Gorbatsjov waarschuwt Litouwers De DDR is een doodgewoon land geworden Russenhaat in Litouwenze zullen moeten pratener is geen weg terug Carter: Israël schendt rechten Palestijnen Nieuwe ronde vredesoverleg in Suriname ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. DINSDAG 20 MAART 1990 9' BUITENLAND PAGINA 7 Litouwen gebonden aan Sovjetwet MOSKOU (AP/Rtr/AFP/DPA/UPI) De regering van de Sovjetunie heeft gisteren Litouwen scherp gewaarschuwd geen eigen munt en grensposten te introduceren en geen fa brieken in bezit te nemen die eigendom zijn van de centrale regering. De waarschuwing, die op de televisie werd uitge zonden, is deieerste concrete stap van Moskou tegen de on afhankelijkheidsverklaring van Litouwen. VILNIUS Groeiende Russenhaat golft door de straten van de Litouw se hoofdstad Vilnius. Maar het is een beheerste haat. Er zullen niet snel rellen uitbreken. Daarvoor heeft de onafhankelijkheidsbewe ging Sajudis te veel greep op de zaak. Het volk heeft het volste ver trouwen in het beleid van de bewe ging. Een slim beleid dat zorgvuldig doordacht, uitgestippeld en ge stuurd wordt door buitenlandse deskundigen en gefinancierd door Litouwse Amerikanen. door Henk Grotens Dat beleid voorziet er onder meer in dat stelselmatig gestalte wordt gegeven aan de onafhankelijke sta tus van het land. Elke dag zijn daar van nieuwe sporen te vinden. De politie in nieuwe uniformen. Li touwse vlaggen op vrijwel alle offi- ciele gebouwen. De Leninstraat in Vilnius, een winkelstraat met voor name kantoren, heet nu Gedimino Avenue. Sportbonden als de Li touwse Bridge Liga maken zich sta tutair los van de Sovjetbonden. Vorige week werd een levensgro te beeltenis van Lenin demonstra tief verwijderd van een fabrieks- muur. Omstanders applaudiseer- den. Een enkeling maakt scheldend zijn woede kenbaar. Ook het Lenin- standbeeld vlak bij het parlements gebouw wordt volgens insiders bin nenkort verwijderd. Aan de voet van het beeld ligt nog een handjevol bloemen. Met enig sarcasme wordt gesteld dat die afkomstig zijn uit het KGB-gebouw, waar Lenin op uit kijkt. De Litouwse haatgevoelens zijn opmerkelijk, omdat ze geheel haaks staan op de volksaard. Litouwers zijn in doorsnee een vriendelijk volkje, dat minder dan bijvoorbeeld Polen de sporen draagt van een to talitair regime. De stad geeft anders dan Moskou of Warschau het beeld van armoedige orde en netheid. Geen spoortje afval in de straten, waar toch talloze eettentjes staan. Een legertje dames is met veger en blik dagelijks in de weer. Voor de meeste restaurants en cafés geldt een rookverbod. Roken op straat mag, maar peuken gaan met etens- afval in afvalbakken. In dat bijna onwerkelijk vriende lijk sfeertje is het gesprek van de dag de perikelen met Moskou. TV- uitzendingen over bijeenkomsten van het parlement in Moskou en in Litouwen zelf zorgen voor record- kijkcijfers. In cafés, bars, hotels of bedrijfskantines wordt onafgebro ken gekeken. "Neen, ik ben niet bang voor tanks", verklaart een ho telreceptioniste. "maar we zullen het erg moeilijk krijgen. Gelukkig komt de zomer er aan, zodat we in elk geval geen kou hoeven te lij den". Ze doelt op de algemene ver wachting dat Moskou Litouwen in een economische wurggreep zal ne men door onder meer olieleveran ties te staken. "We zijn bereid hard te werken", zegt een dame van middelbare leef tijd. Dat hebben we bewezen. Voor 1940 hadden we een bloeiende eco nomie en harde valuta. We gaan zware tijden te gemoet. maar we zul len het redden. Voedsel kunnen we zelf verbouwen. Het enige dat we nodig hebben is brandstof. Dat moeten de Westerse landen ons le nen. Over acht jaar zullen we in staat zijn dat terug te betalen. In de tussentijd zijn we bereid ontberin gen te ondergaan." Rimas Butkevichus is onderdi recteur van Sigma een bedrijf dat computer-hardware levert aan de hele Sovjet-Unie. Hij is er van over tuigd dat Litouwen straks wordt ge boycot. "Nu al merken we dat or ders teruglopen. Bepaalde afdelin gen