Kritiek op schrappen plan tweede sporthal Ouderenbus voor Voorschoten Hoogte aanslag afhankelijk van aangeboden afval Alleen het verzet tegen All-west bindt de Voorschotense partijen raAds verköezingen GEEF HEN MORGEN EEN KANS! D66 Voorschoten weigert hal 'ten grave te dragen' DINSDAG 20 MAART 1990 VOORSCHOTEN - "Na ze- accommodatieprobleem van Voor- j- i scnotense verenigingen en instel- ven jaar discussie krijgen we lingen aan de 0?de%telt. In het nu te horen dat een tweede laatste hoofdstukje van de notitie sporthal niet doorgaat in wordt de raad meegedeeld dat een Voorschoten. Dat wordt ons sporthal bij de huidige ju Vlietnorst-hal geen doorgang zal verstopt meegedeeld en on- Vinden. Hierdoor komt handbalver, der een storende tijdsdruk", eniging HW in de problemen. De Die kritiek uitte de fractie- club heeft op dit moment een zeer voorzitter van PvdA/PPR, gebrekkige accommodatie en ver- •n zr t t> langt twee kleed- en wasruimtes. De mevrouw M.J. Breunesse, ciub dacht deze ruimte te kunnen gisteravond tijdens de ver- vinden in de tweede sporthal, gadering van de raadscom- Breunesse noemde het storend missie welzijn. dat dez® mededeling vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen komt. De raad zou daardoor niet de moge- Breunesse doelde hiermee op de lijkheid hebben om de belangen korte notitie waarin het college het van verenigingen tegen elkaar af te m wegen. Onder tijdsdruk zouden raadsleden moeten beslissen of ze clubs die het langst op een oplos sing van hun problemen wachten 'even' moeten helpen. J. Aikens (D66) wenste een 'volwassen dis cussie' over de tweede sporthal' en wilde de hal niet 'zomaar even ten grave dragen'. Onderbouwen Plaatsvervangend welzijnswethou der F.J.M. ten Have (CDA) verklaar de dat de notitie de huidige stand van zaken bij verenigingen en in stellingen wil weergeven. In een no ta die volgens hem 'over enkele maanden' zal verschijnen, wil het college onderbouwen waarom het afziet van de bouw van een tweede sporthal naast de Vliethorst. Tijdens de behandeling van de notitie werd duidelijk dat alle poli tieke partijen nog voor dë installatie van de nieuwe raad een oplossing wensen voor de problemen van HW en de ijsclub. Gisteren gingen ze alvast akkoord met het aanbren gen op het trainingsveld van hand balvereniging HW achter sporthal de Vliethorst. De toplaag met belij ning zal de gemeente ongeveer 12.500 gulden kosten. Ten Have maakte duidelijk dat zelfs bij een eventuele verhuizing van de vereniging dit geld niet is verspild: "Als er een andere accom modatie voor HW zou komen, dan heeft het veld nog altijd een speel- functie voor de wijk Bijdoorp". Ver der tekende zich gisteravond een meerderheid van VVD, D66 en CDA af voor een subsidie van een ton accommodatie voor de ijs- LEIDERDORP - Met een groot spandoek over de Mauritssingel wil Groen Links Leiderdorp de kiezers er vlak voordat de stembureaus opengaan nogmaals op wijzen dat de partij (als enige) tegen verbreding van deA4 is. Hel doek werd gistermiddag opgehangenmorgenavond is bekend of het 'nee' van Groen Links de partij extra stem men heeft Opgeleverd. (foto Ellen Martens! Alle politieke partijen stemmen in met lease-voorstel VOORSCHOTEN - Alle Voorscho tense politieke partijen steunden tijdens de commissie welzijn gister avond het voorstel om een ouderen- bus te 'leasen'. Bij een vorige verga- ereniging. Eerder ging alleen het dering bleek dat de fracties geen die thuis willen worden opgehaald, garanderen ze jaarlijks een subsidie Ze betalen per rit en moeten van te- van maximaal 12.000 gulden garan- Voór het oude- deren voor een periode van drie moet een aparte stich- jaar. De fracties gingen hiermee gis ting worden opgericht die zal vallen teravond akkoord. PvdA-fractieleider mevrouw M.J. Breunesse: ..'Storende tijdsdruk'.. CDA zonder meer akkoord. Ten Ha ve beloofde te onderzoeken of het college voor de installatie van de nieuwe raad met voorstellen kan komen voor de ijsclub en