LEIDSCH DAGBLAD Bouterse arresteert Brunswijk NODIG! Sovjetleger pakt deserteurs in Litouwen met geweld op Baggeraar vindt twee lijken bij zandzuiger in Zegerplas Oranje gipsbenen tijdens wk-voetbal Vredesconferentie eindigt in schietpartij Laatste Nieuws Oscars voor Jessica Tandy en Daniel Day-Lewis Vier specialisten verliezen geding tegen tariefakkoord NCW dreigt Simons met boycot VoUtsverzekering' DINSDAG 27 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39200 Prijs fl. 1,35 ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de zandwinning in de Alphense Zegerplas zijn gisterochtend de len van stoffelijke overschotten van twee mensen boven water ge komen. De politie kan nog niet zeggen of er sprake is van een misdrijf. Ook sluit ze niet uit dat de lichaamsdelen afkomstig zijn van de lijken van een Woubrugse jongen en een Noordwijks meisje die in augustus 1982 na een onge val met een speedboot zijn ver- het bag gerbedrijf Boskalis ontdekte de stoffelijke overschotten nabij de in de plas geplaatste zandzuiger. De romp, benen zonder voeten en het hoofd konden worden gebor gen en zijn overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk. Op het zanddepot aan de Bos- koopseweg, waar het Zegerplas- zand wordt opgespoten, werd na de eerste lugubere vondst even la ter een stuk schedel, een boven been en een bot aangetroffen. LEIDERDORP - Wie de pech heeft tijdens de wereldkampioen schappen voetbal een arm of been te breken, krijgt in het Leiderdorp- se Elisabethziekenhuis een pleister op de wonde. In mei en juni voorziet het ziekenhuis het gebroken li chaamsdeel van een oranje gipsver band compleet met de Nederlandse Leeuw erop. Hoewel het om een stunt van een fabrikant in Zoeterwoude gaat, zag Jan van Steen, de gipsverband- meester in het EZ, er wel wat in. Hij zocht contact en kreeg het voor el kaar dat zijn ziekenhuis als enige in de Leidse regio het oranjekleurige gips mag aanbrengen. Van Steen noemt het een leuk idee waaraan het EZ graag mee doet. De Oranje-manie blijft overi gens niet alleen tot het oranje gips beperkt. De gipskamer zelf wordt versierd met Oranje-posters, Gullit- petjes en slingers. Nu al beleeft de gipsverbandmeester er plezier aan en ziet het stuntje als een leuke pr- activiteit voor zijn gipskamer. Gekleurd gipsverband. Het wordt wel vaker gebruikt, is de ervaring van Jan van Steen. Vooral het laatste half jaar komt het meer en meer in zwang. Ledematen van win tersporters die met een blessure van een sneeuwvakantie terugkomen zijn nogal eens ingepakt in gekleurd gipsverband. Blauw, zwart, roze, het maakt niet uit. Soms, zegt Jan van Steen, is het een afschuwelijk gezicht. "De mensen vragen erom, dus geef je daaraan toe. Ook al is dat gekleurde gips een stuk duurder dan het gangbare witte gips". De gipsverbandmeester van het EZ krijgt de beschikking over zo'n veertig dozen met tien rollen oranje kleurig gipsverband. "Daarmee kun je", rekent Jan van Steen voor, "honderd armen en honderd benen in het gips zetten. Dus, wie het eerst komt, het eerst maalt", grapt hij. "Ik hoop overigens wel dat het Neder lands elftal een beetje presteert an ders raak ik dat gips aan de straat stenen niet kwijt". Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius en Sovjetmilitairen gingen gisteren op straat heftige discussies aan. De soldaat op de foto vertelt de jongeman dat hij ook liever een gewone burger zou zijn. (toto ad VILNIUS (AP/Rtr/ANP) - Het Sov jet-leger heeft vanmorgen vroeg twintig Litouwse deserteurs opge pakt, die hun toevlucht hadden ge- zocht in een psychiatrische kliniek in de Litouwse hoofdstad Vilnius. Volgens ooggetuigen werd bij de actie een aantal jongeren in elkaar geslagen. Een verpleegster vertelde dat tien tot 15 van de ongeveer 38 deserteurs hadden weten te ontkomen. Twee Litouwse politie-agenten die tus senbeide wilden komen, zouden zijn geslagen. Een ziekenhuis van het Rode Kruis in Kaunas, honderd kilome ter ten westen van Vilnius en het ge bouw van de Communistische Par- tij in het centrum van Vilnius wer den eveneens bezet. Algis Zhukas, secretaris van leider Algirdas Bra- zauskas van de afgescheiden Li touwse communistische partij, meldde vanmorgen telefonisch dat zwaarbewapende troepen het hoofdkwartier waren binnenge stormd. "Het is een grote militaire operatie". Zo'n 900 Litouwse jongeren de serteerden na de