Nederland eist kunstcollectie op van Moskou Eenvoud troef in Japanse schilderingen Eigentijds nihilisme in 'Wassenaarse Slag' Bach trekker Leids kamerkoor Bijzondere expositie bij Amber DINSDAG 20 MAART 1990 KUNST PAGINA 21 en uitsluitend, als imitator door het leven gaan. Vanavond presen teert hij in de Leidse Schouwburg zijn theatershow 'Ruimtevrees', waarin de 'man van duizend stemmen' meer doet dan bekende persoonlijkheden nabootsen. Zijn nieuwste programma bestaat voornamelijk uit liedjes, sketches en conferences. Robert Paid speelt, zingt, danst en imiteert de ze show naar eigen zeggen een eind de ruimte in'. Drie muzikan ten begeleiden em daarbij. Erna Sassen Erna Sassen, winnares van het Camarettenfestival 1985 en de laatste jaren vooral bekend als zuster Lievegoed, trekt op het ogenblik met haar eerste avond vullende soloprogramma door het land. 'Je kan wel gek worden' is de titel van deze voorstelling, waar in Sassen onderwerpen aanpakt als doodsangst, jaloezie en incest op haar eigen wijze -ze schreef zelf de teksten - aanpakt. Erna Sassen staat donderdagavond met haar soloprograma op de planken van de Leidse Schouwburg. La Strada HILVERSUM/LEIDEN (ANP) - Ongeveer vijfhonderd te keningen uit de wereldberoemde Königs-collectie van het museum Boymans-Van Beuningen. die in de Tweede We reldoorlog door de nazi's uit Nederland zijn gestolen, liggen achter slot en grendel in het Poesjkin-museum in Moskou. De Rijksdienst Beeldende Kunst in Den Haag is daar na ja renlang opsporingswerk achter gekomen. Het gaat om tekeningen van onder anderen Rembrandt, Rubens, Due- rer, Van Dijck, Watteau en Tintoret to. De marktwaarde wordt geschat op in totaal een half miljard gulden. De Königs-collectie is genoemd naar een schatrijke bankier uit Haarlem die de tekeningen verza melde in de jaren '20. Huis Doorn leent deel inventaris aan Duitsland uit DOORN (GPD) Een deel van de kostbare inventaris van Huis Doorn, de laatste woning van de Duitse Keizer Wilhelm II, wordt voor een periode van twee jaar uit geleend aan verschillende Duitse Het landgoed gaat in september voor twee jaar dicht om ingrijpend gerestaureerd te worden, in het bij zonder het interieur. In totaal staat in Huis Doorn 2.900 vierkante meter antiek. Hiermee worden in de res tauratieperiode zowel in München als in Berlijn exposities ingericht. Het bezit van Wilhelm II werd in 1945 door de Nederlandse Staat ge- confisceerd als tegemoetkoming voor geleden oorlogsschade. De Staat had daarvoor nog een andere reden: de keizer had altijd gewei gerd in Nederland belasting te beta len... De Rijksdienst Beeldende Kunst heeft onlangs in archieven een brief ontdekt van een voormalig Neder landse ambassadeur in Moskou. Al in 1947 blijkt deze aan het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag te hebben gemeld dat be trouwbare zegslieden de collectie tekeningen in het Poesjkin-muse um hebben zien liggen. In combina tie met andere aanwijzingen con cludeert de rijksdienst dat de gesto len collectie nog in Moskou ligt. Honderden tekeningen uit de col lectie van Königs werden begin ja ren '40 tegen betaling van waardelo ze rijksmarken weggekocht door de nazi's. De tekeningen belandden in Dresden in de DDR De Rijksdienst Beeldende Kunst noemt het vrijwel zeker dat Russische troepen de col lectie uit Dresden hebben meege nomen. De Nederlandse overheid heeft de Sovjetunie haar hulp aan geboden bij het opzoeken van de kunstschatten. Minister