j Fokker vraagt toestemming voor testen op Valkenburg 1 Gemeenten volliarden in bezwaren, marine akkoord GS willen nieuwe belasting op verbruik elektriciteit Fina bij rechter voor vervuiling onder voormalig benzinestation aan Rijndijk Drente onder druk gezet om afval uit Randstad te bergen Nieuw onderzoek naar dioxine in melk van koeien bij vuilverbranding h fitjc P& toUÏ ik HU op H MOUHtM &iU. 1c ci$Chi ihkomeh! Uitbetaling illegale lotto moeilijk na politie- inval (Dubïlicutos DINSDAG 20 MAART 1990 'DO/STA REGIO PAGINA 15 VALKENBURG - De vlieg tuigfabriek Fokker vraagt de staatssecretaris van Defen sie deze week toestemming om zich op het Marinevlieg kamp Valkenburg te mogen vestigen. De fabriek wil op het vliegveld prototypes van de Fokker 100 en Fokker 50 aanpassen aan de wensen van klanten en die daar van daan testen in een proefge bied boven de Noordzee. De marineleiding heeft zich in middels positief over het plan uitgelaten. Fokker hoopt de vestiging rond 1 mei in gebruik te nemen. De testafdeling is nu nog gehuisvest op Schiphol. Fokker heeft de ruim te daar echter nodig om de produk- tie van de Fokker 100 en 50 te kun nen uitbreiden. De vliegtuigfabriek wil zich voorlopig voor een periode van twee jaar op het Marinekamp vestigen. De gemeenten Valkenburg. Kat wijk en Wassenaar hebben onlangs heftig geprotesteerd tegen de komst van de fabriek 'naar het vlieg veld. Ze zijn bang dat door de test vluchten de geluidhinder fors toe neemt. Volgens de marine is die vrees ongegrond. Het aantal vluch ten van marine-vliegtuigen is flink afgenomen. De geluidhinder op het vliegveld zal daarom door de 150 testvluchten die Fokker jaarlijks wil uitvoeren niet worden over schreden. zo stelt de Marine. Vol gens haar zijn de Fokker 100 en 50 DEN HAAG Een provinciale elektriciteitsheffing die per aanslui ting en afhankelijk van het energie- erbruik wordt geheven, is de beste manier van provinciale belastingin ning. Dat schrijven gedeputeerde staten in een reactie op een rapport van een landelijke werkgroep die heeft onderzocht hoe de provincie zelf belastingen zou kunnen heffen. Het rapport is gemaakt in opdracht van de ministeries van binnenland se zaken en financien. Het provinciaal bestuur meent dat door een nieuwe provinciale be lasting geen lastenverzwaring voor de burger op mag treden. Invoering van een provinciale belasting moet naar de mening van het provinciaal bestuur dan ook samen gaan met een verlaging van de rijksbelastin gen. Overigens zal het nog geruime tijd duren voor de nieuwe provinci ale belasting wordt ingevoerd. Eerst moet overeenstemming wor den bereikt tussen de verschillende de de nieuwe belasting wordt geheven. Door belasting te gaan heffen kan de provincie zelf beslissen waar ze het geld voor gebruikt. Bovendien kan er met provinciale belastingen een direct verband worden gelegd tussen een activiteit van de provin cie en het al dan niet daarvan laten betalen door de inwoners van die provincie. Het op provinciaal niveau heffen en innnen van belastingen kan op verschillende manieren, zo blijkt uit het rapport van de werkgroep. Naast een elektriciteitsheffing kan onder meer een zogeheten ingezete- nenheffing (inwoners) of een werk- forènsenbelasting (diegenen die in de provincie werken) worden inge steld. Ook opcenten op onder meel de motorrijtuigenbelasting zijn een manier voor de provincie op de bur gers direct te belasten. GS vinden de elektriciteitshef fing de beste manier omdat deze eenvoudig is en dus goedkoop uit te voeren. De omvang van de bevol king en de bedrijvigheid in de pro vincie werken met deze vorm van belastingheffing direct door op de hoogte van het te innen bedrag. Alle twaalf provincies brengen deze we ken een reactie uit op het voorstel van de werkgroep. Half april wordt er een gezamenlijk standpunt inge nomen dat naar de minister van bin nenlandse zaken wordt gestuurd. De vliegtuigfabriek heeft vertegen woordigers van de drie gemeenten enige tijd geleden uitgenodigd een kijkje te nemen op Schiphol, zodat ze zelf konden vaststellen hoe groot de hinder is. Volgens Fokker heeft geen van de gemeente-besturen toen echter belangstelling getoond. "Dat vonden we wel een