onafhankelijk- Zonnig, maar schraal temperatuur van 3 graden aan zee tot - 2 graden in het binnenland. Middag- temperatuur rond 11 graden. Matige noordoostenwind, kracht 3 tot 4. De vooruitzichten voor woensdag tot j en met zaterdag: zonnig en droog weer. In de nacht eerst nog lichte vorst. Mid- dagtempcraluur geleidelijk oplopend tot circa 16 graden in het weekeinde. Woensdag 28 maart zon op: 07.25 uur. zon onder: 20.06 uur: maan op: 07.33 uur. maan onder: 23.07 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.01 en 17.19, uur; laag wa ter: 02.47 en 13.05 uur. 24 PAGINA'S heidsverklaring van 11 maart uit het Rode Leger en keerden terug naar Litouwen. Sovjet-president Gor- batsjov had geeist dat ze zich uiter lijk afgelopen zaterdag weer bij hun onderdeel zouden melden. Een televisieploeg van de Ameri kaanse maatschappij ABC, die de actie van de soldaten had vastge legd, werd onder bedreiging met vuurwapens gedwongen de video band in te leveren. Volgens de Litouwse president Vyautas Landsbergis zijn Sovjet militairen ook in Kaunas, de tweede stad van Litouwen, een ziekenhuis binnengedrongen. De soldaten sne- Conservatieven en liberalen DDR eens over vormen coalitie OOST-BERLIJN (DPA/AFP) - De drie in de Alliantie voor Duitsland verenigde conservatieve partijen en de drie liberale partijen in de DDR zijn in Oost-Berlijn overeengeko men volgende week dinsdag een constituerende vergadering van het parlement (Volkskammer) te hou den. De partijen, die over een meerder heid in het parlement beschikken, zijn het in principe eens over de vor ming van een regering. Zij lieteh in een vandaag uitgegeven verklaring weten dat er zo snel mogelijk een parlement moet komen dat aan slag kan. De Oostduitsers kozen op 18 maart een nieuwe volksvertegen woordiging. De leider van de CDU, Lothar de Mazière, is zoals verwacht gekozen tot fractievoorzitter van zijn partij. Hij kreeg 82 van de 158 stemmen. DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD/ANP) - In Paramaribo is gisteravond de leider van het Junglecommando, Ronnie Brunswijk, gearresteerd terwijl hij op bezoek was bij het 'kabinet van het militair gezag'. Daarbij is geschoten en kwamen twee van zijn lijfwachten om het leven. Brunswijk nam op uitnodiging van president Shankar deel aan de na tionale vredesconferentie in Para maribo. Zijn arrestatie, op last van legerleider Bouterse, houdt volgens een legercommuniqué verband met het grote cocaïnetransport dat het geen sprake Junglecommando vorige week in Oost-Suriname onderschepte. Bou terse gelooft, evenals Shankar, dat Brunswijk zelf bij de cocaïnesmok kel is betrokken. Het korte mitrailleursalvo dat ge paard ging met zijn aanhouding was te horen in de onmiddellijke omge ving van het Fort Zeelandia, waar naast Bouterse kantoor houdt. Sa- met Brunswijk werden de uit verdachtmakingen Almelo afkomstige adviseur Eddy Jozefzoon en de ondercommandan ten Gary en Che gearresteerd. Later werd duidelijk, dat vrijwel op het zelfde moment het hotel Ambassa dor in het centrum van Paramaribo was omsingeld door het Nationaal Leger. In het hotel logeerden veel leden van het Junglecommando, die hun leider vergezelden naar de vredesconferentie. Enkele uren eerder hadden Brunswijk en Jozefzoon hun mis noegen geuit over de reactie van president Shankar op de grote co caïnevangst die het junglecomman do vorige week dinsdag deed. In een vliegtuigje dat een 'noodlan ding' maakte in Moengo zou dui zend kilo cocaïne zijn aangetroffen. President Shankar was sceptisch over de drugsvondst van Bruns wijk. Hij wees er na afloop van de mislukte vredesconferentie op dat 'van verdwalen wegens slecht zicht,' zoals de piloot had verklaard, De meteorologi sche dienst gaf tien kilometer zicht aan op die dinsdag. Shankar zei over aanwijzingen te beschikken dat er vaker vliegtuigen illegaal landen in Oost-Suriname, het gebied dat door Brunswijk wordt gecontroleerd. Brunswijk en de zijnen waren woedend na deze reactie. "De zaak is zuur. In plaats compliment, krijgen wij adres", Daisy', in ze een jood se dame speelt die een vriend schappelijke relatie op- boiLwt met haar zwarte chauffeur. 