Lokale politiek moet meer smoel krijgen -4 -v- Na 12.400 borsten is de lol er af ESSEE! I REPORTAGE I Mergelgroeve terug naar Moeder Natuur Bonn betaalt voor opname DDR in EG NOW I CANT AFFORD/ L0KHTB01 in n fast je n E l ZATERDAG 24 MAART 1 Van Kemenade pleit voor gekozen burgemeester DEN HAAG "Vreselijk, echt vre selijk", zo omschrijft de Einho- vense PvdA-burgemeester Jos van Kemenade de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag. "Als dit proces 2ich voortzet, wordt de legitimiteit van het lokale bestuur aangetast. Dan heeft het gevolgen voor de publieke besluitvorming". door Henri Kruithof Eindhoven valt de twijfelachtige eef te beurt met 45,9 procent de laagste opkomst te hebben ge scoord. Van Kemenade is duidelijk aangeslagen. Voorzichtig probeert hij te analyseren waar de oorzaken kunnen liggen. "De belangstelling voor de landelijke politiek was deze keer kleiner dan bij voorbeeld in 1982, toen het kabinet-Van Agt/Den Uyl net was gevallen; en ook in 1986 toen de gemeenteraadsverliezingen vlak voor de landelijke verkiezin gen vielen". Maar belangrijker vindt de burge meester toch dat de plaatselijke po litiek vaak geen duidelijk zichtbare tegenstellingen kent. "De ingewik kelde manier van belangenafwe ging, die vaak binnen de besloten heid van de fracties plaatsvindt en tussen verschillende partijen al voor de gemeenteraadsvergaderin gen wordt afgemaakt, draagt niet bij tot duidelijkheid in de gemeen telijke politiek. Dat is een onzicht baar circuit". Daar komt volgens Van Kemena de nog bij dat nogal wat mensen het 'wel goed zo' vinden. "De straten worden aangelegd; de lantaarnpa len branden. Of nou de ene of de an dere partij voor de straten en de lan taarnpalen zorgt, maakt veel men sen niet uit". Pietersen Maar het belangrijkste is volgens hem toch dat de gemeentelijke poli tiek vaak geen gezicht heeft. "Er zijn geen smoelen bij. In de kleine gemeenten gaat het nog om 'Pieter sen van de hoek'. Landelijk gaat het om Kok en Lubbers. Daar stellen de mensen zich wat bij voor. Vooral in de grotere gemeenten is dat vaak niet het geval". Illustratief is het verhaal van de oudere Amsterdamse dame die aan Van Kemenade vroeg of er binnen kort weer verkiezingen waren. Op zijn bevestigende antwoord, zei zij dan maar weer op Kok te zullen stemmen. "Ik legde uit dat dat niet kon om dat het om gemeentelijke verkiezin gen ging. Oh, zei ze begripvol, dan ga ik op Van Thijn stemmen. Dat te kent de manier waarop veel mensen over de politiek denken. Ze zoeken er een gezicht bij en tenslotte is Van Thijn en niet Etty (lijsttrekker van de Amsterdamse PvdA) het gezicht van de PvdA Amsterdam. Toen ik uitlegde dat ze niet op de burge meester kon stemmen, zag ze maar helemaal af van de gang naar de stembus". Oplossing Volgens Eindhovens burgemeester is het nu zaak dat de oorzaken van deZe desastreuze verkiezingen eerst eens goed worden geanalyseerd. "Eindhoven is van de grote ge meenten de meest welvarende en toch hebben wé het laagste op komstpercentage. Dat betekent dat hier, maar ook in alle andere ge meenten het politieke besluitvor mingsproces veel duidelijker zicht baar moet worden". „Dat vereist niet alleen dat de par tijen zich duidelijker naar de kie zers profileren, maar ook dat het be sluitvormingsproces beter georga niseerd moet worden. Bij voorbeeld dat in de grote gemeenten verder gedecentraliseerd moet worden. Ondanks de nog weinig duidelijke resultaten met het systeem van deelgemeenten (in Rotterdam en Amsterdam) moet dat toch worden doorgezet". Maar dan komt het hoge woord eruit. "Ik denk niet dat we er onder uit kunnen om eens grondig en na drukkelijk te gaan studeren op het systeem van een gekozen burge meester. Daar zitten veel voor- en nadelen aan, dat weet ik ook wel. Maar als één ding duidelijk is, is dat het de gemeentelijke politiek meer smoel geeft". Remedie "Dat vereist dan vervolgens wel een heel andere opzet van het lokale be stuur. Wethouders zijn nu lid van de gemeenteraad. Misschien moet je