TAD LEIDEN WBL-directeur stapt op na vele problemen AZL wil MediPark op plek oude gebouwen Koningin van Leidse horecaweer terug in haar vak Leidse PvdA wil de handen vrij houden LEIDSCH DAGBLAD s ZATERDAG 24 MAART 1990 Geen problemen bij herplaatsen personeel van vuilverbranding LEIDEN De sluiting van de vuil verbranding in Leiden levert min der problemen op met het perso neel dan aanvankelijk was gedacht. Dat verklaarde de Leidse wethou der P. Bordewijk (personeelszaken) gistermiddag na overleg met de bonden over de toekomst van de 26 personeelsleden die nu bij de vuil verbranding werken. Bordewijk denkt dat een over slagstation in Leiden aan 18 mensen werk biedt. Bovendien zijn er men sen nodig bij de stortplaats De Does in Leiderdorp. Er zijn dus maar een paar mensen echt 'over' en de Leid se wethouder gaat er vanuit dat voor hen makkelijk ander werk ge vonden kan worden. Overigens is het nog niet zeker dat er een over slagstation in Leiden wordt ge bouwd. De wethouder verwacht dat plaatsing van het personeel bij een overslagstation en De Does niet op bezwaren zal stuiten: "De bonden gaven vanmiddag zeker niet het idee dit een onredelijk voorstel te vinden". Van Gorsel directrice van gemeentereiniging LEIDEN - Mevrouw A. van Gorsel (34) wordt per 1 juli 1990 het nieuwe hoofd van de directie reiniging, ha vens en warenmarkten/directeur Gevulei. De gemeente heeft nadrukkelijk gezocht naar een vrouwelijke kan didaat voor deze functie. Aanvanke lijk solliciteerden 40 vrouwen, maar daar zat geen ervaren vrouwelijke manager bij. Uiteindelijk heeft de gemeente een gespecialiseerd bu reau opdracht gegeven naar een ge schikte kandidate te zoeken. Mevrouw Van Gorsel heeft be drijfssociologie/bedrijfskunde ge studeerd aan de Erasmusuniversi- teit te Rotterdam. Sinds 1984 heeft zij gewerkt bij de dienst personeel en organisatie van de gemeente Vlaardingen, laatstelijk als direc teur. Engeltje Favier (76) en Margreet Zandbergen (31) gastvrouwen rótisserie Oudt Ley den LEIDEN - De koningin van de Leidse horeca is weer te rug in haar vak. De 76-jarige Engeltje Favier-Zandbergen is sinds deze week gastvrou- we van restaurant rótisserie Oudt Leyden en 't Pannekoe- kenhuysje aan de Steenstraat in Leiden. Haar gedwongen afwezigheid in de horeca heeft precies een half jaar ge duurd. door Henk van der Post Ze heeft het in het pas heropende restaurantbedrijf niet meer alleen voor het zeggen. Dat past niet he lemaal in haar aard, maar omdat de directrice een familielid is, heeft ze daarmee kennelijk geen problemen. De zeggenschap over het restaurant is in handen van haar achternicht Margreet Zand bergen (31), dochter van slager Jan Zandbergen uit Rijp wete ring. Engeltje is dolblij dat neef Jan en achternicht Margreet haar zo hebben opgevangen. Ze reali seert zich evenwel ook dat het te moeilijk is geworden voor haar om alleen een horecabedrijf te lei den. Dat houdt niet alleen ver band met haar leeftijd. Onlangs is ze ook gevallen en sindsdien wat moeilijker ter been. "Deze oplos sing is heel prettig. Mijn achter nicht is nieuw in de horeca. Ik kan haar adviseren, de fijne kneepjes van het vak bijbrengen, en dat stelt ze ook op prijs". Voorop staat voor Engeltje dat ze terug is in de horeca: mensen Engeltje Favier met haar achternicht en directrice Margreet Zandbergen in rótisserie Oudt Leyden. «oto Jan om haar heen, bedrijvigheid. Ze kan eenvoudig niet zonder horeca en mensen. Pontificaal gezeten achter haar vaste tafeltje krijgt ze graag enige aandacht om dat ver volgens,, in het kwadraat terug te geven. En als ze eenmaal losbarst kan het wel eens zijn dat de aard appelen koud worden. Ze moet er zelf om lachen. Verslaving Horeca is haar verslaving. "De mensen hebben vaak tegen mij gezegd: 'Als jij uit de horeca stapt, dan ga