Medisch onderzoek bij topwielrenners Van Rooijen doet waarheid geweld aan in zaak-Libregts Nuttige zege Bax Krol moet Servette redden Toprecette voor PSY HOUD DE VERKIEZINGEN SPANNEND. STEM WD, LIJST 3 DINSDAG 20 MAART 1990 PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) Op zeer korte termijn worden twintig natio nale topwielrenners, amateurs en profs, verplicht zich uitgebreid medisch te laten onderzoeken. Dat bevestigde dokter Lon Schat tenberg, voorzitter van de medische commissie van de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie), gisteravond. Aanleiding is de dood van een aantal bekende wielrenners in de afgelopen twee jaar. Het plotselinge overlijden van Johannes Draaijer, Bert Oosterbosch, de amateurs Arjaan de Ridder, Reinier Valkenburg, Ruud Brouwers en Kees Evers en wielrenster Connie Meijer heb ben bij de medische commissie vragen opgeroepen. De komende weken wordt een aan tal renners, dat zeer intensief traint en veel wedstrijden rijdt, door de KNWU opgeroepen zich te melden voor een medische keuring. Deze staat onder leiding van cardioloog Oudhof uit Gouda. "De dood van die jonge mensen is omgeven met raadsels. Een week geleden hebben we besloten een uitgebreid medisch onderzoek te beginnen naar de mogelijke oorza ken. Doping? De trainingsmetho den? Eetgewoonten? Onbeant woorde vragen. Het wordt geen grootscheeps onderzoek. We begin nen met een kleine groep. Een zoge naamde 'pilot-studie'. De resultaten van het onderzoek worden de over heid aangeboden in een poging geld vrij te krijgen voor een onderzoek bij de complete wielerwereld", al dus Schattenberg. Volgens Schattenberg is het goedkoop te suggereren dat de doodsoorzaak van een wielrenner in het gebruik van dope gezocht moet worden. Hij zegt, zonder na men te noemen, van een aantal ze ker te weten dat hun dood niets met het gebruik van verboden middelen LEIDEN Bax is zonder tot groots zaalvoetbal een stap dichter bij de landstitel gekomen. De ploeg uit Voorhout doorstond de uitwed strijd tegen De Maas goed: 0-2. Van der Plas/BMW verging het slechter tegen Torna: 1-4. SC Hogenboom en Alter Boys deelden de punten (1-1). Hermes DVS versloeg De Rozet met 4-3. De Maas - Bax 0-2 Hans van Leeuwen zorgde er in de eerste helft met twee treffers voor, dat Bax zich steeds meer tot verdedigen kon beperken. Toch kregen de Voorhouters ook in de tweede helft nog wel kansen, maar Hennie Koet en mario Faber troffen slechts het houtwerk. Hoewel De Maas in de slotfase fel aandrong, handhaafde Bax de nul. Met nog drie wedtrijden te gaan staat de re gerend landskampioen drie punten voor op FV Snoekie, dat morgen te gen Silva Boys aantreedt. Van der Plas/BMW - Toma 1-4 In de eerste helft liep Van der Plas geen schade op. V/el 'misten Jaap van Duyn en Kees Guyt strafschop. Torna scoorde in de tweede helft uit een counter 0-1 en liep vervolgens uit naar 0-4. Het te gendoelpunt van Van Duyn deed toen weinig meer ter zake (1-4). te maken heeft. "Wielrennen is tot op zekere hoogte een gezonde sport", aldus Schattenberg. "Onze vraag is nu waar het fout is gegaan. We hadden ook kunnen berusten en denken dat het louter toeval is dat in de afgelopen twee jaar plotseling zoveel wielrenners zijn overleden". De aangeschreven coureurs wor den verplicht mee te werken. De Limburgse arts verwacht niet dat de medewerking zal tegenvallen, omdat juridisch niemand verplicht kan worden. Ook het feit dat de Ne derlandse profploegen over een uit gebreide medische staf beschikken en de renners voortdurend onder controle staan is volgens Schatten berg geen probleem. "Het onderzoek in Gouda is puur wetenschappelijk. Veel uitgebrei der dan de normale