Parlement Estland voor afscheiding Premier Hawke Australië mikt op vierde termijn 1 "i i i. r inr Kohl: snel economische unie Europa Thatcher bijt zich vast Nieuw gemeentebestuur Tirgu Mures benoemd Snel gesprek militair ANC met regering Zuid-Afrika ZATERDAG 24 MAART 1990 BÜITENLAND PAGINA 7 Verldeziiigswinst voor Volksfront MOSKOU (AFP/UPI/ANP) - Voorstanders van afscheiding hebben driekwart van de 105 zetels in het nieuwe parlement van Estland gewonnen. Dit tonen de definitieve resultaten van de verkiezingen van afgelopen zondag. De uitslagen werden bekendgemaakt in een communiqué van de Estse vertegenwoordiging in Moskou. Tegelijkertijd werd een opiniepeiling gepubliceerd waaruit blijkt dat 61 procent van de bevolking in Estland voor onafhankelijkheid is. WASHINGTON - De wereld staat op z'n kop. De Sovjets bedreigen de Litouwers, in China is de onder drukking erger dan ooit, de Amster damse wethouder Etty is afgetre den, maar het Witte Huis maakt zich vooral druk om: broccoli. door Henk Dam Terwijl de wereld op z'n kop staat, houdt Bush zich met broccoli bezig dereen, de pers, voedselexperts, medici, en natuurlijk vooral de te lers van broccoli bemoeiden zich er- De telers hebben bekwaam wraak genomen. Op dit moment is een konvooi vrachtwagens met 10 Dat is de schuld van president ton aan broccoli onderweg van Cali- Bush. Begin deze week gaf hij de fornië naar Washington. De eindbe- toe brengt, nooit, maar dan ook Het overgrote deel nooit meer broccoli geserveerd wil coli zal uiteindelijk krijgen. Dat bracht in het land een reactie deze broc- Washing ton's talrijke daklozen gaan, maar de president, Barbara teweeg alsof hij zojuist de inkom- Bush, heeft gezegd dat zij gaarne stenbelasting had verdubbeld. Ie- twee dozen van de donkergroene groente in ontvangst zal nemen. Want Barbara is het niet met haar man eens. Zij vindt dat hij wèl broc coli moet eten, en ook dat heeft in middels in alle Amerikaanse kran ten gestaan, is op de tv-journaals ge weest, en zal volgende week wel in Time en Newsweek figureren. Elke verslaggever die maar in de buurt van de president komt, vraagt hem nu naar zijn afkeer van brocco li. Zelfs gasten op zijn staatsdiners wordt ernaar gevraagd. Toen de Poolse premier Mazowiecki woens dagavond op het Witte Huis te gast was, vroegen verslaggevers hem na afloop niet om een diepzinnige ana lyse van de Duitse kwestie, maar of hij broccoli had gekregen. Mazo wiecki zei, z'n schouders ophalend: "Ik weet niet eens hoe broccoli eruit ziet". Donderdag gaf Bush een onver wachte persconferentie waarin hem uiteraard opnieuw naar broccoli werd gevraagd. 'De president zei: o "Voor de laatste keer: ik houd niet het 'NAVÖ-lidmaatschap T opfunctionaris Sovjetunie: toch Duitsland in NAVO MAINZ (AP) De Sovjetunie lijkt terug te komen op haar veto over mijn moeder moest eten. Ik ie betrekkingen van het Centraal ben president van de Verenigde Comité van de Sovjetunie, heeft gis- Staten en ik eet geen broccoli' Dat moet nog worden afgewacht, evenwel. Barbara heeft gezegd dat, als de vrachtauto's met broccoli eenmaal in Washington zijn - ergens volgende week - zij de kok van het Witte Huis de opdracht zal geven een maaltijd samen te stellen die volledig uit broccoli bestaat. Van de Esten, die 65 procent van de bevolking uitmaken, blijkt 84 pro cent voor onafhankelijkheid. Van de andere bevolkingsgroepen acht tien procent. Maar Estse leiders hebben al te kennen gegeven dat zij niet dezelfde weg als Litouwen zul len bewandelen. Deze zuidelijke Baltische