'Kok kan met solide begroting achterban CDA overtuigen' 'West' dwingt 'Oost' naar markteconomie iREPORTAGE) Brinkman en de finale test voor de PvdA STEM WD, LIJST 3 Eerst gesprek nodig met VU en Kampen Ter Schegget: mirakel nodig lEOLUX IS NOOIT Gomoo? MAAR DE BIJBEHORENDE BINNENHUIS ARCHITECT IS BIJ ONS GRATIS. noort Mcssmgsaè DINSDAG 20 MAART 191 GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG Met een gro te boog omzeilt CDA-fractie- voorzitter Elco Brinkman politiek heikele vragen. Hij past wel op om de groeiende samenwerking tussen CDA en PvdA in het derde kabi net-Lubbers te schaden. On bezonnen uitspraken over bij voorbeeld de noodzaak van nieuwe bezuinigingen of de onaantastbaarheid van de defensiebegroting mijdt hij; met veel omhaal van woor den en even grote stellig heid. De aspirant-leider van de grootste regeringspartij is op z'n best wanneer hij vrij uit mag filosoferen over de verantwoordelijke samenle ving, die bestaat uit gedre ven en met elkaar bewogen mensen. door Henri Kruithof en Peter de Vries Voor de CDA-Kamerleden komst van Brinkman voormalige minister van WVC pro beerde in het parlement hetzelfde straffe werktempo te handhaven als hij op het departement gewend was: vroeg op, laat weg, razendsnel stukken lezend. Langzaam maar ze ker begint Brinkman zich echter aan de gewoonten van de Kamer aan te passen, al blijft het tempo waarin de woorden zich tot zinnen aaneenrijgen onveranderd hoog. Niet alleen over zijn nieuwe baan, maar ook over de nieuwe politieke samenwerking is hij uitstekend te spreken. Na zeven jaar scherpe op positie voert de PvdA in het kabinet geen 'alles moet anders show op' en dat doet het CDA deugd. "Er blijkt bij de PvdA een grote mate van rea liteitsbesef te bestaan. De PvdA legt tot nu toe in het financiële beleid degelijkheid aan de dag. Dat is geen aardigheidje van mij richting Wim Kok, maar iets wat iedereen kan constateren. Het moet natuurlijk blijven en blijken bij de opstelling van de Rijksbegroting, maar de PvdA pretendeert niet dat alles an ders moet". De tevredenheid die in CDA- kring heerst over de PvdA, staat in schril contrast met de aversie die ja renlang jegens de socialisten werd gekoesterd. De wisseling van coali tiepartner verliep opvallend mak kelijk. Brinkman: "Daar zijn wel verkla ringen voor. Het kabinet wordt ge confronteerd met een hele reeks praktische problemen, waardoor de ideologische kwesties naar de ach tergrond zijn geschoven. We hoe ven mekaar niet voor te lezen uit be ginselprogramma's. Het type men sen dat door beide partijen het veld in is gestuurd, speelt ook een rol: mensen als Kok stralen uit dat ze willen samenwerken. Voor onze achterban is van belang dat op zijn hoofd geen Sinterklaasmijter staat. Nogmaals, het beste bewijs moet geleverd worden bij de opstelling Brinkman: "Een regeerakkoord dient niet als oogklep. Maar de NAVO is de hoeksteen van ons defensiebeleid". (foto GPD) val is gekomen. Het meningsver schil over het milieubeleid bracht dat aan het licht. Daarnaast kon de WD toch in toenemende mate on voldoende zekerheid bieden over de eigen stellingen en koers. In die partij speelden heftige discussies. Dat werd bij het milieuplan zicht baar". "Het nieuwe kabinet wacht deze zomer een paar lastige beslissingen. Er zijn tegenvallers door de hoge rentestand en problemen bij de be lastingen. Wij zeggen als CDA dat de belastingen niet omhoog mogen, Reiskostenforfait We treffen de CDA-fractievoorzitter kort na de laatste schermutselingen rond het reiskostenforfait. Onder li berale Kamerleden heerst veront waardiging over het gemak waar mee nu met die belastingaftrek wordt omgesprongen. Vorig jaar viel het kabinet over de kwestie, nu blijkt veel mogelijk. Brinkman en zijn voorlichter veren op. Ze lezen voor uit notulen en roepen de debat ten in herinnering. De WD heeft geen reden tot klagen, de liberalen zijn niet bedrogen. "Wij hebben niet bewust aange stuurd op een breuk met de WD, zo werkt dat niet. Voorhoeve wil kennelijk zo snel mogelijk doen ver geten dat hij het kabinet ten val heeft