dat systeem wel verlaten en net als in de landelijke politiek naar een dualistisch stelsel toe. Als waar is dat de lage opkomst een gevolg is van 'politiek zonder gezicht' dan kan de gekozen burgemeester een remedie zijn". "Ik vind dat we na 150 jaar wei eens zouden kunnen gaan naden ken over ons lokale politieke bestel. Zowel binnen de PvdA als binnen de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten moet die discussie wor den aangezwengeld. Als het nodig is zal ik het daar aan de orde stellen, maar ik denk dat die discussie van zelf wel komt". Van Kemenade trekt een vergelij king met de 'commissie-Deetman', die een studie gaat verrichten naar mogelijke wijzigingen van het lan delijke bestuurlijke bestel. Naar analogie daarvan vindt hij dat ook voor het lokale bestel een grondige bezinning noodzakelijk is. Relativerend Tot slot Van Kemenade's eigen par tij, de PvdA. Wat moet zij leren uit de verkiezingsnederlaag van deze week? Jos van Kemenade: ...als de lantaarnpalen n mensen niet uit welke partij daar voor zorgt... r branden, maakt het veel "Ik wil beginnen met enige relati verende woorden. In 1986 scoorde de partij heel hoog, dus was het lo gisch dat we iets verloren. Boven dien speelt de lage opkomst ons het meest parten. Dat betekent dan ook meteen dat wij ons die lage op komst het meest moeten aantrek ken. Wij hebben steeds minder tra ditioneel gebonden kiezers, dus hebben juist wij veel last van het verschijnsel dat de lokale politiek geen smoel heeft". Maar Van Kemenade wijst ook naar de landelijke politiek. "Het ka binet zat nog te kort om nu al een voor de PvdA herkenbaar beleid te kunnen laten zien. Bovendien ont breekt er, door het feit dat er geen grote politieke vraagstukken zijn, een landelijke prikkel. Dus ook lan delijk waren de politieke partijen, maar vooral wij niet erg zichtbaar". De burgemeester denkt dan ook dat de partij zich in de komende maanden zal moeten bezinnen op de oorzaken van de nederlaag en wat daaraan te doen. Hij denkt dat zijn aanzet tot de discussie dan ook in goede aarde zal vallen. "Het gaat om de zichtbaarheid van de poli tiek. En als dat bereikt kan worden door een gekozen burgemeester, dan moeten we daar, ondaks de na delen die er ongetwijfeld ook aan kleven, serieus over nadenken". MAASTRICHT (GPD) - De mer gelgroeve van ENCI in Maastricht zal na gedane arbeid teruggegeven worden aan Moeder Natuur. Wan neer de afgraving ooit zal zijn ge stopt, zal de holle tand van de St.- Pietersberg voorgoed het domein worden van fazanten en eksters, van dassen, steenmarters, hamsters en muurhagedissen; in het mergel- meer zullen ongestoord karpers en snoeken wonen; tegen de hellingen zal de Limburgse flora kunnen ge dijen. Deze week viel de officiële be slissing: de ENCI-groeve zal opgele verd worden als natuurreservaat. door Pierre Rousseau Daarmee is het plan voor passieve recreatie van de baan. Dat plan, al jaren geleden opgesteld in samen werking met een landschapsarchi tect, voorzag in de aanleg van strandjes langs het mergelmeer, met mogelijkheden voor windsur fers en andere watersporters, pick nickplaatsen in het groen, uitkijk posten op de top van de hellingen en wandelpaden kriskras door het gebied. Van deze plannen is men af gestapt in de groeiende overtuiging dat de natuur waar dat mogelijk is, weer optimale kansen moet krijgên. Daarom zal de gigantische mergel- kuil een evenwichtig natuurgebied worden, niet toegankelijk voor het publiek. Provincie en gemeente Maast richt hebben deze week het her nieuwde herinrichtingsplan van ENCI goedgekeurd. Dat betekent dat de afwerking en herinrichting, een proces dat in feite al decennia aan de gang is, volgens de nieuwe bestemming zal gebeuren. In de loop der jaren zijn al circa 150.000 bomen en struiken geplant. In de toekomst zullen de hellin gen begroeid zijn met diverse gras soorten. Door de aanwezigheid van het meer, dat rond het jaar 2025 een oppervlakte van 60 hectaren zal hebben, kunnen er moerassen wor den geschapen met ecologisch gun stige omstandigheden voor reptie len en moerasplanten. Het totale na tuurgebied, 160 hectaren groot, zal te zijner tijd door ENCI aan de ge meente Maastricht worden terugge geven. Met het stadsbestuur vindt nu al regelmatig overleg plaats om dit gebied in te passen in het grote beheersplan van de gemeente. De herinrichting is één van de| voonvaarden die de overheid stelt' aan de vergunning om ENCI lange re tijd gebruik te laten maken van de concessie die in 1967 werd afge geven. Toen werden de definitieve1 grenzen vastgesteld voor de poten tiële afgraving van de St.