'Fraude bij verkiezingen in Kampen' Ik ga niet terug in het kabinet 'ISiets is zo belangrijk als droge voeten t fait, MMi AU ea<te hieuwte CV*. Jc eigenwijze inkomcnl Ed Nijpels kwam altijd terug Rectrice van Barlaeus vecht ontslag aan Ed Nijpels wil lang in Breda blijven ZATERDAG 24 MAART 1990 Politie onderzoekt opkopen stemkaarten KAMPEN/DEN HAAG (ANP/GPD) - De politie van Kam pen is gisteren een onderzoek begonnen naar fraude tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. De zaak kwam aan het licht toen oudere Kampenaren D66-lijsttrek- ker Bastiaan belden met de mededeling dat hun stemge rechtigde kinderen waren benaderd om hun stemkaart te verkopen voor 25 gulden. Of er inderdaad stemkaarten zijd verkocht, weet Bastiaan niet. Om dat het wettelijk is verboden te han delen in stemkaarten deed Bastiaan aangifte bij de politie. Hij zegt te we ten welke Kampenaar achter de ac tie zit, maar diens naam geeft hij niet prijs. Dat vindt Bastiaan de ver antwoordelijkheid van de politie. Die heeft al iemand op het politie bureau ontboden, maar wil even min zeggen wie. Bastiaans wilde wel kwijt dat het niet iemand is van de omstreden partij Kampen Alert. De rijksre cherche is een onderzoek is begon nen naar lijsttrekker Kranenburg na een aanklacht van burgemeester Kleemans wegens laster, smaad en belediging. Kranenburg zou heb ben beweerd dat de burgemeester Boerenprotest afgelast wegens mooi weer UTRECHT (GPD) - Het mooie 'landweer* dat voor maandag wordt verwacht is er oorzaak van dat een geplande grote pro testmanifestatie voor boeren op die dag niet doorgaat. Westbra bantse boeren wilden maandag massaal naar Utrecht gaan voor een bijeenkomst waarop de Amerikaanse boerenleider Mer le Hansen. Sicco Mansholt en professor De Hoog zouden spre ken. "Als het weer gaat regenen gaat deze bijeenkomst zeker door", aldus een van de actielei ders. Het was overigens de be doeling dat de boeren met ge woon vervoer naar Utrecht zou den reizen en niet per tractor. De bijeenkomst was op maandag gepland omdat dan in Luxem burg het overkoepelend orgaan van de Europese landbouworga nisaties vergadert. gaat scheiden en een relatie heeft aangeknoopt met een medewerk ster van de gemeente. Kranenburg was tot twee jaar geleden voor de PvdA wethouder. Hij moest die functie neerleggen nadat hij we gens ontucht met drie medewerk sters van de gemeente tot een voor waardelijke gevangenisstraf was veroordeeld. Bij de verkiezing van de Gemeenteraad, afgelopen woensdag, behaalde zijn partij Kampen Alert drie zetels. Kieswet Het PvdA-kamerlid Van Otterloo heeft voorgesteld om te onderzoe ken of de kieswet genoeg bescher ming biedt tegen het ronselen van stembiljetten. Aanleiding is het feit dat in het Brabantse Rucphen afge lopen woensdag een derde van het totale aantal stemmen per volmacht is uitgebracht. Op een totaal van 11.148 uitgebrachte stemmen waren er 3162 volmachten, goed voor zes zetels in de raad. Het verbaasde hem dan ook niet te horen dat op een dertigtal kaarten de naam van de gemachtigde met hetzelfde handschrift was ingevuld. Van Otterloo heeft zijn collega's in Rucphen aangeraden een offi cieel protest in te dienen bij de bur gemeester tegen de procedures. De geruchten over ronselpraktijken zijn namelijk niet nieuw. Al eerder heeft de politie onderzoek verricht, maar die hebben vooralsnog niets opgeleverd. Het ronselen van stembiljetten is vooral een fenomeen in Brabant. Limburg en Zeeland. Daar hebben de gemeenteraadsverkiezingen