Grootste order uit geschiedenis KLM /37 Geen toekomst voor Golden Ten Vijfploegendienst is een probleem voor cao DSM Lot noodlijdende kranten wordt binnenkort duidelijk Onze 70 raadsleden staan vier jaar lang voor u klaar Union-fietsen heeft wind mee ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 5 AMSTELVEEN (ANP) De KLM-directie en de top van McDonnell-Douglas hebben vrij dag in het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen de contracten ondertekend voor de grootste vliegtuigorder die de KLM ooit heeft geplaatst. Met de order van tien vliegtuigen van het type MD-11 en een optie op nog eens vijf van die toestellen is in totaal f 2,6 miljard gemoeid. HANNOVER - Twee medewerkers van 's werelds grootste computerbeurs in Hannover zetten de laatste beeld schermen in de juiste positie. De 'muur' van 250 verschillende computersystemen kan door slechts één man worden bediend. Het systeem is tot 29 maart te bewonderen op 'Cebit 90', waar de nieuwste snufjes op het gebied van de telecommunicatie kunnen worden bewonderd. <foto ap> Fusie Rotterdamse dagbladen verwacht De contractwaarde is gebaseerd op het verwachte prijsniveau in 1994. De tien bestelde vliegtuigen wor den afgeleverd tussen eind 1993 en 1995. Namens de KLM tekenden president-directeur J.F.A. de Soet en plaatsvervangend president-di recteur L.J. van Ameyden en na- Wachtlijsten Trabant nog maar één dag OOST-BERLIJN - Oostduitsers moesten ooit tot 15 jaar wachten om een zo'n sputterende en ro kende 'Trabant' in handen te krijgen, nu kunnen zij een der gelijke voertuig binnen 24 uur voor de deur hebben staan. Een verslaggever van het jon gerenblad 'Junge Welt', die be richten natrok dat het thans net zo makkelijk is om in de DDR een Trabant te kopen als een Volkswagen in BRD, zei dat hij telefonisch zo'n auto bestelde en die de volgende dag kon ko men ophalen. Een dergelijk telefoontje naar de IFA Trabant-fabriek in Zwickau zou een paar maanden geleden nog volkomen ondenk baar zijn geweest, zo stelde hij. Nog maar kort geleden moesten klanten meer dan tien jaar wachten om de kleine tweetakt auto met zijn plastic carrosserie in ontvangst te nemen. Maar de wachtlijst verdween samen het communistisch be wind, toen het mogelijk werd westerse auto's te kopen waar door de vraag naar het oubollige voertuig geheel instortte. In de nabije toekomst zal de Trabant worden vervangen door een Volkswagen-model. Economie Kort Orgelbouwers De werkgevers in het orgelbouwbe drijf (vijftien bedrijven met in totaal 200 werknemers) hebben onder druk van acties de bouw- en hout bonden van FNV en CNV uitgeno digd om het overleg over een nieu we cao maandag te hervatten. De bonden hadden de werkgevers op straffe van acties een ultimatum ge steld tot gistermiddag. Volgens de woordvoerder zijn de werkgevers vooral geschrokken yan de tot 50 procent gestegen organisatiegraad, waardoor het dreigement van acties zeer reëel is. DDR Oostduitsers mogen met ingang van heden bankrekeningen in West- Duitsland openen en vrij over de daarop gestorte bedragen beschik ken, zo heeft de Westduitse Bundes bank gisteren bekend gemaakt. Al le beperkende maatregelen zijn in getrokken. Door de maatregel kun nen Oostduitse bedrijven hun za ken in harde valuta afhandelen via Westduitse banken, voor politieke partijen en andere organiaties wordt het mogelijk om rekeningen te openen waarmee geld ingeza meld kan worden. Volker Stevin De nettowinst van het aannemings concern Volker Stevin is vorig jaar met meer dan 50 procent toegeno men van 17,8 tot 27 miljoen gulden. Volker Stevin verwacht dat onder meer de (overheids)bestedingen in de verkeers-, vervoers- ea commu nicatie-infrastructuur in de komen dejaren zullen toenemen. De omzet nam vorig jaar toe met 15 procent van 1,9 tot ruim 2,5 