gebracht. Dat zijn de feiten, die de WD nu miskent." Brinkman terugblikkend: "Ik denk dat het ui- tendelijk een soort metaalmoeheid is geweest waardoor de coalitie ten niet rechtsom of linksom. Daar naast moet op de departementen de kas in orde zijn. Dat geldt voor ie dereen, dus ook bij voorbeeld voor de studiefinanciering. Welnu, als het de PvdA menens is met dit kabi net, en die signalen krijg ik, geloof ik dat we er uit komen. In verwacht van minister Kok een solide begro ting." Bezuinigingen Nieuwe tegenvallers is een Haags eufemisme voor nieuwe bezuinigin gen. Als minister wist Brinkman al te melden dat de departementale begrotingen tot het bot waren uitge kleed. Het wordt, erkent hij, nu nog moeilijker. "Bij de studiefinancie ring staat uit het regeerakkoord nog een bedrag open dat bezuinigd moet worden. Dat wordt heel lastig, omdat je al snel terecht komt bij on derdelen waarover in het verleden principiële besluiten zijn genomen, zoals de ouderafhankelijkheid, de hoogte van de studieschuld en de open toegang tot het hoger onder wijs. Daarnaast geldt dat kleine be zuinigingen psychologisch lastig zijn op te brengen. Er hangt immers inmiddels een stemming in dit land dat het economisch goed gaat en er geen ingrepen meer nodig zijn". Brinkman reageert afhoudend op de wens van de PvdA om bij de on derhandelingen over de begroting het mes te zetten in de defensie-uit gaven. Internationale ontspanning is mooi, maar kan niet meteen in klinkende munt worden omgezet. "We hebben onze ziel en zaligheid verkocht aan de verdragsorganisa tie en dat betekent dat we in NAVO- verband niet te ver voor de muziek uit kunnen lopen. We moeten ons bovendien afvragen wat er prak tisch gebeurt in het Warschaupact en wat de mogelijkheden zijn van ombuigingen binnen het defensie apparaat. Ik wil geen papieren oor log voeren over percentages, geen krijgshaftige taal, maar eerst even de resultaten van de onderhande lingen in Wenen over ontwapening afwachten." Regeerakkoord Een pentekening aan de muur her innert aan de onderhandelingen die Brinkman dit najaar voerde over het regeerakkoord. De prent toont Lubbers die streng toezicht houdt op een verveeld kijkend kwartet on derhandelaars van CDA en PvdA. 'Defensie' bleek een van de taaiste onderwerpen, waarover na lang touwtrekken een compromis werd bereikt: twee jaar lang een beperkte stijging van 0,6 procent van de uit gaven voor het leger en daarna twee jaar lang bevriezing van de begro ting. Heel voorzichtig maakt Brink man duidelijk dat die afspraken geen geloofsartikel zijn. "Een regeerakkoord dient niet als oogklep. Maar de NAVO is de hoek steen van ons defensiebeleid. Dat klinkt wellicht wat bleekjes, maar raakt toch de kern van de zaak. Want het is natuurlijk waardeloos als wij iets beknibbelen en onze bu ren het werk op laten knappen. Ik zeg niet dat de afspraken uit het re geerakkoord kunnen worden open gebroken en ik verklaar ze niet hei lig; ik ben nü nog niet toe aan derge lijke uitspraken. U hoort de stem verheffing midden in de zin". BONN - Na de onttakeling van het communisme in Oost-Europa staat het westerse bedrijfsleven te trappelen van ongeduld om daar aan de slag te gaan. Maar het zal geduld moeten hebben, want de omschakeling van een geleide planeconomie naar een vrij marktstelsel gaat niet in een handomdraai. door Hans de Bruijn De grenzen van de Oosteuropese landen gaan weliswaar steeds meer open voor westerse ondernemers, maar ook binnen die grenzen moeten nog talloze juridische, economische en financiële belemmeringen uit de weggeruimd worden. Bedrijven met ervaring in Oost-Europa kunnen daar een boekje over open doen. Dat zal zeker gebeuren in de Westduitse hoofdstad Bonn, waar sinds gisteren duizend diplomaten en zakenmensen uit oost en west bijeen zijn om te praten over economische samenwerking in Europa. Van hun conferentie mogen (nog) geen wonderen worden verwacht, maar zij komt wel op precies het goede moment. Het is tegelijk toevallig en symbolisch dat deze conferentie, in het kader van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) juist