Aantal transplantaties opnieuw flink gedaald DE T VAN TOEN, 'Voor 20 piek kan ik toch nog wel effe spelen' Te vaak kansen gemist in ziekenhuizen MAANDAG 19 MAAKT I99U Een middagje races op Duindigt: wedden op het verkeerde paard WASSENAAR - "Maak 'm van top tot teen zeiknat hè, z'n kop der ook in". In onvervalst Haags geeft een .jockey aanwijzingen aan de staljongen om het bezwete paard dat zojuist een race heeft gelopen te soigneren. De Wasse- naarse renbaan Duindigt opende gisteren weer zijn poorten voor koersen en publiek en het was meteen raak: een topdag met ze ker 1500 betalende bezoekers. door Annemiek Ruygrok De draf- en rensport mag dan moeilijke tijden beleefd hebben, volgens voorzitter W.J.D. Baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Harddraverij- en Ren- vereniging Duindigt ziet de toe komst er zonniger uit. Ook be stuurslid J. Reus toont zich opti mistisch: "Vroeger speelde het spel - en dan spreken we van het wedden dat onverbrekelijk bij koersen hoort - zich meer af op de baan. Sinds Ladbroke in 1984 de monopoliepositie van de Totali- sator heeft overgenomen, zijn de recettes inderdaad wat teruggelo pen. Mensen gaan naar wedkan toren, waar zij de races op een te levisiescherm kunnen volgen. Maar een verblijf in een wedkan toor is toch niet te vergelijken met een middag hier. Zeker' als het zulk mooi weer is als vandaag heeft zo'n paardekoers toch iets speciaals. Je loopt wat rond, ge niet van de natuur en volgt de koersen". Wie een koers op Duindigt wil volgen betaalt een tientje toe gang. Dat lijkt niet veel, maar dan begint het geld uitgeven pas. Gokken - "dat heet wedden", als- dus vice-voorzitter J.J. Savel- kouls - kan weliswaar al voor een paar gulden, maar de meesten la ten het daar niet bij. Per race wor den al snel tientallen guldens in gezet en uitgaande van tien a twaalf races op een middag, kan dat aardig in de papieren gaan lo pen. Duindigt moet het hebben van die recettes. Van Tuyll: "Daarvan moeten wij de baan exploiteren. Van Ladbroke krijgen we dan nog een vast bedrag per jaar uit betaald. Komen we tekort, dan moet de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport het verlies compenseren". Gewillig poseert de hengst Albustan met bestuursleden Savelkouls, Reus en Smit (v.l.n.r.) voor de fotografe. "Een lief dier, maar lopen doet hij van geen kant". (foto Eiien Martens) Training Er gaan stemmen op om meer at tracties dan de paardesport alleen te gaan organiseren. Reus rept van ontvangsten voor 1500 man die bedrijven op Duindigt kun nen organiseren. "Ook kun je een kaart voor een heel jaar in de Clin- gendaelzaal kopen. Onder een drankje en hapje kun je dan met je gasten naar de race kijken". Voor de kinderen is er een speel- tuintje en altijd kunnen de stallen worden bezocht. Op zaterdagoch tend is het publiek van zes tot twaalf uur welkom bij de training. En dat kost niks. Mensen zouden dat eens moeten doen, dat is echt fantastisch", aldus Reus. Maar terug naar de zondagmid dag: de spanningen lopen soms hoog op. "Lopen ventje, loop dan toch verdomme" schreeuwt een man zijn favoriete paard toe. Er kunnen tenslotte forse geldbe dragen worden gewonnen. Zoals het nog jonge stel dat bijna ruzie krijgt om de inzet. "Voor twintig gulden kan ik toch nog wel effe een keertje spelen", vraagt de man zijn vrouw. Met een zuinig gezicht haalt zij een briefje van vijfentwintig tevoorschijn "Maar vijf gulden terug hoor", roept zij hem na. Hij snelt naar het wed kantoor in de grote hal, komt met het ingevulde en door de compu ter afgestempelde kaartje terug. Vol spanning