miljard gulden. Een toenemend deel van de con- cernomzet wordt behaald in milieu verbetering en -beheer. Ontslagrecht Een werknemer moet vrijuit klach ten over het werk kunnen uiten, zonder bevreesd te hoeven zijn voor ontslag. De wet moet hem hierin be schermen. Minister De Vries (socia le zaken) heeft daartoe een wets voorstel naar de Kamer gestuurd, waarin het klachtrecht van de werk nemer wordt gegarandeerd. In het voorstel wordt verder geregeld hoe de klacht moet worden ingediend en binnen welke tijd een werkgever moet antwoorden. mens McDonnell-Douglas presi dent-directeur Robert. H. Hood ir. en vice-president-directeur Russel L. Ray jr. De MD-11 is een driemotorig vliegtuig met een brede romp, ge schikt voor ongeveer 260 passagiers en negentien ton vracht. Het type is ontwikkeld uit de DC-10. De KLM heeft vanaf 1972 gevlogen met de DC-10-30, de lange-afstandversie van dit vliegtuig. Zij heeft alle in se rie gebouwde civiele vliegtuigen van Douglas en later McDonnell- Douglas in haar vloot gehad, vanaf de DC-2. Thans heeft de maatschappij nog vijf DC-10's in dienst. Niet alleen kan de MD-11 meer passagiers en meer vracht meenemen, maar dit type onderscheidt zich vooral van de DC-10 door een groter vliegbe- reik bij maximale belading, 9.500 ki lometer in plaats van 8.100 kilome ter. De KLM gaat de MD-11 inzetten op de intercontinentale routes waarop een kleiner vervoersaanbod is dan op de routes die KLM met de Boeing 747 vliegt. De MD-ll-vliegtuigen zorgen voor een aanzienlijke uitbreiding van de KLM-vloot. Volgens een woordvoerder sluit de komst van de nieuwe vliegtuigen goed aan op de groei van de intercontinentale luchtvaart die de maatschappij ver wacht in de jaren negentig. DEN HAAG (ANP) - Een inwoner van Maastricht heeft via zijn com puter ongehinderd kunnen blade ren in het systeem van periodieke overboekingen van de Postbank. De Consumentenbond vindt dat de Postbank moet nagaan of het sys teem wel voldoende is beveiligd. Een woordvoerder van de bond heeft dit gisteren meegedeeld. De Maastrichtenaar probeerde volgens de Consumentenbond niet in te breken. Hij kwam terecht in Klant Postbank in computersysteem 'periodieke overboekingen' toen hij 25 gulden wilde overmaken via Gi- rotel, het elektronisch thuisban kiersysteem van de Postbank. De Consumentenbond vraagt zich af of de Postbank het computersysteem wel voldoende heeft getest. ROTTERDAM (ANP) - Op korte termijn is duidelijkheid te verwach ten over de toekomst van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuws blad, twee Rotterdamse noodlijden de avondkranten. Aldus blijkt uit een gisteren uitgegeven verklaring van de uitgeefster van beide kran ten. Volgens die verklaring, afgegege- ven na een in.Rotterdam gehouden vergadering van de raad, is op een aantal punten vooruitgang geboekt. De partijen hebben 'echter nog een aantal dagen nodig om na te gaan of overeenstemming kan worden be reikt. Alle partners streven daar na drukkelijk naar', aldus de verkla ring. Geen van de partijen was be reid een nadere toelichting te ver schaffen. Een woordvoerder van de Post bank bevestigt dat de Maastrichte naar inzage heeft gehad in het sys teem. Toch neemt de bank geen maatregelen. Het betrof geen struc turele fout maar een menselijke fout tijdens onderhoudswerk die niet meer voor kan komen. De Maastrichtenaar kon volgens de Postbank-woordvoerder alleen in het systeem kijken en periodieke overboekingen stopzetten. Hij kon niet betalen. Het overleg over de toekomst van beide kranten kwajn in januari van dit jaar weer op gang, nadat een maand eerder het overleg was afge broken. Volgens een voorstel zouden bei de kranten in de loop van dit jaar moeten afstevenen op redactionele samenwerking, eventueel uitmon dend in een volledige fusie van bei de