'Het gaat niet zo goed, maar dat is onterecht' Creditcard wint razendsnel terrein Frank de Grave proeft in Amsterdam hernieuwd WD- enthousiasme 'Kentekengegevens niet voor commercieel doel vrijgeven' Verf op waterbasis minder slecht voor milieu, maar kan nog beter Warme winter kan 19% op stookkosten schelen DINSDAG 20 MAART 1990 DEN HAAG Een moment onderbreekt Frank de Grave zijn eigen woordenvloed. Hij grabbelt in zijn binnenzak en zet zijn betoog kracht bij: "Wil je geen WD-speldje?" Snel mompelt hij een kleine verontschuldiging voor zijn enthousiasme en ratelt dan verder: over zijn verkiezingscampagne voor de Amsterdamse gemeenteraad en het herlevend zelf vertrouwen van de VVD. Frank de Grave stond er nooit om bekend dat hij verlegen zat om woorden, maar als hij mag vertellen over zijn eigen verkiezingscampagne is hij niet meer te stuiten. door Henri Kruithof en Peter de Vries Het is geen gewone campagne die het Kamerlid voert. Als het tegenzit, levert het hem de ongebruikelijke dubbelfunctie op van kamerlid en WD-fractievoorzitter in de hoofd stedelijke gemeenteraad. Als zijn plannen volledig uitkomen brengt De Grave zijn partij, najaren plaat selijke oppositie, terug in het ge meentebestuur. De Amsterdamse PvdA heeft voor het eerst sinds lan ge tijd de deur naar samenwerking met de WD geopend, tot schrik van de christendemocraten die vre zen het kind van de rekening te wor den. De Grave is sinds 1982 lid van de Tweede Kamer. In de eerste vier jaar was hij tevens lid van de ge meenteraad van Amsterdam. Toen al was duidelijk dat er een grote car rière in de politiek voor deze ambi tieuze jongeling was weggelegd. Toen Rudolf de Korte in 1985 minis ter werd, werd hij eerste financiële woordvoerder van de WD-fractie in de Tweede Kamer, één van de meest prestigieuze posten in de Tweede Kamer. De Grave (34) werd bekend om zijn zakelijke en snelle manier van opereren, waarbij vooral het resul taat voorop stond. Als dat resultaat eiste dat hij zaken deed met opposi tiepartij PvdA in plaats van met co alitiepartner CDA, stapte hij naar zijn socialistische collega's, tot gro te woede van het CDA soms. Stadsdeelraden Sinds enkele maanden voert De Grave de lijst aan van de WD in Amsterdam. Met volle inzet ("na 21 maart zal ik weer eens wat aandacht aan mijn gezin moeten geven") heeft hij zich op de politiek in de hoofdstad geworpen. Het Kamer werk doet hij er nog even bij. Ook als hij wordt gekozen in de gemeen teraad blijft hij lid van de Tweede Kamer. "In Amsterdam komt er een hele nieuwe bestuurlijke structuur. De stadsdeelraden krijgen een groot deel van de bevoegdheden die nu nog bij de gemeente liggen, toege schoven, inclusief de ambtenaren en het geld. Dat betekent dat de ge meenteraad zich veel meer met de hoofdlijnen zal bezighouden en daardoor minder tijd kwijt is. Ik denk dus dat ik die twee banen wel kan combineren. En als blijkt dat het niet gaat, is het verlaten van de Tweede Kamer aan de orde". "We zijn sinds half januari met een ploeg van zo'n tweehonderd mensen volop aan het campagne voeren. Elke zaterdag vergaderen we van tien tot twee uur. In Amster dam woedt een ware bordenoorlog. We hebben hele straten behangen met WD-borden. Maar als men daar achter kwam, rukte er weer een ploeg van de PvdA uit om in de zelfde straat ook affiches op te han gen. Het is ongelooflijk, hoe enthou siast het WD-kader weer aan de gang is." Uit dat enthousiasme leidt Frank de Grave af dat het weer de goede kant op gaat met de WD. Uit de opiniepeilingen blijkt dat overigens nog niet. De