Fina niet bereid reiniging grond Rijndijk te betalen 'Het kind heeft nu iets van zichzelf bij zich' Studenten naar universiteit Praag Jaarlijks 250 blinden door beoefenen sport 'Iedereen gaat korter werken behalve de winkelier' ZATERDAG 24 MAART 1990 Ouders samen met kind naar operatiekamer Oliemaatschappij wijst verantwoordelijkheid af DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Fina Nederland bv is niet bereid een deel van de kosten van het oprui men van de vervuiling van de grond aan de Rijndijk in Hazerswoude nu al voor haar rekening te nemen. Fi na is, zo stelt zij. niet aansprakelijk voor het grootste deel van de ver vuiling. Dat bleek gistermorgen tij dens een kort geding voor de Haag se rechtbank. Het kort geding was aangespan nen door Scholtes Vleesfabriek Ha zerswoude en de particulier W. van der Vos. Beiden bezitten een per ceel aan de Rijndijk. Van der Vos wil zijn stuk grond verkopen aan de vleesfabriek, maar de grond blijkt vervuild te zijn. Van der Vos vindt dat Fina Nederland bv voor de kos ten van schoonmaak moet opdraai en. Gedurende tientallen jaren heeft de benzinemaatschappij er een benzinestation, inclusief onder grondse tanks, verhuurd. De advocaten van Fina en van de aanspanners van het kort geding gingen, tijdens de tweeëneenhalf uur durende behandeling van de zaak, met elkaar in de clinch over de vraag wie er schuld is aan de vervui ling. Uit grondonderzoek is komen vast te staan dat de grond rondom twee tanks van 6000 liter en rondom een tank van 30.000 liter verontrei nigd is met benzeen, minerale oliën en andere troep. Volgens de raadsman van Fina kan de benzinemaatschappij onmo gelijk iets met de vervuiling van de grond rondom de grote tank te ma ken hebben. Fina kocht in 1954 het perceel waar voorheen Shell geves tigd was geweest. De tank lag er toen al en Fina heeft volgens haar raadsman er nooit gebruik van ge maakt. In 1978 is de grond door Fina verkocht aan derden. De kleinere tanks waren niet bij de koop inbe grepen, de grote wel. In 1986 vestigt Van der Vos zich op het perceel. Hij ging met Fina een exploitatieovereenkomst aan voor het benzinestation dat nog steeds op die plek gevestigd was. De Ha- zerswoudernaar heeft het station maar een paar maanden geëxploi teerd. Het bleek niet rendabel te zijn en bovendien vermoedde Van der Vos dat er iets niet pluis was met het station. "De bovengrondse installa tie vertoonde vaak haperingen. Van der Vos vreesde dat het ook onder de grond mis zou zijn en is daarom, uit milieu- en gezondheidsoogpunt, gestopt met het benzinestation", al dus diens advocaat. Begin 1987 werd het pompsta tion, inclusief leidingen en de twee kleine tanks, gesloopt. Bij dat slo pen was een ambtenaar van de ge meente aanwezig en die verklaarde volgens de Fina-advocaat dat de grond niet vuil was en dat Fina de zaak netjes mocht afwerken. Zo ge schiedde. Een half jaar later. Van der Vos is inmiddels in het bezit van het perceel, wordt er een rioolput geslagen. De stank die bij het open leggen van de grond naar boven komt, alarmeert Van der Vos en het onderzoek naar de vervuiling komt op gang. Het schoonmaken van de grond onder het pand van Van d^r Vos en onder de vleesfabriek kost ruim drie ton. Omdat de partijen gister morgen niet veel verder kwamen dan het elkaar toeschuiven van de schuldvraag, stelde rechter Porthei- ne voor de grond alvast te laten rei nigen op kosten van de drie partij en. Via een zogeheten bodemproce dure zou dan in een later stadium moeten worden uitgemaakt wie voor de kosten moet opdraaien. Fina wees dat voorstel echter van de hand waardoor de impasse