je dood. En het is ook wel zo, denk ik. Ik ben in hart en nie ren een horecavrouw. Ik doe het al meer dan 45 jaar. Altijd als gast- vrouwe, directrice. Daar maak je je niet zo makkelijk meer van los", licht ze toe. Ze heeft een moeilijke periode achter de rug. Tot begin oktober vorig jaar was ze eigenaresse van de Engelbertha-hoeve aan de Ho ge Morsweg. Dat bedrijf had ze van de grond af aan opgebouwd met haar inmiddels overleden man. Ze ondertekende een voor lopig (ver)koopcontract, maar kreeg spijt en wilde van de over eenkomst af. Ze verloor een door de tegenpartij aangespannen rechtszaak: de rechter beval dat uitvoering moest worden gege ven aan het door haar onderte kende koopcontract. De ene dag woonde ze nog in haar sfeervolle restaurant-boer derij aan de Hoge Morsweg, een dag later keek ze van tien hoog neer op de Leidse binnenstad vanuit een sombere logeerkamer in verzorgingsflat Schouwenho- ven. Het waren verdrietige tijden. Ze kan er nu weer om lachen en vrijwel meteen daarna er ook weer om huilen. Ze heeft alles in het werk ge steld om terug te keren in de hore ca: "Ik heb de gemeente gebeld of ik niet ergens kon beginnen. Ik stelde voor een restaurant te be ginnen in een boerderij in de Ste venshof, maar die wordt gesloopt vanwege de komst van het woon wagenkampje daar. Ik had ook gedacht aan die molen in de Ste venshof. Die bleek te klein. Nou, geef me dan molen De Valk maar, die is groot zat! Maar dat kon na- tuurijk niet". Wending Uiteindelijk nam het lot een gun stige wending. Neef Jan Zandber gen kocht de panden van Oudt Leyden en 't Pannekoekenhuysje aan de Steenstraat. Volgens di rectrice Margreet Zandbergen om twee redenen: "Mijn vader had toch wel erg te doen met mijn tante. Daarnaast wilde ik graag zelf in de horeca werken, in een hotel of een restaurant. Dat kon zo goed worden gecombineerd". Margreet heeft vroeger aan de Steenstraat gewoond. Ze woont er nu weer, met haar man en vier kinderen. "Zonder hulp van fami lieleden zou het niet mogelijk zijn dit werk en gezin te combineren", aldus Margreet die een aantal ja ren onderwijzeres is geweest in Roelofarendsveen. Ze heeft ook een zeilschool gehad in Friesland. De vorige eigenaar van de rótis serie, de heer Martens, verklaarde halverwege vorig jaar dat hij het restaurant moest verkopen om dat er onder meer vanwege gerin ge parkeermogelijkheden nog te weinig klanten in zijn zaak kwa men. Margreet Zandbergen daar over: "Wij zijn daar niet bang voor. Parkeren is een probleem in de héle binnenstad. Andere res taurants draaien toch ook pri ma?" Ze denkt bovendien dat het goed is voor de Steenstraat dat een restaurant is behouden. Ze merkt het al weer aan de klandie. In een paar dagen tijd is de zaak weer redelijk opgebouwd. De afgelopen maanden is er hard gewerkt in het meer dan 80 jaar oude restaurant. "Het is een prachtig, sfeervol oud-hollands ingerichte zaak, gelegen op een goede stek. We hebben de menu kaart aangepast. De prijzen wa ren te hoog en dat wierp voor veel mensen toch een drempel op". Voor hoofdgerechten geldt een prijs vanaf 26 gulden. Oudt Leyden is dagelijks ge opend vanaf 12.00 uur, zondag vanaf 14.00 uur, maandag geslo ten. 't Pannekoekenhuysje is elke dag open vanaf 10.00 uur, maan dag vanaf 12.00 en zondag vanaf 14.00 uur. Kritiek op huismeesters en stadsverwarming LEIDEN - Directeur A. hee„ftJd?aIbÜ "_,el_ee" a,arr?J, Mulder van de Woning bouwvereniging Leiden (WBL) heeft ontslag geno men. Bestuursvoorziter R. van den Helm verwacht dat Mulder in dienst blijft tot conflicten over de huismeesters een geschikte opvolger is ge vonden. door Roy Klopper waarden gesteld, zoals de definitie ve aanstelling van huismeesters en een ander toewijzingsbeleid voor de woningen. Het is nog altijd de vraag of aan die voorwaarden wordt