Benijd door vele mannen De voor- en nadelen van het vrouw zijn in het zakenleven ZATERDAG 24 MAART 1990 EXTRA PAGINA 2! Ze bij elkaar krijgen voor een foto is al een [hele klus en als dat dan is gelukt willen ze daarbij alle vier ook nog eens hun eigen inbreng, leder heeft zo haar eigen mening over plek en opstelling, terwijl de locatie op zich al nóóit ter discussie heeft gestaan. "Die plaat schieten we natuurlijk in Noordwijk", besliste Marjolijn van der Jagt meteen heel kordaat, en aangezien zij directeur is van de stichting die zich bezighoudt met de promotie van de badplaats was tegenspraak volstrekt onmogelijk. Verzamelplaats dus: het kantoortje van de Stichting Promotie Noordwijk onder de plaatselijke VVV. De tijd: een vroege midweekse ochtend, "dan hebben we daarna tenminste nog gelegenheid andere zaken af te handelen". Opvallende aanwezigen: vier vrouwen, die even met elkaar in gesprek raken over hun werkzaamheden, waarin het nogal eens 'vliegen' is. Letterlijk en figuurlijk. De een is net terug uit Berlijn, de ander gaat de dag erna naar Finland en vervolgens door haar Joegoslavië, de derde reist deze week naar Florida, maar kon maandag ook naar de Sovjetunie en de vierde moet volgende maand eigenlijk naar Hongkong, maar vertoeft dan al in Rome. Nee, het gaat hier niet om stewardessen. Aan het woord zijn een paar (zaken)vrouwen die het 'gemaakt' hebben in beroepen waarin ze worden benijd door tal van mannen. Maar zijn ze wel te benijden? Het antwoord komt van: j Marjolijn van der Jagt (32), die per 1 juli in Noordwijk een van de weinige vrouwelijke VVV-directeuren van Nederland wordt, Trudy Kwik (28), tot nu toe de enige vrouw in het middle- management van DHL, Lydia Reyneveld (40) die een internationaal bedrijf runt in leer en suede kleding en daarnaast een in- en exportfirma bestiert, en tenslotte Marlies Haazebroek (33). door Paul de Tombe Er is geen enkele twijfel over mogelijk dat de meeste mannen jaloers zullen zijn op de als laatste genoemde Leidse. Mar lies Haazebroek dus, in het dagelijkse le ven een gewone huisvrouw in een rijtjes woning in de Stevenshof. Getrouwd, twee kindertjes. Dat ze een communica tiebureautje heeft (voor het contact tus sen de sportwereld en de pers), maakt haar al iets 'anders'. Echt benijdenswaar dig wordt ze voor de helft van Nederland omdat ze part-time in dienst is van reis bureau Roever in Amstelveen en daar bij menige buitenlandse trip full-time is be last met de zorg voor het Nederlands elf tal. Vorig jaar nog dineerde ze met Ruud Gullit, die-met een etentje voor twee in eert Leidse bistro zijn dank uitdrukte voor haar bemoeienissen om hem eerder terug te krijgen naar Italië toen hij ge blesseerd was. En in juni vliegt ze voor uit naar de laars van Europa, waar ze tij dens het WK-voetbal mogelijk een maand lang de 'reiszaken' voor de Neder landse sportpers regelt, waar ze de reis- leidsters van de nu al uitverkochte sup porters-vluchten opvangt en waar ze hand- en spandiensten zal verrichten ten behoeve van Oranje,(met of zonder Lib- regts). Michels en de spelers kennen haar van het EK nog als 'Lies', 'Lies' kent Mi chels en de spelers van haver tot gort, nu ze al weer heel wat jaartjes in dat wereld je meeloopt. Vanaf 1984 eerst rond Ajax, sinds driejaar geleden ook rond de natio nale voetbaltrots. "Tot nu toe heb ik 28 van die voetbal reisjes gedaan, van Praag tot het EK in West Duitsland en van Porto tot Israël", rekent ze voor. "Dat zal voor anderen best bijzonder zijn, maar als je ermee be zig bent sta je daar echt niet bij stil. Meestal zie ik pas later op foto's dat