VERBIJSTEREN Meer inzicht reorganisatie politie geëist De terroristen van RaRa zijn terug 'Innemen rijbewijs gebeurt te weinig' wmmmmu.mBÊ Gehakketak om nieuw Groen Boekje Rijscholen willen aanpak beunhazerij Kwart jongeren zoekt andere woning Haarlems Dagblad dreigt lijsttrekkers met rechter ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKO de Bijenkorf 0 DINSDAG 20 MAART 1990 PAGINA 3 DEN HAAG/LEIDEN De Tweede Kamer wil meer gegevens over de financiële gevolgen en de rol van gemeentebesturen voor dat het plan voor reorganisatie van de rijks- en gemeentepolitie kan worden doorgezet. Dat bleek gisteren bij behandeling van de nota 'Een nieuw politiebestel in de jaren '90'. De Leidse burge meester Goekoop heeft bij het kabinet aangedrongen op meer dui delijkheid over de rol van de gemeenten. Ministers Dales (binnenlandse za- buiten de Kamer veel vragen op. ken) en Hirsch Balin (.justitie) willen Dales en Hirsch Ballin stellen korpsbeheerder (vaak de burgemeester van de grootste ge meente in de regio) en de hoofoffi- cier van justitie het dagelijks beheer over het regionale korps uitoefe nen. Minstens een maal per jaar wordt dat beleid besproken in een college van burgemeesters. Maar de Kamer vreest dat beslui ten die eenmaal in dat college zijn genomen, niet meer kunnen wor den teruggedraaid door de verschil lende gemeenteraden. Ook bestaan vraagtekens over de nauwe betrok kenheid van de hoofdofficier van justitie. i gemeentepolitie laten fuse ren tot éen korps. Vervolgens wordt Nederland ingedeeld in 23 politiere gio's met elk een eigen korps. Eén daarvan zou de huidige korpsen van Leiden. Alphen aan den Rijn. duin en bollenstreek en Rijnstreek moe ten omvatten. Onduidelijk bleef gisteren wat de reorganisatie gaat kosten. Dales en Hirsch Ballin ontkennen dat het om een miljard gulden zou gaan. een bedrag dat eerder werd genoemd. Maar de in de begroting opgenomen 350 miljoen gulden is ook niet vol doende. Op een reeks kritische vra gen in de Kamer antwoordden de ministers in mei opening van zaken te geven over de kosten. Ook de voorgestelde bestuurs- sche controle, omdat de burge- vorm voor de politie leverde in en meester het gezag over de politie in de eigen gemeente behoudt. De korpsbeheerder zal die verantwoor delijkheid niet overnemen als een soort 'super-burgemeester'. Ge meenteraadsleden kunnen 'hun' burgemeester zonder beperkingen ter verantwoording blijven roepen. In de praktijk verwacht Dales trouwens weinig problemen omdat de burgemeesters in de regio elkaar meestal goed kennen. Ze hoeven DEN HAAG (GPD) - De beunhaze- niet te wachten op de formele verga- rij in de autorijschoolwereld kost de dering om knopen door te hakken. Formeel is de zaak goed geregeld en in de praktijk zal blijken dat de ge- het huidige beleid van het ministe- kozen formule nog beter werkt, al- DEN HAAG (GPD) - Is het wel of niet tijd voor een nieuwe woorden lijst voor de Nederlandse taal? Mi nister Ritzen (onderwijs) en zijn Belgische collega Coens vonden van niet. Ze hebben geweigerd de 'Nieuwe Woordenlijst Nederlandse taal' vanmiddag officieel in ont vangst te nemen. De nieuwe lijst is een produkt van het vrije onderne merschap en moet het (dus) doen zonder goedkeuring van het parle ment. De weigering van de ministers is gemotiveerd door de Nederlandse Taalunie. De aanwezigheid van Rit zen en Coens zou het boekje een sta tus geven die het niet toekomt en leiden tot "verwarring bij het pu bliek". aldus secretaris De Wandel van de Taalunie. Dat de gewraakte bundel wordt uitgegeven door de (geprivatiseerde) staatsuitgeverij SDU (die ook in 1954 de uitgave ver zorgde van het officiële woorden lijst) lijkt het alleen maar erger te maken. Dat de bundel er bovendien bijna net zo uitziet als de officiële lijst, beter bekend als 'het groene boekje' doet hieraan ook al geen goed. De Wandel wijst erop dat er nog volop wordt gestudeerd op herzie ning van de spelling. Hij vindt het eenvoudig te vroeg om met iets nieuws te komen, want "de discus sie loopt nog". Uitgever en samen stellers van de bundel bestrijden dat niet. maar hebben zich laten lei den door praktische motieven. Zij wijzen erop dat er veel vraag is naar een bruikbare spellinggids en dat het oude 'groene boekje' niet meer voldoet. Woorden als 'computer', 'informatica' en 'ruimtevaart' staan er niet in. omdat ze in 1954 nog niet bestonden. Fijntjes wees de samensteller van de Herziene Woordenlijst, dr. P. van Sterkenburg van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL) in Leiden, er vanmiddag op dat het woordenboek van Van Dale sinds dien niet minder dan vier drukken beleefde "die alle taalgroei vertoon den waarvan het Groene Boekje verstoken bleef'. De behoefte aan een deugdelijke woordenlijst is ook de andere uitge vers niet ontgaan. Nog onlangs ver schenen de prisma-woordenlijst van uitgeverij Het Spectrum en de Spellinggids Eigentijds Nederlands van Wolters-Noordhoff. Deze zijn evenmin officieel goedgekeurd. Toch deelde staatssecretaris Walla ge - ook onderwijs - van de laatste kwistig exemplaren uit bij de perspresentatie van zijn boek 'Vol van onderwijs'. De 'Herziene Woordenlijst' is ge drukt in een oplage van 50.000 exemplaren. Een "laaiend enthou siaste" boekhandel zou er al 30.000 hebben besteld. De opzet van de herziene woordenlijst is gelijk aan die van het groene boekje. Maar de lijst bevat 30.000 woorden meer en telt 920 in plaats van 64Ó bladzijden. Het INL heeft uit alle nieuwe woor den die sinds 1954 zijn ontstaan, de meest gebruikte geselecteerd. Ze zijn voorzien van een zwart 'dropje' en daardoor gemakkelijk herken baar. De uitgever betreurt de kleine rel die de presentatie begeleidt, maar erg druk maakt de SDU zich er niet over. "Het INL is een afdeling van de Taalunie en als die het over vijf jaar eens i£ over een nieuwe spel ling. wordt het INL daar ook bij be trokken". Dales en Hirsch Ballin hebben einig zorgen over de democrati- verkeer en waterstaat stig in hun bestaan bedreigd en dui zenden rij-instructeurs blijven werkloos. Dat heeft de Algemene Bond Au to- en Motorrijschool Ondernemers (ABAN) in een brief aan de Tweede Kamer gemeld. De ABAN wil dat rijscholen niet langer vallen onder Verkeer en Waterstaat, maar onder toezicht komen van Onderwijs en Economische Zaken. "Een rij school i commerciële basis onderwijs drijft", zegt voorzitter De Hoop van de ABAN. "Een rechtenstudent valt toch ook niet onder Justitie?" Verkeer en Waterstaat is altijd uit gegaan van 'vrije' concurrentie en vrijheid van het rij-onderwijs. De 1.500 beroepsrijscholen vinden dat daardoor een oneerlijke concurren tie is ontstaan met zogenaamde 'bij- verdienste'-rijscholen (4500 in ge tal). Deze rijschoolhouders hebben door-de-weeks gewoon een baan en geven in hun vrije tijd rijles. "Zij kunnen veel goedkoper- les geven dan wij. want zij hoeven er niet van in hun onderhoud te voorzien", zo vindt De Hoop. Zij betalen ook nauwelijks in komstenbelasting over hun ver diensten omdat zij hun autokosten fiscaal aftrekken. "Bovendien kan iedereen een rijschool beginnen. Daar hoef je geen papieren voor te hebben. Je volgt een cursusje en je hebt een eigen rijschool". dus Dales. Kohnstamm (D66) vond dat "absoluut onvoldoende" en meent dat het kabinet niet op deze weg kan voortgaan. In een brief aan de twee betrok ken ministers heeft de Leidse bur gemeester Goekoop aangedrongen op meer duidélijkheid over de rol van gemeenteraden bij de regionale korpsen. "Lokale politie-beleids- plannen moeten ook in de toekomst i onderneming die op door het gemeentebestuur worden AMSTERDAM Op de Dam in Amsterdam is gisteren begonnen met de oprichting van een pyramide van glas bakken. hi de pyramide worden 91 van de nieuwste glasbakken verwerkt. In plaats van de oude vierkante vorm hebben de glasbakken nu schuin oplopende zijkanten zodat binnenin geen pyramide van glas ontstaat. Boven dien veroorzaken de nieuwe bakken minder geluidsoverlast. Minister Alders milieubeheerkomt de pyramide morgen 'onthullen'. (foto ANP) vastgesteld", meent Goekoop. Stormschade in Zeeland van 23 miljoen MIDDELBURG (GPD) - De schade door de stormen aan dij ken, duinen en stranden in Zee land is veel hoger dan de onge veer tien miljoen gulden die aanvankelijk becijferd was. Gis teren werd, na een overleg tus sen provincie, rijkswaterstaat en de waterschappen, een be drag genoemd van 23 miljoen gulden. Zo'n 7 miljoen gulden daarvan is nodig voor herstel van de 'Deltaveiligheid'. DEN HAAG (GPD) - Een kwart van de Nederlandse jongeren tussen de 18 en 27 jaar is serieus op zoek naar een andere woning. Tachtig procent van hen wil binnen een jaar verhui zen. Vooral jongeren die op kamers of in een onzelfstandige wooneen- heid wonen zijn op zoek naar zelf standige woonruimte. De slechte kwaliteit van hun huidige woon ruimte is een belangrijke drijfveer. Toch zullen zij voorlopig genoegen moeten nemen met de huidige ka- mermarkt. Dat blijkt uit een enquête van de Landelijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH) naar de woonsituatie en verhuisplannen van jongeren. Het is voor het eerst dat er een duidelijk beeld is ge schetst van de situatie van de jong ste groep huurders. Van de jongeren in de onderzoch te leeftijdsgroep woont 45 procent nog thuis. Van de overige 55 pro cent woont een kwart op kamers, in een studenten- of verpleegkundi genflat of op een H AT-eenheid (spe ciaal voor kleine huishoudens ge bouwde wooneenheden). Veel van deze jongeren hebben te hoge woonlasten in vergelijking met hun inkomenspositie. Terwijl hun inkomen gemiddeld rond de 1500 gulden netto per maand ligt, betaalt 73 procent meer dan 400 gul den kale huur per maand. Opval lend is dat driekwart van de jonge ren die op een wooneenheid wonen, een all-in huur betaalt (gas, licht en water zijn bij de huur inbegrepen). Ook de all-in huren zijn relatief hoog. Tien procent betaalt hier zelfs meer dan 500 gulden voor. Voor huursubsidie komen de meeste jon geren niet in aanmerking. De hoge huurlasten voor woon eenheden van vaak slechte kwali teit zijn voor veel jongeren reden om te gaan verhuizen naar een zelf standige woning, met een eigen keuken, douche en toilet. Die wo ningen-zoeken ze vooral in de centra van de grote steden. Naast inschrij ving bij een gemeente of woning corporatie probeert bijna de helft iets te vinden via advertenties in de krant. Ook worden in veel gevallen familie en vrienden ingeschakeld. Als het niet lukt zelfstandige woonruimte te vinden, is 22 procent van de ondervraagde jongeren be reid toch zijn intrek te nemen op een kamer, H AT-eenheid of studen tenflat. De vraag naar deze vorm van woonruimte zal de komende ja ren dan ook blijven stijgen, zo ver wacht de LOBH. De organisatie heeft ook gepro beerd de omvang van 'verborgen' vraag naar