beetje vreemd", aldus een woordvoerder van de vliegtuigfabriek. Volgens de Wassenaarse gemeen te-woordvoerder Wim Issendonck is Wassenaar niet op de uitnodiging van Fokker ingegaan om niet de in druk te wekken dat de gemeente eventueel akkoord zou gaan met de Fokker-vestiging op Valkenburg. "We moeten daarvoor oppassen. Onlangs is er een heel constructief gesprek met staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) over de kwestie-Valkenburg geweest. Daar bij zijn ook onze bezwaren tegen de vestiging van Fokker ter sprake ge komen. We wachten nu op een ver volggesprek, omdat de staatssecre taris zich nog niet over deze zaak heeft uitgelaten". Ook Valkenburg is niet op de uit nodiging van de vliegtuigfabriek in gegaan. omdat het probleem nog bij het ministerie op tafel ligt. "We heb ben nog steeds niets van het minis terie den hebben w brief gestuurd waarin we onze be zwaren tegen de Fokker-vestiging op Valkenburg kenbëar maakten. Het wachten is nog op antwoord van het ministerie. En in die tussen tijd gaan we niet bij de belangheb bende. Fokker, op bezoek", aldus een woordvoerder van de gemeen te. Katwijk heeft evenmin antwoord binnen op de brief die vorige maand naar het ministerie werd gezonden. Daarin maakt de gemeente bezwaar tegen vestiging van een civiele on derneming op het marinevlieg kamp, omdat zoiets een eigen leven kan gaan leiden. "Wanneer de mili taire functie van Valkenburg in het kader van de huidige ontspanning vermindert, zou een dergelijke ves tiging kunnen worden uitgebreid. We houden in de brief de minister dan ook aan het geldende bestem mingsplan". aldus gemeente woordvoerder Gerritse. Omdat ook Katwijk eerst de reactie van het mi nisterie wil afwachten, is er geen ge hoor gegeven aan de uitnodiging van Fokker om op Schiphol een kijkje te komen nemen. "Mocht Fokker ondanks alles toch naar Val kenburg komen, dan is het nog vroeg genoeg om in de fabriek op T^~ Schiphol te gaan kijken". Het gewraakte terrein Buren willen oliemaatschappij dwingen tot reiniging derzoek leesfabriek Scholtes Hazers- kosten woude bv en inwoner van Hazers- woude W. J. van der Vos hebben een kort geding aangespannen waarin geëist wordt dat Fina Nederland bv binnen een maand de grond twee percelen aan de Rijndijk ir zerswoude schoonmaakt. De grond ou worden uitgevoerd. De in eventuele reiniging zou den voor de verkoper zijn. Bij dat onderzoek kwam aan het licht dat zowel de grond onder de vleesfabriek als die onder het pand van Van der Vos ernstig vervuild is. Hal Er hebben in de grond opslagtanks benzine gelegen en daaraan is verontreinigd door een benzine- minste een deel van de veront- ALKMAAR (GPD) - Minister H. Al ders heeft het plan klaarliggen om de provincies Drenthe en Flevoland te dwingen via een zogeheten aan wijzing huisvuil uit de Randstad op te nemen. Het gaat om ruim drie honderdduizend ton per jaar. Daar mee komen Noord- en Zuid-Hol land in hun maag te zitten als op 20/21 april aanstaande eerst de ver ouderde vuilnisovens in Alkmaar en Zaanstad en kort daarna ook die in Leiden voorgoed de poorten zul len sluiten. Drenthe zou gedurende vier ao vijf jaar de Randstad moeten helpen (VAM-stortplaats Wijster). Stort plaatsen in Flevoland zijn in geval van een aanwijzing in beeld om de Randstad gedurende ongeveer een jaar via noodstort terwille te zijn. Zowel Drenthe als Flevoland hebben te kennen gegeven dat ze er niet voor voelen eigener beweging mee te helpen de vuilnisproblemen van de Randstad op te lossen. Ze willen.niet 'gestraft' worden voor het falende afvalbeleid in de Rand stad en vinden dat het principe dat elke provincie verantwoordelijk is voor zijn eigen afval, overeind dient te blijven. Alders heeft in overleg met de provinciebesturen nog eens bena drukt dat hij niet staat te popelen om in te grijpen. Desondanks heeft de minister het provinciaal bestuur van Noord-Holland toegezegd de station dat vroeger op die plaat; heeft gestaan. Het kort geding dient vrijdag voor de rechtbank. Randstad te zullen helpen, als de nood echt aan de man komt. Vol gens insiders is er echter nog steeds zicht op een oplossing zonder een beroep te moeten doen op Alders en zijn paardemiddel. Dc