WD scoort onveran derlijk slecht. "Het gaat inderdaad nog niet zo goed, maar dat is onte recht", zegt De Grave met enige te genzin. Hij heeft er eigenlijk niet zo veel zin in om over de landelijke WD te praten. "Blijkbaar is de partij zich krach tig aan het herstellen van de proble men van het afgelopen jaar. Het en thousiasme bij het kader keert te rug, het ledenaantal neemt weer toe. Dat zijn de eerste tekenen van een naderend herstel. De gemeente raadsverkiezingen komen iets te vroeg om dat ook al in de verkie zingsuitslag te kunnen laten zien. Maar bij de provinciale verkiezin gen, volgend jaar, komen we weer helemaal terug", zo verzekert hij. Goed ziek Maar is De Grave dan niet bang dat een slecht resultaat op 21 maart het partijkader opnieuw in de proble men zal dompelen? "Het kader is voorbereid op een ongunstige uit slag. Zeker in vergelijking met de vorige gemeenteraadsverkiezingen zullen we slechter scoren. Dan kan het alleen maar meevallen. Zo kort na een slecht landelijk resultaat is het logisch dat deze verkiezingen nog geen spectaculair herstel te 2 zullen geven. De malaise ijlt nog poosje na". "De WD is is goed ziek geweest, maar de eerste tekenen van herstel zijn er. Er is een kuur geweest, een kuur van crisis en oppositie. Dat werkt louterend. De patiënt toont heel duidelijk tekenen van herstel. De WD heeft de afgelopen zeven jaar veel in de coalitie met het CDA geïnvesteerd. Het rendement is niet bijster groot geweest. Nu we in de oppositie zitten, kunnen we onze ei gen investeringen weer bepalen en het gaat duidelijk de goede kant op". "Maar genoeg over de landelijke WD. Jullie hebben nu een paar aar dige quotes. Jullie waren toch geko men om over de gemeenteraadsver kiezingen te praten?" Verdere po gingen om De Grave nog^ven bij de landelijke politiek te houden, blij ven vruchteloos. Amsterdam dus maar. Waar wil hij met die stad naar toe? "De WD heeft vier hoofdpunten in de verkiezingscampagne. Om te beginnen is de werkloosheid (een kwart van de bevolking) hier veel te hoog. Dat houdt een risico in voor de stad. Het is gek, maar in het alge meen gaat het heel goed met de gro te steden. Alleen de werkloosheid blijft maar hoog. Dat is een risico voor de economische positie van ons land, in de strijd om Europa '92. Die slag moet door Amsterdam en Rotterdam worden gevoerd." Sociaal kruitvat "Een grote werkloosheid kan een bedreiging worden voor de positie van de steden. Het is een sociaal kr uitvat. Tegen het bedrijfsleven zeg ik ook altijd dat het in hun eigen be lang is daar iets aan te doen. Het is geen liefdewerk. Natuurlijk moeten we naast de rechten van de werklo zen, ook de plichten stellen. Maar als we werklozen verplichten zich te scholen en aangeboden werk te ac cepteren, dan heeft het bedrijfsle ven de plicht te zorgen voor banen." Het tweede hoofdpunt van WD- beleid in de hoofdstad is de volks huisvesting. Het is de WD een doorn in het oog dat de aandacht zo eenzijdig is gericht op de goedkope woningen. "Ik begrijp wel dat dat in het verleden gebeurd is; de woning nood was hier groot. Maar ik pro beer aan de PvdA duidelijk te ma ken dat het niet per definitie slecht voor de sociale woningbouw hoeft te zijn, als je ook ruimte laat voor de bouw van de wat duurdere wonin gen. Beleggers zijn nu eenmaal sneller bereid wat extra's te doen als ze een project mogen opzetten, waarin ook de bouw van koopwo ningen in de vrije sector is opgeno men. Daar kan de gemeente weer van profiteren." Over de steeds meer gehoorde ijaar veel wens om het 'sociale getto' de