werken op halve kracht. Bij een volledige economische blokkade zullen we inderdaad mensen naar huis moeten sturen. Maar dat zal voor even zijn. De Russen zullen met ons moeten praten. Er is geen weg terug". De waarschuwing kwam kort nadat een delegatie uit Litouwen een brief aan president Michail Gorbatsjov had overhandigd waarin de Litouw se president Vytautas Landsbergis verzekerde dat zijn republiek met de Sovjet-belangen "zorgvuldig" zal omgaan, maar dat Litouwen vasthoudt aan zijn verklaring van onafhankelijkheid. Landsbergis zei in een reactie de waarschuwing te beschouwen als "een inleidend sta dium tot onderhandelingen". Volgens de Sovjet-regering zijn de Litouwse leiders van plan om staatsbedrijven te privatiseren. Ook zouden zij een eigen Litouwse munt in het leven willen roepen en doua neposten willen installeren aan de grens met de Sovjetunie. Litouwen mag best naar meer soevereiniteit streven, maar daarbij moet de repu bliek zich wel steeds "strikt'houden aan de Sovjet-wetten", aldus de ver klaring. Gorbatsjov, die net als het Con gres van Volksafgevaardigden de onafhankelijkheidsverklaring van Litouwen onwettig acht, had laten weten bereid te zijn tot een "res pectvolle dialoog". Hij zou ook een persoonlijk onderhoud hebben ge had met de Litouwse delegatie die een bezoek brengt aan Moskou om over de onafhankelijkheid te onder handelen. Reeks moorden op officieren Sovjetleger LONDEN (AFP/AP) - Sovjet officieren worden steeds vaker het slachtoffer van moordaan slagen. Volgens Jane's, de ge zaghebbende uitgeverij over de fensiezaken, werden vorig jaar maar liefst 59 Sovjet-officieren vermoord, variërend in rang van luitenant tot generaal. Een jaar eerder waren dat er nog maar twee en het jaar daarvoor zelfs De moorden zouden vooral gepleegd zijn in etnische gebie den, waar vooral d$ jongere ge neratie weinig op heeft met het leger. Slechts een luttel percen tage van de moorden, veelal ge pleegd met messen, wordt opge lost. De plaatselijke autoriteiten lijken niet in staat te zijn of niet de wens te hebben om de moordzaken uit te zoeken, stel len de deskundigen van Jane's. In de regeringsverklaring werd niet gezegd welke maatregelen wor den genomen als Litouwen de waar schuwingen van Moskou in de wind slaat. In Litouwen is de laatste da gen ongerustheid ontstaan over de militaire oefeningen van het Sovjet- leger. De Amerikaanse president George Bush heeft Gorbatsjov gis teren herinnerd aan zijn belofte geen geweld te gebruiken. Woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Moskou Genna- dy Gerasimov verklaarde dat het le ger een gepland oefenschema volgt. Verkiezingen De parlementsverkiezingen hebben het afgelopen weekeinde in Letland een overwinning opgeleverd voor het Volksfront, dat minstens 108 ze tels van de 201 zetels heeft gekre gen. Dat is niet de tweederde meer derheid die nodig is voor het uitroe pen van de onafhankelijkheid. Die meerderheid kan het Volksfront nog behalen als het wint in de 29 districten waar een tweede stem ronde nodig is en in het ene district waarvan de uitslag nog niet bekend is. Van de naburige Baltische repu bliek Estland zijn nog geen uitsla gen bekend. Bij de eveneens zondag gehou den tweede ronde in de republieken Russische Federatie. Oekraïne en Wit-Rusland hebben de hervormers gewonnen. De gemeenteraad van Leningrad, de tweede stad van de Sovjetunie, zal voor zeker tweeder de bestaan uit leden van de lijst De mocratische Verkiezingen 90. In Moskou eiste een coalitie van demo cratiseringsbewegingen, Democra tisch Rusland, 281 van de 498 ge meenteraadszetels voor zich op. In het parlement van deze republiek wordt dit democratische blok een kracht van betekenis, de democra ten wonnen 55 van de 65 voor Mos kou gereserveerde zetels in het na tionale parlement. In Wit-Rusland hebben de her vormers ook gewonnen, al werd de communistische partij niet van de kaart geveegd. In besloten kiesdis tricten, waar geen campagne mocht worden gevoerd, zoals