'Lawaai reusachtig milieuprobleem Handelaar in zaagsel moet kwekerij buurman reinigen 'Kijken of we relatie kunnen leggen' Zes ton voor beveiligen kruispunten TNO-deskundige De Jong vindt dat overheid te weinig aan oorzaken doet Aiphense burgemeester verontrust over cijfers kankergevallen Half miljoen jodiumpillen wachten in Alphens depot WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 11 Rechter veroordeelt Boskoper tot hanteren van de bezem DEN HAAG/BOSKOOP - De Bos- koopse handelaar in houtmot G. van Tol moet voor 1 mei alle hout zaagsel dat op zijn bedrijf in de open lucht ligt opgeslagen, weghalen. El ke dag dat hij in gebreke blijft, kost hem 1000 gulden boete. Bovendien moet hij binnen tien dagen het be drijf van zijn buurman schoonma ken en direct na 1 mei opnieuw de bezem door het bedrijf halen en ook de sloten reinigen. Dat is de uitslag van een kort ge ding dat gistermorgen voor presi dent Offers van de Haagse recht bank diende. Het kort geding was aangespannen door boomkweker W. Sanders die aan de Halve Raak in Boskoop een bedrijf heeft. San ders spande het kort geding aan om dat hij veel schade ondervindt van het houtmot (fijn zaagsel) dat van het perceel van zijn buurman, Van Tol, naar het zijne overwaait. Sanders heeft op zijn terrein plan ten staan waarvan de komende we ken stek moet worden gesneden. De moederplanten zijn echter be- ilekt met een laagje stof waardoor de stek-resultaten aanmerkelijk slechter zijn dan normaal. De scha de liep vorig jaar in de tienduizen den guldens. Juist omdat.de stek- tijd aanbreekt en Sanders dus haast heeft, spande hij een kort geding Van Tol heeft, zo voerde de advo caat van Sanders aan, geen hinder- wetverguning voor het opslaan van de houtmot. Omdat hij voornemens is een loods te bouwen gedoogde de gemeente opslag in de open lucht tijdelijk, zij het onder strikte voor waarden maar Van Tol is wat slor dig, zo voerde Sanders' advocaat aan. Hij doet niet voldoende om het overwaaien van de houtmot te voor komen. De advocaat van de zaagselhan- delaar weerlegde dat zijn cliënt niets zou hebben gedaan om ver stuiven te voorkomen. Er zijn palen in de grond geslagen met daartus sen netten gespannen. Dat deze constructie niet bestand bleek te zijn tegen de heftige voorjaarsstor- men kon Van Tol volgens zijn advo caat niet kwaliik worden genomen. Vrachtwagens vol De president van de rechtbank was niet bereid een, twee, drie aan de eis van Sanders tegemoet te komen. Deze had in kort geding de rechter gevraagd Van Tol te gebieden bin nen tien dagen het houtmot-bedrijf te sluiten, of in elk geval de opslag van houtmot in de open lucht te sta ken. "Vorig jaar heeft u ook geen stappen ondernomen. Ik zie geen reden om dan nu op stel en sprong zo'n strenge eis te stellen", aldus de president. Op het terrein van de houtmot- handelaar liggen nu nog 70 vracht wagens vol houtmot. Alle 'mot' is verkocht aan een potgrondbedrijf maar aflevering zal pas in de loop van de komende tien weken gebeu ren. Voor Sanders is het dan te laat om nog te stekken. Van Tol ziet ech ter geen kans om de houtmot tijde lijk elders op te slaan. Sanders op zijn beurt zag niets in het voorstel van de president om de houtmot nog tien weken op het be drijf te laten liggen op voorwaarde dat deze voortdurend natgehouden zou worden om verstuiven te voor komen. "Ik ben bereid Van Tol iets langer de tijd.te geven om de boel Rechts het bedrijf, waar het zaagsel ligt opgeslagen. Links de kwekerijdie