'Je moet altijd vriendelijk blijven 'Zo'ii sporthal bouw je voor de toekomst' Hillegomse doet gooi naar 'gastvrouw van het jaar' REGIO LEIDEN Laatste oproep scheidende wethouder Warmond WARMOND - Warmonder C.A. van Schagen (59) werd in 1978 CDA-wethouder zon der ook maar een minuut raadslid te zijn geweest. Na het plotselinge vertrek van twee CDA-prominenten wa ren anderen niet beschik baar en viel het oog op de toenmalige fractiesecretaris. In 1990 herhaalt de geschie denis zich. Zonder ooit raadslid te zijn geweest, maakt lijsttrekker J.C.M. Wassenaar grote kans Van Schagen te mogen opvolgen als raadslid. door Dorith Ligtvoet Tijdens de raadsverkiezingen won het CDA een vijfde zetel, ten koste van de WD die een van haar drie zetels verloor. Progressief War mond behield haar vier zetels. Het CDA is wederom de grootste partij en Van Schagen neemt met een ge rust hart afscheid. Van Schagen lijkt een minzaam mens. Hij is niet iemand die graag op de voorgrond treedt, maar doet liever op de achtergrond zijn werk. Toch was de rustige, grijzende CDA-wethouder de afgelopen jaren nadrukkelijk aanwezig. Hij stak zijn eigen mening nooit onder stoelen of banken, ook niet wanneer die me ning afweek van het partijstand punt. Zo maakte de wethouder zich sterk voor een sporthal op het Over- bosch terwijl het CDA een sporthal op die plaats steeds nadrukkelijk heeft afgewezen. Enkele jaren gele den wilde Van Schagen, tegen het verlangen van zijn partij in, dat de voorstanders van een nieuwe open bare school in de gemeente in dis cussie bleven met de twee gevestig de scholen. Hoewel Van Schagen het bijzonder onderwijs een warm hart toedraagt, vindt hij dat het openbaar onderwijs de ruimte moet krijgen wanneer ouders daar om vragen. Dat maakte hij dan ook dui delijk. Redelijk Van Schagen vindt dat verschillen van mening tussen een partij en 'haar' wethouder mogelijk moeten zijn: "Een wethouder verkeert in een andere positie dan zijn partij. Dat zie je groeien. Je moet het be lang dienen van de gemeenschap, want daar sta je voor als wethouder. Daarbij moet je zeker het partij belang niet uit het oog verli.ezen, maar met alle kennis die je als wet houder op een gegeven moment hebt moetje tot een redelijk stand punt komen". De CDA-fractie ^ond die 'onaf hankelijke' opstelling niet altijd even geslaagd. "Men verzette zich er wel eens tegen, maar ik kon toch rekenen op begrip", verklaart Van Schagen. "Iedere wethouder krijgt er mee te maken dat hij beslissingen tegenover zijn partij moet verdedi gen. Maar ik ben tenminste niet tij dens een vergadering van mening veranderd, omdat mijn fractie het niet met me eens bleek te zijn. Dat heb ik anderen wèl eens zien doen". Hoewel wethouder Van Schagen in de loop der jaren verschillende taken in zijn pakket heeft gehad en loco-burgemeester is geweest, zal hij de geschiedenis ingaan als de wethouder die zich sterk heeft ge maakt voor de bouw van een sport hal in Warmond. Dat het hem als ge meente-bestuurder niet is gelukt de bouw te realiseren, ergert hem. "Ik weet niet of de sporthal er nog komt, maar ik heb steeds gezegd dat een gemeenschap krijgt wat hij waard is", zegt hij effen. Ondanks de vele portefeuillewis selingen heeft de wethouder sport Kok Beukenhof best geslaagde leerling in het land OEGSTGEEST - Leidenaar Henk Schreuder is door de Stichting Vak onderwijs Horeca uitgeroepen tot 'best geslaagde leerling van Neder