in Bonn wordt gehouden en begint de dag na de eerste vrije verkiezingen in de DDR. Voor de Westduitse gastheren natuurlijk een buitenkans. Het was Helmut Kohl zelf die drie jaar geleden met het idee kwam om in CVSE-kader een conferentie over Europese economische samenwerking te houden. Daarom moesten alle 33 Europese landen, alsmede de Verenigde Staten en Canada deelnemen. Van de recente dramatische ontwikkelingen in Oost-Europa kon Kohl toen slechts dromen. Vertrouwen "Economische samenwerking draagt bij aan het vertrouwen tussen oost en west", zei hij gisteren in zijn openingsrede in het Maritiem Hotel. Dat gold al toen in Oost-Europa het communisme nog heerste en dus nog meer nu in de meeste Oosteuropese landen de democratie lijkt uitgebroken. De conferentie is een uitvloeisel van de akkoorden van Helsinki; waarin de 35 CVSE-landen in 1975 basisprincipes over ontwapening, mensenrechten en economische samenwerking vastlegden. Maar het duurde tot begin 1989 voordat werd besloten om aan die laatste 'mand' van dat akkoord een speciale conferentie te wijden. Eerder gebeurde dat al over de mensenrechten, het milieu en de vrijheid van informatie, maar dat was vóór de grote veranderingen in Oost-Europa. De conferentie in Bonn is de eerste gelegenheid voor het westen om te testen hoever het oosten wil gaan bij het openen van zijn (economische) grenzen. De diplomaten en zakenlui zullen de komende vier weken praten over zaken als industriële samenwerking, het opzetten van gezamenlijke ondernemingen, het wegnemen van juridische en fiscale belemmeringen, energiebesparing in het bedrijfsleven, de voedselproduktie en het monetaire beleid in Europa. Opmerkelijk is dat in de officiële diplomatieke delegaties zakenmensen vertegenwoordigd zijn. Maar Helmut Kohl zei gisteren al dat de economische hervormingen in Oost-Europa er niet alleen komen door er westers geld in te pompen, maar ook door investeringen, samenwerking en overdracht van kennis door het bedrijfsleven. Door de aanwezigheid van honderden zakenmensen wordt de conferentie ook een soort 'markt' waarop bedrijven uit oost en west elkaar ontmoeten, waar contacten worden gelegd en wellicht afspraken gemaakt. "Er openen zich enorme mogelijkheden voor samenwerking", zei Kohl. Multinationals Het Nederlandse bedrijfsleven reageerde nog weinig enthousiast op de uitnodiging van buitenlandse zaken. Multinationals als Philips en Unilever ontbreken. Die weten kennelijk zelf de weg in Oost- Europa. Wel zijn er mensen van bijvoorbeeld AKZO, de AMRO- bank en de NMB en van werkgeversorganisaties en die uit het midden- en kleinbedrijf. Daar staat tegenover dat uit Oost- Europa nog vooral staatsbedrijven zijn afgevaardigd, maar uit landen als Polen en Hongarije voor het eerst ook vertegenwoordigers van kleine privé-ondernemingen. Voor hen wordt het de eerste kans om direct hun problemen en verlangens aan de orde te stellen. De conferentie moet op 11 april eindigen met een gezamenlijke slotverklaring, voor het eerst in de CVSE sinds 1975. Maar of dat lukt is nog de vraag. Niet alleen is onbèkend hoever de Oosteuropese landen bereid zijn te gaan, maar ook in het westen zit men niet geheel op een lijn. De Amerikanen willen het hier bijvoorbeeld hard spelen. "Dit is niet het moment om timide te zijn", zei VS-ambassadeur Alan Holmer gisteren. De VS willen de Oosteuropeanen vastpinnen op zaken als het houden van vrije verkiezingen en het zonder meer omhelsen van de kapitalistische markteconomie. Voorzichtiger Nu zullen zij niet zoveel moeite hebben met de Polen, Tsjechen of Hongaren die graag de westerse vrije markteconomie willen. Maar Roemenië, Bulgarije en vooral natuurlijk de Sovjetunie zijn nog lang niet zover. Zij vrezen economisch te worden opgeslokt als het westerse bedrijfsleven zich op hun markten gaat storten. De EG-landen die voor het eerst in CVSE-kader als één blok optreden, stellen zich voorzichtiger op. Zij komen vandaag met een reeks veel praktischer voorstellen over zaken als de vrije toegang voor het bedrijfsleven, het