een nog 'persoonlijker' karakter dan el ders in het land, vanwege het grote aantal plaatselijke lijsten. Met een straffe westenwind, in het gezicht bekijken de kamerleden de toestand van de duinen bij Zoutelande. (foto a SCHIPHOL/ZOUTELANDE (ANP) De laatste keer dat ze met elkaar op stap gingen, was in 1982. Zowel de Unie van Waterschappen, de gastheer, als de leden van de vas te kamercommissie verkeer en wa terstaat, de genodigden, bewaren er uitstekende herinneringen aan. "Een indringende tocht", zo luidde het oordeeh In 1982 bekeken ze de dijkverster king. Dit maal kruipen ze bijeen in een helikopter om de schade te aan schouwen die de stormen van de af gelopen maanden hebben aange richt aan de Nederlandse stranden en duinen. De Unie heeft het perfect georganiseerd, en het werkt: de ka merleden raken zeer onder de in druk. Voorafgaand aan de tocht laten enkele dijkgraven op kaart en dia nog eens zien wat het water, de grootste natuurlijke vijand van de Nederlander, voor verwoestende uitwerking kan hebben. "Het gaat om de meest fundamentele voor waarde van het bestaan", zo prijst Unie-voorzitter IJff de kustverdedi- gingswerken aan. "De strijd tegen het water is van het grootste maat schappelijke belang". In het gebied van dijkgraaf Van Serooskerken. het Hoogheemraad schap Rijnland, hebben de stormen een miljoen kubieke meter zand weggeslagen. De betekenis hiervan maakt hij in een vergelijking duide lijk: genoeg om het volledige Schip- hol-terrein met een laag zand van 10 centimeter te bedekken. W. van de Ploeg van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier meent dat de stor men hun "voorbereiden^ werk" ge daan hebben voor de discussie die de Kamer binnenkort met minister Maij-Weggen zal voeren over de kustverdediging. De Unie heeft haar helikopter-uitstapje dan ook perfect gepland. Begin april mag Maij met de Kamer in de slag. De to tale schade aan de kust schat de Unie op minstens 75 miljoen gul den. Maij wil 30 miljoen uittrekken voor het herstel van vier plaatsen. Te weinig, zo oordelen de dijkgra- die loopt van de Hondsbossche Zee wering bij Petten tot het Zeeuwse Zoutelande. "Het zal jullie heugen, dit tochtje", merkt dijkgraaf Van den Berge dan ook op. "We hebben natuurlijk nog wat schade voor U overgelaten". De voorzitter van de kamercom missie, CDA'er Van Vlijmen, han teert in de helikopter een mini-vi deocamera. D66'er Wolffensperger bedrijft zijn liefde voor foto's. "Al hoef ik niet alsmaar van die panora- maatjes". De afslag bij de duinen blijkt in derdaad niet gering. Bij Bergen aan Zee wijzen de kamerleden elkaar op de aangetaste boulevard, en op de huizen die plotseling akelig direct aan de rand van de duinen zijn ko men te staan. SGP'er Van den Berg volgt met de landkaart op schoot of alles klopt met wat hij vanuit de lucht ziet. Rond IJmuiden, waar een enkele windsurfer zich op het water heeft gewaagd, zien de Kamerleden de vrachtwagens en bulldozers die een begin gemaakt hebben met de her stelwerkzaamheden. Het zand lijkt niet aan te slepen. Toch is dit al eeu wen een noodzaak gebleken. Bij de Rijnmond is een duidelijk verhoogde kijk-activiteit van Groen-Linkser Rosenmöller op merkbaar. De voormalige vak bondsman uit de havens ziet als po-; liticus de zaken niet langer vanaf de werkvloer maar vanuit de lucht. Dan komt Zeeland in zicht, de provincie die 37 jaar geleden ge schiedenis schreef met de waters nood. Opnieuw, zoals bijvoorbeeld bij Domburg, hebben de stormen de kustveiligheid