land' in de beroepsgroep restau rantkok. Schreuder, werkzaam in het Oegstgeester restaurant De Beukenhof, behaalde in het theorie- en praktijkexamen koken de beste resultaten. Zijn salade van kwartel, gepocheerde zalmforel gepaneerd met zomergroenten en een dubbele entrecote aan het been bezorgden hem de onderscheiding. De Warmondse wethouder C.A. van Schagen bij het sportpark Overbosch: "lk weet niet of de sporthal er komt, maar ik zeg altijd maar dat een gemeente krijgt wat zij waard is". (foto e. Martens) nen, durft hij niet te zeggen: "Dat ligt aan de nieuwe gemeenteraad. Het is aan de raad om te kiezen. Maar je zal zien, als de sporthal er een jaar staat, is iedereen er blij Tevreden Ondanks de sporthalperikelen heeft de wethouder op sportgebied het een en ander kunnen realiseren, zoals de aanleg van het sportpark Overbosch met de tennis- en hand- balvelden. Ook heeft hij met genoe gen meegewerkt aan de totstandko ming van het recreatie-eiland Kou- denhoorn. Daardoor heeft het be grip recreatiegemeente voor alle Warmonders inhoud gekregen, vindt hij: "Iedere Warmonder kan nu van het water genieten". Financieel staat Warmond er niet slecht voor, ondanks de ongunstig geworden financieringswijze van het gemeentefonds en het feit dat de gemeente niet groeide. Volgens de wethouder wist de gemeente door een goed financieel beleid, verkoop van grond in de Veerpolder en wo ningbouw het tij te keren. Van Schagen: "En dat geeft een prettig idee". Voorlopig is Van Schagen niet bang dat woningbouw en economi sche groei leiden tot het verlies van het groene, Warmondse karakter. "Je moet ervoor zorgen dat je met normale ontwikkelingen zo veel mogelijk meegaat. We moeten niet dichtslibben, zodat al het groen ver dwijnt, maar het mag ook niet zo zijn dat hier niéts meer kan", bena drukt hij. Dat de wethouder zijn vak bijzon der serieus nam en lange dagen maakte, was in politieke kringen al gemeen bekend. In de toekomst denkt hij meer tijd te hebben om te fotograferen, bezig te zijn in de tuin en andere hobby's te beoefenen. Lanterfanten zal hij de laatste maand niet doen: "Ik wil geen insti tuut zijn, maar ik zal tot de laatste dag hier werken". Voetgangersconsul voor Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De voet- gangersvereniging VBV heeft de Zoeterwoudse mevrouw M. Scheepmaker-Bergman be noemd tot consul in haar woonplaats. De consul wijst het gemeentebestuur op on veilige plaatsen voor voetgan gers en oefent zonodig druk uit om verkeerssituaties te wijzi gen. De VBV bestaat al 37 jaar en houdt zich bezig met 'ver- keersveiligheidsbevordering voor het langzaam verkeer binnen de bebouwde kom'. Ze werkt daartoe samen met or ganisaties als de fietsersbond ENFB en actiegroep 'Stop de Kindermoord'. Weggebruikers die in Zoeterwoude voetgan- gersonvriendelijke punten te genkomen kunnen die aan de consul doorgeven (Tel. 01715 - 1107). Operette De operettevereniging Belcanto verzorgt vandaag en morgen voorstellingen in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marij- kelaan in Voorschoten De voorstelling begint zaterdag om 20.00 uur en zondag om 14.00 uur. Concert De Amsterdamse groep Siobhan geeft vanavond een concert in de Hollandsche Tuyn aan de Leiderdorpse Bernhard- straat. Het optreden begint om 22 30 uur. Poppentheater Kinderen vanaf vier jaar kunnen vanmid dag om 14.30 uur naar het poppenthea ter Wellus-Nietus aan de Prinses