prijsbeleid, de octrooibescherming of de overdracht van technologie. De twaalf die met het wegvallen van de militaire dreiging hun kans zien om eindelijk in de CVSE een hoofdrol te spelen, denken dat deze omzichtiger weg tot hetzelfde doel leidt. Zij willen voorkomen dat deze conferentie vastloopt op meningsverschillen over de te volgen weg daarnaar toe. De resultaten zullen worden voorgelegd aan de speciale CVSE- top, die eind dit jaar wordt gehouden. Volgens Helmut Kohl, die zei naar een volledig geïntegreerde Europese economie te willen, moet die top nieuwe impulsen geven op alle CVSE- terreinen: veiligheid, economische samenwerking en mensenrechten. ADVERTENTIE WOONT U OOK OP ERFPACHT? Sinds kort is afkoop voor 75, i.p.v. 25 jaar mogelijk. Volgens de VVD is dit een aanzienlijke verbetering, maar het kan nog veel beter: EEUWIG. Eeuwigdurende erfpacht, (zoals bij JVC) of eigendom. KIES VOOR EEN GOED GRONDBELEID. Gereformeerden en ambtsopleiding ERMELO (ANP) - De Gereformeerde synode wil eerst de Vrije Universiteit Amsterdam en Kampen laten spreken over een wording van de gereformeerde ambtsopleiding, voordat er een besluit valt over de gezamenlijke Hervormd-Gereformeerde plannen, die door de Interkerkelijke Werkgroep Onderwijs en Onderzoek Theologie (IWOOT) zijn opgesteld. Dit besloot de Gereformeerde synode gisteren tijdens een extra-zitting in Er- melo. Op een tweede extra-vergadering op 23 mei moet de synode bekij ken of VU en Kampen met hulp van vijf leden van de synode over eenstemming over één ambtsop leiding hebben bereikt. Pas dan neemt de synode een besluit over de IWOOT. Met slechts 30 van de 72 stem men voor verwierp de synode gis teren een voorstel van prof.dr. H.B. Weijland nu reeds het kader en de hoofdlijnen van de IWOOT- plannen te aanvaarden als uit gangspunt voor de ambtsoplei ding. Vorige week schaarde de Hervormde synode zich unaniem achter IWOOT, hoewel zij de openbare universiteiten nog twee maanden geeft haar tot andere ge dachten te brengen. Het synodebesluit is „een te genvaller" voor Kampen, zo zei de rector, prof.dr. K. Runia. Kam pen had zijn steun aan de plannen van IWOOT gegeven. De VU waarschuwde gisteren bij monde van ds. B.J.F. Schoep, voorzitter van het deputaatschap voor de VU, dat instemming met de IWOOT-plannen aan Kampen een nieuwe juridische basis zou geven, waardoor integratie later veel moeilijker zou worden. Door eerst voor IWOOT en dan pas voor het gesprek VU-Kampen te kiezen, zou de synode op weg zijn naar „hopeloze ongelukken". De hele discussie over de ambtsopleiding is het gevolg van de commissie-Oberman, die een jaar geleden in opdracht van de toenmalige minister van onder wijs en wetenschappen een be oordeling van de dertien door de overheid gesubsidieerde theolo gische opleidingen gaf. In haar rapport wees deze verkennings commissie erop dat de kwaliteit alleen kon worden gehandhaafd door vermindering van het aantal opleidingen, mede met het oog op het teruglopend aantal studen- Prof. dr. K. Runia ten. De huidige minister ver wacht van de kerken voor 1 april hun reactie op deze voorstellen. De rk bisschoppen hebben al besloten tot vermindering van vijf naar drie rk instellingen, ter wijl de Nederlandse Hervormde Kerk haar ambtsopleiding in één bijzondere universiteit wil onder brengen. Volgens de IWOOT- plannen zouden de Gereformeer de Kerken ook zo'n universiteit stichten. Hervormden en Gere formeerden zouden dan eikaars ambtsopleiding erkennen. Tijdens de bijeenkomst van gis teren in Ermelo noemde ouder ling M. Vis uit Stiens het 'ongelo felijk' dat de synodecommissie, die deze vergadering had voorbe reid, geen besluit over IWOOT wilde. "De synode bijt in het stof voor de VU, die op haar beurt de synode niet serieus neemt". Aanvaarding van het IWOOT- plan zou inhouden dat de VU een grotere zeggenschap van de syno de over de theologie-opleiding moet toestaan. De VU vreest dat al te grote kerkelijke invloed ten koste van de vrijheid van weten schap gaat. Prof. Weijland noem de het "intens triest" dat voor de VU het woord 