'Driving Miss Daisy' beste film LOS ANGELES Jessica Tandy en Daniel Day-Lewis hebben in de afgelopen nacht in Hollywood de jaarlijkse Os cars ontvangen als beste actri ce en beste acteur. De 80-jarige Tandy kreeg de onderscheiding voor haar rol in 'Driving Miss Daisy'. De film handelt over een joodse vrouw die geleidelijk een vriend schappelijke relatie opbouwt met haar zwarte chauffeur. Daniel Day-Lewis werd on derscheiden voor zijn rol in de film 'My Left Foot' waarin hij een portret neerzet van een Jozefzoon gistermiddag. De Surinaamse regering heeft nog niet gereageerd op de arresta ties door het leger. Minister Jules Ajodjia van justitie en politie en de vice-voorzitter van de ministerraad, Willy Soemita, overleggen op het kabinet van Bouterse over de kwes tie. De Nederlandse regering heeft bij monde van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) scherp gepro testeerd tegen de gebeurtenissen. Door het legeroptreden dreigt vol- UTrECHT (ANP/GPD) - Vier spe- Ierse schrijver, die kampt met een hersenverlamming. De Oscar voor de beste film werd toegekend aan 'Driving Miss Daisy'. Oliver Stone werd als beste regisseur onderscheiden voor de film 'Born on the Fourth of July', terwijl de Oscar-beeld jes voor de beste mannelijke en vrouwelijke bijrol respec tievelijk werden overhandigd aan Denzei Washington ('Glory') en Brcnda Fricker ('My Left Fout Beste buiten landse speelfilm werd 'Cine ma Paradiso' met Philippe Noiret. gens Van den Broek sing aantasting van de funda menten van de rechtsstaat". Ook de Tweede Kamer protesteert fel. PvdA-kamerlid Melkert vindt dat dit ANOZ "hun dT'normalè' &tane- doorkrui- cialisten die een kort geding had- het democratiseringspro- den aangespannen tegen het zie- kenfonds ANOz hebben vanmor gen van de Utrechtse rechtbank on gelijk gekregen. Ze hadden geëist den daar telefoondraden door en ontvoerden verscheidene patiën ten, aldus Landsbergis. In een der de ziekenhuis zouden twee deser teurs zonder geweld zijn opgepakt. Landsbergis sprak vanmorgen de vrees uit dat Moskou besloten heeft toch geweld te gebruiken tegen zijn opstandige Baltische republiek. Hij noemde de uitspraak van president Gorbatsjov gisteren dat geweld al leen wordt gebruikt als mensenle vens in gevaar zijn, een wezenlijke verandering in de politiek van Kremlin. "Met andere woorden; ge weld zal worden gebruikt, omdat zij deze dreiging erg makkelijk zelf kunnen creëren". Hij vroeg de Wes terse wereld om steun voor en deed een beroep op tegenstanders van de onafhankelijkheid om af te zien van een demonstratie bij het parle mentsgebouw die voor vanmiddag is gepland. Als de demonstranten het gebouw bestormen, heeft het Kremlin volgens de Litouwse rege ring een excuus om het leger in te zetten. Minister Van den Broek heeft gis termiddag aan de Sovjetambassa deur de verontrusting overgebracht van de Nederlandse regering over de toenemende druk die Moskou op de bevolking van Litouwen uitoe fent. Freelancers onderbreken radioprogramma HILVERSUM (GPD) - Free lancers in de omroep hebben vanmorgen het KRO-radiopro- gramma 'Andere koffie' onder broken om een bandje draaien over de rechtspositie van free lancers in de omroep. In de door Violet Falkenburg en Hubert van Hoof ingesproken band wordt aangekondigd dat derge lijke 'inbraakacties' de komen de tijd vaker gehouden zullen worden. De freelancers protes teren met deze actie tegen de vastgelopen onderhandelingen over de tarieven van freelancers in de omroep. Zij vinden dat ze in vergelijking met andere be roepsgroepen te weinig verdie- Van den Broek nu opheldering moet verkrijgen over "waar de feite lijke macht in Suriname gelegen is: bij de burgerregering of bij de mili- hetVÜfpartijenakkoord tairen. Dat was destijds een belang- cialisteninkomens. i weige- betalen, hoewel de modelovereenkomst te teke- onderdeel vormt van de spe- rijk ijkpunt bij de hervatting van de 0ver het akkoord is ruim een jaar Nederlandse ontwikkelingshulp gepraat tussen de drie organisaties aan bunname van ziektekostenverzekeraars en or- Volgens CDA-\yoordyoerder ganisaties van specialisten i de de- Aarts is het optreden "in strijd met alle regels mocratie". terwijl WD'e meent dat de gebeurtenissen bewijzen dat als puntje bij paaltje komt de militairen hun gang kun nen gaan". kenhuizen. Dat gebeurde nadat be middelingspogingen in het conflict (Pagina 9: Bou Weisglas tussen specialisten, ziekenfondsen en overheid waren mislukt. In het akkoord is afgesproken dat specia listen die het op de modelovereen komst gebaseerde individuele con tract met het ziekenfonds