D'Ancona van WVC zei gisteravond in KRO's Brandpunt de Sovjetunie te willen houden aan een verdrag uit 1943, waarin is afge sproken dat door nazi's geroofde kunst wordt teruggegeven aan de rechtmatige eigenaren. „Iedereen die onder dat verdrag een handteke ning heeft gezet, heeft de morele plicht zich aan die afspraak te hou den", aldus minister D'Ancona. De woordvoerder van de Russi sche ambassade was niet bereik baar voor commentaar. Kaoru Kakudo: intense klank LEIDEN - De 'Frühlings-sonate' van Beethoven was wel een zeer toepasselijke opening voor dit recital. Terwijl sommige musici een Beethoven-sonate gebrui ken om zich warmte spelen, was Kaoru Kakudo meteen vanaf de eerste tonen volledig aanwezig. Zij liet niet zichzelf op gang ko men, maar gaf de sonate alle ge legenheid om te ontluiken. Nu is dit werk toch wel bekend, maar in de uitvoering van deze lente dag leek de muziek toch meer knoppen te dragen dan anders. Nog geen tien maten Brahms en je voelt alles al aankomen. Geen voorjaar meer in deze mu ziek maar muzikale thema's die zich in een mum van tijd ont wikkelen tot welig tierende struiken, waar het heel moeilijk te onderscheiden is welke rich ting de thema's gegaan zijn. Met eindeloos lange vioolstreken en een toon die door de ruimte zin derde liet Kaoru Kakudo haar begeleider Herman Uhlhorn ver achter zich in expressie. Het is niet zo dat de spelers elkaar in de weg zitten, het lijkt er vaker op dat de pianist hetzelfde ver haal in een iets ander dialect ver telt. Ook de uiterlijke voor dracht verschilt. Terwijl de vio liste schijnbaar onbewogen de meest diepe emoties vertolkt, speelt Herman Uhlhorn vrien delijk lachend een relatief min der beduidend verhaal. De kroon op het werk was toch wel Poeme van Ernest Chausson. Met vaste, haast dwingende hand leidde Kaoru Kakudo niet alleen de melodie naar een hoogtepunt, maar als bij de rattenvanger van Hameln werden we als toehoorders met een bijna onhoudbare spanning meegevoerd naar een onont koombare climax. Tot slot kwamen de warme gloed en de roekeloze uitbun digheid van de zigeunermuziek het concert besluiten. Ook hier toverde Kakudo met intense klanken, zolang -uitgerekt en aangehouden dat je vreesde dat de rek er uit zou gaan, maar MONICA SCHIKS SCHEVENINGEN - Het is lang geleden dat ik in de kunst het idee van de mens als nietig stofje ben tegengekomen. De schrijver W.F. Hermans was in Nederland de meest uitgesproken verdediger van deze sombere opvatting. Maar sinds hij het menselijk wezen reduceerde tot niet meer dan een chemische reactie, is het ons vooral in materieel opzicht zozeer voor de wind gegaan, dat wij nauwelijks nog een bood schap lijken te hebben aan kunst zinnig vormgegeven nihilisme. De Haagse schrijver en 'perfor ming poet' Bart Chabot heeft, ge heel tegen de tijdgeest in, zijn pen in de zwarte gal gedoopt. In het toneelstuk 'Wassenaarse Slag' laat hij een jongeman na een ont luisterende queeste door de lage landen besluiten dat het allemaal maar niks gedaan is, dat de mens nog minder voorstelt dan een zandkorreltje van de Wassenaar- se Slag en dat hij er dus maar be ter een einde aan kan maken. Op zich vind ik de poging van Chabot wel sympathiek. Volgens mij kan het geen kwaad tegen wicht te bieden tegen het econo misch optimisme dat momenteel zo graag als wereldbeeld wordt aanbeden. Maar de termen waar mee Chabot de keerzijde van de medaille onder de aandacht wil brengen, sorteren geen