volgen zij de race die vervolgens begint. Zou het door hem ingevulde koppel ook winnen? Er staat één outsider óp, een paard dat door de bookma kers nou niet bepaald als kans hebber is getipt. Maar de 20 gul den blijkt een goede investering. De outsider doet het uitstekend en het ruziënde stel kan na afloop bijna 12.000 gulden incasseren. Naamgenoot Slechter vergaat het de verslag geefster die in de vijfde race een naamgenoot aan de start ziet staan: Anmiek Harvester, de r elf, daar moet een gokje op worden gewaagd. Helaas blijft het bekende beginnersgeluk uit en weg zijn de paar guldens. Bij de negende race gaat het, dankzij het advies van een doorgewinter de collega, beter. Opnieuw staat een Annemiek op het programma en deze Annemiek Baker wordt als favoriet getipt. Op aanraden van de collega wordt een koppel tje ingevuld en laat daar nou nog ruim 21 gulden op vallen! Voor dat de gokkoorts (sorry mijnheer Savelkouls wedkoorts) hun echt te pakken krijgt, verdwijnen foto grafe en verslaggeefster naar het stallencomplex. Ruim 200 paarden staan daar 's winters gestald en nu is het er een komen en gaan van paarden, joc key's en silky's met paarden er voor. In de tredmolen lopen drie paarden hun verplichte rondjes. Echt leuk vinden ze het niet, "maar het is goed voor hun spie ren". De hengst Albustan wordt van stal gehaald voor de foto. "Een lief dier, maar lopen doet hij van geen kant", zegt de eigenaar. Toch werd een paar jaar geleden, toen Albustan uit Dubai naar Eu ropa kwam, op een veiling zes ton voor hem neergeteld. De huidige eigenaar kon hem "voor een aan zienlijk lager bedrag" kopen en nu rijdt hij er voor zijn plezier mee. Echt verdienen doet Al bustan niet voor hem. De koers loopt ten einde, de laatste race start bijna. Op de grond in de zaal met de wedkan toren liggen de gokkaartjes ver spreid. "Soms vinden de schoon makers nog wel eens kaartjes waarop een prijs gevallen is. Men sen gooien weieens kaartjes weg, omdat ze niet beseffen dat ze nog kunhen incasseren. Zo'n schoon maker gaat thuis op zijn gemak die kaartjes bekijken en haalt dan nog wel eens een prijsje van 100 gulden. Toch leuk voor zó'n jon gen". Balletje Langzaam slenteren de laatste be zoekers naar het parkeerterrein. Ook hier kunnen zij hun goklust nog botvieren, want er wordt 'bal letje-balletje' gespeeld. Inzet: 100, nee 200 gulden. Een man uit het publiek zet in: "Hij is goed joh, echt hij is goed. En hij wint 200 gulden. Zo gaat het een paar keer. Het winstbejag begint te schitte ren in de ogen van de omstanders. "Heb je geen 200 gulden? Doe maar met mij mee voor de helft". Een mevrouw trapt er in: "Maar dat zijn m'n laatste 100 gulden hoor". Ze is ze kwijt. Een oudere man loopt ook al beteuterd rond. Hij heeft zich la ten overhalen 200 gulden in te zet ten. Weg geld. "Kunnen die bloedhonden daar nou eens niks aan doen? Het is nog illegaal ook", roept een omstander. Even later is de man van het spel, onge twijfeld met twee of drie handlan gers en allen met goedgevulde beurzen, vertrokken. Dan kan je toch nog beter op Annemiek Ba ker wedden. LEIDEN - Het aantal nier en harttransplantaties is op nieuw gedaald. Dit blijkt uit cijfers van Eurotransplant in Leiden. De daling wordt vooral veroorzaakt door het groeiende tekort aan donor organen. Het opmerkelijke is overigens dat vier van de vijf Nederlanders bereid is na hun overlijden organen af te staan. Toch hebben slechts twee miljoen mensen een donor-codicil getekend. Om het tekort aan te pakken, voert de Werkgroep Donorwerving sa- VERKIEZINGEN - Radio West ver zorgt op woensdag 