keuringsproce dure. Een echo-onderzoek van het hart is één van de wezenlijke onder delen. De onderzochten zullen ook een vragenlijst moet invullen. Die zal vertrouwelijk worden behan deld. Daarom rekenen wij op eerlij ke antwoorden. We hopen door dit onderzoek veel vragen te kunnen beantwoorden", aldus Schatten berg. Francis Moreau lijkt zich te ont poppen als een specialist in korte tijdritten. Twee weken na zijn tri omf in de proloog van Parijs-Nice, zegevierde de ploegmakker van Stephen Roche gisteren in Torre Tambarra in een wedstrijd van 5,1 kilometer tegen het uurwerk, die gold als opening van de Catalaanse week. - Het tweede gedeelte van de eerste etappe werd na een eentonige rit over 124 kilometer gewonnen door Guido Bontempi. 'De Buffel' boek te zijn derde overwinning van het de massasprint in Lerida. Moreau vertrekt vandaag als lei der in het algemeen klassement. In Torre Tambarra liet de 24-jarige Fransman zijn derde proloogzege, sinds hij in 1989 overstapte naar de beroepsrenners, noteren. Hij was als tiende van de 125 deelnemers ge start. Beste Nederlander was Erik Breukink. De kopman van de PDM- ploeg had tien tellen meer nodig dan Moreau. 'Slava' Ekimov stelde een beetje teleur. Hij werd als ze vende geklasseerd op vijftien se conden van de winnaar. ZEIST (GPD) Het sectiebestuur betaald voetbal bewandelt in de 'affaire-Libregts' steeds meer kronkelwegen om de bondscoach kwijt te raken. Terwijl Rinus Michels gisteravond na afloop van de buitengewone vergadering betaald voetbal probeerde de schijn op te houden dat hij nog steeds ach ter Thijs Libregts staat, kwam ook de geloofwaardigheid van sectievoorzitter drs. Martin van Rooij en op de tocht te staan. In een kennelijke poging lastige vragen op voorhand de kop in te drukken, goochelde de voormalige staatssecretaris met de feiten. Zonder blikken of blozen sugge- lid technische zaken hield dapper reerde Van Rooijen in zijn ope- vol dat hij nog steeds de steun en ningswoord dat hij in de afgelopen toeverlaat van Libregts is. Vanach ter de bestuurstafel kraaide de haan voor de derde keer, Michels werd er niet koud of warm van. Hij hield glashard vol dat zijn column van vo rige week in het AD door sommigen verkeerd was geintepreteerd. Daar had hij hij dan gisteren op terug kunnen komen. Dat deed hij echter bewust niet, omdat het tijdrekken van Libregts hem al veel te lang duurt. "Als er één is", zei Michels. "die GENÈVE (ANP) Ruud Krol is tot het einde van het seizoen trainer bij Servette Genève in Zwitserland. De Nederlander is de opvolger van Peter Pazmandy, die vanwege slechte resultaten is ontslagen. Krol, die in januari door KV Mechelen ontslagen werd, start donderdag met zijn werkzaamhe den in Genève. Krol moet Servette, één van de grootste clubs in Zwitserland, redden van degradatie. Genève, vorig seizoen nog door FC Groningen uitgescha keld in het Europese bekervoetbal, speelt momenteel in de degradatieron de van de Zwitserse competitie. Vier clubs degraderen en Servette is nog lang niet zeker van handhaving. Ruud Krol, oud-speler van Ajax, Napoli, Cannes en Vancouver White- caps, werd vóór dit seizoen tot veler verrassing aangesteld als trainer bij de Belgische kampioen KV Mechelen. Van het begin stond hij onder kritiek. De resultaten waren redelijk, maar Krol had te weinig ervaring en kwam niet goed over bij de spelers, die verlangden naar Krols voorganger Aad de Mos. Toen Krol na de winterstop werd ontboden bij voorzitter Cordier, kreeg de 41-jarige Amsterdammer te horen dat hij was ontslagen en vervangen door hulptrainer Fi van Hoof. Krol gaf ondanks de teleurstelling aan trai ner te willen blijven. Die kans krijgt