De dagen van Fidel zijn geteld' Cubanen in Miami voorspellen snelle val van Castro ^ZATERDAG 24 MAART 1990 Als Fidel Castro valt, dan staat Tomas Rodriguez uit Miami er klaar voor. De benzinetanks van zijn boot zijn vol, en hij heeft de vrienden en familieleden al uitgezocht die mee mogen naar Cuba. Hij heeft zelfs al geregeld wie z'n auto bij de haven zal ophalen en verkopen. De 71-jarige Alejandro Ruiz, die niet meer goed kan slapen sinds hij de Muur van Berlijn naar beneden zag komen, heeft met een vriend gewed dat Castro de kerst niet meer haalt. De inzet: 120 dollar en een speenvarken. "Ik denk elke avond aan de val van Castro", aldus Ruiz, "En elke morgen ook". En de oude vechtjas Andres Nazario Sargeant bereidt zich op zijn eigen manier voor op een vrij Cuba. Vijftig van zijn keurtroepen oefenen eik weekeinde op een stuk land nabij het Everglades natuurpark. Het is grondige, militaire training, met wapens en al. Sargeant: "Ik wil helpen, als straks de strijd tegen Fidel begint". door Henk Dam Het is vooral de verkiezingsnederlaag van Daniel Ortega in Nicaragua die de hoop weer fel heeft aangewakkerd. Maar al sinds eind vorig jaar het ene na het an dere communistische regime in Oost-Eu ropa het loodje legde, is de temperatuur bij de Cubanen in Florida flink gestegen. Hun jarenlang gekoesterde droom de val van Castro en een vrij Cuba komt nu ineens heel dichtbij. Dat Amerika Castro's vriend Manuel Noriega uit Pa nama verwijderde, hielp ook. Communisten en dictators hebben nu eenmaal de tijd niet mee. Begin deze week nog stapten er twee op: Avril in Haïti en Pinochet in Chilir Er is in heel Zuid- en Noord-Amerika nog maar één dictatuur, die tegelijk ook de laatste communistische staat in dit deel van de wereld is: Cuba. Geen wonder dus dat zoveel mensen en niet alleen de Cubaanse bannelingen in Florida denken dat Castro de vol gende dominosteen is die omgaat. Of zoals dat in een in Miami populair rijm pje heet: "Eerst Manuel, toen Daniel, nu Fidel". In de Achtste Straat van Miami, de befaamde 'Calle Ocho' die het hart van Klein Havanahet Cubaanse district vormt, zie je heel wat auto's rondrijden met stickers waarop staat: 'De volgende kerst vieren we in Havana'. Voorbarig Maar is die blijdschap met een tikje aan de voorbarige kant? Tal van Cuba-ex- perts hebben de afgelopen dagen in Amerikaanse kranten geschreven dat Fi del een taaie is, en dat zijn greep op de Cubaaftse samenleving zo groot is, dat een tweede Roemenié, Oost-Duitsland of Nicaragua er echt niet inzit. Maar daarop zeggen Cubanen als Rene Silva. directeur van de invloedrijke Cu ban American Foundation: "Ik geef niets voor de mening van die zogenaamde ex perts. Elke Spaans sprekende inwoner van Miami had je kunnen vertellen dat Ortega de verkiezingen in Nicaragua zou verlièzen. De experts en de peilingen zei den dat hij zou winnen, en wat gebeur de? Zo is het met Castro ook". Er zijn peilingen gehouden onder de 700.000 Cubanen in Miami en directe om geving die zeggen dat 150.000 tot 200.000 er ernstig óver zouden denken naar Cuba terug te keren, mocht het regime van Castro ten val komen. Een aanzienlijk grotere groep wil ook wel naar het oude land. maar geeft er de voorkeur aan eerst het economische tij af te wachten. Een klein deel van dêgenen die zeker terug willen, is al. in de roes van het we reldwijde verval van het communisme, begonnen met het treffen van de noodza kelijke voorbereidingen. Mannen als To mas Rodriguez en Sargeant zijn er krasse voorbeelden van. maar zo zijn er meer. Beroemd in Calle Ocho is de man gewor den die. daags na de verkiezingen in Ni caragua. een makelaar opbelde met de mededeling dat hij zijn huis wilde verko pen omdat hij nu toch snel naar Cuba zou gaan. Dat vergat hij zijn vrouw te vertellen, die 's middags ineens een bordje met 'Se venden' (Te koop) in de tuin aantrof. "Daar is thuis goed