Buitenschoolse opvang op lange baan geschoven Het rijke Oegstgeest steunt bibliotheek in het arme Kalibogo op Oost-Java Inbreker laat na heterdaad geen naam los Oegstgeestenaar hoort vijf weken cel eisen voor vernielingen, mishandeling en weigeren bloedtest Progressief Zoeterwoude slikt aanpassing raadhuis V KI J DAG 23 MAAKT 199U REGIO LEIDEN Het voorstel van B en W werd pas afgewezen nadat een woordvoerder van de Initiatiefgroep Buiten schoolse Opvang Leiderdorp (IBOL) zijn beklag deed over het plan. In eerste instantie leken CDA, VVD, PvdA en D66 akkoord te gaan en was alleen Groen Links tegen. B en W wilden in september beginnen met 18 kindplaatsen voor opvang na schooltijd, op woensdagmiddagen en in vakanties. De IBOL is ontevreden over het huidige plan voor buitenschoolse opvang omdat B en W ruim 50.000 gulden hebben bezuinigd op het plan van de IBOL. Wethouder me vrouw C.A. Huigen van welzijn zei in een eerdere commissievergade ring 20.000 gulden te willen uittrek ken voor een half jaar, nu wil ze dat bedrag voor een heel schooljaar uit geven (1990/1991). Voor de IBOL gaat deze besparing te ver en dit standpunt werd door de fracties on dersteund. De directie van de openbare ba sisschool De Vogelweid heeft bo vendien bezwaren tegen een even tuele huisvesting van buitenschool se opvang in een leegstaand lokaal van de school. Huisvesting in De Vogelweid is een van de twee vari anten die B en W voor ogen hebben. De andere variant is huisvesting in het gebouw van de openbare basis school De Springschans. Misbaksel R. Koreman, woordvoerder van de IBOL: "De wethouder bezuinigt op personeelskosten en de kosten voor vervoer van kinderen zijn helemaal verdwenen. Nu blijkt ook dat De Vogelweid er niet veel voelt om ons onderdak te verschaffen. U pro beert een taart te bakken zonder taartvorm en dat zou wel eens een misbaksel kunnen worden". Ook de raadsleden uitten kritiek de slechte voorbereiding van het plan. Het idee om kinderen na schooltijd in een school op te van gen, werd ongelukkig genoemd. De besparingen op het personeel acht ten de fracties niet acceptabel. Oor spronkelijk was het de bedoeling twee leid(st)ers en een vervang(st)er aan te stellen, maar dat werd terug gebracht naar twee leid(st)ers. Hoe moet dat dan als een van de twee ziek is, vroegen de fracties zich af. Gemeente-ambtenaar mevrouw Van der Burg zei dat in geval van nood sommige ouders misschien een handje kunnen helpen. De eer ste dagen dat een leid(st)er ziek is ontvangt de gemeente namelijk geen ziekengeld om voor vervan ging te kunnen zorgen. Wethouder Huigen gaf toe dat het plan 'niet de mooiste start' zou zirii, maar zei geen mogelijkheden Jte zien om op korte termijn meer geld aan buitenschoolse opvang te kun nen besteden. Mevrouw M.D. Holierhoek (PvdA) stelde voor om de IBOL 20.000 gulden te geven voor de rest van 1990. In oktober zou de gemeen te zich dan moeten beraden over een structurele bijdrage aan de initi atiefgroep, met ingang van 1991. Het voorstel werd niet gesteund door de andere partijen, omdat een experiment van half jaar ouders te veel onzekerheid zou geven. Holierhoek wees er op dat de ge meenteraad vorig jaar heeft inge stemd met een structurele subsidie van 36.000 gulden voor uitbreiding van het kinderdagverblijf, maar dat tot op heden nog niets is gebeurd met dit geld. De PvdA'er zei te vre zen dat de 20.000 gulden voor bui tenschoolse opvang nu hetzelfde lot zal ondergaan. "Iedereen is het er over eens dat kinderopvang moet worden uitgebreid. Dan is het ei genlijk schandalig dat met die 36.000 nog steeds niets is gedaan", aldus Holierhoek. De fracties besloten