legerbases, ging de winst veelal naar een partij lid. In de Oekraïne zijn nog geen uit slagen gemeld. WINDHOEK Namibia be reidt zich voor op de onafhan kelijkheid, die vanavond om middernacht of ficieel wordt. De verwachting is dat naar schat ting 5000 bui tenlandse bezoe kers, onder wie Nelson Mande- la, zich zullen aansluiten bij enkele tiendui zenden Nami- biërs die er ge tuige van zuilen- zijn dat de Zuid- afrikaanse vlag wordt neerge haald en het rood, groen en blauw van de Namibische vlag wordt gehe sen. Sam Nujo- ma van de ver zetsbeweging Swapo wordt de eerste president. De datum 21 maart is geko zen omdat het dan precies 30 jaar geleden is dat in Shar- pevïlle, een woongebied voor zwarten ten zuiden van Johannesburg, 69 ongewapen de betogers te gen apartheid werden doodge schoten. Twee jongetjes van de Herero-stam na men in Wind hoek alvast een voorschot. Zij speelden giste ren met de vlag van de republiek. JERUZALEM (Rtr/UPI/AP) - Oud-president Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren tijdens een rondreis door het Mid den-Oosten Israël veroordeeld we gens het schenden van de mensen rechten in de bezette gebieden. Gis teren kwamen opnieuw twee jonge Palestijnen om als gevolg van bot singen met het Israëlische leger. "Wij hebben het hier over de fun gerende regering die mensen die onder haar controle vallen berooft van hun elementaire mensenrech ten", zo zei Carter na een ontmoe ting met een Israëlische groepering voor de rechten van de mens, B'ts- Vice-president Nicaragua licht eigen partij op MANAGUA (Rtr) De kersverse Nicaraguaanse vice-president Vir- gilio Godoy is gisteren door vier partijleden beschuldigd van fraude. De vier, allen lid van Godoys Onaf hankelijke Liberale Partij (ILP), zeggen dat de vice-president er niet in is geslaagd ophelcjering te geven over de besteding van tienduizen den dollars die de Westduitse Friedrich Neumannstichting stuur de naar een politieke instelling die werd geleid door Godoy. Godoy was uitvoerend directeur van het Liberale Centrum voor So ciale Studies en Onderzoek. Vol gens het viertal heeft Godoy fond sen van het onderzoekscentrum ge bruikt voor buitenlandse reizen en voor politieke activiteiten zonder toestemming van de overige leden. Ook zou hij voertuigen op zijn eigen naam hebben laten zetten. Godoy was niet aanwezig op de rechtszitting waar de aanklacht is ingediend, maar had al eerder alle beschuldigingen van de hand gewe zen. Volgens hem gaat het om een complot van de Sandinisten om hem zwart te maken. Het ILP is een van de veertien partijen die samen tijdens de verkiezingen van 25 fe bruari de Sandinisten versloegen. Meer buitenlands nieuws op pagina 19 Buitenland kort Etiopië President Mengistu Haile Mariam van Etiopië wil een meerpartijen- stelsel invoeren, zo is gisteren uit di plomatieke bronnen vernomen. Een Etiopische regeringsdelegatie vertrok uit Addis Abeba naar Rome gevlogen voor besprekingen met hetTigray Bevrijdingsfront (TPLF). De Etiopische regering is ook be reid de vredesbesprekingen met het Bevrijdingsfront van Eritrea (EPLF) te hervatten. Eerder overleg eindigde zonder enig resultaat en het EPLF was gisteren niet bereik baar voor commentaar. OOST-BERLIJN - De DDR is overgegaan tot de orde van de nor male dag. Alsof er geen afscheid is genomen van de dictatuur, prutte len de Trabi's weer door de straten en sjouwen de mensen winkel in winkel uit. De nieuwe politieke lei ders geven verklaringen af die in niets onder doen voor de professio nele vaagheid waarmee in landen met een lange democratische tradi tie coalitiebesprekingen worden be gonnen. door Hans Hoogendijk De Oostberlijnse schrijver Stefan Heym gaf zondagavond een even korte als heldere analyse van de ver kiezingsuitslag. "Er zal geen DDR meer zijn. Deze republiek wordt niets meer dan een voetnoot in de wereldgeschiedenis", zei de bejaar de schrijver en hervormer van het eerste uur. Bij veel oppositionelen en journalisten die de ontwikkelin gen in de DDR