republiek is in een woor denoorlog gewikkeld geraakt met Moskou, nadat het parlement in Vil nius op 11 maart de onafhankelijk heid van de Sovjetunie uitriep. "De Litouwers gaan te snel", luidt een veel gehoorde mening in Estland. "Wij zullen rustig naar ons doel blij ven streven, zonder confrontatie". In het nieuwe parlement zijn on der anderen gekozen de Estse presi dent Arnold Ruutel, permier Indrek Toome en de communistische par tijleider Vayno Vyalyas. Ook de Est se Volksfront-leiders Edgar Savis- aar en Marju Lauristin hebben een zetel gekregen. Volgens het Estse communiqué behoort 75 procent van de afgevaar digden in het nieuwe parlement in Tallinn tot de naar onafhankelijk heid strevende groepen: het Volks front en de beweging Vrij Estland. Het Volksfront trad tijdens de ver kiezingen overigens niet op als par tij, maar steunde afzonderlijke kan didaten: eigen leden, onafhankelij- ken, groenen, sociaal-democraten en communisten, als die maar opko men voor het herstel van de onaf hankelijkheid. Verder is het Volks front in snel tempo bezig de etni sche barrières tussen Esten en niet- Esten te slechten door een groeiend aantal Russen aan zich te binden. De communisten hebben welis waar zestig zetels gekregen, dat komt omdat de meesten van groepen steunen die streven onafhankelijkheid voor de Balti sche republiek. Zij hopen zo dat de partij toch een deel van de macht in handen houdt in het opkomende meerpartijensysteem. De commu nistische partij nam onder eigen naam niet deel aan de verkiezingen. De Estse communisten, die hun partij uiteen zien vallen, zijn giste ren bijeengekomen voor hun 20e congres. Daarbij staat de vraag traal of zij het pad van Litouwse communisten moeten volgen en of zij zich onafhankelijk van Moskou moeten opstellen. Aanhangers van het Volksfront hebben 49 zetels behaald. Dit radi cale blok zal zich het meest inten sief inzetten voor afscheiding. Ne genentwintig zetels gingen gematigd blok waarvan zowel de beweging Vrij Estland - een afsplit sing van de communistische partij - als de Boerenunie deel uit maken. Dit blok is voorstander van een langzamer proces naar onafhanke lijkheid. Van de gekozen afgevaardigden zijn 45 lid van het nieuwe Estse Congres, een nationalistische in stelling die vorige maand het licht zSg. Dit Congres, een soort "tegen- parlement", werd een grote meerderheid bevolking gekozen tijdens Mongolië maakt einde aan macht van communisten ULAANBATAAR (Rtr) - Het parle ment van Mongolië heeft gisteren besloten een einde te maken aan het 66 jaar oude machtsmonopolie van de communistische partij. De volksvertegenwoordiging zette daarmee een kleine stap naar een nieuw tijdperk van democratie. Mongolië is na de Sovjetunie de oudste communistische staat. Het parlement nam gisteren ook wetten aan die burgerrechten be schermen. Ook werd een basiskies wet goedgekeurd die de eerste ver kiezingen met meerdere kandida ten toestaat. Er is niet bekendge maakt of kandidaten oppositiepar tijen mogen vertegenwoordigen of alleen voor de regerende commu nistische partij mogen uitkomen. teren voor de Westduitse televi: gezegd dat de Sovjetunie bereid is "onder zekere voorwaarden" toch in te stemmen met een NAVO-lid- maatschap. Volgens Falin moet eerst duide lijk zijn wat het eindstation van de hereniging is. Daarnaast moet de vraag worden beantwoord wat de beste oplossing is voor het Europe se veiligheidsvraagstuk. Die oplos sing moet dan vervolgens gezamen lijk nagestreefd worden, aldus Fa lin, die ook ambassadeur in de