hij eerder dan verwacht. De 52-jarige Pazmandy. een ge boren Hongaar, was eerder trainer bij Servette in de periode 1976-82. Dit seizoen haalde hij voor Geneefse begrippen minimale resultaten. Bij Ser vette lopen internationals als Hermann, Favre, de 'Franse Zwitser' Far- geon en de Braziliaan Sinval. Karl-Heinz Rummenigge nam vorig jaar af scheid bij de club als topscorer van het land. Verantwoordelijk voor het aantrekken van Krol was voorzitter Warluzel, een advocaat van 32 jaar met veel geld en ambitie. De club is vijftienvoudig kampioen van Zwitserland en bestaat honderd jaar. Krol moet zorgen dat Servette in het jaar van zijn jubileum in ieder geval behouden blijft voor de hoogste klasse. dagen geen gesprek heeft gevoerd met Ajax-voorzitter Michael van Praag, "maar met enkele voorzitters van clubs die spelers leveren aan het Nederlands elftal". Het een noch het ander is conform de waar heid. Van Rooijen weet dat en brak daarom vragen van Excelsior-voor- zitter Simon Kelder bruusk af. Hij was niet de enige die 's mid dags in een Amsterdamse krant de uitlatingen had gelezen van Van Praag. Rechtschapen als de voorzit ter van Ajax is, draaide hij niet om de feiten heen en bekende hij open hartig dat hij tien dagen geleden een gesprek met Van Rooijen heeft ge had. "De sectievoorzitter belde mij voor een persoonlijk onderhoud op zijn kantoor in Den Haag. Van Rooijen zei me bij die gelegenheid al dat er problemen waren rond de positie van Thijs Libregts binnen de technische staf van de KNVB. Hij wees er toen op dat er een andere coach van Oranje bij het wereld kampioenschap moet verschijnen". In dat gesprek viel al snel de naam van Leo Beenhakker. Van Praag: "Volgens Van Rooijen is Beènhakker het beste alternatief in dien het tot een breuk komt tussen^ de KNVB en Libregts. Van Rooijen wilde weten hoe ik daar tegenover stond als werkgever van Leo. Daar hebben wij geen problemen mee, als zijn werk bij Ajax er maar niet onder gaat lijden. Over financiéle regelingen en vergoedingen voor Ajax is niet gesproken. Wij hebben afgesproken er op terug te komen als het allemaal concreet is". De sectievoorzitter liet Van Praag weten dat het onderhoud strikt ge heim moest blijven. "Het be vreemdt mij daarom', aldus Van Praag, "dat meer personen op de hoogte zijn. Ik voel er dan ook niets voor vragen in de richting van Beenhakker en de KNVB te gaan ontkennen". Dat deed Van Rooijen gisteravond wel. Net zo onjuist is volgens PSV-manager Kees Ploegsma de mededeling van de sectievoorzitter dat hij met de hofle veranciers heeft gesproken over de strubbelingen rond de bondscoach. "Er is wel een gesprek geweest, maar dat ging louter over financiële zaken en niet over de positie van Li bregts". De kwade genius achter de scher men is zonder twijfel Rinus Mi chels. Het tegenwoordige bestuurs- Reker nog vier jaar bij Roda KERKRADE (ANP) - Roda JC en trainer/coach Jan Reker heb ben overeenstemming bereikt over een contractverlenging van vier jaar. De huidige verbintenis van Reker met de Limburgse eredi visieclub loopt tot volgend jaar juli. De overeenkomst werd opengebroken tot juli 1995. De Brabantse oefenmeester krijgt behalve de algehele technische leiding ook bevoegdheden op commercieel gebied. Jan Wouters (Ajax) en Hennie Meijer (FC Groningen) kunnen tot morgen schriftelijk verweer voeren, nadat zij door de tucht- commissie in staat van beschul diging zijn gesteld. Wouters naar aanleiding van een klap, gegeven aan Pastoor, tijdens de wedstrijd Ajax - Volendam, Meijer in verband met de vecht partij in de rust van de wedstrijd Groningen - Vitesse. de hoogte- en dieptepunten van een trainer kent, ben ik het wel. Als