21 maart - wan neer de verkiezingen voor de ge meenteraad worden gehouden - een verkiezingsprogramma met uitsla gen en sfeerreportages uit de regio. De regionale zender zal dan tot middernacht in de lucht zijrj. Ook wordt verslag gedaan van de voet balwedstrijd PSV - Bayern Mün- chen. Op 20 en 21 maart is het pro gramma 'Gesprek van de dag' aan de verkiezingen gewijd. Tussen 8.30 en 9.00 uur worden interviews met lijsttrekkers uit de regio uitgezon den. men met de Stichting Ideële Recla me een nieuwe campagne voor het donorcodicil. Eurotransplant begin daarnaast een actie om ook zieken huispersoneel meer oog te laten krijgen voor transplantaties. Vol gens de Leidse organisatie gaan er nu in de ziekenhuizen nog te vaak kansen verloren. Om hierin verbetering te bren gen, en om de organisatie rond transplantaties te versoepelen, werkt Eurotransplant aan een zoge heten communipa.tieplan. De Nier stichting heeft hiervoor een bijdra ge van meet dan een miljoen gulden beschikbaar gesteld. Eurotransplant noemt het verder verheugend dat het ministerie van WVC - na 20 jaar aandringen en her haalde toezeggingen - eindelijk haast maakt met een wettelijke re geling voor orgaan-donaties. Vol gens directeur Cohen kan zo'n rege ling het 'klimaat' rond orgaan-dona ties verbeteren. "Alle publiciteit over commerciële orgaanhandel heeft er toe geleid dat minder men sen zich aanmeldden als donor. Hoe groot het effect precies is geweest, is niet aan te geven. Maar ik denk dat heel wat mensen straks gerust gesteld zijn als die wettelijke rege ling er is". Afwachtend Uit het overzicht van Eurotrans plant blijkt dat in 1989 het aantal LEIDEN - Voorzitter H. Boersma van de afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie reikte de diploma's uit aan de deelneemsters van de 'opfriscursus apothekersas sistent'. Deze dóór de Emilie Knappert Scholengemeenschap georganiseer de cursus is bedoeld voor voormalige apothekersassistenten die in hun oude beroep opnieuw aan de slag willen. De cursus wordt verzorgd door apothekers uit Leiden en omgeving. 23 vrouwen namen er aan deel. Volgens de organisatpren is het aantal aan meldingen voor de volgende cursus te laag om aan de grote behoefte aan ge diplomeerd apothekerspersoneel te voldoen. (foto pr> Actieweek voor kinderen in AZL LËIDEN - 'Het kind speelbal van de medische wetenschap?' is de titel van een symposium dat de Leidse studentenvereniging Quintus op 20 maart om acht uur 's avonds in de sociëteit aan de Korte Mare in Lei den organiseert. Dat gebeurt in het kader van een actieweek die twee disputen van Quintus in de week van 19 tot en met 24 maart organise ren om geld in te zamelen voor de' kinderafdelingen van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Tijdens het symposium zullen tien deskundigen hun licht' laten schijnen over de psycho-sociale, ju ridische en ethische aspecten van het kind in het ziekenhuis. Tot de activiteiten in de actie week behoren verder een loterij, een klüntocht en een poging het we- reldduurrecord ganzeborden te ver beteren. Die poging ging vanmid dag van start en duurt tot donder dagochtend 22 maart half tien. De poging geschiedt volgens de officië le regels van het Guinness Book of Records. Het dispuut Domo, dat de poging zal wagen, heeft al een re cord op zijn naam staan: sinds 1985 is het wereldrecord Mens-erger-je- niet in handen van de Quintus-man- Het ingezamelde geld zal vooral worden besteed aan de aanschaf van video-apparatuur en speelgoed om het vaak langdurig verblijf van jeugdige patiëntjes in het zieken huis te veraangenamen. Stripverhaal