Bondsrepubliek is geweest. Hij voegde daar wel aan toe dat de DDR voorlopig zijn verplichtingen je gens het Warschaupact gewoon moet nakomen. De Sovjetunie is vanaf het begin van de discussie over de Duitse her eniging een fel tegenstander ge weest van 'inlijving' van Duitsland bij de NAVO en heeft steeds geëist dat na samenvoeging de DDR en de Bondsrepubliek een neutrale status krijgen. Moskou is met dat standpunt ech ter gaandeweg steeds meer geïso leerd komen te staan. Vrijwel alle overige Oosteuropese landen heb ben te kennen gegeven het herenig de Duitsland liever ingebed te zien in de NAVO, die door de ontspan ning waarschijnlijk meer een poli tieke dan een militaire taak zal krij gen, dan een neutraal Duitsland, zoals het Kremlin vooralsnog voor staat. Het bronzen vrijheidsbeeld op de Brandenburger Tor in Berlijn werd gisteren ontmanteld. Het z ton wegende beeld wordt gerestaureerd en volgend jaar teruggeplaatst als de 200ste verjaardag van de Tor word\ gevierd. (toto ap BRUSSEL - De Westduitse bonds- februari door kanselier Helmut Kohl wil dat meer de Estse vaart wordt gezet achter de Europe- economische en monetaire een- Maar Kohl benadrukte dat het totaal anders is. Men kan niet de economische en r week lang gehouden onofficiële wording, nu ook de Duitse verkiezi ngen. Het bestaat uit 499 af gevaardigden en staat geheel los van de bestaande staatsstructuren. ding sneller gaat dan verwacht. Te vens moeten de EG-landen snel een echte politieke unie tot stand bren gen, zei Kohl gisteren in Brussel na een werkbezoek aan de Europese Commissie. door Hans de Bruijn goede diensten met beide bevolkingsgroepen overeenstem- _L ming Transsylvanië heeft het verzoeningsprogramma. Dit die stad vervangen, ziet onder meer in de oprichting van een gemengd Roemeens-Hongaar se commissie die de bij beide bevol kingsgroepen levende moet onderzoeken. Het bestuur de nationalistische Vatra Romanesca, ee wende krachten echter de etnische onrust, liet gisteren weten ontevre den te zijn over het akkoord. Een TIRGU MURES (AP) - De sie van goede diensten die bemid delt tussen de Roemeense en Hon gaarse bevolkingsgroepen in Tirgu Mures i bestuur omdat het de etnische onrust deze week niet heeft kunnen voor komen. Het nieuwe stadsbestuur van Tirgu Mures bestaat uit 13 Roe menen, acht Hongaren en een etni sche Duitser. De commissie wist voorts te be werkstelligen dat de bij het overleg betrokken bevolkingsgroepen in stemden met de erkenning van "het recht op onderwijs in de moedertaal op alle niveaus", aldus een verkla ring die in de Roemeense pers werd afgedrukt. In Tirgu Mures lijkt de rust in middels te zijn teruggekeerd. Op het plein in het centrum van de stad had gistermiddag een vreedzame demonstratie plaats van naar schat ting 200 Roemenen, die nationalisti sche leuzen riepen. Tanks, leden van de paramilitaire politie en sol daten omsingelden het gebouw waar de commissie van goede dien sten vergaderde met vertegenwoor digers van de Roemenen en Honga- Geschorst De Belgische minister van justitie Wathelet heeft gisteren de hoofd commissaris van de Brusselse ge rechtelijke politie en nog twee com missarissen voor minstens een maand geschorst. Het drietal is on derwerp van een onderzoek naar dubieuze praktijken bij het opspo ringswerk. Hoofdcommissaris Frans Reyniers was de laatste we ken al in de media in opspraak ge komen. Bundeswehr De Westduitse socialistische partij (SPD) wil het Westduitse leger, de Bundeswehr, uitsluitend belasten met defensieve taken. De SPD wil