dreiging van een aanwijzing zou met name voor Drenthe aanleiding zijn om uitein- der Vos zijn pand delijk wel mee te werken aan c terprovinciaal vuilafvoerplan. Van der Vos is eigenaar 1 woning met bedrijfsgarage Rijndijk, Scholtes vleesfabriek reiniging toe te schrijven. Als vroegere eigenaar van de grond had Fina volgens de wet de plicht lekken van de tanks en ver ontreiniging van de grond te voor de komen of, als de grond toch ver- uild was, deze in elk geval schoon staat op het ernaast gelegen perceel te maken. Zowel Van der Vos als grond. Medio 1988 verkocht Van Scholtes vinden dat Fina zijn plich- de vleesfa- ten niet is nagekomen. De grond briek. In de verkoopovereenkomst opgenomen dat er bodemon- Studiestop LEIDEN - De Leidse burgemeester Goekoop gaf gisteren het startsein voor een marathon, georganiseerd door de Leidse studentenvereniging Quintus. De marathon werd door 40 teams bestaande uit zes personen gelopen in etappes van zeven ronden. De opbrengst is ten behoeve van de kinderafde lingen van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Twee disputen van Quintus hebben deze week een actieweek georganiseerd om geld voor dit doel in te zamelen. Gisteren ging ook een duurrecord-poging ganzeborden van start. Vanavond wordt bij Quintus een forumavond met als motto 'Het kind speelbal van de medische wetenschap?' gehouden. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De faculteit geneeskun de van de Leidse universiteit zal voor het komend jaar slechts een beperkt aantal eerstejaars studen ten toelaten: 165. Voor gezond heidswetenschappen mogen zich komend studiejaar in Leiden 80 stu denten aanmelden. De cijfers zijn dezelfde als vorig jaar, toen ook een 'numerus fixus' bij de geneeskun- defaculteit van kracht was. Twijfel of minister belofte over sluiting kan waarmaken LEIDEN - Het RIVM houdt in mei een nieuw onderzoek naar de aanwezigheid van dioxines in de melk van koeien die rond de Leidse vuilverbranding gra zen. Zo'n onderzoek is eind vo rig jaar voor de laastste keer ge houden. Naar het zich eerst liet aanzien zou het nog geruime tijd duren voordat er opnieuw metingen naar de melk van Leidse koeien werd gedaan. Na de jongste TNO-cijfers is dit onderzoek naar voren gescho- Wethoudcr Van der Molen (milieu) maakte dit gisteren be kend tijdens een vergadering van de Leidse raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groen. Het onderzoek van het RIVM moet duidelijk maken of het met de verontreiniging in derdaad meevalt. De metingen in december brachten niets ver ontrustends aan het licht hoe wel de uitstoot aan dioxines 100 keer hoger is dan is toegestaan, zoals anderhalve week geleden bleek. Wethouder Tesselaar. die de vrijdag afgetreden wethouder Kuijers verving, liet gisteren tijdens de commissievergade ring merken dat hij twijfelt of minister Alders zijn toezegging, dat de vuilverbranding voor 21 juni dicht is, kan waarmaken. "Zo'n belofte is prachtig, maar ik hoop dat de minister het ook haalt". Waar het 'Leidse' vuil precies naar toe moet wanneer de ver brandingsinstallatie dicht gaat, kon Tesselaar nog niet zeggen. Evenmin is volgens hem duide lijk waar een overslagplaats in gericht kan worden. Hij hoopt echter dat dat hier snel meer duidelijkheid over komt. Voor een overslagplaats is overigens geen milieu-effectenrapporta ge nodig. Deze procedure zou de aanleg van zo'n voorziening aanmerkelijk kunnen rekken. Verschillende politieke par tijen drongen gisteren, zoals Groen Links al eerder had ge daan, aan op een versnelde in voering van het gescheiden in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Bij hen bleken echter niet milieu-overwegingen voor op te staan, maar financiële. Met de gescheiden inzameling kan de hoeveelheid vuil moge lijk met 40 procent worden te ruggebracht. Als de Gevulei straks meer moet betalen voor de verwerking van het afval - storten is ongeveer twee keer zo duur als verbranden - kunnen de lasten voor de burgers daar mee nog enigszins in de hand worden gehouden. Van der Molen beloofde dat ze zou onderzoeken hoe de zaak versneld kan worden ingevoerd. Voorwaarde is wel dat de ge meente voldoende capaciteit heeft om het groente-, fruit- en tuinafval te verwerken. Boven dien wilde ze kijken of de kos ten hiervoor binnen de perken gehouden kunnen worden. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALUS VAN: 071-161323 Er komt een hoop gezeik in het gokwereldje' DEN HAAG/REGIO (GPD) - De uitbetaling na de laatste trekking van de lotto is voor een deel van het illegale circuit een aanzienlijk probleem geworden. Dé politie deed zaterdag in het gokwereldje op grote schaal invallen, onder meer in Noordwijk, en nam daar bij diverse administraties in be slag. De gokbazen kunnen niet meer controleren wie het afgelo pen weekeinde de prijzen hebben gewonnen. door Weert Schenk "Er komt een hoop gezeik in het wereldje", voorspelt iemand uit 'het middenkader' van het ille gale lotto-wezen, "er zullen na tuurlijk valse lottobriefjes wor den gemaakt door de schrijvers langs de weg. Die 'boekies' heb ben altijd wel een vriendje om even te laten spelen. Dat gebeurt. Ons kent ons". Hij verwacht dat 'de grote jon gens' wel tot uitbetalen zullen overgaan. De minder financieel draagkrachtige gokbazen zijn daartoe echter niet in staat. "Moet je nagaan wat die over zich heen krijgen. Dat is echt niet zo'n klein beetje. Als je bijvoorbeeld 2600 gulden hebt. gewonnen en je krijgt ze niet. dan word je toch wel even kwaad". En daar blijft het niet bij. De zelfde gokbaas heeft zijn risico deels ondergebracht bij een grote 'bookmaker'. Aan hem zal hij ook zijn verplichtingen moeten nako men. Dat bedrag kan eveneens in de vele duizenden guldens lopen. "Als de politie bij mij was binnen gevallen, had ik me het beste in de kast kunnen ophangen". Speldeprikken De gezamenlijke actie van de po litie en de Algemene Inspectie dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij (vanwege illegaal gokken in de draf- ett ren sport) kwam voor de gokwereld geheel onverwacht. In 26 woon huizen van gokbazen in Noord- wijk, Den Haag, Amsterdam, Hil versum, Amersfoort, Utrecht, Zandvoort, Vinkenveen en Gro ningen werden niet alleen admi nistraties in beslag genomen, maar ook vuurwapens, compu ters en geldbedragen met een to tale waarde van meer dan een half miljoen gulden. Het politie-optreden was zeer zorgvuldig voorbereid. Al sedert augustus vorig jaar proberen tien tallen politiemensen inzicht te krijgen in het illegale gokwezen van lotto en toto. Daarbij is zeer i omzichtig te werk gegaan. De Haagse politie die de operatie co- ordineert, wil niet zeggen hoe dat precies is gebeurd. Vrijwel zeker is dat in het onderzoek telefoons en fax-apparaten zijn afgetapt. Het is opvallend dat justitie pas nu de aanval op het illegale lotto- en totocircuit heeft geopend. Al vele jaren kan de zwarte lotto worden gespeeld. Wekelijks wordt er voor vele honderddui zenden guldens omgezet. De stichting Nederlandse Sporttota- lisator schat dat jaarlijks voor 100 miljoen gulden in de illegale lotto wordt gespeeld. Ook de Noordwijkse politie wist dat er zwart gegokt werd in de badplaats. "Het speelde al en kele jaren. We wisten al een tijdje dat er grote bedragen in omgin gen. Maar als plaatselijke politie kun je slechts speldeprikken uit delen. Zo'n grootschalige actie als afgelopen zondag loont meer de moeite", aldus een woordvoer der. Volgens de Leidse politie woordvoerder Graveland wordt ook hier illegaal gegokt. "Maar op een andere manier dan waar nu die invallen zijn gedaan. Wij heb ben een tijdje geleden al eens een inval gedaan in een huis waar ille gale gokpraktijken aan de orde Nerveus Tot voor kort had de politie on voldoende mankracht om binnen het illegale gokwezen een tijdro vend en gecompliceerd onder zoek te doen. De zwarte lotto kwam hoger op de prioriteiten lijst toen de Haagse politie aan wijzingen kreeg dat georganiseer de misdaad greep kreeg op de 'stadslotto' en de Algemene In spectiedienst ongeveer gelijktij dig onregelmatigheden consta teerde in de draf- en rensport. De bevindingen van de Haagse politie en de AID waren voor jus titie in Leeuwarden en Den Haag reden om een gerechtelijk voor onderzoek te gelasten. 