over seksuele mishandeling LEIDEN "Hij zei dat ik naar een hoger team mocht en toen ging hij me afdrogen ha het douchen en toen zat hij aan mijn piemel. Dat wil ik helemaal niet, dat vind ik raar" Dit citaat is te lezen in een door het samenwerkingsverband tegen seksueel geweld uitgegeven brochure over seksuele kindermis handeling. In stripvorm wordt kin deren tussen de 10 en 14 jaar duide lijk gemaakt wat dit kan zijn en ver volgens worden adressen gegeven waar kinderen voor hulp terecht kunnen. De brochures zijn verkrijgbaar bij het samenwerkingsverband tegen seksueel geweld, Breestraat 117 te Leiden. Ze zijn ook telefonièch te bestellen op nummer 071-254892. De brochures worden tegen vergoe ding van portokosten toegestuurd. Komend weekeinde verzetten we de klok weer, van wintertijd gaan we over naar zomertijd. Niets nieuws, dat doen we al jaren. Maar ook in de 19e eeuw was al eens sprake van een nieuwe tijds- invoering. Mevrouw Le Poole, een Leidse dame die met haar in Duitsland wonende zoon Samuel tussen 1881 en 1923 een intensieve brief wisseling onderhield, schrijft op 24 maart 1892: Men wil een nieu we tijdsberekening invoerenik vind dat akelig en het schept veel verwarringen, het begint op 1 Mei. Ook de krantenlezers blijven niet van nieuws verstoken, er ver schijnen uitgebreide artikelen in de pers over de gordel- of spoor wegtijd. Dit alles heeft te maken met de invoering van de nieuwe zomerdienst van de spoorwegen. Bij de vaststelling van de spoor wegdiensten kan natuurlijk geen rekening worden gehouden met de plaatselijke tijd van elk sta tion. Elk land neëmt éën plaats - gewoonlijk de hoofdstad- tot re gel. Zo zijn de vertrekuren in Ne derland geregeld naar de Amster damse tijd, die bijvoorbeeld met de tijd van Groningen bijna zeven minuten (vroeger) en met die van Vlissingen bijna zes minuten (la ter) verschilt. Nog ingewikkelder wordt dit natuurlijk bij het passeren van landsgrenzen. Nu luidt het voor stel van de Spoorwegen in 1892 tot een aanpassing aan de West- europese (Greenwich) tijd, waar over niet iedereen enthousiast is. Zo breekt prof. dr. A.A.W. Hu- brecht in de NRC van 19 maart 1892 een lans voor het aannemen door ons land van de Midden- europese tijd. Men zou dan van Rusland tot de Noordzee één tijd hebben. Voor ons land zou de zon dan 40 minuten later ondergaan, zodat men jaarlijks enkele miljoe nen guldens op de kosten van ver lichting zou besparen. Jozua Dit vraagstuk komt uitgebreid aan de orde in de vergaderingen van de Leidse gemeenteraad. Aan de voorzitter, burgemeester De Laat de Kanter, wordt gevraagd of het college van B en W reeds voorzieningen in overweging heeft genomen, waarop de burge meester antwoordt dat officieel hierover nog niets bekend is en Het Leidse s i de westzijde, omstreeks 1890. dat zonodig de stadsklokken een voudig twintig minuten stil zul len worden gezet, waarna alles weer z'n gewone gang gaat. Maar zo eenvoudig is het niet, er kleven nog vele bezwaren aan. Men kan In de gemeenteraadsvergade ring van 31 maart 1892 wordt voorgesteld met betrekking tot de nieuwe tijdregeling een adres in te dienen aan de regering waar in zal worden verzocht het een en LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN niet zo maar bij regeringsbesluit •de burgerlijke tijd veranderen, daarvoor is een nieuwe wet nodig. De voorzitter merkt op. De zaak is inderdaad niet zonder beden king. Tot nu toe is het, voorzover mij bekend, alleen Jozua geweest die de zon een tijdlang heeft doen stilstaan; thans schijnen anderen zijn voorbeeld te willen volgen. ander