daarom afschaffing van alle jacht bommenwerpers en onderzeeërs, halvering van de vloot en het aantal soldaten en vernietiging van 4.000 van de 5.000 tanks. SPD-woord- voerders benadrukten dat een dras tische inkrimping van de Bundes wehr mogelijk is door de sterk ver minderde spanning tussen Oost en West. Gadaffi Een Libische oppositiegroep in bal lingschap houdt de Libische leider Maummar Gaddafi verantwoorde lijk voor de brand in de chemische fabriek in Rabta, vorige week. "Gaddafi gaf opdracht tot de brand in de chemische fabriek om een dreigende Amerikaanse aanval voor te zijn èn om dissidenten te kunnen aanpakken", zo stelde een woordvoerder van het 'Nationale Front voor de Redding van Libië in Washington. Volgens Kohl moet de extra top- Donderdag bereikte de commis- conferentie van de regeringsleiders van de EG, op 28 april in Dublin, daar "een belangrijke boodschap" acht punten tellend over laten uitgaan. Kohl was vooral naar Brussel ge komen om de zorg bij de Commis sie, het dagelijks EG-bestuur, weg te nemen dat de hereniging van de klachten twee Duitslanden ten koste zal gaan van de Westduitse betrokkenheid de Europese inte- proces v; netaire u in Rome ferentie van de twaalf van start gaat, sneller moet gaan dan voorzien. "Dit is een ontwikkeling die geen vertraging kan hebben". De ontwikkeling van de EMU moet volgens hem gelijke tred hou den met die van de Duitse economi sche en monetaire unie, die het ge volg is van de hereniging. De vrije Europese binnenmarkt moet eind 1992 ook van toepassing zijn op de huidige DDR. Maar Kohl hamerde erop dat naast de EMU er ook een politieke unie moet komen, waarbij de lidsta- bevoegdheden overheve- LONDEN (AP) - De Britse premier Margaret Thachter heeft gisteren in een brief aan partijvoorzitter Ken neth Baker laten weten dat zij haar economisch beleid ongewijzigd zal voortzetten. Dit ondanks dat haar Conservatieve Partij donderdag een smadelijke nederlaag heeft geleden bij tussentijdse verkiezingen in het Engelse kiesdistrict Mid-Staf- fordshire. "We zijn geen mooi-weer partij, we zullen niet overstag gaan", aldus de premier. De kandidaat van La de bour, Sylvia Heal, behaalde i pelweg een knop omdraaien december wereld veranderen. Dat vergt tijd", doorgaans conservatieve Mid-Staf- speciale regenngscon- Bovendien moet rekening gehou- fordshire 49 procent van de stem den worden met de andere arme ge- men, terwijl de Conservatieve kan- bieden in de EG. De Grieken of Ie- didaat Charles Prior zich met 33 ren vragen zich volgens Kohl te- procent tevreden moest stellen. De recht af of er door de Oostduitse liberale Social and Liberal Demo- 'bijtreding' nog wel geld voor hen cratic Party (SLDP) behaalde 11 over is. "We willen de ontwikkeling procent. Het restant van de stern- van andere landen niet afremmen". men ging naar kleinere partijen als len r r Brussel, de Europese Com- JOHANNESBURG (IPS) - Een de Groenen en de Social Democra tie Party. Het is de zwaarste nederlaag van de conservatieven sinds een halve eeuw. Volgens waarnemers zal de druk op premier Thatcher om af te treden daardoor toenemen. Volgens een landelijke populariteitspeiling van de BBC ligt de Labour-partij 21 punten voor op de Conservatieven. Een jaar geleden hadden de Conser vatieven een voorsprong van 10 punten. Sommige vooraanstaande Con servatieven hebben inmiddels openlijk blijk gegeven van kritiek op het beleid van Thatcher. "De re gering moet wat gevoeliger worde- n...er moeten veranderingen komen in de gemeenteheffing," aldus John