kranten tot één Rotterdamse NIEUWLEUSEN (ANP) - Twee- wielerfabrikant Union in het Overijsselse Nieuwleusen is weer helemaal terug. In 1989 steeg de om zet van f 36,6 miljoen naar f 40,7 mil joen en de nettowinst van f 47.000 naar ruim f 1,4 miljoen. Het bedrijfs resultaat vervijfvoudigde tot meer dan f 2,5 miljoen. Op grond van de gang van zaken in de eerste maan den van 1990 verwacht het bedrijf voor 1990 bij een substantieel hoge re omzet een verdubbeling van het resultaat van 1989. Hervatting van dividendbetaling over 1990 ligt dan in de lijn van de verwachtingen. Voor het laatst keerde het de laatste jaren zwaar geplaagde bedrijf divi dend uit over 1976/1977. Gesteund door het mooie en lang durige zomerweer en de milieube- avondkrant. De eigenaressen van Het Vrije Volk, de Perscombinatie en de Dagbladunie, vonden dit voorstel van de ACR-directie wel aanvaardbaar. President-commissaris van de ACR, H.W.E. van de Velde (tevens Dagbladunie-directeur), weigerde in te gaan op de vraag of het samen gaan van beide titels dé of in elk ge val één van de opties is. HEERLEN (GPD) De vakbon den zijn erg ontevreden over de op stelling van DSM over het invoeren van een vijfploegendienst. Volgens de bonden biedt DSM geen enkele onderhandelingsruimte voor een vijfploegendienst op basis van een werkweek van 33,6 uur. DSM heeft echter wel de bereid heid getoond een invoering van een vijfploegendienst nader te onder zoeken. Maar verdere arbeidsduur verkorting vindt het bedrijf onaan vaardbaar, ook al hebben de bon den laten weten dat de vijfploegen dienst pas in 1993 hoeft te worden ingevoerd. De ploegen in de conti nudienst hebben verder gezegd af te willen zien van een deel van de continudiensttoeslag. Bovendien willen de bonden ook wel uitgaan van een werkweek van 35 uur in plaats van 33,6, als DSM tenminste bereid is de werknemers een achttal instructiedagen te gunnen. DSM is tegen verdere arbeids duurverkorting, omdat het bedrijf stelt op dat gebied al de koppositie in te nemen. Door het systeem van Extra Vrije Tijd (EVT) wordt al een gemiddelde arbeidsduur van 36,7 uur per week bereikt. Nog korter werken heeft tot gevolg dat honder- wustere levenswijze groeide de af zetmarkt voor de Nederlandse Fiets met tien procent. De omzetstijging bij Union is voornamelijk gereali seerd door een verdere verbetering van de relatie met de vakhandel en export naar Duitsland. Ook een ge deeltelijke doorwerking van de kos- tenheersing droeg bij tot een verbe tering van het resultaat. De in 1988 begonnen sanering van onrendabele produkten en nog doorlopende reorganisatiekosten beinvloeden het resultaat nog nega tief. Het reorganisatieplan moet in de de tweede helft van 1990 geheel zijn afgerond. Het assortiment is tij dens diverse beurzen bij vakhandel en consument goed aangeslagen en heeft geleid tot een goed gevulde or derportefeuille. Robeco-topman: rentedaling in 't verschiet AMSTERDAM (ANP) - De voor uitzichten voor een rentedaling lijken op dit moment aanzien lijk gunstiger dan in voorgaande periodes met een hoge rente als gevolg van de angst voor infla tie. Duidelijkheid over de Duit se eenwording en het wegne men van die inflatie-angst zijn de belangrijkste ingrediënten daarvoor. Dit zei directievoorzit ter prof. dr. P. Korteweg van de beleggingsgroep Robeco giste ren in Amsterdam bij de presen tatie van het jaarverslag over 1989. Korteweg wees erop dat men zich nu zorgen maakt over een inflatie van 2 tot 3 procent, ter wijl in de jaren zeventig die per centages aanzienlijk hoger la gen. In tegenstelling tot het ver leden hebben de monetaire au toriteiten recentelijk niet geaar zeld het rentewapen krachtig in te zetten in de strijd tegen de in flatie. Bovendien is het gevaar van een zichzelf versterkende inflatie nu veel minder