la Mar om de wijk in te gaan. Hij hield drie zittin gen in buurthuizen waar burgers hem konden spreken. Ze deden hun beklag of stelden vragen, maar ie dereen kreeg binnen een paar we ken antwoord. Groen Links won een zetel. Een andere partij die door acties in buurten dicht bij bewoners staat is de Socialistiese Partij. De SP ging woensdag van één naar twee zetels. D66 lijkt vooral gescoord te heb ben in de gegoede wijken van Lei den waar ook het opkomstpercenta ge vrij hoog lag. Absolute koploper daarbij is de Burgemeesterswijk waar 77 procent van de bewoners van hun stemrecht gebruik maak ten. Verder waren de cijfers in de Raadsherenbuurt (70 procent), Pro- fessorenwijk (71, 68 en 67 procent) en het laagbouwgedeelte van de Merenwijk (rond de 70 procent) LEIDEN - De woede en verbijste ring zijn groot bij D66. Hoe kon de PvdA de democraten passeren voor de collegevorming na de gro te verkiezingsoverwinning? En hoe durfde Groen Links al bij voorbaat af te stappen van het standpunt om een progressief college te vormen? door Henny van Egmond 'Schaamteloze hooghartigheid van de grootste verliezer", kwali ficeerde D66-fractieleider Lan- genberg het gedrag van de PvdA. En voor het handelen van Groen Links had hij ook weinig goede woorden over. "Verraad aan de linkse beweging in Leiden", noemde Langenberg het. De boosheid is begrijpelijk, maar de felheid van de reacties is onverstandig. Het is typerend voor het beeld dat over Langen berg is ontstaan de laatste jaren. Het beeld van een raadslid dat er van overtuigd is alle wijsheid in pacht te hebben en maar niet be grijpt dat andere raadsleden in Leiden dat niet beseffen. De manier waarop Langenberg opereert in de Leidse politiek wordt door vele collega's met ge kromde tenen aanschouwd. Een goed voorbeeld vormde de laatste begrotingsbehandeling waarbij hij burgemeester Goekoop aan sprak op het door hem gevoerde politiebeleid. Hij beperkte het niet tot zakelijke opmerkingen, maar viel Goekoop persoonlijk aan en schetste de burgemeester als een bestuurder in de WD-tra- ditie: in de organisatie die hij leidt, is het een rommeltje maar de burgemeester doet niets. Ook andere wethouders bekritiseerde hij op die manier. Juist deze houding heeft Lan genberg, en dus D66, geen goed gedaan in de Leidse politiek. Dat de fractie bovendien bestaat uit een groot aantal nieuwelingen, dat geen enkele bekendheid met de Leidse politiek heeft, spreekt ook niet in het voordeel van de winnaars. Moeilijk Op voorhand was al duidelijk dat D66 moeilijk lag bij andere partij en. Dat probleem werd nog eens vergroot door de winst van de de mocraten en het grote verlies van de PvdA. De sociaal-democraten, toch al niet happig op Langen berg en consorten, voelden wei nig voor een sterk D66 en een ver zwakt PvdA in een college. Was de winst voor D66 kleiner en het verlies voor de PvdA minder groot geweest, dan was het mis schien makkelijker geweest een progressief college te vormen. De argumenten van de PvdA om voor het CDA te kiezen zijn overigens wel curieus. Het CDA heeft banden in de stad, veel meer dan D66. In 1982 speelden die nauwe banden van het CDA met de Leidse samenleving nog een belangrijke rol om de christen-de mocraten buiten het college te houden. "Die nauwe banden geeft alleen maar gedonder in het college. Als je iets wilt doen in de stad, wordt er gelijk druk uitgeoe fend op het CDA", wist een PvdA-raadslid in '82 te melden. Nu heeft de PvdA het CDA ech ter nodig. Uit de schrikbarend la ge opkomst blijkt dat de burgers zich volstrekt niet meer interesse ren voor de plaatselijke politiek. En dan ligt het voor de hand om een partij die nog wel over de con tacten met de Leidse samenle ving beschikt in het college te ha len. De druiven zijn zuur voor D66. De enorme winst kan nu niet wor den vertaald in bestuursverant- woordelijkheid. Toch is de keus van de PvdA op zich begrijpelijk. Een stabiel college is makkelijker te bereiken met de een partij als het CDA die al jaren ongeveer even groot is. Samenwerking met D66, een partij die dan weer eens groot en dan weer eens klein is, vormt een minder aantrekkelijk alternatief. Eigen schuld Langenberg kan Groen Links ei genlijk ook weinig verwijten. Als enige zei Groen-Linkslijsttrekker De la Mar direct na de verkiezin gen dat er nu een progressief col lege moest komen. Langenberg sprak zich daarvoor ook uit. maar sloot tegelijkertijd geen enkel an der college uit. De ledenvergade ring van Groen Links besloot daarop dat ook een college met PvdA en CDA aanvaardbaar was. Kiezersbedrog, riep Langen berg. Onzin, zo reageerde De la Mar. Hij wees Langenberg na drukkelijk op het feit dat Groen Links uit de boot kon vallen om dat D66 geen enkel college uit sloot. "Ik maak me niet als enige sterk voor zo'n college", was het antwoord van De la Mar. "Als D66 zich had uitgesproken alleen een progressief college te accepteren, had de ledenvergadering van Groen Links dat ook gedaan". Kortom, het is D66 voor een groot deel zelf te verwijten. Overigens wordt een college met D66 nog veel minder aanlok kelijk door het gedrag van Lan genberg na de beslissing van de PvdA. Met opmerkingen als 'schaamteloze hooghartigheid van de grootste verliezer' over de PvdA en 'het verraad aan de link se beweging in Leiden' over Groen Links gooit hij definitief zijn eigen glazen in. Groen Links heeft geeist dat er binnen twee weken een raamak koord is met PvdA en CDA. Is dat er niet, dan wil Groen Links als nog proberen een progressief col lege te vormen. Het is maar de vraag of dat standpunt overeind blijft na de harde verwijten van Langenberg. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13