Lee, een parlementslid wiens posi tie in een kiesdistrict in het noorden van Engeland steunt op een meer derheid van slechts een paar dui zend stemmen. De invoering van een nieuwe lokale belasting, door de tegenstanders van de premier "poll-tax" genoemd, wordt, naast de hoge rente, gezien als een van de belangrijkste oorzaken van de ne derlaag. De regering houdt de rente hoog in een poging de inflatie te be- missie meer macht krijgt en de be voegdheden van het Europees Par lement fors worden uitgebreid. Daarover moeten volgens de voorman van de militaire vleugel van het ANC, Jacob Zuma, zal op korte termijn een ontmoeting heb ben met vertegenwoordigers a bondskanslier op de EG-top van de- Zuidafrikaanse regering. Dat heb- organisatie bij en inzet de stu- gratie. Zoals al vele keren eerder zei de bondskanselier dat daarvan geen sprake is. "Het is onze roeping om gelrechte afwijzing van de overeen- de Duitse eenheid dienstbaar te la- komst bleef echter uit. ten zijn aan de Europese eenwor- Ondertussen is een einde geko- ding. Zoals Adenauer al zei: Duitse de stakingsgolf die het eenheid is alleen mogelijk onder cember in Rome besluiten vallen, Hij zei zich te kunnen voorstellen dat de andere EG-landen een snelle politieke unie daarbij zien als een manier om de Duitsers in Europa in te kapselen. ben woordvoerders van het depar- veert naar verwachting ook opper- ANC-woord voerders maakten teugelen. bekend dat morgen een tweede de legatie bannelingen terugkeert vanuit de Zambiaanse hoofdstad Lusaka waar het ANC nog altijd zijn gro*e bezwaren tegen dat deze geen hoofdkwartier heeft. Morgen arri- enkele rekening houdt met de "Mij is het c het e tement voor grondwetsontwikke ling gisteren bekendgemaakt. Zuma keerde woensdag in gezel schap van twee andere bannelingen met stille trom terug in Zuid-Afrika. Hij is de eerste ANC-leider die ge- wat daar- bruik maakt van de legalisering openbare leven in Tirgu Mures een Europees dak" praktisch had verlamd. De winkels Eerder had onder in de stad waren vrijdag gewoon scheEG open en de fabrieken waren weer bij hun motieven zijn. Ik wil dat het de anti-apartheidsbewegingen, die doel bereikt wordt. En als het daar- begin vorige maand werd afgekon- leer de Belgi- Van Miert ge zegd dat de bondesregering alleen bedrijf. De lagere scholen bleven maar 'lippendienst' aan Europa be- echter dicht. In de dorpen rond Tir- lijdt, maar in werkgelijkheid veel gu Mures, waar groepen gewapende meer bezig is met de Duitse hereni- jongeren de straten onveilig maken, ging dan met de Europese integra- blijft de situatie gespannen. tie. r nodig is om de Duitsers in te kapselen om zover te komen, dan vind ik het ook best", aldus de bondskanselier. Volgens Kohl zijn overgangs maatregelen nodig om de DDR digd door president Frederik de Klerk. Een ontmoeting betekent dat de Zuidafrikaanse regering veel eerder dan verwacht aan tafel gaat zitten met haar aartsvijand Umkhonto bevelhebber Chris Hani Umkhonto, met ANC-coryfeëen als worden! Thabo Mbeki en Steve Tshwete. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker heeft gisteren een bezoek aan de zwarte woonstad Soweto gebracht en de situatie daar "afschuwelijk" genoemd. Baker zag in het gekraak te, vervallen kamp Mshenguville de open riolen, de uit verroeste ijzeren golfplaten opgetrokken hutjes en latrines Vredesakkoord voor Suriname PARAMARIBO (ANP) - Een com missie van de Surinaamse regering, de openlucht, terwijl zijn binnenlandse gezagsdragers en het kolonne limousines door de uitge- Junglecommando bestuderen de EG aan te passen. "Er heeft zich Sizwe, de gewapende i het Nationaal Congres strekte zwarte woonstad Soweto bij menteel in Suriname het concept Johannesburg spurtte. Baker be- "nationale vredesovereenkomst". Het is de bedoeling dat deze over eenkomst maandag wordt onderte kend op het presidentieel paleis in Paramaribo, zo heeft een regerings woordvoerster gisteren meege deeld. DEN HAAG (ANP) - De bijna elf miljoen kiesgerechtigden in Austra lië moeten vandaag naar de stem bus om te beslissen of premier Bob Hawke en zijn Laborpartij (ALP) Hawke blijft bij de Australiërs po pulair, ondanks de economische problemen van het land en ondanks of wellicht dankzij zijn huilende be kentenissen op de televisie over zijn - een ongekende vierde achter- echtelijke ontrouw en de heroïne- eenvolgende termijn leiding mogen geven aan het met grote problemen kampende continent. Hoewel de opiniepeilingen alle aangeven dat Hawke aan kop ligt lijkt het er op dat het zeer spannend zal worden. Minister van financiën Paul Kea ting waarschuwde in 1986 tijdens de vorige verkiezingscampagne dat Australië kans liep een "bananenre- verslaving van zijn dochter. Holle man De oppositie waarschuwt de kiezers voor "meer van hetzelfde" als Labor wint en heeft dan ook als leus: "Het antwoord is Liberaal", wat minister Keating verleidde tot de uitspraak "dat als het antwoord Liberaal is de publiek" te worden. Hoewel hij vraag ongelooflijk moet zijn ge- daarmee destijds de beschuldigen- de vinger uitstrekte richting oppo sitie hebben de Australiërs inmid dels aan den lijve ondervonden wat truc" dat inhoudt. vlees" zijn enkele van de omschrij- De inflatie is opgelopen tot acht vingen waartegen hij moet zien op procent en huiseigenaren zien zich te boksen. weest". Peacock doet het ook niet goed in de Australische pers. "De holle man", "Peacocks verdwijn- geconfronteerd met een hypo theekrente van rond achttien pro cent. Werknemers hebben lijdzaam moeten toezien hoe hun reeële inko- Het Federale parlement telt 148 zetels. Daarvan bezet Labor er 85. De Liberale partij beschikt over 45 zetels en Nationale Partij i tijdens het zevenjarige bewind Veel zetels lijken kwetsbaar en een van Labor achteruit ging. Het be- nationale verschuiving van gemid- drijfsleven klaagt steen en been dat deld 2,6 procent (12 zetels) zou de onderwerp belangrijker dan het schrijft voor dat alle ongrondwette- peringen hebben de kiezers opge- ge inlevering van hun wapens. Dit roepen op een groene kandidaat te zal moeten gebeuren onder toezicht echter te geven aan de ALP. Dit ad- kaanse Staten (OAS). Een tijdsli- kan mogelijk van doorslagge- miet voor ontbinding en ontwape ning vend belang blijken te zijn En dan zijn er "last but not least" wordt niet aangegeven, de Aboriginals. De leiders van de oorspronkelijke inwoners van Australië hopen de grote partijen bij de stembussen een lesje te leren omdat zij in de verkiezingscampag- die gewapende groepen Het concept is door de Surinaam- regering opgesteld mede aan de hand van adviezen van legerleider geheel zijn genegeerd. Deze be- Desi Bouterse, bosland-functiona- volkingsgroep kampt nog altijd met zeer grote aanpassingsproblemen het Junglecommando Tucayana-indianen. Het werd vrij de Australische dollar te sterk i oppositie al aan de macht brengen. arbeid te duur. Allemaal zaken die Ook moeten de kiezers stemmen de oppositionele coalitie, bestaande over de helft van de zetels in de se- uit de Nationale en de Liberale Par tij, de wind in de zeilen