zo te regelen dat Nederland zich aansluit bij die staten die de Midaeneuropese tijd hebben aan genomen en niet de Greenwich tijd. Iedereen zou nu wel eens graag willen weten óf hij met de klok van Greenwich of met die van Berlijn naar bed zou gaan en opstaan. Men pleit voor een uni formiteit en niet voor eigen ver kiezing van de verschillende ge meenten. Aangezien een referen dum in de Leidse gemeentewet onbekend is en de raadsleden zich dus niet rechtstreëks tot de Leidenaars kunnen wenden om hun mening hierover te verne men, zal over dit voorstel in de raad worden gestemd. Met 18 stemmen voor en vier tegen wordt besloten het adres aan de regering te versturen. Verwarrend De toestand blijft verwarrend. Voor de spoorwegen wordt beslo ten de Westeuropese tijd in te voeren en in de nacht van 30 april op 1 mei alle klokken van de spoorwegen twintig minuten ach teruit te zetten. De zakuurwerken van het spoorwegpersoneel zul len met de stationsuurwerken worden gelijkgesteld. Aan de sta tionschefs is dit werk persoonlijk opgedragen of ze moeten zorgen dat het door bevoegden wordt uit gevoerd. Het gaat als volgt in z'n werk: Bij de stationsuurwerken wordt de slinger tegengehouden, hetgeen geschiedt door hem dan - steeds steunende - tot het midden te laten teruggaan; het weer in gang zetten door hem langzaam naar rechts op te lichten, maar, vooral bij lange slingers, slechts even over het hoogste punt, als hij gewoonlijk slingert, daarna los te laten, zodat hij weer in gang komt. Een horlogemaker uit Utrecht voorziet zijn uurwerken van dub bele wijzers, die de Amsterdamse en de Greenwichtijd aangeven. Ook de Leidse horlogemaker H. Brouwer, Haarlemmerstraat 44, heeft dergelijke klokken voor handen met zwarte en rode cij fers. Tevens maakt hij in een ad vertentie in het Leidsch Dagblad van 21 april 1892 bekend dat hij modellen ter bezichtiging heeft en oude klokken kan veranderen. Niet alle gemeenten rond Leiden hebben de gordeltijd ingevoerd, wat nogal tot verwarrende situa ties leidt. Wat te denken van het volgende bericht van 5 mei 1892? Men meldt ons heden uit Rijns burg: Pas vier dagen heeft de Rijnsburgse gemeenteklok de tijd van Greenwich aangegeven of al lerlei storingen in de gewone da gelijkse sleur doen zich reeds ge voelen, vooral omdat de naburige gemeenten de goede oude tijd heb ben behouden. De Rijnsburgse dagloner bijvoorbeeld begeeft zich op de Greenwichtijd ngar de akker onder Katwijk. De Kat- wijkse klok (Amsterdamse tijd) meldt hem wanneer de tijd van schaften daar is. Het gevolg daar van is dat hij 20 minuten werkt zondër daarvoor betaald te wor den, en daar hij dagelijks drie keer gaat schaften geeft hij jryn baas eén uur cadeau. De klokken- maniftstatie op 1 Mei Heeft zijn arbeidsdag dus een uur verlengd. Hedenmorgen is de Rijnsburgse klok weer 20 minuten vooruitge- Ook in Voorschoten geeft enkele dagen later de gemeenteklok weer de Amsterdamse tijd aan. Veel commotie dus en daarbij is het vooruitzetten van onze wek kers, horloges en andere uurwer ken zaterdagnacht maar een peu leschilletje. INGRID MOERMAN niertransplantaties vergeleken met het jaar daarvoor met vier procent is gedaald. In 1988 werden er nog 381 nieren getransplanteerd, vorig jaar Waren dat er 366. Gedurende de eer ste twee maanden van dit jaar heeft de daling zich verscherpt doorge zet. In januari en februari werden 59 nieren getransplanteerd, tegen 68 gedurende dezelfde periode van 1989. Een afhame van maar liefst 13 procent. Het afgelopen jaar is het aantal mensen dat op een nieuwe nier wacht met 25 toegenomen tot 1345. In 