effect, missen de kracht daartoe. Zo kan hij voor het 'consumen tisme' geen beter schrikbeeld ver zinnen dan de gele M van die gro te Amerikaanse hamburgerbak ker en zoiets onschuldigs als de stofzuiger wordt tot verboden be zit verklaard met flauwe grappen als: "Als je ziet waarmee de stof zuiger z'n zakken vult, is het geen wonder dat-ie stinkt". Daar komt bij dat de jongeman die deze opvattingen uitdraagt, helemaal in beslag wordt geno men door de videocultuur. Geen wonder dat het leven dan niks voorstelt! Op zijn rondreis heeft hij aller lei buitenissige specimina van de menselijke soort voor de camera gehaald en de beelden draait hij af in de Scheveningse bunker waarin hij zich heeft teruggetrok ken. Zijn camera staat voortdu rend aan en vaak neemt hij zich zelf op onder het uitspreken van zijn litanie. De drie (drie!) televisies verto nen afwisselend de beelden die wij op dat moment ook zelf zien en de eerder opgenomen 'inter views'. Het geheel krijgt daardoor te veel het karakter van video kunst, een genre dat sowieso al bedenkelijk is, maar dat in dit ge val bovendien de boodschap overwoekert. De jonge acteur Bas Voets gaat heel serieus op in zijn rol. Wan neer de voorstelling meer op de inhoud dan op de vorm was ge richt, had zijn ernst zinvol kun nen zijn. Nu werkt het alleen maar averechts. "Het is een aardige jongen, maar hij moest zich niet zo druk maken", zei de persoon met wie ik ben gaan kijken. Een opmer king die aangeeft hoe weinig de verschillende elementen van de ze voorstelling een eenheid vor- HANS STUPERS Bas Voets in 'Wassenaarse Slag' van Bart Chabot. (foto gpi» Concert door het Leids Kamerkoor bege leid door een instrumentaal ensemble met werken van Joh. Seb. Bach. Solisten Els van Onselen (sopraan), WiHried Reneman (countertenor), Andre Cats (tenor), Bas Ramselaar (bas) en Peter Schrier (viool). Muzikale leiding: Ton Beckers. Gehoord op 17 maart in de Taffeh-zaal. LEIDEN - De afgelopen jaren heeft het Leids Kamerkoor zich doen kennen als een koor dat niet terugschrikt voor op de te nen lopen waar het de moeilijk heidsgraad van zijn program ma's betreft. De zangers leken er ook niet altijd even gelukkig mee. Geheel anders lag het bij dit concert met muziek van Bach. Joh. Seb. Bach, bekend van radio, platen en passies. Men voelt zich opgenomen in de mu ziek. Bach is fijn om 'te doen' voor zangers en spelers en aan genaam herkenbaar voor de luisteraars. Bach trekt publiek: er was meer opkomst dan waar op gerekend was. Bij de eerste tonen van de cantate nr. 4 'Christ lag in Todesbanden' voelde je uit de volle Taffeh-zaal een soort poezen-gespin van be haaglijkheid opstijgen bij de herkenning van deze muziek. Bach verveelt niet met zijn rijkdom aan melodische en rit mische motieven. En toch... wa ren er vaker momenten, waarop iets van de essentie ontglipte aan de inspirerende handen van Ton Beckers. Musiceren is voor uit zien en dat valt om de drom mel niet mee in het motet 'Jesu Meine Freude'. In de veelheid van inzetten, motieven en om spelingen raakte het koor wel eens de weg kwijt, zag een zij paadje aan voor de grote weg om dan later weer het hoofdspoor op te pakken. In deze dingen is de muziek van Johan Sebasti- aan even kwetsbaar als die van Wolfgang Amadeus. Veel solistische kansen in het Motet: niet alleen de zangers stonden hun mannetje, alhoe wel het wel erg geknepen geluid van de counter-tenor Wilfred Reneman een vreemde eend in de bijt was; ook