LEIDSCH DAGBLAD 'Alle buitenlanders weg! E££9 NODIG! WIE GARANDEERT ER NOU DE GARANTIES AUTO LEITHON Katwijkse kotter vist mijn op 'Straten steeds vuiler' Moskou verhoogt druk op republiek Litouwen Vrijlating van Ronnie Brunswijk vertraagd qorA «r%, Financiering Pesthuis rond Britse voedingsgigant doet bod op Verkade Bonden vinden laatste bod banken te mager WOENSDAG 28 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39201 Prijs fl. 1,35 IJMUIDEN/KATWIJK - De Katwijkse kotter KW 25 heeft gisteren een Engelse contact mijn uit de Eerste Wereldoorlog opgevist. Wegens explosiege vaar mocht de kotter rond 19.00 uur de haven van IJmuiden niet binnenlopen. Voor de kust werden leden van de marine mijnopruimings- dienst aan boord van de vissers boot gebracht en stapten alle be manningsleden van de KW 25 over op een boot van de rijkspo litie te water. Rond 21.00 uur lukte het de mijnopruimingsdienst om de mijn onschadelijk te maken. Daarna kon de kotter alsnog de haven binnenvaren. De mijn is per vrachtwagen naar Den Hel der overgebracht. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de actie hond-in-de-goot ligt bijna 70 procent van de hondedrollen op de stoep. Aan veel voorkomende straatvervuiling als graffiti, bescha digingen aan abri's en rommel tus sen struiken wordt weinig gedaan. Dit blijkt uit een inventarisatie van de Consumentenbond in 14 ge meenten. De conclusie is dat straat vervuiling een steeds groter pro bleem wordt, vooral in de grote ste den. Volgens de bond is het vaak een kwestie van mentaliteit. Het snoep- papiertje en het lege fritesbakje worden zo maar op straat gegooid, een bij velen ingeburgerd gedrag dat moeilijk lijkt te veranderen. Ook de toegenomen welvaart speelt een rol. Er is meer reclame drukwerk en er zijn meer wegwerp verpakkingen. Bakken voor afval, papier en glas worden vaak niet tij dig geleegd en vuilniszakken wor den te vroeg buitengezet. Uit een steekproef onder gemeen ten met meer dan 50.000 inwoners bleek dat er in 1988 nooit of een en kele keer bekeuringen zijn uitge deeld. In Amsterdam gingen we gens straatvervuiling 1280 mensen op de bon, In Rotterdam 675. in Nijmegen enkele honderden en in Den Haag 70 tot 80. Met het verwijderen van zwerfaf val is in ons land circa een half mil jard gulden per jaar gemoeid. PARAMARIBO (GPD) - Ronnie Brunswijk en 10 andere leden van het Junglecommando zijn op for mele gronden langer vastgehouden door de militaire politie in Parama ribo. De regering maakte gisteren bekend dat Brunswijk was vrijgela ten en naar het presidentieel paleis zou worden overgebracht. Maar de 11 verschenen niet. Het leger arresteerde Brunswijk en zijn medestanders maandag avond op beschuldiging van be trokkenheid bij cocaïnehandel. Hierbij werden twee lijfwachten ge dood. Gisteravond werd aangeno men dat de elf na ontvangst bij de president op een geheime plaats zouden worden gedropt en dat Brunswijk op eigen gelegenheid naar Moengo in Oost-Suriname zou Terwijl president Shankar en de halve ministerraad op Brunswijks komst wachtten, beweerde de mili taire politie dat de opdracht tot vrij lating te laat was gekomen voor die dag en dat de ambtenaren al naar huis waren. Leden van het militair gezag hiel den zich onbereikbaar voor de rege ring en Shankar was genoodzaakt de bijeenkomst met Brunswijk af te gelasten. In Paramaribo wordt aan genomen dat de militaire autoritei ten het oneens zijn met de vrijlating en onder leiding van Graanoogst al le obstructie pleegt die mogelijk is. Het openbaar ministerie gelastte vrijlating van Ronnie