uiteindelijk de discussie uit te stellen tot volgen de maand, wanneer de voorjaarsno ta wordt besproken. Huigen: "Mochten de partijen dat willen dan kunnen we misschien extra geld voor buitenschoolse opvang in de voorjaarsnota opnemen". A.J.W. Kohlbeck, voorzitter van Steun Ontwikkelingssamenwerking, wijst het Javaanse dorpje Kalibogo c ter stichting: "Mensen in Kalibogo die kunnen lezen en schrijven, beschikken niet over boeken". n, geadopteerd door zijn Oegstgees- "Mensen kunnen zelf bepalen welke boeken ze aanschaffen' WETHOUDER EERDER WEG -p, éüL OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest, plaatselijke dona teurs en scholen hebben 20.000 gulden gegeven aan een kleine bibliotheek in Kalibogo op Oost-Java. Op de landelijke bi bliotheekdag, op 21 april, gaat ook de openbare bibliotheek het project steunen in het Indo nesische dorp dat geadopteerd is door de werkgroep Steun Ontwikkelingssamenwerking (SOS). door Jane de Reuver De openbare bibliotheek in Oegstgeest nam contact op met de werkgroep SOS omdat 'internatio naal lezen' centraal staat op de lan delijke bibliotheekdag. Op 21 april verkoopt zij oude boeken voor 1,50 gulden per stuk en eenderde deel van de opbrenst gaat naar het pro ject van SOS. De gemeente vult zoals gewoonlijk elke ingezamelde gulden aan tot een rijksdaalder. Van het geld van de actie worden in Ka libogo boeken gekocht. De werkgroep in Oegstgeest heeft het Indonesische dorp Kalibogo zes jaar geleden geadopteerd. In het dorpje wonen 550 mensen en het is gelegen in Oostjavaanse district Grogol. Malang is de dichtsbijzijn- de grote stad en ligt op honderd ki lometer afstand. Volgens A.J.W- .F.M. Kohlbeck, voorzitter van SOS VOORSCHOTEN - De Voorschotense PvdA-fractievoorzitter mevrouw M.J. Breunesse lzal wethouder J. Visser (r) vervangen tot 1 mei, de dag waarop het nieuwe college en de nieuwe raad zijn beëdigd. Visser zou na deze raadsperiode opstappen, maar heeft zijn functie om gezondheidsredenen voortijdig neergelegd. Visser had openbare werken, verkeer milieu, woningbouw en openbaar onderwijs in zijn portefeuille. Visser kwam in 1974 voor de PvdA in de Voorschotense gemeenteraad. In 1986 werd hij wethouder. INBRAAK - Uit een woning aan de Voorschotense Von Weberlaan zijn vannacht een videorecorder en een cd-speler ontvreemd. De inbre ker forceerde een raam aan de zij kant van het huis. en tevens PvdA-wethouder in Oegstgeest, moet de adoptie inwo ners uit zijn gemeente bewust ma ken. Kohlbeck: "We willen vanuit het rijke en welvarende Oegstgeest, waar in wezen niets aan de hand is, contact leggen met een land waar dat anders is. Kinderen moeten een idee hebben hoe het is om bijvoor beeld gehandicapt te zijn in een ont wikkelingsland". Pater De Nederlandse pater P. Janssen heeft het project vanuit Malang op gezet en informeert de werkgroep door het sturen van brieven en dia's. Janssen kijkt wat ter plaatste nodig is en vraagt dan medewerking van Oegstgeest. Met geld uit Nederland heeft de pater een gebouw uitge breid, waar vier sociaal-werksters les geven aan kleuters, moeders en oudere meisjes. In het centrum ver blijven ook gehandicapte kinderen en is een dorps-apotheek gevestigd. Janssen vroeg in februari geld om Oud-wethouder bijna gepasseerd in Warmond WARMOND/REGIO - In Wasse naar, Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude, Oegstgeest en War mond zijn de uitslagen vandaag de finitief geworden. Er zijn geen ver anderingen opgetreden. In War mond werd duidelijk dat T. van Winsen, de nummer vier op de Wa: mondse WD-kandidatenlijst, bijna ex-wethouder W.A.B. de Vos had gewipt. Wanneer de in Warmond