Uitkeringen stijgen meer dan verwacht Ze kunnen toch naar een tehuis? Kok wil aanvulling uitkering overbodig maken 'Computers geen oorzaak van koersschommelingen' Ex-accountant Nederlandse Bank plotseling overleden Asielzoekers lopen stage Deel directie effectenbank stapt op Kamminga: winstdeling moet buiten cao's blijven SOCIALISTIESE PARTIJ EERLIJK *AKTIEF ƒ2000 voor werldoze die baan vindt Provinciale multinational werpt bescheidenheid af DINSDAG 20 MAART 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) Uitkeringstrekkers en mensen met een minimumloon gaan er op 1 juli aanstaande meer dan 1,5 procent op vooruit. Minister Kok (financiën) heeft dit giste ren in Amsterdam bekend gemaakt. Tot nu toe ging het kabinet er van uit dat de uitkerin gen en het minimumloon door de koppeling aan de lonen in het bedrijfsleven met 1,4 pro cent omhoog zouden gaan. Kok wist gisteren overigens nog niet hoeveel geld uitkeringstrek kers en minimumloners extra krij gen. "Het precieze percentage is nog niet bekend maar het ligt in ie der geval boven de 1,5 procent", zei hij bij een bezoek aan de gemeente lijke kredietbank van Amsterdam. In het regeerakkoord dat de coali- bij uit van een door het Centraal aan den Zaan dat het kabinet maat- Planbureau geschatte loonstijging regelen voorbereidt i gemiddeld 2,25 procent in het i dat de betrokkenen hierdoor ii bedrijfsleven. Op 1 januari stegen de problemen komen. De netto-be- uitkeringen en minimumloon als stedingsruimte die door verhoging gevolg daarvan al met 0,85 procent. Veel mensen dreigen door deze stijging van hun inkomen 'te veel' te gaan verdienen, waardoor zij aller- de uitkeringen ontstaat, mag niet volledig opgaan aan het betalen van belastingen, aldus Kok. Kok zei dat de rriinimumuitkerin- tieparijen CDA en PvdA vorig jaar lei voordeeltjes kwijtraken. Kwijt- gen de komende jaren z sloten werd afgesproken dat de stij ging de uitkeringen en het mini mumloon de lonen in het bedrijfsle ven zouden gaan volgen. Het kabi net schatte de stijging door die kop peling op 1,4 procent en ging daar- schelding van gemeentelijke c ten worden, dat rend goedbelasting en belastingen aanvullende maatregelen 1 dan voor sommige uitkeringsge rechtigden dan niet meer mogelijk te worden. Kok zei gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in koog AMSTERDAM (GPD) In Neder- zelf maar onderzoek te doen. Uit de land veroorzaken door computers enquête blijkt dat een belangrijke ring, meerderheid van de grote beleggers Nederland inmiddels op de een of rig jaar metho- an hen geloven dat het gebruik van bepaal de methoden invloed heeft op de markt. Vrijwel dezelfde meerder- oordeel dat theorie be- gestuurde beleggingsprogramma geen heftige .koersschommelingen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de andere wijze kwantitatiev bank Pierson. Heldring Pierson den gebruikt. De meesten onder Nederlandse institutionele beleggers (pensioenfondsen en ver- ekeraars) heeft gehouden. Als er in andere markten wel heid is echter ook sprake zou zijn van forse koersbe- deze invloed alleen wegingen door computers, is het staat. Minder dan de helft van de volgens Pierson echter niet uit te respondenten voorziet mogelijk sluiten dat wel de Amsterdamse ef- vloed op de prijsvorming. En fectenbeurs beïnvloedt. Een beleg- slechts een kleine minderheid zegt ger kan zich op andere markten dekken tegen koersschommlingen, de zogenaamde volatiliteit. Vooral na de beurskrach tober 1987 wordt er, met de gevolgen ook in de praktijk te Pierson ziet voordelen ok- toenemend gebruik van computer de toepassingen. Dat verbetert, aldus rondkomen. Het moet niet meer nodig zijn uitkeringsgerech tigden kwijtschelding van belastin gen te geven, vindt Kok. De PvdA wil liefst nog deze week overleg met de staatssecretarissen van financiën, binnenlandse en so ciale zaken over kwijtschelding van gemeentelijke heffingen voor men sen met een minimumuitkering. PvdA-Kamerlid Vermeend heeft dit inmiddels schriftelijk aangemeld bij de voorzitter van de vaste kamer commissie voor