Brunswijk omdat de regering hem voor zijn komst naar Paramaribo in het kader van het vredesproces garanties had gegeven. De Amerikaanse krant The Was hington Times meldt vandaag dat Amerikaanse regeringsfunctiona rissen geloven dat de Surinaamse legerleider Bouterse bezig is een drugsoperatie op touw te zetten vol gens het model van de voormalige Panamese legerleider generaal No riega. „Het is in Colombia zo heet ge worden (voor de drugshandelaren) dat zij naar alternatieven uitkijken, en een daarvan is Suriname." aldus een Amerikaanse regeringsfunctio naris. De militairen zouden al een cocaineraffinaderij hebben bij de Afobaka-dam ten zuiden van Para maribo. De Tweede Kamer buigt zich morgen over de ontwikkelingen in Suriname, bij het debat zullen be halve minister Pronk (ontwikke- lingsdsamenwerking) ook de minis ters Van den Broek (buitenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) aanwezig zijn. (pagina 2: In Suriname ruikt alles naar drugs). e voor|aars-1 kollektie van Signora biedt vele variaties: sportief, stijlvol en chic; in de maten 42 t/m 60. Kom ook kijken op onze feestelijke MODESHOW op donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag3l maartinonzewinkel. in grote maten S.gnora-Mode-Infolijn 01718-1 3196 Droog; Droog weer met wolkenvelden. Mini mumtemperatuur van -1 graden aan zee tol rond het vriespunt plaatselijk in I het binnenland. Middagtemperatuur j rond 11 graden. Tot matig en aan de 1 kust tot vrij krachtig toenemende wind uit noordelijke richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Droog en overwegend zonnig. Temperatuur in het weekeinde oplopend tot circa 17 graden. Donderdag 29 maart zon op: 07.22 uur, zon onder: 20.08 uur: maan op: 07.55 uur. maan onder: MEGAPOOL MOUNTAINBIKE MTB diverse kleuren 10 versnellingen inclusief bidon kunststof trappers spie-loos crankstel ALLEEN BIJ MEGAPOOL MOSKOU (AP/Rtr/AFP/DPA) - De regering van de Sovjetu nie heeft alle buitenlanders gelast de Baltische republiek Litouwen te verlaten of van reizen daarheen af te zien. Dat heeft het Oostduitse persbureau ADN gisteren gemeld. Lang niet alle Litouwers zijn i afscheiding van de Sovjetunie. In de hoofdstad Vilnius werd gisteren een massale pro-Russische demonstra- tie gehouden voor het Litouwse par lementsgebouw. (foto EPA) Volgens het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken geldt de maat regel ook geldt voor diplomaten en in de Sovjetunie geaccrediteerde handelsvertegenwoordigers en journalisten, aldus ADN. De maat regel zou slechts van tijdelijke aard zijn. De Litouwse president Landsber- gis eiste gisteren in een protestbrief aan Sovjet-president Gorbatsjov dat de gisteren met geweld opge pakte Litouwse deserteurs, die hij omschreef als 'ontvoerde burgers', onmiddellijk worden vrijgelaten. Landsbergis eist in de brief tevens onderhandelingen op neutraal ter rein. In de brief kondigt Landsber gis tevens aan dat de Litouwse afge vaardigden in het Sovjetparlement in Moskou zullen worden terug geroepen. Landsbergis zei er bang voor te zijn dat Gorbatsjov een grootscha lig militair ingrijpen in Litouwen vóórbereidt. Minister van defensie Jasov, ontkende gisteren in Parijs, waar hij op bezoek is, dat Moskou iets dergelijks van plan is. Jasov gaat ervan uit dat 'alles vreedzaam wordt opgelost'. Buiten de Sovjetunie is door vrij wel alle Europese regeringen met grote ongerustheid gereageerd op de toenemende spanning in Litou wen en aangedrongen op onderhan delingen tussen de twee partijen. De landen van de Europese Ge meenschap riepen in een