Marij- kelaan in Voorschoten. Dan is de voor stelling 'Wie niet blauw is, is gezien' te zien. Concert De organist Rijk Jansen geeft vanmiddag een concert in de Dorpskerk op het Plein in Wassenaar. Hij speelt werk van Bach. Het concert begint om 15.30 uur. Theater Luk Wijns brengt vanavond de voorstel ling 'Alleen' in Theater Warenar aan de Kerkstraat in Wassenaar. Aanvang 20.15 uur. Blijspel Sjoukje Hooymaayer en André van den Heuvel spelen vanavond mee in het mu zikale blijspel 'Onze Kreek' in de Muzen- hof aan de Leiderdorpse Cor Gordijnsin gel. De voorstelling begint om 20.15 uur. Prince De Nederlandse Prince treedt vanmid dag om 14.30 uur op in de Sjelter aan de Leiderdorpse Heemraadlaan. De Leider dorpse bands Pissing Backwards en Fuck You treden op in het voorprogram- Expositie Simone Plaat exposeert tot en met 30 april in het gemeentehuis van Leider dorp. De tentoonstelling heet The spirit in music and colours' en bestaat uit schil deringen op zijde en papier. De expositie is op werkdagen vanaf 08.00 uur te be zichtigen. Rommelmarkt Het dagcentrum De Evenaar in Oegst- geest houdt vandaag een rommelmarkt. Het centrum bevindt zich aan de Ende- geesterstraatweg en is tot 17.00 uur open. Barokconcert Het Barok-ensemble Voorschoten sluit morgen de serie concerten in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat af. Sopraan Caroline van Oyen zingt ver schillende liederen van Purcell en Han del. Het concert begint om 12.30 uur. Muziek Verschillende Leiderdorpse artiesten tre den morgenavond op in de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel. Het gaat om Alice Day, Glenda Peters, Ton Bavelaar Collectief, Hot Cargo, Cabassa en de Los Disco Show. Het eerste optre den begint om 19.00 uur. Nieuwe vereniging voor jeu de boules in Leiderdorp LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt vandaag een jeu de boules-vereni- ging. De oprichtingsvergadering van De Boulende Stier begint om een uur in wijkgebouw het Zijl kwartier. Ruim 50 belangstellenden hebben zich al aangemeld als lid. Initiatiefnemer is F. Broeken. Hij heeft inmiddels gesprekken gehad met de gemeente over de aanleg van een jeu de boules-baan op het ter rein naast wijkgebouw Het Zijl kwartier aan de Van der Markstraat. De Boulende Stier is een vereni ging voor Leiderdorpers in alle leef tijdscategorieën. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij F. Broe ken, Florijn 2 in Leiderdorp, tel. 413927. gaan naar de finale en wie niet. Over de goede en de zwakkere kanten van een finalist werd niets gezegd. Yvonne beschikt echter over een goede zelfkennis waar door ze precies weet waar ze op moet letten. "Ik houd van een show aan tafel. Dus dat je aan ta fel niet alleen een gerecht bereidt, maar ook vertelt hoe je dat doet. Dat lukt me goed. Ik moet er al leen voor oppassen dat ik niet ze nuwachtig word. Als je moet ver tellen aan een gast waaruit een menu bestaat en je bent zenuw achtig, is het net alsof je dicht klapt en weet je het niet meer". Een eigen zaak zou ze niet wil len hebben. "Misschien denk ik daar volgend jaar wel weer anders ovér. Mijn vriend is kok bij een cateringbedrijf. We hebben het wel eens over een eigen zaak ge had, maar daar komt zoveel bij kijken. Zeker als je zo jong bent. Wij willen allebei 's avonds de deur achter ons dichttrekken en naar huis gaan. Hij zei laatst al: beter een goede baan met een di recteur boven je dan een