Bijl mer af te breken en er een nieuwe wijk neer te zetten, wil De Grave voorlopig nog niet horen. "Ik ben zover nog lang niet. Volgens mij moet er met andere middelen nog veel aan te doen zijn. Als het leefkli maat maar verbeterd wordt, komen de bewoners vanzelf." Het derde hoofdpunt van de WD is kort maar klassiek. De lastendruk in Amsterdam moet omlaag. "De onroerend-goed-belasting is hier drie keer zo hoog als het landelijk gemiddelde. Dat kan niet." Sport En tenslotte de sport. Een verras send punt van VVD-beleid in Am sterdam. "Het sportbeleid heeft hier ronduit gefaald. Amsterdam wil op de Europese kaart staan. Daarbij speelt de sport een belang rijke rol. Het is toch te gek dat hier geen enkele behoorlijke sportacco- modatie is. Het Olympisch stadion staat op instorten. In het atletieksta- dion kunnen nauwelijks bezoekers worden ontvangen. En als er een in ternationaal basketball-toernooi in Nederland wordt gespeeld, gaat het naar Friesland, omdat daar de voor zieningen veel beter zijn dan in Am sterdam. Dat is echt te gek. Geen enkel sportevenement van enige al lure wordt in Amsterdam gehou den. Dat moet veranderen." Verbaasd vragen we ons af of de criminaliteitsbestrijding niet hoog op het politieke verlanglijstje van de WD staat. "De gemeentebestu ren hebben daar weinig invloed op, dat is vooral een landelijke zaak. En voor zover we er invloed hebben, zijn we het niet oneens over het be leid. Het is op plaatselijk niveau geen politiek issue, daarom wordt er in deze campagne zo weinig over gesproken", besluit De Grave. Geheim akkoord maakt weg vrij voor fabriek Urenco in VS DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft in het diepste geheim met de regeringen van West-Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten een overeenkomst gesloten waarmee de weg wordt vrijgemaakt voor de bouw van een verrijking van uranium door Urenco in de VS. Dit blijkt uit een brief die minister Andriessen (economische zaken) gisteren aan de Kamer heeft gezon den. Urenco is een gezamelijke onder neming van West-Duitsland, Groot- Brittannië en Nederland. De UCN- fabriek in Almelo maakt er deel van uit. Begin 1989 maakte Urenco plannen bekend voor de bouw van een verrijkingsfabriek in Amerika. De overeenkomst die -de vier re geringen nu hebben afgesloten heeft een looptijd van een jaar. Vol gens de overeenkomst zijn de Ame rikanen verplicht informatie die door Urenco wordt geleverd strikt geheim te houden. Ook is geregeld dat de informatie alleen voor vreed zame doeleinden mag worden ge bruikt. "De regering heeft met deze overeenkomst ingestemd", aldus Andriessen. Het stuk ligt nu ter goedkeuring bij de Europese Com missie. De minister laat weten dat de vier de overeenkomst formeel in april willen tekenen. Volgens Andriessen is de nu be reikte overeenkomst nodig om het verdere proces voor de bouw van de Urenco-fabriek in de VS open te houden. Voor de bouw van de fa briek zal in de tweede helft van dit jaar een vergunning aangevraagd moeten worden in de VS. De ver gunning zelf moet er eind 1992 zijn wil de fabriek in 1997 kunnen draai en. Dat is nodig omdat tegen die tijd de contracten die Amerikaanse stroombedrijven hebben met de Amerikaanse overheid voor de leve ring van verrijkt uranium dan aflo pen. De Amerikaanse markt staat dan open voor derden. DEN HAAG (GPD) - De Rijks dienst voor het Wegverkeer mag niet zomaar gegevens uit het ken tekenregister aan derden ver strekken. Dat schrijft de Nationa le Ombudsman. De, Ombudsman vindt dat de minister van Verkeer en