Kerken Tsjechoslowakije achter revolutie God' 'Mensen met handicap leven dicht bij Hoe scheiding kerk en staat vonn zal krijgen is nog onduidelijk Ark-beweging van Jean Vanier zoekt plek in Nederland DEN HAAG (GPD) "Hoe je verder ook over deze paus denkt, het is onmiskenbaar dat zijn optreden een belangrij ke factor is geworden in de ontwikkelingen in Oost-Europa. Dat is het duidelijkst in het geval van Polen en Tsjechoslo wakije, maar het geldt ook voor andere landen". Jan ter Laak, secretaris van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi, vindt het dan ook passend dat paus Johannes Paulus II in mei in Praag op bezoek gaat op uitnodiging van president Havel. Ter Laak is ervan overtuigd dat de Oost- Europapolitiek van de huidige paus voor de RK Kerk in Tsjechoslowakije een belangrijke stimulans is geweest om een prominente rol te spelen in het verzet tegen het commu- 1 nisme. De 90-jarige kardinaal Frantisek Tomasek heeft de weinige mogelijkheden die hij had, benut c leven in zijn land op gang te houden. 'Jan ter Laak had het geluk de om- wenteling in Praag van nabij mee te maken. "Toen ik aankwam, was premier Adamec nog in functie, L toen ik vijf dagen later vertrok, wa- ren vier van de dissidenten met wie \ik contact had willen leggen, be- J noemd op ministerposten". Soms lijkt het nog een droom. Een dissidente toneelschrijver als president, een protestantse synode- voorzitter als minister van cultuur, iemand uit de vredesbeweging op buitenlandse zaken en overal in het maatschappelijk en kerkelijk leven mensen op hoge posten die soms ja ren in de gevangenis zaten. Jan ter Laak vindt Jan Carnogursky een 1 prachtig voorbeeld. Eind november nog in de gevangenis en half decem- 1 ber als minister en vice-premier ver antwoordelijk voor de veiligheids- I.dienst. Ter Laak is nog altijd onder de in- druk van wat hij in Praag meemaak- te. "Op 10 december was ik op het Wenceslaspléin bij de laatste de- monstratie, en hoorde ik Havel aan- r kondigen wie er in de regering zou- !den komen. Het meest opvallende vond ik hoe beheerst de Tsjechoslo- waken zich gedroegen. Je voelde dat men precies weet wat men niet wil, en tegelijk is men bereid om on- 1 vermijdelijke compromissen en sa menwerkingsverbanden aan te gaan". Eén van cte eerste besluiten van de nieuwe regering aangaande de kerken, was de invoering van wette- lijk gegarandeerde godsdienstvrij heid. Het gehate departement voor religieuze zaken, dat voornamelijk dienst deed om de kerken te contro leren, werd opgeheven. Religieuze ordes en congregaties zal niets meer in de weg worden gelegd en op scholen is het weer toegestaan godsdienstonderwijs te geven. Voorzichtig Hoe de scheiding van kerk en staat gestalte zal krijgen, is nog niet dui- -delijk. In Tsjechoslowakije is het •nog altijd gebruikelijk dat predi- kanten en priesters een klein tracte- ment van de overheid krijgen. Dat •systeem werd in de jaren van het communisme gebruikt om de greep op de kerkert te versterken. De meeste protestantse kerken willen desondanks dit systeem gehand haafd zien, de rooms-katholieken neigen naar een volledige financiële onafhankelijkheid. Tsjechoslowakije is een overwe gend rooms-katholiek land. In naam is 80 procent varf de bevol king katholiek. In werkelijkheid hebben secularisatie en veertig jaar communistisch atheïsme dat per centage behoorlijk doen slinken. Betrouwbare cijfers over de huidige situatie zijn echter niet voorhanden. Pax Christi heeft altijd met grote voorzichtigheid moeten opereren ten aanzien van Tsjechoslowakije. Achteraf is Jan ter Laak erg blij dat de organisatie de handen niet heeft gebrand aan te nauwe contacten op regeringsniveau. "Ons geluk is gé- weest dat we als rooms-katholieke vredesbeweging nooit ingaan tegen het beleid van de kerkelijke orga nen in een land". Omdat de Tsjechoslowaakse au toriteiten veel was gelegen aan goe- door Hans Willems de contacten met de vredesbewe ging in het Westen, kon Pax Christi in Praag een zekere vuist maken. Ter Laak: "Voor 1980 deden we ons werk vertrouwelijk, maar toen Charta'77 steeds openlijker werd vervolgd, zijn