groot door de deregulering en liberali sering van de afgelopen jaren. In de huidige rentes zit een hoge risicopremie die gebonden is aan de ontwikkeling rond de eenwording van beide Duitslan- den. De weg naar die eenwor ding kent vele risico's en is voor een deel een weg in het onbe kende. "Maar wanneer het stof is neergedaald en er meer poli tieke en beleidsmatige duide lijkheid is ontstaan, kan de hui dige hoge risicopremie in de rente verminderen. En dan zal rente-ontspanning moeten op treden, aldus Korteweg". De twee aandelenfondsen van de groep, Robeco en Rolinco hebben vorig jaar goede resulta ten behaald. De intrinsieke waarde vóór winstverdeling per aandeel Robeco bedroeg f 107,02 tegen f 97,90 in 1988 en voor Rolinco f 105,66 tegen f 92,97. Bij Rorento nam deze waarde af van f 59,33 tot f 58,83. Het beleggingsresultaat van Robeco steeg met 13,7 procent en dat van Rolinco met 16,8 pro cent. De aanhoudende economi sche groei en de gunstige ont wikkeling van de bedrijfs winsten lagen daaraan ten grondslag. Dat er nu na een weken durende impasse het overleg weer op gang is gekomen, lijkt niet helemaal toeval lig. De ondernemingsraad van Het Vrije Volk, die advocaat mr. J. Men- tink in de arm heeft genomen, dreigde een kort geding aan te span nen om eindelijk duidelijkheid te verkrijgen. Het geding zou eventu eel maandag dienen. Het geding, dat op de lange baan is geschoven, was formeel gericht tegen de ACR. Maar in feite ging het om een zaak tegen Sijthoff Pers, dat er eerder door de or van Het Vrije Volk van was beticht moedwillig sa menwerking tussen beide kranten te blokkeren om voor het Rotter dams Nieuwsblad een kansrijkere toekomst te creeren. den continudienstmedewerkers ex tra nodig zijn. Nu al lukt het DSM nauwelijks de aantallen en de ge schikte medewerkers te vinden, al dus een woordvoerder van'DSM. Korter werken levert een extra kos- tenpot van meer dan 50 miljoen op voor DSM. Volgens de woordvoerder ligt een flexibele vijfploegendienst overi gens wel binnen handbereik. DSM is echter pas medio volgend jaar be reid daarover met de bonden te pra ten. Leden FNV-bond wijzen bod NS af UTRECHT (ANP) - De tot nu toe ge raadpleegde leden van de Vervoers- bond FNV bij de Nederlandse Spoorwegen wijzen het bod van NS voor een nieuwe cao van de hand. De geboden loonsverhoging van 2,5 procent dekt alleen de stijgende kosten van het levensonderhoud. De onderhandelaars van de bond moeten daarom onder dreiging van acties onverkort vasthouden aan de looneis van drie procent en één pro cent voor verhoging van de einde jaarsuitkering.. Dit heeft de Vervoersbond FNV gisteren meegedeeld na vijf leden vergaderingen. Gisteravond spra ken de leden op vijf andere plaatsen zich uit over het bod van NS. Het voorstel van NS om het hoger per soneel 0,2 tot 2 procent extra loons verhoging te geven, is de leden in het verkeerde keelgat geschoten. Dat geldt ook voor het plan om de hoogste salarisschalen uit de cao te halen en invoering van prestatiebe loning. Een ander gevoelig punt bleek het compenseren in vrije tijd van het werken in onregelmatige dien sten. De FNV-bond wil de huidige compensatie van drie tot vijf minu ten per onregelmatig uur verdub beld zien. Per jaar zouden door deze specifieke vorm van arbeidstijdver korting tweehonderd extra banen ontstaan. Staking voorbij DEN BOSCH (ANP) - De staking in de ijsfabriek van Campina- Melkunie in Roermond is beëin digd. Maandag gaat het personeel weer aan het werk. Ook wordt de blokkade van in de fabriek werkza me uitzendkrachten opgeheven. Dat is de uitkomst van het kort ge ding dat gisteren diende voor rech ter mr J. Hermans in Den Bosch. Het hoofdkantoor van Campina in Veghel daagde de Voedingsbond FNV voor de rechter om beëindi ging van de staking en de blokkade