eigen zaak. Maar wie weet lopen we over een paar jaar wel tegen iets aan wat we wel leuk vinden". Een gastvrouw moet altijd be leefd blijven. Dit vereist enige di- cipline aangezien er af en toe ver velende klanten komen eten. Yvonne kan daar prima mee om gaan. "Soms denk je wel eens: gingen jullie maar weg, maar dan moet je toch vriendelijk blijven. Ik weet het altijd wel te verber gen. Het is ook nog nooit zo ge weest dat een klant te ver ging. Als een klant vervelend is, moet je dat wel op de een of andere ma nier kunnen uiten. Gelukkig zijn er dan collega's tegen wie je het kwijt kunt, want opkroppen is erg slécht". De horeca-ambitie heeft Yvon ne niet van een vreemde. Van moederskant zat opa al in de ho reca en ook een aantal neven is erg actief. Volgens haar moeder zit het horeca-wezen Yvonne al lang in het bloed. "Als kind van vijf zei ze al dat ze in de horeca wilde werken". De finale wordt op 5 april gehouden in de Jaar beurshallen tijdens de Nationale Horecamanifestatie. en financiën nooit afgestaan. De verknochtheid aan sport is opval lend voor een kettingrokende wet houder die zelf niets aan sport doet. Ook de jarenlange combinatie van sport en financiën lijkt op het eerste gezicht wat vreemd. Van Schagen legt uit dat de keuze voor financiën voortvloeide uit zijn beroep. Hij is hoofdadministrateur/procuratie houder bij een bedrijf in Leiden. "Sport en financiën waren indertijd gevestigd op dezelfde afdeling op het gemeentehuis, het was makke lijk om die twee te combineren. Bo vendien kreeg ik het advies van mijn collega-wethouder de heer Van der Zalm (PW) om dat te doen. Hij zei: 'Doe nou niet alleen die cen ten, want dan kom je zo weinig met het publiek in contact'. En dat is ook zo, de post financien is dikwijls puur zakelijk". Touwtrekken De scheidende wethouder heeft zich meermalen geërgerd aan het oeverloze touwtrekken over de lo catie en het geld dat is gemoeid met de bouw van de sporthal en de uit voering van de knelpuntennota. Al le partijen zouden zich daar schul dig aan hebben gemaakt: "De ge meenteraad heeft de werkgroep die de mogelijkheden voor een sporthal moet onderzoeken niet de gelegen heid gegeven het werk af te maken. Er is veel te veel geluisterd naar al lerhande bezwaren". Over het verzet van de scholen, cke een hal op het Overbosch te ver vinden, zegt hij: "Het onderwijs neemt altijd de beslissingen van de onderwijsinspectie over, maar nu de onderwijsinspecteur tegen ons zegt dat de afstand tussen de scho len en het sportpark aanvaardbaar is, is die mening voor het onderwijs opeens niets meer waard". Ook de sportverenigingen had den zich in zijn ogen coöperatiever en actiever kunnen opstellen. Zij moeten niet denken dat huidige trainingszaaltjes voorlopig groot ge noeg zijn, maar hun blik meer op de toekomst moeten richten. Hij vindt het jammer dat het de burgemees ter onlangs niet gelukt is om de frac ties frank en vrij te laten praten. "De zaak is duidelijk over de verkiezin gen getild", constateert de wethou der. Sterk Van Schagen betwijfelt of het mo gelijk is om sportieve en culturele activiteiten in en naast het Trefpunt onder te brengen, zoals het CDA in het verkiezingsprogramma voor stelt. Hij vraagt zich voorzichtig af of er genoeg ruimte is om aan- en uitbouwtjes aan het Trefpunt te koppelen en weet niet waar de broodnodige parkeerplaatsen moe ten komen. Verder verwacht hij talloze be zwaren van de