niet teke nen, maar 90 procent van het ge bruikelijke tarief krijgen. □23-319 309 Showroom: Oude weg 145 - Haarlem Overwerkende vrouw bij PTT slechter betaald UTRECHT (ANP) - De PTT-cao is in strijd met de wet gelijke behan deling van mannen en vrouwen. Mensen die in deeltijd werken krij gen, anders dan voltijdwerkers, bij overwerk zelden een toeslag uitbe taald. Van alle vrouwen bij de PTT werkt 70 procent in deeltijd en van de mannen 17 procent. De Commissie gelijke behande ling van mannen en vrouwen heeft bepaald dat daardoor de PTT-cao vrouwen achterstelt bij mannen. De zaak was aanhangig gemaakt door de ambtenarenvakbond AbvaKabo. De onafhankelijke commissie gelij ke behandeling is ingesteld op grond van de wet gelijke behande ling. Voltijdwerkers krijgen bij elk uur overwerk een toeslag. Deeltijdwer kers komen echter pas voor die toe slag in aanmerking als er meer dan 40 uur per week is gewerkt of als er overwerk is verricht op andere uren dan op maandag tot en met zaterdag tussen 6.00 en 18.00 uur. In de prak tijk komt het er op neer dat deeltijd werkers, van wie in verhouding meer vrouwen dan mannen, zelden de overwerktoeslag krijgen. DEN HAAG (ANP) - De werkgevers dreigen hun bijdragen aan de ge zondheidszorg terug te trekken als het kabinet instemt met het plan-Si- mons, dat teveel gaat in de richting van een volksverzekering voor ziek tekosten. Dit zei directeur prof. J. Weitenberg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gisteren naar aanleiding van het plan van staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) om te ko men tot een basisverzekering die ruim 96 procent omvat van de huidi ge pakketten van het ziekenfonds en de algemene wet bijzondere ziek tekosten (awbz). Simons wil 85 procent van de pre mie procentueel (inkomensafhan kelijk) maken en 15 procent nomi naal (per verzekeraar voor iedereen hetzelfde bedrag). De verzekeraars kunnen alleen met elkaar concurre ren via de hoogte van de nominale premie. Maar Weitenberg vindt voor die concurrentie een percenta ge van 15 veel te laag: "Het moet minstens het dubbele zijn". Volgens het NCW gaat dit plan zo ver in de richting van een volksver zekering dat er van de beoogde kos tenbeheersing niets terecht zal ko men. De werkgevers dragen nu 22,5 miljard gulden bij aan de gezond heidszorg: 12,5 miljard voor de awbz, 7 miljard als werkgeversaan deel in de ziekenfondspremie en 3 miljard als bijdrage aan de particu liere verzekering. Het NCW meent dat handhaving van het bestaande systeem een be tere oplossing is als de daarin voor komende knelpunten worden weg gewerkt. Weitenberg noemde in dit verband bevordering van de doel matigheid door een ander tariefsys teem voor huisartsen en specialis ten, contracteervrijheid, het invoe ren van maximumtarieven. De specialisten die niet tekenen worden zelfs helemaal niet meer be taald zodra voldoende specialisten hebben getekend en het restitutie stelsel wordt vervangen door he naturastelsel. De ziekenfondsen be talen dan niet meer aan de verzeker de (die eerst zelf de rekening voldoen) maar rechtstreeks aan de specialist. Aangezien dat alleen kan als er een overeenkomst is, komt niet tekenen er op neer dat een spe cialist geen ziekenfondspatiënten meer kan behandelen. De vier specialisten wilden da' ANOZ een "alternatieve" komst zou aanvaarden en hun woon zou betalen. Volgens hen i: modelovereenkomst in strijd i de Ziekenfondswet en de Wet Tarie ven Gezondheidszorg. Maar gens de rechtbank is dat niet het ge val, nu de Ziekenfondsraad de eenkomst heeft goedgekeurd. Het akkoord houdt in dat de kos ten voor specialistische hulp (twee miljard gulden) tot en met 1992 niet mogen stijgen. De vier menen dat zo'n "macrobudget" ertoe kan lei den dat specialisten hun patiënten niet de noodzakelijke hulp kunnen bieden. Tot nu toe heeft zo'n 80 procent van de specialisten zijn handteke ning gezet. De hartchirurgen weige ren nog steeds collectief en bij de oogartsen en cardiologen wisselt het percentage per regio. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! _J Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 J Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* J Wi| nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- _Tel. Woonplaatsg Deze b'»n in een envelop, zonder postzegel, sturen "naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1