volgens de eigenaar door het c waaiende zaagsel ernstige schade ondervindt. (foto Ben de b weg te halen, maar ik wil wel dat op korte termijn alle houtmot weg is en ook niet meer terugkomt". Na een schorsing stelde de advo caat van Sanders voor de zaagsel- handelaar tot 1 mei de tijd te geven om de houtmot van zijn bedrijf af te zal proberen binnen vijf weken de voeren. Van Tol ging hiermee ak- houtmot weg te krijgen", nam presi- koord. De president moest er wèl dent duidelijk geen genoegen. "Het aan te pas komen Van Tol duidelijk is niet de bedoeling dat we hier op 2 te maken dat een dergelijke af- mei weer zitten. Als u instemt met spraak ook echt een afspraak was. het voorstel van Van Tol moet u Met de opmerking van Van Tol: "Ik zich er ook aan houden ook". Familie ziet af van claim op sperma overledene LEIDEN - De ouders en de verloof de van de 20-jange man die 14 mei 1988 overleed, zien af van de claim op het sperma van de man. Dat ver klaart hun advocaat mr. Th. van Roy. Het Academisch Ziekenhuis Leiden was via een kort geding ver plicht het sperma van de man tot twee jaar na zijn overlijden te bewa ren. Het zal nu worden vernietigd. Ouders en verloofde hadden des tijds twee jaar bedenktijd gevraagd om te beslissen of de verloofde met sperma van de man zou willen wor den geinsemineerd. De man had tot afgifte van sperma besloten, voor dat hij een chemokuur onderging, die zijn vruchtbaarheid zou kunnen aantasten. Het AZL had hem invrie zing van zijn zaad voorgesteld, zo dat hij later toch vader zou kunnen worden. Op het formulier dat hij daarbij moest invullen, schrapte de man de zin 'Indien u komt te overlijden, zal het sperma vernietigd worden'. Bij inlevering van het formulier is daar niet meer naar gekeken. De man overleed aan longcomplicaties die na de mislukte chemotherapie op traden. Rechtbankpresident Wijnholt zag het ziekenhuisformulier destijds als laatste wilsbeschikking en ver plichtte het AZL het sperma twee jaar te bewaren in verband met de emotionele belangen van de fami lie. DEN HAAG/REGIO - De provin cie Zuid-Holland besteedt dit jaar bijna 600.000 gulden aan het verbe teren van verkeersgevaarlijke kruispunten in de Leids-Alphense regio. Vijf zogeheten 'black-spots' in Woubrugge, Noordwijkerhou", Nieuwveen. Sassenheim en Zeven hoven-Ter Aar worden beter bevei ligd. In Woubrugge wordt op het kruis punt Herenweg-Kruisweg een rood- lichtcamera geplaatst. Veel automo bilisten rijden op deze rechte weg met grote snelheid door rood licht, waardoor het aantal ongevallen met gewonden almaar toeneemt op dit kruispunt. De plaatsing van een ca mera. kosten 40.000 gulden, is drin gend nodig om de automobilisten hier tot de orde te roepen. De kruising van de provinciale weg met de Achterweg in Nieuw veen was in de periode 1985-1987 'goed' voor 18 ongevallen waarbij een dode en aeht gewonden vielen. Het plan is nu om er een verkeers plein aan te leggen hetgeen ook de veiligheid van de fietsers ten goede komt. Zo'n plein kost 500.000 gul den. In Noordwijkerhout wordt al ja ren geklaagd over de kruising 's- Gravendamseweg/Langelaan- /Gooweg. In drie jaar tijd ('85-'87) gebeurden er 47 ongevallen waar van 9 met lichamelijk letsel. Ook de ze kruising wordt omgevormd tot een verkeeersplein. Het grootste deel van de kosten (totaal 535.000 gulden) worden door de gemeente betaald. De provincie draagt slechts 135.000 gulden bij. De oprit in Sassenheim naar de rijksweg A44 is so wie so al een pro bleem omdat