\v\vi 4 =ikW m Waar blijven al die kikkers toch? Temperatuur oceanen meten met geluidsgolven Watertemperatuur belangrijk voor vaststellen 'broeikaseffect' Wetenschappers VS: Ook boven Noordpool gat in de ozonlaag KOMEET AUSTIN ONTWIKKELT LANGE STAART Succesvolle nabootsing hersenactiviteit Verontreiniging Tsjechoslowakije niet meer te meten 'Bemande ruimtereizen zijn veel te riskant' Albatrossen sneller en in betere conditie dan ooit gedacht DINSDAG 20 MAART 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS Er is op deze planeet iets geks aan de hand met een aantal soorten am fibieën. zoals kikkers. Ze verdwij nen of zijn bezig te verdwijnen. We weten met waar het door komt en daarom is ook niet precies bekend of er iets heel alarmerends aan de hand is of dat het om een eenvoudi ge pennestreek van moeder Natuur gaat. door Ben Apeldoorn In september vorig jaar vormde de verdwijntruc van kikkers het hoofdonderwerp tijdens een eerste wereldcongres dat door amfibie deskundigen. herpetologen ge naamd. in het Engelse plaatsje Can terbury werd gehouden. De aanwe zige wetenschappers, gespeciali seerd in het wel en wee van kikkers, padden, salamanders en aanver wante diersoorten die men met de verzamelnaam 'amfibieën' pleegt aan te duiden, hielden elkaar een aantal voorbeelden voor van het vreemde gedrag van sommige amfi bieën. Overigens een diersoort die al honderden miljoenen jaren op aarde bestaat en daarom is het nu zo verontrustend dat deze typische 'overlevers' zo ineens verdwijnen. De voorbeelden kwamen er op neer dat op onderzoeksplaatsen waar men npg enkele jaren geleden bij wijze van spreken uitgleed over kikkers en padden, nu een dag moet zoeken om er één te vinden. Zo hield veldbioloog Stanley Rand van het Smithsonian Tropical Research Institute zijn gehoor voor dat er in een onderzoeksgebied na bij het Braziliaanse Boracea tot 1979 30 soorten kikkers voorkwamen. Maar toen Rand en zijn collega's in 1982 terugkeerden naar Boracea kwamen ze tot de ontdekking dat zes soorten geheel en zeven andere soorten bijna geheel v verdwe- Tot soortgelijke bevindingen kwamen andere onderzoekers ook in Mexico. Australië, Costa Rica en in de Amerikaanse staten Colorado en Wyoming. In Canterbury was ook David Wake, directeur van het Museum voor Ge wervelde Dieren van de Berkeley- universiteit. Onmiddellijk na zijn terugkeer begon Wake met het lo speuteren van geld voor een tweede bijeenkomst en die had eind februa ri van dit jaar plaats in het Californi- sche Irvine. In Irvine waren ook specialisten op het gebied van milieu en van de stofwisseling van amfibieën aanwe zig. Men boog zich over twee be langrijke vragen: is de neergang in derdaad een wereldwijd verschijn sel en is er één bepaalde oorzaak voor aan te wijzen? De eerste vraag meent men be vestigend te kunnen beantwoorden maar over de tweede lopen de me ningen uiteen. Het gaat immers om allerlei soorten amfibieën die in een onderling sterk verschillende om geving leven. Iedereen is het er echter over eens dat het feit dat de verdwijningen vrijwel gelijktijdig optreden geen toeval kan zijn. Volgens bioloog John Harte van de Berkeley-univer- siteit is de zure regen de grote boos doener. Harte beschrijft in een rap port dat het sterk verminderde aan tal tijger-salamanders in sommige meren van de Rocky Mountains in Colorado moet worden toegeschre ven aan de zuurgraad van smeltwa ter dat elk voorjaar uit het gebergte naar beneden komt. juist als de sala manders hun eieren afzetten. Een soortgelijk schadelijk effect van zure regen is in Nederland ook aangetoond op het koolmezen-be stand. Als gevolg van eieren met een dunnere, meer poreuze schaal waren er in 1989 40 procent minder ionge koolmezen dan in 1987: Iets ernstigs De meeste