HW. onder de verantwoordelijkheid i de Stichting Gecoördineerd Oude renwerk Voorschoten. B en W willen de op te richten stichting eenmalig een subsidie van 20.000 gulden geven. Bij tekorten WD Zoeterwoude kondigt tijdens laatste verkiezingsmanifestatie baanbrekend plan aan ZOETERWOUDE - De woord voerders van de Zoeterwoudse politieke partijen gingen gister avond voor de laatste keer voor de verkiezingen met elkaar in de bat. Het gebeurde in gebouw 'de Eendenkooi' aan het Kooi kerspad. Veel kiezers hoefden zij niet te overtuigen, omdat voorna melijk hun eigen achterbannen waren meegekomen. Tijdens het afgelopen weekein de manifesteerde de WD zich met een rondwandeling met een draaiorgel door alle delen van het dorp. Ook vloog er een vliegtuigje over met reclame voor de libera len. Voor raadslid A. Ringersma van Progressief Zoeterwoude (PZ) was dit aanleiding om te vra gen naar de milieubewustheid Politieke hulp bij stemmen in gemeentehuis WARMOND In de raadsverga dering van begin april maakte het Warmondse CDA zich ontzettend druk om de verplaatsing van een stembureau van het Trefpunt naar het gemeentehuis. Bejaar den uit de oorden achter het Tref punt moesten de drukke Heren weg oversteken en dat was een schandaal. Een paar weekjes later blijkt het allemaal reuze mee te vallen. Net als in andere jaren brengen chauffeurs van Progressief War mond en het CDA slecht ter been zijnde ouderen naar het stembu reau. Verschil is dat de dienstver lening wat beter is aangekondigd: krante-artikelen in plaats van snel zoekrakende foldertjes. Voor diegenen die zelfs de krant niet le zen, stuurde het CDA een brief aan de drie bejaardenoorden ach ter het Trefpunt: Mariënhaven. Mariéngaerde en Mariënweide. B en W hebben tot de verhui zing besloten omdat ze vinden dat het gemeentehuis eigenlijk hoofdstembureau moet zijn. Bo vendien zou het inwoners van Warmond kennis laten maken met het gemeentehuis. CDA-frac- tieleider mevrouw G.E. den Ou den-de Mooij noemt het goede ar gumenten, maar blijft de gevol gen betreuren voor de bejaarden 'aan de overkant'. Onder de wethouders die het besluit tot verplaatsing namen, was ook CDA-wethouder C.A. van Schagen. Volgens mevrouw Den Ouden-de Mooij was het hem van de WD. Kritisch had hij het over 'luchtfietserij'. WD-raadslid H.O. van der Kooi antwoordde dat hij spoedig zal komen met een plan om de hoogte van de aanslag te koppe len aan de hoeveelheid afval die de verschillende burgers aanbie den. Zo zal de burger volgens Van der Kooi meer gaan nadenken over het afvalprobleem. De WD- er noemde dit opvoedend en kos tenbesparend. PZ kreeg de meeste kritische vragen te verwerken. Op de vraag hoe hard deze partij zich bij de college-onderhandelingen zou opstellen over de kwestie van het gemeentehuis, kwam geen recht streeks antwoord. Ringersma noemde het 'een heel hard punt' tussen de vele onderhandelings thema's. Iets toegeven is daarbij wel mogelijk, dacht hij. Veel kans krijgt Ringersma niet bij andere partijen, want die vinden het ge nomen besluit tot volledige nieuwbouw bindend. "Ik zie met verlangen uit naar het moment dat de eerste paal de grond in gaat", zei raadslid R.L.G. Hoge- nelst (CDA). Herindeling Zeer triest noemde hij het stand punt van PZ in de kwestie van de gemeentelijke herindeling. PZ vindt het helemaal niet nodig dat Stompwijk bij Zoeterwoude wordt ingedeeld en gaat alleen overstag wanneer de Stompwij- kers zelf willen overstappen van Leidschendam naar Zoeterwou de. Volgens Ringersma kan Zoe terwoude goed genoeg voor zich zelf zorgen. De andere partijen vinden juist dat een grotere ge meente (met Stompwijk erbij) veel sterker staat in de strijd te gen de bedreigingen van het groe ne gebied. "Juist omdat men in Den Haag weet dat wij in Zoeter woude verdeeld zijn, kan de sa menvoeging met Stompwijk moeilijk worden", aldus Hoge- nelst. Over de taken van de burge meester in het nieuwe college van B en W werd wederom uitgebreid gesproken. "Hij mag geen