de invoegstrook kort is, maar is nog eens extra gevaarlijk omdat verkeer dat komend uit Sas senheim de oprit wil oprijden, in conflict komt met verkeer dat vanaf de andere kant komt en rechtuit wil rijden. Op dit punt in Sassenheim zijn in het verleden al vele (ernstige) ongelukken gebeurd. De provincie wil de middengeleider ter plaatse weghalen waardoor het zicht beter wordt (kosten 40.000 gulden). De kruising van de Nieuwveense- weg en de Zevenhovenseweg in Ze venhoven/Ter Aar wordt veiliger gemaakt door de rechts- en linksaf- stroken te wijzigen en door zogehé ten 'verkeersdruppels' aan te leg gen. Met deze ingreep is nog eens 115.000 gulden gemoeid. DEBAT ZUID-AFRIKA - De eco nomische boycot tegen Zuid-Afrika staat centraal in het 'Leidse Debat' dat donderdagavond (aanvang 19.30 uur) in het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt gehouden. Er wordt gedebatteerd over de stelling 'Gezien de recente ontwikkelingen dient de boycot tegen Zuid-Afrika opgeheven te worden'. BLOEMENCORSO TYPISCH HOLLANDS v'.- LEIDEN/UTRECHT - Ondanks een al tien jaar óude wet op de geluidhinder zegt 63 pro cent van de Nederlanders veel last van burenlawaai te hebben. Een kwart van deze groep zegt zelfs ernstig te lijden onder de overlast van de buren. Daarbij komt nog dat de over heid haar eigen wetten overtreedt en huizen bouwt langs drukke wegen. Die moeten dan weer met 'visuele vervuilers' tegen het verkeerslawaai worden afgeschermd. Drs. R.G. de Jong, hoofd sociaal- De derde boosdoener vormen de wetenschappelijk milieuonderzoek huishoudelijke apparaten en dan van het Nederlands Instituut voor vooral de wasemkap. De Jong vindt Praeventieve Gezondheidszorg dat de overheid e TNO in Leiden, snijdt dit probleem morgen ae renlawaai' Stichting Geluidhinder. dat dergelijke apparaten ge- op de studiedag 'Bu- luidarmer worden gemaakt. "Dat de Nederlandse gaat langzaam, omdat de overheid niet bij machte is strenge Burenlawaai heeft, aldus De de producenten te stellen. Maar e Jong, drie oorzaken: allereerst er in de bouw meer rekening moe ten worden gehouden met geluiden in huis, ten tweede zouden de men sen hun ongebreidelde drang naar vrijheid moeten intomen en vervol- gens zouden huishoudelijke appa- versiteit raten geluidarmer moeten worden steld' gemaakt. "Wat de bouw betreft: er zijn hier in Nederland maar één part-ti me hoogleraar die het nodige weet over geluidarm construeren. Als je lawaaiige gebieden, tegen het jaar 2000 zal de helft in steden wonen. Het probleem groeit dus. Met als ge volg dat steeds meer mensen licha melijk of geestelijk ziek worden. "Aangetoond is dat mensen die in een lawaaiige omgeving wonen een iets verhoogde bloeddruk hebben. En dat verdwijnt niet als ze naar stil lere oorden verhuizen". Mensen hebben als gevolg van (buren)la- te kampen met slaaptekort, erheid de geluidbestrijding functioneren daardoor slechter op hoog in het vaandel zet. dan moet er minstens aan elke technische uni- worden aange- bouw moet voldoen. Helaas zijn die normen gebaseerd op het volume dat niet meer in zwang zijnde appa ratuur als buizenradio's produceer de. Bovendien zijn het minimum normen. Dat is niet goed. Want door andere aspecten, bij voorbeeld de noodzaak om goedkoop te bouwt De Jong acht burenlawaai en ge luidhinder ernstige milieuproble men, die door de onderschat. "We hebben dan sinds De Jong pleit er voor dat de over-, heid de zaken in eikaars verband gaat zien. "Lawaai moet namelijk worden gezien