vol daan. Voorts zijn er hoog opgelopen >nflicten over de huismeesters in de Slaaghwijk en in de Juwelen- buurt. De WBL wil in deze buurten graag definitief sociaal huismees- ters aanstellen. De bewoners willen hier echter niet aan omdat ze de kosten te hoog vinden. Mulder maakte eind januari nog een alge- mene ledenvergadering van de WBL mee waarin het bestuur ;aan is slechts ternauwernood ontsnapte r klein aan een motie van wantrouwen, aantal directe medewerkers van de Eind april staat weer een ledenver- directeur. Het overige personeel gadering over de huismeesters van de woningbouwvereniging kwestie op het programma, wordt dinsdag officieel ingelicht. Volgens Van den Helm zijn zelfs de meeste bestuursleden nog niet op de hoogte. Een beleidsmedewerker van de WBL vertelde dat de ontslagaan vraag van de directeur, die sinds 1986 in dienst is, als een volslagen verrassing komt. "We zijn er erg van geschrokken". Van den Helm zegt dat de ontslagaanvraag verband houdt met de vele moeilijkheden waarmee de WBL de afgelopen maanden is geconfronteerd Een ander onderwerp van discus sie is de stadsverwarming. De WBL wil samen met woningbouwvereni ging De Sleutels de verouderde ver warmingsketels in de Slaaghwijk- flats vervangen door een systeem van stadsverwarming. De bewoners gaan ook hiermee voorlopig niet ak koord. In de Opaalstraat en omgeving is al stadsverwarming, maar de bewo ners zijn daarover erg ontevreden. De technische installatie deugt niet, waardoor ze regelmatig in de kou zitten. De Energie- en Waterwin ning Rijnland (EWR) speelde deze week de zwarte piet toe aan de WBL. Omdat de problemen zich voordoen in de verwarmingsinstal latie binnen de flats is de woning bouwvereniging verantwoordelijk. Mulder is onbereikbaar voor commentaar. Groen Linies wil ook met CDA LEIDEN - De Leidse PvdA wil haar handen voorlopig vrij houden bij de college-onderhandelingen. Een mo tie van de Jonge Socialisten, waarin werd geadviseerd een progressief politiek. We moeten ook de hand in eigen boezem steken", hield PvdA- lijsttrekker Van Dongen de drukbe zochte ledenvergadering voor. Zij stelde voor een werkgroep i Zijn vertrek komt onverwachts de WBL vertrekt wegens aanhoudende proble- ^-en Groen Links zette, ook op een le denvergadering, de deur naar een college met PvdA en CDA open. De fractie van Groen Links had zich in eerste instantie uitgesproken voor een progressief college. Dat heeft nog steeds de voorkeur, maar ook de combinatie met het CDA is voor de leden acceptabel. De PvdA-vergadering stond voor al in het teken van het dramatische verlies bij de verkiezingen voor de gemeenteraad en de collegevor ming. De PvdA duikelde van zes elf raadszetels. "Dat is niet alleen de schuld van de landelijke ledenvergadering moet treden. "We moeten werken aan het contact houden met de men sen voor wie wij zeggen te werken. De kiezers hebben ons verlaten, niet om echt links te stemmen, maar om D66 te stemmen", aldus Van Dongen. "Een middenpartij, vlees noch vis. De PvdA heeft wortels in de Leidse samenleving en het is een opdracht voor de fractie, het be stuur en de leden om die wortels diep in de grond te houden". Het verlies leverde een levendige discussie op over veranderingen binnen de PvdA. De partij moet de wijken in om een beter contact te krijgen met de burgers, niet alleen bij verkiezingen, was een veelge hoorde opmerking. "We moeten duidelijk maken dat de PvdA er voor de burgers is en niet anders- Woningbouw in kader van stationsplannen van de baan LEIDEN - Het Academisch Zie- trum Humaan Geneesmidde- kenen. Onderzocht wordt nu hoe merking dat het AZL alleen i zijn een jonge vereniging die volop in ontwikkeling is. Daarbij horen strubbelingen als een directeur die opstapt", aldus de bestuursvoorzit ter. Hij benadrukt dat