wij ook meer in de pu bliciteit gaan werken. Dat konden we ons veroorloven, desnoods liet je je zo af en toe met een kwaad ge zicht het land uitzetten". De Rooms-Katholieke Kerk en de veel kleinere protestantse kerken in Tsjechoslowakije zijn in de veertig jaar van communistisch bewind ernstig vervolgd. Geestelijken kon den alleen hun werk doen met toe stemming van de staat. Regimege- trouwe priesters organiseerden zich op aandrang van de autoriteiten in een Vredespriesterbeweging, later DEN HAAG (ANP) - De op richter begrijpt het zelf ook niet zo goed. Zijn wereldwijde Ark beweging is in nagenoeg alle Europese landen vertegen woordigd, maar niet in Neder land. Als het aan Jean Vanier ligt, wordt ook hier binnenkort een oecumenische leefgemeen schap in het leven geroepen waar jonge mensen en verstan delijk gehandicapten samen wonen. Een mogelijke reden is de relatief goede zorg die Nederlanders beste den aan verstandelijk gehandicap ten. Er zijn voorzieningen waarvan men in het buitenland alleen maar kan dromen. Hoewel daardoor de behoefte aan een eigen Ark-leefge meenschap niet zo groot wordt ge acht, leven de meeste verstandelijk gehandicapten ook in Nederland ver van de bewoonde wereld in pro fessioneel geleide instituten. En dat is in de ogen van de 61-jari- ge Vanier een slechte zaak. De grijze Canadees bezocht Nederland om hier een Ark-gemeenschap van de grond te tillen. Haast heeft hij daar bij niet. De bewoners van een Ark gemeenschap moeten goed weten waaraan ze beginnen, want zij gaan in de meeste gevallen "een verbond voor het leven" aan. Vanier begon er zelf in 1963 mee. Nadat hij in contact was gekomen met verstandelijk gehandicapten, gaf hij zijn baan op als marine-offi- cier en koos hii voor een gemeen- (na de Praagse Lente) vervangen door Pacem in Terris. Premie Het Vaticaan heeft de opzet van de ze beweging vanaf het begin door zien en verbood priesters lid te wor den. Desondanks had Pacem in Ter- ris wel enige aanhang. De autoritei- schappelijk leven met twee gehan dicapten. Deze bescheiden leefge meenschap in het dorpje Trosly- Breuil ten noorden van Parijs is in middels uitgegroeid tot een ge meenschap van ruim 400 mensen. Na Frankrijk volgden vestigingen in 22 landen in alle werelddelen. Ontdek de gave van de zwakheid, de gave van de verstandelijk gehan dicapten. is het motto van Vanier. Hij weet hoe moeilijk dat is voor mensen die zijn grootgebracht met het idee dat alleen de winnaar be langrijk is. "Zwakke mensen zijn lastig in een rijke samenleving, ze verstoren de economie. De maat schappij is ze liever kwijt", aldus Vanier. Al die zogenaamde gezonde men sen kunnen evenwel enorm van veel van deze zwakkelingen leren. Gemeenschap is volgens Vanier het belangrijkste. Verstandelijk gehan dicapten breken barrières af en overschrijden grenzen die hun ver standelijk begaafde medemensen hebben aangelegd. "Met hun gave van gemeenschap brengen ze men sen bij elkaar". Ze moeten wel, zegt Vanier, om dat ze het intellect missen om zich terug te trekken met een boek of sa men met een vriend een spelletje schaak te spelen. Bovendien dis cussiëren verstandelijk gehandi capten nooit over politiek en econo mie en maken ze geen ruzie over ten zorgden ervoor dat Pacem in Terris-priesters op belangrijke pos ten terechtkwamen. Begin decem ber werd de vereniging op last van de bisschoppen opgeheven. Ook leken die op enigerlei wijze kerkelijk actief waren, werd het le ven zuur gemaakt. Het bezit van een kinderbijbel kon reden voor arres- Jean Vanier, oprichter van de Ark-beweginggelooft dat verstan delijk gehandicapte christenen de weg naar het Evangelie wijzen, (foto geld. Wat overblijft is gemeen schap, die vaak en veel gevierd moet worden. Verstandelijk gehandicapten wij zen christenen zelfs de weg naar het Evangelie, is Vaniers stellige over tuiging. Zijn oecumenische bewe ging is vooral gebaseerd op de Berg rede (Mattheüs 5) waarin Jezus de vervolgden, de zachtmoedigen, de zwakken, de vredestichters zalig- spreekt. Maar helaas vergeten ook christenen deze woorden al te ge- tatie en bestraffing zijn. Ouders