als een afvalpro- «Jukt. Vergelijk he. met gaat bouwer niet boven die milieuvervuiling i kort de miïieubijbel, het Nationaal Milieubeleidsplan waarop we kun nen terugvallen. Maar in dat NMP wordt naar de verspreiding vanuit één bron gekeken en wat daarvan de mondiale aspecten zijn. Maar lopende auto. Die produceert ook minder afval stoffen dan een oude, krakkemikki- brik. Die is in alle opzichten kwestie milieuvervuilender. En daarom moet in het NMP ook deze vorm van milieuvervuiling meer aan dacht krijgen". RIJNSBURG - Onder het motto 'Typisch Hollands' trekt zaterdag 4 augustus weer het Rijnsburg s bloe mencorso door de streek. De twaalf praalwagens die er deze keer aan deelne men, zullen allerlei typisch Hollandse zaken uitbeel den, zoals de bloembollenteelt, tuinbouw, kaasmakerij en de watersport. De ontwerper voor de praalwagens J. van der Plas presenteerde gisteren de verschillende ideeën, (foto Dick i uit". Bovendien staat volgens De Jong sinds de jaren zestig het motto 'vrij heid blijheid' te hoog in het vaandel van de Nederlanders. "Wanneer je de term 'vrijheid in gebondenheid' oppert, word je voor ultra-rechts versleten. Terwijl toch iemands vrijheid ophoudt daar waar die van een ander wordt aangetast". vele bronnen die moeten worden aangepakt. In sommige provincies worden zelfs mét ontheffing huizen gebouwd langs drukke wegen. Met andere woorden: de overheid over treedt haar ei^n regels". Leefde aan het begin van deze eeuw nog 15 procent van de wereld bevolking in verstedelijkte en dus ALPHEN AAN DEN RIJN - Pas over enkele weken komt er ant woord op de vraag of er een groots opgezet onderzoek komt naar kan ker bij mensen die in de nabije om geving van de voormalige vuilstort ht gewoon niet naast Aldus burgemeester M. Paats die de gezondheidsdienst-Rijnstreek opdracht heeft gegeven te onder zoeken of er onder die bewoners in derdaad sprake is van een verhoogd aantal kankergevallen. De burge meester besloot hiertoe toen hij met 'verontrustende cijfers' werd ge- confrorfteerd. Cijfers, die openbaar zouden worden gemaakt. Paats: "Ik hoorde getallen over zieke en overleden mensen en over die genezen waren, die kon' neerleg gen. Hoe hoog die getallen zijn wil ik vooralsnog niet kwijt. Elk cijfer dat je noemt kun je naar mensen toe interpreteren. Je kunt daar niet voorzichtig genoeg mee zijn. De GGD moet eerst natrekken of Burgemeester Paats ontkent dat er paniekvoetbal wordt gespeeld. Hij zegt: "Je kunt 'ja' of 'nee' tegen zo'n onderzoek zeggen. Zegje 'nee', dan bagatelliseer je, zegje 'ja', speel je dan paniekvoetbal? Kijk. ten op dit moment nog niet groot clusteronderzoek. De gezond heidsdienst gaat na of de feiten echt kunnen worden vastgesteld". Onrust kloppen. Omdat de cijfers afkom- Paats beseft dat het besluit tot het stig zijn van het publiek, moet ook een publiekelijk antwoord ko men. Dat gebeurt in de vorm van dit onderzoek". LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - In ceil depot in Alphen aan den Rijn liggen een half miljoen jodiumpillen klaar om bij een kernramp onder de be volking te worden verspreid. De pillen liggen er al sinds het on geluk in 1986 in Tsjernobyl maar een plan hoe de pillen na een ramp moeten worden verspreid, ontbreekt. Alplien is één van de 23 Ne derlandse gemeenten waar de regering na het ongeluk in de Russische kerncentrale besloot in het totaal 42 miljoen jodium pillen op te slaan. De voorraad is groot genoeg om iedere bur ger drie pillen te kunnen