ik naast Van Basten of Cruijff stond op de momenten dat dat ik tussen ze loop zijn ze gewoon klanten. Mensen die op reis zijn en voor wie je reis en verblijf zo plezierig mogelijk wil laten verlopen. Dat is wat anders dan anders, ja. Voetbal- reizen zijn onvoorspelbaar, want er kun nen per minuut veranderingen optreden en je hebt natuurlijk alleen met mannen te maken, maar dat kan zowel positieve als negatieve kanten hebben. Voor een vrijgezelle meid zou het misschien wat anders liggen, maar ze weten allemaal dat ik getrouwd ben en respecteren dat. •In al die tijd is er pas één keer een vrouw onvriendelijke opmerking tegen me ge maakt. Veel vaker is het voordelig datje een vrouw bent in zo'n typische mannen wereld". Geaccepteerd Dat is de gemeenschappelijke ervaring van alle vier, en ze kunnen er ook alle vier over oordelen. Het is wat moeilijker om binnen te komen en op te klimmen in de rangorde ("Je hebt toch wat meer te overwinnen", zegt Marjolijn van der Jagt), maar eenmaal in een traditionele mannenwereld wordt een vrouw met kwaliteiten tegenwoordig snel geaccep teerd. En zo hoort het natuurlijk ook, vin den ze, er zijn alleen nog véél te weinig vrouwen doorgebroken in de onder scheidene sectoren van het bedrijfsle ven. Het wordt treffend geïllustreerd tij dens de foto-sessie in Noordwijk, waar ze hotel in. hotel-uit gaan op zoek naar een achtergrond die ze allemaal leuk vinden. Die wordt niet gevonden, wel passeren er rond de honderd deelnemers aan een congres van een verzekeringsmaat schappij. Allemaal mannen. "Zie je wel, hoe weinig vrouwen er nog maar rondlopen", reageert Trudy Kwik onmiddellijk. "Dat moeten er veel meer worden. Al moet het ook weer niet zo zijn dat vrouwen alleen maar worden geko zen omdat ze vrouw zijn, zoals in Leiden gebeurt dank zij wethouder Van Don gen", voegt ze er ironisch aan toe. "Dat is zo geforceerd. Kwaliteit hoort altijd de doorslag te geven". Zelf is ze omhoog gekomen in de we reld van de snelle jongens (DHL world wide express). Als Tele-salesmanager, oftewel hoofd van de afdeling telefo nische verkoop, geeft ze tegenwoordig leiding aan 26 mensen. Onder wie 18 mannen. "En cfoar zijn ook ouderen bij maar ook dat geeft geen enkel probleem. Ik scherm ze af en neem beslissingen op de momenten dat het nodig is. En dat is belangrijk: je kunt beter een verkeerde beslissing nemen, dan geen beslissing". Ze is tot nu toe de enige vertegenwoor diger van haar geslacht in het midden kader van het snel groeiende koeriersbe drijf met 450 werknemers. "Maar dat is louter toeval want DHL is absoluut niet anti-vrouw. Ik word hier ook niet anders behandeld. Ze pakken me niet met hand schoenen aan en ze worden ook niet grof tegen me. We weten precies wat we aan elkaar hebben". Respect Door precies te zeggen waar het op staat en door hun handelwijze hebben ook Marjolijn van der Jagt en Lydia Reyne veld op hun gebied respect afgedwon gen. In respectievelijk de toeristische- en de leermode-sector draaien wel veel vrouwen mee, maar aan de top vertoeven er maar weinig. "Dat zie je tijdens verga deringen. Daarin overheerst nog het driedelig grijs", constateert Marjolijn van der Jagt. "En je merkt het aan de te lefoontjes van onbekenden: mag ik me neer Van der Jagt even spreken. De hore- ca-ondernemers met wie je contact hebt, zijn over het algemeen ook mannen. Die keken in het begin wat vreemd tegen me aan. Niet onaardig, maar vreemd. Nu voel ik me volledig geaccepteerd, maar toen ik tweëeneenhalf jaar geleden be gon als directeur van de Stichting Pro motie Noordwijk was het toch allemaal wat onwennig". "Soms