in direct gevaar gebracht. Minister Maij kwam er zelf een nachtelijk kijkje nemen. "Maar waarom dan geen extra geld", zo vraagt de Unie van Water schappen zich af. De landing, bij hotel Zuiderduin in Zoutelande, is voorbeeldig. Op een vervaarlijk afgeknabbelde duin waait de Kamerleden het strand- zand recht in de ogen. Wie nog twij fels mocht hebben, is nu wel defini tief overtuigd. "Er is toch eigenlijk niets zo belangrijk als droge voe ten", concludeert zitter Van Vlijmen. AMSTERDAM (GPD) - Rectrice C. de Vries Lentsch van het Bar laeus gymnasium in Amsterdam wordt uit haar functie ontheven. Onderwijswethouder Ada Wilde- kamp volgt daarmee het donderdag uitgebrachte advies door de com missie van goede diensten, die een onderzoek instelde naar de situatie op de school. De rectrice zelf gaat vooralsnog niet akkoord met het ontslag. "Er is geen andere weg, nu is vast gesteld dat de situatie op de school ernstig is ontwricht en vastgelo pen", aldus Wildekamp. Daaraan voegde zij onmiddellijk haar waar dering toe voor de rector. "Zij heeft zich onder buitengewoon moeilijke omstandigheden staande weten te houden." De wethouder vindt niet dat met deze beslissing haar beleid wordt onderuit gehaald. Dit bestond eruit dat over een periode van vijf jaar uitsluitend vrouwen worden aange steld als directeur van een school in het voortgezet onderwijs. Volgens Wildekamp is als gevolg daarvan de afgelopen twee jaar het aantal vrou welijke directeuren gestegen van 16 naar 44 procent. Voor het eerst sinds haar aanstel ling, anderhalf jaar geleden, is De Vries Lentsch nu ook in de open- baarheid getreden. Via haar advo caat heeft zij laten weten in hoge mate teleurgesteld te zijn in het ad vies van de commissie. Als bezwaar voert zij aan dat de commissie uit sluitend de bekende tegenstanders heeft gehoord. In een persoonlijke reactie voegt zij daaraan toe: "Ik vind het be treurenswaardig dat de gemeente Amsterdam zich genoodzaakt heeft gezien, iemand die geen fouten heeft gemaakt, zo terzijde te schui ven. Tenslotte heeft mijn benoe ming plaatsgevonden via de demo cratische weg. Als democratisch burger heb ik het daar zeer moeilijk "Je zou je kunnen afvragen of het nog wel zinvol is nog langer op deze school aan te blijven. Maar. ook na het nodige zelfonderzoek zeg ik ja. Ik vind mezelf een goede rector en kan me niet met het uitgebrachte rapport verenigen. Ik zal me dan ook op voorhand niet bij deze uit spraak neerleggen." Het is nog niet zeker of de rector maandagmorgen opnieuw het Bar laeus gymnasium zal betreden. De rector wil wat dat betreft eerste de eventuele ontwikkelingen van het komende weekeinde afwachten. „Maar normaal gesproken zal ik maandag gewoon weer aanwezig zijn". De Amsterdamse gemeenteraad moet zich nog uitspreken over het voorgenomen ontslag. Binnenland kort Huurders Huurders moeten meer invloed krijgen op het beleid van woning corporaties en gemeentelijke wo ningbedrijven. Zij moeten meer overleg kunnen voeren met deze so ciale verhuurders en ook zeggen schap krijgen over de samenstelling van liet bestuur van deze instellin gen. Verder zullen corporaties en gemeentelijke woningbedrijven verplicht worden een onafhankelij ke klachtencommissie in te stellen, aldus een serie voorstellen van staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) waarmee de ministerraad gisteren akkoord is gegaan. Boeren De ministerraad heeft besloten ruim 42 miljoen gulden in het Inter nationale Fonds voor de Land