uitrei ken. Het innemen van de jodi umpil verkleint de kans op op eenhoping van radioactiviteit in de schildklier. De wetenschap twijelt echter aan deze vorm van preventie. Voor de meeste functionaris sen in het rampenciruit in de Leidse en Aiphense regio is de aanwezigheid van de pillen een complete verrassing. Zo blijkt het onmogelijk om te achterha len waar de pillen, precies lig gen. Een voorlichter van de ge meente Alphen heeft een vaag vermoeden maar verwijst voor een concreet antwoord naar de GGD. Daar is men wel op de hoogte van het bestaan van twee depots die bij een ramp kunnen worden aangesproken maar van de aanwezigheid van jodium pillen heeft men nog nooit ge hoord. Ook bij de Leidse basisge zondheidsdienst - het centrum voor de rampenbestrijding in het noordelijk deel van de pro vincie - reageert men aanvan kelijk verrast. Directeur Kerk hof is 'stomverbaasd'. "Ik dacht dat dat alleen in België speelde. Moeten er pillen in Alphen lig gen? Nee, ik zou het verdomd niet weten". Expert voor de rampenbe strijding bij de BAGD, Van der Grijp, zegt aanvankelijk ook niet op de hoogte te zijn van ma gazijnen met pillen. Na overleg met een deskundige op het mi nisterie van wvc staat de kwes tie hem weer helder voor de geest: "Die pillen liggen daar al jaren. Het is de bedoeling dat ze onder bewoners worden uitge deeld wanneer er zich ergens een ongeluk voordoet waarbij radioactiviteit vrijkomt. Dat gebeurt dan in een straal van 20 km. rond het ongeval want daar buiten is de straling zo laag dat zo'n pil niet nodig is". Van der Grijp denkt daarbij niet alleen aan ongelukken in kerncentrales buiten de Leidse en Aiphense regio. "In grote ziekenhuizen en in de industrie wordt ook radioactief materiaal gebruikt. Je kunt ook denken aan vliegveld Valkenburg dat tenlotte een kerntaak heeft". Het is volgens Van der Grijp van belang dat omwonenden zo snel mogelijk ("binnen een uur na het ongeluk") de pil krijgen uit gereikt. In het rampenplan is echter niet geregeld hoe dat zou moeten gebeuren. "Handmatig en zo snel moge lijk", denkt van der Grijp. "Daar moet nog een modus voor worden bedacht. Het probleem is dat de meeste hulpverleners na zo'n ongeluk het druk genoeg hebben. Ik neem aan dat de pil len worden gedistribueerd na dat de nucleair deskundige op het ministerie van WVC daartoe een aanwijzing heeft gegeven". Op de ministeries van WVC en VRÓM is inmiddels een interde partementale werkgroep aan de slag om richtlijnen voor de dis tributie op papier te zetten. Daarbij wordt serieus overwo gen de pillen nu al te versprei den onder omwonenden van kerncentrales zodat die onmid dellijk na een ongeluk hun pil kunnen innemen. Het zal echter nog geruime tijd duren voordat er aanbevelingen worden ge daan, verwacht een woordvoer der van WVC. Paats het antwoord schuldig blijft. Daarvoor, zegt hij, moetje eerst we ten of de gegevens kloppen. "Moei lijk blijft het", meent hij, "omdat er zo weinig over bekend is. We moe- pra- ten kijken of de mensen al voor die tijd ziek waren en of er toen moge lijk ook al sprake was van luchtver vuiling". Personeel De belt in de Coupépolder heeft ja ren als vuilstort dienst gedaan. Is er die periode ooit kanker bij het Paats: ambte naar van de gemeente contact ge had. Maar voorzover bekend heb- worden gemaakt. "En_dan heb je ben voormalige werknemers van de doet i: gelijke relatie tussen de kankerge- lichter Paul Camphuijsen e instellen van een onderzoek kanker onrust onder omwonenden