'Winst voor 99 procent aan Lubbers en Maij te danken' WD-bolwerk Wassenaar vecht zonder Voorhoeve Alleen volksliuisvestiiig verdeelt Oegstgeester politieke partijen Twee inbraken ia Voorschoten REGIOLEIDEN MAANDAG 19 MAART 1990 Lij sttrekkersdebat Leiderdorp Lokaal LEIDERDORP - Omroep Rijnland zendt vanavond in het radiopro gramma Leiderdorp Lokaal een lijsttrekkersdebat uit. De deelne mers zullen discussiëren over de verbreding van de A4, de groot scheepse reorganisatie binnen het Leiderdorpse basisonderwijs en de politieke verhoudingen sinds het recente opstappen van de wethou ders J. den Boeft (CDA) en G.H.J. Keijzers (PvdA). Het debat wordt geleid door F. Terken. Het program ma wordt uitgezonden tussen 19.00 en 20.00 uur. Buitenschoolse opvang op komst in Leiderdorp LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp willen een leegstaand lo kaal van basisschool De Vogelweid of basisschool De Springschans in richten voor de opv ang van kinde ren tussen 4 en 12 jaar. Voor deze buitenschoolse opvang wordt een bedrag van 20.000 gulden beschik baar gesteld. De buitenschoolse opvang wordt voorlopig als experiment van een half jaar ingevoerd. De Initiatief groep Buitenschoolse Opvang Lei derdorp (IBOL) wil deze vorm van kinderopvang in september invoe ren. In april volgend jaar neemt de gemeente een besluit over definitie ve invoering van buitenschoolse opvang. Mogelijk verhuist de bui tenschoolse opvang dan naar een ander onderkomen. De gemeente overweegt namelijk een multifunc tioneel kindercentrum te bouwen. De IBOL wil beginnen met 18 kindplaatsen. Nu al hebben 24 ou ders verklaard geïnteresseerd te zijn in opvang na schooltijd, op woensdagmiddagen en in schoolva kanties. De invoering van buiten schoolse opvang staat donderdag avond ter discussie in de raadscom missie welzijn. CDA-lijsttrekker tijdens actieweekeinde Voorschoten: VOORSCHOTEN - Touwtrek- wedstrijden, erwtensoep en toe spraken vanuit een hoogwerker bepaalden zaterdagmiddag het beeld op het Evenementenplein en het noordelijke stukje van de Schoolstraat in Voorschoten. De ene partij probeerde nog gekker te doen dan de andere met slechts één doel: opvallen en proberen de 'zwevende' kie zer ertoe over te halen woens dag te stemmen op de gewenste partij. Het winkelend publiek reageerde nuchter; men nam de attenties aan en liep door naar de moeilijk bereikbare super markt. De fractievoorzitters de PvdA, CDA, WD en Groen Links zijn ervan overtuigd dat ook de Voorschotenaren woensdag hun keuze laten bepalen door landelijke politieke vedetten. "Ik denk dat we zeven a acht zetels halen' aldus CDA-fractievoorzitter F.J.M. ten Have. "Als we die achtste zetel ha len is dat voor 90 procent te danken aan Lubbers, voor 9 procent aan Maij-Weggen en voor 1 procent aan onszelf'. Frustrerend vindt hij dat wel: "Je kunt nog zo hard je best doen, maar wanneer politici lande lijk iets stoms doen, kostje dat een zetel". Alleen wanneer plaatselijke partijen het al te bont maken, zou de bevolking politici afstraffen. door Dorith Ligtvoet LEIDERDORP - Groen Links Leiderdorp verstrekte zaterdag gratis melk aan dorpsgenoten. Dat gebeurde tij dens een rondrit die de partij met een tractor en twee aanhangwagens maakte door het dorp. Lijsttrekker C. Bos (midden op de foto. voor de aanhangwagen) is agrariër en daarom koos de partij voor deze verkiezingsstunt. Bos nam 50 liter mee en dat werd voor het grootste deel uitgedeeld aan voorbijgangers. Aan de actie werd werd niet alleen door Bos en andere kandidaat-raadsleden meegedaan, maar ook door de Koudekerks/Hazerswoudse groep Globaal. Deze uit negen personen.bestaande groep verzorgde korte optredejis bij de Leiderdorpse winkelcentra. De groep bracht een aantal protestliederen over Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Nederland ten gehore. (foto Ellen Martens) OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeentepolitiek wordt doorgaans niet geplaagd door grote menings verschillen. Volgens