al jaren volgen. democratie met nostalgie. Niets listen zonder wordt meer zoals het communisten ontruimen hun nog altijd sinister aandoende reusachti- king van de instanties hun werk kunnen doen. Tot de novemberre- volutie werd elke stap gevolgd hoofdkwartier, de politiemacht elke letter gecontroleerd. Alleen bij /erdwenen en de enkele overge bleven agent blijkt niets menselijks vreemd te zijn. Geen verdachte tik meer in de telefoonlijn, geen opval lend onopvallende Lada meer, die toevallig ook dezelfde kant op moe ten. officiële aangelegenheden als de DDR wilde pronken met de aanwe zigheid van vele honderden journa listen, was de controle minder scherp. Dan kon ergens in een tuin huisje een gesprek over neo-nazi's of vervolgde andersdenkenden plaatsvinden, omdat de Stasi te druk was met het bewaken van de ziek harder zette om afluisteren staatsgasten en de echte oppositio- door de stasi te voorkomen. Voorbij nelen. ook de dagen dat menigeen zich af vroeg of het politieke cabaret 'de gamonmuseum, Distel' nu eindelijk zou worden aan- bijeen kwamen gepakt, omdat het regime weer eens scherp op de korrel was genomen. En in de kranten hoeft niet meer tussen de regels door naar 'onthul lingen' te worden gezocht. In de ho- Het prachtige Oostberlijnse Per mensen vaak de reusachti- ruimtes informatie uit te wisse len, is weer uitsluitend voor de toe risten en de historici. De afluister apparatuur, die de Stasi ook hier had ingebouwd, is verdwenen. De ;en van de zijn hoofd halen Stern den en Barbel Bohley zit net als subversieve lectuur in beslag te vroeger in haar atelier en probeert nemen. te schilderen of zoekt raad bij haar Westduitse vriendin Petra Kelly. Alles kan en bijna alles mag in de nieuwe DDR. Miljoenen Oostduit sers moeten er nog aan wennen. De haat tegen het onderdrukkingsregi me dat hen eens bond, is verdwe nen. Maar daarmee behoort ook dat gevoel van saamhorigheid tot het verleden. En juist daaruit putte me nig andersdenkende de kracht om door te gaan. Alles, waarvan 40 jaar werd gedroomd, lijkt bereikbaar. De kooi is open, maar menigeen is niet voorbereid op het leven in de ruwe vrijheid. De roes van de eerste maanden heeft plaats gemaakt voor een gevoel van angst, onzekerheid, gfebrek aan zelfvertrouwen. Het is voor velen te snel gekomen. De overgebleven ruim 16 miljoen Oost duitsers zijn nog lang niet klaar voor vreedzame krachtmeting met de democratische wereld. "Wat we ten wij eigenlijk", is de vraag die zich steeds meer DDR-burgers zich stellen. Op de avond voor de verkiezin gen trokken een paar journalisten langs die plaatsen waar geschiede nis is geschreven. "Weetje nog, daar hebben we toen die Lada afge- Drugsgeld ADVERTENTIE De Zwitserse Statenraad (Senaat) heeft gisteren unaniem een wets ontwerp goedgekeurd waarin het witten van drugsgeld strafbaar wordt gesteld. Krachtens de nieuwe wet is voortaan iedereen strafbaar die probeert onderzoek te bemoei lijken naar geld waarvan hij zou kunnen vermoeden dat het is ver diend met misdaad. De gevangenis straf bedraagt maximaal vijf jaar, met een maximale boete tot onge veer één miljoen Zwitserse frank (ruim 1,2 miljoen gulden). Zelfmoord Specialisten uit de hele EG, onder wie een aantal wetenschappers van de Leidse universiteit, zijn sinds gisteren in het Franse Bordeaux bij een om te praten over een betere op vang voor mensen die een zelf moordpoging hebben gedaan. Hun aantal stijgt nog steeds eh bedraagt nu jaarlijks 600.000 a 700.000. Acht tot vijftien procent van hen doet binnen vijfjaar alsnog e de poging. schud" en "In de Yuca-bar kwamen altijd de kinderen van de partijbon zen". Of: "Toen, die nacht, had jij daar een gesprek met Templin en ik met Pflugbeil". Afscheid nemen van de romantiek van het verbode- ne. Afscheid van een onderdruk- kingsstaat. Afscheid ook van de hel den van het eerste uur, die nu nog slechts een marginale rol zullen spe len. Nieuw Forum Professor Jenk Reich van Nieuw Forum, is niet teleurgesteld dat het volk