personeel geconstateerd van de gifbelt teweeg kan brengen. "Ik heb daarover met Hij schermt echter met het feit dat de cijfers wereldkundig zouden vallen en de vuilstort hoelang de ben gewoond op de belt is geweest. Branden zjjn "dan was dit vast en zeker bij het in de buurt heb- middels afgesloten grote onderzoek hoe vaak er brand op de belt naar voren gekomen". Paats wil niet vooruitlopen óp de reinigde lucht en kanker. Maar dan zoek of je laat het achterwege. Je moeten we tevens weten in welke staat er niet bij stil wat voor conse- richting op dat moment de wind quenties eraan verbonden kunnen waaide en wat voor dampen daarbij zijn. Dat komt later als er wat zijn vrijgekomen' Of de relatie kanker nigde lucht kan worden vraag waarop burgemeester orde". zijn aangetoond. Indien er een rela- verontrei- tie met de branden kan worden ge legd, dan komt afgraven niet aan de Huisvuil na Drenthe naar Zwijndrecht DEN HAAG - De provincie wil vol- de provincie Drenthe afgesproken gend jaar nabij Zwijndrecht een dat ze daar gedurende een jaar haar nieuwe stortplaats aanleggen. Die vuil kwijt kan. Na die tijd moet belt dient als tijdelijke oplossing Zuid-Holland haar afval onder meer het Leidse huis vuil, in de periode tussen de sluiting van de Leidse vuilverbranding en de ingebruikname van de nieuwe installatie in Leidschendam. De provincie heeft al eerder met haar eigen grondgebied verwerken. De stort bij Zwijndrecht moet hal verwege het volgende jaar klaar zijn. Voor de voorbereidingen er voor heeft de provincie ongeveer een miljoen gulden uitgetrokken. 0ÜÖillCUU)S - Voor de aanstelling van dames bij het telephoonverkeer te Ber lijn deelt de directeur van een te- lephoonkantoor mede: De vrou welijke stem is door haren hoog- eren toonaard door de telephoon veel beter verstaanbaar en is voor de overbrenging van be richten veel geschikter dan de mannelijke stem. Op grond van deze waarneming zullen achter eenvolgens in 'het geheele over breng ingsverkeer dames aange steld worden, van wie op dit oogenblik reeds 120 werkzaam zijn. De nu in dienst zijnde man nelijke beambten zullen in ande re takken van den dienst worden werkzaam gesteld. Nieuwe aan stellingen bij het telephoonver keer worden nu slechts uit den rij der dames gedaan en hierme de opent zich voor haar een nieuw, groot arbeidersveld. Al leen het leidende en toeziende personeel zal uit mannen be staan. Vijftig jaar geleden: - Hedenmorgen vroeg is een Britsch bommenwerper, welke zich in Westelijke richting over ons land bewoog, boven Pernis bij Rotterdam door het vuur van een Nederlandsch jachtvliegtuig getroffen. Het toestel is in de na bijheid van Pernis geland. Vier der inzittenden verlieten het toe stel. Een hunner is licht gewond. Een vijfde inzittende is, naar la ter bleek, uit het vliegtuig ge sprongen en dood gevallen. Het toestel is verbrand. De overle venden worden geïnterneerd. Eerder hadden Nederlandsche piloten het vliegtuig bevel tot landen gegeven. Hieraan werd echter niet voldaan. In verband met het incident heeft de Neder landsche regeering te Londen een protest ingediend. - In de gisteravond gehouden vergadering van den raad der gemeente Oegstgeest is met 9-3 stemmen aangenomen het voor stel tot aankoop van het kasteel Oud-Poelgeest met bijbehooren- de gronden, zulks na een gehei me zitting van niet minder dan 2 1/4 uur. De gemeente zal voor Oud-Poelgeest een bedrag van f 110.000 betalen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11