enkele politiek gevoelige portefeuille be heren. Als duurstbetaalde ambte naar moet hij wel iets zinnigs doen en nuttig zijn voor de ge meente", zei PZ-raadslid Rin gersma, zonder specifieke taken te noemen. CDA'er Hogenelst noemde evenmin specifieke, maar had het wel over een 'her schikking van functies'. Hij wil voorkomen dat de burgemeester 'ambteloos' wordt. De CDA'ers denken dat de bur gemeester door zijn deskundig heid zeer geschikt is voor openba re werken. Evenals de VVD vindt het CDA dat beslissingen door een politiek verantwoordelijke moeten worden genomen. Een burgemeester is dat niet. De VVD meent dat het voorzitterschap van de commissie economische zaken een goede taak is voor de burgemeester. Hij kan dan het contact tussen het bedrijfsleven en de gemeente onderhouden. CD A-fractieleider mevrouw G Den Ouden: ..'Geen verkiezings stunt'.. (foto Wira Dijkman) ontgaan welke gevolgen het be sluit had en was de burgemeester op het moment van de beslissing 'nog niet bekend met de situatie'. De gemeentesecretaris ten slotte, 'zat er nog niet zo lang'. Volgens de fractieleider is er geen sprake van verkiezingsstunt van het CDA: "Wij zeggen nooit tegen bejaarden dat ze alleen ge haald worden als ze op ons stem- Over één ding zijn de Voorschotense politieke partij en het eens: de rijksweg 11-west mag er niet komen. Voor de rest vertonen de verkiezingsprogramma's nogal wat verschillen, of het nu gaat om belastingen, woningbouw, een autovrij centrum of het milieu. Toch wil iedereen het met iedereen doen. In Voorschoten is het CDA met zeven zetels de grootste partij, gevolgd door de WD (zes zetels), de PvdA/PPR-combinatie (4 zetels) en D66 (2 zetels). De PPR is overgestapt naar Groen Links en deze nieu we combinatie wil deelnemen aan een programcolle ge. D66 hecht evenmin aan een breed gesteund colle ge: wanneer het een meerderheid heeft is dat al ge noeg. WD, CDA en PvdA willen juist wel een breed samengesteld college, dat de raadsverhoudingen weerspiegelt. CDA en PvdA kan het niet breed ge noeg zijn. Belastingen Met het verhogen van belastingen willen VVD en CDA voorzichtig zijn. Voor de VVD mag een verho ging van de onroerend-goedbelasting geen automa tisme zijn, terwijl D66 ronduit laat weten dat belas tingverhogingen niet nodig zijn wanneer de gulden zijn waarde behoudt. Zolang een openbare discussie over de Voorschotense reservepositie uitblijft, wei gert de PvdA in te stemmen met bezuinigingen of belastingverhogingen. Woningbouw PvdA en D66 willen goedkope woningbouw moge lijk maken door een greep te doen uit de miljoenen die Voorschoten 'niet nodig heeft als reële reserve'. D66 denkt dat met die gelden 'een groot aantal goed kope huurwoningen' gebouwd kan worden. Als dat niet lukt, mag de gemeente niet haar toevlucht zoe ken tot duurdere woningen. Ze kan de grond dan be ter braak laten liggen. Bij het CDA heeft de bouw van ongesubsidieerde huurwoningen met verlaagde grondprijzen de 'bij zondere aandacht'. De WD weigert grond onder de kostprijs te verkopen omdat dat elders de prijs op drijft en woningbouw in de gewilde tussenklasse zou frustreren. Groen Links zweert bij 'zelffinancie ring' en afspraken met project-ontwikkelaars. Leeg staande kantoren en fabrieken kunnen plaatsmaken voor of veranderen in sociale woningen, meldt de partij. Centrum Na uitputtende discussies lijkt een autovrij centrum alleen nog maar bij Groen Links en de PvdA te spe len. Groen Links wil het hele centrum autovrij ma ken, terwijl de PvdA het autovrij maken van het stukje Schoolstraat tussen Evenementenpleintje en de gereformeerde kerk beschouwt als 'eerste stap om te kijken of het dorpscentrum autovrij kan wor den'. Het CDA pleit voor verkeersluwe straten in het centrum en wil meer parkeermogelijkheden aan de rand van het centrum. WD en D66 houden het bij omschrijvingen als 'schone, klantvriendelijke win kelstraten met een veelzijdig winkelaanbod' en plei ten voor avondmarkten in de zomer. De WD wenst