TAD LEIDEN De strijd van een tandarts tegen ambtelijke molens Nieuwe keuzes maken door sluiting van vuilverbranding LEIDSCH DAGBLAD STEM MORGEN Klacht over glas in zak Milky Ways Tweede haven Zijloever niet drooggelegd s DINSDAG 20 MAART 1990 Van der Grijp wacht 6 jaar op definitieve huisvesting in Stevenshof LEIDEN Al zes jaar vecht de Leidse tandarts R. van der Grijp als een Don Quichot te gen de ambtelijke molens. Met de gemeentelijke toezeg ging op zak dat er maar één praktijkgebouw in de nieuwe wijk zou komen, vestigde hij zich in 1984 in een noodge bouw in de Stevenshof. Van der Grijp moest zich wel in de buurt van het nieuwe gezond heidscentrum vestigen. door Willem Spierdijk Zes jaar later heeft een collega met hulp van de gemeente een fraaie privé-praktijk elders in de wijk geopend en wacht Van der Grijp in zijn houten keet nog steeds op een definitieve vesti ging. "Het is bijna pesterij", zo be oordeelt de advocaat van de tand arts, mr. J.W. Landman, de han delwijze van de gemeente. Als Van der Grijp zich in 1983 in de Stevenshof wil vestigen, pro beert hij eerst een ruimte te vin den waar hij kan gaan wonen en tegelijk zijn praktijk kan onder brengen. Van der Grijp krijgt te horen dat de gemeente niet langer wil dat tandartsen zich 'los' vesti gen. Hij moet zich bij een nog te bouwen gezondheidscentrum aansluiten. De tandarts oppert daarna de mogelijkheid om een boerderij in de Stevenshof te kopen. Ant woord op zijn verzoek bleef ech ter uit. Daarna vroeg Van der Grijp herhaaldelijk om elders in de polder grond te krijgen. "Daar heb ik helemaal nooit antwoord op gekregen, erg kinderachtig", aldus Van der Grijp. Van der Grijp krijgt bij zijn ves tiging wel de toezegging dat er maar één praktijk in de wijk komt en dat andere tandartsen zich bij hem moeten aansluiten. "Logisch", zegt advocaat Land man, "In het begin was er in de Stevenshof nog weinig te verdie nen en Van der Grijp moest wel investeringen doen om daar al- Van der Grijp teleurgesteld over wijziging van beleidslijn' LEIDEN Wethouder Tesse- laar van volkshuisvesting zegt dat Van der Grijp op korte ter mijn moet beslissen waar hij een praktijkruimte wil hebben. De tandarts mag in zijn huidige ge bouw blijven tot het gezond heidscentrum in de Stevenshof is gerealiseerd. "Er ligt nu een aantal aanbiedingen van de ge meente". Tesselaar geeft toe dat het mo gelijk is dat van der Grijp andere voorstellen zijn gedaan dan tij dens een overleg met ambtena ren. "Bij het maken van het ver kavelingsplan van vlek 26 in de Stevenshof bleek het beter uit te komen, dat op de plaats die hem was aangeboden woningen wer den gebouwd". Of de 'kwestie Van der Grijp' op korte termijn wordt opgelost, kan Tesselaar niet zeggen. "Hij is degenen die op onze voorstel len moet reageren". De wethou der geeft toe dat de gesprekken met de tandarts in een grimmige sfeer verlopen. "Hij is er teleur gesteld over dat onze beleidslijn om geen apart gevestigde tand arts toe te staan, is gewijzigd". Bouwbedrijf Onverwacht krijgt Van der Grijp eind 1987 te horen dat een andere tandarts in de wijk neerstrijkt. Deze krijgt wel toestemming om 'praktijk-aan-huis' te voeren. Die gang van zaken rond de vestiging van de nieuwe tandarts mag op z'n zachtst gezegd opmerkelijk worden genoemd. Bij een bouw project van 170 premie-woningen blijkt er geen geld te zijn voor de laatste woning. De projectont wikkelaar mag die laatste woning in de vrije sector bouwen. De zoon van de directeur van het bouwbedrijf