Water staat de Rijksdienst voor het Weg verkeer ten onrechte toestem ming heeft gegeven om kente kengegevens te verstrekken aan de automobielindustrie. De zaak kwam aan het rollen toen een Rotterdamse automobi list ongevraagd een aanbieding kreeg voor een AP-keuring door een particulier garagebedrijf. Het bedrijf wist exact wanneer de au to uiterlijk gekeurd diende te zijn. De Rotterdammer diende een klacht in bij de Ombudsman toen hem duidelijk werd dat de Rijks dienst zijn gegevens had doorge geven voor commerciële doelein den. De Ombudsman stelt de klager in het gelijk. Het doorgeven van kentekengegevens aan derden voor commerciële doeleinden is volgens de Ombudsman in strijd met de grondwet. Het verweer van de bewinds vrouw dat met het doorgeven van de gegevens de verkeersveilig heid een dienst wordt bewezen, wijst de Ombudsman van de hand. Het doen van concrete of fertes voor een grote beurt kan moeilijk gezien worden als heil zaam voor de verkeersveiligheid, aldus de Ombudsman. Voortaan moet de Rijksdienst de automobilisten van wie ze ge gevens wil doorspelen, informe ren over de mogelijkheid dat ie dereen het recht doorgifte van zijn of haar gegegevens te verbie den. Als de Rijksdienst vooraf toestemming vraagt voor de ver spreiding van gegevens, vindt de ombudsman het ook goed. BINNENLAND Minimum vereiste jaarinkomen 36.000 gulden zijn niet zo scheutig met cijfers, maar ook zij verwachten een duide lijke groei. Grootste Eurocard, dat zelf en via verschil lende banken een creditcard aan de man brengt, is met 400.000 card- houders de grootste creditcard maatschappij in Nederland. De Eu rocard die Nederlanders via hun ei gen bank kunnen aanschaffen (de zogeheten bankcard) kost 40 gulden per jaar en de eigen card, die men sen gewoon via Eurocard zelf kun nen aanschaffen, kost 110 gulden per jaar. Deze dure kaart heeft een aantal voordelen die de gewone kaart niet biedt. Eurocard heeft haar eigen kaart met ingang van 1 maart een gouden kleurtje gegeven. De kaart lijkt hier door op de American Express Gold, maar is niet zo duur en heeft ook niet dezelfde voordelen. "We heb ben de kaart een gouden kleur gege ven, omdat we hiermee duidelijk willen maken dat de mogelijkheden die deze kaart biedt, zijn uitgebreid. Zo zijn houders van deze kaart nu automatisch voor een aantal zaken, zoals vluchtvertraging en bagage- vertraging, verzekerd en kunnen zij maandelijks een bedrag tot 15.000 gulden met de card uitgeven", legt Spaan uit. Een houder van een gewone Eu rocard kan maandelijks tot 5000 gulden met de kaart besteden. En de mogelijkheden die deze kaart biedt, zijn afhankelijk van de bank die het kaartje uitgeeft. Zakenman Om een Eurocard te kunnen aan vragen moet iemand minstens 40.000 gulden per jaar verdienen. Het is, nuchter bekeken, alleen voor mensen die veel en lange (zakenrei zen maken interessant een gouden Eurocard aan te schaffen. En het is ook voor deze mensen dat American Express en Diners Club hun kaarten op de markt bren gen. Deze maatschappijen doen al leen zaken met mensen die min stens 60.000 gulden per jaar verdie nen. De leden krijgen bij American Express en Diners Club, in tegen stelling tot de andere creditcard maatschappijen, geen bestedings limiet opgelegd. Op het ogenblik zijn er 80.000 Diners Club-houders die hiervoor allen 145 gulden per jaar betalen. American Express heeft 180.000 aangesloten leden die of een gewone kaart (van 130 gulden per jaar) of een een Gouden kaart (350 gulden per jaar) hebben. "Wanneer iemand kiest voor een American Express