bevolking tegen een fors bouwwerk op deze karakteris tieke plaats aan de Herenweg: "Als je daar bouwt, zal dat zeer zorgvul dig moeten gebeuren. Ik heb laatst nog eens op een plattegrondje geke ken en het wordt moeilijk. Het is niet simpel om die zware bebou wing daar zorgvuldig in te passen. Dat zal tot hoge kosten leiden". Voor een aan het Trefpunt vastge- bouwd sportzaaltje voelt de wet houder niets. In zijn ogen moet er een ruimte komen die voldoet aan minimale eisen voor bijvoorbeeld zaalvoetbal- en handbalwedstrij den. "Je moet iets bouwen dat op de toekomst is gericht, anders heb je er straks alleen maar spijt van. Je bouwt zo'n hal niet alleen voor van daag, maar ook voor morgen", aldus Van Schagen. Of er nu ooit nog ergens een sporthal in Warmond zal verschij- HILLEGOM - Als Yvon ne van de Geest het ooit voor het zeggen krijgt in een restaurant, zal ze voor al zorgen voor een goede sfeer. De inrichting moet volgens haar niet te mo dern zijn, maar klassiek met mooi linnen op de stijlvolle tafels. De 21-jari-" ge Yvonne uit Hillegom is gastvrouw-in-opleiding. Op 5 april doet ze tijdens de nationale horeca-mani- festatie in Utrecht mee aan de finale gastvrouw/heer van het jaar. Yvonne is vijfdejaars student aan de Streekschool voor Beroepsbe geleidend Onderwijs (SBÓ) in Leiden. Ze volgt daar de richting serveerster/kelner. Dit houdt in dat ze één dag in de week les heeft en vier dagen werkt in een restau rant. Elk schooljaar wisselt ze van restaurant, om zodoende ervaring op te doen in de verschillende soorten etablissementen. Mo menteel werkt ze in restaurant- Marktzicht in Hoofddorp. Een restaurant dat voornamelijk za- kenlunches verzorgt. Iedere leerling van de SBO staat onder toezicht van een con sulent en een leermeester. "Een consulent is de contactpersoon tussen school en het restaurant. Hij moet controleren of de leer ling haar taken wel goed verricht. De leermeester is iemand in het restaurant zelf die je begeleidt". De consulent van Yvonne van de Geest was degene die haar in januari vroeg of ze wilde mee doen aan de voorronde van de landelijke wedstrijd. Het leek haar erg leuk en tevens een goede voorbereiding op haar eindexa men dit jaar. Aan de voorronden deden 90 gastheren en -vrouwen in spé mee, allen op uitnodiging van hun consulent. Yvonne werd winnares van de voorronde. Yvonne's moeder hierover: "Ik zei van te voren tegen haar: meid, zou je dat nou wel doen. Het brengt zo'n hoop spanning met zich mee, en dat vlak voor je eind examen. Nu merk ik dat ze er juist veel van leert. En, ze heeft het ge woon in zich". Finale Via de voorronde kwam de Hille gomse in de halve finale terecht. Van de 90 mannelijke en vrouwe lijke concurrenten bleven er nog 20 over. Tegen haar verwachting in bleek dat ze door mocht naar de finale, samen met 8 anderen. "Je verwacht zoiets helemaal niet. Opeens krijg je zoveel aan dacht. Bij Marktzicht zijn ze er he lemaal vol van. Ze vertellen het tegen de vaste klanten en hangen zelfs kranteknipsels op in het res taurant. Ook uit het dorp kreeg ik hele leuke reacties. Mijn vroegere handbalcoach sprak me aan en ook de slager feliciteerde me. Nu ik zo ver ben gekomen, probeer ik er natuurlijk uit te halen wat er uit te halen valt. Ja, ik hoop op een plaats bij de beste drie. Misschien dat ik daar door Marktzicht een klein kansje op maak". Het liefst werkt ze in een res taurant met voornamelijk pri- véklanten. Mensen