die hun kinderen godsdienstlessen lie ten volgen, werden in het maat schappelijk leven benadeeld. On derwijzers kregen een premie voor elk kind dat ze van godsdienston derricht wisten af te houden. In 1985 ondernam de politie op groot scheepse wijze actie tegen illegale makkelijk. "Zij zijn teveel beïn vloed door de samenleving". Religie speelt een belangrijke rol in de Ark-gemeenschappen, maar dat betekent niet dat religieuze waarden worden opgelegd aan de bewoners. "Voor welke gemeen schap dan ook is religie belangrijk. Als je met elkaar samenleeft, moet er ruimte en respect voor elkaar zijn en moet men elkaar kunnen verge ven. Vergeving is een diep religieus besef', aldus Vanier. Dat geldt zeker voor verstande lijk gehandicapten die geheel leven van geloof en vertrouwen. "Naar mate het verstand zich meer ont wikkelt, neemt deze gave helaas af', zegt Vanier. Er zijn volgens hem nauwelijks atheïstische verstande lijk gehandicapten te vinden. "Men sen met een handicap leven dichtbij God. Dat is voor zogenaamde ge zonde mensen te paradoxaal om te geloven". Achterdochtig Sommige professionele hulpverle ners kijken enigszins achterdochtig naar de Ark-leefgemeenschappen, geeft Vanier toe. Zij voelen zich be dreigd door de alternatieve aanpak waarbij voor hun gevoel bovendien te veel godsdienst komt kijken. Va nier stelt hen gerust met de mede deling dat religie in de Ark-gemeen schappen niets anders is dan liefde volle benadering van de bewoners. "Wij geloven dat ieder mens met of zonder handicap een unieke en ge- drukpersen waarop kerkelijke bla den en boeken werden vermenig vuldigd. Door de onderdrukkende maatre gelen ontstond in Tsjechoslowakije binnen of eigenlijk naast de officië le kerkstructuren een 'parallelle kerk'. Op grote schaal zijn in het ge heim priesters en zelfs bisschoppen gewijd, die in stilte al die jaren hun werk deden. Ter Laak: "Toen ik in december in Praag was, hoorde je hier en daar dat mensen die er nu eindelijk voor uit konden komen dat ze priester zijn. Van sommigen had je wel een vermoeden, maar van anderen was het een complete ver rassing". Bij de ondergrondse kerk moet niet gedacht worden aan een hecht georganiseerd geheel. Het ging meer om kleine huisgemeenten, ca techesegroepen en bewegingen rond dissidente bladen. Erg belang rijk waren de illegale godsdienst cursussen die werden verspreid. Wie zich in het geheim wilde laten wijden, moest zien een bisschop te vinden die het aandurfde. Ook wer den wel mensen in het buitenland gewijd, bijvoorbeeld binnen het ka der van een orde of congregatie. Benoemingen Eind januari vond in Tsjechoslowa kije voor het eerst sinds de val van de communisten weer een bis schopswijding plaats. De 69-jarige Karei Otcenasek werd onder enor me belangstelling gewijd tot bis schop van Hradec Kralove in Bohe- men. In 1950 was Otcenasek tegen de wil van de Tsjechoslowaakse re- heime waarde heeft", zo staat in het handvest. Er is tot dusver geen enkel land geweest dat vestiging van een Ark gemeenschap heeft tegengehou den, stelt Vanier tevreden vast. Wel hebben hij en zijn medestanders al tijd weer met allerlei regeltjes en be perkende maatregelen van staats wege te maken. Nederland is wat dat betreft geen uitzondering, het geen Sia Windig, die ijvert voor een Nederlandse vestiging, van harte bevestigt. Voor de toekomstige Ark-leefgemeenschap is nog geen plaats uitgekozen. Windig heeft de laatste maanden de Nederlandse situatie verkend en is tot de conclusie gekomen dat al leen de stichting Timon iets doet wat een beetje op de Ark lijkt. Het belangrijkste verschil is echter dat deze evangelische stichting zich uit sluitend richt op psychiatrische pa tiënten, en dat is weer een hoofd stuk apart. Huizen waar verstande lijk gehandicapten en hun assisten ten samenleven, is zij niet tegenge komen. Vanier reist binnenkort ook naar de Sovjetunie, waar volgens hem de behandeling van verstandelijk ge handicapten in één woord "ver schrikkelijk" is. Hij weet nu al hoe de Russen zullen reageren als hij voor de zoveelste keer zijn verhaal zal vertellen over de gave van de zwakheid