Gold, heeft dit als belangrijkste voordeel dat hij of zij een jaar lang is verzekerd voor medische, jurische en andere derge lijke onverwachte onkosten op reis. In feite hoeven deze mensen geen reisverzekeringen meer af te slui ten, als ze tenminste geen speciale wensen meer hebben", vertelt R. Vermeulen van American Express. Verf op waterbasis is veel minder slecht voor het milieu en de gezond heid dan verf op terpentinebasis. Een onderzoek van Konsumenten Kontakt (KK) naar de aanwezigheid van schadelijke stoffen in verschil lende merken verf voor binnens huis wijst dit uit, maar geeft tevens aan dat er toch nog schadelijke stof fen in sommige merken voorko- In het onderzoek werden tien merken verf op terpentinebasis be trokken, zeven op waterbasis en twee zogenaamde 'natuurverven'. Van alle merken werd het gehalte aan zware metalen in de kleurstof fen bij rode, groene, gele, witte en oranje verf vastgesteld. Van witte verven, die goed zijn voor 80 pro cent vap de omzet, werd ook het ge halte aan vluchtige organische stof fen en water gemeten. Verven zijn berucht om de aan wezigheid van vluchtige organische stoffen zoals terpentine en tolueen die als oplosmiddel worden ge bruikt. Deze zijn slecht voor milieu en gezondheid: verf vervuilt de at mosfeer jaarlijks met 85.000 ton vluchtige organische stoffen, die bijdragen aan smogvorming en ver zuring van het milieu. Voor mensen is het ook niet best: langdurige blootstelling aan deze stoffen kan vermoeidheid en duizeligheid ver oorzaken. Verf op waterbasis bevat veel minder van deze schadelijke stoffen dan verf op terpentinebasis. Verf op waterbasis van het merk Ikea scoort het best met een gehalte van 5 pro cent maar ook de andere merken zitten met 8 tot 13 procent niet erg hoog. De verven op terpentinebasis bevatten minimaal 37 procent ter wijl de natuurverven het niet veel beter doen (32 en 37 procent). Zware metalen komen niet meer voor in de kleurstoffen van de verf, maar nog wel in de droogmiddelen. Verder komen als gevolg van ver ontreiniging van grondstoffen zwa re metalen in verven terecht. In ver ven op terpentinebasis is lood het meest voorkomende zware metaal. Flexa, Histor, Wickes en Cetabever bevatten het meeste lood, terwijl Gamma, Vendex, Hema en Super- doe bewijzen dat het helemaal zon der lood kan. Natuurverven en wa terbasisverven bevatten niet of nau welijks lood. In veel merken terpen- tineverf kwam ook cobalt voor, op lopend tot 500 milligram per liter. Alleen Superdoe kwam hier goed uit. KK stelde vast dat de etiketten van de verf uiterst summiere infor matie bieden over de samenstelling van de verf. Verf op waterbasis is als zodanig niet goed herkenbaar: de consument kan dit in de meeste ge vallen slechts vaststellen als op het etiket de vermelding 'verdunnen met water' draagt. Dan nog zit er tot 13 procent terpentine in. De conclusie luidt desondanks dat met het oog op het milieu en de gezondheid verf op waterbasis de voorkeur verdient. De etiketten moeten worden verbeterd: er moet meer informatie op komen hoe verf het best en het veiligst op een voor mens en milieu gezonde manier moet worden verwerkt. KK zal bij de fabrikanten aandringen op ver vanging van de schadelijke zware metalen lood en cobalt door man gaan, calcium en zirkoonzouten. Overigens is de voorlichting over het gebruik van verf op waterbasis slecht. Zo is verf op waterbasis meestal wat dikker, maar verdun nen is niet nodig. Wil men toch ver dunnen (alleen nodig als de pot heeft opengestaan terwijl het warm is) dan moet dat met water gebeu