onderzoekers houden het er op dat de verdwijningen in verband staan met meer factoren dan alleen zure neerslag. Dat het proces optreedt in onderzoeksge bieden die ver van menselijke ne derzettingen afliggen is een indica tie dat de oorzaken in de atmosfeer moeten worden gezocht. Zure regen zou een van de oorza ken kunnen zijn. een toename van ultraviolette straling, als gevolg van de aantasting van de ozonlaag, een andere. De moeilijkheid is alleen dat die toename op gematigde breedten nog niet kan worden aan getoond. Het is mogelijk dat amfi bieën. en zeker hun embryo's, zich al niet meer zo lekker voelen bij zeer geringe verhogingen van UV-stra ling die nog beneden de detectie- grenzen liggen van de menselijke meetapparatuur. 'Tot op heden kan ik hiervoor geen duidelijke verklaring vinden' aldus David Wake 'Laten we niet vergeten dat de amfibieën er al wa ren toen de dinosauriërs kwamen. Ze bleven toen de dinosauriërs ver dwenen en ook de opkomst van de zoogdieren hebben ze overleefd. Ze kunnen zich^us erg goed aan ver anderingen aanpassen. Als ze nu in derdaad massaal de geest geven dan vrees ik dat er toch wel iets ernstigs aan de hand is'. Australische en Amerikaanse zee-onderzoekers zijn bezig samen een plan uit te werken voor het permanent meten van de gemiddelde watertemperatuur in de oceanen met een vaste geluidsbron nabij het eiland Heard in het zuidelijkste deel van de Indische Oceaan. De snelheid waarmee het geluid zich door water voortplant is afhankelijk van dichtheid en temperatuur van het water, de dichtheid van temperatuur en diepte. Het gloednieuwe Australische onderzoekschip Aurora Australia brengt deze maand een bezoek aan het eiland Heard. Vervolgens zal men een goede plaats voor een per manente geluidsbron proberen te vinden. De bron moet op duizend meter diepte worden opgesteld en er mogen geen rotspartijen in de weg liggen. Tenslotte zal men na gaan of een daar op die diepte ver oorzaakt geluid inderdaad zo'n 16.000 kilometer verder (in Coos Bay in de Amerikaanse staat Ore gon en aan de Canadese oostkust) is op te pikken. Het geluid krachtige, zeer zuidelijk gelegen brori, moet met gevoelige hydro- foons zijn op te vangen in onder- zoekstations aan zowel de oost- als de westkust van Noord- en Zuid- Amerika, de oostkust van Afrika en de zuidkust van Australië. De snel heid waarmee het zich voortplant door de Indische Oceaan, de zuide lijke en noordelijke Stille Oceaan en de zuidelijke en noordelijke Atlanti sche Oceaan, geeft dan een maat voor de gemiddelde temperatuur. Vólgens de onderzoekers kunnen verschillen in snelheid van eentien- de seconde worden bepaald en daardoor temperatuurverschillen kere factor: over die temperatuur en met name de veranderingen daar van, is weinig bekend. Op die mo dellen berust onder meer de om streden 'broeikastheorie', die voor spelt dat de komende dertig jaar de gemiddelde temperatuur op aarde met één tot vijf graden Celsius zal stijgen. De 'geluidsthermometer' zal vol gens de onderzoekers nauwkeurige metingen van de watertemperatuur opleveren. Men werkt nu met schat tingen aan de hand van satelliet waarnemingen en metingen aan de kust, van af weer- en andere sche- "pen en boorinstallaties. Het plan de geluidsthermometer wordt i honderdste graad Celsius ontwikkeld door het Amerikaanse worden gemeten. Scripps Institution of Oceanograp- De gemiddelde temperatuur van hy in La Jolla (Californië) en de Di- het oceaanwater is een belangrijke visie Oceanografie van de Australi- factor bij het opstellen van klimato- sche onderzoeksorganisatie CSI- logische modellen. Een zeer onze- RO. WASHINGTON (DPA)- Amerikaanse klimaatdeskundigen hebben deze winter voor het eerst sluitende bewijzen verzameld waaruit blijkt dat er ook boven de