Het afscheid van een vechtjas 'Jaap is geen ongeleid projectiel, hij is juist heel doelgericht' ZATERDAG 24 MAART 1990 PAGINA 25 Zelf was hij nooit ambtenaar, maar Jaap van de Scheur heeft zich wel laten kennen als een van de meest strijdbare voormannen van de ambtenaren. En zonder de twijfel als de kleurrijkste. Met ingang 1 april treedt de 62-jarige Limburger die opgroeide in de Haagse Schilderswijk terug als voorzitter van de FNV- ambtenarenbond AbvaKabo. Hij gaat met functioneel leeftijdontslag, zoals dat in ambtelijk jargon heet. Van de Scheur is er de man niet naar om zijn oude dag in stilte door te brengen. Binnenkort treedt hij namens de PvdA aan in de Rotterdamse gemeenteraad. Van de Scheur zegt zin te hebben in het nieuwe vak, zoals hij het raadswerk kenschetst. Luisteren naar de mensen, aanhoren wat er onder hen leeft. Zoals hij te werk ging als voorzitter van de AbvaKabo. Met zijn rijzige gestalte en met zijn origineel Haags accent nam hij net zoveel mensen voor zich in als hij ergernis opriep. Maar zo bekend als hij is, zo bescheiden blijft hij als het op zijn eigen persoon gaat. "Het gaat niet om mij, het gaat om de leden". door Yvonne Zonderop Tijdens een van zijn vele wandelin gen langs het strand van Hoek van Holland viel zijn oog op een oude krant. Er stond een aangrijpend re laas in over een langdurig werkloze die go graag weer aan de slag wou. Jaap van de Scheur stak het artikel in een zak van zijn colbert. Op kan toor in Zoetermeer schoof hij ver volgens de verfomfaaide krantepa gina onder de ogen van het hoofd personeelszaken. "Geef die man een baan," baste de voorzitter van de AbvaKabo. En vervolgde zijn weg. Jaap van de Scheur, over een week vakbondsvoorzitter af, knikt licht gegèneerd als de anekdote wordt opgehaald. "Ach ja, ik heb zoveel van die grapjes". -Is het een grapje, dan "Nee, het is wel echt gebeurd. Je kunt hele verhalen ophangen over tienduizenden werklozen, maar dat zegt mij niet zoveel. Althans, stukken minder. Maar als één mens in nood is, en je kunt er iets aan doen, dan moet je er iets aan doen". -Is dat de emotionele kant van- Jaap van de Scheur? "Ach, ik weet dat niet. Bij een mens loopt altijd alles schots en scheef door elkaar. Het is doodeen voudig: als er geholpen moet wor den, moet dat. Natuurlijk slaan de emoties wel eens toe. Maar meteen daarna komt de vraag: wat kun je er mee doen. Als wij als bond 133 mensen aan het werk kunnen hou den, of als wij via fondsvorming achttienhonderd jongelui aan een baan kunnen helpen, dan vind ik dat zachtjes gezegd minstens zo be langrijk als die half percent loons verhoging". "Kijk, emotioneel ben je, omdat je. er diep bij betrokken bent wat mensen overkomt. Ik word emotio neel als het verplegend personeel tegen mij zegt: wij hebben colle ga's nodig, want wij kunnen de werkdruk niet meer aan. Ik zie mensen om mij heen, mensen in de zorgsector bijvoorbeeld die zich uit de naad werken. Ik zie nooit mas sa's. De emotionele kant is de ver bondenheid met die mensen. Maar ik weet dat ik het moet oplosserrop een heel rationele manier. Vaak aan de groene tafel, de onderhan delingstafel, en op basis van argu menten. En dan moet je zeer ver standelijk opereren". "Joop Voogd, oud-Tweede Ka merlid, zei eens: emotionele ge dachten zijn niet de slechtste ge dachten. Als ik hoor dat iemand wordt achtergesteld op grond van zijn afkomst of van haar sekse, dan denk ik verdomme. Wat zijn nou al die mooie praatjes dat alle men sen gelijk zijn? En dan probeer je daar wat aan te doen. Maar ik weet heel goed dat je de maatschappij niet in één dag verandert. Voor een proces als emancipatie kun je ge rust dertig jaar uittrekken. Dus, ik