ge boren en getogen bloembollenhan delaar 18 stemmen meer had gehad dan de 109 van woensdag, had de nummer twee op de lijst moeten wijken. boeken te kunnen aanschaffen voor een kleine bibliotheek. Kohlbeck: "Mensen in Kalibogo die kunnen le zen en schrijven, beschikken niet over boeken. Het heeft echter geen zin om hier een boekenkeuze te ma ken of boeken te sturen die in het Nederlands geschreven zijn. Daar om zenden we geld, zodat de men sen daar zelf bepalen welke boeken ze willen aanschaffen". In de werkgroep SOS zitten verte genwoordigers van alle politieke partijen ('behalve D66 toevallig'), het Leidse Museum voor Volken kunde, de openbare bibliotheek, een sportclub, de wereldwinkel en basisscholen. Regelmatig praten de werkgroepleden over de manier waarop ontwikkelingshulp moet worden gegeven. Kohlbeck: "Elk lid van de werkgroep heeft daar echter andere ideeën over. Vorig jaar vroeg demissionair minister Bukman ons nog waarom we de so ciale structuur van Indonesië niet willen beïnvloeden. Dat kan niet want dan valt onze werkgroep uit el kaar. Groen Links moet zich net zo thuis voelen in het bestuur van SOS als bijvoorbeeld de WJD". Kohlbeck combineert zijn voor zitterschap van SOS met zijn func tie als wethouder: "Soms is dat een nadeel omdat je als voorzitter alleen op brede basis kan werken. Ik kan mij niet uitgesproken opstellen.". Hij ziet ook voordelen: "Soms on dersteunen ambtenaren de stich ting zonder dat de kosten hiervan worden doorgerekend of kan de werkgroep iets bij de gemeente la ten drukken". VOORSCHOTEN - De Voorscho tense politie heeft gisteravond in de plaatselijke Schoolstraat een inbre ker op heterdaad betrapt, toen hij bezig was een kelderbox van een flat open te breken. Drie medeplich- tingen wisten in een auto te ont vluchten en zijn nog niet opge spoord. De politie hoorde gisteravond van bewoners van de flat dat perso nen beneden aan het breken waren. Toen de politie het portiek inliep zag ze een persoon bezig. Bewoners hadden een andere man net voor de komst van de politie naar buiten ziqn gaan. Later zagen ze hem met nog twee andere inzittenden langs rijden. De bewoners hebben het kente ken van de auto genoteerd, maar de auto is nog niet opgespoord. De op gepakte man wil zijn naam niet zeg gen en de politie vermoedt dat hij vaker in aanraking is geweest met de sterke arm. De eigenaar van de kelderbox meldde meldde zich van morgen op het politiebureau en liet weten dat er geen waardevolle voor werpen in zijn schuur staan. Hij was gisteravond niet thuis en hoorde het nieuws van zijn buren. Groen-Iinkse boom gestolen in Oegstgeest OEGSTGEEST - "Onze Groen-Linkse boom is gejat en ik zou graag iedereen willen oproepen hem terug te bezor gen". Deze merkwaardige op roep deed Groen Links-raads lid A.M.J. van Eisen gister avond in de rondvraag van de gemeenteraadsvergadering van Oegstgeest. Tijdens de verkiezingscam pagne, vorige week, plantten Groen Links-kandidaten een boom in een plantsoen in de nieuwbouwwijk Haaswijk. Ze wilden het gemeentebestuur daarmee wijzen op het gebrek aan bomen in het nieuwe deel van de 'groene' gemeente Oegstgeest. "En dat gebrek geldt kennelijk ook voor som mige particuliere terreinen", voegde Van Eisen daar gister avond aan toe. Het raadslid vroeg B en W te zorgen voor een nieuwe boom als de dief de Groen-Linkse aanplant niet terugbrengt: "Maar liefst meer dan één boom natuurlijk, want het is daar nog steeds te kaal". DEN HAAG/OEGSTGEEST - Tegen een 29-jarige inwoner van Oegstgeest is gisteren voor de rechtbank in Den Haag vijf we ken onvoorwaardelijke celstraf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De