die met fami lie of vrienden voor de gezellig heid uit eten gaan. "Je moet goed met je klanten kunnen omgaan. Je moet constant toezicht houden op een tafel. Als een gast denkt: goh, ik heb trek in een Spaatje, moet je dat aanvoelen. Maar je moet ook weer niet de hele tijd naast de tafel gaan staan. Je moet je als het ware onzichtbaar opstel len en er bij zijn als een gast iets wil. En dan vind ik het leuk wan neer een klant niet alleen het technische gedeelte van het ser veren waardeert, maar het ook op prijs stelt dat je een praatje maakt". Show De jury bij de halve finale maakte alleen bekend wie er door mocht door Danielle Westerink Yvonne van de Geest: "Constant toezicht houden op de tafel". ZATERDAG 24 MAART Alphen Wie is er bang voor Virginia Woolf. toneelstuk met o.a. Pleunie Touw en Hugo Metsers. Parkthea ter. aanvang 20.30 uur. optreden hardrockinformatie Hot Legs in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.00 uur Katwijk 'De vrije val van Victor Thieu' door Bavo Galema, in Tripodia Katwijk, aanvang 20.15 uur. Leiden (ancy fair van kende kerken ii het h 5 Mere slijk c v.jk, 16.090 uur. uitvoering met bal na afloop van Drumfanfare Matilo in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.00 Leidse Schouwburg, toneel groep 'de Appel' met 'Noodlot', aanvang 20.15 uur. Lak-Theater, Adelheid Roosen met Clara S, aanvang 20.30 uur. Leiderdorp zwemmen en hardlopen bij 'De Does Duathlon', start om 7.15 uur in zwembad De Does. Hoogma- deseweg. kinderbingo De Buitengewo- ivang 14.00 u eMu- landse 'Prin de Neder- Leiderdorp- se bands, vanaf 14.30 uur in Sjel ter Heemraadlaan. voorstelling: 'Onze Kreek', met Sjoukje Hooymayer en André van den Heuvel, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. concert Siobhan i king met Leiderdorpse Omroep Stichting, aanvang 22.30 uur in De Hollandse Tuyn, Hoofdstraat Noordwijk ANWB-wandeltocht door Noordwijk met openstelling van de Oegstgeest open huis en rommelmarkt Dagcentrum De Evenaar, Ende- geesterstraatweg 5, van 10.00 tot Rijpwetering Zilveren Molenloop over 3, 6, 10 en 21 km. start bij VV ROAC'79. Hertogspark. aanvang Voorschoten kindervoorstelling Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur, Prinses Marijkelaan 4. pitvoering van de operette 'Die Blume von Hawaï', door Operette- niging Belcanto, aanvang Wassenaar voorstelling: 'Alleen', door Luk Wijns. aanvang 20.15 uur in Thea ter Warenar, Kerkstraat. ZONDAG 25 MAART muziekvereniging De Burcht houdt een kaart- en sjoelmiddag in het gebouw aan de J.C. Rijp- straat 21, aanvang 14.00 i Lak-Theater. 'Een - king i een slangetong', kindervoorstel ling door Firma Tip Top, aanvang 15.00 uur. voorrondes Nederl. Danskam- pioenschap. Stadsgehoorzaal, aanvang 10.00 uur. Leiderdorp in kader van Leiderdorpse Om roep Stichting: optreden v Noordwijk ANWB-wandeling door Noord wijk met openstelling van de vuur toren. start bij het Beach Hotel om 10.00 uur. strandhengelwedstrijd, strand Noordwijk van 8.30 tot 12.30 uur. kunstmarkt voor Burkina fasso, in de Kuip, aanvang 12.00 uur Voorschoten concert Barokensemble Voor schoten, mmv Caroline van Oyen (sopraan) en Angela Duncan (fluit), aanvang 12.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. uitvoering van de operette 'Die Blume von Hawai', door Operette vereniging Belcanto, 14.00 uur, Cult. Centrum, Pr. Marijkelaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13