en de gave van de ver standelijk gehandicapten. "Alsof ik van Jupiter of Mars kom". gering benoemd tot hulpbisschop in datzelfde bisdom, maar die func tie heeft hij nooit kunnen bekleden. Hij accepteerde de benoeming wel. maar moest zijn trouw aan Rome vervolgens bekopen met elf jaar ge vangenisstraf en werkkamp. Na zijn vrijlating was hij actief als pastoor. Bij zijn wijding was ook president Vaclav Havel aanwezig. Ook de andere bisschopszetels die nog vacant waren, worden bin nenkort weer bezet. In Olomouc is de 73-jarige Frantisek Vanak be noemd, in Presov de 66-jarige Jan Hirka en in Nitra de 66-jarige Jan Chryzostom Korec. Korec was in 1951 in het geheim tot bisschop ge wijd en moest die functie de eerste negen jaar combineren met werk in een fabriek en later in een biblio theek. Toen bekend werd dat hij pastoraal werk onder jongeren deed. belandde hij in 1960 in de ge vangenis. In 1968 kwam hij vrij. Vo rige maand was Korec al benoemd tot rector van het priesterseminarie in Bratislava. De overige vijf nieu we bisschoppen werden recentelijk bekend gemaakt door het Vaticaan. Over niet al te lange tijd zal Tsjechoslowakije voor het eerst sinds 1948 weer over bisschoppen beschikken in alle dertien bisdom- Sinds de communistische machtsovername in 1948 hadden de Tsjechoslowaakse autoriteiten de benoeming van nieuwe bisschop pen tegengehouden, zodat uiteinde lijk tien van de dertien bisdommen onbezet waren. Het Vaticaan had steeds geweigerd om kandidaten te benoemen die de regering in Praag naar voren schoof. Bisschoppen die Rome benoemde, werd het functio neren onmogelijk gemaakt. Pas in 1988 begonnen de Tsjechische auto riteiten zich weer wat inschikkelij ker op te stellen. Kort nadien wer den drie nieuwe Vaticaangetrouwe bisschoppen benoemd. Verklikkers De 90-jarige kardinaal Frantisek To masek heeft de weinige mogelijkhe den die hij had. benut om het kerke lijk leven in zijn land op gang te houden. Jan ter Laak: "Van openlij ke oppositie vanuit de kerk was pas na 1980 sprake. Toen brak langzaam weer wat zelfbewustzijn door bij de katholieken. Het optreden van paus Johannes Paulus heeft de bisschop pen de moed gegeven om meer naar buiten te treden". Maar ook de gelo vigen begonnen zich te roeren. Op vallend was bijvoorbeeld de toene mende belangstelling voor bede vaarten. Erg belangrijk was een 31 punten tellende petitie voor godsdienstvrij heid die eind 1987, begin 1988 op grote schaal getekend werd in het land. Het initiatief was van de ka tholieke spoorwegarbeider Augus- tin Navratil. maar ook kardinaal To masek betuigde zijn steun. De peti tie drong aan op toestemming voor de benoeming van nieuwe bis schoppen en mogelijkheden voor godsdienstlessen. In maart 1988 werd in Praag zelfs openlijk gede monstreerd voor nieuwe bisschop pen. Vier jaar geleden kreeg Jan ter Laak de gelegenheid om Tomasek persoonlijk te ontmoeten. "Ik heb hem toen gevraagd me namen te noemen van mensen die ik kon ver trouwen en dat deed hij graag. Toen ik hem vroeg wat zijn houding was ten aanzien van Pacem in Terris- priesters, gaf hij een diplomatiek antwoord: ze zijn fout, maar ze blij ven onze priesters". Jan ter Laak heeft grote bewon dering voor Tomasek. "Hij had een belangrijke symboolfunctie en heeft zich nooit laten manipuleren. Makkelijk had hij het niet, want zelfs onder zijn eigen huispersoneel zaten verklikkers. En de telefoon werd altijd afgeluisterd". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 in Oude Veslkerk; Marekerk 9.45 ds. Kattenberg. 12 oec. stud.diensl, 5 ds. De Vreugd, Amersfoort: Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. van Hunik; Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Alblas; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. i Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 vic. drs. Zoomers; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pas teur Fromont; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 10.30 kand. mevr. Van Eek. Acad. Ziekenhuis 10 ds. Schokker en afscheid pater Van der Voort. Diakonessenhuis elke za 10.30 rk. dienst, en 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zijzaal 10.30 dienst doven hr. De Raad; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Be- vrijdingsk. zie herv. gem.; verzorgingstehuis Groenhoven 10 hr. v. Wallinga; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Oosting. Boskoop. Geref Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Brusewitz. Baptistengemeente (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgerweg 124) 10 Gelijnsen. Evang. Ge- meenschap (Middelstegr. 