er geen spra ke is van interne conflicten. Mulder gaf in eerste instantie te kennen al per 1 mei te willen trekken, maar Van den Helm w0 konhnic t piHpn (A77\ «ril af -len Onderzoek, het Slaapcentrum, het AZL-plan kan worden ingepast dollartekens ziet. Inmiddels blijkt TrOmbOSedienSt aan Inofifitnf kïnnon Ha oaViolo nnturilrlroliniT \rnn finlf hpt TTlini^tprip VSH overleg' aan te blijven overgangsperiode. Daarin worden de lopende zaken afgehandeld en begint de sollicitatieprocedure voor een vervanger. Een van de problemen WBL-directeur te maken heeft is' het verbeteringsplan Slaaghwijk. De woningbouwvereniging wil 7 miljoen gulden investeren in het op knappen van de woonomgeving. Ze van het plan dat projectontwik kelaar Mabon heeft gemaakt voor het gebied achter het Leid se station. De Raad van Bestuur van het ziekenhuis heeft een ex tern bureau opdracht gegeven te onderzoeken of het huidige erweegt volgens ziekenhuisterrein kan worden 'goed onderling ingericht met aan de gezond- instituut binnen de gehele ontwikkeling logistiek in de gezondsheids- het stationsgebied. Zeker is al wel wijs en wetenschappen, de feitelij- zorg en het College ter Beoordeling dat de bestaande plannen ingrij- ke eigenaar van de grond, heeft i steld alleen aan de grondoverdracht aan het AZL te zullen meewerken wanneer die grond een academi sche bestemming krijgt. Woning- De gemeente Leiden, de NS, de bouw, zoals in het Mabon-plan Volkshuis Het Leids Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33 houdt drie lezingen over Vincent van Gogh. De lezingen zijn op 10 en 24 april en 1 mei en beginnen op 19.30 staan 21.30 uur. De cursus kost 22,50 gulden. iijke hoek instellingen als de Op dinsdag 27 maart begint de cursus makliniek Sole Mio uit Noordwijk, Turkse en Bulgaarse volksdansen. De het Rijnlands Revalidatiecentrum cursus is op dinsdagavonden van 20.45 uit Katwijk, Eurotransplant en haar tot 22.15 uur en kost 25 gulden. dochterondernemingen, het Cen- heidszorg verwante instellin gen en bedrijven. door Jan Rijsdam Volgens mr. dr. J.H. Peters, voorzit ter van de Raad van Bestuur, zou zo'n 'MediPark' uniek zijn in Neder land. Het betekent wel dat woning bouw op het AZL-terrein van de baan is dat een andere verkeersaf wikkeling moet plaatsvinden dan eerder was voorzien. Voor de plannen van het AZL blijkt al veel belangstelling te be de medisch-wetenschappe- i Geneesmiddelen terie van wvc hebben blijk gegeven van hun belangstelling. Aan som mige van deze instellingen zijn door de Raad van Bestuur van het AZL inmiddels al toezeggingen gedaan. Volgens Peters schappelijke en medische instellin- pend gewijzigd moeten worden dat dit tot vertraging in de planont wikkeling zal leiden. NZH en het AZL kozen vorig jaar weten- eensgezind voor een plan van pro- jectontwikkelaar Mabon. In dit plan geworden. daardoor onmogelijk gen en bedrijven aantrekkelijk zich werd naast de vestiging v dit gebied te vestigen door de gunstige ligging en de aanwezig heid van het AZL, de medische fa culteit die er naast komt en de TNO- vestiging die in 1991 gereed is. Pe ters stelt dat een MediPark in de on middellijke nabijheid van deze 'gouden driehoek' niet alleen we tenschappelijk maar ook financieel interessant is omdat de overheid door middel van subsidies de vesti ging van bedrijven en instellingen nabij het openbaar vervoer wil sti muleren. Versterking Voor het AZL zou de uitbreiding van medische en wetenschappelij ke activiteiten in de nabijheid van het ziekenhuis ook een verdere ver sterking van zijn positie als onder- zoeks- en opleidingscentrum bete- Grondruil congrescentrum en kan toorbouw uitgegaan van flink wat Volgens wethouder Van der Molen woningbouw. Het AZL ging onder (ruimtelijke ordenijig) is de onder- termijn het voorbehoud met het Mabon-plan