word gevoed door mijn emoties, maar je moet wel blijven naden ken". Klare taal Aan de emoties rond Jaap van de Scheur is al menig journalistiek woord gewijd. Aan de gevoelens van de vakbondsvoorzitter zelf, die nooit een blad voor de mond nam en onthutsend klare taal sprak. En aan de emoties die hij opriep bij de leden, die in 1983 onder zijn aan voering massaal het werk neerleg den, totdat de rechter de acties ver bood. De krantelezer zou haast de indruk krijgen dat Jaap van de Scheur voornamelijk voelt en wat minder denkt. Hans Pont, ooit de tweede man van de AbvaKabo en nu Van de Scheurs belangrijkste tegenspeler op Binnenlandse Zaken, kent die beeldvorming. "Vooral in die actie- tijd is wel eens geopperd dat Jaap van de Scheur niet zou weten wat hij met zijn emotionele aanpak in beweging zette. Aan die beschuldi ging ergert hij zich terecht. Jaap is geen ongeleid projectiel. Hij is juist heel doelgericht". Dat ene doel waar Jaap van de Scheur zich de afgelopen dertig jaar op richtte was de bond, de Ab vaKabo. Al spreekt Van de Scheur zelf liever van de leden. Pont: "Ie dereen uit Jaaps omgeving weet dat hij een weerbarstig mens kan zijn. Over sommige onderwerpen weigert hij domweg te praten, om dat hij meent dat die zaken hem af leiden van zijn doel. En zijn doel is: het in stand houden van de organi satie. Dat heeft een zekere beper king. Hij is niet de man voor de gro te conceptie over de rol van de vak beweging in de toekomst. Onder zijn voorzitterschap is het grand Emotionele gedachten zijn niet de slechtste gedachten. Ik word gevoed door mijn emoties, maar je moet wel blijven nadenken(foto ANP) design wat op de achtergrond ge raakt. Het in stand houden van de AbvaKabo staat voorop. De rest is secundair of tertiair". Pont memoreert —uiteraard— de opmerkelijke groei die de Abva Kabo doormaakte onder leiding van Van de Scheur. De ambtena renbond streefde de Industriebond in omvang voorbij en is nu al enke lejaren de grootste bond binnen de FNV. Dat kwam mede door het be sluit extra te investeren in dienst verlening aan de leden. Verheugend Op dit wapenfeit is Van de Scheur zelf ook uitgesproken trots. "In het begin van de jaren tachtig, toen malaise en depressie heersten, werd ons voorspeld dat het leden aantal zou zakken tot 175.000. Toen hebben wij intern gezegd: dat ge beurt ons niet, dat staan wij niet toe. Wij gaan de dienstverlening uitbreiden. Het resultaat was dat wij groeiden van 241.000 naar 275.000. Dat is verheugend, niet zo zeer om de aantallen als om het stukje vertrouwen dat wij hebben weten te wekken. En helemaal leuk vind ik het dat driekwart van de nieuwe aanwas uit vrouwen be staat. We zullen ons nog meer moe ten inzetten voor kinderopvang en dergelijke". Sinds 'Japie' de stakende vuil nismannen aanvoerde in een —ver loren— gevecht tegen loonsverla ging geniet hij nationale bekend heid. Van de grijze, veelal overbo dige regelneef veranderde hij 'de ambtenaar' in een zwoegende bus chauffeur, in een noeste vol-conti- nu-werker van een elektriciteits centrale, in een overbelaste brand weerman. Gerard van Dalen, secre taris van de CMHF, de bond voor hogere ambtenaren, herinnert zich het nog levendig. Zijn club deed i,n 1983 aanvankelijk mee aan het pro test, maar haakte af, toen de Abva Kabo tot hardere acties besloot. "Jaap stond in het brandpunt van de aandacht. Niemand maakte een onderscheid tussen zijn standpunt en dat van ons. Als ik dan weer eens met hem op één foto terecht kwam, kostte dat acuut leden. En dat opzeggen ging in de bloemrijk ste bewoordingen". Van Dalen kon het altijd uitste kend met Van de Scheur vinden, "want wij verschillen heel erg. In