man wordt beschuldigd van vernielin gen, mishandeling en het weige ren van een bloedtest na overma tig alcoholgebruik. Begin 1985 had de Oegstgeeste naar in zijn woonplaats een fiets vernield door er met zijn brom mer tegenaan te rijden. Vervol gens was hij naar een café^gegaan. De politie ging op zoek "naar de bestuurder van de brommer en vond de man in het café. Volgens de politie weigerde hij mee te werken aan een alcoholtest, maar de verdachte ontkent dat hier ooit om is gevraagd. Een jaar later ging de man in Leiden op de vuist met een ande re man. Hoewel het naar zijn zeg gen niet helemaal 'zijn schuld' was, bekende hij gisteren wel te hebben geslagen. Voor beide zaken stond hij twee jaar geleden al terecht, maar omdat hij het niet eens was met de uitspraak van de rechter ging de inwoner van Oegstgeest in ho ger beroep. Gisteren boog de meervoudige kamer van de recht bank zich over dit beroep waarbij ook twee meer recente delicten werden behandeld. Het ging hierbij om twee voor vallen in Noordwijk en Oegst geest. Eind 1986 richtte de Oegst geestenaar vernielingen aan in de bar Saloon in zijn woonplaats. Een jaar later liep het op De Grent in Noordwijk volledig uit de hand. De verdachte richtte ver nielingen aan in Het Koffiehuis en bracht enige mensen lichame lijk letsel toe. Goede pad Volgens de beklaagde was ook dat niet 'zijn schuld'. Er zou op De Grent een meisje hebben gelopen met een grote neus. Hij maakte daarover een opmerking waarop een jongen die haar vergezelde hem met een paraplu sloeg. De Oegstgeestenaar sloeg terug en er ontstond een vechtpartij waarbij ook de eigenaar van Het Koffie huis was betrokken. De Oegst geestenaar werd door het meisje in een vinger gebeten. Ook voor de recente vernielin gen en de mishandelingen stond de verdachte al eerder terecht, maar ook daar tekende hij hoger beroep tegen aan. De procureur-generaal mr. Fe- ber eiste, ondanks het feit dat de delicten al enige tijd geleden zijn gepleegd, toch vijf weken onvoor waardelijke gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De advocaat van de Oegstgees tenaar, R.P. Heeren, bracht daar tegenin dat de verdachte sinds kort 'op het goede pad' is. Hij is een sloopbedrijf begonnen en voert, zoals hij het uitdrukte, zijn agressie nu bot op oud ijzer in plaats van op mensen. Onvoor waardelijke celstraf schaadt vol gens de advocaat de opbouw van het nieuwe bedrijfje. Hij vroeg dan ook om een straf van vier we ken voorwaardelijk en een nader te bepalen geldboete. Uitspraak op 5 april. WASSENAAR - "Ze hebben ge luk gehad", aldus een Wasse naar se politiewoordvoerder. Hij sprak deze woorden na een onge luk op de kruising Bloemcamp- laan/Bremhorstlaan, vanmor gen om kwart over negen. Een 38-jarige automobiliste uit Was- senaarse reed de kruising op en verleende geen voorrang aan een lff-jarige Wassenaarse be stuurderdie van rechts kwam. De botsing was zo hevig, dat de auto van de vrouw de stoep opschoot en kantelde. De auto was zwaar beschadigd, maar de vrouw en haar 4-jarige zoontje kwamen met de schrik vrij. Het voertuig werd met een takelwa gen verwijderd. De andere auto had alleen lichte schade, (foto F. Roomer) Oppositiepartij wil in college ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude (PZ) zegt niet langer keihard nee tegen een ingrijpende verbouwing van het gemeentehuis. De fractie is bereid een compromis te sluiten wanneer dat de deur openzet naar deelname aan het col lege. Dit bleek gisteravond, tijdens het eerste fractieberaad na de winst van de vijfde raadszetel. De huidige collegepartijen, CDA en WD, willen drie miljoen uitge