er één zorgvuldigheid betracht ben ik het wel". Daar was vorige week an ders weinig van te merken? "Je mag mijn bestuursfunctie met verwar ren met mijn column in die krant. Dat zijn twee gescheiden verant woordelijkheden. Dat stukje schrijf ik op persoonlijke titel. Als be stuurslid sta ik nog steeds achter Li bregts, maar ik ben ook maar één van de zeven bestuursleden". Er is geen sterveling die Michels op zijn woord gelooft. Vanmiddag komt het sectiebestuur andermaal bijeen om zich te beraden over wat er nog bedacht kan worden om in Zeist de weg vrij te maken voor Leo Beenhakker. "Dat zal nog een hele klus worden', zei één van de naaste medewerkers van de bondscoach. "Iedereen heeft zich deerlijk vergist in de vechter Libregts. Hij wil abso luut mee naar het WK en laat zich niet met een kluitje in het riet stu ren". Haast is echter geboden, want over zes dagen stapt Oranje op het vliegtuig naar Kiev voor de oefenin terland tegen de Sovjetunie. Zon der Libregts, dat staat wel vast. Van enige bijval in de vergade ring was gisteravond bitter weinig te bespeuren. De enige die voor hem een lans brak was Haarlem- voorzitter Henk Hut. Het voormali ge sectiebestuurslid deed een drin gend beroep op het sectiebestuur om er voor te zorgen dat "Libregts in deze affaire zo min mogelijk wordt beschadigd. Daan-oor is hij een te correcte en te goede man. Zo slecht heeft hij het als bondscoach bovendien niet gedaan". Toen ook Excelsior-voorzitter Simon Kelder zich in de discussie wilde gaan men gen. was de maat voor Van Rooijen kennelijk vol. ALBERT GEESING EINDHOVEN (ANP/SID) - De wedstrijd van morgen tussen PSV en Bayern Munchen levert PSV, door een volledig uitverkocht sta dion, een recette op van 800.000 gul den. Behalve in Nederland en de Bondsrepubliek zal de wedstrijd ook in een aantal andere landen worden uitgezonden. In Italië zal -atting van drie kwartier zijn. TV-uitzendingen ADVERTENTIE Laat de fiscus geen belasting worden Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie belastingconsulent. U vindt uw Fedei Marienpoelstraat 69a 2334 CX Leiden Telefoon 071 - 1549 41 2318 BZ Leiden Telefoon 071 -2130 21 Fax 071 -2128 66 1 BV Roelofaiendsvee adviesbureau Strijk PSV geen extra-inkomsten op. De club heeft namelijk met de NOS een overeenkomst gesloten, waarbij de verkooprechten naar het buiten land aan de NOS vervallen tot een bepaald bedrag bereikt zal zijn. Bo ven dat bedrag wordt de opbrengst gelijkelijk tussen club en NOS ge deeld. Morgen wordt die grens net overschreden. Pas als PSV de halve finales bereikt, ontvangt de club ex tra-baten door televisie-uitzendin gen buiten Nederland. PSV zal zich presenteren in nieu we shirts, waarin het oude streep- motief weer is teruggekeerd. PSV rekent erop dat Romario de Souza Faria over vier weken weer speelklaar is. Het gips is vrijdag wijderd, Romario kan - gen doen. De blessure liaanse international is kele invloed geweest op de onder handelingen tussen club en speler over verlenging van het contract. "Wij willen de zaak rond hebben voor het toernooi om het wereld kampioenschap in Italië begint", al dus manager kees Ploegsma. "De partijen staan niet ver uit elkaar over een nieuw contract van zes jaar, wat inhoudt dat Romario nog vijf jaar langer in Eindhoven blijft dan in de lopende overeenkomst oefenin de Brazi- geen e Accountantskantoor Van Wezel bv 2231 AT Rnnsburï'i "Als je iemand niet goed kent, kun je ook geen beeld van hem Toch is dat beeld er, of het nu klopt of niet. Ze hebben mij een etiket op geplakt, terwijl ze de mens Augent haler niet eens kennen. Ik denk dat ze hem ook niet willen kennen. Of mij dat stoort? Ach, je bouwt lang zaam