-Pieters- berg. Nu het Margraten-plateau (vooralsnog) agrarisch moet blijven, t gaat ENCI verder delven op eigen bodem. Dat heeft tot gevolg dat al les wat binnen de concessie valt, zal worden aangesproken. Tevens zal ENCI, zoals al eerder bekend werd gemaakt, de diepte in gaan; tot 40 meter onder Amsterdams Peil. Dat betekent dat ENCI met haar ce mentproductie met als grondstof zelf gewonnen mergel weer zo'n 40 jaar vooruit kan. De kosten die afwerking en herin richting met zich meebrengen, zal ENCI voor haar rekening nemen, j Die belopen, gerekend vanuit de huidige optiek, ongeveer 12 miljoen gulden. Een bedrag dat zal stijgen naarmate meer gebied zal worden heringericht. Men houdt er reke ning mee dat eens ook de stortberg P'n Observant zal worden aange sproken om de daarin aanwezige kalksteen alsnog te gebruiken. D'n Observant met zijn hellingbos, van heinde en verre zichtbaar, werd in 1976 opengesteld voor het publiek en is al een ingeburgerd wandelge bied geworden en een 'el dorado' voor natuurliefhebbers. De kunst matige heuvel zal na ontginninguit- eindelijk 30 meter lager worden. Het opnieuw afwerken van dit ge bied kan hettotale herinrichtings- bedrag tot 80 miljoen doen oplopen. Overigens zullen de onderaardse gangenstelsels niet verder worden aangetast. Het doolhof met onge veer 200 kilometer aan gangen, trekt jaarlijks tienduizenden bezoe kers. De gangen waren er al voordat ENCI ruim 60 jaar geleden met de cementproductie begon. De Romei nen waren de eerste delvers van de mergel, die in blokken werd uitge zaagd en gebruikt voor de bouw van huizen en versterkingen. BRUSSEL - Aan de toetreding Griekenland, Portugal of Spanje tot de Europese Gemeenschap, gingen jarenlange en moeizame onderhan delingen vooraf. Maar over enkele maanden wordt de EG in een klap en zonder veel omhaal met 108.000 vierkante kilometer grond en 17 miljoen mensen uitgebreid. door Hans de Bruijn Hoe die uitbreiding door de niging van de Duitslanden precies zal gaan is nog onduidelijk. En over de gevolgen ervan op de twaalf wordt nog veel gegist. Maar alge meen wordt in Brussel verwacht dat de vereniging voor de rest van de EG niet met grote schokken ge paard zal gaan. Sinds januari ko men iedere donderdag in het ge bouw van de Europese Commissie hoge EG-ambtenaren en de Europe se Commissarissen Bangeman (in terne markt), Andriessen (buiten landse zaken) en Christophersen (begroting) bijeen voor beraad over de gevolgen op de EG van de Duitse eenwording. In de loop van april komt deze werkgroep met haar eerste verslag, dat daarna door de EG-regeringslei- ders op hun extra-topconferentie van 28 april in Dublin besproken kan worden. Uit de eerste berichten blijkt dat de gevolgen van de een wording voor de EG wel eens kun nen meevallen. Enkele maanden geleden gingen geruchten dat toetreding van de DDR tot de EG minstens tien mil jard gulden zou gaan kosten. Maar na enig rekenwerk in Brussel wordt nog maar gesproken over drie tot vier miljard. De meeste kosten ne men dan ook de Westduitsers voor hun rekening. Grondwet Het is daarbij van belang hoe de hereniging verloopt. Als beide Duitslanden besluiten dat de huidi ge DDR simpelweg opgaat in de Bondsrepubliek (op basis van arti kel 23 van de Westduitse grondwet), dan is dat vergrote Duitsland vanaf dan ook meteen volledig lid van de Gemeenschap. Maar kiezen zij voor het opstellen van een gezamenlijke nieuwe grondwet, dan