'vrij' steeds meer gestalte kreeg in de strijd tegen Kampen, terwijl het oorspronke lijk bedoeld was in de zin van het bijbelwoord 'de Waarheid zal u vrij maken'. UTRECHT (ANP) - De openbare universiteiten zullen de komende twee maanden „met passende energie" proberen de' Nederland se Hervormde' Kerk alternatieven aan te reiken voor de bijzondere theologische universiteit die zij wil instellen. „Het valt ons reuze mee dat we die twee maanden nog gekregen hebben", aldus drs. J.G.F. Veldhuis, voorzitter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Utrecht. De hervormde synode besloot vrijdag tot Instelling van de bij zondere universiteit, maar gaf de openbare universiteiten twee maanden tijd om haar"alsnog op andere gedachten te brengen. De vier openbare universiteiten die thans de opleiding van hervorm de predikanten verzorgen, had den op uitstel aangedrongen om nog eens alle mogelijkheden bin nen de huidige opzet van het theologisch onderwijs (duplex or- do) te onderzoeken. Veldhuis neemt aan dat de be denktijd „geen loos gebaar" van de synode is en dat zij serieus zal luisteren naar de alternatieven van de universiteiten. Prof. dr. G.H. ter Schegget, ker kelijk hoogleraar in Leiden, is van oordeel dat het overleg geen nieu we inzichten zal opleveren, aan gezien er al jaren gepraat is over een andere opzet van de theologi sche opleiding. Er zal op zijn minst „een mirakel" moeten plaats hebben, aldus Ter Scheg get. Veldhuis: „Theologen zou den wat meer in wonderen moe ten geloven". Kleine kerken zijn tegen aparte universiteit UTRECHT/WOERDEN (ANP) - De kleine kerkgenootschappen zijn tegen de instelling van een bijzondere theologische universi teit van de Nederlandse Her vormde Kerk. Alleen de Evange- lisch-Lutherse Kerk zal onder voorwaarden medewerking ver lenen aan deze universiteit, waar toe de hervormde synode vrijdag unaniem heeft besloten. De Baptisten, Vrije Evangeli- schen, Oud-Katholieken, Remon stranten en Doopsgezinden heb ben minister Ritzen van onder wijs gisteren laten weten veel meer te voelen voor verbetering van de huidige opzet van het theologisch onderwijs (duplex or- do). De kleine kerkgenootschap pen maken op dit moment voor hun predikants/priesteropleiding net als de Hervormde Kerk ge bruik van de diensten van de openbare faculteiten godgeleerd heid. De kerken schrijven de minis ter dat zij onvoldoende garantie hebben dat hun eigen identiteit wordt gewaarborgd binnen de bijzondere universiteit. Boven dien vrezen zij dat door de oprich ting van een dergelijke onder wijsinstelling de kwaliteit van de openbare faculteiten minder wordt. Morgen, op de internationale dag tegen racisme, wordt in de Hooglandse Kerk in Leiden een gebedsdienst gehouden. Aan vang 19.30 uur. De dienst biedt de Leidse wijkkerken en parochies de mogelijkheid zich aan te slui ten bij de strijd tegen racisme en discriminatie. Medewerking ver leent het jongerenkoor van de Pe trus- en Leonardusparochie o.l.v. Mike van Booren. Om 20.15 uur begint een fakkeltocht door de stad. In het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest wordt morgen een bezinning/meditatie gehouden met als onderwerp 'Het zonnelied van St. Franciscus'. Spreker is pastor Kees van Vliet ofm. Aanvang 20.00 uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Dus- sen (toezegging): P. Molenaar te Zalk en Veecaten; aangenomen naar Grijpskerk en Visvliet: J. Schuitema ker, kandidaat te Groningen. Bedankt voor Tholen en Sint-Maartensdijk (deelgemeente Immanuel en Reho- both): E. van der Sluis te Maasdam en Cillaarshoek. Toegelaten tot de evan geliebediening en beroepbaar: mw. C. H. D. Frijlink, Monnetflat 22, Uit- Gereformeerde Kerken: beroepen te Lochem: drs. R. J. Dekker te Schiplui den; te Maarssen (beiden part-time): J. F. Boon te Landsmeer en mw. drs, E. S. Smidt te Wormer, die deze beroepen hebben aangenomen. Beroepbaarstel ling: drs. W. H. Ubels, R. Kiplingerf 272, 3315 AK Dordrecht. ADVERTENTIE mmuat74, mux m.oi7w2m. moms koopavond, maandag scsiowi.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2