een muur op en je wapentje zo tegen de kritiek. Maar wennen doe ik er nooit aan. Want ik wil toch graag gezien worden zoals ik werke lijk ben". Vriendelijk en hulpvaardig. Voor al voor de jongeren en de buitenlan ders bij Bayern. Het staat hoog in zijn vaandel, zegt hij. Maar bovenal is 'Auge' een gedreven voetbalprof, die leeft voor zijn vak en weet dat in terviews daarvan een onderdeel zijn. Mits het tenminste over voet bal gaat en niet over de auto waarin hij rijdt, zijn lievelingseten of zijn favoriete vakantieland. Of nog er ger: hoeveel kinderen Herr en Frau Augenthaler willen hebben. Hij noemt het typisch Duitse journalistiek. "De kranten hier heb ben schreeuwende koppen nodig, maar relativeren dat twee dagen la ter weer. Bij ons werkt dat anders dan in Holland, dat hoor ik weieens van Sören Lerby. De concurrentie onder de journalisten is hier im mens groot. Alleen in München heb je al vijf kranten. Die moeten alle maal iets anders brengen. Je hebt bovendien nog eens te maken met de rivaliteit tussen noord en zuid. Verslaggevers die het opnemen voor de spelers van Köln en zij die partij kiezen voor München". Dat werkte bij het WK vier jaar geleden in Mexico door in de spe lersgroep. "Klopt", zegt Augentha ler, "daarom stond er toen ook geen team. Journalisten hitsten de spe lers tegen elkaar op, er was toen een sfeer van haat en nijd. Maar het gek ke is dat Duitsland desondanks vice-wereldkampioen werd. Dat is ook de grote kracht van de Duitsers. Als ze er moeten zijn, staan ze er. De lucht is nu opgeklaard. Voor een in terland kan ik rustig een wandeling maken met Littbarski. Dat was voor kort ondenkbaar". "Ken je Cor Pot? Is een goede vriend van mij. Heb ik een paar jaar geleden leren kennen op winter-, sport. Sindsdien zitten we altijd in dezelfde plaats. Hij wordt straks trainer van een club in de tweede li ga, ergens in de buurt van Amster dam". Het gaat om NAC Breda, kniesoor die daar op let. Wat minder contact heeft Augent haler tegenwoordig met Lerby, de vriendschapsband is desondanks gebleven. "Soren dronk hier graag glas Weissbier. Toen hij naar Monaco ging. hebben we hem elke maand twee kisten opgestuurd. Bij welke club maak je dat nog mee?" Augenthaler wil ven dat de onderlinge verstandhou ding bij Bayern München beter is dan de buitenwacht dénkt. Het stoort hem zichtbaar dat de club permanent wordt afgeschilderd als hoogmoedig en arrogant. "Het is heel typisch, maar als spelers elders uit de Bundesliga naar Munchen komen zoals Reuter en Grahammer van Nürnberg, dan wordt er meteen gezegd: waarom in hemelsnaam naar München, naar dat arrogante Bayern? Je wordt er niet opgevan gen en je hebt er geen vrienden. Maar iedere speler die bij ons ver trokken is, zal je bevestigen dat de sfeer en de harmonie binnen de club super is. Van de voorzitter tot de terreinknecht. Lerby heeft hier toch ook de mooiste tijd gehad. En niet alleen omdat hij succes had, maar ook omdat op het menselijke vlak alles klopte". De aanvoerder van Bayern is niet helemaal objectief. Sinds zijn de buut bij de Duitse record-kampioen begin 1977 tegen Borussia Dort mund maakt hij onafgebroken deel uit van de A-selectie. Hij heeft in middels bijna 375 wedstrijden in de Bundesliga achter zijn naam staan en 18 interlands. Toch overwoog hij Jongejans in zwembad De Zijl LEIDEN - Edwin Jongejans, Euro pees kampioen schoonspringen van de één meter plank, zal morgenmid dag een demonstratietraining ge ven in zwembad De Zijl. Het optre den wordt verzorgd door spring- school Leiden. Jongejans. die afgelopen week einde zijn nationale titel prolon geerde, maar wèl op de drie meter plank een nederlaag leed tegen Lei- denaar