ontstaat eigenlijk een nieuwe Duitse staat, die dan op nieuw met de EG over een groot aantal zaken afspraken zal moeten maken. Dat zal onderhandelingen vergen als ging het om de toetre ding van een nieuw lid. De verwachting is dat de Duitsers voor de eerste oplossing kiezen en dat de EG geruisloos zal worden uit gebreid. De Duitse minister van fi nancien Waigel zei afgelopen maan dag tegen zijn EG-collega's dat de twaalf niet bang hoeven te zijn dat zij door de hereniging in (financiële) problemen komen. Ook EG-commissaris Christop hersen schetste een optimistisch beeld van de gevolgen van de her eniging: de economische groei in de EG zal in 1991 een half procent meer stijgen dan de voorziene 3 procent, en in 1992 zal de groei zelfs vier pro cent zijn (tegen 3 procent uit de prognoses). Dat komt door de sterke groei in het nieuwe Duitsland zelf, terwijl de andere EG-landen hun export naar dat Duitsland zullen zien stijgen. Het Westduitse handelsoverschot '-V Boeren verwijderen stenen van de landbouwgronden op het Oostduitse platteland. Het is nog onduidelijk hoe de EG het Oostdiütse graan wil in passen in het quotum van 160 miljoen ton. (foto gpd> met de EG zal afnemen, omdat de Bondsrepubliek meer zal gaan pro duceren voor de (voorheen) Oost duitse markt. Dat is goed voor de Europese eco nomie, zeker als de werkloosheid verder daalt. Maar de hereniging is natuurlijk niet alleen rozengeur en maneschijn. Zij gaat de EG-landen toch geld kosten en zal ook van in vloed zijn op tal van sectoren van het EG-beleid, zowel voor de Duit sers als voor de rest van Europa. de DDR zich gewoon aansluit bij de Bondsrepubliek, dan worden ook in een klap op dat vroegere DDR-grondgebied alle EG-regels van toepassing die in de rest van de Gemeenschap gelden over zulke uiteenlopende zaken als het milieu, de handel, de landbouw of het vrije verkeer van personen, goederen en diensten. Het is onwaarschijnlijk dat de Oostduitsers, met hun gebrekkige infrastructuur, in staat zullen zijn al die regels meteen over te nemen en na te leven. Er zal een overgangster mijn nodig zijn, zoals in het verle den ook met nieuwe leden is ge beurd. De Spanjaarden en Portuge zen profiteren daar nog van. Buitenbeentje Bovendien is het niet reëel te ver langen dat in de vroegere DDR de EG-regels worden toegepast, terwijl de staatseconomie daar nog niet is omgeschakeld in een vrije markt economie. Dat zal nog wel even du ren, en intussen zal de EG het ooste lijke deel van Duitsland als een bui tenbeentje moeten blijven zien. Zo zal de zwaar vervuilende Oost duitse industrie (de DDR is nu het vuilste land van Europa) niet ineens aan de EG-milieunormen kupnen voldoen. Dat gaat jaren duren en handen vol geld kosten. Aan de Bondsrepubliek weliswaar, maar die heeft nog wel meer prioriteiten op te lossen. Ook is het de vraag hoe de tot nog toe door de staat gecontroleerde landbouw verandert, wat moet ge beuren met de verplichte leveran ties aan de Sovjet-Unie en hoe voor komen moet worden dat door West duitse steun aan de Oostduitse in dustrie de concurrentieregels van de EG met voeten worden getreden. Het nieuwe Duitsland zal in elk geval voorlopig bestaan uit een rijk westelijk deel, en een oostelijk deel dat in veel opzichten economisch achterlijk is. De huidige DDR staat er wat dat betreft economisch niet veel beter voor dan zwakke regio's in Spanje, Italië of Ierland. Die krijgen jaarlijks handenvol geld uit de Europese regionale en sociale fondsen. Dankzij de West duitse garanties zal de EG aan dit soort steun aan de DDR naar ver wachting niet meer dan 3,5 miljard gulden per jaar extra kwijt zijn. Maar die prijs zullen de lidstaten toch maar moeten betalen. Een ander probleem vormt de Oostduitse landbouw, die wat kwa liteit en produktiviteit betreft niet de slechtste van Europa is. Maar dat houdt in dat de landbouwover schotten van de EG door de hereni ging alleen maar zullen toenemen, en vooral in zulke omstreden secto ren als de akkerbouw. Met de Oostduitse