af te dwingen. Rechter Hermans kwam tot het voorlopige oordeel dat de staking en de blokkade van uitzendkrachten kunnen worden opgeheven. De onenigheid over de toeslag die Campina niet wil uitbe talen moet binnen drie weken aan een geschillencommissie worden voorgelegd. Intussen moet Campi na wel betalen. Het geld gaat naar een geblokkeerde rekening tot de commissie een' bindend advies heeft gegeven. Over het aantrekken van acht ex tra medewerkers moet binnen twee weken serieus worden overlegd. Verbod ivoorhandel HONGKONG (AP) De regering van Hongkong heeft gisteren een wetsvoorstel ingediend om de han del in ivoor in de Britse kroonkolo nie per 17 juli te verbieden. Een in ternationale conferentie is in okto ber overeengekomen de ivoorhan del vanaf januari van dit jaar in de hele wereld te verbieden. In Hong kong werd daar fel bezwaar tegen gemaakt. De kroonkolonie werd een half jaar respijt gegund om een voorraad van 670 ton ivoor weg te werken. Meer winst en dividend IBB-Kondor LEIDEN (ANP) De nettowinst van aannemer IBB-Kondor, geves tigd in Leiden en Amsterdam, is vo rig jaar gestegen van f 2,48 miljoen naar f 2,65 miljoen of per aandeel van f57,72 naar f61.71. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van. f 30 naar f 36 per aandeel. De directie verwacht voor 1990 een ongeveer gelijk resultaat als in 1989. De orderportefeuille bedraagt op dit moment ongeveer tien maan den van de omzet van 1989. De omzet van IBB-Kondor steeg vorig jaar van f 107,7 miljoen naar f 116,7 miljoen. Het resultaat voor be lastingen ging van f 3,8 miljoen naar f 3,9 miljoen. Uitslag SP 21 maart: kiezers +30%; raadsfrakties 30%; raadszetels FFRLUK +70%; fiktieve Kamerzetels 2; hoogste score 29,1 in Schijndel Nbr. Meer informatie: Sodalistiese Partij, Vijverhofstraat 65,3032 SC Rotterdam, tel. 010-4673222 jt\Èm ÊCt DEN HAAG Een aantal uitbaters heeft er een heuse stichting voor in het leven geroepen: de Nationale Stichting Golden Ten. Doel van de club is de promotie van het spel Vooral bij de landelijke overheid is wat dat betreft nog enig werk te ver richten, want daar wordt het spelle tje nog immer als 'illegaal' geken merkt. Enige druk dient te worden uitgeoefend om de heren politici zo ver te krijgen de 60 tot 80 clubs als legale ondernemingen aan te mer ken. door Bart Jochems De kans daarop is vrijwel nihil en daarom komt de Stichting met een groot aantal handreikingen aan de overheid. Om toch alsjeblieft maar legaal verklaard te worden. Een deel van de winst willen de Golden Ten-eigenaren bij voorbeeld wel be steden aan de opvang van gokver slaafden. Dat is een wat eigenaardige toe zegging. omdat de stichting bij hoog en bij laag beweert dat Golden Ten geen kansspel, maar een behen digheidsspel is. Als het geen gok ken is, waarom dan wel gokver slaafden opvangen? Impliciet wordt ook toegegeven dat het bij het spel niet om behendigheid gaat. Want wat de Stichting betreft mag de overheid Golden Ten wel tot kansspel verklaren, als het maar le gaal wordt verklaard. Vanaf 1983 schoten in Nederland de Golden Ten-casino's als de be kende paddestoelen uit de grond. Een kogel draait rondjes in wat een 'ketel' wordt genoemd. Omdat die ketel naar het centrum toe afloopt, zal de kogel uiteindelijk ergens in het midden terecht komen. Daar is een reeks vakjes met getallen ge groepeerd. De kunst is nu om te voorspellen in welk vakje de kogel zal belanden. Behendig Volgens de casino-bazen weet een 'behendige' speler vrij nauwkeurig waar de kogel terecht komt, afgaan de op de baan die de kogel be schrijft. Dat is behendigheid, wordt beweerd. De casino's zijn elke mid dag zelfs twee uur open om poten tiële spelers de gelegenheid te bie den te 'oefenen', zonder inzet. Golden Ten: kansspel of behendigheid? Maar volgens secretaris