Wessel Zimmerman, begint zijn optreden om 15.30 uur. De de monstratie zal ongeveer een uur lang duren. De kans is nog aanwezig dat ook zus Daphne, wereldtopper bij de vrouwen, acte de presence zal geven. Klaus Augenthaler: "Ze hebben mij e vorig jaar zomer serieus in te gaan op een Turkse aanbieding. Zijn lief de voor Bayern en een tweejarig contract wonnen het echter van het geld. "Toch kan ik me heel goed voorstellen dat spelers van 24, 25 jaar naar Italié of Spanje gaan. Zou ik ook hebben gedaan als ik nog die leeftijd had. Daar verdien je in drie jaar net zoveel als in tien jaar Jtsun- desliga. Of je daar gelukkiger van wordt, is iets anders. Maar je bent wel meteen financieel onafhanke lijk. Gelukkig ben ik geen type dat op erg grote voet leeft. Ik ben al met heel weinig tevreden". Behalve als het gaat om sportieve roem. Ondanks zijn 32 jaar en zes landstitels heeft Augenthaler het verzadigingspunt nog niet bereikt. Met Bayern lonkt hij dit voorjaar naar de Europa Cup, 'hoewel dat doel voor'deze ploeg te hoog gegre pen is', met de nationale ploeg wil hij deze zomer in Italië een gooi doen naar de wereldtitel. Maar of hij de aangewezen WK-li- bero is? "Met alleen mijn ervaring red ik het in elk geval niet. Ik moet honderd procent fit zijn en ik weet dat ik veel wedstrijden nodig heb om in vorm te komen. Dat was altijd al zo. Ik weet ook dat Beckenbauer mij vorig jaar zelf heeft gevraagd HOUD LEIDEN WERKBAAR, STEM DE WD IN HET COLLEGE. STEMMEN VOOR DE VVD IS BELANGRIJK. DE HERKANSING KOMT PAS OVER 4 JAAR. Problemen met vervoer? Bel vanavond: Alexander Geertsema, telefoon 071-131231. om mij weer beschikbaar te stellen. Maar ik moet geen problemen met metzelf hebben, anders lukt het ge woon niet om de verdediging te or ganiseren". Zijn terugkeer in de Mannschaft dankt hij deels .aan Bayern-trainer Jupp Heynckes. "Onder Lattek kon ik doen en laten wat ik wilde. Ik kreeg nooit kritiek, alles was oké. Ik wilde toen te veel doen, liep te veel met de bal en dacht altijd: dit is mijn positie en dit is mijn wedstrijd. Heynckes heeft mij dat afgeleerd. Hij heeft van mij een andere voetballer gemaakt, veel soberder". Morgenavond in Eindhoven kan het volgens Augenthaler vriezen of dooien. De 2-1 voorsprong die Bayern meebrengt uit München is voor hem geen garantie op een plaats in de halve finales. "Deze ploeg is nog te wisselvallig. We kun nen op de ene dag de Europees kampioen verslaan en de andere dag verliezen van Tirana. Nationaal redden we het dit seizoen wel, maar we hebben nog zeker twee jaar no dig om ook in Europa weer de top te halen. De kracht van Bayern is ech ter altijd geweest dat de club zich optrekt aan sterke tegenstanders". En daartoe rekent Klaus Augentha ler ook PSV. ALBERT GEESING 16.30-17.00 Sportnet US Pro Ski Tour. 17.00-19 00 Sportnet IJshockey NHL 19 00-1930 Sportnet Cross Country: World Int. Junior Champs. 19.30-21.30 Sportnet Top Team Spanish Soccer- Atletico Bilbao-Real Madrid. 20.00-00.15 Super: Ultra Sport met o.a. Spaanse motorraces. 20.10-22.05 Did 2: Europacup-3 voetbal rechtstreeks verslag van de returnwed- strijd m de kwartfinale tussen FC Antwerp en FC Koln 20.40-21.13 Ned 3 Sport Studio. 21.00-22.00 TV 5: Sport. 21.30-22.00 BBC 1 A Question of Sport: quiz. 21.30-23.30 Sportnet: Pro Box 23.30-. Sportnet: Honkbal wedstrijd uit de World Series van 1989 09.30-11 00 Sportnet American Basket- 11.00-11.30 Sportnet. Cross Country: World Int. Junior Champs. 11.30-12.30 Sportnet IJsspeedway 12.30-14 00 Sportnet Iron man triathlon. 14.00-14.30 Sportnet US Pro Ski Tour 5 Sportnet Honkbal wedstrijd 3 World Serie 1989.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17