1989 zijn 46 harttransplantaties uit gevoerd, drie minder dan het jaar daarvoor. Het aantal patiënten op de wachtlust hier steeg tot 18, 5 meer dan in 1988. Directeur Cohen van Eurotrans plant stelt vast dat Nederland met deze cijfers ver achterloopt bij on geveer alle andere Europese lan den. "Elders neemt het aantal dono ren juist toe". Hij meent dat het, op zijn zachtst gezegd, afwachtende beleid van de Nederlandse overheid één van de oorzaken is hiervoor. W aarschuwingsfase luchtvervuiling even van kracht DEN HAAG - In Zuid-Holland is zondagmiddag om twee uur de waarschuwingsfase voor verhoog de luchtverontreiniging ingegaan. De waarschuwing werd vanoch tend weer ingetrokken. Volgens een woordvoerder van de provincie was er een geringe overschrijding van de waarden voor stikstofdioxide en ozon. „Er was geen aanleiding om extra maatregelen te nemen. De af spraak is dat we iedere over schrijding van de normen onmid dellijk melden. Dat is vooral van belang voor CARA-paticnten", aldus de woordvoerder. Databank voor hoger onderwijs DEN HAAG - De Nederlandse uni versiteiten en hogescholen hebben een databank voor „post-initieel ho ger onderwijs" ontwikkeld. 'De bank geeft een overzicht van de op leidingen die gevolgd kunnen wor den na het behalen van een docto raalexamen of een hbo-diploma. De voorzitters ir. P. van der Schans van de Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU) en H. Kemner van dë HBO-raad nebben de data bank in gebruik gesteld. De bank, een setje van diskettes dat op vrijwel iedere personal com puter kan worden gebruikt, bevat informatie over meer dan 1.500 op leidingen van de 200 faculteiten en instituten van de universiteiten, ho gescholen en stichtingen voor post academisch of post-hbo onderwijs. -,,'s Middags komt de meid van mijnheer X. een bekend maga zijn van bedden en dekens bin nen en verzoekt, namens hare mevrouw, dadelijk mooie, fijne wollen dekens te zenden. Onmid- delijk voldoet de magazijn-hou der aan het verlangen. Den vol genden namiddag ontvangt de knecht, die om antwoord op de dekens komt, ze alle terug met de boodschap: Mevrouw zal wel zel ve aankomen. Mevrouw bleef echter weg. en bij langdurig on derzoek ter bezichtiging gezon den dekens bleek het, dat ééne daarvan, de duurste en de fraai ste, gebruikt was; de deken droeg daarvan de onmiskenba re sporen. De koopman onder zocht nu de zaak verder en nu kwam het uit, dat de bewuste mevrouw een loge had gehad en. bij gebrek aan eene deken, deze op een zeer oorspronkelijke wij ze in het magazijn „geleend" had. Vijftig jaar geleden: - Op het Britsch-Indisch congres te Ramgarh heeft Ghandi zijn groote rede gehouden. Hij zei daarin o.a: "ik ben de armste ge neraal, dien nog ooit eenig leger gehad heeft. Mijn eenige rijk dom is mijn liefde tot u. Wanneer gij met van mij houdt, bant mij dan uit, maar zoolang ik uw lei der ben. moet ik gehoorzaamd Worden. De voorwaarden, die ik stel, zijn niet nieuw: zij dateeren reeds van de campagne van 1912. De Engelschman is bekend om zijn loyaliteit en dal soort loyaliteit verwacht ik ook van mijn strijders. Ik ben een die- haar der waarheid. Al mijn macht is ontleend aan de waar heid. Men noemt mij Mahatma, maar ik ben slechts een gewoon mensch. Véël fouteii heb ik ge maakt, maar ik verschil daarin niet van andere menschen. Hin does, Mohammedanen, Parsen èn Sikhs zijn vöor mij alle gelijk. Ik haat de Engelschen niet. Ik streef evenzeer naar de mede werking van het Engelsche volk als naar de eenheid van Hindoes en Mohammedanen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9