D66 zijn VVD, CDA. PvdA en PPP. (vanaf woensdag Groen Links) zelfs tè vriende lijk. Het college wordt gevormd door drie wethou ders. afkomstig uit VVD. CDA en PvdA. Het college programma wordt bijna raadsbreed onderschreven. Alleen D66 houdt de (politieke) handen vrij. Kleine politieke meningsverschillen lijken zich af te tekenen op het terrein van de ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Aan de andere kant ontlo pen de 'groene' bedoelingen van VVD en Groen Links elkaar nauwelijks. De huidige zetelverdeling is: WD 6. CDA 5. PvdA 3, D66 2 en PPR 1. Het CDA verwacht winst, niet in de laatste plaats door de wer vende kracht van zijn lijsttrekker, NOS-voorzitter en oud-staatssecretaris van WVC, J.P. van der Reijden. Volkshuisvesting D66 wil 'mondjesmaat bouwen: grote uitbreidings plannen moeten in de ijskast'. PvdA en Groen Links hopen vooral voor de lagere inkomens te kunnen bouwen. De VVD daarentegen wenst 'de bouw van woningen voor alle inkomenscategorieën, aanslui tend aan het beeld van de rest van Oegstgeest'. Het CDA-programma spreekt zich niet duidelijk uit op dit punt. Milieu: Oegstgeest nam de afgelopen jaren een aantal maat regelen die het milieu moeten beschermen en de partijen doen in hun verkiezingsprogramma's ver schillende suggesties om hun dorp (nog) leefbaarder te maken. Alle partijen willen meer afval gescheiden inzamelen. Groen Links heeft de grootste milieupa ragraaf, met onder andere de suggestie dat de ge meente de compostering ter hand moet nemen en een kringloopwinkel moet openen. De PvdA wil de 'actie compostvaten regelmatig herhalen', terwijl D66 en het CDA het belang van milieu-educatie be nadrukken. De VVD wil 'verantwoord gebruik van tropisch hardhout bij de nieuw- of verbouw van openbare gebouwen'. Financiën: Alle partijen hebben in hun programma opgenomen dat de riool- en reiningingsrechten kostendekkend moeten zijn. Het zou wel eens kunnen neerkomen op een flinke tariefsverhoging, de komende jaren. D66 wil die verhoging van 'specifieke lasten' compense ren door een daling van de 'algemene heffing'. WD en PvdA willen alleen een lastenverhoging als het milieu dat vereist. Groen Links ziet wel wat in verho ging van de onroerend-goedbelasting, waarbij lagere inkomensgroepen eventueel een ontheffing kunnen krijgen. Dure strijd met het CDA om de eerste plaats "Veel mensen letten niet op wat er lokaal gebeurt", constateert ook mevrouw M. Breunesse. lijsttrekker van de PvdA. "Als ze zouden volgen wat hier wordt besloten, zou het po litieke beeld er misschien heel an ders uitzien". Ook S. Harlaar (Groen Links) en J.W.E. van de Poel (VVD) denken dat landelijke politici te veel het beeld van de gemeente raadsverkiezingen bepalen. "Je doet er niets aan", aldus Harlaar. "Het geldt voor alle politieke partij en". aldus Van de Poel. Bakfiets Alleen J. Aikens is een andere me ning toegedaan. 'Zijn' D66 was za terdag niet op de Schoolstraat te vinden, omdat deze partij niet wilde dat de straat werd afgesloten voor 'ons politieke gedoe'. Met een bak fiets reden de D66-kandidaten door het dorp om campagne te voeren. Aikens denkt dat Voorschotenaren wel degelijk bijhouden wat de poli tieke partijen plaatselijk presteren. Het zou verklaren waarom zijn par tij bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen honderd procent boven het landelijke gemiddelde zat. Gokt het CDA op een achtste ze tel, de VVD heeft er zes en is bang haar zesde zetel te verliezen, de PvdA denkt de vier zetels te behou den die de huidige combinatie PvdA/Groen Links nu heeft, D66 hoopt op een derde zetel en Groen Links denkt op eigen kracht één ze tel te halen. Opvallend is dat alle lijsttrekkers, op Harlaar na, denken dat Groen Links geen zetel zal halen. Ze den ken dat het programma te extreem is of baseren hun mening op de uit slag bij de Europese verkiezingen. Ook kijken ze naar de vorige raads verkiezingen waar PSP en PPR (in de combinatie PPR/PvdA) te wei nig stemmen haalden voor één ze tel. Harlaar denkt er anders over. "Vorige keer hebben we geen cam pagne gevoerd", zegt de lijsttrekker van Groen Links. Hij denkt dat be paalde programmapunten genoeg Voorschotenaren aanspreken om een zetel te halen. Hij noemt bij voorbeeld de wens van Groen Links om het centrum autovrij te maken en denkt daarmee stemmen te kun nen winnen van PvdA en D66. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse Mu- nikkendreef is een onbekende hoe veelheid geld, een video en een aan tal cd-schijfjes buitgemaakt. De die ven wisten zondag tussen drie uur 's middags en elf uur 's avonds hun slag te slaan door binnen te dringen via een open slaapkamerraam. WASSENAAR - Ook in het VVD-bolwerk Wassenaar zijn Voorhoeve en zijn makkers niet welkom. De Wassenaarse libe ralen vechten met het CDA een dure strijd uit om de eerste plaats en weigeren zich te laten meeslepen in de vrije val van de landelijke broeders. Officieel heet het dat het om gemeente raadsverkiezingen gaat en lan delijke politici daar niets te zoe ken hebben. door Paul van der Kooij Maar de achtergrond is duidelijk en wordt zaterdag tijdens de verkie- zingsmarkt als volgt geformuleerd door raadslid en Tweede Kamerlid, H.F. Dijkstal: "De VVD heeft het in Wassenaar goed gedaan en dan zou het onjuist zijn wanneer dat woens dag door externe factoren niet merkbaar is in de stembusuitslag". Hij maakt zich als raadslid èn Ka merlid al jaren zorgen over de grote invloed van de landelijke politiek op gemeenteraadsverkiezingen en vindt de VVD-slogan 'Het gaat om Wassenaar' dan ook heel goed. Het landelijk bestuur zou geen moment hebben geklaagd over de plaatselij ke strategie, maar dat zou nog wel eens anders kunnen worden: "Het heeft natuurlijk een zeker negatief effect op de landelijke VVD wan neer grote afdelingen zich zo gaan opstellen". Bedelbrief Om de onafhankelijke strategie kracht bij te zetten heeft de Wasse naarse VVD een campagne gevoerd waarin niet op een dubbeltje is ge keken. Volgens de ene concurrent is het de grootste campagne ooit in Wassenaar gevoerd en maakt de krachtpatserij alleen maar duidelijk hoe bang de partij is de macht te verliezen. Een ander beweert dat de WD in Wassenaar de beschikking had over 100.000 gulden. Dat geld zou zijn binnengestroomd na een bedelbrief met de volgende zinssne- den: 'Wilt u dat de VVD de grootste blijft en de tarieven laag houdt? Stort dan uw bijdrage op nummer WD-lijsttrekker Ch.B. Aptroot erkent dat de vele honderden leden een dergelijke brief hebben gekre gen, maar ontkent dat het papiertje ook aan alle Wassenaarse bedrijven is toegezonden. Al met al zou de campagneleiding de beschikking hebben over 'iets meer dan 10.000 gulden'. Het CDA moet het met 10.000 gulden doen en de PvdA, in het college gesteund door D66, met 3.000 gulden. Voor de sociaal-democraten bete kende dat dat twintig (bestuursle den avondenlang zaadjes van de tuinkers in zakjes moesten doen omdat een kant-en-klare bestelling het budget te boven zou gaan. Van de 4000 zakjes werden er 1000 ge vuld en gestempeld door de lijst trekker W. van Noort en diens vrouw. "Monnikkenwerk natuur lijk, maar wel een sociale bezig heid", vindt penningmeester H. van der Kwaak. "Bovendien waren we voor 300 gulden klaar". Klinkt de penningmeester zeer content, de lijsttrekker laat brom mend weten dat hij best het budget van de VVD had willen hebben. Dan had zijn partij met drie zetels in de raad ook wat meer kunnen doen aan de wijken waar weinig 'rode' stemmers zitten. Of de investerin gen ook geld opleveren, weet PvdA- wethouder J.C.M. Greep niet. "Ik denk dat het mensen alleen maar duidelijk zal maken dat er woens dag verkiezingen zijn". C. Overdevest, bollenkweker en CDA-raadslid, laat ronduit weten niet onder de indruk te zijn van de huis-aan-huis-verspreide folders, ladingen posters, paginagrote ad vertenties en de glimmende paar dentram die de VVD zaterdag door het dorp laat rijden: "Zo'n tram kost 1500 gulden voor