bovendien te onderzoeken of de winkels 's avonds en op zondag open kunnen zijn. Rijksweg en milieu Alle partijen blijven zich yerzetten tegen de aanleg van rijksweg 11-west, de verbindingsweg tussen de rijksweg Amsterdam-Rotterdam (A4) en de rijksweg Den Haag-Burgerveen (A44). Groen Links wil op het tracé, gelegen tussen de wijk Noord-Hofland en de rest van Voorschoten, woningbouw plegen. Om burgers het vuil aan de bron te laten scheiden, wil de WD eco-bakken uitreiken en denken Groen Links en PvdA aan chemo-boxen en compostvaten. Groen Links wil bovendien papier, glas, textiel en plastics laten ophalen. PvdA en CDA pleiten voor het gescheiden ophalen van groente- fruit- en tuinaf val en 'zo mogelijk plastic'. Voor het ophalen koel kasten, computers, televisie-toestellen en andere au- dio-apparatuur draaien de sociaal-democraten even min hun hand om. De op te richten stichting heeft in middels 33.000 gulden binnen van plaatselijke kerkgenootschappen en bedrijven. L.A. Oskam maakte namens het Gecoördineerd Oude renwerk in Voorschoten duidelijk dat de stichting zal proberen om meer sponsors te vinden. De stich ting zal hierdoor de komende jaren steeds minder afhankelijk zijn van gemeentelijke subsidie, verwachtte hij. Behoefte Raadsleden vroegen zich af of hoe de behoefte aan een ouderenbus is onderzocht. Ook wilden ze weten of er genoeg vrijwilligers zijn gevon den voor het besturen van de bus. Gezien de ervaringen in andere ge meenten verwacht Oskam geen problemen met de bezetting van de bus. Ook vertelde hij dat er zich nu tien vrijwilligers hebben aange meld. Hij verwacht dat er vijf over blijven. Raadslid mevrouw J.B.M. Boeze- man (WD) wilde weten of de NZH, die de ouderenbus verhuurt, recla me toestaat op de leasebus. Het leek de WD een goede mogelijkheid om sponsorgeld binnen te krijgen. De partij heeft al een aantal Voorscho tense bedrijven bereid gevonden om reclame te maken. Oskam was blij met de suggestie en zou de mo gelijkheden op een rijtje zetten. Plaatsvervangend wethouder F.J.M. ten Have was blij met de steun voor het voorstel van het col lege: "Het leasen is de beste con structie. Nu is de praktijk de beste behoeftepeiling". Houtkamp-vijver groter, onenigheid over Engelendaal in Leiderdorp LEIDERDORP - Langs de Leider- dorpse Laan van Ouderzorg komt, aan de kant van park De Houtkamp, een tweezijdig fietspad. De vijver in de Houtkamp wordt 5.000 meter groter. Dit bleek gisteravond tij dens een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu. B en W hadden voorgesteld om aan weerszijden van de Laan van Ouderzorg fietspaden aan te leggen, maar commissieleden achtten die oplossing te duur. Met een vergro ting van de vijver konden ze pas ak koord gaan nadat CDA-wethouder A. Roest toezegde dat het water de toekomstige ontwikkelingen niet zal frustreren. Overigens bleef on duidelijk wat er precies gaat gebeu ren in de Houtkamp en uitte D66 harde kritiek op het twee jaar oude plan dat als basis dient voor de plan nenmakerij. De PvdA klaagde datje moeilijk over deelplannen kunt pra ten als je het totaalplan niet kent en de PPR/PSP vreesde voor de komst van een 'kermisterrein in het stilte- gebied'. De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging wil de discussies niet af wachten en heeft een architect een ingrijpend plan'laten ontwikkelen. Tussen winkelcentrum Santhorst en de kruising bij de Winkelhof wordt de Laan van Ouderzorg opge* heven. De vergrote vijver met hore- ca-eiland kan dan, samen met het omliggende groen, verschillende paden en terrassen, naadloos aan sluiten op het groen van de flats langs de Koolmeesstraat. Na het op heffen van de Laan van Ouderzorg moet het doorgaande verkeer deze parallelweg nemen. Over de Enge lendaal dient, vlak voor het ge meentehuis, een loopbrug te ko- Tunnels Kort voordat de vergadering begon, legde een forumdebat van Omroep Rijnland een meningsverschil bloot over de Engelendaal. De WD Lei derdorp vindt de aanleg van een