bouwontwikkeling (IFAD) te stor ten. Dat fonds verstrekt soepele le ningen aan ontwikkelingslanden die daarmee hun voedselproduktie pogen te verhogen. Ook gaat er geld naar de armste bevolkingsgroepen onder wie vooral boeren. Kortingskaart Gedeputeerde Staten van Noord- Holland denken erover de provinci ale ambtenaren een extra goedkope jaarkaart voor het openbaar vervoer aan te bieden. Deze maatregel zou passen in het openbaar-vervoerbe- leid en is goed voor het milieu, zo motiveren GS het idee. Verduistering De politierechter in Zwolle heeft een 32-jarige PTT-ambtenaar tot vijf maanden cel veroordeeld we gens verduistering van 148.500 gul den. Officier van justitie Greive noemde het optreden van de man "bijna een spannend jongensver- haal". maar ook een drama omdat de man vanuit zijn problemen naar dit middel heeft gegrepen. Zijn ad vocaat voerde aan dat de man zeer impulsief te werk is gegaan. "Hij kon niet goed met geld omgaan en raakte in de problemen. Vanuit zijn functie zat hij bovenop een bom geld". Aidstest Het kabinet wacht voorlopig af wat de verzekeraars gaan doen met aids- tes.ten bij het afsluiten van levens- en arbeidsongeschiktheidsverzeke ringen van bedragen tot 200.000 gul den. De ministerraad heeft inge tuind met een notitie vpn minister Hirsch Ballin (justitie) waarin deze v. il afwachten wat een door de ver zekeraars aangekondigde studie naar deugdelijke medische criteria oor aids-testen oplevert. DEN HAAG Nog bij lange na niet hersteld van een heuse, en zwaar onderschatte. longontsteking, neemt Ed Nijpels de eindeloze rij gelukwensen in ontvangst. Hij is er. het geteisterde bleke gezicht ten spijt, zichtbaar gelukkig mee. "Bre da is echt ideaal, ik blijf er minstens acht jaar. Dat staat als een paal bo ven water". door Jan Reijnders De benoeming in de ministerraad was gisteren een fluitje van een cent. Geen van de bewindslieden had iets op of aan te merken. Een beeld dat fraai past in de vlekkeloze, zij het wat vertraagde gang van Nij pels naar het burgemeesterschap van de grootste stad van West-Bra bant. Immers, ook de vertrouwens commissie uit de Bredase raad was unaniem in haar advies: Nijpels moest het worden. Zoals voor veel burgemeesters is het ambt voor Nijpels iets van een jongensdroom. "Ik heb dit inder daad van jongsaf gewild. Het is waar dat ik nóg in juli gezegd heb dat ik geen moment aan Breda dacht, maar die vacature was toen ook helemaal niet actueel. Toen Frans Feij (de vorige VVD-burge- meester van Breda die na slaande ruzies met de commissaris van poli tie, red) heel onverwacht ontslag nam, heb ik de VVD-top meteen la ten weten dat ik veel voelde voor Breda. Maar als Feij nog tot eind 1990 was blijven zitten, weetje niet wat er intussen allemaal weer ge beurd was. Dat soort functies komt maar een keer voorbij, daar kun je niet op gaan zitten wachten". Ambassadeur Hoewel hij zich uit eigen weten schap als oud-minister realiseerde 'hoe buitengewoon grillig' burge meestersbenoemingen kunnen ver lopen. heeft Nijpels vanaf dat mo ment al zijn zinnen op Breda gezet. Even leek het erop dat de 39-jarige Bergenaar het internationale pad op zou gaan. een weg die door de roep die hem als voortvarend milieuminister wordt nagedragen, eveneens open lag. Zijn benoeming tot 'goodwill ambassadeur' van het milieu voor de Verenigde Naties leek daar een voorbode van. "Inderdaad hebben een aantal landen mij kandidaat gesteld voor de functie van secretaris-generaal voor de VN-conferentie 'Milieu en