vestigt zich vervol gens als tandarts in die woning. Erg veel kans om bezwaar te maken krijgt Van der Grijp niet. "We zouden in juni 1988 te horen krijgen wanneer dit plan door de raadscommissie zou worden be sproken. In september blijkt dat al gebeurd te zijn. Ondanks toe zeggingen van de gemeente dat we bij de vergadering zouden worden uitgenodigd, is dat nooit gebeurd. Er is kortom een smerig spelletje gespeeld, waarvan ik me afvraag of zo'n gemeenteraad dat nu weet of niet", zegt Van der Grijp. De tandarts ging intussen ge woon door met de pogingen om een definitieve vestigingsplaats te bemachtigen. Landman stelt dat de voorstellen van de gemeen te nauwelijks serieus te noemen zijn. "Het ging vaak om pesterige aanbiedingen, waarvan je haast denkt dat het opzettelijk gebeur de. Zo kreeg Van der Grijp een bovenwoning aangeboden en kon dan in een benedenwoning z'n praktijk voeren. Dat gebeurde net nadat een ander in een riant huis in het zadel was geholpen". Onfatsoenlijk In mei van dit jaar kreeg Van der Grijp van de gemeente drie moge lijkheden aangeboden. Na zorg vuldig overleg koos hij ervoor om zelf op de hoek van de Stevens- hofdreef een praktijkruimte te bouwen. Landman. "Toen we vervolgens bij de betreffende ambtenaren terugkwamen, be weerden die echter dat dat voor stel nooit aan Van der Grijp was gedaan. Terwijl wij beiden toch 100 procent zeker weten dat dat wel is gebeurd. Ik ben dan toch blij dat ik geen gemeenteambte naar ben. Ik zou het niet kunnen om de ene week een aanbieding te doen en een week later glas hard ontkennen dat dat is ge beurd". Tijdens die laatste bijeenkomst kwamen er wel drie andere voor stellen ter tafel. Van der Grijp en Landman vonden dat die eerst maar op schrift moesten komen, voordat zij zich daarover zouden buigen. "Het verbaasde eigenlijk niet eens meer dat die drie plan nen wéér anders waren dan als ze tijdens die laatste bijeenkomst werden gepresenteerd". De tandarts vermoedt dat wet houder Tesselaar de kwade geni us is achter het 'Van-der-Grijp- pesten'. De raadsman: "Het is echt op een onfatsoenlijke manier gegaan en ik heb de indruk dat de ambtenaren op het stadhuis dat ook vinden". De advocaat heeft wel overwo gen om de gemeente voor de rechter te dagen en te dwingen om de eerdere voorstellen ge stand te doen. Zo'n procedure zou beginnen met een 'voorlopig ge tuigenverhoor', waarbij ambtena ren onder ede kunnen worden ge hoord. "We zien daar voorlopig nog van af, misschien dat onder een nieuwe wethouder de zaak kan worden opgelost". Van der Grijp is duidelijk strijdbaarder dan zijn advocaat. "Als het aan mij had gelegen, hadden we de gemeente al lang voor de rechter Van Dongen voorziet claim op gemeentefinanciën LEIDEN - Als gevolg van sluiting van de vuilverbranding moeten er nieuwe afwegingen worden ge maakt omtrent nieuw beleid zoals de PvdA dat voorstaat. De sluiting van de verbrandingsoven, die te veel verontreiniging uitstoot, kost zoveel geld dat er andere zaken moeten wijken. Als het Leidse vuil naar andere plaatsen moet worden afgevoerd, zal dat 'tot nieuwe keu zes moeten leiden', aldus PvdA- lijsttrekker Van Dongen. Zij zei dat gisteravond tijdens het debat dat in De Waag werd gehou den en door de Leidse Courant was georganiseerd. Daar bleek dat ook de VVD inmiddels rekening houdt met een forse lastenverzwaring. Tussen de vijf en acht miljoen gul den zal er extra nodig zijn door de sluiting van de vuilverbranding, zo hield VVD-lijsttrekker Van der Nat het publiek