woonruimte te achterha len. Ongeveer acht procent zou wel willen verhuizen, maar ziet daarvan af omdat hun inkomen daarvoor te laag is, de woonlasten dan te duur zouden zijn of vanwege te lange wachtlijsten. Olieboringen De Nederlandse Aardoliemaat schappij NAM onderzoekt of aard olie- en gas kan worden gewonnen in de duinen bij Heemskerk. In die duiden wordt drinkwater voor Am sterdam en omgeving gefiltreerd en opgeslagen. Vooruitlopend op eventuele boringen, is onlangs seis- mografisch onderzoek uitgevoerd. Het Amsterdamse waterleidingbe drijf is tegen het onderzoek, maar de NAM heeft toestemming van het ministerie van economische zaken. Buskaping Een onbekende man heeft gister middag op het Amsterdamse sta tion een bus gekaapt. Hij bedreigde de chauffeur en acht inzittenden met twee pistolen en dwong de chauffeur richting Centraal Station te rijden. Vlakbij zijn bestemming op de Martelaarsgracht liet de man de bus stoppen. Hij vluchtte met achterlating van zijn schoenen en een tas. Steekpartij Een 34-jarige Rotterdammer die het opnam voor een bejaarde man is gisteravond neergestoken. De Rot terdammer stapte uit zijn auto toen hij zag dat een groep jongelui een bejaarde man treiterde. Er ontstond een schermutseling, waarbij de au tomobilist verschillende zware steekwonden opliep. Hij is inmid dels buiten levensgevaar. Ecoservice Het afval inzamelend bedrijf Eco service. voorheen GMU Nederland, in Alblasserdam kan doorgaan met de export van zwaar verontreinigd slib naar de DDR. Het ministerie vun Milieubeheer had geweigerd een exportvergunning te verlenen, omdat Nederland een gelijkwaardi ge verwerkingsmogelijkheid biedt op de Maasvlakte. Meer binnenlands nieuws op pagina 11 en 19 AMSTERDAM Actiegroep RaRa. die er van wordt verdacht gister nacht brand te hebben gesticht in de kantoren van de Marechaussee in Oldenzaal en Arnhem, heeft nooit eerder op deze wijze geprotesteerd tegen het opsporen van illegalen. RaRa, de revolutionaire anti-racisti sche axie. pleegde voornamelijk aanslagen tegen bedrijven met be langen in Zuid-Afrika. door Weert Schenk Vermoedelijk is dezelfde groep mensen wel verantwoordelijk voor min of meer gewelddadige acties te gen bij voorbeeld het nieuwe pas poort of de mogelijke komst van de Olympische Spelen naar Amster dam. Maar dat gebeurde dan onder de noemer Hinein en No Paseran. RaRa heeft de branden volgens eigen zeggen gesticht uit onvrede over het beleid, dat "marechaussees als een soort vliegende brigade in de grote steden worden ingezet bij het opsporen van mogelijke illegalen". Dat zou gebeuren "niet gehinderd door welke vorm van controle dan ook". Daarom is gekozen voor een eerste actie tegen "de keurtroepen van dit vervolgingsbeleid, tegen de laarzen in de straat". Accenten RaRa zegt overigens dat de actie te gen het Nederlandse vluchtelingen beleid niet mag worden gezien "als een breuk in onze politieke praktijk van de afgelopen jaren". "De strijd tegen apartheid en racisme houdt niet op bij de grenzen van Zuid- Afrika. Met deze actie verleggen we hooguit wat accenten." "Op het moment dat het vreem delingen- en vluchtelingenbeleid zich steeds meer tot een keiharde arrestatie- en deportatiepraktijk ontwikkelt, wordt het tijd dat er bij ons - gepland - een aantal stoppen doorslaan. Omdat de terreur tegen vluchtelingen moet stoppen, omdat het vluchtelingenbeleid vreemde lingenhaat voortbrengt en het racis me kanaliseert". De eerste actie van RaRa was op 17 september 1985. De Macro-vesti ging in Duivendrecht werd in brand gezet wegens de financiële belan gen van het moederbedrijf SHV