mijn kring zou Jaap absoluut geen voet aan de grond krijgen. In de on derhandelingen over de arbeids voorwaarden riep hij altijd dat de middelbare en hogere ambtenaren de loonsverhoging van de lagerbe- taalden maar moesten financieren. Als je het Jaap persoonlijk vraagt vindt hij echt dat het hogere perso neel er geen cent bij hoeft te krij gen". Eenvoud Ook privé, zo meent Van Dalen, is Van de Scheur gesteld op eenvoud. "Als hij in Den Haag moest zijn voor een vergadering, nam hij rus tig de bus uit Hoek van Holland. Als ik toevallig in Hoek van Hol land was, kwam ik hem tegen op de fiets, heel eenvoudig". Net als Pont vindt'Van Dalen Van de Scheur geen strateeg die de lijnen uitzet voor de toekomst. "Hij is een type dat zegt: zo pakken we het aan, van dag tot dag. Een beetje bombastisch is hij wel. Tijdens ver gaderingen kon hij een heel ernsti ge sfeer creëren. Als het hem niet beviel, ging hij rondlopen, of deed hij alsof hij de vóorzittef niet goed hoorde. Inhoudelijke zaken be spreken was niet zijn sterkste punt. Hij heeft ook regelmatig moeten te rugkomen op eerder gedane uit spraken". "Maar naar zijn leden heeft hij natuurlijk- een enorme zeggings kracht. Je moet hem populaire din gen laten doen. Met dat brede ge baar, dat gaat hem goed af. Hij is honderd percent op z'n plaats als boegbeeld, en minder als werkbij." Over het boegbeeld Jaap van de Scheur doen fraaie anekdoten de ronde. Peter Noordermeer, eindre dacteur van FNV-Magazine en in het verleden de woordvoerder van Van de Scheur, weet nog goed dat Jaap een ronde maakte door het nieuwe gebouw dat de AbvaKabo zojuist in Zoetermeer had betrok ken. In de postkamer en op andere afdelingen hingen grote foto's van blote of bijna-blote dames. "Die moesten terstond van de muur worden gehaald. Weg ermee, zei Jaap. Die foto's zijn mensont erend." Naar dat bevel werd maar al te goed geluisterd. Van de Scheur kreeg al snel de reputatie van een strenge en harde voorzitter. Jaap was de baas, daarover bestond geen misverstand. Gerard van Da len van de CMHF: "Ik heb vijftien jaar bij de luchtmacht gewerkt, dus ik was wel het een en ander ge wend. Maar soms opperde hij za ken op een manier dat ik dacht: Ik zou toch een andere toon aanslaan. Hij was zó stellig, duldde geen te genspraak. Voor mij opereerde hij als een vechtmachine. Met een strakke, haast hiërarchische lei ding. Maar altijd in het belang van de goede zaak". Werkgroep Van de Scheur zelf daarover: "Ik zit hier nu eenmaal om beslissin gen te nemen. Tegen mensen die dat niet kunnen, zeg ik: daar is het gat van de deur. Weet je wat lei dinggevenden doen die niet kun nen besluiten? Ze stellen een werk groep in, dan zijn ze weer een half jaar onder de pannen. Toch is er het een en ander veranderd, ook hier intern. Vroeger, zo'n dertig jaar ge leden, was iedereen doodsbang voor z'n baas. Nu komen er bij mij beleidsmedewerkers binnen die zeggen: Jaap, dat kan zo natuurlijk niet. Dan lach ik me rot, natuurlijk niet als ze erbij zijn, maar als ze mijn kamer weer'hebben verlaten. Dan denk ik, goed zo, daar hebben we niet voor niets aan gewerkt". Hoe toegankelijk Jaap van de Scheur ook voor zijn leden mag zijn, hij is niet bepaald een gemak kelijk mens. Hans Pont spreekt van een barse man, niet voor ieder een even makkelijk in de omgang. Peter Noordermeer, die toch vijf jaar in diens directe nabijheid ver keerde, praat nog steeds over het raadsel Van de Scheur. "Even is hij open en vriendelijk en twee uur la ter is hij zo gesloten als een pot. Je kunt ontzettend veel lol met hem maken, maar het wordt nooit boer tig. Het is een ernstig mens, hij draagt toch wel een beetje het leed van de wereld