voor. Omdat de WD een gelijke verdeling van de lasten nastreeft, betekent een en ander dat een gemiddeld Leids gezin tussen de 100 en 160 gulden per jaar meer moet betalen. De discussie over de lastenver zwaring was een van de weinige strijdpunten in het debat. Alle par tijen zijn het erover eens dat de vuil verbranding dicht moet nu blijkt dat de uitstoot veel giftiger is dan steeds werd aangenomen. Op dit moment is nog onduidelijk wat de sluiting precies kost, maar over de verdeling van die extra last wordt al druk gesproken. De VVD is de enige partij die kiest voor een gelijke verdeling van de kosten over de Leidse huishou dens en dus voor een verhoging van de reinigingsrechten. Alle andere partijen willen de lasten vooral leg gen op de sterkste schouders, waar bij vooral CDA en D66 een bijdrage van de rijksoverheid verlangen. "Als een dijk doorbreekt in Zeeland is dat een nationale zaak. Nu Alk maar, Zaandam en Leiden dicht moeten, kun je ook spreken van een collectieve zaak", vindt Walenkamp van het CDA. Tijdens het forum werd vooral de WD bekritiseerd. Het is de enige partij die geen geld wil vrijmaken - via verhoging van de lasten - voor nieuw beleid. Volgens PvdA-lijst trekker Van Dongen is dat het grootste beletsel voor de vorming van een nieuw college met de WD. Volgens Groen Links en D66 ver telt de WD gewoon onzin als zij zegt tegen lastenverhoging voor nieuw beleid te zijn. "Ik ben er kwaad over als de VVD zegt dat ze lastenverhoging wil voorkomen, terwijl je weet dat ze straks gewoon met lastenverhoging akkoord gaat. Ik noem dat kiezersbedrog", aldus De la Mar van Groen Links. Ook Langenberg (D66) vindt dat. Hij noemde het een 'gotspe' dat de WD nog steeds lastenverhoging af wijst, terwijl wel wordt gepleit voor nieuw beleid onder meer voor cul tuur. Maar volgens Van der Nat is het niet 'reëel' om nog geld voor nieuw beleid te willen als er al zo veel extra kosten zijn voor de slui ting van de vuilverbranding. Een ander discussiepuntje was de portefeuille van burgemeester Goe- koop. Moet hij meer te doen krijgen of niet, was de vraag. Nee, vindt De la Mar als enige. Hij hield een ADVERTENTIE PvdA Lijst 1 Henriette van Dongen ALS LEIDEN U LIEF IS pleidooi voor een gekozen burge meester en wees 'feodale toestan den waarbij je een burgemeester op je dak krijgt geschoven' af. Ook de Van Dongen pleitte voor gekozen burgemeesters, maar zo lang dat nog niet realiseerbaar is wijst ze meer taken voor Goekoop niet af. "Voor ons is het bespreek baar", aldus Van Dongen die daar mee afweek van het jarenlang vast staande partijstandpunt. Van Walenkamp mag de burge meester ook wel wat meer taken hebben, maar niet 'te zware' zolang hij geen politieke verantwoording kan afleggen. Langenberg liet zich niet echt uit over meer taken, maar vindt het teleurstellend dat hij de burgemeester nog nooit bij een ver kiezingsdebat is tegengekomen: "Zodat hij kon horen wat de bur gers vinden". Grond onder Korevaargarage flink vervuild LEIDEN - Onder de voormalige Ko revaargarage aan de Korevaarstraat 45/47 is een behoorlijke vervuiling geconstateerd. Een deel van de grond is reeds afgegraven door Shell die eigenaar is van de garage. De vervuiling is veroorzaakt door uit de tanks, pompen en leidingen weggelekte benzine. Niet uitgeslo ten wordt dat de sanering van het grondwater zo'n tien jaar in beslag gaat nemen. Volgens milieu-ambtenaar Van der Berg gaat het om een behoorlij ke vervuiling die bovendien op een lastige plaats zit. De verontreinigde