Ontwikkeling', die in 1992 wordt ge houden. Dat zou uitmonden in het directeurschap van de VN-milieu- Nijpels: 'Met organisatie. Ik zou van veel Europe se en Afrikaanse landen steun heb ben gekregen en had vast een rede lijke kans op die functie gemaakt. Maar ik wilde per se in Nederland blijven, niet in de laatste plaats voor het gezin. Ik heb dertien jaar door heel Nederland gesjouwd, heb de afgelopen vier jaar heel de wereld afgereisd, het is tijd voor een honk. En Breda is een ideaal honk". Nijpels is van plan zich omstreeks augustus in de stad te vestigen. Hij is al op zoek naar een huis, dat wel een behoorlijke omvang moet heb ben. "Ja, de prijzen zijn voor West brabantse begrippen hoog in Breda, maar ik wil toch een flink huis om mijn hobby's te kunnen beoefenen. Vooral de treintjes, ja. In augustus wil ik verhuizen, zodat Duco hier in Den Haag nog rustig het schooljaar af kan maken. Tot die tijd kruip ik wel in een hotel in Breda, als het no dig is". Het culturele en gemeenschapsle ven in Breda krijgt er in Nijpels een gedreven deelnemer bij. Ook het carnaval in Kielegat kan op zijn ge duchte interventies rekenen. "Dat is me tijdens de jongste Vasten avond in Bergen wel vierhonderd keer gevraagd. Of dit mijn laatste Bergse carnaval was. Ja. dat was in derdaad het geval. Met carnaval hoor ik in Breda te zijn. Ik zal best nog eens een weekend in de weken tevoren naar Bergen trekken, ik denk ook wel dat ik lid kan blijven van mijn Bergs carnavalsorkest. Maar intens opgaan in de Krabbe- gatse Vastenavond, nee, dat kan niet meer". Kielegat en Breda zullen wat hem betreft lang plezier van hun nieuwe burgemeester hebben. "Ja, ik zal er minstens acht jaar blijven. Dat heb ik de VVD-top ook maar vast laten weten. Dat betekent dat ik nergens anders voor beschikbaar ben. Want ik weet hoe dat gaat met kabinets formaties. dan doen ze heel onver wacht een beroep op iemand. Maar bij mij hoeven ze dus niet aan te kloppen, ook niet in noodsituaties, Dat ben ik tegenover dit ambt en de stad verplicht. Het burgemeester schap is geen duiventil". 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 DEN HAAG Met zijn benoe ming tot burgemeester van Breda verlaat Ed Nijpels het toneel van de landelijke politiek. Voorgoed, hoopt menig VVD'er Maar als de loopbaan van Nijpels een ding ge leerd heeft, is het wel dat hij de ongekroonde koning van de co me-back is. De bezwering dat zijn liefde voor Brabant circa acht jaar zal duren, onderstreept dat histo risch gegeven nog maals. door Peter de Vries De Haagse loopbaan van drs. Eduardus Hermanus Theresia Maria Nijpels (geboren 1 april 1950 te Den Helder) is een merk waardige mengeling van succes en falen, van geoogste bewonde ring en gezaaide haat. In 1977 deed hij zijn intrede in de poli tiek. Hij werd tegelijk lid van de gemeenteraad in Bergen op Zoom en van de Tweede Kamer. Een drukke, altijd actieve man. wat ook bleek uit de lijst bijba nen. De nevenfuncties variërden van het comité kinderpostzegels tot het Avro-bestuur. van de Libe rale Internationale tot de wets- winkel in zijn woonplaats. Als debuterend lijsttrekker voerde hij de VVD in 1982 naar grote hoogten: hij evenaarde en verbeterde de electorale records van Hans Wiegel en bracht de li beralen op een ongekend aantal van 36 kamerzetels. Met beide duimen in de hoogte incasseerde hij de jubel van het partijkader. Vier jaar later moest de VVD ter rein prijs geven, en werd Nijpels door datzelfde partijkader van de troon gestoten. De