zou moeten geven. Niets van dat alles echter. naat. Het Australische kiessysteem is opgezet dat mensen meerdere houden. Hoewel de peilingen vori- nen alle kandidaten die in hun kies- ge maand aangaven dat Laboren de district meedoen te rangschikken Nationaal/Liberale coalitie onge veer even populair waren bleek geveer 60 procent v Hawke (60) graag te zi tegen slechts 26 procent die de 51 jarige oppositieleider Andrew Pea cock prefereerde. voorkeur. Als een kandidaat direct meer dan 50 procent van de de kiezers stemmen haalt is de zaak eenvou- als premier dig. Als dat niet het geval is - en hier schuilt het addertje onder het gras - worden de stemmen die zijn uitge- Bob Hawke, persoonlijke drijfboei bracht op de kandidaat die onder aan is geëindigd verdeeld over de mogelijk dat deze partij toch een resterende kandidaten, al naar ge- aantal zetels haalt waardoor geen lang de uitgesproken tweede voor- van de twee 'groten' de over absolu- keur van de kiezer. te meerderheid in het parlement be- Dit wordt net zo lang voortgezet schikt. Deze situatie doet zich al tot iemand boven de 50 procent voor in de Australische Senaat, komt. Met andere woorden de kie- De leidster van de Democraten, zer heeft de mogelijkheid te zeggen: Janine Haines, doet het goed bij de als meneer of mevrouw A het niet kiezers en zij is er dan ook van over haalt dan wil ik dat mijn stem naar tuigd dat de algehele onvrede bij de meneer of mevrouw B gaat. Australiërs over de Arbeiderspartij Het belang van een tweede voor- en de conservatieven er voor kan keur is dus zeer groot. Vele eerste zorgen dat de DP "eindelijk door de stemmen worden uitgebracht op negatieve dode hand van het oude bijvoorbeeld een onafhankelijke tweepartijstelsel kan breken", groene kandidaat of iemand van de kleine progressieve Democratische Partij. De DP kan in de peilingen re- Het milieu speelt een steeds belang- kenen op tussen de 10 tot 16 procent rijkere rol in de Australische poli- Een Aboriginal heeft twintig keer dag besproken op een vredesconfe- zoveel kans in de gevangenis te- rentie in het presidentieel paleis, waaraan de Tucayana-indianen niet hebben deelgenomen. Donderdag hoog als gemiddeld en Aboriginals werd abusievelijk gemeld dat zij leven twintig jaar korter dan een ge- wel aan dat overleg zouden deelne- middelde Australiër. men. Zij maken twee procent van de 16,5 miljoen Australiërs uit en in- dien de Aborigines in groten getale hun traditionele partij in de steek la ten zou dat grote invloed kunnen hebben op de uitkomst in zeker drie MÜNCHEN (DPA) kiesdistricten. Vooral thern Territory, 20 procent van de bevolking uitma ken kan de "Aboriginal vote" van groot belang blijken. Functionarissen van de kiesbu reaus schatten dat in sommige de len van New South Wales bijvoor beeld maar tien procent rigines als kiezer stond geregi streerd. Na een omvangrijke pagne is de helft 60.000 Aboriginals Verlies CSU Beieren De rechtse de Nor- CSU heeft bij de gemeenteraads- zö rneer dan verkiezingen van zondag in de deel staat Beieren overal afstand moeten doen van haar aanzienlijke meer derheden. Ook de sociaaldemocra tische SPD leed verlies. linkse Groenen en enkele onaf- de Abo- hankelijke groepen behaalden stemmenwinst. De uiterst-rechtse Republikaner, die zes jaar geleden de ongeveer niet waren vertegenwoordigd, heb- deze dichtst- ben nu zitting in alle gemeentera- bevolkte staat klaar om zijn stem uit den en praktisch alle districten in te brengen. Beieren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7