bleef gehandhaafd. Portheine doet over twee weken uitspraak. heeft een verpleegkundige ach tergrond. Vijf vindt mevrouw A. de Ruij- ter-v.d. Klugt, éën van die vrijwil ligsters, een mooi aantal. "Dan kan ieder één ochtend in de week dienst doen", zegt zij. "Kinderen worden in de ochtenduren gehol pen. Het zou mooi zijn als de vrij willigsters die we zoeken een klein medisch tintje hebben. Nee, ze hoeven geen verpleegster te zijn. maar doktersassistente of Ouders mee naar de operatieka mer. Krijgen de kinderen op die manier niet het idee dat ze naar iets moois gaan? Dokter Smit: "Daar moet je inderdaad voor op passen. We hebben van de dag- verpleging al eens iets in die rich ting gehoord. Kinderen die boos waren, omdat ze na de ingreep pijn hadden. Ze waren teleurge steld omdat hun dat niet was ver teld Daarom moeten we ervoor waken dat we die begeleiding niet té mooi maken". Indien ouders niet mee durven naar de operatiekamer, dan hoeft dat ook niet. In een brochure zegt het Elisabethziekenhuis dat het niet moet worden gezien als een verplichting. Als een ouder niet kan of wil wordt dit hem of haar niet verweten. Tot nu toe is het nog maar één keer voorgekomen dat een ouder het niet aandurfde. Uitslapen Hoe graag ouders dat ook willen, ze kunnen niet bij hun kind zijn als dat uit de narcose ontwaakt. Dokter Smit: "Helaas, maar dat gaat gewoon niet. De ruimte waar de kinderen uitslapen is daar veel te klein voor. Bovendien heb je er ook te maken met de privacy van andere patiënten. Maar als de re covery (uitslaapkamer) in ons zie- kènhuis ooit eens wordt ver bouwd, dan zijn wij best bereid om ook op die plek de ouders bij hun kind te laten. We vragen daar al jaren om, maar voorlopig is er nog geen zicht op dat die ruimte wordt aangepast". Mogelijk gesprek met president Havel LEIDERDORP - Het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp laat ou ders van kinderen die moeten worden geopereerd toe in de ope ratiekamer. Althans, tot de 'in- slaapkamer' waar de kinderen on der narcose worden gebracht. Dan moeten ze de OK weer verla ten. Het initiatief is van anesthesist R.M. Smit die hiermee tegemoet komt aan de vraag van veel ou ders om tot de 'inslaapkamer' bij hun kind te mogen blijven. Maar alvorens het zo ver was heeft hij langdurig op zijn coléga's moeten inpraten om de nodige bezwaren weg te nemen. Met succes, want nu mag één van de ouders mee met het kind. De enige regel die van kracht is: het kind moet ten minste zes maanden oud zijn en niet ouder dan, ongeveer, veer tien jaar. De eerste stap was het toelaten van ouders bij kleinere ingrepen - zoals het knippen van amandelen - die niet per se op de operatieka mer hoefden te worden uitge voerd. Later kwam de OK in beeld: vaders mochten aanwezig zijn bij de geboorte van hun kind als dat via een keizersnede ter we reld moest worden gebracht. Dokter Smit kan tot nu toe al leen maar voordelen opsommen. "Het kind", zegt hij. "gaat veel rustiger naar de plaats waar het in slaap wordt gebracht. Toen er nog geen ouder mee ging kwam het nogal eens voor dat het behoorlijk wat moeilijkheden maakte. Dat is praktisch over, omdat het kind iets. van zichzelf bij zich heeft". Vrijwillers De ouders mogen overigens niet op eigen houtje het operatiecom plex betreden. Vrijwilligsters hel pen hen bij het aantrekken van speciale kleding en nemen hen weer mee als het kind eenmaal slaapt. Het Elisabethziekenhuis kan nu een beroep doen op drie van die vrijwilligsters, maar wil uitbreiden tot vijf. Eén van hen Dokter Smit (rechts) maakt een patiëntje in slaap. De vader houdt de hand van z'n dochtertje