zijn beweging zo schaars met stemmen heeft bedacht. Hij kan best leven met een uitslag, die de DDR een doodnormale burgerlijke meerderheid heeft opgeleverd. Reich: "Wij zijn wat we vroeger wa ren: een kleine beweging. Maar tus sendoor hebben wij bereikt dat we nu met elkaar kunnen praten, zon der dat ik straks door de politie wordt meegenomen. Dat is de grote winst". Stefan Heym: "In de DDR heeft een revolutie plaatsgevonden, die door twee groepen mogelijk is ge maakt. De ene groep wilde een bete re DDR, de andere wilde helemaal geen DDR. Die laatste stroming heeft gewonnen". Over de aanslui ting bij West-Duitsland zei Heym: "De slang zal problemen met de spijsvertering krijgen". elem. De oud-president verklaarde onthutst te zijn over de cijfers die B'tselem hem had gegeven. Bijna een kwart van alle volwassen man nen in de bezette gebieden zijn gear resteerd op enig moment tijdens de ruim twee jaar geleden begonnen Intifada, alus Carter. Nu worden 9000 Palestijnen vastgehouden. Hij noemde als voorbeelden van schendingen van de mensenrech ten de inhechtenisneming van Pa lestijnse activisten zonder vorm van proces, het slopen van huizen als strafmaatregel en het volgens hem overmatig harde optreden en het gebruik van vuurwapens tegen Pa lestijnse demonstranten. Volgens Carter wakkert dat optreden de In tifada alleen maar verder aan. Een Libanese krant meldde giste ren dat Carter verleden week ge sprekken heeft gevoerd met leiders van de pro-Iraanse Hezbollah om te proberen de westerse gijzelaars vrij te krijgen. Die gesprekken werden gevoerd tijdens Carters driedaagse verblijf in Damascus. Een functio naris van Hezbollah in Bayrut noemde het bericht "een pure leu gen". Tijdens een botsing tussen het Is raëlische leger en stenengooiende Palestijnen in de Gazastrook is maandag een 20-jarige Palestijn doodgeschoten. Een Palestijn die een dag eerder door een Israëlische kogel was getroffen, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Sinds het begin van de Palestijnse opstand in december 1987 zijn nu 666 Palestijnen door Israëlische troepen of burgers gedood. PARAMARIBO (ANP) - Regering, nationaal leger, Junglecommando, Toekayana-indianen en gezagsdra gers uit het Surinaamse binnenland zullen vrijdag "een grote vergade ring" houden over vrede, zo heeft president Ramsewat Shankar giste ren bekendgemaakt na gesprekken met alle partijen. "Als een groepe ring niet komt, zal ze ons de conclu sie laten trekken dat zij geen voor stander van vrede is", aldus Shank- Het overleg van gisteren was een voortzetting van besprekingen die zaterdag begonnen. Toen verklaar de Shankar dat de Toekayana-in dianen geweigerd hadden naar Pa ramaribo te komen en dat de presi dent naar het indianendorp Matta moest gaan. Shankar weigerde dat. Tomas en de andere leiders van de Toekayana's wilden niet naar de Su rinaamse hoofdstad omdat zij zich bedreigd voelen door indiaanse vrouwen die opheldering eisen over het lot van hun zonen en mannen die sinds enkele weken worden ver mist. Bij een eerste gesprek tussen de president en de Toekayana-leiders op het presidentieel paleis maakten de vrouwen Tomas uit voor moor denaar en cocainehandelaar. De vrouwen die zich "verontruste moe ders" noemen, kamperen al ruim twee maanden tegenover het parle mentsgebouw in Paramaribo. De vrouwen zeggen dat het natio naal leger meer van de zaak afweet. Vier van de twaalf vermiste mannen werden door de militaire politie naar West-Suriname gebracht in een legervliegtuig. Ze gingen er heen "voor reconstructie van mis drijven" zoals de militaire politie liet weten. Het viertal zou door ge wapende mannen in Apura zijn geg ijzeld. KEUZE Pump, met bovenwerk van leer of nubuck. Keuze uit 7 kleuren leer en 4 kleuren nubuck. 36 t/m 42. Nu voor de verbijs terende prijs van EZ3 ADVERTENTIE Jan Willem Kradolfer, Greetje van Gruting, Pieterjan Vonk en Erik Koldenhof. GEEF ZE EEN KANS, STEM WD, LIJST 3

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7