Noordpool een gat in de ozonlaag zit. Het vermoeden dat de beschermende ozonlaag boven de Noordpool, net als die boven de Zuid pool, beschadigd was bestond al langer, maar kon niet worden bewezen. De krant The Washington Post Wetenschappers van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA hebben vastgesteld dat de ozonlaag boven de Noordpool de afgelopen winter vijf tot zeven procent dunner is geworden. Op sommige plaatsen en op bépaalde hoogtes is zelfs 15 tot 17 procent van de ozonlaag vernietigd. Omdat het op Ahtarctica kouder is dan op de Noordpool en er andere kli maatomstandigheden heersen is de ozonlaag boven de Zuidpool veel ern stiger beschadigd. Alleen al in 1987 werd volgens Amerikaanse deskundi gen bijna 50 procent van de laag vernietigd. De ozonlaag in de atmosfeer filtert de ultraviolette straling van de zon die bij mensen onder andere huidkanker kan veroorzaken. De laag wordt naar de mening van vele wetenschappers aangetast door een chemische reactie van zonlicht, ijswolken en fluorkoolwaterstoffen (CFK) in de lucht. CFK's worden gebruikt in koelelementen, spuitbussen en kunstschuim. In internationale overeenkomsten is afgeproken dat de produktie van CFK's voor 1998 met 50 procent teruggebracht moet zijn. Maar zelfs als in het jaar 2000 geen CFK's meer geproduceerd worden, zal de ozonlaag vol gens berekeningen van de NASA pas in 2075 helemaal hersteld zijn. door Kees Wiese Valtoren goedkoop alternatief voor laboratorium Op het'terrein van de universiteit van Bremen staat een opvallend spits, obelisk-achtig bouwwerk dat het pronkstuk is van het Centrum voor Toegepaste Ruimtetechnolo gie en micro-zwaartekracht en een van de prestige-objecten die de uni versiteit binnen de poorten heeft. De hoge spitse toren is een zoge noemde 'valtoren'. Daarin kunnen korte experimenten worden uitge voerd onder geringe zwaartekracht. Het zijn in feite vrij goedkope on derzoeksapparaten naast de veel duurdere ruimtelaboratoria op dit gebied. De valtoren in Bremen biedt de mogelijkheid om tijdens een vrije val van 110 meter driemaal daags 'gewichtsloosheids'-situaties na te bootsen gedurende ongeveer 4,5 se conde.. Er ligt nog een uitbreiding in het verschiet, waarbij aan de voet van de toren een lanceerinrichting is voorzien, die projectielen om hoog kan schieten, waardoor de ex perimenteertijd kan worden ver dubbeld. De diameter van het binnenwerk van de toren is 3,5 meter. Het totale volume van de toren is 1.700 kubie ke meter. Daarin kan met behulp van een systeem van achttien pom pen een vacuüm worden gecreëerd. De experimenten hebben plaats in een speciaal voor dit onderzoek ge construeerde capsule. In de capsule is een computer geïnstalleerd die tijdens de vrije val de gegevens regi streert. Daarnaast zitten er in de capsule een speciaal video-systeem en een hoge snelheidscamera die zesduizend opnamen per seconde kan maken. De omstandigheden die ontstaan tijdens de vrije val zijn grotendeels vergelijkbaar met dè gewichtloos heid waaraan ruimtevaartuigen in de ruimte blootstaan. Door de korte duur van de val kunnen slechts een beperkt aantal experimenten wor den uitgevoerd. Daarbij gaat het vooral om fenomenen in de vloei stofdynamica. Er staat weer een groot aantal ex perimenten op het programma op het gebied van vloeistoffen, ver branding en materiaalwetenschap. sterk effect heeft op de temperatuur van de lucht in met na me de tropen. Als de temperatuur van dat water hoog is ('El Nina'), volgt zes maanden later een bijna wereldwijde stijging van de lucht temperatuur. Een lage temperatuur van dat oceaanwater ('La Nina' ge naamd) heeft het tegenovergestelde effect. 