ren. Verf op waterbasis kan probleem loos over ander verflagen heen wor den geschilderd, ook ver terpenti nebasis verf. Uiteraard wel eerst goed schuren. Goede grondverf op waterbasis is tegenwoordig ook in de handel. Het gebruik van een acrylkwast is voor kleine opper vlakken het best. Voor grote vlak ken wordt een roller velvet brush) aanbevolen. De temperatuur speelt een rol: beneden de 8 graden is verf op wa terbasis niet goed meer te verwer ken. De verf op waterbasis droogt erg snel. Na drie tot vijf uur kan men een geverfd oppervlak alweer overschilderen. opmars, maar voor de gemiddelde Nederlander nauwelijks zinvol. (foto GPD) "De plastic kaart is pas interessant wanneer mensen regelmatig op reis gaan", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Volgens de verschillende woord voerders van de uitgevers van de plastic kaarten zet deze groei door. U. Spaan van Eurocard denkt dat er dit jaar nog eens 300.000 mensen in Nederland toe overgaan een credit card van 'zijn' maatschappij aan te schaffen. De andere woordvoerders De creditkaart wint razendsnel terrein in Nederland. Binnen achttien maanden is het aantal creditcard-houders opgelopen van 550.000 tot bijna 850.000. En deze houders kunnen dit plastic kaartje in ruim 30.000 winkels, benzine stations en uitgaansgelegenheden gebruiken, 10.000 meer dan in oktober 1988. Visa en de Postbank eisen met een jaarlijks inkomen van 36.000 gulden het laagste inkomen. Alleen kost de Visa-card jaarlijks 80 gulden, terwijl de Postbankcard (een variant op de Eurocard) 40 gulden per jaar kost. Op het moment hebben 120.000 Ne derlanders een Visa-card en de Postbank die in mei 1988 met haar eigen creditcard, de Postbankcard, op de markt kwam, heeft nu ruim 73.000 leden. Visa heeft overigens ook een interessante combinatie van kaartje en spaarrekening. Voor mensen die erover denken een creditcard aan te schaffen is het zaak eerst goed uit te zoeken waar voor ze de kaart nodig hebben. De jaarlijkse kosten voor een credit card lopen zover uiteen dat het de moeite loont heel bewust voor een bepaalde kaart te kiezen. Advies De Consumentenbond adviseert mensen geen creditkaart aan de schaffen voor dagelijkse aankopen. iïfiti i derde achtereenvolgende winter Het warme winterweer pakte gun stig uit voor de gasrekening. Na 22 weken in het stookseizoen 1989- 1990 blijkt de gemiddelde tempera tuur in die periode 19 procent hoger te zijn geweest dan gebruikelijk, wat betekent dat het gasverbruik ook even zoveel lager kan zijn uitge komen. Vanaf het begin van dit jaar was het aanhoudend veel warmer dan in januari en februari per traditie. On danks de elkaar opvolgende hevige stormen en soms zware regenbuien, liep de temperatuur hoog op met als hoogtepunt de laatste week van fe bruari. Toen was het maar liefst 60 procent warmer dan normaal. Illu stratief is ook de gemiddelde et- maaltemperatuur in februari. Die was 7,6 graden, tegen normaal 2,1 graden Celsius. Hiermee werd alweer de derde achtereenvolgende (te) a ter genoteerd. Een warme winter maakt het overigens niet makkelijk om extra te besparen op het gasver bruik omdat, als het erg warm is voor de tijd van het jaar, het aandeel gas voor de verwarming namelijk wat minder groot wordt. Dat voor warm water en koken blijft nage noeg gelijk. Dat laatste aandeel is ook nauwelijks te beïnvloeden. Ook is het natuurlijk goed voorstelbaar dat mensen tijdens de zware stor men het huis warmer hebben ge stookt om meer behaaglijkheid in huis te scheppen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11