financiën. Van de netto-inkomensverbete- waar de PvdA in de campagne de kamerverkiezingen van vo- hard punt had gemaakt, daar valt geen zinnig woord blijft dan weinig over. Er zouden zelfs groepen kunnen zijn die er in besteedbaar inkomen op achteruit gaan. Uitgaande van de verhoging met 1,4 procent op 1 juli had Kok extra uitgaven van 360 miljoen gulden dit jaar, oplopend naar 1,2 miljard gul den in 1994 ingeboekt. Elk tiende procent extra kost de bewindsman dit jaar 26 miljoen, oplopend naar een kleine 100 miljoen extra in 1994. Voor dexe extra uitgaven moet Kok nog dekking vinden. LONDEN De minister Britse Parkinson van transport genoot de eer om gisteren het eerste exemplaar van een experimentele, elektrisch aangedreven sportauto te presente ren. Wanneer en of de auto ooit in produktie zal worden genomen, r te zeggen. (foto AP) UTRECHT (GPD) - De e Amsterdamse persofficier r De Nederlandsche Bank Wit nog niet zeggen. tober 1987 wordt er, met name in de toepassingen. Dat verbetert, aldus Verenigde Staten en sinds kort ook de bank, de prijsvorming en ver- irHTlplTlfl StclcLkX in Japan, een voortdurend debat ge- sterkt daarmee de allocatiefunctie a i Japan, een voortdurend debat ge voerd over de vraag of er een ver band bestaat tussen het toenemend gebruik van computers bij beleg gen en groter wordende koers schommelingen. En als dat zo is, moeten er dan maatregelen worden genomen om het gebruik van com puters te beteugelen sterkt daarmee de allocatiefunctie (de 'verdelingsfunctie', het zoeken van de meest nuttige aanwendin gen) van de markt, terwijl de beleg- bij de ijsfabriek Campina in Roer- keus krijgt. Pierson heeft vorig jaar een netto winst behaald van 75,5 miljoen gul den, 6,1 procent meer dan in 1988. In de winst van dat jaar was een flin- Pierson vindt het verrassend dat ke boekwinst begrepen wegens de hierover in Nederland nog weinig is verkoop het belang De gezegd. Daarom besloot de bank Grenswisselkantoren. Het brutore- sultaat is toegenomen met 7,2 pro cent tot 126,4 miljoen. Het balansto taal groeide met 14,1 procent tot 9,5 miljard. Voor meer economisch nieuws: zie pagina 19 mond, gaat vandaag haar tweede dag in. De vakbond en de werkne mers willen de staking volhouden totdat hun eisen zijn ingewilligd. De werknemers eisen onder meer uitbetaling van een toeslag van 0,88 procent per uur voor de extra uren die zij maken in het hoogseizoen. De directie wil echter bij de zuivel- contactcommissie ontheffing vra gen voor deze zogenaamde ver schuivingstoeslag. HAARLEM (ANP) Asielzoe kers uit de regio Haarlem heb ben sinds kort de mogelijkheid om bij bedrijven stage te lopen. De stichting Vluchtelingenwerk Haarlem en omstreken heeft het project opgezet om asielzoekers een zinvolle tijdsbesteding te geven. Gisteren is de eerste asielzoe ker als stagiair aan de slag ge gaan. Via bemiddeling van Vluchtelingenwerk werkt de man uit Afghanistan nu bij een Haarlems garagebedrijf. De asielprocedure van een tot Nederland toegelaten asielzoe ker duurt al gauw twee jaar. In die periode is het de asielzoeker officieel verboden om werk te zoeken. Volgens medewerker T. Belderok is daarom gezocht naar een andere oplossing. gere directievoorzitter Staal lijke informatie Handelscentrum Zuid-Korea in Nederland AMSTERDAM (GPD) - Zuid-Ko rea vestigt in Amsterdam een 'Zuid oost-Aziatisch handelscentrum' dat de gehele Zuidkoreaanse handel met de Europese Gemeenschap moet regelen. Het centrum, dat in 1993 wordt geopend, omvat 50.000 vierkante meter kantoor-, ditribu- tie- en expositieruimten, een vijfsterrenhotel, restaurants en een winkelcentrum. De plannen die 200 miljoen gul den gaan kosten, zijn gisteren be kendgemaakt in het Amsterdamse World Trade Centre. Het handels centrum. dat wordt gebouwd in Amsterdam-Zuidoost, is een geza menlijk initiatief van de Zuidko- reanse overheid en het bedrijfsle ven. De Nederlandse overheid ver wacht een sterke impuls op de Ne derlandse economie door het pro ject. Volgens de Amsterdamse wet houder van economische zaken Van Duijn zal het handelscentrum