vast. krijgen we hem bijna zeker te spre ken". Schrijfmachines Het initiatief voor de reis is door de studenten zelf genomen. "We heb ben ongeveer een maand geleden in de universiteitsraad aangedrongen op contacten met universiteit in Oost-Europa. Het college van be stuur stond er positief tegenover, maar wilde de zaak eerst grondig voorbereiden voordat ze stappen ondernam. Daar hebben we begrip voor. Iets dergelijks moet natuur lijk zorgvuldig worden aangepakt. Na afloop van die vergadering, toen we gezamenlijk in de kroeg een bor rel dronken, zeiden we echter tegen elkaar: Waarom beginnen we niet alvast zelf?". "Via het Leids Universiteits Fonds, waar we aanklopten voor geld, kwamen we in contact met prof. Zdenek Lojda van de Keizer Karei universiteit. Die had kort daarvoor een brief gestuurd met het verzoek om eens mensen langs te sturen. De hele reis was daarna bin nen èen paar weken geregeld. Dat vind ik trouwens het mooie. Er wordt wel eens gemopperd dat de Leidse universiteit een logge, bu reaucratische 'leerfabriek' is. Maar als het moet, regelen mensen hier de zaken op een snelle en creatieve De studenten, die tot volgende week donderdag in Tsjechoslowa- kije blijven, nemen een aantal spul len mee waaraan studenten-organi saties groot gebrek hebben. "Onder meer schrijfmachines. En wit schrijfpapier, want dat is daar een zeldzaamheid". Verder overhandi gen ze de Praagse studentenvereni gingen geld dat is ingezameld door hun Leidse zusterverenigingen. 0uft 24 maart 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De wraak eener dienstbode. - Te Bockendorf. bij Hagenau, meen de een dienstbode zich te moeten beklagen over de behandeling harer meesters. Zij stak de boer derij daarom in brand; deze werd geheel in de asch gelegd. Al het vee is omgekomen, maar, wat erger is, een zoon van den boer is levend verbrand. - De bekende schilderij Levens moeden", die verleden jaar in Leiden en andere steden werd tentoongesteld, is nu in Regent- street, Londen, te zien en trekt zeer de aandacht. Vijftig jaar geleden: - De commissie voor de Onge huwde Moeder en haar kind heeft een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waar in pleegkinderen te Leiden ver- keeren en het rapport van haar bevindingen is als uitgave van den Armenraad gepubliceerd. De leden der commisie kregen over het algemeen een gunsti- gen, dikwijls een iLitstekende in druk van de zorg, die de pleegou ders wijden aan de kinderen. Er werden er zes in duidelijk on gunstige omstandigheden aan getroffen en verder werden bij vijftien min of meer ernstige be zwaren opgemerkt. In een afzon derlijk hoofdstukje is nagegaan of het kind van de ongehuwde moeder zich over het algemeen in ongunstiger conditie bevindt dan de anderen. De cotnmissie constateerde, dat de omstandig heden van deze kinderen zich niet in ongunstiger zin van die der andere kinderen onder scheidde. - De collecte voor het ophalen van oude metalen, welke 12 da gen zal duren en die woordt ge houden ter eere van Hitler's ver jaardag op 20 April, begint he den in Berlijn. Balsporten zijn de grootste boosdoeners LEIDEN/ZAANDAM - Het bedrij ven van sport is in vijftien procent de oorzaak van alle oogletseis. On- Extra geld voor Diaconessenliuis en Rijnoord LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Het Diaconessenhuis in Leiden en ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn moeten nog dit jaar geld krijgen voor renovatiepro jecten. Dat vinden gedeputeerde staten van Zuid-Holland. GS heb ben het ministerie van welzijn ver zocht hiervoor ruim vier miljoen gulden extra ter beschikking te stel