op zijn schouders". -Klopt dat? Draagt u het leed van de wereld met u mee? "Een beetje wel, ja. Je moet dat niet overdrijven, maar ik kan mij nu nog steeds kwaad maken over de manier waarop vroeger kinde ren moesten werken in de aarde werkindustrie, waardoor kinderen van vier, vijf, zes jaar mismaakt werden. Dat dat kon in deze chris telijke wereld, daar kan ik nog steeds boos over worden. Er wordt tegenwoordig veel geschreven over de wantoestanden die heer sten in Oost-Europa. Dat was vast erg, maar als ik denk aan de slaver nij van honderduizenden kinderen in India, aan de manier waarop Mexicanen worden behandeld in de Verenigde Staten. We hebben er natuurlijk een pan vreten van ge maakt. Ik ook hoor, niet alleen an deren, ik ook. Maar dan denk ik ook: iedere dag is er een om dat te verbeteren. Dan denk ik aan de vol gende verkiezingen, aan de volgen de generatie". -Het klinkt als een opdracht. "Ja, een opdracht. Een opdracht aan iedereen die zich socialist noemt, om daadwerkelijk bij te dragen aan verbeteringen. En of je dat nu sociale vernieuwing noemt, dat kan mij niet schelen. -Je moet gewoon aan de slag gaan. Je kunt niet de hele wereld veranderen. Je moet zeggen: daar en daar gaan we de zaak verbeteren, oplossingen bedenken, kijken waar je het geld vandaan haalt. Daar zitten de men sen op te wachten, en niet op op stellen of definities". Ouderenclubs De Rotterdamse gemeenteraad is binnenkort een markant lid rijker. Jaap van de Scheur heeft al vele ja ren 'iets' met Rotterdam. Hij woont in Hoek van Holland, en werkte langdurig op het districtskantoor van de AbvaKabo aan de Rotter damse Heemraadssingel. "Ik kom regelmatig in Rotter dam. Dan pak ik het autootje, zet hem ergens neer en ga een beetje rondwandelen. Zo was ik vorige week in het Nieuwe Westen, in de Ruwaerdstraat. Als ik zie hoe de mensen daar wonen, denk ik, eens zien wat we daar aan kunnen doen". "Ik heb ook meegelopen in de verkiezingscampagne. Het viel mij op dat een behoorlijke groep men sen positief reageerde. Dat een vrij grote groep zei: we doen niet meer mee. En dat een kleine groep zeer racistische taal uitslaat. Daar ben ik van geschrokken. Er is die dag wel tien keer tegen mij gezegd: Jul lie houden die Turken en Marokka nen de hand boven het hoofd. Echt waar!" "Rotterdam heeft 50.000 werklo zen. Dat is natuurlijk onaanvaard baar. Iedereen die wil werken, moet kunnen werken. Desnoods met onconventionele middelen. Werkgevers in het bedrijfsleven ge ven werk als ze werk hebben. Je kunt niet tegen ze zeggen: neem honderd man extra in dienst. Maar in de collectieve sector is veel meer werk te doen. In sommige bejaar dentehuizen kunnen mensen we gens gebrek aan hulp maar een keer per dag naar de wc. In wat voor een maatschappij leven wij dan?" "En als dat extra geld kost, moe ten we dat maar betalen. Wij vin den het in Nederland allemaal heel normaal dat, wanneer bij Philips de lonen stijgen, dat dan ook de prijzen stijgen. Maar als in Neder land de kosten van de verzorging stijgen, wensen wij niet de premies of belastingen te verhogen. Dat kan natuurlijk niet. Je kunt in zo'n stad proberen de mensen daarvan te doordringen". Van de Scheur ziet het raadslid maatschap als een nieuwe baan. 'Tets dat helemaal nieuw voor mij is. We moeten we goed luisteren naar de mensen. Je kunt geen goed beleid voeren als je geen contact houdt met de bevolking. Je moet gevoed worden. Ik wil wel eens gaan praten met de Rotterdamse ouderenclubs. Dan zeggen de men sen: goh, Jaap, wat moet jij nu met ouderen? En dan zeg ik: Mag ik as jeblieft ook eens aan mijn eigen toekomst denken?"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25