in onmin gevallen fractie voorzitter werd in 1986 verban nen naar het kabinet, waar hij 'in de luwte' mocht werken aan zijn politieke loutering. Ondanks zijn falen als fractievoorzitter werd Nijpels gekoesterd als een poli tiek talent, dat op het ministerie .van Milieu olwassen moest wor den: De afloop is bekend: Nijpels ontpopte zich als een kundig be windsman, steeg in de polls, maar daalde verder in de achting van zijn partij. De kabinetscrisis ontlaadde zich vorig jaar boven zijn hoofd en dat van Neelie Smit-Kroes als een onweersbui op een benauwde zomeravond. Waar Smit-Kroes ten onder ging in het geweld der partij-elementen^ verzorgde Nij pels echter de wonderbaarlijke ontsnapping. In de beslotenheid van heftige vergaderingen en drukke telefooncircuits donder de en bliksemde het, wilde het partij kader bloed zien, werd zijn kop geëist, maar bleef hij na een oefening in deemoedigheid. Onvermogen Waar ligt, karakterologisch of po liticologisch. de sleutel tot Nij pels' raadselachtige loopbaan? Niet in de onsmakelijke of smake lijke affaires rond fractiemede werkers die naakt in de Kamer poseerden, dienstauto's en privé- roddels. Een meer waarschijnlijk antwoord luidt: in zijn onvermo gen samen met andere WD-ers echte politiek te maken. Dat zegt iets over de politieke structuur van de WD, en iets over Ed Nij pels. Van oudsher is de persoonlijk heid van de voorman binnen de WD een belangrijk politiek ge geven. Nijpels was - in tegenstel ling tot zijn opvolger - leider. Maar nimmer gold hij als aan voerder van de groep. Hij stond boven de fractie. Hij beraadslaag de in kleine kring, de 'bende' die naar hem vernoemd werd en waarvan de leden (Evenhuis, Van Rey c.s.) inmiddels met zachte of harde hand uit de voorste lijn van de WD zijn verwijderd. Het lampje 'belet' brandde sarrend boven zijn deur, en hield de libe ralen die niet waren uitverkoren buiten de deur. N ederlagenstrategie Met zijn befaamde 'nederlagen- strategie' zaaide Nijpels andere kiemen van teleurstelling. Hans Wiegel waarschuwde ooit tever geefs voor de gewoonte conflic ten binnen de CDA/WD-coalitie hoog op te laten lopen, om vervol gens met een compromis genoe gen te nemen. Wiegel meende dat voor de liberalen begripsvolle sa menwerking met het CDA het meest lonend was. Maar onder Nijpels werd het CDA onveranderlijk als de boos doener achter de zelfveroorzaak- te nederlaag aangewezen: een subtiele strategie waar kiezers noch VVD'ers veel ven begrepen maar die in elk geval leidde tot cu mulatie van frustraties over de oppermachtige christendemocra tie en de bescheiden eigen resul taten. Als bewindsman eistte Nijpels meer ruimte dan hij ooit een an der WD-minister toestond. Hij liet zich uiteindelijk niets meer gelegen liggen aan de opvattin gen van de fractie, maar slaagde er wel in zelf redelijke politieke resultaten te boeken. Dat was voor de WD niet meer na te voe len. Zo werd de kabinetscrisis de afstraffing van al te solistisch op treden. In de gedecimeerde WD-frac- tie hield Ed Nijpels zich de laatste maanden uiterst rustig. Hij wist dat zijn dagen aan het Binnenhof geteld waren, en wachtte op de af vloeiingsregeling in de vorm van een burgemeesterspost. Te Breda kan hij zich koesteren in de be langstelling die vertrokken WD- leiders ten deel valt. Hans Wiegel wordt steeds gevraagd wanneer hij terugkeert; Nijpels beant woordde die vraag gisteren reeds. Over acht jaar is hij oud en wijs genoeg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3