'El Nina' en 'La Nina' lijken elkaar in cycli op te volgen, duide lijkheid daarover zou de geluids thermometer kunnen brengen. Een sterke 'La-Nina'-afkoeling (de eerste sinds 1975) had plaats hal verwege 1988 en wordt in verband gebracht met de gemeten afkoeling van de atmosfeer in het hele jaar 1989. De Britse klimatologen Philip Jones en David Parker van de Uni versity of East Anglia in Norwich berekenden dat deze afkoeling 1989 ongeveer 0,1 graad Celsius koeler maakte dan 1988, het warmste jaar sinds 1860. 'La Nina' bracht volgens hen de ge middelde temperatuur in 1989 ech ter niet terug naar normaal. De op- warmingstrend van de laatste vijf tienjaar, die in hun model zichtbaar wordt, wordt er niet door verstoord. Of die opwarming door het broei kaseffect wordt veroorzaakt, is ook volgens deze onderzoekers niet be wezen. "Het zal nog zeker een jaar of tien duren voor we er zeker van zijn of er een broeikaseffect be staat", zegt Philip Jones in het Ame rikaanse blad Science. Gevolgen van het broeikaseffect zouden volgens de computervoor spellingen het eerst zichtbaar moe ten worden in het Noordpoolge bied. De gemiddelde temperatuur zou daar moeten stijgen. Dat pa troon tek°nt zich niet af. Weliswaar steeg in de jaren tachtig de gemid delde temperatuur in Alaska, noordwest Canada en het noorden van Siberië, maar in het gebied ten oosten van Canada, in Groenland, de noordelijke Atlantische Oceaan en in Scandinavië koelde het in die zelfde periode juist sterk af. In januari volgend jaar zal met der tien, over alle continenten verdeel de onderzoekstations een haalbaar heidsstudie worden gemaakt. Als het resultaat daarvan positief is, kan in 1992 met het installeren van de geluidsthermometer worden be gonnen. De uitvoering van het pro ject kost dan nog minstens tien jaar. Het idee om de watertemperatuur te meten met de snelheid waarmee geluid zich door water voortplant, ontstond in 1960. Toen bleek het ge luid van een explosie van 130 kilo gram TNT op een kilometer diepte aan de Australische westkust met hydrofoons op te vangen in Ber muda, op 16.000 kilometer afstand. In 1987 experimenteerde het Scripps Institution met een geluids thermometer in de wateren rondom Hawaii. Als geluidsbron gebruikte men een aluminiumplaat, die met een hydraulische zuiger heen en weer werd gebogen en een geluid van 250 hertz produceerde. Bij het eiland Heard wil men een soortgelij ke geluidsbron installeren, maar dan een van 50 a 60 hertz omdat die frequentie minder wordt verstoord door schepen. In de jaren tachtig ontdekte men dat de temperatuur van het opperr vlaktewater van de Stille Oceaan ten westen van Peru en langs de anp bron: De Koepel GARCHING/DEN HAAG (ANP) - Aan de pas ontdekte komeet Austin vormt zich op het ogenblik een lange staart. In april en mei zal het he mellichaam dicht bij de aarde komen en volgens het sterrenkundig onder zoekinstituut ESO in het Westduitse Garching op spectaculaire wijze aan het firmament verschij- Professionele en ama teurastronomen over de hele wereld zijn zeer op gewonden over het voor uitzicht de komende twee maanden een werkelijk heldere komeet te kun nen zien. Op het ogenblik wordt het hemellichaam volgens ESO, die Austin al enige tijd nauwlettend in de gaten houdt, steeds helderder. De komeet werd op 6 december ontdekt door de amateurastronoom Rodney R.D. Austin uit Nieuw-Zeeland. Het was toen al duidelijk dat het om een bijzonder groot object ging. Het naar de ontdekker genoemde he mellichaam bevond zich begin december nog op een afstand van meer dan 350 miljoen kilometer van de zon en toch was hij al zo helder. Austin zal op 9 april de zon het dichtst naderen. Daarna vertrekt hij weer de ruimte in. Als alles meezit, komt Austin op 25 mei binnen een afstand van 38 miljoen kilometer van de aarde. De komeet zal tijdens zijn nadering een staart hebben ont wikkeld