veel instrumen talisten van het ensemble kon den zich uitleven in solowerk en deden dat naar behoren. Een aparte vermelding ver dient Peter Schrier die soleerde in het vioolconcert in a mineur. Heel muzikaal en met mooie, af gewerkte toon waren de eerste twee delen. De snelle ritmische passages in het laatste deel eis ten van de solist zoveel aan dacht op, dat de grote lijn wat minder uit de verf kwam. Toch alleszins een applaus waard. Ton Beckers slaagde er id ge durende de hele avond de ca dans van de werken vrij licht te houden. Geen bombastische ac centen, wel werden frases naar een hoogtepunt geleid en wer den slotakkoorden met een ter loops handgebaar in hun bewe ging bevroren. MONICA SCHIKS. LEIDEN Toneel en kinder theater naast een aantal solo- produkties deze week op Leid se planken. Clara S. In verband met de filmweek bij het LAK is het theateraanbod er ditmaal bescheiden. Op zaterdag avond is er een voorstelling van 'Clara S.' met Adelheid Roosen en George Groot. Adelheid Roosen heeft eerder de aandacht op zich weten te vestigen met haar solo- produktie 'Van top tot teen te tril len'. Vandaar dat men belangstel lend mag uitzien naar deze nieu we produktie. die wederom onder regie van Marcele Meuleman tot stand komt. 'Clara S.' is gebaseerd op het werk van Elfriede Jelinek - vaders spelen een intense en dramatische rol in het leven van hun dochters is de thematiek van haar werk - alsmede op Milnes 'Winnie de Poeh' Deze literaire uitersten, vermengd met persoonlijke erva ringen van Roosen en Groot, leve ren volgens de programmatoe lichting een 'sprankelende' voor stelling op met dezelfde intensie ve lading' als Roosens toneelde buut. Ruimtevrees Robert Paid wil niet langer alleen een toneelbewerking van Fellini's gelijknamige en veelgeprezen film. De bewerking is van Rosa- maria Rinaldi en Guus Rekers, de hoofdrollen worden vertolkt door Heddy Lester. Joost Prinsen en Helmert Woudenberg. De laatste vertolkt de rol van de boeienko- ning Zampano - het arcetype van de eeuwige verliezer-Heddy Les ter speelt die van zijn assistente Gelsimona - de personificatie van de jeugdige onschuld. Joost Prin sen tenslotte is Matto, de sarrende straatartiest, die als een Pierrot bloemstukken voor Gelsomina uit zijn mouw tovert. Noodlot Precies honderd jaar geleden schreef Louis Couperus zijn (kor te) roman 'Noodlot'. Toneelgroep De Appel komt zaterdag- en maandagavond met een bewer king van 'Noodlot' door Hans de Wolf naar de Leidse Schouwburg. Verveling, decadentie, vriend schappen en verliefdheden in de wereld van de hogere kringen is de thematiek, die zo typerend is voor Couperus. Het gaat in dit ge val om de in welstand verkerende Frank, die teneinde de verveling uit zijn leven te bannen een be rooide studievriend, Bertie, in huis neemt. De herwonnen vriend schap komt onder druk te staan als Frank verliefd wordt op Eva. Er volgen verwikkelingen tot ten slotte het noodlot toeslaat. Kindertheater Er is deze week ook theater voor de kinderen. Zo komt het Amstel To neel woensdagmiddag naar de Leidse Schouwburg met 'Verbor gen', een toneelstuk naar de ro man 'De geheime tuin' van de En gelse schrijfster Frances Hodgson Bamett. Voor kinderen vanaf ne gen jaar. Aanvang 14.30 uur) En de Firma Tip Top speelt 'Een viking met een slangetong' op zon dagmiddag in het LAK-theater. Voor kinderen vanaf acht jaar. (Aanvang 15.00 uur) Onze Kreek André van den Heuvel en Sjoukje Hooymaayer staan