gemeen schappelijke verklaring op tot "maximale terughoudendheid" en een "respectvolle, open en eerlijke dialoog". Eind vorige week had de Ameri kaanse Senaat al een resolutie aan genomen waarin de Sovjetunie werd gevraagd de intimidatie van Litouwen te beëindigen. Vijfduizend demonstranten heb ben gisteren in Vilnius geprotes teerd tegen onafhankelijkheid. De demonstratie verliep in alle rust. EXTRA BIJLAGE OVER TE/VA/S Het komende weekeinde zijn alle tennisbanen weer open. De kleine miljoen actieve beoefenaars van deze tweede sport in Nederland (na het voetbal) kunnen hun hart weer ophalen. Het Leidsch/Alphens Dagblad besteedt vandaag extra aandacht aan het tennis in de regio in de vorm van zeven extra pagina's. Daarin ondermeer aandacht voor het jeugdig talent, de sociale aspecten, de competitie en de toer ZEG MAAR TEGEN 'N v KAMSTEEG OCCASION Kosten 60 miljoen LEIDEN - De financiering van de nieuwbouw bij en uitbreiding van het Pesthuis in Leiden is vrijwel ze ker rond. In en bij het voormalige legermuseum aan de Plesmanlaan wordt het Nationaal Natuurhisto risch Museum gehuisvest. De in Ne derland gevestigde belegger Arco- nada. die uit Zweden afkomstig is, wil de plannen mede financieren. De Haagse projectontwikkelaar Mabon, die ook de plannen heeft ge maakt voor het stationsgebied, het rijk en de gemeente Leiden onder tekenen volgende week een over eenkomst met Arconada. Doel van de overeenkomst is het verder uit werken van de plannen, die zo'n 60 miljoen gulden kosten. Directeur Boks van Mabon: "Wij willen ons in de breedste zin van het woord inzetten voor een goede ont wikkeling van het gehele stations gebied. Het is één samenhangend geheel", aldus Boks. In het Pesthuis worden de twee rijksmusea van Geologie en Minera logie en van Natuurlijke Historie sa mengebracht. Het monument is zelf te klein zodat er nieuwbouw nodig is om alle activiteiten onder te bren gen. Wakker met valium MADISON (AP) - Een man die al 8 jaar vegeteerde in een Ameri kaans ziekenhuis is ontwaakt toen hij met oog op een gebits controle een dosis valium kreeg toegediend. De patiënt, een veer tiger uit Wisconsion, verkeerde na een verkeersongeluk eerst in coma en daarna in vegeterende staatwaarbij hij de ogen open had en enkele woorden sprak. Na de toediening van valium viel hij eerst in slaapmaar werd vervolgens wakker en be gon te praten. Sindsdien heeft de patiënt nieuwe doses toegediend gekregendie hem per keer 10 tot 12 uur wakker hielden, Er wordt nu gezocht naar een samenstel ling die voorkomt dat hij weer wegzakt. Botsing met trein UTRECHT (ANP) - Een vrachtwa genchauffeur is vandaag rond het middaguur licht gewond geraakt nadat zijn wagen op een overweg in het baanvak Bodegraven-Woerden in botsing kwam met een trein. We gens de stremming rijden er op het traject in beide richtingen bussen. ZAANDAM/LONDEN (GPD) - United Biscuits heeft vanmorgen omzet een bod van 265 miljoen gulden uit gebracht op Verkade. Het Engelse voedingsconcern wil 400 gulden per aandeel betalen. De handel in Ver- kade-aandelen is vandaag stopge zet. Er zijn al geruime tijd onder handelingen gaande over een ver gaande vorm van samenwerking van de Zaandamse chocolade- en koekfabriek en de Britse voedings middelengigant. United Biscuits, gevestigd in de Londense buitenwijk Middlesex, houdt zich hoofdzakelijk bezig met de produktie van snacks, diepvries- produkten, suikerwerk en biscuits. De samenwerking zal de positie van Verkade op de thuismarkt ver der versterken, verwacht de onder neming in Zaandam. Beide onder nemingen willen