len. Elk jaar stelt het rijk geld be schikbaar voor zogeheten kleine bouwinitiatieven. Zuid-Holland gaf in totaal 50 projecten op. Wegens geldgebrek streepte het rijk er 35 door. GS willen nu van de opge schorte projecten, er dit jaar in elk geval nog drie wel laten uitvoeren. De afdeling radiologie van het Diaconessenhuis in Leiden moet worden uitgebreid en het operatie kamer-complex van Rijnoord moet worden opgeknapt. Ook in het Haagse ziekenhuis Westeinde moet nog dit jaar het nodige worden ver timmerd. geveer vijfduizend sporters lopen jaarlijks ernstige of minder ernstige blessures aan het oog op. Tweehon derdvijftig sporters - vijf procent van het totaal - raakt blind. Aldus blijkt uit een onderzoek dat is verricht in het Academisch Zie kenhuis Leiden, ziekenhuis De Heel in Zaandam en het Rotterdam se Dijkzigt-ziekenhuis. Volgens dr. J. ten Napel van het Zaandamse zie kenhuis is dit maar het topje van de ijsberg en zijn er in werkelijkheid veel meer oogblessures als gevolg van sport. Ten Napel wijt dit aan het feit dat oogartsen in Nederland geen registratie bijhouden van oogletsels door sport. Ze zijn meer gefocust op oogziekten, dan op pre ventie. De uitkomst van een groots opgezet Engels onderzoek heeft aangetoond dat meer dan veertig procent van in oogklinieken opge nomen patiënten, de blessure tij dens het sporten had opgelopen. Grote boosdoeners zijn vooral squah. tennis, badminton, maar ook voetbal. Zodra het seizoen weer is begonnen, worden de oogheelkun dige klinieken van de ziekenhuizen frequent geconfronteerd met oogletsels. De meeste blessures her stellen. maar op latere leeftijd kan het voorkomen dat het betreffende oog wordt getroffen door een ver hoogde oogdruk of staar. Ten Napel stelt dat sporters zich tegen oogletsel zouden moeten be schermen door middel van een kunststof bril. In Amerika zijn baaneigenaars juridisch aansprake lijk als er wat gebeurt. Zij moeten dat het aantal sporters de komende op een bord duidelijk maken dat be- jaren fors stijgt, scherming verplicht is. Sportclubs Op een symposium, 31 mei in de in de Verenigde Staten hebben het Rai in Amsterdam, wordt een mid- dragen van een bril voor junioren al dag besteed aan het fenomeen oog verplicht gesteld. Nederland zou dit blessures en sport. Het internatio- voorbeeld moeten volgen, meent nale congres handelt over sportge- Ten Napel. Zeker vanwege het feit neeskunde. Hoogheemraadschap tegen nieuwe wet op lozen van afvalwater LEIDEN - "We gaan ze in Tsjechoslowakije niet ver tellen hoe het moet. Dat kan niet, want aan ons systeem hapert ook het nodige. Bo vendien hebben ze daar hun eigen cultuur en leef- en denkwereld. Ze moeten maar kijken wat ze van ons willen overnemen. Zoals wij kijken wat we van hen kun nen gebruiken", zegt Erik Schilp, ééen van de elf stu dentenleden van de univer siteitsraad en -raadscommis sies die gisteravond zijn ver trokken naar de Tjechische hoofdstad Praag. De studenten zijn afgereisd op uit nodiging van de Keizer Karei uni versiteit in Praag. Die wil contacten leggen met universiteiten in het westen en, als het kan, een uitwisse ling tot stand brengen. Zoals het er nu naar uitziet zullen vertegen woordigers van die universiteit in juni een bezoek brengen aan Lei den. Eén van de taken van de stu denten is om dat bezoek voor te be reiden. "We willen alvast kijken waar ze belangstelling voor hebben, zodat we ze deze zomer direct met de mensen in contact kunnen brengen die ze nodig hebben. Verder willen we uitzoeken aan welke spullen ze gebrek hebben en hoe we hen daar mee kunnen helpen", stelt Schilp. Daarnaast willen de