zaterdag avond op het podium van de Lei- derdorpse Muzenhof. Een muzi kaal blijspel, dat eerder dit sei zoen ook al in Leiden te zien was. Bavo Galama K&O Katwijk presenteert zater dagavond in Tripodia 'De vrije val van Victor Thieu'. een solopro gramma van Bavo Galama. LEIDEN "Heel bijzonder". Met deze woorden opende dr. K. Ruitenbeek de kleine expositie 'Goden en natuur in inkt' in de Leidse Galerie Amber. Ruiten beek is conservator van de afde ling Aziatische kunst van het Rijksmuseum in Amsterdam. Zijn lof betrof niet alleen de uit stekende kwaliteit van het geëx poseerde, maar ook de smaakvol le inrichting. Galerie Amber is gespeciali seerd in Japanse rolschilderin- gen, de zogenaamde 'Kakemono'. In de expositie worden echter ook andere objecten getoond, zoals een zijden priestermantel, sculptuur, aardewerk, portret kunst en veelkleurige schilderin gen van goden. Voor de Japanner is eenvoud een hooggewaardeerd principe. Eenvoud is immers multi-func- tioneel. Het traditionele woon huis is een uitstekende illustratie van dit gegeven. Met behulp van schuifwanden kon de ruimte naar believen worden ingedeeld. Meu bilair ontbrak, maar daarvoor in de plaats stond de bewoner een slaap-, zit- en werkmatje ter be schikking en tal van kleine, hand zame gebruiksvoorwerpen. Een schrijfdoosje bijvoorbeeld, zoals op de expositie te zien is. Even eenvoudig en praktisch als mooi, met fraai inlegwerk op het deksel. Mooi door eenvoud, behoefde het Japanse huis weinig opsmuk. Wel was de Japanner gewoon om in de nissen van zijn woning rol- schilderingen op te hangen. Rol schilderingen bestaan uit een inkttekening op papier of zijde, die met een penseel is opge bracht. De schildering wordt vol gens strenge regels omlijst door kleurige zijde. Elk seizoen wissel de de Japanner de schildering om voor een andere en de niet ge bruikte doeken konden worden opgerold en opgeborgen. Van de ze rolschilderingen zijn op de ex positie prachtige voorbeelden te zien, daterend uit de zestiende tot en met de twintigste eeuw. Eenvoud is echter ook de kracht van de schilderingen zelf. De Zen-schilderkunst wordt ge kenmerkt door een relatief groot onbeschilderd vlak. De kunste naar probeert de essentie weer te geven van wat hij ziet, dat wil zeg gen, alleen de belangrijkste vor men en lijnen. Zonder de hulp van voorstudies en schetsen zet de kunstenaar zijn penseel direct op het papier of de zijde. Dat maakt zijn werk levendig en de lijnvoering heeft de elasticiteit van de oosterse calligrafie. Maar dat vereist ook veel talent en oefe ning. Van de geëxposeerde rolschil deringen zijn er enkele, die flirten met de anekdote. Een aapje dat de weerspiegeling van de maan in het water probeert te grijpen. De man, die in het licht van de maan een tekstrol leest, blijkt bij nadere bestudering een weerwolf te zijn. Andere rolschilderingen verte genwoordigen het poëtische gen re: de befaamde Japanse land schapsschilderkunst. Er bestaan slechts twee galeries in Europa, waar men gespeciali seerd is in de Japanse rolschilde- ring. Een daarvan is de Leidse Galerie Amber. De andere is ge vestigd in Parijs en zal binnen kort gesloten worden. De exposi tie 'Goden en natuur in inkt' is het resultaat van een samenwerking tussen de beide galeries. Leiden is dus bevoorrecht met deze ex positie. Inderdaad: heel bijzon- LISETTE OOMEN Detail: boomstam van een schildering uit de 18de-eeuw.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21