Polders van de Raad voor de Casinospelen, een adviesorgaan van het kabinet, gaat het om "puur gokken". Hij ver wijst naar statistische gegevens en de conclusie is eenvoudig: Golden Ten is een kansspel. Als het echt om behendigheid zou gaan, zou zo'n ca sino toch binnen de kortste keren failliet zijn?" "Maar als je het filosofisch gaat benaderen, kun je altijd wel argu menten vinden voor de stelling dat het om behendigheid gaat. "In die opvatting is het pas een kansspel als er 'kansspel' op staat", aldus Pol ders. Palthe De nettowinst van het textielver- edelingsbedrijf Palthe is nog lager uitgekomen dan in februari al was aangegeven. Toen schatte het be drijf de winstdaling in 1989 op 25 procent. De nettowinst is echter ge daald van ruim 1 miljoen gulden naar 611.000 gulden, ruim veertig procent. Bij een dergelijk 'welles-nietes'- spel ligt de opwssing voor dë hand: laat de rechter maar bepalen wie ge lijk heeft. Beide kampen hebben daar dë afgelopen jaren dan ook re gelmatig op de stoep gestaan. Maar de heren in toga waren het onder ling oneens, zodat ook de Hoge Raad er meermalen aan te pas moest komen. Om het allemaal nog wat gecompliceerder te maken knij pen sommige gemeenten een oogje toe en gedogen zo een Golden Ten- casino binnen de gemeentegrenzen. Het Openbaar Ministerie weët al enige tijd op grond van observatie door politie-ambtenaren Golden Ten-casino's aan te pakken. De re chercheurs lopen met pen en bloc note gewapend rond de speeltafels. Zo kan het OM statistisch bewijzen dat de zogenaamde 'behendigheid' nergens toe leidt. De spelers falen niet alleen in het juist voorspellen van het vakje, ze weten zelfs niet bij benadering in welke sector de kogel terecht komt. Waar die kogel te recht komt is dus puur toeval. En dat heet gokken. Enkele tientallen Golden Ten-casi no's legden zo de afgelopen jaren het loodje. Volgens staatssecretaris Kosto (Justitie) zijn er niet meer dan 70 tot 80. stuks overgebleven van de 130 waarvan Justitie ooit het be staan vermoedde. Volgens Polders is het voor de casino's vooral in de grote steden "huilen met de pet op". Hij schat de omzet van de 'bedrijfs tak' in 1989 tussen de 250 en 350 mil joen gulden; een jaar eerder moet dat tussen de 300 en 400 miljoen zijn geweest. Ter vergelijking: de legale casino's haalden in 1989 een omzet van ongeveer 190 miljoen. "Als er iets is waarmee je de men sen kunt bedonderen, dan is het 't kansspel. Mensen gaan ervan uit dat het allemaal goed gaat. Nie mand controleert achteraf of het spel correct is gespeeld. Niemand ziet een eventuele fraude", aldus Polders. Daarom is niet alleen de verslavende werking en de mogelij ke criminaliteit rond kansspelen een zorg voor de overheid. Het gaat ook om de bescherming van de con sument tegen frauduleuze praktij ken. Zo zijn er casino's die er een sport van maken om de spelers het zicht op de tafel zo veel mogelijk te be lemmeren, heeft Polders geconsta teerd. Ze zetten enorme planten bakken vlakbij de tafel, de verlich ting is slecht of een dik personeels lid gaat iji de weg staan. De kogel wordt om de drie of vier spellen ge wisseld. De ene keer wordt de cilin der met een droge doek gereinigd, even later is die lap voorzien van een alcohol-oplossing. De overheid heeft volgens Pol ders genoeg redenen om de Golden Ten-clubs te bestrijden. Kosto zet zich ook schrap: in een qommissie- vergadering van de Tweede Kamer, aanstaande maandag, zal hij zeker niet overgaan tot de legalisering van Golden Ten. De Nationale Stichting Golden Ten mag 'beleidsnota's' blij ven opstellen, het zal niets helpen. De strijd is gestreden: Golden Ten wordt uitgeroeid. |W¥] VISSER HlJ Belettering hogewoerd 131 tel. 183747 leiden REKlAM£QQfiIX*/LETTÏRSSAUTOaEKLAi*e

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5