Leidenaars ideeën uitwisselen met bestuursle den, docenten en studenten van de Keizer Karei universiteit en voeren ze gesprekken met vertegenwoordi gers van Charta en Burger Forum. Gedurende hun verblijf in Praag hopen ze ook de Tsjechische presi dent Havel te spreken. "Of dat door gaat is nog niet zeker. Havel is lang zamerhand nog vaker op reis dan de paus. Maar er zijn contacten gelegd, en als hij een half uurtje over heeft DEN HAAG/LEIDEN - Het verle nen van een vergunning voor het lo zen van afvalwater moet een zaak te blijven van de waterschappen, en niet in handen te komen van provin cies en gemeenten. Dat vindt de Unie van Waterschappen. De Unie vreest dat de Tweede Kamer de Wet op "de Verontreiniging van Opper vlaktewateren (WVO) deel wil laten uitmaken van de nieuwe, integrale Wet algemene bepalingen milieuhy giëne (Wabm). Het huidige voorstel voor de Wabm laat de WVO-vergunning in handen van de waterschappen, de verantwoordelijken voor de kwali teit van het water. Een speciale eva luatie-commissie Wabm heeft eind vorig jaar echter aanbevolen ook de lozingsvergunning op *e nemen in de Wabm-vergunning. De Unie ver wacht dat een meerderheid van de Tweede Kamer met deze aanbeve ling instemt. De Unie heeft over haaf bezwaren een speciale brochure opgesteld die vandaag door Unie-voorzitter J. IJff wordt overhandigd aan de voorzit ters van de vaste Kamer-commis sies voor verkeer en waterstaat en milieubeheer. Het Hoogheemraadschap van Rijnland ziet ook bijzonder weinig in het in de nieuwe wet onderbren gen van de lozingsvergunningen. "Wij zuiveren het water en hebben de know-how in huis. Het is dus het meest logisch dat wij ook de ver gunningen verstrekken", aldus een woordvoerder van Rijnland van morgen. Rijnland verwacht bovendien dat de nieuwe regeling tot een enorme ambtenarij en papieren rompslomp zal leiden. "Het mag duidelijk zijn dat daarmee de controle op de handhaving van de bepalingen veel en veel moeilijker wordt", aldus de woordvoerder. De Leidse studenten, enkele uren voor het vertrek naar Praag: "We gaan ze in Tsjechoslowakije niet vertellen hoe het moet. Ze hebben hun eigen cul tuur en moeten maar kijken wat ze van ons willen overnemen. Zoals wij kijken wat we van hen kunnen gebruiken(foto Loek zuyderduini Har Walenkamp van cle Leidse drogisterij Boerhaave: "Wat denk je dat ir van onze avonden overblijft als we tot half zeven open blijven?" (foto Wim Dijkman) Middenstanders willen op tijd sluiten LEIDEN/ALPHEN/NOORDWIJK - De detailhandel in Nederland kan zich gaan opmaken voor acties van het winkelpersoneel. De Diensten bond FNV zal zijn leden oproepen werkonderbrekingen te houden uit protest tegen op de handen zijnde verruiming van de winkelsluitings wet. Winkels zouden daardoor doordeweeks een half uur en op za terdag een uur langer mogen open blijven. "Die FNV moet maar samen met de middenstanders actie voeren. Want wij zijn er fel op tegen langer open te gaan", zegt Leidenaar Har Walenkamp van drogisterij Boer haave aan de Haarlemmerstraat. "Wat denk je dat er van onze avon den overblijft als we tot half zeven open blijven? Moeten we het van die paar klanten hebben? Je ziet het hier op donderdagavond, de koop avond, dan is het bloedstil. Je ver koopt bijna niks". Walenkamp is heel duidelijk: verruiming of geen verruiming, zijn zaak gaat om zes uur dicht. En met zijn zaak een hele boel zaken op Haarlemmerstraat en Breestraat. Volgens de heer Van Kleef voelen de Breestraat-winkeliers helemaal niets voor langere openingstijden. "Er staat geen omzetverhoging te genover. Iedereen gaat korter wer ken, maar de winkeliers