een middag, ter wijl wij het met een eenvoudige landbouwwagen deden. Zoiets hoort ook meer bij het CDA, dat ook voor gewone mensen in de weer is". Ochtendgroet De politicus is er absoluut van over tuigd dat zijn partij de WD voor het eerst zal verslaan bij Wassenaar se gemeenteraadsverkiezingen: "En dan onderhandelt het wat mak kelijker'. Bij de Tweede Kamerver kiezingen in september trok het Wassenaarse CDA 140 stemmen meer dan de WD en bij de Europe se verkiezingen scheelde het slechts 60 stemmen. Op de dag van de verkiezingen worden de Wassen- aarders voor het laatst herinnerd aan de christen-democratische am bities: huis-aan-huis wordt dan een ochtendgroet gebracht. WD-leider Aptroot geeft toe dat het 'spannender dan ooit' is, maar weet ook dat de Wassenaarse libera len de beste score haalden in 1986 - het jaar van de landelijke nederlaag. Met een record aantal 'campagne voerders' denkt hij de tien zetels te kunnen vasthouden en gunt hij het CDA er slechts acht, één meer dan "Wij hebben nu eenmaal altijd de beste bestuurders geleverd", meldt Aptroot. Anders gezegd: alleen de twee WD-wethouders, van wie er een opstapt (Barning) en er een overleed (Cocheret de la Monnière), bleven verschoond van affaires. De PvdA-collega Greep moest een deel van de portefeuille afstaan nadat hij een woningzoekende loze beloften zou hebben gedaan en CDA-wet- houder V.W.J. Wensveen stootte zich hard aan zachte onderwerpen als emancipatie en ontwikkelings samenwerking. Arrogant In de andere kampen wekken der gelijke snoeverijen wrevel en wordt met afkeer gesproken over de folder met zinssneden als 'Wat de VVD al lemaal bereikt heeft in Wassenaar'. Ook tijdens raadscommissieverga deringen en verkiezingsbijeenkom sten wil de partij nog wel eens snoe ven over haar bomenplan en haar aanpak van de overlast aan het oude Plein, kort voor de verkiezingen ge lanceerd. Daar komt nog bij dat de nieuwe generatie VVD'ers wat feller over komt. Aptroot, lijsttrekker/ wethou der, en A. Pruijs, fractieleider, wor den beschouwd als vechtersbazen en zouden grote moeite hebben met afwijkende meningen. "Dan is het echt: wee je gebeente", zegt een poli ticus die dit anoniem gezegd wil hebben. Aptroot zelf: "Inderdaad trekken wij vaak de kar. maar we doen het niet alleen. En ik vind het kinder achtig om dan zo over die folders te beginnen. Wij gaan toch ook niet zeggen dat we die hoogwerker van het CDA belachelijk vinden, zo vlak langs de Katwijkseweg?" Ondanks het vele gekissebis, wei geren de partijen elkaar echt te ver- ketteren in het openbaar. Alleen over woningbouw vliegen de heren elkaar regelmatig in de haren: de WD vindt dat Wassenaar bijna is volgebouwd terwijl de andere par tijen nog het nodige willen bouwen. Volgens Groen Links willen ze we derom een raadsbreed gesteund college en de partij vindt dat levens gevaarlijk. "Dan krijg je alleen maar meer ge sjoemel", zegt R. ter Schegget. Voor de verkiezingen opende zijn partij een klachtenlijn en die lijn zou de nodige schandalen hebben opgele verd. Omdat veel klagers anoniem willen blijven, houdt Ter Schegget het bij de algemeen bekende ge schiedenis van de jongerencentra. Na vier besloten vergaderingen wa ren de kaarten geschud: Time Out en Nieuw Nijevelt moesten onder één dak te gaan werken. Zijn credo is dan ook: "Democratie zonder op positie is ongezond'. Volgens de grote broers is Groen Liftks slecht geïnformeerd en zal de partij woensdag geen zetel halen. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1989 trok Groen Links in Wasse naar 256 stemmen, twintig minder dan bij de Kamerverkiezingen van 1986 en amper genoeg voor eender de zetel. Van Noort (PvdA): "Groen Links zet zich alleen maar af tegen de anderen, zonder zelf een alterna tief te bieden". OEGSTGEEST Na een grondige renovatie heeft de Oegstgeester burge meester Sj.H. Scheenstra zaterdagmiddag het dierentehuis Postbrug aan de Haarlemmertrekvaart heropend. De Postbrug kan nu veel meer honden en katten opnemen dan vroeger en voldoet aan de eisen van de Inspectie dienst van de Dierenbeschermmg. De renovatie heeft zes maanden ge duurd. Een aantal jaren geleden keurde de mspectiedienst het asiel af. Volgens mevrouw L. Slagter van het dierentehuis kwam dit doordat het asiel in slechte staat verkeerde en geen quarantainemogelijkheden bood aan hon den of katten. Nu beschikt het tehuis over 36 kattenhokken en 24 hondenhok ken, 17 meer dan voor de verbouwing. Daarnaast zijn er twee hokken voor dieren in quarantaine en twee hokken voor zieke dieren. Verder heeft het tehuis meer hokken voor zwerfdieren dan vroeger. "Dat is vooral van belang voor de zomervakantie", aldus Slagter (op de foto naast H.M. Reilingh, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren). "De gemeente is verplicht oju zwerfdieren op te nemen. Bij ons komen dieren uit Warmond, Sassenheim. Voorhout en Oegstgeest". Ook beschikt het tehuis over een speciaal hok, bestemd voor een hond die 's nachts door de politie op straat wordt aangetroffen. Honden mogen daar maar een nacht blijven. De renovatie is betaald met geld van leningen en een erfenis van een par ticulier. De renovatie heeft 350.000 gulden gekost. Dit was 50.000 gidden meer dan was verwacht. "Het is een oud gebouw en dan verval je snel van de ene vernieuwing in de andere", aldus Slagter. Het dierentehuis is heropend, maar de verbouwing is nog niet helemaal voltooid. Rondom het terrein waar de medewerkers de honden kunnen uit laten, moet nog een hekwerk komen. Ook zou Slagter nog tien hokken voor katten willen hebben. (foto Eiien Martens) VOORSCHOTEN In twee Voorschotense woningen is dit weekeinde in gebroken. Uit een woning op het Wilhelmina Druckererf werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een videorecorder ontvreeemd. De dief had gaatjes in een raam aan de achterzijde van de woning geboord en kon zo binnen komen. Zaterdagnacht werden een kleurentelevisie, geluidsapparatuur en cd-plaatjes weggenomen uit een woning aan de Piet Heynlaan. De inbre ker forceerde de achterdeur om binnen te komen. MAANDAG 19 MAART Leiden bijeenkomst Ned. Christen Vrouwenbond en Katholiek Vrou wengilde. over Brandwonden stichting. aanvang 20 00 uur in Kerkelijk Centrum De Regen boog, Merenwijk. Leiderdorp vergadering ROVM. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis Oegstgeest bridgen voor met-rokers, aan vang 19 45 uur in hotel Het Witte Zoeterwoude politiek forum, aanvang 20.00 uur in de Eendenkooi. Kooi kerspad. DINSDAG 20 MAART Katwijk sporten v Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071-254654. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk. Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur lezing Europese Beweging van Nederland over: 'Europese veilig- WOENSDAG 21 MAART Alphen leugdinstuil volleybal 18 30 tot 19.30 uur in gymr lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkind! Conmckstraat. kindervoorstelling: 'Verborgen en Verlaten', door Amsleltoneel, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. lezing over 'Psychologische Astrologie', door drs. Rien Zoon. aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. bijeenkomst Borstvoeding be geleidingsgroep Leiden, voor ad- af 20.00 terdijkstraat 44 (Stevenshof), inl. tel: 170085/312967. in kader van leids Literatuur Festival: Inez van Dullemen, aan vang 20.00 uur in Merenwijk. Leiderdorp bazar bij de NV' tot 13.00 uur in d( bridgen in Bridgecenteum lei derdorp. Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. concertserie Oude Muziek in Oudheden. '1754 De slag om Ra- meau'. aanvang 20.15 uur in het Rijnlands Lyceum, Apollolaan 1 Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet bauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. voorjaars/zomer 'Maatje Meer', van 19.00 tot uur en van 21.00 tot 22.30 het Ambachts- en Baljm DONDERDAG 22 MAART Leiden soloprogramma van en, aanvang 20.15 eidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8