over gepraat, en nu is het bord weer weg", lacht de Cubaanse activist Rodolfo Carrandi. die het ver haal vertelt. Bankiers en advocaten in Miami mel den tal van bezoeken van Cubanen die willen weten hoe ze hun bedrijf moeten overplaatsen naar Cuba, of die willen we ten of ze nog récht hebben op de grond, de huizen, de bezittingen die Castro hen 30 jaar geleden afpakte. En de gouverneur van Florida, Bob Martinez van oorsprong een Cubaan heeft een 18 leden tellende commissie in het leven geroepen die moet nagaan wel ke gevolgen de val van Castro voor zijn staat heeft. Eén van de vragen waarover de commissie zich zeker zal moeten bui gen, is: hoe zal de stroom Cubanen lo pen? Van Florida naar Cuba? Of juist omgekeerd: zal een vloedgolf doodarme Cubanen zich in Florida aan de welge vulde warenhuizen en supermarkten ko men vergapen? Vluchtelingen Want dat de mensen in Cuba het arm hebben, daarover is elk geval geen twij fel mogelijk. De Cubaanse gemeenschap in Miami is zich daarvan iedere dag be wust. Hoe sober het leven in Cuba is, ba wat er in Oost-Europa en in Nicaragua is gebeurd, en dat is van het grootste be lang". Uit gesprekken met vluchtelingen en berichten uit Cuba weet Silva, dat zeker 80 procent van de bevolking naar Radio Marti luistert. "Radio Marti wordt beter beluisterd dan de drie regeringsstations samen". Deze maand gaat Tv-Marti in de lucht, en daarvan zal de weerslag in Cuba nóg groter zijn, voorspelt Silva. "We hebben gehoord dat mensen nu al met kleren hangers en ijzerdraad en zo in de weer zijn, zodat ze die als antenne kunnen ge bruiken. Er zijn nog veel tv's in Cuba, vaak nog van vóór de revolutie, dus Tv- Marti kan op een grote kijkdichtheid re kenen". Hij buigt zich voorover en zegt met grote klem: "Denkt u het zich eens in. Dan kunnen de Cubanen met eigen ogen zien hoe de Muur viel, en dan kunnen ze met eigen ogen zien hoe Ceausescu ten val kwam". Vooral dat laatste is volgens Silva rele vant. "Ik denk dat in Cuba de revolutie net zo zal gaan als in Roemenië. Roeme nen zijn van latijnse herkomst, vergeet u dat niet. Het zal in Cuba niet zo gaan als in Tsjechoslowakije of Hongarije, met een geleidelijke overgang. In Cuba gaat bloed vloeien, vrees ik, al was het maar omdat Fidel er de man naar is om een apocalyptisch einde te forceren". "Want", aldus Silva, "vergeleken bij Castro was Ceaucescu een kleine jongen. Dit is een door en door slecht mens. De tragedie die Castro heeft veroorzaakt, kan alleen met de daden van Hitier en Stalin worden vergeleken". Silva wil er niet over speculeren wan neer voor Castro het 'einde aanbreekt. "Snel, in ieder geval. Elke dag brengt meer slecht nieuws voor Fidel. Alles wijst er op dat hij snel zal vallen. Wat vooral opvallend is, is dat de Cubanen zelf hun angst aan het kwijtraken zijn". Hij licht toe: "Mensen die er recent zijn geweest, zeggen dat je nu overal leuzen kunt lezen met: 'Weg met Castro'. Vroe ger zag je dat nooit. De mensen durfden dat niet. En als iemand het al durfde, was zo'n leus binnen 20 minuten wegge haald". Een ander voorbeeld: "Anderhalve week geleden was er een bokswedstrijd op de Cubaanse tv. Toen liep er een jon gen de ring in, die: 'Weg met Castro' schreeuwde. Het publiek steunde hem, en riep mee. Die jongen werd snel door agenten van de geheime politie wegge voerd, en we hebben later gehoord dat hij helemaal in elkaar is geslagen. Maar het was toch maar mooi op de tv". Dag en nacht Als Fidel Castro valt, dan weet Jorge Pi no niet wat hij moet doen. De 37-jarige taxi-chauffeur is er "dag en nacht mee bezig". Hij is een telg uit een Cubaanse patriciërs-familie. Toen zijn vader moest vluchten, in 1960, liet hij bezittingen voor een bedrag van zeker drie miljoen dollar achter. Maar daar gaat het niet om. "Ik woon sinds mijn zevende in Ameri ka. Ik ben cultureel een Amerikaan. Ik houd van country-muziek bijvoorbeeld", zegt