graanteelt er bij zal het nog moeilijker worden om de produktiedrempel van 160 miljoen ton in de EG, waarboven di rect prijsverlaging dreigt, niet te overschrijden. Hoe dit moet wor den opgelost, in het licht van de pro blemen van de Westeuropese boe ren, is ook nog een open vraag. AJs de Oosteuropese boeren gaan produceren volgens de regels van het gemeenschappelijk landbouw beleid, dan kunnen zij ook hun hand ophouden bij het EG-land- bouwfonds, om een garantieprijs te krijgen voor hun (overschot aan) produkten. Het EG-landbouwfonds zal dan ook moeten worden ver hoogd. In Brussel durft men nog geen de finitieve prijs te plakken op de ge volgen van de Duitse hereniging. Veel is nog onbekend, ook al omdat de Oostduitse statistieken van geen kant blijken te kloppen. Bovendien moet Bonn eerst duidelijk maken welk deel van deze lasten het bereid is te dragen. Het Pagina Drie Meisje scoort niet meer voor dagblad de Sun LONDEN Met een oplage van vier miljoen is de Sun geen dreumes in krantenwereld. Eigenlijk speelt het dagblad zelfs de eerste viool in Engeland. Het boulevardblad heeft bijvoorbeeld twee maal zoveel lezers als de Times, de Guardian, de Independent en de Daily Telegraph samen. Toch gaat het niet goed met de Sun. door Cees van Zweeden Bijna 20 jaar geleden werd ze geboren, het Pagina Drie Meisje. Het was een gouden vondst. Op 17 november 1970 verscheen de eerste topless schoonheid in de kolommen van de Sun, om er nooit meer uit te verdwijnen. Nooit? Inmiddels hebben zich een slordige 6.200 meisjes voor de lens van de Sun-fotograaf ontkleed, en de lol is er een beetje af. In de eerste plaats voor de meisjes zelf. Wie er twintig jaar geleden in slaagde om met ontbloot bovenlichaam Pagina Drie te halen, kon zich wel opmaken voor een glanzende loopbaan als zangeres of actrice. En als die beroepen te hoog waren gegrepen, lag op zijn minst een carrière als fotomodel in het verschiet. Tegenwoordig ligt dat anders. Meisjes die nu dromen van een baan in de show-business, doen er verstandig aan zo ver mogelijk uit de buurt te blijven van de Sun- fotograaf. "Afgebeeld worden op Pagina Drie", zegt een ingewijde, "is zoiets als een doodskus krijgen". Toen op die gedenkwaardige 17e november van het jaar 1970 Stephanie Rahn de geschiedenis instapte als eerste Pagina Drie Meisje, ging er zelfs door het perfide Albion een lichte schok. Was dit geen porno? De redactie van de Sun, anticiperend op de reacties, schreef boven de foto: "De Sun houdt, evenals de meesten van onze lezers van leuke meisjes... Wat maakt het uit of ze gekleed zijn of niet"? Het maakte uiteraard heel veel uit, want de lezers stroomden toe. Echter, is het 6.200 meisjes en 12.400 borsten later nog altijd mogelijk om de lezer te boeien met Jenny, Debbie, Nikki, Sandy en Tracey, om over de anderen maar te zwijgen? Aankleden De aartsconcurrent, de Daily Mirror, gaf zijn modellen twee jaar geleden al opdracht zich weer aan te kleden. Het boulevardblad de Sport reduceerde de hoeveelheid bloot. In Nederland zal de televisiekijker het binnenkort moeten stellen zonder Club Verotique. Op de omslag van het modeblad Vogue stond onlangs voor het eerst een model afgebeeld met een baby in haar armen. Singing Postmasis livitt in a Sally Army hoste 1 ran laMl sJTgrSf- NOWx sf ~ai: Innocent tickles Pi 1 PAUL S A TV CAS "De mensen zijn het zat", zegt Eric Morley. "In plaats van bloot willen ze persoonlijkheid zien". Morley kan het weten. Als organisator van de jaarlijkse Miss World Verkiezing heeft hij de belangstelling voor zijn schaars geklede dames zien wegebben. In 1980 had het Britse televisiestation Thames Television nog twee miljoen gulden over voor de rechtstreekse uitzending van de Verkiezingen vanuit de Royal Albert Hall. Dit jaar weet Thames Television nog niet zeker of het spektakel überhaupt wel uitgezonden zal worden. Om nog te redden wat er te redden valt, heeft Morley besloten dat zijn schoonheden dit jaar niet langer in straksluitende badpakken hooggehakt over het