voet- en fietsgangerstunnel onder deze drukke route 'niet noodzake lijk'. WD-lijsttrekker mevrouw C.A. Huigen vindt dat fietsers en voetgangers beter moeten leren om gaan met drukke verkeerssituaties. De mening van de WD staat haaks op die van de PvdA en het CDA. De sociaal-democraten en christen-democraten vinden het al jaren noodzakelijk dat er onder de Engelendaal een of meer tunnels komen voor langzaam verkeer, maar hebben er nog steeds geen geld voor gevonden. Huigen zei te verwachten dat de Engelendaal in de toekomst minder druk wordt. PvdA en CDA denken daar anders over. "We moeten be vorderen dat het autoverkeer door Leiderdorp over de Engelendaal gaat. De weg moet een volwaardige 'groene golf krijgen", zei PvdA'er V.J.H. Molkenboer. Lijstaanvoerder van het CDA, J. den Boeft, uitte felle kritiek op de wens van de WD om een tweede ontsluitingsweg naar de Elisa- bethhof aan te leggen. "Een onzin nige gedachte", aldus Den Boeft. "Die weg is nergens voor nodig en met het geld dat daarvoor wordt uit getrokken, kun je heel ver komen met de aanleg van een tunnel onder de Engelendaal". Eerste man van D66, E. Groot aarts, zei 'de dominante functie' van de Engelendaal te willen terugdrin gen en denkt aan de bouw van een tunnelbak voor het autoverkeer. Daardoor kunnen fietsers en voet gangers makkelijker oversteken. U kwam MIEKE BREUNESSE (Voorschoten), TON KOHLBECK (Oegstgeest), JAN VAN NOORT (Wassenaar) en VICTOR MOLKENBOER (Leiderdorp) vaak genoeg tegen op deze pagina. Zij zijn alle vier goede lijsttrekkers van een actieve PvdA in de regio. DINSDAG 20 MAART oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk, Zoeter woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. i, Boommarkt 23. voorstelling: aanvang 20.15 i Schouwburg. Voorschoten koffiemeeting Full Gospel Busi ness, met gastspreker Case Sc- grage, thema 'De liefde van Christus faalt nooit', aanvang 20.00 uur in De Gouden Leeuw. meen Bestuurlijke Aangelegenhe den, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. WOENSDAG 21 MAART Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Leiden kindervoorstelling: Verborgen en Verlaten', door Amsteltoneel, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bi| Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. bijeenkomst Borstvoeding be geleidingsgroep Leiden, voor ad vies en informatie, vanaf 20.00 uur bij Anneke Stienstra, J. Wes- terdijkstraat 44 (Stevenshof), inl. tel: 170085/312967. lezing over 'Psychologische Astrologie', door drs. Rien Zoon. aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. Leiderdorp bridgen in Bridgecenteum lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. aanvang Oegstgeest bridgen bij DDS, 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. concertserie Oude Muziek in Oudheden. '1754 De slag om Ra- meau', aanvang 20.15 uur in het Rijnlands Lyceum, Apollolaan 1. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. voorjaars/zomer modeshow 'Maatje Meer', van 19.00 tot 20.30 uur en van 21.00 tot 22.30 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat. DONDERDAG 22 MAART Leiden lunchconcert Herman Uhlhorn (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. soloprogramma van Erna Sas sen, aanvang 20.15 uur in de Schouwburg. Festi kader van Leids Literatuur val: Jan Siebelink en Hermi- Graaf signeren bij Kooijker, van 19.00 tot 20.301 tie met Cees Noteboom, aanvang 20.15 uur in De Burcht. tweede lezing over Tuinen en tuingeschiedenis', door dr. Leslie Tjon Sie Fat, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, OUde voorstelling 'Verre Vrienden', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater. Oude Vest. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendieck therapeute, van klaverjas- en sjoelavond Ta- marco, Splinterlaan 89a, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Oegstgeest CARA olv een van 13.30 tot 14 14.15 tot 15 00 i Poelmeer.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16