die gemakkelijk is te observeren en vol gens ESO een 'grootse he melse blik' bieden. In het centrum van de komeet bevindt zich een 'nucleus', een groot stuk ijs en stof, met €en diame ter van een paar honderd meter tot enkele tiental len kilometers. De diame ter van de nucleus van de komeet Halley bijvoor beeld was toen zij hier in 1986 op bezoek was, 15 ki lometer. Austin zal vol gens ESO groter zijn. Als kometen in de Stellingen Openbare bibliotheken beho ren ook 's zondags geopend te zijn. Een juiste partnerkeuze is geen verdienste. (Pancras C.W. Hogendoorn) Met het uitsterven bedreigd worden is de beste PR activi teit die een diersoort zich kan wensen. Bobo's zijn vergeten dat zij slechts het servicepersoneel van hun organisatie zijn. Het laten vallen van de eis tot stellingen leidt tot een ver dere gezichtsvernauwing van de promovendus. (W.J.A.M. Hartmann) Het feit dat iemand weinig spraakzaam is, wil nog niet zeggen dat het een nietszeg gend persoon is. (R. Wolter) buurt van de zon komen, verdampt het ijsopper- vlak van de nuclei. Er vormt zich dan een wolk rond het hemellichaam, 'coma' genaamd, en te vens een staart in tegen gestelde richting van de zon. De helderheid van de komeet wordt bepaald door de hoeveelheid gas en stof in de wolk. Dit is volgens ESO echter moei lijk te voorspellen. Daar om wacht men in span ning af hoe helder Austin straks aan de hemel zal verschijnen. De tot nu toe verrichte onderzoeken met behulp van het La Silla Observatorium van ESO in Chili geven echter hoopvolle verwachtin gen. AMSTERDAM (ANP) - Weten schappelijke onderzoekers van de Columbia Universiteit in de Vere nigde Staten zijn er samen met col lega's van de computerfirma IBM bij toeval in geslaagd hersenactivi teit na te bootsen. Met behulp van een computermodel produceerden zij volgens IBM in Amsterdam elek trische golven die sterk lijken op die in werkelijkheid in de hersenen worden waargenomen. Dit kan volgens de onderzoekers grote betekenis hebben voor het on derzoek naar de oorzaken en bestrij dingsmogelijkheden van epilepsie. Met behulp van het in Amerika ont wikkelde computermodel kan te vens meer inzicht worden verkre gen in het vastleggen van herinne ringen. De milieuverontreiniging in Tsjechoslowakije is zo ernstig dat westerse deskundigen het moeilijk hebben met het bieden van hulp. Jan Urban van Burger Forum ver telde het Koninklijk Instituut van Internationale Zaken in Groot Brit- tannië onlangs dat die deskundigen weinig aan hun instrumentarium hebben. De lucht en het water in Tsjechoslowakije zijn zo verontrei nigd, meent hij, dat westerse instru menten simpelweg buiten hun meetvermogen komen. Westerse deskundigen die hulp willen bie den, zo meent Urban, zouden er het best aan" doen, speciale instrumen ten te ontwerpen. Nieuwe verrijkingsfabriek Urenco wil in de VS een fabriek bouwen voor de verrijking van ura nium. Omdat voor de bouw gehei me gegevens doorgespeeld moeten worden aan het Amerikaanse con structiebedrijf Fluor Daniel, is toe stemming nodig van de Tweede Ka mer. Donderdag 22 maart wordt daarover een mondeling overleg ge houden. In de VS is intussen verzet gerezen tegen de fabriek. Eén van de argumenten is dat zij niet nodig is omdat de Amerikaanse verrij kingsinstallaties slechts op de helft van hun capaciteit werken wegens gebrek aan orders. De mens zal waarschijnlijk niet in staat blijken lange ruimtereizen te overleven. De kosmische stra ling is te gevaarlijk, met name tij dens onvoorspelbare perioden met veel zonnevlammen. Het vfij- wel geheel wegvallen van de zwaartekracht veroorzaakt duize ligheid en misselijkheid (ruimte ziekte), blijvende evenwichts stoornissen, onherstelbaar verlies aan mineralen in de botten, ver lies aan rode bloedcellen en