ven aan de nieuwbouw. PZ laat nu weten maximaal 1,5 miljoen te wil len besteden aan het project. "Wij zetten ons niet langer buitenspel door een absoluut nee, want CDA en VVD kunnen nog steeds een meerderhéid vormen", zegt fractie leider W.T.M. Ooijendijk. Na de winst van ruim tien procent lijkt deelname aan het college voor het eerst sinds 1974 binnen bereik. Fractieleider W.T.M. Ooijendijk noemt de winst 'de vrucht van een duidelijke oppositie', maar stelt nu vast dat 'met een goed, kleiner ge bouw valt te leven'. Onvoldoende geld in Leiderdorp LEIDERDORP - Het experiment met buitenschoolse op vang in Leiderdorp is voorlopig van de baan. De fracties vinden 20.000 gulden te weinig om deze vorm van kinderop vang op te zetten. Dat bleek gisteravond tijdens de commis sie welzijn. ZATERDAG 24 MAART Alkemade afsluiting boekenweek met de film 'In naam van de roos', in dorpshuis de Alkeburcht in Roelo- farendsveen, aanvang 21.00 uur. erotische avond met Austra lisch duo Fifi l'Amour en David de Most in jongerencentrum Splotsz. Roelofarendsveen, aanvang 22.00 uur.. verenigingsavond Con Brio mmv Alphens Mannenkoor, aula scholengemeenschap Bospark, aanvang 19.30 uur. Wie is er bang voor Virginia Woolf, toneelstuk met o.a. Pleume Touw en Hugo Metsers, Parkthea ter, aanvang 20.30 uur. optreden hardrockinformatie Hot Legs in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude fancy fair in het clubhuis van S.V. Bernardus, Sweelincklaan. t Stek, i van 12.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 24.00 uur. toneelvereniging Ontwikkeling en vreugd speelt weet wat wint' in vang 20.00 uur. Leiden Leidse Schouwburg, toneel groep 'de Appel' met 'Noodlot', aanvang 20.15 uur. Lak-Theater. Adelheid Roosen met Clara S. aanvang 20.30 uur. Paasvee-tentoonstelling, Groenoordhallen, aanvang 09.00 Leiderdorp zwemmen en hardlopen bij 'De Does Duathlon', start om 7.15 uur in zwembad De Does, Hoogma- deseweg. optreden van de Nederlandse 'Prince', mmv Leiderdorpse bands, vanaf 14.30 uur in Sjelter Heemraadlaan. voorstelling: 'Onze Kreek', met Sjoukje Hooymayer en André v.d. Heuvel. 20.15 uur in de Muzenhof concert Siobhan in samenwer king met Leiderdorpse Omroep Stichting, aanvang 22.30 uur in de Hollandse Tuyn, Hoofdstraat. Nieuwkoop lustrumveiling in de kantine van S.V. Nieuwkoop, sportpark De Dulen, aanvang 20.00 uur. Rijpwetering i Molenloop over 3, 6, 10 21 bij VV ROAC'79, Hertogspark, aanvang 14.00 uur. hardrockavond in de Schakel, Langeraar, aanvang 21.00 uur. blauw is is gezien', door poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur, Prinses Marijkelaan 4. jonge amateur musici. Oudshoornse Kerk, aan vang 14.00 uur. 'De slag om Rameau', muziek theater in parktheater, aanvang 14.30 uur. gospelproject Hosanna van het Petra Gospelkoor in de Goede Herderkerk, aanvang 18.30 uur. Ierse en Schotse folk van Tom McConville en Rob van Santé en Russische volksmuziek van de groep Skazz, Parktheater, aan vang 20.30 uur. Hoogmade/Woubrugge vogelexcursie Wijde Aa olv Re gionale Vogelwerkgroep, vertrek 9.00 uur, aanmelden vrijdag van 19.30-21 uur, tel: 071-411315. Leiden Lak-Theater. 'Een viking met een slangetong', kindervoorstel ling door Firma Tip Top, aanvang 15.00 uur. voorrondes Nederl. Danskam- pioenschap. Stadsgehoorzaal, aanvang 10.00 uur. Voorschoten concert Barokensemble Voor schoten, mmv Caroline van Oyen (sopraan) en Angela Duncan (fluit), aanvang 12.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. uitvoering van de operette 'Die Blume von Hawaï', door Operette vereniging Belcanto, aanvang 14.00 uur, Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16