hij. Zoekend naar woorden: "Maar- ...eh....patriottisch ben ik Cubaan. Hier" en hij ramt met een vuist op zijn borst "hier ben ik een Cubaan". "Ik heb een vrouw. Ik heb twee kinde ren. Daar ben ik verantwoordelijk voor. Kan ik dan terug naar een land waar niets is, minder dan niets?" Hij haalt zijn schouders op. Zwijgt even. Zegt: "Maar ik ga Cuba in ieder geval bezoeken". Hij is weer even stil, en zegt dan snel: "Dat wil ik, maar ik ben er ook bang voor. Ik ben bang dat ik, als ik in Cuba aankom, ga huilen tot ik niet meer kan". blijkt bijvoorbeeld uit de verhalen van de vluchtelingen die ook nu nog dage lijks in Florida aankomen. Volgens een opgave van de Amerikaanse kustwacht waren het er vorig jaar 391. Begin deze maand haalde een 18-jarige vluchteling de kranten. Hij had met een windsurf-plank de 150 kilometer brede oversteek gemaakt, een huzarenstukje waarover hij 12 uur had gedaan. De vreugde over zijn behouden aankomst deed weer wat van het verdriet vergeten over de 15-jarige Ricardo Gregorio, die het een paar weken eerder niet redde. Een bootje met zijn door de zon verbran de lichaam spoelde op 20 februari aan. Duizenden Cubanen uit Miami bewezen de jonge vluchteling de laatste eer door langs zijn baar te defileren. Daaromheen stonden honderden bloemstukken, veel al in de kleuren van de Cubaanse vlag. De kerkdienst die aan de begrafenis van Ricardo- voorafging, werd bijge woond door vrijwel alle prominente Cu banen in Florida, en beleefde een emo tioneel hoogtepunt iedereen in de kerk ging staan om het Cubaanse volkslied te zingen. De dienst werd live uitgezonden door het radio-station La Cubanisima. Van de vluchtelingen die de oversteek wel met succes maakten, weten de Cu banen in Miami dat in het moederland eerste levensbehoeften als brood en eie ren schaars zijn. Vlees is vrijwel niet te krijgen, voor toiletpapier geldt hetzelfde. En de lijst kan veel verder worden uitge breid. De Amerikaanse Cubanen sturen daar om grote hoeveelheden geld en goederen naar hun familieleden in het oude land. In en rond Calle Ocho vind je tal van 'en- vio's', vaak kleine agentschappen die zich hebben gespecialiseerd in het zen den van dozen levensmiddelen, medicij nen, cosmetica, kleding en wat dies meer zij naar Cuba. Geld moet via de Centrale Bank van Cuba worden gestuurd. Die bank geeft de opgestuurde dollars in peso's aan de familieleden, én doet dat graag ook. Het is een van de weinige manieren waarop Cuba aan broodnodige deviezen kan ko men. Geplukt Daarvoor heeft de Cubaanse regering nog een manier bedacht, aldus Rodolfo Carrandi: "Drie keer per week gaat een chartervlucht met oudere Cubanen naar Miami. Alleen ouderen. Van echtparen mag alleen de man of de vrouw, nooit sa men, omdat ze anders niet terugkeren".- "De trip kost 600 dollar, een belache lijk hoog bedrag want voor dat geld vlieg je ook van New York naar Los Angeles, en dit is maar 200 kilometer. Dan moeten de mensen verder 125 dollar betalen om 20 dagen in Miami te mogen blijven. Nog 20 dagen erbij kost nog eens 200 dollar. Zo worden ze aan alle kanten geplukt", briest Carrandi. Carrandi, een econoom, is elke dag te vinden in het kantoor van Alpha-66 in de zuidwest-hoek van Miami. Zelfs een op pervlakkige beschouwing van dat kan toor maakt duidelijk dat Alpha-66 een beweging van vrijheidsstrijders is. Een van de wanden wordt geheel in beslag genomen door een groen-rode vlag. een andere door een enorme kaart van Cuba. Voor de rest zijn alle muren volgeprikt met foto's waarop in camouflagekledij gestoken strijders te zien zijn. Enkele fo to's zijn uitvergroot en van een zwarte rand voorzien: het gaat om degenen die vielen in het gevecht om een vrij Cuba. De secretaris-generaal van Alpha-66, Andres Nazario Sargeant (72), legt uit dat zijn beweging van 1961 tot 1985 acties in Cuba zelf uitvoerde. Soms werden eco nomische doelen