zoeksopdracht van het AZL nood fit T zakelijk om de overdracht akkoord. Vanaf het begin melijk duidelijk dat het AZL als be- grond z langrijkste financiële bron zou moe ten optreden. De gemeente ging ei aanvankelijk vanuit dat na het ge reedkomen van de nieuwbouw ir 1995 en sloop van de bestaande zie kenhuisgebouwen de vrijkomende lijk te maken wordt grond voor een zacht prijsje ter be- overwogen. AZL-grond verkeersafwikkeling zal moeten plaatsvinden dan waarvan in het Mabon-plan is uitgegaan. Ook zou een royale parkeervoorziening no dig zijn. Peters: "Dit kan waar schijnlijk alleen in de vorm van een parkeergarage die een flink eind de lucht in zal moeten om aan de be hoefte te voldoen". Wethouder Van der Molen reageert dat de niet eer der voorziene nieuwbouw voor de medische faculteit toch al een ande re invulling van het AZL-terrein en wijzigingen in de verkeersafwikke ling noodzakelijk maakt. Op de vraag of het AZL op korte enant met de ge meente Leiden, de NS en de NZH zal ondertekenen, antwoordt Peters het AZL te bewerkstelli- dat dit in eIk Seval niet zal Plaats" schikking gen. Om enerzijds ministerie om de AZL-grond een academische bestemming te geven tegemoet te komen en anderzijds woningbouw op het terrein moge grondruil geruild Daarmee zouden de tekorten andere planonderdelen worden afgedekt. worden gesteld, kunnen worden tegen grond in de Leeuwenhoek dat is aangewezen kunnen als bio-sciencepark. "Het bio-scien- cepark wordt dan gedeeltelijk me disch park", aldus Van der Molen. In het AZL-tijdschrift Cicero stelt Peters dat door de vestiging ten blijken daaraan niet te zullen verschillende medische- i weten- bedrij- i andere vinden voordat het plan MediPark gereed is. "Het AZL zal met de uitkomsten van dit plan het overleg met genoemde partners in gaan, waarbij nog valt te bezien tot welke resultaten dat zal leiden". Van der Molen zegt dat haar, uit overleg met Peters, is gebleken dat het AZL bereid is mee te werken aan de bouw van een tunnel onder het Stationsplein en daar ook een fi nanciële bijdrage aan wil leveren. Het bureau B.M. Bouwkosten- management, dat opdracht heeft gekregen het MediPark op haar haalbaarheid te onderzoeken, moet op 15 mei rapporteren aan het AZL. Maar het bleef niet bij dit soort opmerkingen. "De PvdA is goed in vergaderen, in werkgroepen instel len, in beleid maken, maar we kun nen het niet meer uitleggen", zo zei een lid, die de fractie bekritiseerde. "Een deel van de fractie is niet eens bereid om één keer per jaar mee te werken aan een inloopspreekuur. Omdat er toch niemand komt, wordt er gezegd. Maar als er eens ie mand komt, krijgen wij telefoon tjes. Dat ze te woord werden ge staan door een wethouder die met zijn benen op tafel of onderuitge zakt zat. Er wordt nu wel gezegd dat we de wijken moeten ingaan, maar doe dat dan ook. Fractieleden en wethouders worden ervoor betaald om contacten met de achterban te onderhouden". Een fors applaus volgde. Veel leden lieten zich ook uit over het gewenste college. Opvallend was dat een aantal PvdA'ers pleitte voor een afspiegelingscollege met alle grote partijen. Maar Van Don gen wees dat direct af. De PvdA wil drie van de zes wethouders leveren en dat kan niet in een college met veel partijen. Opmerkelijk was bovendien dat veel leden zich nogal laatdunkend uitlieten over D66 en een pleidooi hielden voor een college van de PvdA met CDA en Groen Links. 'D66 heeft geen enkele wortel in de stad', 'is iets van studenten' en 'wat heeft die partij bij te dragen aan een college', werd ondermeer opge merkt. Maar andere PvdA'ers spra ken zich juist wel uit voor samen werking met de democraten. "D66 moet een kans krijgen om waar te maken wat de partij in potentie in zich heeft". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9