in Zuid-Afrika. Daarna volgde meer brandstichtingen. In juli 1986 gin gen de kantoren van emballage-fa briek Van Leer in vlammen op. Eind 1986 brandde de Macro-ves tiging in het Gelderse Duiven af en mislukkte een nieuwe brandstich ting bij het Macro-bedrijf in Dui vendrecht. Het moederbedrijf SHV trok zich terug uit Zuid-Afrika, toen de Macro in het Limburgse Nuth ook door een RaRa-actie -geheel werd verwoest. Terroristen Uiteraard probeerde de politie de als terroristen aangeduide brand stichters op te sporen. Maar onder zoeken leverden niets op. Ook het tv-programma Opsporing Verzocht brachten geen licht in de zaak. Dat alles was reden om aan te nemen dat het een kleine en zeer hechte groep van mensen betrof, die zich waarschijnlijk ook buiten het nor male circuit van actievoerders hield. Intussen gingen de Rara-aansla- gen door. In juni 1987 was de op slagplaats van Boot olie bv in Al phen aan de Rijn aan de beurt. Vol gens de gemeente ontsnapte het dorp ternauwernood aan een ramp. RaRa claimde de brandstichting en -zei dat het een protest was tegen Shell, die sterke banden heeft met Zuid-Afrika en een meerderheids belang heeft bij Boot olie bv. In de loop van 1988 dacht de poli tie een vinger te krijgen achter de RaRa-groep. Na een actie van No Paseran bij drukkerij Elba (die het nieuwe paspoort zou drukken) kon een actievoerder worden getra ceerd. Hij werd in de gaten gehou den en aldus brachten de recher cheurs een groep in kaart. Triomfantelijk arresteerde de poli tie acht RaRa-verdachten, maar al snel moesten zeven man weer wor den vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Slechts een verdachte, die vrijwel zeker bij Elba aanwezig was geweest, bleef in hechtenis. De Offi cier van Justitie eiste tegen hem een DEN HAAG (GPD) - Het invorde ren van rijbewijzen bij mensen die na te veel te hebben gedronken, toch achter het stuur gaan zitten, ge beurt op dit moment niet snel ge noeg. Minister Maij-Weggen (ver keer) heeft dit de kamerleden Reits- ma en Van der Burg (beiden CDA) in antwoorden op vragen laten we ten. Volgens de richtlijnen uit 1979 kan een bestuurder bij wie drie keer meer dan 1,5 promille alcohol in het bloed is geconstateerd, worden ver plicht zich te onderwerpen aan een onderzoek naar de rijvaardigheid. Indien uit het onderzoek blijkt dat men onvoldoende rijvaardig is kan het rijbewijs van betrokkene wor den gevorderd en vervolgens ongel dig worden verklaard. Maij-Weggen laat de Kamer nu weten dat van deze invorderings mogelijkheid in de praktijk alleen gebruik wordt gemaakt bij zeer ern stige gevallen. Het gaat dan om mensen die met meer dan twee pro mille alcohol in het bloed achter het stuur zitten. Bovendien moeten zeer duidelijke gebreken in de rij vaardigheid blijken. De minister laat de twee kamerle den weten dat zij met haar recente uitlatingen over het harder aanpak ken van het rijden onder invloed vooral heeft bedoeld de huidige in vorderingspraktijk van rijbewijzen weer aan de uit 1979 daterende richtlijnen te koppelen. Daarbij wil zij echter zeer zorgvuldig te werk gaan, mee gezien de werkdruk die dit zal betekenen voor de politie en de ambtenaren bij Verkeer en Wa terstaat. De door Maij beschreven invor deringsprocedure valt onder de We genverkeerswet, een wet vap haar departement. Alleen bepaalde poli tieambtenaren en de geneeskundi ge van het Centraal bureau rijvaar digheidsbewijzen (CBR) mogen de vordering van het rijbewijs doen. Het openbaar ministerie speelt hier bij geen rol. Het gaat om een ad- mistratieve procedure. Veroordelingen voor vechtpartij voetbalkantine AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft gisteren een 21-jarige Diemenaar en een evenou- de Amsterdammer veroordeeld tot 18 maanden celstraf voor hun aan deel in de massale vechtpartij op een verjaardagsfeest bij voetbalver eniging RAP op 4 november 1989 Daarbij kwam een man om het le ven en vielen enkele zwaar gewon den. De 17-jarige 'hoofdverdachte' werd veroordeeld tot buitengewone behandeling in een inrichting (te vergelijken met tbs bij volwasse nen). De rechtbank achtte niet be wezen dat hij de man daadwerkelijk heeft doodgestoken. HAARLEM (GPD) - Hoofdredac teur Nypels van het Haarlems Dag blad dreigt de lijsttrekkers van de vier grote politieke partijen in Haar lem met juridische stappen. De vier verschenen gisteravond niet op een politieke café dat door het Haar lems Dagblad was georganiseerd. Aanleiding voor de boycot was het interview dat het dagblad zaterdag publiceerde met de lijsttrekker van de Centrum Democraten. "Het verhaal wekt de indruk dat dit een gewone democratische par tij is. Er staat geen enkele kritische noot in. Dat gaat ons te ver", aldus lijsttrekker Van Balen van de PvdA. "Dit kan gewoon niet. Minderheden zijn lid van onze partij. We kunnen niet deelnemen aan een discussie die wordt geleid door een krant die ook een racist ruimte geeft zijn me ning te verkondigen," aldus Van Balen. Ook CDA, Groen Links en D66 verschenen niet op het politiek café. De WD distantieert zich als eni ge grote partij van de actie. Lijst trekker Mooij: "Het Haarlems Dag blad mag zelf bepalen wat zij publi ceert. Zoiets noem je persvrijheid. En dat staat vast in de grondwet. Als liberaal wil ik geen grondrech ten schenden". Hoofdredacteur Nypels van het Haarlems Dagblad overweegt juri dische stappen. "Wij hebben geld gestoken in de bijeenkomst die nu noodgedwongen is afgelast. Dit gaat de politici centjes kosten", al dus Nypels. Hij noemt de actie van de lijsttrekkers 'bedroevend en on volwassen'. "Toen Janmaat acht jaar geleden in de Kamer kwam, werd hij ook volkomen genegeerd door politici. Dat werkt averechts. De leider van de toenmalige Cen trum Partij kreeg toen extra veel publiciteit". Nypels wijst op een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amster dam waaruit blijkt dat het boycot ten van omstreden partijen vaak "koren op de molen" is. De partijen behalen juist dan meer stemmen, zo stelde de VU. Ook heeft het Haar lems Dagblad volgens Nypels de lijsttrekker van de Centrum Demo craten wel degelijk kritisch aan de tand gevoeld. "Het is niet onze fout dat de man zulke domme antwoor den geeft". Elsthout: 'Ik ga me helemaal op het raadswerk toeleggen' gevangenisstraf van zeven jaar. Maar de rechtbank sprak hem vrij. onder meer op grond van fouten in de juridische procedure. De totale schade van de RaRa-ac- ties wordt geschat op ruim 150 mil joen gulden. Daarbij zijn de bran den 'in de kantoren van de mare chaussee nog niet meegerekend. Het omstreden interview in het Haarlems Dag blad van zater dag. ADVERTENTIE Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar. EXCLUSIEF Osaka bedcombinatie in wit of zwart lak of in mahoniekleur gebeitst, compleet met Auping handverstel baar spiraal en koudschuimmatras (40 s.g.l met stretchbekleding in bjauw, gri|s of beige. Voor de verbijsterende prijzen 180 x 200 cm Van 2169.Voor 1699 - 160 x 200 cm Van 2029.Voor 1599 - 140 x 200 cm Van 1734.Voor 1379 - 90 x 200 cm. Van 1234.Voor 989 - Tegen meerprijs ook leverbaar voor de lange slapers in 210 cm Bijpassend bedtafeltje. Van 120.Voor 99 -

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3