enkele duizenden arbeidsplaatsen scheppen. Een vijftigtal grote Zuid koreaanse bedrijven zou overwegen hun Europese hoofdkantoor in Am sterdam te vestigen. AMSTERDAM (ANP) - Twee di recteuren van de effectenbank L. de Kempen. P. Kerdel en B.A.M. van Hedel stappen op. Oorzaak is een verschil van inzicht over de wijze waarop en het tempo waarin het be- c-Staal- drijf internationaal moet uitbrei- afgelopen weekeinde bankier heeft verstrekt. Advocaat den, waaronder mogelijke i plotseling overleden. Volgens zijn Verbunt: "Op mij kwam hij over als werkingen vallen. raadsman, de Utrechtse advocaat mr. R. Verbunt, is de 41-jarige n getroffen door een hartstilstand. Na vooronderzoek i tien maanden besloot het Openbaar £)at eerlijk mens. Het dossier ken nende heb ik er alle vertrouwen in dat de rechter opzet niet bewezen zou hebben geacht. De kans op vrij- veer- spraak zou echt groot zijn geweest. i ik allemaal 2 Ministerie onlangs zowel de ex-ac- want anders zou ik kunnen volstaan countant als de vroegere bankier te met iets als: daar laat ik vervolgen. De Nederlandsche Bank niet over uit". had destijds aangifte gedaan omdat de accountant, die van 1983 tot 1985 CONJUNCTUUR op de afdeling toezicht kredietwe- conjunctuur zen van de bank werkte, aan zijn nieuwe werkgever Staal Bankiers 'materiaal zou hebben laten hij niet in zijn bezit mocht hebben' In hoeverre het overlijden van de selen -als accountant consequenties heeft voor de vervolging van de oud-di rectievoorzitter var Hoewel de Europa nu nog sterk het de vraag of er misschien kentering op til is. Dat staat in dat het vandaag verschenen jaarverslag Bank Mees Hope. Verschijn- ien herplaatsen, waarbij koersdruk _j -akkende zal worden vermeden. De notering De twee directeuren blijven ten minste tot de aandeelhoudersverga dering beschikbaar om de lopende zaken af te wikkelen. Ook blijven zij vooralsnog aan in hun functie van president-commissaris respectieve lijk directeur van MK International Ventures. Kempen Holding heeft in ver band met het vertrek van de twee directeuren hun aandelen (10 pro cent van het uitstaande aandelenka pitaal) ingekocht tegen de slotkoers /rijdag. Kempen wil de aande- reeds de Verenigde Staten Engeland en tekenen van een nade- Staal kon de rende overspanning in Europa. Kempen op de Amsterdamse beurs werd maandagochtend ge schorst. Stem morgen op een partij, waar u overmorgen ook nog iets aan heeft Economie kort Fiscale afspraken Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) is niet van plan de Twee de Kamer op korte termijn inzicht te geven in éfspraken die belasting inspecteurs in het verleden met be lastingplichtige ondernemingen hebben gemaakt (zogenoemde ru lings). Zijn voorganger Koning had medio 1989 aan de Kamer beloofd. Tussen medio 1988 en medio 1989 zijn tussen belastinginspecteurs en bedrijven 578 nieuwe rulings afge sloten. Order NKF NKF Telecom Projecten heeft van Rijkswaterstaat opdracht ontvan gen voor de verzorging van een glas vezelkabel-telecommunicatienet werk tussen de Coentunnel repec- tievelijk de Zeeburgertunnel en het centrale bedieningsgebouw te Am sterdam. Met de opdracht is 5 mil joen gulden gemoeid. Grondlegger Pepsi Walter Mack, de oprichter van het Amerikaanse frisdrankenconcern Pepsi-Cola, is zondag op 94-jarige leeftijd overleden. Mack begon in 1938 met de onderneming, die voortkwam uit de drankenafdeling van het zoetwarenbedrijf Loft. Pas na een strijd met Coca-Cola over het gebruik van het woord 'cola' kwam Pepsi-Cola tot bloei. In 1951 trok Mack zich uit het concern terug. - Schuld Polen De Sovjetunie weigert Polen een schuld van 5,2 miljard roebel (16,12 miljard gulden) kwijt te schelden. Moskou wil daarentegen de Poolse schuld herwaarderen in dollars, ter wijl de schuld in hoger tempo moet worden afbetaald door meer export van Poolse goederen. Dit heeft het Poolse nieuwsagentschap PAP gis teren medegedeeld. Cao Aero Ground De vervoersbonden FNV en CNV "hebben een principe-akkoord be reikt met het vliegtuigafhandelings- bedrijf Aero Ground Services