grond bevindt zich inpandig in ou de gebouwen die niet op palen staan. Hierdoor kan de sanering al leen stapsgewijs geschieden. Een door Shell in de arm geno men ingenieursbureau onderzoekt hoe de grond het beste schoonge maakt kan worden. Waarschijnlijk worden er pompen gebruikt die de bodem schoon spoelen. De garage die de Fiat-dealer al weer enige jaren heeft verlaten, staat nog steeds te koop. De ge meente wilde het pand destijds wel kopen maar vond de vraagprijs te hoog. LEIDEN - Op de hoek van de Rijnsburgersingel en de Schuttersveldweg komt een nieuwbouwcomplex met 43 seniorenwoningen. Daarvan zijn er 33 appartementen met drie kamers en 10 met twee kamers. Aan de kant van het kantoorgebouw, (rechts op de foto) heeft het pand acht bouwlagen. Dat aantal loopt geleidelijk af naar vier lagen aan de zijde van de woningen aan de Rijnsburgersingel. Achter het gebouw ligt de school De Twee Sleutels. In het hoogste gedeelte van het ronde pand, dat in op dracht van woningbouwvereniging Óns Doel wordt gebouwdzit een lift. Ons Doel neemt ook de 650 vier kante meter kantooroppervlakte op de begane grond in gebruik. Het plan is om in het najaar met de bouw te starten. Architect van het complex is Paid de Ley uit Amsterdam. Het is nog niet bekend wie de bouwer wordt. LEIDEN - Het filiaal Stevenshof van Albert Heijn heeft gisteren een partij van de chocoladereep Milky Way uit de handel geno men. Dit is gebeurd na klachten van een klant dat zij glas in twee repen heeft aangetroffen. "We hebben de Milky Ways na de klacht meteen uit de vakken ge haald en vervangen door een nieuwe partij", aldus de bedrijf- leidster van het filiaal Stevens hof van Albert Heijn. De partij waarin glas werd aangetroffen, is vandaag naar de Mars-fabrie ken in Veghel, de fabrikant van Milky Way, worden overge bracht. Volgens een woordvoerder van Mars is het vrijwel uitgeslo ten dat er glas in de repen heeft gezeten. "Er geldt in onze fa briek een glasverbod. De con- troles van de produkten die we gebruiken zijn zeer nauwkeurig. De kans dat er glas in een reep komt is zo klein, dat-ie bijna niet in cijfers is uit te drukken". Mars heeft wel de hele partij teruggehaald om die te controle ren. "Deze klacht is zo serieus dat we voor de zekerheid de re pen hebben teruggehaald". On derzoek heeft inmiddels uitge wezen dat daar geen glas in zit. "We hebben de repen uitgerold en vervolgens uitgewassen, maar niets gevonden". De woordvoerder sluit niet uit dat het niet om glas gaat, maar om suikerkristallen. "Die zijn ook hard. Het komt het hoogst enkele keer voor dat die in de re pen zitten". Bij het onderzoek van de resterende repen zijn die overigens ook niet aangetroffen. De 31-jarige mevrouw Letty van Egmond uit de Stevenshof zegt echter stellig twee keer glas te hebben aangetroffen in Milky Ways. Het ging volgens haar om flinterdunne glassplinters ter grootte van enkele millimeters die in de chocolade zaten. Al kauwende kwam zij daarachter. De Mars-fabrieken hebben de zak met mini-Milky-Ways vanuit Veghel per taxi laten op halen. LEIDEN - De tweede haven aan de Zijloever wordt hoogstwaarschijn lijk niet drooggelegd en afgegraven. De gemeente heeft geen reden om aan te nemen dat deze haven ernstig vervuild is. Woordvoerder A. van den Berg van de directie milieu heeft dit van ochtend meegedeeld. Momenteel is de gemeente nog bezig met onder zoek in de grote haven aan de Zijloever. "Er is weinig aangetrof fen. Het is ons enorm meegevallen". Tot nu toe zijn een stuk