alleen maar meer. Nu wordt al van 55 uur ge sproken, terwijl ze in de rest van het bedrijfsleven over arbeidsduurver korting tot 36, 34 of 32 uur praten". Van Kleef verwacht ook bij het grootwinkelbedrijf een tendens om eerder te sluiten. "Nu al zie je win kels om half zes dicht gaan. Dat laatste half uur verdien je het echt niet meer hoor. Ja misschien in de voedselsector. Maar waar minister Andriessen (economische zaken) nu mee komt vind ik een onsmake lijk compromis". Familiebedrijf De bedrijfsleider van de Leidse multimarkt Digros ziet inderdaad wel iets in de verruiming van de openingstijden. "Wij kunnen zelf het personeel wel zo indelen dat het lukt. Bij ons zijn meer mogelijkhe den dan bij de kleine man". Een werkneemster van drogiste rij Van der Zalm in de Aarhof in Al phen aan den Rijn vreest dat als de grote bedrijven openblijven, de kleintjes moeten volgen. "Ik ben er geen voorstander van. En ik vraag me af of het kantoorpersoneel er wel baat bij heeft. Moeten ze dan in dat half uurtje hun boodschappen komen doen? Maar als de grote be drijven het doen, moeten wij denk ik ook wel". Met eventuele acties te gen de verruiming doet zij niet mee: "Nee, want dit is een gezellig fami liebedrijf en ik wil achter m'n baas blijven staan". Bakker Admiraal van de Ridder hof bespeurt in zijn winkelcentrum eerder een tendens om eerder dicht te gaan dan om langer open te blij ven. "Als ze nou zeggen een half uur vroeger open en een half uur eerder dicht, dan zeg ik ja. Maar hier zit ik niet op te wachten. Dan ben ik nog later thuis. Als je dan eens naar een vergadering moet, kun je gelijk door. Zondér te eten". Volgens hem zeggen zijn collega's in de Ridder hof en bloc 'nee' tegen het voorstel van Andriessen. "Het is echt onzin. Die ambtenaren gaan al om half vijf naar huis. Dan hebben ze anderhalf uur de tijd om boodschappen te doen. Moet dat nog een half uur ver lengd worden? Als ik 's ochtends om even voor twaalf op het gemeen tehuis kom, zitten ze al met een kwaad gezicht te kijken, omdat ze bang zijn dat hun lunchpauze erbij inschiet. Mogen wij dan om zes uur ook eens naar huis?" Moeilijk Noordwijker Aad Steenvoorden is evenmin van plan zijn comestibles- zaak langer open te houden. "We zijn nu al van zeven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds geopend. En voor die drie klanten die nog na zes sen willen komen, houd ik de win kel echt niet open. Wij doen er niet De Leidse grootnandel heeft nog geen commentaar op de plannen van de minister. "Er is nog niet on derling over gesproken", aldus de bedrijfsleider van Peek Cloppen- burg. "Maar persoonlijk denk ik dat het ook binnen het grootwinkelbe drijf moeilijk ligt. De voedselsector heeft wellicht andere behoeften. Dus is er niet één lijn te trekken. Ik denk dat we afzonderlijke afspra ken moeten maken". Sommige bedrijven zijn al langer open dan binnenkort mogelijk wordt. Zo is de Casba, een meubel zaak in Zoeterwoude, in tegenstel ling tot de meeste zaken, ook op maandag geopend. Maar elke dag gaat de winkeldeur pas om half tien in plaats van om negen uur open. Winkeliers verwachten dat het zelfs in winkelcentra moeilijk zal zijn de winkeliers 'op één rit' te krijgen. De een wil vroeg open en vroeg dicht, de ander wil 's avonds langer klan ten binnenlaten. Volgende week houdt de Dien stenbond FNV op verschillende plaatsen in het land ledenvergade ringen waarop de leden zal worden voorgesteld in actie te komen. De acties zullen in grote, maar ook in de wat kleinere bedrijven worden gevoerd, aldus een woordvoerder van de FNV.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11