'Enkele tientallen rechercheurs' werden op de zaak gezet. Uit het dit week einde in beslag genomen materi aal moet het bewijs worden ge haald voor de illegale activiteiten. De Haagse politie verwacht binnen enkele weken arrestaties. Overtreding van de wet op de kansspelen en eventueel ook de deelname aan een criminele orga nisatie kunnen de gokbazen op een gevangenisstraf van enkele jaren komen te staan. De zwarte lotto en toto worden volgens de politie niet centraal geleid. Wel is er sprake van eèn netwerk, omdat de gokbazen on derling contacten hebben, afspra ken maken en hun risico's sprei den. De Haagse politie sluit niet uit dat hierbij inkomsten uit cri minele activiteiten worden inge zet. In die zin is het dus mogelijk dat drugsgelden worden gebruikt voor de organisatie van de lotto. Het onderzoek richt zich op de grote vissen. 'Achter de kleine mannen die in koffiehuizen, ca- fé's en voetbalkantines de lotto formulieren verkopen, zitten we niet echt aan. Het gaat ons vooral i die het organise- Hij gelooft niet dat justitie op het punt staat een vernietigende klap toe te brengen aan .het illega le lottocircuit. 'Het is ondoenlijk om de hele zaak op te rollen. Daarvoor is het circuit te wijdver breid. Maar ik denk wel dat we het wereldje aardig nerveus heb ben gemaakt.' moet de benzinemaatschappij de kosten van schoonmaken voor haar rekening nemen, vinden zij. Haast Schoonmaken van de grond onder de vleesfabriek kost 185.000 gulden, het opruimen van troep onder het huis en de garage van Van der Vos kost 300.000 gulden. Als beide schoonmaakklussen gelijktijdig worden uitgevoerd, kost het karwei nog ruim drie ton. Scholtes en Van der Vos wiljen de kwestie op korte termijn afhande len. De vleesfabriek wil uitbreiden en Van der Vos is voornemens zijn watersportbedrijf, nu nog gevestigd in de garage, naar een nieuw pand aan de Rijndijk te verplaatsen. Pas als de grond is schoongemaakt kan de overdracht van de grond van de particulier naar de vleesfabriek in de praktijk worden gebracht. Vanwege de haast, vragen de twee de rechter door middel van een kort geding Fina te verplichten de grond binnen een maand schoon te maken dan wel te vervangen. Voor elke dag die de benzinemaat schappij in gebreke blijft, zou vol gens de twee 10.000 gulden moeten worden betaald. Extra subsidie voor lokale omroepen DEN HAAG (ANP) - De organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON) krijgt van het ministerie van wvc voor een periode van drie jaar 1,5 ton eextrsa subsidie. De OLON krijgt momenteel jaarlijks een subsidie van 4,5 ton. De OLON had om extra subsidie gevraagd, omdat de explosieve groei van lokale omroepen en de ontwikkelingen rond de invoering van lokale reclame een steeds zwaardere belasting van het OLON- bureau betekenen. - Als ware het kermis, vertoonde zich gisteravond op de Middel stegracht en in de omstreken al hier gisteravond een slank ge bouwde hardlooper, in beroeps kostuum. vergezeld van een knaap, dragende een geldbakje. Velen schonken hunne aandacht aan dezen mensch, die in strijd met zijn vak, nogal veel en lang stilstond en daardoor de gele genheid bood in het bijzonder zijne verminkte linkerhand te doen beschouwen. -Inde Egelantierstraat te Am sterdam, moet, volgens „de Tijd", een circa 25-harige boos wicht zijn vader met een talhout hebben doodgeslagen. Reeds meerdere malen was de ellende ling in arrest geweest, wijl hij zijn vader vervolgd of met een mes gedreigd had. Vijftig jaar geleden - Onder de veehouders te Wou- brugge heerscht levendige be drijvigheid, want velen gaan er toe over. in verband met de voed selvoorziening, een gedeelte van hun weilanden om te zetten in bouwland. Een groot aantal H A. wordt in den polder Vier- ambacht voor dit doel ge scheurd, doch ook in den polder Oudendijk en en wel het hooge gedeelte, doet de ploeg zijn werk. - De Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaardigd tot bescherming der jeugd, welke bepaalt, dat de personen bene den de 18 jaar zich tijdens de duisternis niet in straten en op pleinen mogen bevinden. Het be zoek van cafés en dancings is aan deze jonge menschen verbo den, indien zij zich niet in gezel schap bevinden van een opvoe der. Voorts wordt alle personen beneden 18 jaar verboden in het openbaar te rooken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15