3) 9.30 evang. A. Piet, 10.30 evang. evang. W. Smit. Evangelie- i centrum-Pinkslerbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 4.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoe ting'. Noordhofland V.schoten)elke za 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikatie. Christelij ke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi Stichting eredienst 11 mr. Van der Putt. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 10. 11 en 12 Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg za 7. zo 10.30; Herensingel za 7. zo 9.30 en 11 Rijndijk (Stevenshof) za 7. zo 9.30; Steen- schuur za 7. zo 8.30, 10, 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade za 7. zo 9.30 en 11Lammen- schansweg za 7, zo 9 en 10.30; Haarl.straat za 7. zo 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem., R. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 pred. Nieuw-Ven- nep. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 dr. Zwa nenburg, 7 prof. v.d. Broek. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 prof. Oosterhof. Rk Kerk za 7, zo 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. 't Hooft, 5 ds. v.d. Bom, Den Haag; Kruiskerk 10 dr. Berkhof. Oegstgeest. Opstandingskerk 10 ds. Jonkman; G. Herder kerk 10 ds. Baane. 6.30 ds. Moll; De Bron 9 ds. Moll, 10.30 dr. Wigmans; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Oosterom, Nieuwpoort. Ge ref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut; Salv.kerk 10 ds. F.J. Boer, 6.30 ds. P.C. 't Hooft. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) geen op gave. Ned. Geref. Kerk (school Wiljemstr.) 9.30 en 4.30 ds. M. de Jong, Den Helder. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 dienst des Woords 2.30 ds. A. v.d. Weerd. Oud-Geref. Gem. (Hooflstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 N. van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel'. hoek Emmalaan) geen opgave. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Man- dersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaci- usk. za 7. zo 9.45 en 11.30; Piusk. za 7. zo 9 en 10.30; De Bron za 7. zo 9.30 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. J. Boer Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 drs. v.d. Hoe ven, Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Baaijens. BODEGRAVEN- Herv. Gem. Dorpskerk 10ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Elderman; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Scheur; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. Den Hartogh, Leusden, 6.30 kand. De Vos, Ede. Geref. Kerk 10 ds. Zijl stra, A'dam. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Feenstra, 4.30 ds. v.d. Haar. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. geen opgave. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Haitsma. 6.30 ds. K.J. Jansen; De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong en 5 ds. Van 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Oosting. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 4 hr. P. Mulder. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) geen opgave HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9 ds. v.d. Pol. Dinteloord, 6.30 ds. Van Eyk, Gouda. Geref. Kerk 10.30 en 5 ds. Huisman. Rk Kerk- dorp za 7, zo 10 en 11.30; Anker za 7, zo 11Rijndijk zo 9.30. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 en 7 ds. Verbeek. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 kand. Gerzon. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Van Langevelde. Rk Kerk: Mart. za 7, zo 9 en 11Jozefk. za 7, zo 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Van Achter berg, Leiden. Rk Kerk za 7, zo 9.15. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk za 7. zo 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v.d. Bank. Ede. 6 ds. De Graaf; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Spruijt. Am sterdam. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-col- lege) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 hr. v.d. Bos, 5 ds. v.d.Horst. Rk Kerk za 7, zo 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Christ. 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. C. v.d. Berg, 6 ds. Stam; Ichthusk. 10 ds. Volk, 6 ds. Christ; Pniëlk. 9.30 ds. Ten Voorde, 6 ds. C. v.d. Bera: Maranathakerk (Rijnsoever) 10 10 ds. v.d. Meijden, Bleiswijk. 6 ds. Bogaard. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (Helmbergweg 10) 10 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Van der Horst, 5 ds. Mink; Triumfatork. 10 ds. Mink, 5 zie Vr.kerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 10 en 7. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Van Rook- huyzen. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem, (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. H. Bakker, Beverlee. Soefi (Zuidduinweg) elke 1e en 3e zondag, 4. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. K.J. Jansen, Boskoop. 7 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt. 7 ds. v.d. Woude, Wassenaar, gez. dienst in Herv- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 pa ter Poelma. Elis.-ziekenhuis 10 rector Abr. Vijf- tigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerk- geb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30. Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk za 7, zo 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem, 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk za 7, zo 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gel der, 7 ds. Verdijk; Pauluskerk 10 ds. Verkijk. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 10.45 ds. Geersing, 4.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 lees dienst hr. Blom, 7ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Van Dijken (HA). Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Heere- weg 52a) 9.45 hr. Brands. Rk Kerk: Agathakerk za 7. zo 10 en 11.30; Poelpolder za 7, zo 10.30; Mariakerk za 7, zo 9 en 10.15; Engelbew. za 7, zo 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Mou- rik, 6.30 geen opgave. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Weg. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Van der Meij. Remonstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal, Delft. Evang. qem. (ver.qebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk za 7, zo 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. L.F. de Graaf, 6.30 kand. Wienen. Geref. Kerk 9.30 ds. Terpstra, Rijnsburg. Rk Kerk za 7, zo 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Jörg, Almelo, 7 hr. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang, Abbenes. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Van Roekei. Rk Kerk za 7, zo 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. De Geu ze. Geref. Kerk W. Verlaat) 10 hr. Veltrop, Via- nen, 7 ds. J. de Jong, Boskoop. NOORDWIJK- Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Bouhuis, Leiden, 5 ds. De Bie. Huizen; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruiten- burg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. C. v.d. Bergh. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. El- gersma, 5 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. v.d. Wal, Houten. 'Sole Mio' 9 ds. Ruitenburg. Evang. centrum 'De Ark' (picképl. 1) 10 en 7. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee za 7, zo 10.30; Binnen za 7. zo 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij; De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. za 7, zo 9 en 11Jozefk. za 7, zo 9 en 10.30; De Zilk za 7. zo 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Bo venberg; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Plomp. Vesper. Geref. Kerk 10 en 7 drs. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.15 en 4.30 ds. Boxman, Ede. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. v.d. Veer. Maassluis. 4 ds. W. Janse. Dordrecht. Van Wijckerslooth 4 ds. v.d. Zwaan. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk za 7. zo 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk za 7. zo 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds Zijl. Gerei K. 5 Vesperdienst ds Zijl. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk za 7, zo 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN- Rk Kerk Mar. Pres. za 7. zo 10.30; Petrus-B. za 7. zo 9.30 en 10.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Heijting. Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Westerink, Bunschoten. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Snel; Maranathakerk 9.30 ds. Verschoor, 5 ds. Czi ria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Bolten, Schiedam. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. Mos terd. Rk Kerk zo 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 dr. Westra, Beilen,7 ds. Germans Geref. Kerk 10 ds. Biewinga, 7 ds. Germans gecomb in herv- .kerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk za 7. zo 9.30 en 11 TER AAR- Hen/. Gem. 9.30 kand. C. Visser 't Hooft, 6.30 ds. L.F. de Graaft. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribberink, Rijnsburg, 6.30 ds. v.d. Weg, Nieuwkoop. Rk Kerk Aardam za 7, zo 9 en 12; kerk Langeraar za 7, zo 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. De Graaf, 6.30 dr. Vermeulen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 hr. De Ridder, Sassenheim, 6.30 ds. Oe- gema. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. C.J. de Jong. Rk Kerk za 7. zo 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart, Ned. Herv. Evang. 'Rehoboth' (Van Leeuwenhoekkade) 9 30 drs. Kaghel- land, Kamerik. Hulp en Heil-kerk ('Schaken- bos'. Leidschendam) 10 ds. Honig. Geref Kerk 10 ds. Ledegang (HA), 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 9 en 4.30 ds. Geersing. Rk Kerk Laur.kerk za 7. zo 11.30; M. Godskerk. za 7, zo 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. Aula-basisgemeenschap (in 'Onderdak') geen dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Vroegindewey, Voorthuizen, 5 ds. v.d. Begh, Noordwijk a. Ze; Hoeksteen 9.30 ds. Alblas, Barneveld. 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Rehoboth- school 9.30 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 ds. Stroes, Nieuwerk a.d. IJssel, 5 ds. Van Daalen, Den Haag; Ontm.kerk 9 30 ds. Bongers Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogen- doorn. Chr. Afgesch Gem 9.30 en 5 ds. Van der Want. Oud-Geref Gem (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. geen dienst. WARMOND: Herv Gem. 10 dr. Muis. Rk Kerk za 7. zo 9 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10ds. me vr. Visser-Schroot, 4 30 ds. v. Dis; Kievietk, ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. Dijckmeester, Naarden; Dorpscentrum 9.30 ds. K.J. Visser, Rijswijk. Geref. Kerk Zijl- laan 10 ds. v.d. Woude, 7 drs. v.d. Lugt, Kou dekerk. Ned Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. RK Kerk Jozef za 7, zo 9.30 en 11Will, za 7, zo 9.30 en 11GH za 6, zo 10.30. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof. 6.30 ds Stelwagen, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, 6.30 ds. Den Hee- ten, Hoofddorp. Ned. Prot. Bond (De Wi|k, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk zo 10.30. ZEVENHOVEN Herv. Gem 9.30 ds. Den Haan. 7 gez.dienst in geref.kerk. Geref. Kerk 9.30 drs. Vegh, 7 ds. Den Haan. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10. Rk Kerk St. Jan za 7.30, zo 9 30; Chr. Dienaark. za 7. zo 10. Meerburgkerk H. Rijndijk za 7, zo 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv Gem. 10 ds. Leen man, Dordrecht, 6.30 ds. Ouwendijk, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk 10 en 6.30 drs. den Bra- ber. Vries. Remonstr. Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15