aan bloedvolume, verschrompeling van spierweefsel en aantasting van de pompfunctie van het hart. Tot die conclusie kwamen Amerikaanse biomedici tijdens de kort geleden in New Orleans gehouden conferentie van de American Association for the Ad vancement of Science (AAAS). Kosmische straling levert vol gens prof. Francis Moore van de Harvard Medical School, al twin tig jaar adviseur van het Ameri kaanse ruimtebureau NASA, de grootste problemen op. De ge bruikelijke aluminium afscher ming raakt bij langer verblijf in de ruimte verzadigd en vormt dan zelf een stralingsbron. De radio-actieve straling, die voor een onbeschermde astro naut in de ruimte binnen zestien uur de tien rem kan overschrijden (tweemaal de omstreden dosis werknemers in de kern energie-industrie jaarlijks mogen blootstaan), veroorzaakt niet al leen op langere termijn kanker, maar ook acute stralingsziekte. Bij een reis naar Mars zouden de astronauten minimaal moeten worden beschermd door een.laag water van tien centimeter dikte, berekende Rein Silberberg, na tuurkundige van het Naval Re search Laboratory (NRL). Deze conlusies kunnen het door president Bush ondersteun de plan voor een bemande ruim tereis naar Mars binnen twintig jaar ernstig in gevaar brengen. De snelste reis naar de rode planeet vergt acht maanden heen en acht maanden terug. De astronauten zouden in dat NASA-plaq een maand op Mars blijven. Maar een verblijf van zeventien maanden in de ruimte lijkt veel te riskant. "We zijn verrast door de grote variëteit in effecten van micro- zwaartekracht", aldus de bioloog L. Dennis Smith van de Universi ty of California. Hij bestudeerde die effecten op levende organis men (bacteriën, weefselkweken), meegenomen aan boord van het ruimteveer. Volgens hem valt aan lange ruimtereizen niet te denken zolang de nog openstaande vra gen over de risico's van kosmi sche straling en microzwaarte kracht voor astronauten niet af doende zijn beantwoord. KEES WIESE De voordelen van de valtorens zijn naast de lage kosten, de constante bruikbaarheid, die de uitvoering van onderzoeksprogramma's zon der oponthoud mogelijk maakt. NICO HYLKEMA De legendarische, grootste vliegende vogel, de albatros, vliegt sneller en houdt dat langer vol dan ornithologen ooit voor mogelijk hebben ge houden, zo meldt het Amerikaanse tijdschrift Science. Pierre Jouventin en Henri Weimerskirch van het Nationale Centrum voor Wetenschappelijk Onderzoek in Beauvoir zijn daar achter geko men door albatrossen van een zendertje te voor zien en met behulp van satellieten te volgen. Uit de zo verkregen gegevens leiden de Franse bio logen af, dat de albatrossen alleen in zuidelijke geevolueerd kunnen zijn. De vogels vertrouwen sterk op steun van de wind voor het maken van hun lange voedselvluchten en het zuidelijk halfrond is de enige plaats waar win den onophoudelijk De beide onderzoekers volgden zes albatros sen en ontdekten nu pas hoever de vogels in fei te vliegen. Het is de eerste keer dat iemand er in is geslaagd wilde vogels op deze manier te vol gen. De mannetjes verlieten het nest voor 33 da gen, terwijl hun partners thuis bleven om de eie ren uit te broeden. In een enkele voedseltrip leg den de vogels afstanden af van 3.600 tot 15.000 kilometers. Volgens de Franse biologen braken de vogels alle records. Ze hielden makkelijk een gemid delde snelheid van 56 kilometer per uur over een afstand van achthonderd kilometer aan. De albatrossen maakten daarbij gebruik van de weercondities. Op de heenreis gebruikten ze de wind, op de terugreis zigzagden ze naar hun thuisbasis en vermeden recht tegen de wind in te vliegen. Daarbij maakten ze loops of zigzag den tot ze een gunstige wind vonden. NICO HYLKEMA

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9