merkje inderdaad dat er sprake is van verbazing dat je een vrouw blijkt te zijn", is ook Lydia Reyneveld opgeval len. "Omdat het toch vooral mannen zijn die de zaken regelen in de leerwereld. Maar als er problemen ontstaan, wijt ik die toch echt niet aan het feit dat ik een vrouw ben. Daar sta ik nooit bij stil". Haar bedrijf heet Para mi ('Voor mij' in het Spaans) Ledermode, maar ze weet niet precies hoe ze zichzelf moet noe men. Fabrikant? "Nee, want ik laat de kleding in het buitenland bij anderen maken". Ontwerpster dan?. "Klinkt weer zo beladen, maar ik maak wel m'n eigen kledinglijn". Ze werkt alleen met leer en suede en laat die collecties in elkaar zetten bij een (mannelijke) fabrikant in Joegoslavië. "En met de modellen gaan mijn hoofdza kelijk mannelijke agenten in Nederland, België, Frankrijk en Spanje en straks in Finland naar de klanten. Winkeliers, of grootwinkelbedrijven. Dan worden de orders geplaatst en komt de kleding uit Joegoslavië naar Nederland, waar ik weer zorg voor de distributie. Via een ge specialiseerd (mannen) bedrijf, maar ver der doe ik die hele onderneming in m'n eentje. Een heidense klus. Maar boeiend. Ik moet veel naar Joegoslavië omdat de persoonlijke contacten belangrijk zijn. En omdat ik daar zoveel kom hoor ik ook geregeld waar behoefte aan is. Daarom heb ik met een compagnon ook nog een trade-firma opgezet, voor het leveren van artikelen aan Joegoslavië. Tv's, stereo's, hydraulische olie en alles waar vraag naar is. En dat is veel". Omwentelingen Vooral tegenwoordig, met de perestroj ka. Hoewel..."Joegoslavië lag op dat ge bied altijd voor op de rest van de landen achter het IJzeren Gordijn, maar is nu in gehaald en voorbijgestreefd. De ontwik kelingen elders zijn te snel gegaan, die hebben ze niet kunnen bijhouden. Dat zie je terug in het zakendoen. Je hebt jon geren die best graag veranderingen wil len en ouderen die zich nog zeer ouder wets opstellen. Die mochten niet reizen om beurzen te bezoeken, dus verbieden ze het ook die jongeren. En dat terwijl dat beursbezoek natuurlijk heel hard no dig is in dit vak", zegt Lydia Reyneveld. De omwentelingen in het Oostblok ko men ook ter sprake bij Marjolijn van der Jagt. Ze kreeg onlangs van heel nabij met de gevolgen te maken tijdens een beurs in West-Berlijn. "Daar kwamen heel veel mensen uit de DDR. Allemaal dol op bloemen, allemaal 'in' voor een reisje naar de bollenvelden. De folders vlogen weg. Voor henzelf, voor familie, voor buren, en ze stonden ter plekke uit te rekenen wat 't ze zou kosten om hier te komen. Daar gaan we dit jaar al iets van merken, en volgend jaar natuurlijk veel meer, zeker als er een redelijke koers wordt gegeven voor de Ost-mark. Daar om zijn we met het bedrijfsleven in Noordwijk aan het onderhandelen om ze nu goedkope arrangementen te laten aanbieden, om die mensen hier volgend jaar terug te krijgen. Het is natuurlijk een heel nieuwe markt". Daarop inspelen behoort tot haar ta ken, ook als ze op 1 juli directeur wordt van de samengevoegde Stichting VW Promotie Noordwijk. Zelf weet ze dat onder meer de VVV's in Lisse en het Limburgse Valkenburg een vrouwelijke directeur hebben. "Maar verder houdt het wel op, en er zijn nationaal 450 bu reaus". De Rotterdamse van geboorte is zover gekomen door een hbo-opleiding aan het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme en een tienjarige loopbaan in die sector. En vooral door hard wer ken. Als ze daarmee bezig is, vormt tijd voor haar geen enkel beletsel. Marjolijn van der Jagt (ook nog freelance mede werkster van NCRV-tv) is dan ook onge trouwd, en wil nog