opgeblazen, een paar keer werd geprobeerd een guerilla-bewe- ging te starten. Erg veel succes had het allemaal niet, ook al omdat de Ameri kaanse regering na de mislukte invasie van de Varkensbaai geen trek meer had in avonturisme vanuit Amerika. Sargeant: "Maar wij bleven ook na 1985 wel doorgaan met propaganda be drijven. We hebben een radiozender op Cuba gericht staan. We gooien flessen met brieven in zee. We sturen ballonnen met propaganda-materiaal. Om ze in Ha vana zenuwachtig te maken". Maar nu, aldus de rap pratende Sargeant, nu zijn de camouflagepakken weer uit de kast gehaald en wordt er weer getraind. "De dagen van Fidel zijn geteld. Wij we ten dat 85 procent van de Cubanen ge noeg van hem heeft, en meer dan 90 pro cent van de jongeren", zegt hij met be wonderenswaardige stelligheid. "Het is logisch dat de jongeren hem niet moeten. Ze moeten allemaal twee jaar in dienst en weetje wat ze aan soldij krijgen? Een dollar per maand. Eén dol lar! De arbeiders moeten hem ook niet. Ze werken al 10 uur per dag en hun enige vooruitzicht is: nog harder werken, zon der dat het iets oplevert. Het is één grote tragedie". "Het leger is verdeeld. Zelfs de gehei me politie is verdeeld. Ik kan je brieven uit Cuba laten zien dié bewijzen dat er opstanden worden voorbereid. Ik ben er zeker van dat er een grote crisis komt. Binnen een jaar is het met Fidel afgelo pen". En als de crisis komt. aldus Sargeant, dan zullen zijn manschappen naar de overkant gaan om de opstandelingen met raad en daad terzijde te staan. Gaat hij zelf ook terug naar Cuba? Sar geant trekt zijn borstelige wenkbrauwen hoog op en antwoordt met luide stem: "Si! Seguro! Ik nodig u hierbij hartelijk uit om me over een jaar in ons kantoor in Havana te komen opzoeken". Radio Minder romantisch, maar wel effectief, wordt vanuit het moderne kantoor van de Cuban American Foundation aan het 'een vrij Cuba' gewerkt. De stichting nam onder meer het initiatief tot de op richting van Radio Marti. Dit radiosta tion, dat wordt gerund door de Ameri kaanse tegenhanger van onze Wereldom roep, de Voice of America, zendt dage lijks naar Cuba uit. Rene Silva, directeur van de Cuban American Foundation: "Dat station is heel belangrijk. Het geeft de mensen in Cuba objectief nieuws, en niet de beken de propaganda. Zo weet iedereen in Cu- Ruim honderd internationaal bekende weten schappers, artiesten en vakbondsleiders heb ben onlangs in een open brief de Cubaanse lei der Fidel Castro opgeroepen op het eiland een volksstemming te houden. Daarbij zou de be volking zich vrij moeten kimnen uitspreken oi het Castro al dan niet aan de macht wil laten. Voorts wordt Castro met klem verzocht alle politieke gevangenen vrij te laten: vrij reizen toe te staangaranties voor persvrijheid en vrij heid van meningsuiting te geven en de vorming van politieke partijen en vakbonden toe te staan. Volgens de ondertekenaars zijn minimaal deze maatregelen nodig om het Cubaanse volk op weg te helpen naar een pluralistische maa t schappij en tragische ontwikkelingen als in Roemenie te voorkomen. "Eenendertig jaar geleden kwam u naar voren als een verdediger van de menselijke vrijheden. Vandaag de dag bentu een van de meest dogma tische leiders van de communistische wrereld: iemand die de sla ch ting op het Tienanmenplein Peking1 heeft verdedigd en de veranderingen in Oost-Europa heeft gekwalificeerd als één van de meest trieste gebeurtenissen in de ge schiedenis. Als u nu niet overgaat tot democra tisering, dan zal het Cubaanse volk dat doen; zelfs als dat ten koste gaat van geweldige offers!", aldus de in de New York Times afge drukte brief. Castro rsalueert tijdens de beëdiging van de nieuwe president van Brazilië, Fer nando Collor de Mello. (foto's AFP) lllli Castro bij een viering in Havanna. Handenschuddend tussen het volk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23