bovendien hun positie op het Europese continent uitbreiden. Verkade wil wel zijn ei gen identiteit behouden en onder eigen naam blijven handelen. Volgens Verkade betekent sa menwerking een aanzienlijke uit breiding van de produktiecapaci- teit. Verkade behaalde in 1989 een nettowinst van 12,1 miljoen bij een miljoen. Met de overname hoopt United Biscuits zijn wereldimperium ver der uit te breiden. Het Britse bedrijf heeft reeds vestigingen in de VS, België, Italië en Frankrijk. In Ne derland heeft United Biscuits al leen een klein deel van de markt voor chips in handen. In Groot-Brittannie behoort het concern tot een van de voedselreu- zen. Met de merknaam McVities do mineert United Biscuits de koek- jesmarkt, terwijl het concern met het merk Ross Youngs ook een aan zienlijk deel van de diepvriesmarkt in handen heeft. Daarnaast is Uni ted Biscuits een grote producent van snoepgoed. In Amerika is het bedrijf de tweede grootste leveran cier van koekjes. Wereldwijd heeft United Biscuits 41.000 werknemers in dienst, die sa men goed zijn voor een omzet van 8 miljard gulden. Vorige week maak te het concern bekend dat de winst over 1989 650 miljoen gulden be droeg. Peugeot 205 Mint 'n sterk feestnummer Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leien, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie op pag. no. 17 TALBOT Inval illegale ateliers AMSTERDAM (ANP) - Ruim 50 il legaal in het land verblijvende men sen van voornamelijk Turkse af komst zijn gisteren aangehouden tijdens een inval in drie illegale naaiateliers in een pand aan de Brouwersgracht in Amsterdam. De ateliers waren gevestigd op drie etages waar in totaal 60 mensen werkten. Vijftien van hen zitten nog vast in afwachting van hun uitwij zing. Zesendertig mensen kregen een meldingsplicht opgelegd. 36 PAGINA'S de eerlijkste winkel van Nederland AMSTERDAM (ANP) - De vak bonden gaan het laatste bod van de werkgevers voor een nieuwe cao in het bankbedrijf zonder advies voor leggen aan hun leden. De onderhan delingen voor een nieuwe cao voor bankpersoneel zijn vanochtend vroeg afgesloten met een "uiterste aanbieding" van de banken, die de vakbonden echter te mager vinden. De vakbonden geven hun leden het laatste woord over het werkge versbod van 3 procent loonsverho ging en een verlaging van de vut- leeftijd met 2 maanden. "Als zij nee zeggen, is het nee. Dan treedt er een cao-loos tijdperk in", zei onderhan delaar Noten van de Dienstenbond FNV. De banken voeren in dat geval eenzijdig de aangeboden loonsver hoging en verlaging van de vut-leef- tijd door. Bovendien geven de werkgevers 40 miljoen gulden voor de werkgelegenheid. De bonden vinden de aangebo den loonsverhoging voor het bank personeel te laag en hadden om een verhoging van 3,5 procent ge vraagd. De vut-leeftijd zou met 5 maanden omlaag moeten naar 60,5 jaar in plaats van met 2 maanden. De Dienstenbond FNV wil boven dien per bank afspraken over atv kunnen maken. De werkgevers hebben volgens onderhandelaar dr. J. Crijns echter "de uiterste grens van ons man daat" bereikt. De voorstellen van de banken leiden tot een loonkosten stijging van 8,6 procent. Crijns ver wacht dat het al moeite genoeg zal" kosten dit bij de banken te verdedi gen. Gistavond leek even een door braak te worden bereikt, toen de banken aanboden 40 miljoen gul den uit te trekken voor werkgele- genheidsmaatregelen. Noten van de Dienstenbond FNV noemde dat voorstel "een trendbreuk". óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaatsi Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1