toneel paraderen. De aloude schoonheidswedstrijd verdwijnt, en behalve het uiterlijk zal de jury zich ook buigen over zang- en improvisatietalent. Maar terwijl zich elders fundamentele ontwikkelingen voltrekken, is bij de Sun de tijd stil blijven staan. Het Pagina Drie Meisje is oubollig geworden, een overblijfsel uit lang vervlogen tijden. De maatschappij is veranderd, en wat in de tijd van Koningin Victoria een uiting van harde porno was, ligt nu in dichte drommen op het strand bij Brighton - het vrouwelijk naakt. Hoe lang kan de Sun nog volharden in de oude gewoonte, nu de concurrentie haar naaktfoto's heeft opgehangen in het museum van oudheden, naast het spinnewiel en de bronzen bijl? Vast staat dat Engelands grootste boulevardkrant de afgelopen jaren terrein heeft verloren op de Daily Mirror. Onthulling Nadat de Mirror enkele weken geleden met een ouderwetse onthulling (over mijnwerkersleider Scargill die geld van Khadaffi uit de stakingskas had gepikt) 40.000 lezers aan zijn bestand had toegevoegd, sloeg de Sun terug. In een televisiespot verscheen Pamela Armstrong, vroeger nieuwslezer bij het station ITN, en sprak: "Morgenochtend lanceert de Sun de grootste wedstrijd uit de Britse geschiedenis. Spot the Balls. Het is verbijsterend, er is 5 miljoen pond (ruim 16 miljoen gulden) aan prijzen. Vijf miljoen pond"! De wedstrijd is inmiddels twee weken oud en heeft bijna 100.000 nieuwe lezers opgeleverd. Inmiddels heeft de Sun de eerste 16 miljoen aan prijzen toegekend, een bedrag waar een middelgrote Nederlandse krant twee jaar van moet rondkomen. De komende 17 weken zal elke donderdag 16 miljoen aan prijzen worden uitgereikt. Wat de Sun-lezer zoal moet doen om dat bedrag binnen te halen? Elke dag publiceert zijn krant een foto van een voetbalwedstrijd waarop de bal is weggelaten. Hij moet een van de 36 vakjes op die foto aankruisen waarop hij denkt dat de bal stond, zes dagen lang. Als hij elke dag goed gokt, wacht hem aan het einde van de week de hoofdprijs. De Daily Mirror was zo goed om de Sun-lezer voor te rekenen hoe groot de kans op zes juiste antwoorden was: 1 op 2.176.782.335. Dat bijna een miljoen lezers van de Sun het spel de eerste week meespeelden, zal v/el zijn gekomen omdat hun krant een kleine opsomming had gegeven wat er voor 16 miljoen gulden te koop is. Een Ferrari 250 GTO uiteraard, maar voor wie nog sneller wilde behoorde ook een privé-vliegtuig tot de mogelijkheden. Daarnaast: een boerderij met uitgestrekte landerijen, een paleis, een miljard smarties, een wijngaard in Californië of... een voetballer van het type Diego Maradonna. Waarschuwing De Daily Mirror was in het geheel niet gecharmeerd van het Sun- initiatief. De krant opende prompt met de vette waarschuwing: Spot the Balls! Speel het niet en betaal het niet! En twee dagen later volgde een nieuwe waarschuwing op de voorpagina: Sun-spel een bedreiging voor voetbalveiligheid! De Sun- wedstrijd, zo vernam de lezer binnenin, was een aanslag op de miljoenen die omgingen in de gewone voetbaltoto waarvan een aanzienlijk percentage naar de clubs vloeit om veiligheidsmaatregelen te bekostigen. Maar nog een dag later kwam de finale aanval op de Sun: de Daily Mirror lanceerde zijn eigen Spot the Ball-competitie. Het spel wordt gespeeld volgens exact dezelfde regels, alleen de prijs is bescheidener: 3,3 miljoen gulden (een voetballer van het type Hugo Sanches). "Het is een ongelukkige waarheid dat spelletjes lezers trekken", zei hoofdredacteur Roy Greenslade verontschuldigend. Bij de Sun raakte hoofdredacteur Kelvin MacKenzie in het geheel niet onder de indruk van het tegenoffensief. Een redactievergadering opende hij zelfverzekerd met de woorden: "Okay jongens, vandaag wat minder seksisme en racisme in de krant". En hoezeer het MacKenzie ernst was, bleek wel de volgende dag. Op Pagina Drie stonden deze keer de spelregels van zijn miljoenenwedstrijd afgedrukt. Debbie was verhuist naar Pagina Vijf.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2