geen kinderen: "Ik zou niet weten hoe ik 70,80 uur per week zou kunnen werken als ik een gezin zou hebben". Die keus heeft ze bewust ge maakt. "Een vrouw wordt toch nog steeds eerder de vraag gesteld wat haar toekomstplannen zijn als ze solliciteert. Dus moet je ook bewuster met je toe komst bezig zijn". Plezier Er zijn natuurlijk ook andere opties, maar Trudy Kwik heeft voor hetzelfde gekozen. Ook zij ziet voorlopig af van kinderen ("die keus wordt ook bepaald door wat je bereikt en wordt steeds moei lijker"), ook zij let nooit op de klok. "Om dat ik plezier heb in mijn werk". "Maar het wordt weieens te erg. Dan bellen vriendinnen op, die hebben mij dan aan de lijn en vragen of mevrouw Kwik er is. Dan denk ik, oh ja, nou effe een stapje terug. Dat duurt overigens nooit lang, want als je dat er niet voor over hebt, dan haal je dit niet". Ze werkt nu acht jaar bij DHL, kwam er terecht via een advertentie in deze krant, waarin ze zichzelf met foto mocht aanprijzen. Bij het eerste contact al zei ze precies wat ze wilde. Ze groeide mee met het bedrijf dat nu in 183 landen eigen vestigingen heeft, doorliep verschillende niveaus en zette een paar jaar geleden de Tele-marketing afdeling op. Vervolgens reisde ze Europa door om collega's el ders te vertellen hoe ze dat had gedaan en om trainingen te geven. Tegenwoordig is ze meer dan geregeld "aanwezig op het hoofdkantoor dat in Hoofddorp staat. "Na de havo wilde ik ei genlijk de journalistiek in, maar ik werd drie jaar achtereen uitgeloot voor de school in Utrecht. Dat vond ik toen jam mer, nu ben ik blij dat het niet door is ge gaan. Anders had ik misschien nooit ge weten dat ik deze talenten bezit". Risco Dat het merkwaardig kan gaan in het le ven heeft ook Lydia Reyneveld onder vonden. Zo uit de horeca-wereld rolde ze acht jaar geleden 'via-via' de leren en su ede kledinghandel in. Zonder achter grond, "want ik had geen opleiding op dat gebied, maar ik durfde het risico wel te nemen", met de nodige flair. Eerst met een collectie van anderen, later begon ze voor zichzelf. In het begin was het vallen en opstaan ("Ik moest zelfs een seizoen overslaan omdat ik het besef niet had dat een nieuwe collectie ver van tevoren klaar moest zijn"), nu breidt ze haar af zetgebied steeds verder uit. Van het zui den, naar het noorden. Naar de Scan dinavische landen om precies te zijn. Het is voor haar te doen omdat haar kinderen al wat groter zijn en worden op gevangen door haar man, en omdat ze heel veel 'ervaring' heeft opgedaan in de horeca-wereld. "De situaties die je daar in in het klein tegenkwam ontmoet in nu in het groot, dus ik sta nooit met mijn mond vol tanden. Tot nu toe heb ik er trouwens ook nooit bij stilgestaan dat het een mannenwereld is, waarin ik za ken doe. Dat merkje alleen af en toe als je op doordeweekse dagen in het vliegtuig stapt. Verder eigenlijk nooit, of het zou moeten zijn omdat iets sneller voor el kaar komt. Dat idee heb ik soms wel". Niet alleen daarom bezoekt ze zelf met grote regelmaat de fabriek in Joegosla vië, de beurzen en de concerns en de win keliers die haar kleding verkopen. "Dat doe ik voornamelijk omdat de mensen willen weten wie er achter het produkt zit. Dan kijken ze er inderdaad weieens van op dat ik een vrouw ben, ja". Het levert vaak alleen maar meer res pect op. In haar geval werd dat vertaald in het verzoek een adviserende functie op zich te nemen bij een van de grote be drijven van Europa. "Nee, geen concur rent. Zij zitten op een andere markt, over de hele wereld. Dat kan ik niet. Je moet natuurlijk wel weten wat je mogelijkhe den en