of zes vaten opgevist uit het havenslib. Het graafwerk gaat nog even door. giste ren was ongeveer de helft van de ha ven onderzocht op de aanwezigheid van vaten. De gemeente wil wachten met het besluit over de sanering van de tweede haven tot precies bekend is wat er in de grote haven ligt. "De kans dat daar troep in is gestort is namelijk veel groter dan bij het klei ne haventje". Nu de vervuiling lijkt mee te vallen is het volgens de di rectie milieu niet nodig ook de tweede haven droog te leggen. "Mo gelijk dat we nog eens een duiker naar beneden sturen, maar afgraven lijkt me niet relevant", aldus Van den Berg. Hij verwacht dat het werk aan de drooggelegde haven deze week nog wordt afgerond. Dit betekent niet dat meteen de damwand op de grens met de Zijl wordt wegge haald. Eerst moet de grondsanering op het terrein naast de haven klaar zijn. Dat kan nog wel een tijdje du ren. Overigens hebben veel buurt bewoners de wens uitgesproken de haven droog te laten en op die plek een speelplaats aan te leggen. Schade door abri's niet voor rekening Publex of gemeente LEIDEN - De schade die tijdens de recente stormen is veroorzaakt door stukgeslagen ruiten van abri's wordt door de verzekering van de slachtoffers gedekt. De gemeente noch de fabrikant en beheerder van de bushokjes, Publex, zijn aanspra kelijk voor de schade. Dit zegt woordvoerder Bruna van Publex Stadsmeubilair. Volgens hem vallen de grote stormen in ja nuari en februari onder de noemer overmacht. "Niemand kon er wat aan doen dat de enorme wind ruiten uit de bushokjes blies". In Leiden raakte op de Beesten markt een man gewond toen hij uit zijn auto stapte juist op het moment dat een ruit van een abri kapot sloeg. Het slachtoffer uit Santpoort moest met snijwonden worden overgebracht naar het ziekenhuis. Bij Publex was lange tijd niet be kend dat er een gewonde is geval len. "Dat moesten we laatst uit de krant vernemen. Van de politie of het slachtoffer hebben we nooit iets gehoord", aldus Bruna. Mensen die wel bij Publex heb ben aangeklopt voor vergoeding van materiële schade zijn allen doorverwezen naar hun eigen ver zekering. "Als niemand aansprake lijk kan worden gesteld voor de ge leden schade is dit de beste weg", meent de woordvoerder. Bruna heeft niets meer gehoord van slachtoffers die zijn doorverwezen naar hun eigen assurantie-maat schappij. Volgens hem betekent dit dat alles goed is afgehandeld. Verdachte (15) steekpartij aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagmiddag een 15-jarige Leid se jongen aangehouden die vorige week donderdagavond een 17-jari- ge Leidse knaap met een mes heeft gestoken. Aanleiding voor de steek partij was een voorval dat zich eer der die avond afspeelde op het Vfouwenkerkplein. De 15-jarige knaap had daar een mes afgepakt van een 11-jarige jongen. De 17-jari- ge nam het voor de jongen op, waar na de 15-jarige er vandoor ging. Even later trof het tweetal elkaar in de hal van 't Breehuys aan de Breestraat. De 17-jarige gaf de 15-ja- rige knaap daar een paar kopstoten waarna de jongen met het mes be gon te steken. Het mes boorde zich dwars door de rechterarm van de 17-jarige en sneed een aantal pezen door. Een tweede messteek schampte af op de borst. Het slachtoffer werd door de EHD overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis waar hij een ope ratie heeft ondergaan. Zaterdag middag heeft de politie de dader van de steekpartij op de Burcht aan gehouden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13