over een cao voor dit jaar en volgend jaar. Volgend jaar krijgen de werk nemers van AG er drie atv-dagen bij waardoor de gemiddelde werkweek komt op 37,5 uur. Die bedraagt nu 38 uur. TILBURG (ANP) Langdurig werklozen in Tilburg die erin slagen werk te vinden en dat werk na een half jaar nog steeds hebben, krijgen van de gemeente een premie van 2000 gulden. De gemeente Tilburg wil hiermee op "een onorthodoxe wijze" de langdurige werkloosheid aanpakken als onderdeel van de sociale vernieuwing van het kabinet. Dat staat een nota die Tilburg gisteren presenteerde' met voorstellen om de 11.700 mensen werklozen in Til burg aan werk te helpen. Voor de zogeheten 'kansrijke werklozen' wil de gemeente een speciaal apparaat in het leven roepen dat werk moet zoeken. Tilburg wil dat het rijk de kosten van dit apparaat (2 miljoen) voor financiert en de premie van 2000 gulden betaalt. Ook Tilburgse werklozen die er zelfstandig in slagen aan werk te komen, moeten volgens de nota na een half jaar een premie kunnen komen halen. Gedacht wordt daarbij vooralsnog aan het verstrekken van een premie gelijk aan het gemeentelijk aandeel in de bij standskosten (ook ongeveer 2000 gulden). Van DEN HAAG (GPD) - Het is on doenlijk winstdelingsregelingen in het midden- en kleinbedrijf op te nemen in cao's. Daarvoor zijn de be drijven en hun winsten binnen één bedrijfstak te verschillend van aard. Per individueel bedrijf moet een on dernemingsraad of personeelsver gadering samen met de werkne mers afspraken maken over de winstdeling. Het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) heeft zijn standpunt over belastingvrije winstdelingsregelingen gisteren naar voren gebracht in een nota, die is samengesteld op basis van het wetsvoorstel van PvdA-Kamerlid Vermeend, dat de regeling a 'kansloze werklozen' moet worden erkend dat ze niet plaatsbaar zijn en dus moeten worden ontslagen van een sollicitatieplicht. Wethouder van sociale zaken W. Dijkstra verwacht wel werknemer als werkgever dat met het rijk tot afspraken te komen, omdat de Til- trekkelijk maakt, burgse aanpak volgens hem precies aansluit op de re geringsnota over sociale vernieuwing. Tilburg is een van de 37 steden die door het rijk zijn gevraagd om een lokaal plan voor sociale vernieuwing op te stellen. 'Smeergeld' CDA-fractieleider Brinkman vindt dat arbeidsbu reaus alleen een vergoeding voor hun bemiddelings pogingen zouden moeten krijgen als zij er ook in sla gen een werkloze aan een baan te helpen. Brinkman noemde dit idee van het VNO gisteren aan het slot van de CDA-verkiezingscampagne in Heerlen "een zeer praktische suggestie". De CDA-fractievoorzitter pleit te ervoor de arbeidsbureaus niet zomaar 'smeergeld' voor hun bemiddeling te geven maar hun in plaats daarvan te betalen per geslaagde poging. "Als je het binnen de cao regelt, geef je de flexibiliteit uit handen. Dat is juist een voorwaarde van wel slagen van de regeling. Zo zal de ene groep werknemers meer krijgen dan de andere, als het door hun toedoen goed is gegaan met het be drijf', aldus voorzitter J. Kammin- ga gisteren. "Dat betekent niet dat we de vakbeweging buiten spel zet ten. En als het de werknemers niet bevalt kunnen ze altijd alsnog aan dringen op loonsverhoging". Winstdelingsregelingen moeten te grote loonstijgingen in het mid- In ons land streven we ernaar ouderen zolang mogelijk thuis te laten wonen. Met wat hulp van familie of extra gezinszorg kan dat ook vaak. Maar niet altijd. Wie echt hulpbehoevend is, zou snel onderdak moeten kunnen vinden in een verzorgingstehuis. Helaas zijn er enorme wachtlijsten. En in de verzor gingstehuizen zelf staat de hulp en de zorg onder druk. Want ofschoon Nederland vergrijst, zijn er te weinig goed opgeleide mensen om die hulp, zorg en aandacht permanent te kunnen geven. En dat kan toch nooit de bedoeling van een verzorgingstehuis i Veel mensen die in de verzorgende sector werken zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden.'En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen- leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. 