onmogelijkheden zijn. Ik kan niet mondiaal werken". Service In dienst van anderen kan Marlies Haazebroek dat wel. Ook in haar carrière speelde het toeval overigens een rol. Als invalskracht bij een andere reisorganisa tie werd ze zes jaar geleden gevraagd Ajax te begeleiden tijdens een Europa Cuptrip naar Praag. Hoogzwanger van haar tweede dochter oogstte ze daarmee veel waardering. Toen Arend de Roever van die reisorganisatie daarna voor zich zelf begon en het contract met de Am sterdamse club meekreeg, vroeg hij ook Marlies Haazebroek mee. "Omdat ik erg service-gevoelig ben en dat was hij ook. Die samenwerking ver loopt sindsdien prima. Ik reis altijd voor uit met de menu's die Van Dordt bij Ajax en Kessel van het Nederlands elftal me meegeven (die maaltijden moeten ook de eerste dag al klaarstaan) en ik blok de ho teletage voor de spelers af. Voor Italië is dat al geregeld, maar gewoonlijk moetje daarbij natuurlijk met een paar zaken re kening houden. Het moet rustig zijn, de kamers moeten niet aan de straatkant liggen of bij een bar. De alcohol moet verwijderd worden uit de mini-bar en in- plaats daarvan moeten twee flessen blau we spa worden neergezet. De masseur moet de grootste kamer hebben en er moet een fruitmandje of een bloemetje klaarstaan op de kamer van de voorzit ter. Verder zetje de bestuursleden nooit op dezelfde etage als de voetballers. In het pershotel zijn de kamers met de grootste badkamers altijd voor de foto grafen, want die maken daarin hun doka. De schrijvende pers zetje natuurlijk ook niet aan de straatkant, maar aan de ach terkant. Allemaal dingen die je even moet weten, maar die wel belangrijk zijn. Dat vooruitreizen kost geld, maar wil je jezelf goed verkopen dan zul je dat moe ten doen. Die service moetje geven". Daarbij horen ook allerlei andere werkzaamheden, die niet meteen op de weg van een reisleidster liggen. "Klach ten over de kamer en het eten, zoals bij gewone reizen, heb je natuurlijk nooit. Maar je doet af en toe wel boodschappen voor de jongens. Zij worden voor een wedstrijd als het ware opgesloten in hun kamer en kunnen zelden de stad in. Dus haal ik de kranten en de postzegels. En ik vang hun vrouwen op als die komen. Dan is het wel gemakkelijk dat ik een vrouw ben, getrouwd ben en kinderen heb, want dan maak je wat eenvoudiger contact. Je komt ook sneller ergens bin nen. Zelfs zonder kaarten. Als je als vrouw rondloopt in die wereld, wordt eerder aangenomen dat je aan het werk bent". Ze zal er nooit over uit de school klap pen. "Je moet te vertrouwen zijn en ik heb geleerd mijn mond te houden. Daar om is het contact altijd zo goed gebleven. De spelers weten wie ik ben en waar ik woon, ik heb een goede verstandhou ding met ze en dat wil ik zo houden. An ders kost 't me mijn baan en in de voet balwereld is toch al weinig zeker. Eén bom en alles kan anders zijn. Zie Ajax dat voorlopig thuis moet blijven, en hoe dicht zat 't Nederlands elftal in die wed strijd tegen Cyprus niet bij het punt dat er helemaal geen reis meer georgani seerd hoefde te worden?". Nu dat nog wel het geval is, gaat ze en thousiast door met haar werk in de scha duw van de vedetten, die ze overigens zelden ziet optreden. "Meestal heb ik het te druk om bij de wedstrijden te kijken en hoor ik de uitslag pas op het vliegveld. Maar van het WK hoop ik toch wel het een en ander te zien, al moet ik maar af wachten of dat lukt". Marlies Haazebroek, Trudy Kwik, Lydia Reyneveld en Marjolijn van der Jagt (v.l.n.r.): 'Kwaliteit moet de doorslag geven (foto Dick HogewoninK).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29