1 verzorgingsstaat zijn? den- en kleindrijf voorkomen, zo vindt het KNOV. Als het goed gaat in het bedrijf krijgt de werknemer wat extra's, in slechtere tijden blijft het bij zijn normale salaris. Op die manier is de werknemer meer be trokken bij het bedrijf en zal hij meer willen presteren. In het wetsvoorstel van Ver meend is opgenomen dat de winst delingsregelingen niet in de plaats mag komen van het normale con tractuele loon en niet hoger mag zijn dan 1500 gulden per werkne mer. Het KNOV is slechts 'gema tigd positief over het voorstel. Het ondernemersverbond stelt juist als absolute voorwaarde voor het welslagen van de regeling, dat de winstdeling in de plaats komt van loonstijging. Bovendien ziet het KNOV het maximale bedrag per werknemer liever verhoogd tot een bedrag tussen de 2000 en 2500 gul den. Hoe hoger het bedrag, hoe meer het de werknemers stimu leert, is de achterliggende redene ring. Een probleem dat dit soort rege lingen met zich meebrengt is het feit dat grote groepen andere werk nemers er nimmer van kunnen pro fiteren, zoals ambtenaren en uitke ringsgerechtigden. Het KNOV vindt dat dit 'absoluut moet worden voorkomen'. Het KNOV presenteerde gisteren ook de resultaten van het kwartaal onderzoek van het NIPO naar de economische situatie in het mid den- en kleinbedrijf. Hoewel de cij- Kamminga fers wijzen op meer groei dan aan vankelijk verwacht werd. tekent zich volgens Kamminga een zorge lijke ontwikkeling af. Zo waren er in 1989 78.000 extra banen geteld in het midden- en kleinbedrijf, wat minder is dan de 85.000 in 1988. Ondernemers investeren te wei nig, zo meldt het rapport, mede on der invloed van de hoge repte. Groei is alleen mogelijk door middel van export, waarvoor sinds het afgelo pen weekeinde ook Oost-Duitsland veel kansen biedt. Omdat investe ren in Oost-Europa vaak nog te veel risico's met zich meebrengt vindt Kamminga dat er meer aandacht moet komen voor overheidsgaran- ties. BON Stuur mij meer informatie over AbvaKabo Naam Adres j Woonplaats Naam werkgever 1 Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer. AbvaKabo I De vakbond die zo nationale marktpositie, maar tevens over de plannen verder te groeien als Europese onderneming". Met de publiciteit wordt het voor Wavin ook gemakkelijker om goed opge leid personeel aan te trekken, zo zei Driessen. Er werken bij Wavin ruim 5000 mensen verdeeld over 45 vesti gingen in elf Europese landen. Wavin is elk voor 50 procent in handen van Shell Petroleum NV en de Waterleiding Maatschappij Overijssel (WMO). Plannen om de aandelen af te stoten hadden de twee aandeelhouders volgens Driessen niet. "Ze zijn tevreden over Wavin", zei de bestuursvoor zitter. De omzet van Wavin is het afgelo pen jaar gestegen met 200 miljoen gulden tot 1.8 miljard gulden. Over de nettowinst wilde Driessen alleen mededelen dat de winst was verbe terd. In 1988 behaalde de volgens Driessen provinciale multinational een winst van 43.6 miljoen gulden, terwijl het bedrijfsresultaat 83 mil- ZWOLLE (ANP) De kunststofbe werker Wavin uit Zwolle heeft be sloten om de anonimiteit te laten va ren en publiekelijk meer aan de weg te timmeren. Deze plasticproducent met een omzet van 1,8 miljard gul den in 1989 geeft voor het eerst sinds de oprichting in 1955 een pers conferentie. "Een bedrijf met een dergelijke reikwijdte", zo schrijft de directie in het begeleidend persbe richt zaterdag, „behoort een vaste plaats te hebben in het denken van Nederland en Europa". Volgens de voorzitter van de cen trale directie, Ir. A.J. Driessen, treedt de Zwolse onderneming nu naar buiten "omdat er een behoefte bestaat om de omvang en de plan nen voor de toekomst te verduide lijken". "Wavin laat de bescheiden heid die ons lang heeft gesierd va ren. We willen ons daar niet langer meer achter verbergen", verklaarde de bestuursvoorzitter desgevraagd. Op de "eerste persconferentie" wil Wavin toelichting geven over de omzetgroei, resultaten en de inter- joen bedroeg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5